Papua New Guinea 2021


National Competitions 2021

National Competitions 2021

National Soccer League 2021

National Soccer League 2021

Regional Stage | Playoff Stage

Regional Stage

Southern Conference | Northern Conference

Southern Conference

NB: all matches in Port Moresby

Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         8   7  1  0  31- 7  22
 2.Gulf Komara FC (Kerema)                 8   6  1  1  19- 9  19
 3.Port Moresby Strikers FC                7   3  2  2  15-10  11  [*2]
 4.Southern Youth FC                       7   2  3  2   9-13   9  [*4]
 5.Central Dabari FC                       8   3  0  5   9-16   9  [*1]
 6.Star Mountain FC (Tabubil)              8   2  0  6  14-24   6
 7.Tavur FC (Kimbe)                        8   0  1  7   6-24   1  [*3]
[*1] Central United were renamed Central Dabari
[*2] Southern Strikers were renamed Port Moresby Strikers
[*3] Tavur FC were formerly known as WNB Tavur
[*4] Southern Youth FC aka Southern Development Team

Round 1 [Jul 24]
Hekari United           6-1 Star Mountain           
  [Nigel Dabinyaba (2), Solomon Rani (2), Kolu Kepo (2); Eaka Philemon]
Gulf Komara             1-0 Central Dabari          
 [Jordan Kaven]
Southern Youth          2-1 Tavur                   
  [Nathaniel Eddie (2); Melky Kaiwa]
Port Moresby Strikers   bye

Round 2 [Jul 31]
Star Mountain           1-2 Central Dabari          
  [Joel Tiampo; Kila Tau, Iga Kala]
Hekari United           5-0 Tavur                   
  [Nigel Dabinyaba (2), Korea Upaiga (2), Michael Foster]
Gulf Komara             2-1 Port Moresby Strikers   
  [Jordan Kaven, Ilagt Geno; Riggie Togubai]
Southern Youth          bye

Round 3 [Aug 7]
Central Dabari          2-1 Tavur                   
  [Iga Kala, Kawai Vakona; Francis Wibewa]
Star Mountain           1-2 Port Moresby Strikers   
  [David Mosim, Riggie Togubai, Pettyshen Elizah]
Hekari United           4-0 Southern Youth          
  [Nigel Dabinyaba (3), Joseph Joe]
Gulf Komara             bye

Round 4 [Aug 14]
Tavur                   1-6 Port Moresby Strikers   
Central Dabari          1-3 Southern Youth          
Star Mountain           2-5 Gulf Komara             
Hekari United           bye

Round 5 [Aug 21]
Port Moresby Strikers   2-2 Southern Youth          
Tavur                   2-5 Gulf Komara             
Central Dabari          1-5 Hekari United           
Star Mountain           bye

Round 6 [Aug 28]
Southern Youth          0-0 Gulf Komara             
Port Moresby Strikers   2-2 Hekari United           
Tavur                   0-2 Star Mountain           
Central Dabari          bye

Round 7 [Sep 4]
Gulf Komara             1-2 Hekari United           
Southern Youth          1-4 Star Mountain           
Port Moresby Strikers   1-0 Central Dabari          
Tavur                   bye

Halfway Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         6   5  1  0  24- 5  16
 2.Gulf Komara FC (Kerema)                 6   4  1  1  14- 7  13
 3.Port Moresby Strikers FC                6   3  2  1  14- 8  11  [*2]
 4.Southern Youth FC                       6   2  2  2   8-12   8  [*4]
 5.Star Mountain FC (Tabubil)              6   2  0  4  11-16   6
 6.Central Dabari FC                       6   2  0  4   6-12   6  [*1]
 7.Tavur FC (Kimbe)                        6   0  0  6   5-22   0  [*3]
[*1] Central United were renamed Central Dabari
[*2] Southern Strikers were renamed Port Moresby Strikers
[*3] Tavur FC were formerly known as WNB Tavur
[*4] Southern Youth FC aka Southern Development Team

Round 8 [Sep 18]
Star Mountain           2-6 Hekari United           
Central Dabari          1-3 Gulf Komara             
Tavur                   1-1 Southern Youth          
Port Moresby Strikers   bye

Round 9 [Sep 25]
Central Dabari          2-1 Star Mountain           
Tavur                   0-1 Hekari United           
Port Moresby Strikers   1-2 Gulf Komara             
Southern Youth          bye

NB: competition suspended until at least Oct 30

Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)         8   7  1  0  31- 7  22
 2.Gulf Komara FC (Kerema)                 8   6  1  1  19- 9  19
 3.Port Moresby Strikers FC                7   3  2  2  15-10  11  [*2]
 4.Southern Youth FC                       7   2  3  2   9-13   9  [*4]
 5.Central Dabari FC                       8   3  0  5   9-16   9  [*1]
 6.Star Mountain FC (Tabubil)              8   2  0  6  14-24   6
 7.Tavur FC (Kimbe)                        8   0  1  7   6-24   1  [*3]
[*1] Central United were renamed Central Dabari
[*2] Southern Strikers were renamed Port Moresby Strikers
[*3] Tavur FC were formerly known as WNB Tavur
[*4] Southern Youth FC aka Southern Development Team

Northern Conference

NB: all matches in Lae

Table:

 1.Lae City FC (Lae)                       8   7  1  0  41- 5  22  [*5]
 2.FC Morobe Wawens (Lae)                  8   5  1  2  22-10  16
 3.Lae City Dwellers FC (Lae)              8   4  2  2  15-11  14  [*5]
 4.Morobe United FC (Lae)                  8   3  1  4  15-12  10
 5.Sepik FC (Wewak)                        7   2  0  5  10-34   6
 6.Tusbab Stallions FC (Madang)            8   1  2  5   4-20   5
 7.Northern Youth FC                       7   1  1  5   5-20   4  [*6]
[*5] both Lae City FC and Lae City Dwellers FC claim the heritage of
     the 6-time champions 
[*6] Northern Youth FC aka Northern Development Team

Round 1 [Jul 24]
Lae City                2-1 Morobe Wawens           
  [Jibola Afonji, Stahl Gubag; Bernard Purari]
Morobe United           0-1 Tusbab Stallions        
  [Maskulan Pulung]
Northern Youth          2-3 Lae City Dwellers       
  [Simon Anton, Samuel Jeremiah; Joel Seske, Raymond Gunemba, Michael Joseph]
Sepik                   bye

Round 2 [Jul 31]
Morobe Wawens           3-1 Tusbab Stallions        
  [Giwi Simon, Joshua Paget, Bernard Purari; Charlie Kamah]
Lae City                4-1 Lae City Dwellers       
  [Stahl Gubag (2), Jibola Afonji, Jonathan Allen; Raymond Gunemba]
Morobe United           5-0 Sepik                   
  [Henry Ronny, Russell Nirik, Nalau Peter (2), Vincent Tai]
Northern Youth          bye

Round 3 [Aug 7]
Tusbab Stallions        1-1 Lae City Dwellers       
  [Alex Joel; Freddy Steven]
Morobe Wawens           9-4 Sepik                   
  [Joshua Panget (5), Bernard Purrar, Giwi Simon, Brendan Ben, Emmanuel Simongi;
   Sadeth Nere, Ezekiel Yanum, Henry Salle, Junior Moike]
Lae City               11-0 Northern Youth          
  [Jonathan Allen (4), Stahl Gubag (2), Emmanuel Simon (2), Jibola Afonji,
   Junior Morgan, Felix Komolong]
Morobe United           bye

Round 4 [Aug 14]
Lae City Dwellers       6-1 Sepik                   
Tusbab Stallions        1-1 Northern Youth          
Morobe Wawens           1-1 Morobe United           
Lae City                bye

Round 5 [Aug 21]
Sepik                   1-0 Northern Youth          
Lae City Dwellers       1-0 Morobe United           
Tusbab Stallions        0-5 Lae City                
Morobe Wawens           bye

Round 6 [Aug 28]
Northern Youth          1-0 Morobe United           
Sepik                  0-10 Lae City                
Lae City Dwellers       0-1 Morobe Wawens           
Tusbab Stallions        bye

Round 7 [Sep 4]
Morobe United           2-6 Lae City                
Northern Youth          0-2 Morobe Wawens           
Sepik                   2-0 Tusbab Stallions        
Lae City Dwellers       bye

Halfway Table:

 1.Lae City FC (Lae)                       6   6  0  0  38- 4  18  [*5]
 2.FC Morobe Wawens (Lae)                  6   4  1  1  17- 8  13
 3.Lae City Dwellers FC (Lae)              6   3  1  2  12- 9  10  [*5]
 4.Sepik FC (Wewak)                        6   2  0  4   8-30   6
 5.Tusbab Stallions FC (Madang)            6   1  2  3   4-12   5
 6.Morobe United FC (Lae)                  6   1  1  4   8-10   4
 7.Northern Youth FC                       6   1  1  4   4-18   4  [*6]
[*5] both Lae City FC and Lae City Dwellers FC claim the heritage of
     the 6-time champions 
[*6] Northern Youth FC aka Northern Development Team

Round 8 [Sep 18]
Morobe Wawens           0-2 Lae City                
Tusbab Stallions        0-3 Morobe United           
Lae City Dwellers       2-1 Northern Youth          
Sepik                   bye

Round 9 [Sep 25]
Tusbab Stallions        0-5 Morobe Wawens           
Lae City Dwellers       1-1 Lae City                
Sepik                   2-4 Morobe United           
Northern Youth          bye

NB: competition suspended until at least Oct 30

Table:

 1.Lae City FC (Lae)                       8   7  1  0  41- 5  22  [*5]
 2.FC Morobe Wawens (Lae)                  8   5  1  2  22-10  16
 3.Lae City Dwellers FC (Lae)              8   4  2  2  15-11  14  [*5]
 4.Morobe United FC (Lae)                  8   3  1  4  15-12  10
 5.Sepik FC (Wewak)                        7   2  0  5  10-34   6
 6.Tusbab Stallions FC (Madang)            8   1  2  5   4-20   5
 7.Northern Youth FC                       7   1  1  5   5-20   4  [*6]
[*5] both Lae City FC and Lae City Dwellers FC claim the heritage of
     the 6-time champions 
[*6] Northern Youth FC aka Northern Development Team


Playoff Stage


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Mark Gregory for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mark Gregory
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Mark Gregory and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.