Papua New Guinea 2010/11


National Competitions

National Soccer League (semi-professional) 2010/11

Regular Stage | Championship Playoff 

Regular Stage

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)       11 10  1  0 37-10 31  Qualified 
 2.Eastern Stars (Milne Bay)             12  8  2  2 34-17 26  [*1]  Qualified 
 3.Tukoko University Lae FC (Lae)        11  3  5  3 10-13 14  [*2]  Qualified 
 4.Besta PNG FA Under-20 (Lae)           12  3  4  5 26-25 13  Qualified 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Petro Souths FC (Mendi)               12  2  6  4 15-19 12  [*3]
 6.Madang Fox (Madang)                   12  2  2  8 16-35  8
 7.Gigira Laitepo Morobe (Lae)           12  1  4  7 15-34  7

NB: remaining match not played due to irrelevance

[*1] play home matches in Port Moresby
[*2] Tukoko means Eagle in the Kote language of Finschhafen
[*3] play home matches in Goroka

NB: CMSS Rapatona Tigers were renamed Moresby Casino Hotel FC but
    withdrew from the league, as did University Inter FC and Gelle
    Hills United

Round 1 [Oct 30]
Madang Fox              2-2 Besta Under-20 
Hekari United           6-2 Gigira Laitepo
Tukoko University       0-0 Petro Souths 
Eastern Stars           bye

Round 2 [Nov 6]
Besta Under-20          1-2 Tukoko University  
Eastern Stars           5-1 Madang Fox              
Petro Souths            0-2 Hekari United           [in Goroka]
Gigira Laitepo          bye        

Round 3
[Nov 13]
Gigira Laitepo          1-1 Petro Souths 
Tukoko University       0-0 Eastern Stars  
[Nov 24]
Hekari United           4-2 Besta Under-20         
Madang Fox              bye

Round 4 [Nov 20]
Eastern Stars           1-3 Hekari United
Besta Under-20          2-2 Petro Souths 
Madang Fox              1-0 Gigira Laitepo          
Tukoko University       bye

Round 5 [Nov 27]
Gigira Laitepo          3-2 Besta Under-20          
Tukoko University       2-0 Madang Fox          
Petro Souths            0-3 Eastern Stars          
Hekari United           bye

Round 6 
[Dec 4]
Eastern Stars           4-2 Besta Under-20        
Gigira Laitepo          2-2 Tukoko University       
[Mar 12]
Hekari United           8-0 Madang Fox         
Petro Souths            bye

Round 7 
[Jan 15]
Gigira Laitepo          4-4 Eastern Stars  
[Feb 2]    
Petro Souths            3-1 Madang Fox 
Hekari United           n/p Tukoko University        
Besta Under-20          bye

Round 8 [Jan 22]
Besta Under-20          5-2 Madang Fox       
Gigira Laitepo          awd Hekari United           [awarded 0-3; originally 1-0;
Petro Souths            0-0 Tukoko University        Gigira used ineligible player]
Eastern Stars           bye

Round 9 [Jan 29]
Tukoko University       0-2 Besta Under-20         
Madang Fox              0-2 Eastern Stars           
Hekari United           4-1 Petro Souths            
Gigira Laitepo          bye 
       
Round 10
[Feb 5]
Petro Souths            2-0 Gigira Laitepo          [awarded 3-0; originally 2-0;
Eastern Stars           4-0 Tukoko University        Gigira used ineligible player]
[Feb 16]
Besta Under-20          1-1 Hekari United              
Madang Fox              bye

Round 11 [Feb 12]
Hekari United           2-1 Eastern Stars           
Petro Souths            2-2 Besta Under-20          
Gigira Laitepo          awd Madang Fox              [awarded 0-3; originally 3-0;
Tukoko University       bye                          Gigira used ineligible player]

Round 12 [Feb 19]
Besta Under-20          awd Gigira Laitepo          [awarded 3-0; originally 0-2;
Madang Fox              2-3 Tukoko University        Gigira used ineligible player]
Eastern Stars           2-1 Petro Souths           
Hekari United           bye

Round 13 
[Feb 26]
Besta Under-20          2-3 Eastern Stars       
Tukoko University       1-1 Gigira Laitepo        
[Mar 11]
Madang Fox              2-3 Hekari United           [in Port Moresby]   
Petro Souths            bye

Round 14 [Mar 5] 
Eastern Stars           5-2 Gigira Laitepo
Tukoko University       0-1 Hekari United   
Madang Fox              2-2 Petro Souths                   
Besta Under-20          bye

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)       11 10  1  0 37-10 31  Qualified 
 2.Eastern Stars (Milne Bay)             12  8  2  2 34-17 26  [*1]  Qualified 
 3.Tukoko University Lae FC (Lae)        11  3  5  3 10-13 14  [*2]  Qualified 
 4.Besta PNG FA Under-20 (Lae)           12  3  4  5 26-25 13  Qualified 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Petro Souths FC (Mendi)               12  2  6  4 15-19 12  [*3]
 6.Madang Fox (Madang)                   12  2  2  8 16-35  8
 7.Gigira Laitepo Morobe (Lae)           12  1  4  7 15-34  7

NB: remaining match not played due to irrelevance

[*1] play home matches in Port Moresby
[*2] Tukoko means Eagle in the Kote language of Finschhafen
[*3] play home matches in Goroka

NB: CMSS Rapatona Tigers were renamed Moresby Casino Hotel FC but
    withdrew from the league, as did University Inter FC and Gelle
    Hills United

Championship Playoff

Semifinals [Mar 26, Lloyd Robson Oval]   
Hekari United           5-1 Besta Under-20   
Eastern Stars           3-1 Tukoko University    

Third Place Match [Apr 2, Lloyd Robson Oval]   
Besta Under-20          n/p Tukoko University 

Final [Apr 2, Lloyd Robson Oval]   
Hekari United           4-0 Eastern Stars           




Besta Cup 2011

NB: tournament formerly called PNGFA Cup and last played 2003 in Madang
    with Madang beating LFA 3-0 in the final 

Mamose (Lae, Lahi, Madang and Wau)

[venue: Lae, Panamex Park]

Final [Jun 26]
Lae                     1-0 Madang
 
NB: Lae Football Association will represent the Mamose region 
    in the Besta Papua New Guinea Football Association Cup 
    after winning the final.


Southern Region

3 (or 2?) participating teams [Higaturu, Alotau, Kerema, Tabubil, 
                               Kiunga and Daru did not participate] 

Start: Jul 8
 
Winners: Tufi FC 


Islands region

Tournament held in Kimbe

Winners: Boungainville

Highlands region 

Winners: Mt Hagen 


Final Tournament

In Lae; 8 participants;
Port Moresby represented by Public Servants Soccer Association

Semifinals [Oct 1]
Lae                     2-1 Bougainville
Port Moresby            2-1 Mount Hagen

Grand Final [Oct 8]
Lae                     3-1 Public Servants Soccer Association (Port Moresby)


Regional Competitions 2010/11

Southern Football Challenge Cup 2010/11

NB: first edition

Final [Jan 23]
Tufi                    1-1 University            [aet, 5-4 pen] 



District Competitions 2010/11

Port Moresby 2010
 
Semi-elimination finals [Oct 16]
Vats Limited Yamaros    0-0 PS Rutz               [5-2 pen]
Mungkas                 7-0 SES United
 
Elimination Final [Oct 30]
Yamaros                 2-0 Hard Rocks
 
Minor Final [Nov 6]
Yamaros                 bt  Momase
 
Grand Final [Nov 14, Bisini Soccer Field]
University              2-0 Yamaros 



Lae/Lahi 2010/11

NB: the top-4 clubs from both the Lae Football Association 
    (Lae Biscuit Poro, City United, West and Mala Sentas)
    and the Lahi Soccer Association (TTC Bullets, Sogeram,
    Unitech and Sambure) enter the Super 8 competition, a
    single round robin with the top-4 enter the knock-out stage

Niugini Builders Super 8 soccer challenge

Round 5 [Jan 8]
Poro                    1-0 Sogeram 
Sambure                 2-2 TTC Bullets 
City United             1-0 West 
Unitech                 2-1 Mala Santas

Round 6 [Jan 9]
City United             4-3 Unitech 
Sambure                11-2 Mala Sentas 
Sogeram                 n/p TTC Bullets
West                    3-0 Poro 

Round 7 [Jan 16]

Top of Table (Jan 12):

 1.Zilu Scientific West                   6  4  1  1       13
 2.Unitech                                6  4  1  1       13
 3.City United                            6                 9
 4.Sambure                                6                 8
 5.Lae Biscuit Poro                       6                 7
 6.Sogeram                                5                 6
 7.TTC Bullets                            5  1  3  1        6
 8.Mala Sentas                            6  1  2  3        5

Winners Super Eight: Poro



Boroko 2010/11

Grand Final [Mar 5]
Mul Sua United FC       4-2 Baira Barbarians




Lae 2011

Grand Final [Oct 1]
City United              -  Zilu West       



Milne Bay 2010/11

Governor's Cup
Start: Dec 3
 

Momase 2010/11

East and West Sepik soccer associations, Madang and Boana did 
not take part 

Semifinals
Lae 1                   2-1 Lahi             
Wau                     1-0 Lae 2
 
Final
Wau                     1-0 Lae 1

NB: Wau were defending champions


Mosa 2010/11

Grand Final [Nov 28]
Dami FC                  -  KOM


Ramu 2010/11

Grand Final [Oct 9]
Hetura                  3-1 Ph-7


Tabubil 2010

Grand Final [Nov 13]
Bultem Rock Brothers FC 3-2 Skotaks               [aet]
 
B Division

Final [Nov 13?]
Chauka                  4-1 Kimi

Chauka promoted to Premier League


Kusunan Cup 2011

Winners: Sakups (Migalsim)   


Watara 2010/11

A Division

Grand Final [Jan ?]
Lapun                   drw Tigers                [Lapun on pen]
 
B Division

Final
Tigers                  drw ATSS Vunapope         [4-2 pen]       


Wau 2010/11

Grand Final [Oct 31?]
Pascols                 3-1 Tribes FC



2009/10

2011/12

list of champions


About this document

Sources: The National, Post-Courier

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 7 Feb 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.