Papua New Guinea 2009


National Competitions

National Soccer League (semi-professional) 2009/10

Regular Stage | Championship Playoff 

Regular Stage

Final Table:

 1.Hekari Souths United (Port Moresby)   15 13  1  1 59-14 40  Qualified
 2.CMSS Rapatona Tigers (Port Moresby)   16  6  8  2 30-23 26  Qualified
 3.Gigira Laitepo Morobe (Lae)           16  7  4  5 29-23 25  Qualified
 4.University Inter (Port Moresby)       16  6  6  4 25-18 24  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - -
 5.Eastern Stars (Milne Bay)             16  7  3  6 37-36 24
 6.Tukoko University Lae FC (Lae)        16  6  5  5 30-34 23  [*]
 7.Gelle Hills United (Port Moresby)     16  4  3  9 14-29 15
 8.Madang Niupetro Fox (Madang)          15  2  4  9 22-33 10
 9.Besta PNG FA Under-20                 16  1  4 11 19-55  7

NB: remaining match not played due to irrelevance

[*] Tukoko University Lae FC formerly known as Unitech (Lae)

NB: Sepik FC are excluded for failing to submit a letter of interest;
    Welgris Highlanders failed to meet deadline to complete team

Round 1 
[Nov 14]
CMSS Rapatona Tigers    6-2 Tukoko University Lae
  [Ian Yanum (2), Kavo Mante, Raymond Gunemba, 2 missing;
   Frank Tulem (og), Joe Ben]
Eastern Stars           2-0 University Inter 
[Nov 14,15]
Hekari United           3-1 Gigira Laitepo Morobe 
  [Tuimaci Manuda 1-0, Joachim Waroi 2-0, Kema Jack 3-0;
   Jeremy Yasasa 3-1]
Madang Niupetro Fox     1-2 Gelle Hills United
  [Vincent Lams 15; David Taro 20pen, David Kila 50]
Besta PNG U-20          bye

Round 2 [Nov 21]
CMSS Rapatona Tigers    3-1 Madang Niupetro Fox
Gelle Hills United      1-2 Gigira Laitepo Morobe 
Hekari United           5-1 Eastern Stars   
University Inter        1-1 Besta PNG U-20 
Tukoko University Lae   bye      

Round 3 [Nov 28]
CMSS Rapatona Tigers    2-0 Gigira Laitepo Morobe 
Eastern Stars           1-2 Gelle Hills United     
Besta PNG U-20          1-6 Hekari United        
Madang Niupetro Fox     1-2 Tukoko University Lae   
University Inter        bye
 
Round 4 
[Dec 5]
Besta PNG U-20          0-2 Gelle Hills United  
Gigira Laitepo Morobe   1-0 Tukoko University Lae   
[Dec 16]
CMSS Rapatona Tigers    2-2 Eastern Stars            
University Inter        1-0 Hekari United 
Madang Niupetro Fox     bye       

Round 5 [Dec 12]
Gelle Hills United      0-0 University Inter        
Eastern Stars           1-1 Tukoko University Lae   
Besta PNG U-20          2-4 CMSS Rapatona Tigers  
Gigira Laitepo Morobe   3-0 Madang Niupetro Fox     
Hekari United           bye

Round 6 
[Dec 19]
Gelle Hills United      0-3 Hekari United           
CMSS Rapatona Tigers    1-1 University Inter    
[Jan 26]
Besta PNG U-20          3-4 Tukoko University Lae     
[Feb 24]        
Madang Niupetro Fox     2-2 Eastern Stars          
Gigira Laitepo Morobe   bye

Round 7 [Jan 16]
Hekari United           1-1 CMSS Rapatona Tigers  
  [Samuel Kini 30; Raymond Gunemba 10]  
University Inter        2-3 Tukoko University Lae  
  [Agi Moses, Lawrence Moses; Leslie Nate, Edric Mainuta, Clifford Uate]
Eastern Stars           1-5 Gigira Laitepo Morobe   
  [?; Sammy Hiop 25, Armstrong Peka 0-2, Hans Mambare 43,
   Pascal Wojan 0-4, Nigel Dabinyaba 0-5]
Madang Niupetro Fox     1-1 Besta PNG U-20  
  [Rudolph Gule 47; Emanuel Ajakopa 49]       
Gelle Hills United      bye

Round 8 [Jan 23]
Tukoko University Lae   1-5 Hekari United           
Besta PNG U-20          1-2 Gigira Laitepo Morobe   
Madang Niupetro Fox     2-4 University Inter       
CMSS Rapatona Tigers    0-0 Gelle Hills United      
Eastern Stars           bye

Round 9 [Jan 30]
University Inter        1-0 Gigira Laitepo Morobe 
  [Kelly Mambu 30]  
Eastern Stars           3-1 Besta PNG U-20          
Gelle Hills United      0-1 Tukoko University Lae 
  [Fred Petalo]
Hekari United           n/p Madang Niupetro Fox     
CMSS Rapatona Tigers    bye

Round 10 [Feb 6]
University Inter        2-3 Eastern Stars 
  [?, ?;  Adrian Kom 6, Fabian Bagi 35, ?]
Gigira Laitepo Morobe   0-3 Hekari United     
  [Jack Kema 0-1, Bole Tonga 0-2, 0-3]  
Tukoko University Lae   1-1 CMSS Rapatona Tigers  
Gelle Hills United      0-2 Madang Niupetro Fox   
Besta PNG U-20          bye

Round 11
[Feb 13]
Besta PNG U-20          0-4 University Inter  
Gigira Laitepo Morobe   2-0 Gelle Hills United 
  [Wojem 1-0, Fugure 2-0] 
Madang Niupetro Fox     1-1 CMSS Rapatona Tigers   
[Mar 10] 
Eastern Stars           3-4 Hekari United          
Tukoko University Lae   bye      

Round 12 [Feb 20]
Gigira Laitepo Morobe   2-2 CMSS Rapatona Tigers 
  [Dabinyaba 1-1, Manaseh Adi 2-1; Bruce Kusune 15, Matthew Mende 88]
Gelle Hills United      2-1 Eastern Stars    
  [Billy Kapuk 45, 61; Danny Banaba 34]
Hekari United          10-0 Besta PNG U-20          
Tukoko University Lae   5-3 Madang Niupetro Fox    
University Inter        bye

Round 13 
[Feb 27]
Gelle Hills United      2-2 Besta PNG U-20     
  [Frank Giasa, Wayne Alau; Troy Gunemba, Richard Biaro]   
Eastern Stars           1-2 CMSS Rapatona Tigers    
  [Ben Max 1-2; Bruce Kusanan 35, Daniel Joe 0-2]
Hekari United           2-0 University Inter    
  [Pita Bolatoga 1-0, Tuimasi Manuca 2-0]
[Mar 2]
Tukoko University Lae   1-1 Gigira Laitepo Morobe   [postponed on Feb 27 due
Madang Niupetro Fox     bye                          to Women's Expo in Lae]

Round 14 [Mar 6]
University Inter        4-1 Gelle Hills United     
Tukoko University Lae   1-3 Eastern Stars        
CMSS Rapatona Tigers    1-2 Besta PNG U-20      
Madang Niupetro Fox     2-2 Gigira Laitepo Morobe 
Hekari United           bye

Round 15 [Mar 13]
Hekari United           5-1 Gelle Hills United  
University Inter        0-0 CMSS Rapatona Tigers 
Tukoko University Lae   3-3 Besta PNG U-20       
Eastern Stars           3-2 Madang Niupetro Fox    
Gigira Laitepo Morobe   bye

Round 16 [Mar 20]
CMSS Rapatona Tigers    2-6 Hekari United           
Tukoko University Lae   1-1 University Inter        
Gigira Laitepo Morobe   3-4 Eastern Stars      
  [Anthony Lepani 22, Eliuda Fugure 2-2, ? 3-2; 
   Danny Banaba 5, 1-2, Adrian Komu 3-3, Chris Abby 3-4] 
Besta PNG U-20          0-3 Madang Niupetro Fox  
Gelle Hills United      bye

Round 17 
[Mar 27]   
Gigira Laitepo Morobe   3-0 Besta PNG U-20     
University Inter        2-0 Madang Niupetro Fox
Gelle Hills United      1-2 CMSS Rapatona Tigers    
[Mar 31]
Hekari United           3-1 Tukoko University Lae   
Eastern Stars           bye

Round 18 [Apr 3]
Gigira Laitepo Morobe   2-2 University Inter   
Besta PNG U-20          2-6 Eastern Stars           
Tukoko University Lae   3-0 Gelle Hills United 
Madang Niupetro Fox     1-3 Hekari United       
CMSS Rapatona Tigers    bye

Final Table:

 1.Hekari Souths United (Port Moresby)   15 13  1  1 59-14 40  Qualified
 2.CMSS Rapatona Tigers (Port Moresby)   16  6  8  2 30-23 26  Qualified
 3.Gigira Laitepo Morobe (Lae)           16  7  4  5 29-23 25  Qualified
 4.University Inter (Port Moresby)       16  6  6  4 25-18 24  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - -
 5.Eastern Stars (Milne Bay)             16  7  3  6 37-36 24
 6.Tukoko University Lae FC (Lae)        16  6  5  5 30-34 23  [*]
 7.Gelle Hills United (Port Moresby)     16  4  3  9 14-29 15
 8.Madang Niupetro Fox (Madang)          15  2  4  9 22-33 10
 9.Besta PNG FA Under-20                 16  1  4 11 19-55  7

NB: remaining match not played due to irrelevance


[*] Tukoko University Lae FC formerly known as Unitech (Lae)

NB: Sepik FC are excluded for failing to submit a letter of interest;
    Welgris Highlanders failed to meet deadline to complete team

Championship Playoff

Semifinals [Apr 10, Lloyd Robson Oval, Port Moresby]
Hekari United           7-1 University Inter  
  [Pita Bolatoga, Kema Jack (3), Alick Maemae (2), Andrew Lepani;
   Harold Demo]
CMSS Rapatona Tigers    0-1 Gigira Laitepo Morobe 
  [Kohu Liam]

Third Place Match [Apr 24, Lloyd Robson Oval, Port Moresby]
CMSS Rapatona Tigers    3-1 University Inter  
  [Sowera Guti, Hamson Daniel (own goal), Raymond Gunemba; Niel Hans]

Final [Apr 24, Lloyd Robson Oval, Port Moresby]
Hekari United           5-0 Gigira Laitepo Morobe 
  [Kema Jack 30, 32, Alick Maemae ~40pen, David Muta 65,
   Benjamin Mela ~85]

National Club Championship 2009

no data yet






PNG Grassroots Games 2009 [aka Grassroots Olympics]  

NB: fourth edition, in Port Moresby

Final
Morobe                  bt  Gulf 
 


Regional Competitions


Momase

In Kaiapit, Oct 21-25

Morobe

NB: apparently played late July and/or early August 2009; 18 participants

Winners: Wau 


District Competitions

Port Moresby
 
Pre-season Tournament 

Final [May 2]
Babaka                  2-2 Momase II             [aet ?]

Final Replay [May 3]  
Babaka                  abd Momase II             [abandoned at 3-2;
                                                   Babaka walked off]

NB: Babaka walked off after a penalty was awarded to Momase;
    nevertheless, first prize was shared

Port Moresby League

Round 1
[date ?]
Rapatona                0-1 Maclaren
B Mobile                 -  Momase 
Cosmos                   -  PS Rutz  
Blue Kumuls              -  Mungkas 
[Jul 12]
University              4-1 Verave  

Round 2 [date ?]
Rapatona                bt  PS Rutz
Momase                   -  Verave
Mungkas                  -  Cosmos
B Mobile                 -  Blue Kumuls
University              bt  Maclaren  

Round 3
results unknown

Round 4
[May 30]
Verave                  2-1 Cosmos
Maclaren                1-1 Momase
University              3-0 Blue Kumuls 
[May 31]
Rapatona                3-1 B Mobile 
Mungkas                 2-2 PS Rutz 

Round 5 [Jun 6,7]
Maclaren                1-1 Mungkas
Verave                  2-2 Rapatona
PS Rutz                 1-0 B Mobile
University              3-1 Cosmos
Blue Kumuls             0-0 Momase  

Round 6 [Jun 13,14]
Rapatona                3-1 University
Blue Kumuls             1-1 Maclaren
Verave                  1-1 PS Rutz
B Mobile                3-0 Mungkas            
Momase                  3-3 Cosmos
 
Round 7 [May 20,21]
University              1-1 PS Rutz
Momase                  4-3 Rapatona
Marlaren                3-0 B Mobile
Cosmos                  6-0 Blue Kumuls
Mungkas                 lt  Verave     

Round 8
[Jun 27]
PS Rutz                 4-2 Momase
Verave                  3-2 B Mobile
University              6-1 Mungkas
[Jun 28]
Rapatona                1-0 Blue Kumuls
Cosmos                  3-0 Maclaren 

Round 9 [Jul 4,5]
results unknown
 
Round 10 
[Jul 18]
Maclaren                0-2 Rapatona
Verave                  3-1 University        
Momase                  n/p B Mobile   
[Jul 19]
PS Rutz                 1-1 Cosmos     
Mungkas                 0-0 Blue Kumuls 

Round 11 [Jul 25]
PS Rutz                  -  Rapatona
Verave                   -  Momase
Cosmos                   -  Mungkas
Blue Kumuls              -  B Mobile
Maclaren                 -  University   
 
Table:
 
 1.Rapatona      10  7  1  2      22
 2.Verave        10  6  2  2      20
 3.University    10  5  1  4      16
 4.Momase        10  5  3  2      16
 5.Maclaren      10  4  3  3      15
 6.PS Rutz       10  3  5  2      14
 7.B-Mobile      10  4  0  6      12
 8.Cosmos        10  2  2  6       8
 9.Mungkas       10  1  4  5       7
10.Blue Kumuls   10  1  3  6       6

NB: season not completed due to suspension of PMSA (Port Moresby
    Soccer Association) by the PNGFA (national FA)


Alotau

Final [Sep 5]
Simla                   abd Sogu                  [abandoned at 1-1 in extra time due to fading light]
Final Replay [Sep 6]
Simla                   1-0 Sogu


Arawa

Grand Final [Nov 28?]
Sunamville              5-4 Poraka                [aet]


Buin

Grand Final [Dec 23]
Mogu Tigers             1-1 Malabita Sharks       [5-4 pen]


Buka

Grand Final [Oct 31]
Falcons SC              1-0 Gavons

NB: third conecutive title for Falcons 


Bulolo

Premier Division

5 participating teams; first competition since 2006


Lae

NB: Wests excluded for disrupting grand final 2008

Round 1
Cosmos                  bt  [?]
Tarangau                bt  [?]

Round 2 [May 2,3]
Cosmos                  bt  [?]
Panamex                 drw Poro
Tarangau                bt  [?]

Round 3 [May 9,10]
Cosmos                  bt  [?]
Panamex                 2-1 Sentas
City United             3-0 Tarangau    
Poro                    2-0 Blue Kumuls           [also reported 2-1]
 
Round 4 [May 23,24]
Lae Tech                2-0 Sentas           
LBC Esso                3-0 Panamex
Blue Kumuls             3-0 Barbarians
Cosmos                  1-0 City United
Poro                    4-0 Tarangau
 
Round 5 [May 30,31]
LBC Esso                1-2 Blue Kumuls
Sentas                  2-1 Tarangau 
Cosmos                  1-0 Poro
City United             2-0 Panamex 
Barbarians              2-0 Lae Tech 

Table:
 
 1.Cosmos         5  5  0  0     15
 2.City United    5  4  0  1     12  
 3.Poro           5  3  1  1     10 
 4.Esso           5  3  0  2      9
 5.Blue Kumuls    5  3  0  2      9
 6.Panamex        5  2  1  2      7
 7.Tarangau       5  2  0  3      6
 8.Lae Tech       5  1  0  4      3
 9.Barbarians     5  1  0  4      3
10.Sentas         5  0  0  5      0

Round 8? [Jun 14,15]
Tarangau                1-4 LBC Esso
Sentas                  3-2 Poro         
other matches postponed

Round 9 [Jun 20,21]  
Esso                     -  Poro
Blue Kumuls             8-0 Tarangau
Sentas                  3-1 Barbarians    
Cosmos                  bt  Panamex               [by forfeit]
 
Table:

 1.Cosmos         9  8  1  0     25
 2.Blue Kumuls                   21
 3.City United                   18
 4.LBC Esso                      17
 5.Poro                          13
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Tarangau                       9
 7.Panamex                        7
 8.Barbarians                     6
 9.Sentas                         6
10.Lae Tech                       4
 
Round 10 [Jul 11,12]
City United             4-3 Sentas
other matches n/p
 
Round 11? [Aug 1,2]
Lae Tech                3-4 Tarangau
Barbarians              4-4 City United
Cosmos                  2-1 Blue Kumuls  
 
Table:

 1.City United                   24
 2.Cosmos                        22  ?!
 3.Blue Kumuls                   22
 4.LBC Esso                      20
 5.Poro                          16
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Tarangau                      13
 7.Barbarians                     9
 8.Sentas                         9
 9.Panamex                        7
10.Lae Tech                       4

Round 12? [Aug 8,9]
Blue Kumuls             0-1 Poro
Tarangau                1-1 City United
Esso                    2-0 Barbarians                
Lae Tech                2-2 Panamex
Sentas                   -  Cosmos 

Gerehu

Winners regular season: Yamaros

Semifinal
Outcasts                 -  Emanon
Grand Final [Oct 24]
Yamaros                  -  winner semifinal



Lahi

NB: the regional FA was suspended for this season by the PNGFA.


Madang

Grand Final [Sep 6]
Nabasa FC               1-1 Yabong Blues          [aet, 4-2 pen]  
 

Milne Bay Cup

To be played  Sep 27-Oct 4; holders: Red Ants


Tabubil

Kusunan Cup

Final [Jun 7]
Skotaks FC              3-2 Sakups                [aet]
 

Wau

Pre-season final [May 16]
 
Regular Saison

A-League

6 participants

Grand Final [Oct 24]
Zairas                  1-0 Pascols

B-League 

8 participants
 
Final [Oct 24]
Neighbours              3-0 Afiang




2008

2010/11

list of champions


About this document

Sources: The National, Post-Courier

Thanks to Ian King

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 6 Dec 2012

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.