Papua New Guinea 2015/16


National Competitions 2015/16

National Soccer League (semi-professional) 2015/16

Group Stage | Champions League | Grand Final

Group Stage

Northern Zone | Southern Zone

Northern Zone

Final Table:

 1.Lae City Dwellers FC (Lae)             10   7  2  1  24- 6  23  Qualified
 2.Welgris Morobe United                  10   6  2  2  15- 8  20  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Madang FC (Madang)                     10   5  3  2  14- 9  18
 4.Admiralty Palaiau FC (Lae)             10   3  4  3  13- 7  13  [*]
 5.Besta PNG United FC (Lae)              10   3  1  6   9-17  10
 6.Goroka Gosiha FC (Goroka)              10   0  0 10   7-35   0

[*] Admiralty Palaiau FC represent Manus Province but play in Lae (after playing in Port Moresby
    in the previous season)

Round 1 [Nov 21]
Admiralty Palaiau       0-1 Welgris Morobe United   
Besta PNG United        2-0 Madang                  
Lae City Dwellers       7-0 Goroka                  

Round 2 [Nov 28]
Welgris Morobe United   0-1 Lae City Dwellers       
Goroka                  1-4 Besta PNG United        
Madang                  1-0 Admiralty Palaiau       

Round 3 [Dec 5]
Goroka                  0-3 Madang                  
Besta PNG United        0-2 Welgris Morobe United   
Admiralty Palaiau       0-0 Lae City Dwellers       

Round 4 [Dec 12]
Admiralty Palaiau       3-0 Goroka                  
Lae City Dwellers       3-0 Besta PNG United        
Welgris Morobe United   2-2 Madang                  

Round 5 [Dec 19]
Admiralty Palaiau       3-0 Besta PNG United        
Goroka                  1-2 Welgris Morobe United   
Lae City Dwellers       0-0 Madang                  

Round 6 [Jan 9]
Goroka                  2-4 Lae City Dwellers       
Madang                  3-0 Besta PNG United        
Welgris Morobe United   1-1 Admiralty Palaiau       

Round 7 [Jan 16]
Lae City Dwellers       3-1 Welgris Morobe United   
Admiralty Palaiau       1-1 Madang                  
Besta PNG United        3-1 Goroka                  

Round 8
[Jan 23]
Welgris Morobe United   1-0 Besta PNG United        
Madang                  2-1 Goroka                  
[Jan 24]
Lae City Dwellers       2-1 Admiralty Palaiau       

Round 9 [Jan 30]
Besta PNG United        0-3 Lae City Dwellers       
Goroka                  1-4 Admiralty Palaiau       
Madang                  0-2 Welgris Morobe United   

Round 10 [Feb 6]
Besta PNG United        0-0 Admiralty Palaiau       
Welgris Morobe United   3-0 Goroka                  
Madang                  2-1 Lae City Dwellers       

Final Table:

 1.Lae City Dwellers FC (Lae)             10   7  2  1  24- 6  23  Qualified
 2.Welgris Morobe United                  10   6  2  2  15- 8  20  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Madang FC (Madang)                     10   5  3  2  14- 9  18
 4.Admiralty Palaiau FC (Lae)             10   3  4  3  13- 7  13  [*]
 5.Besta PNG United FC (Lae)              10   3  1  6   9-17  10
 6.Goroka Gosiha FC (Goroka)              10   0  0 10   7-35   0

[*] Admiralty Palaiau FC represent Manus Province but play in Lae (after playing in Port Moresby
    in the previous season)

Southern Zone

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)        10  10  0  0  39-12  27  Qualified
 2.Rapatona FC (Port Moresby)             10   4  2  4  12-16  14  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Port Moresby (Port Moresby)         10   4  1  5  19-13  13
 4.Erema FC                               10   3  2  5  15-25  11
 5.Gigira Laitepo United FC               10   2  3  5  13-19   9
 6.PS Huawei FC                           10   2  2  6  14-27   8

Round 1
[Nov 21]
Port Moresby            2-3 PS Huawei               
Hekari United           4-2 Gigira Laitepo United   
[Nov 22]
Erema                   1-2 Rapatona                

Round 2
[Nov 28]
Rapatona                0-4 Hekari United           
PS Huawei               2-3 Erema                   
[Nov 29]
Gigira Laitepo United   3-2 Port Moresby            
 
Round 3
[Dec 5]
Port Moresby            2-0 Rapatona                
Gigira Laitepo United   1-1 PS Huawei               
[Dec 6]
Erema                   0-3 Hekari United           

Round 4
[Dec 12]
Erema                   3-1 Gigira Laitepo United   
Hekari United           2-0 Port Moresby            
[Dec 13]
PS Huawei               1-3 Rapatona                

Round 5
[Dec 19]
Hekari United           3-1 PS Huawei               
Rapatona                0-0 Gigira Laitepo United   
[Dec 20]
Erema                   1-1 Port Moresby            

Round 6
[Jan 9]
Rapatona                3-1 Erema                   
PS Huawei               0-6 Port Moresby            
[Jan 10]
Gigira Laitepo United   2-4 Hekari United           

Round 7
[Jan 16]
Hekari United           2-1 Rapatona                
Port Moresby            1-0 Gigira Laitepo United   
[Jan 17]
Erema                   0-2 PS Huawei               

Round 8
[Jan 23]
Rapatona                0-3 Port Moresby            
Hekari United           9-3 Erema                   
[Jan 24]
PS Huawei               1-2 Gigira Laitepo United   

Round 9 
[Jan 30]
Rapatona                1-1 PS Huawei               
Gigira Laitepo United   1-1 Erema                   
[Jan 31]
Port Moresby            1-2 Hekari United           

Round 10 [Feb 6]
Port Moresby            1-2 Erema                   
Gigira Laitepo United   1-2 Rapatona                
PS Huawei               2-6 Hekari United           

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)        10  10  0  0  39-12  27  Qualified
 2.Rapatona FC (Port Moresby)             10   4  2  4  12-16  14  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Port Moresby (Port Moresby)         10   4  1  5  19-13  13
 4.Erema FC                               10   3  2  5  15-25  11
 5.Gigira Laitepo United FC               10   2  3  5  13-19   9
 6.PS Huawei FC                           10   2  2  6  14-27   8


Championship Playoff ("National Champions League")

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         6   5  1  0  15- 1  16  Qualified
 2.Lae City Dwellers FC (Lae)              6   4  1  1  14- 5  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Welgris Morobe United                   6   1  0  5   3-13   3
 4.Rapatona FC (Port Moresby)              6   1  0  5   2-15   3

Round 1 [Feb 20]
Rapatona                0-1 Hekari United           
Welgris Morobe United   0-2 Lae City Dwellers       

Round 2 [Feb 24]
Hekari United           2-0 Rapatona                
Lae City Dwellers       2-0 Welgris Morobe United   

Round 3 [Feb 27]
Rapatona                0-5 Lae City Dwellers       
Welgris Morobe United   1-2 Hekari United           

Round 4 [Mar 5]
Lae City Dwellers       0-0 Hekari United           
Rapatona                1-0 Welgris Morobe United   

Round 5 [Mar 9]
Hekari United           5-0 Welgris Morobe United   
Lae City Dwellers       5-0 Rapatona                

Round 6 [Mar 12]
Hekari United           5-0 Lae City Dwellers       
Welgris Morobe United   2-1 Rapatona                

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         6   5  1  0  15- 1  16  Qualified
 2.Lae City Dwellers FC (Lae)              6   4  1  1  14- 5  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Welgris Morobe United                   6   1  0  5   3-13   3
 4.Rapatona FC (Port Moresby)              6   1  0  5   2-15   3


Grand Final

[Mar 19, Sir John Guise Stadium, Port Moresby]
Hekari United           0-2 Lae City Dwellers       
  [Raymond Gunemba (2); half-time 0-0]


Regional Competitions 2016

Besta Cup 2016

First Stage

Highlands Leg [played in Goroka]

Winners and qualified for National Stage: Mount Hagen
 
Momase Leg [Aug 10-14, Pool A played in Lae, Pool B in Madang]

Third Place Match
Lae FA                  drw Passam                  [4-5 pen] 
   
Final  [Aug 28]
Madang                  3-1 Lahi         

NB: both finalists qualified for National Stage         

New Guinea Islands [played in Kimbe]

Semifinals [Sep 18]
South Bougainville      1-0 SBLC Buluma (Manus)
Central Bougainville    2-1 KImbe
 
Final
Central Bougainville    2-1 South Bougainviile 

NB: both finalists qualified for National Stage         
 
Southern Region [played in Kaparoko Village]

Final
Koupa                   1-1 NCD PSSA       

NB: both finalists qualified for National Stage    
 
National Stage [Nov, played in Lae]


2015

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 1 Dec 2016

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.