Poland Cups 2006/07

Puchar Polski 2006/07

1st Qualifying Round [Aug 9]
Kaszubia Kościerzyna       1-0 Victoria Koronowo
  [Dariusz Kudyba 26]
Sparta Augustów            1-3 Mrągowia Mrągowo
  [Łukasz Sobolewski 15; Dariusz Radziszewski 5, Remigiusz Hebda 64, 90]
TOR Dobrzeń Wielki         0-2 Promień Żary
  [Mateusz Wójtowicz 10, Krzysztof Dewo 30]
KSZO II Ostrowiec          0-0 Motor Lublin           [5-4 pen]

2nd Qualifying Round [Aug 15]
Czarni Pruszcz Gdański     6-1 Kłos Pełczyce                 
Kotwica Kołobrzeg          w/o Kaszubia Kościerzyna   
Toruński KP                4-4 Mieszko Gniezno        [2-4 pen]
  [Dariusz Preis 31, Robert Warczachowski 37, 81, Mateusz Dobek 54;
   Szymon Pawłowski 12, Paweł Iwanicki 39, 51, Waldemar Przysiuda 79]
Tur Turek                  5-1 Promień Żary
  [Robert Hyży 8, Michał Chmielecki 30, Łukasz Cichos 65, 68,
   Krzysztof Sikora 90; Mateusz Wójtowicz 38]
Jeziorak Iława             4-2 Mazowsze Płock
  [Michał Piusiński 48og, Paweł Szkamelski 55, Tomasz Radziński 64pen,
   Piotr Kowalski 72; Bartłomiej Dębicki 68, Bartłomiej Sielewski 80pen]
Ruch Wysokie Mazowieckie   0-2 Sokół Aleksandrów Łódzki
  [Ireneusz Grącki 38, 40]
Znicz Pruszków             4-1 Mrągowia Mrągowo
  [Bartosz Wioniewski 20, Damian Wojtulewicz 33, Radosław Majewski 55,
   Robert Lewandowski 68; Remigiusz Hebda 87]
Arka Nowa Sól              1-2 Chrobry Nowogrodziec
  [Adam Pojnar; Marcin Jankowski (2)]
Górnik/Zagłębie Wałbrzych  1-0 Pniówek Pawłowice Śląskie
  [Piotr Broszkowski 36]
LKS Poborszów              2-0 Pelikan Łowicz
  [Łukasz Bawoł 66, Mariusz Wiciak 82pen]
Przyszłość Rogów           1-0 Fablok Chrzanów
  [Roman Kowalczyk 75]
Ponidzie Nida Pińczów      1-0 Siarka Tarnobrzeg
  [Robert Chlewicki 48]
Stal Sanok                 1-0 KSZO II Ostrowiec Świłtokrzyski
  [Piotr Badowicz 17]
Okocimski KS Brzesko       4-3 Orlłta Radzyń Podlaski
  [Marcin Imiołek 26, Sławomir Jagła 54pen, 90, Sławomir Matras 61;
   Marek Piotrowicz II 14, 23, Jarosław Pacholarz 74]

Round 1 
[Aug 22]
Jeziorak Iława             1-0 Zagłębie Sosnowiec 
  [Anastasius Okwunwanne 85]
Górnik/Zagłębie Wałbrzych  1-2 Podbeskidzie Bielsko-Biała
  [Piotr Broszkowski 62; Krzysztof Chrapek 61, Dariusz Kołodziej 67pen]
[Aug 23]
Czarni Pruszcz Gdański     1-5 Jagiellonia Białystok   
  [Mariusz Malinowski 90pen; Mateusz Cieluch 4, 52, 87, Ernest Konon 54, 59]
Kotwica Kołobrzeg          0-1 Lechia Gdańsk
  [Grzegorz Król 40]
Mieszko Gniezno            1-0 Śląsk Wrocław 
  [Dariusz Wojciechowski 8]
Tur Turek                  1-0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski  
  [Robert Hyży 87pen]
Sokół Aleksandrów Łódzki   2-4 Piast Gliwice          [aet] 
  [Dominik Kosuń 42, Cezary Ratajczyk 111; Mariusz Błachut 37, 94, 
   Michał Filipowicz 91, Daniel Chylaszek 100pen]
Znicz Pruszków             5-2 Zawisza Bydgoszcz 
  [Paweł Tomczyk 2, 87, Tomasz Piotrowski 29, Maciej Rybaczuk 76,
   Bartosz Wiśniewski 90; Vuk Sotirović 22, Benjamin Imeh 47]
Chrobry Nowogrodziec       0-5 Ruch Chorzów 
  [Tomasz Sokołowski I 47, 52, Piotr Ćwielong 59, Wojciech Grzyb 61, 
   Wojciech Myszor 65]
LKS Poborszów              0-2 Radomiak Radom 
  [Adrian Sadowski 37, 90]
Przyszłość Rogów           1-3 Górnik Polkowice  
  [R.Drożdż 56; Kamil Wacławczyk 45, Tomasz Salamoński 58,
   Damian Dudziński 78]
Ponidzie Nida Pińczów      0-3 Świt Nowy Dwór Mazowiecki
  [Mariusz Mikłowski 14, 46, Piotr Bajera 90]
Stal Sanok                 2-0 Polonia Bytom 
  [Maciej Kuzicki 58, Daniel Niemczyk 65]
Okocimski KS Brzesko       6-0 Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
  [Sławomir Matras 19, 31, 82, Sławomir Jagła 33, 
   M.Imiołek 66, R.Policht 74]
Szczakowianka Jaworzno     1-3 Łódzki KS   
  [R.Sierant 78og; R.Niżnik 53, Sebastian Przybyszewski 73,
   Łukasz Madej 90]
Heko Czermno               o/w Widzew Łódz  

1/16 Finals 
[Sep 19]
Jeziorak Iława             2-3 Zagłębie Lubin         [aet]
  [Paweł Szkamelski 47, Anastasius Okwunwanne 115; Dawid Banaczek 86, 
   Michał Chałbiński 93, Łukasz Piszczek 110]
Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-2 Lech Poznań
  [Marcin Wasilewski 79og; Zbigniew Zakrzewski 42, 45]
Lechia Gdańsk              0-2 Pogoń Szczecin
  [Daniel 21, Anderson I 38]
Mieszko Gniezno            0-1 Górnik Zabrze
  [Tomasz Łuczywek 81]
Piast Gliwice              2-5 Arka Gdynia
  [Wojciech Kędziora 2, Łukasz Janczarek 65; Grzegorz Niciński 10, 22,
   Janusz Dziedzic 35, 37, Olgierd Moskalewicz 40]
Ruch Chorzów               6-0 Polonia Warszawa
  [Przemysław Łudziński 21, 26, Grzegorz Misiura 29, 50, 
   Michał Pulkowski 62, Tomasz Sokołowski I 78]
Radomiak Radom             1-0 Odra Wodzisław Śląski
  [Maciej Terlecki 56]
Górnik Polkowice           2-2 GKS Bełchatów          [5-4 pen]
  [Kamil Witkowski I 62, 68; Dawid Nowak 2, Tomasz Jarzębowski 65]
Widzew Łódz                0-2 KS Cracovia Kraków
  [Tomasz Moskała 45, Piotr Bania 90]
[Sep 20]
Łódzki KS                  2-1 Górnik Łęczna
  [Ensar Arifović 15, 71; Grzegorz Szymanek 90]
Tur Turek                  1-3 Korona Kielce
  [Marcin Majewski 49; Piotr Bagnicki 43, 58, 85]
Stal Sanok                 2-1 Legia Warszawa
  [Piotr Badowicz 36, Ireneusz Gryboś 76; Miroslav Radović 73]
Okocimski KS Brzesko       4-4 Wisła Płock            [1-3 pen]
  [Marcin Imiołek 71, Tomasz Kozieł 75, Rafał Policht 84, 
   Dariusz Karwat 120; Tomįs Dosek 20, 53, Karol Gregorek 32, 92]
[Sep 26]
Znicz Pruszków             1-2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
[Oct 4]
Świt Nowy Dwór Mazowiecki  1-5 Wisła Kraków
Jagiellonia Białystok      bye   

1/8 Finals
[Oct 24]
Stal Sanok                 0-1 Arka Gdynia            [aet]
  [Janusz Dziedzic 118]
Lech Poznań                2-1 Pogoń Szczecin
  [Zbigniew Zakrzewski 75, Piotr Reiss 87; Piotr Celeban 34]
Górnik Zabrze              0-5 Korona Kielce
  [Grzegorz Bonin 7, Marcin Robak 37, 89, Ilijan Micanski 79, 90]
Łódzki KS                  0-1 Radomiak Radom
  [Maciej Terlecki 44]
Górnik Polkowice           0-3 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
  [Tomasz Zahorski 21, 63, Szymon Kaźmierowski 26]
Wisła Płock                2-1 Jagiellonia Białystok
  [Vahan Gevorgyan 66, Tomįs Michįlek 90; Jacek Markiewicz 84]
[Nov 7]
Cracovia                   2-1 Zagłębie Lubin
  [Tomasz Moskała 8, 42; Andrzej Szczypkowski 89pen]
[Nov 8]
Wisła Kraków               1-2 Ruch Chorzów
  [Paweł Brożek 72; Grzegorz Baran 20, Przemysław Łudziński 70]

Quarterfinals

First Legs 
[Mar 13]
Wisła Płock                1-1 Arka Gdynia
Korona Kielce              1-0 Lech Poznań
[Mar 14]
Radomiak Radom             1-3 Cracovia
Ruch Chorzów               0-1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Second Legs 
[Apr 3]
Lech Poznań                3-2 Korona Kielce
Arka Gdynia                awd Wisła Płock            [awarded 0-3; Arka suspended
Cracovia                   1-0 Radomiak Radom          due to corruption scandal]
[Apr 4]
Dyskobolia Grodzisk        3-1 Ruch Chorzów

Semifinals

First Legs 
[Apr 10]
Korona Kielce              3-2 Wisła Płock
[Apr 11]
Dyskobolia Grodzisk        1-0 Cracovia

Second Legs 
[Apr 24]
Cracovia                   0-1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
[Apr 25]
Wisła Płock                1-1 Korona Kielce 

Final [May 1, in Bełchatów]
Korona Kielce              0-2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski


Super Cup 2007 [Jul 22]
Zagłębie Lubin             1-0 GKS Belchatów



Puchar Ekstraklasy 2006/2007 (League Cup)

Group Stage

Grupa A
 
Round 1
[Nov 21]
Odra Wodzisław Śląski      0-1 Górnik Zabrze
  [Tomasz Moskal 56]
[Nov 22]
Zagłębie Lubin             1-1 Wisła Kraków 
  [Maciej Iwański 89; Jean Paulista 51]

Round 2
[Nov 28]
Odra Wodzisław Śląski      1-2 Zagłębie Lubin 
  [Tomasz Pawlak 77; Jacek Kowalczyk 14og, Dawid Banaczek 53]
[Dec 7]
Wisła Kraków               2-1 Górnik Zabrze 
  [Jakub Błaszczykowski 33, Paweł Brożek 45; Arkadiusz Głowacki 51og]

Round 3
[Dec 1]
Zagłębie Lubin             3-0 Górnik Zabrze
  [Zbigniew Grzybowski 2, Dawid Bartos 65og, Dawid Banaczek 66]
[Dec 3]
Wisła Kraków               2-0 Odra Wodzisław Śląski
  [Branko Radovanović 42, 84]

Round 4 
[Feb 24]
Górnik Zabrze              1-1 Odra Wodzisław Śląski 	
[Feb 25]
Wisła Kraków               1-0 Zagłębie Lubin 	

Round 5 [Feb 28]
Górnik Zabrze              2-3 Wisła Kraków 	
Zagłębie Lubin             1-0 Odra Wodzisław Śląski 	

Round 6 [Mar 23]
Górnik Zabrze              0-1 Zagłębie Lubin 	
Odra Wodzisław Śląski      2-0 Wisła Kraków 	

Table:

 1.Wisła Kraków                      6  4  1  1  9- 6 13  [2 1 1 0 2-1 4]  Qualified
 2.Zagłębie Lubin                    6  4  1  1  8- 3 13  [2 0 1 1 1-2 1]  Qualified
 3.Górnik Zabrze                     6  1  1  4  5-10  4  [2 1 1 0 2-1 4]
 4.Odra Wodzisław Śląski             6  1  1  4  4- 7  4  [2 0 1 1 1-2 1]

Grupa B

Round 1 [Nov 21]
Pogoń Szczecin             0-3 Lech Poznań 
  [Arkadiusz Bąk 6, Przemysław Pitry 73, Fernando Martķn Bonjour 81]
Arka Gdynia                0-1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
  [Tomasz Zahorski 90]

Round 2
[Nov 27]
Lech Poznań                3-0 Arka Gdynia
  [Tomasz Midzierski 11, Dawid Kucharski 43pen, Piotr Reiss 60]
[Nov 29]
Dyskobolia Grodzisk        1-0 Pogoń Szczecin
  [Adrian Sikora 30]

Round 3
[Dec 1]
Arka Gdynia                2-2 Pogoń Szczecin
  [Grzegorz Niciński 35, Bartosz Karwan 66; Kamil Grosicki 54,
   Anderson II 79]
[Dec 2]
Lech Poznań                0-2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 
  [Jarosław Lato 56, Adrian Sikora 84]

Round 4 
[Feb 23]	
Dyskobolia Grodzisk        3-0 Arka Gdynia 	
[Feb 24]
Lech Poznań                3-2 Pogoń Szczecin 

Round 5 
[Feb 27]
Pogoń Szczecin             0-2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 	
[Mar 21]
Arka Gdynia                0-2 Lech Poznań 	

Round 6 
[Mar 24]	
Pogoń Szczecin             awd Arka Gdynia            [awarded 3-0; Arka suspended
[Mar 25]	                                       due to corruption scandal]
Dyskobolia Grodzisk        2-1 Lech Poznań 

Table:

 1.Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski  6  6  0  0 11- 1 18  Qualified
 2.Lech Poznań                       6  5  0  1 12- 6 12  Qualified
 3.Pogoń Szczecin                    6  1  1  4  7-11  4
 4.Arka Gdynia                       6  0  1  5  2-14  1

Grupa C
 
Round 1
[Nov 22]
GKS Bełchatów              4-1 Wisła Płock
  [Dawid Nowak 10, 27, 50, 65; Tomįš Michįlek]
[Mar 23]
Łódzki KS                  1-2 Legia Warszawa 

Round 2 [Nov 26]
Łódzki KS                  4-1 GKS Bełchatów          [in Bełchatów]
  [Robert Kolendowicz 31, Michał Rozkwitalski 35, Marcin Dettlaff 83,
   Adrian Świątek 84; Radosław Matusiak 78]
Legia Warszawa             0-0 Wisła Płock

Round 3
[Dec 1]
Legia Warszawa             3-1 GKS Bełchatów
  [Dawid Janczyk 34, Miroslav Radović 47, Jśnior 90; Mariusz Ujek 32]
[Dec 2]
Wisła Płock                1-0 Łódzki KS 
  [Sławomir Peszko 33]

Round 4 
[Feb 24]	
Legia Warszawa             2-0 Łódzki KS 	
[Mar 23]
Wisła Płock                0-2 GKS Bełchatów 

Round 5 [Feb 27]
GKS Bełchatów              5-0 Łódzki KS 	
Wisła Płock                0-1 Legia Warszawa 	

Round 6 [Mar 6]
GKS Bełchatów              3-0 Legia Warszawa 	
Łódzki KS                  3-1 Wisła Płock            [in Płock]

Table:

 1.Legia Warszawa                    6  4  1  1  8- 5 13  Qualified
 2.GKS Bełchatów                     6  4  0  2 16- 8 12  Qualified
 3.Łódzki KS                         6  2  0  4  8-12  6
 4.Wisła Płock                       6  1  1  4  3-10  4

Grupa D
 
Round 1 
[Nov 21]	
Korona Kielce              1-2 Widzew Łódź
  [Grzegorz Bonin 37; Piotr Grzelczak 80, Saša Bogunović 89]
[Nov 22]
Górnik Łęczna              0-3 Cracovia
  [Arkadiusz Baran 74, Tomasz Moskała 79, Sebastian Kurowski 88]

Round 2
[Nov 26]
Cracovia                   1-2 Korona Kielce
  [Sebastian Kurowski 90; Maciej Kowalczyk 29, Grzegorz Bonin 36]
[Nov 27]
Widzew Łódź                0-2 Górnik Łęczna
  [Grzegorz Szymanek 87, Borce Manevski 90]

Round 3
[Dec 2]
Korona Kielce              1-0 Górnik Łęczna
  [Maciej Kowalczyk 54]
[Mar 7]
Cracovia                   0-4 Widzew Łódź 

Round 4 [Feb 24]
Widzew Łódź                0-4 Korona Kielce 	
Cracovia                   0-2 Górnik Łęczna 	

Round 5 [Feb 27]
Górnik Łęczna              3-0 Widzew Łódź 	
Korona Kielce              2-1 Cracovia 	

Round 6 [Mar 25]
Widzew Łódź                1-0 Cracovia 	
Górnik Łęczna              3-4 Korona Kielce 	

Table:

 1.Korona Kielce                     6  5  0  1 14- 7 15  Qualified
 2.Górnik Łęczna                     6  3  0  3 10- 8  9  [2 2 0 0 5-0 6]  Qualified
 3.Widzew Łódź                       6  3  0  3  7-10  9  [2 0 0 2 0-5 0]
 4.Cracovia (Kraków)                 6  1  0  5  5-11  3

Quarterfinals

First Legs 
[May 15]
Zagłębie Lubin             3-3 Dyskobolia Grodzisk
GKS Bełchatów              1-0 Korona Kielce	
[May 16]
Lech Poznań                2-2 Wisła Kraków
[May 29]
Górnik Łęczna 	     2-2 Legia Warszawa

Second Legs 
[May 29]
Wisła Kraków               3-2 Lech Poznań 
[May 30]
Korona Kielce	           1-3 GKS Bełchatów
[May 31]
Dyskobolia Grodzisk        3-0 Zagłębie Lubin
[Jun 1]  
Legia Warszawa             0-2 Górnik Łęczna

Semifinals

First Legs 
[Jun 3]
Wisła Kraków               0-1 GKS Bełchatów
[Jun 4]
Górnik Łęczna              3-2 Dyskobolia Grodzisk

Second Legs [Jun 7]
GKS Bełchatów              2-0 Wisła Kraków  
Dyskobolia Grodzisk        5-0 Górnik Łęczna     

Final [Jun 10]
GKS Bełchatów              0-1 Dyskobolia Grodzisk    


2005/06.

list of champions.

list of final tables (includes 2nd level).

list of 2nd level champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Paweł Mogielnicki and Peter Sokołowski for the RSSSF

Authors: Paweł Mogielnicki and Peter Sokołowski (polska_pete_9@hotmail.com)
Last updated: 2 Aug 2007

(C) Copyright Paweł Mogielnicki, Peter Sokołowski and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.