Papua New Guinea 2019


National Competitions 2019

National Soccer League 2019

Kumul Petroleum Holdings National Soccer League 2019

Regional Stage | Playoff Stage

Regional Stage

Southern Conference | Northern Conference | Highlands | New Guinea Islands

Southern Conference

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)        14  14  0  0  45-12  42       Qualified
 2.Eastern Stars FC (Milne Bay)           14   8  0  6  34-22  24       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Port Moresby United FC                 14   7  3  4  28-24  24
 4.FC Bougainville                        14   7  1  6  19-13  22
 5.Central United FC                      14   5  3  6  23-35  18
 6.PRK Gulf Komara FC                     14   5  2  7  23-21  17  [*]
 7.Star Mountain FC                       14   1  4  9  20-39   7
 8.Southern Strikers FC (Port Moresby)    14   1  3 10  17-43   6
[*] PRK = Petroleum Resources Kutubu

Round 1
[Jan 26]
PRK Gulf Komara         1-2 Central United          
Eastern Stars           1-2 Port Moresby United     
Bougainville            0-1 Hekari United           
[Jan 27]
Southern Strikers       2-1 Star Mountain           

Round 2 [Feb 2]
Eastern Stars           1-2 Bougainville            
Hekari United           3-1 PRK Gulf Komara         
Port Moresby United     1-0 Star Mountain           
Central United          1-0 Southern Strikers       

Round 3 [Feb 9]
Star Mountain           1-2 Eastern Stars           
Bougainville            0-1 PRK Gulf Komara         
Port Moresby United     3-1 Central United          
Southern Strikers       0-5 Hekari United           
 
Round 4 [Feb 16]
PRK Gulf Komara         3-0 Southern Strikers       
Eastern Stars           1-2 Central United          
Star Mountain           1-2 Bougainville            
Hekari United           1-0 Port Moresby United     

Round 5 [Feb 23]
Port Moresby United     2-2 PRK Gulf Komara         
Bougainville            awd Southern Strikers       [awarded 3-0; originally 1-1, Southern
Hekari United           4-1 Eastern Stars            Strikers fielded ineligible player]
Central United          2-2 Star Mountain           

Round 6 [Mar 2]
Star Mountain           1-2 Hekari United           
Central United          0-2 Bougainville            
Southern Strikers       1-2 Port Moresby United     
PRK Gulf Komara         1-3 Eastern Stars           

Round 7 [Mar 9]
Eastern Stars           4-1 Southern Strikers       
PRK Gulf Komara         7-2 Star Mountain           
Hekari United           2-0 Central United          
Bougainville            1-2 Port Moresby United     

Halfway Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         7   7  0  0  18- 3  21
 2.Port Moresby United FC                  7   5  1  1  12- 7  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Bougainville                         7   4  0  3  10- 6  12
 4.PRK Gulf Komara FC                      7   3  1  3  16-12  10  [*]
 5.Central United FC                       7   3  1  3   8-11  10
 6.Eastern Stars FC (Milne Bay)            7   3  0  4  13-13   9
 7.Southern Strikers FC (Port Moresby)     7   1  0  6   4-19   3
 8.Star Mountain FC                        7   0  1  6   8-18   1
[*] PRK = Petroleum Resources Kutubu

Round 8 [Mar 23]
Hekari United           1-0 Bougainville            
Port Moresby United     0-3 Eastern Stars           
Central United          2-1 PRK Gulf Komara         
Star Mountain           1-1 Southern Strikers       

Round 9 [Mar 30]
Eastern Stars           0-2 PRK Gulf Komara         
Hekari United           7-2 Star Mountain           
Port Moresby United     3-3 Southern Strikers       
Bougainville            1-2 Central United          

Round 10 [Apr 6]
Southern Strikers       2-4 Bougainville            
PRK Gulf Komara         1-2 Port Moresby United     
Star Mountain           3-3 Central United          
Eastern Stars           2-3 Hekari United           

Round 11 [Apr 13]
Star Mountain           2-1 PRK Gulf Komara         
Central United          1-3 Hekari United           
Southern Strikers       1-5 Eastern Stars           
Port Moresby United     1-2 Bougainville            

Round 12 [Apr 20]
Port Moresby United     1-4 Hekari United           
Bougainville            2-0 Star Mountain           
Central United          2-6 Eastern Stars           
Southern Strikers       0-1 PRK Gulf Komara         

Round 13 [Apr 27]
Eastern Stars           4-1 Star Mountain           
Hekari United           6-2 Southern Strikers       
PRK Gulf Komara         0-0 Bougainville            
Central United          1-6 Port Moresby United     

Round 14 [May 4]
Southern Strikers       4-4 Central United          
Star Mountain           3-3 Port Moresby United     
PRK Gulf Komara         1-3 Hekari United           
Bougainville            0-1 Eastern Stars           

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)        14  14  0  0  45-12  42       Qualified
 2.Eastern Stars FC (Milne Bay)           14   8  0  6  34-22  24       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Port Moresby United FC                 14   7  3  4  28-24  24
 4.FC Bougainville                        14   7  1  6  19-13  22
 5.Central United FC                      14   5  3  6  23-35  18
 6.PRK Gulf Komara FC                     14   5  2  7  23-21  17  [*]
 7.Star Mountain FC                       14   1  4  9  20-39   7
 8.Southern Strikers FC (Port Moresby)    14   1  3 10  17-43   6
[*] PRK = Petroleum Resources Kutubu

Northern Conference

Final Table:

 1.Toti City FC (Lae)                     14  12  1  1  48-13  37  [C]  Qualified
 2.Morobe United FC (Lae)                 13   9  2  2  36-13  29       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Besta PNG United FC (Lae)              14   9  1  4  31-24  28
 4.Lahi Snax FC                           13   4  3  6  19-32  15
 5.Laiwaden FC (Madang)                   13   4  2  7  18-28  14
 6.Markham FC                             13   3  2  8  15-29  11
 7.FC Morobe Wawens                       13   2  3  8  21-28   9
 8.Tusbab Stallions FC (Madang)           13   2  2  9  16-37   8

NB: remaining matches not refixtured due to irrelevance

Round 1 [Jan 27] 
Markham                 0-0 Lahi Snax               
Morobe Wawens           3-4 Besta PNG United        
Toti City               3-1 Morobe United           
Laiwaden                0-1 Tusbab Stallions        

Round 2
[Feb 2]
Morobe United           6-0 Laiwaden                
Besta PNG United        0-2 Lahi Snax               
Tusbab Stallions        1-2 Markham                 
[Mar 13]
Morobe Wawens           2-3 Toti City               

Round 3
[Feb 9]
Markham                 2-4 Morobe United           
Besta PNG United        4-1 Tusbab Stallions        
[Mar 16]
Toti City               4-2 Laiwaden                
[Apr 24]
Lahi Snax               2-2 Morobe Wawens           

Round 4
[Feb 16]
Morobe United           1-0 Besta PNG United        
Laiwaden                2-0 Markham                 
[Mar 6]
Lahi Snax               1-9 Toti City               
[Mar 16]
Morobe Wawens           2-2 Tusbab Stallions        

Round 5
[Feb 16]
Tusbab Stallions        2-0 Lahi Snax               
[Feb 23]
Morobe United           1-0 Morobe Wawens           
Toti City               4-0 Markham                 
Besta PNG United        1-2 Laiwaden                

Round 6 [Mar 2]
Tusbab Stallions        1-2 Toti City               
Laiwaden                3-2 Morobe Wawens           
Markham                 3-3 Besta PNG United        
Lahi Snax               0-1 Morobe United           

Round 7 [Mar 9]
Besta PNG United        2-3 Toti City               
Morobe United           6-1 Tusbab Stallions        
Morobe Wawens           3-0 Markham                 
Laiwaden                0-0 Lahi Snax               

Round 8 [Mar 23]
Besta PNG United        2-0 Morobe Wawens           
Morobe United           0-0 Toti City               
Tusbab Stallions        1-1 Laiwaden                
Lahi Snax               n/p Markham                 

Round 9 [Mar 30]
Morobe Wawens           2-1 Laiwaden                
  [Laiwaden 'keeper Mikes Gewa was kicked by a Wawens player during the match
   and died in hospital on Apr 28.  RIP]
Morobe United           6-0 Lahi Snax               
Besta PNG United        2-1 Markham                 
Toti City               6-0 Tusbab Stallions        

Round 10 
[Apr 6]
Lahi Snax               3-2 Tusbab Stallions        
Morobe Wawens           2-2 Morobe United           
Laiwaden                2-3 Besta PNG United        
[Apr 24]
Markham                 0-5 Toti City               

Round 11 [Apr 13]
Lahi Snax               6-3 Laiwaden                
Markham                 2-1 Morobe Wawens           
Toti City               0-1 Besta PNG United        
Tusbab Stallions        1-4 Morobe United           

Round 12 [Apr 20]
Besta PNG United        3-2 Morobe United           
Toti City               3-1 Lahi Snax               
Markham                 0-1 Laiwaden                
Tusbab Stallions        n/p Morobe Wawens           

Round 13 [Apr 27]
Laiwaden                1-2 Toti City               
Tusbab Stallions        2-3 Besta PNG United        
Morobe Wawens           1-2 Lahi Snax               
Morobe United           2-1 Markham                 [also reported 2-0]

Round 14 [May 4]
Markham                 4-1 Tusbab Stallions        
Lahi Snax               2-3 Besta PNG United        
Toti City               4-1 Morobe Wawens           
Laiwaden                n/p Morobe United           

Final Table:

 1.Toti City FC (Lae)                     14  12  1  1  48-13  37  [C]  Qualified
 2.Morobe United FC (Lae)                 13   9  2  2  36-13  29       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Besta PNG United FC (Lae)              14   9  1  4  31-24  28
 4.Lahi Snax FC                           13   4  3  6  19-32  15
 5.Laiwaden FC (Madang)                   13   4  2  7  18-28  14
 6.Markham FC                             13   3  2  8  15-29  11
 7.FC Morobe Wawens                       13   2  3  8  21-28   9
 8.Tusbab Stallions FC (Madang)           13   2  2  9  16-37   8

NB: remaining matches not refixtured due to irrelevance

Highlands

Final Table:

 1.Kagua-Erave FC                         10   8  0  2  32- 9  24       Qualified
 2.Blue Kumuls FC (Mount Hagen)           10   5  1  4  28-20  16       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Mount Hagen FC                         10   5  1  4  17-18  16
 4.Aporro Mai FC (Kutubu)                 10   5  0  5  18-12  15
 5.Enga Laima FC (Wabag)                  10   3  1  6  16-36  10
 6.Simbu Angra FC (Simbu)                 10   1  3  6  17-33   6

Round 1 [Feb 10]
Aporro Mai              5-0 Enga Laima              
Blue Kumuls             1-1 Simbu Angra             
Kagua-Erave             3-0 Mount Hagen             

Round 2 [Feb 16]
Simbu Angra             1-1 Mount Hagen             
Enga Laima             1-11 Kagua-Erave             
Blue Kumuls             4-2 Aporro Mai              

Round 3 [Feb 23]
Aporro Mai              0-1 Kagua-Erave             
Mount Hagen             3-0 Blue Kumuls             
Simbu Angra             2-2 Enga Laima              

Round 4 [Mar 2]
Enga Laima              2-6 Blue Kumuls             
Kagua-Erave             6-2 Simbu Angra             
Mount Hagen             3-2 Aporro Mai              

Round 5 [Mar 9]
Aporro Mai              0-1 Simbu Angra             
Enga Laima              0-3 Mount Hagen             
Blue Kumuls             0-2 Kagua-Erave             

Halfway Table:

 1.Kagua-Erave FC                          5   5  0  0  23- 3  15
 2.Mount Hagen FC                          5   3  1  1  10- 6  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Blue Kumuls FC (Mount Hagen)            5   2  1  2  11-10   7
 4.Simbu Angra FC (Simbu)                  5   1  3  1   7-10   6
 5.Aporro Mai FC (Kutubu)                  5   1  0  4   9- 9   3
 6.Enga Laima FC (Wabag)                   5   0  1  4   5-27   1

Round 6 [Mar 23]
Simbu Angra             3-4 Kagua-Erave             
Blue Kumuls             2-0 Mount Hagen             
Enga Laima              awd Aporro Mai              [awarded 0-3, Enga Laima forfeited]

Round 7 [Mar 30]
Kagua-Erave             0-1 Aporro Mai              
Blue Kumuls             4-3 Enga Laima              
Mount Hagen             3-2 Simbu Angra             

Round 8 [Apr 6]
Aporro Mai              2-1 Blue Kumuls             
Mount Hagen             1-4 Kagua-Erave             
Enga Laima              4-1 Simbu Angra             

Round 9 [Apr 13]
Kagua-Erave             0-1 Enga Laima              
Simbu Angra            4-10 Blue Kumuls             
Aporro Mai              1-2 Mount Hagen             

Round 10 [Apr 20]
Simbu Angra             0-2 Aporro Mai              
Mount Hagen             1-3 Enga Laima              
Kagua-Erave             1-0 Blue Kumuls             

Final Table:

 1.Kagua-Erave FC                         10   8  0  2  32- 9  24       Qualified
 2.Blue Kumuls FC (Mount Hagen)           10   5  1  4  28-20  16       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Mount Hagen FC                         10   5  1  4  17-18  16
 4.Aporro Mai FC (Kutubu)                 10   5  0  5  18-12  15
 5.Enga Laima FC (Wabag)                  10   3  1  6  16-36  10
 6.Simbu Angra FC (Simbu)                 10   1  3  6  17-33   6

New Guinea Islands

Final Table:

 1.Chebu AROB FC                           8   6  0  2  19-10  18  [*1] Qualified
 2.West Tribes FC (Kimbe)                  8   5  1  2  22-10  16       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Rabaul Radazz FC (Kokopo)               8   4  2  2  17-17  14
 4.NBPOL Greengold Liners FC (Kimbe)       8   0  4  4  12-18   4  [*2]
 5.Vudal Gazelle FC (Kokopo)               8   0  3  5  11-26   3  [*3]

[*1] AROB = Autonomous Region Of Bougainville
[*2] NBPOL = New Britain Palm Oil Limited
[*3] Vudal Gazelle FC apparently replace Talasea FC who were originally announced as entrants

Round 1 [Feb 24]
Chebu AROB              4-0 Radazz                  
West Tribes             0-0 NBPOL Greengold         
Vudal Gazelle           bye

Round 2
[Mar 2]
Radazz                  1-3 West Tribes             
[Mar 21]
NBPOL Greengold         2-2 Vudal Gazelle           
Chebu AROB              bye

Round 3 [Mar 9]
West Tribes             1-0 Chebu AROB              
Vudal Gazelle           0-3 Radazz                  
NBPOL Greengold         bye

Round 4 [Mar 16]
Chebu AROB              awd Vudal Gazelle           [awarded 3-0, Gazelle dns]
NBPOL Greengold         3-3 Radazz                  
West Tribes             bye

Round 5 [Mar 24]
West Tribes             6-2 Vudal Gazelle           
NBPOL Greengold         3-4 Chebu AROB              
Radazz                  bye

Halfway Table:

 1.West Tribes FC (Kimbe)                  4   3  1  0  10- 3  10
 2.Chebu AROB FC                           4   3  0  1  11- 4   9  [*1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Rabaul Radazz FC (Kokopo)               4   1  1  2   7-10   4
 4.NBPOL Greengold Liners FC (Kimbe)       4   0  3  1   8- 9   3  [*2]
 5.Vudal Gazelle FC (Kokopo)               4   0  1  3   4-14   1  [*3]

[*1] AROB = Autonomous Region Of Bougainville
[*2] NBPOL = New Britain Palm Oil Limited
[*3] Vudal Gazelle FC apparently replace Talasea FC who were originally announced as entrants

Round 6 [Apr 6]
Radazz                  3-2 Chebu AROB              
NBPOL Greengold         0-3 West Tribes             
Vudal Gazelle           bye

Round 7 [Apr 13]
West Tribes             2-3 Radazz                  
Vudal Gazelle           3-3 NBPOL Greengold         
Chebu AROB              bye

Round 8 [Apr 20]
Radazz                  2-2 Vudal Gazelle           
Chebu AROB              3-2 West Tribes             
NBPOL Greengold         bye

Round 9 [Apr 27]
Vudal Gazelle           1-2 Chebu AROB              
Radazz                  2-1 NBPOL Greengold         
West Tribes             bye

Round 10 [May 5]
Vudal Gazelle           1-5 West Tribes             
Chebu AROB              1-0 NBPOL Greengold         
Radazz                  bye

Final Table:

 1.Chebu AROB FC                           8   6  0  2  19-10  18  [*1] Qualified
 2.West Tribes FC (Kimbe)                  8   5  1  2  22-10  16       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Rabaul Radazz FC (Kokopo)               8   4  2  2  17-17  14
 4.NBPOL Greengold Liners FC (Kimbe)       8   0  4  4  12-18   4  [*2]
 5.Vudal Gazelle FC (Kokopo)               8   0  3  5  11-26   3  [*3]

[*1] AROB = Autonomous Region Of Bougainville
[*2] NBPOL = New Britain Palm Oil Limited
[*3] Vudal Gazelle FC apparently replace Talasea FC who were originally announced as entrants


Playoff Stage

Quarterfinals
[May 11, Goroka]
Kagua-Erave             0-5 Morobe United           
[May 11, Port Moresby]
Hekari United           2-0 West Tribes             
[May 12, Kokopo]
Chebu AROB              abd Eastern Stars           [abandoned at 0-0 in 48' due to
[May 12, Lae]                                        waterlogged pitch]
Toti City               8-1 Blue Kumuls             

Quarterfinal Replay [May 16, Port Moresby]
Eastern Stars           2-0 Chebu AROB              

Semifinals

First Legs
[May 18]
Toti City               2-1 Morobe United           
[May 19]
Hekari United           2-0 Eastern Stars           

Second Legs [May 25]
Morobe United           1-4 Toti City               
Eastern Stars           1-2 Hekari United           

Third Place Match [Jun 1, Sir John Guise Stadium, Port Moresby]
Eastern Stars           2-3 Morobe United           

Grand Final [Jun 1, Sir John Guise Stadium, Port Moresby]
Hekari United           0-0 Toti City               [aet, 4-5 pen]


2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.