Rodrigues 2020/21


RRFA First Division 2020/21
Second Division 2020/21
Regional Division 2020/21
Republic Cup

RRFA First Division 2020/21

Table:

 1.Barbados SC                  9   6  1  2  14-11  19                  [Mangues]
 2.Lataniers SC                 9   5  2  2  15- 9  17                  [Lataniers]
 3.Rising SC                    9   5  1  3  20-11  16                  [Rivière Coco]
 4.Saint-Etienne SC             9   5  3  1  13- 7  16                  [Roche Bon Dieu]
 5.Baladirou SC                 8   4  1  3  12- 7  13                  [Baladirou]
 6.L'Oiseau de l'Est            9   2  6  1  14-11  12                  [Patate Theophile]
 7.U-20                         9   2  1  6   8-15   7
 8.Boysters SC                  9   0  4  5   6-18   4                  [Baie aux Huîtres]
 9.Ramblers SC                  9   1  1  7   5-18   4                  [Plaine Coco]

Round 1
[Dec 5]
St.-Etienne              2-0 Ramblers                 
U-20                     0-3 Lataniers                
[Dec 6]
L'Oiseau de l'Est        2-0 Boysters                 
Rising                   2-0 Barbados                 
Baladirou                bye

Round 2
[Dec 12]
Lataniers                2-1 Rising                   
[Dec 13]
Baladirou                0-1 St.-Etienne              
[Jun 27]
Ramblers                 2-2 L'Oiseau de l'Est        
Boysters                 2-2 U-20                     
Barbados                 bye

Round 3
[Dec 19]
L'Oiseau de l'Est        1-1 Baladirou                
[Dec 21]
Rising                   7-1 Boysters                 
[Jun 23]
U-20                     2-0 Ramblers                 
[date?]
Barbados                 3-2 Lataniers                [inferred]
St.-Etienne              bye

Round 4
[Apr 29?]
Boysters                 1-1 Barbados                 
[Apr 30]
Rising                   1-0 Ramblers                 
[May 1]
L'Oiseau de l'Est        1-1 St.-Etienne              
[May 2]
Baladirou                2-1 U-20                     
Lataniers                bye

Round 5
[May 8]
U-20                     0-1 St.-Etienne              
Rising                   0-2 Baladirou                
[May 9]
Barbados                 3-0 Ramblers                 
Lataniers                1-0 Boysters                 
L'Oiseau de l'Est        bye

Round 6
[May 16]
Barbados                 2-1 Baladirou                
[May 20]
Rising                   2-0 St.-Etienne              
[May 21]
U-20                     0-2 L'Oiseau de l'Est        
[Jun 11]
Ramblers                 0-2 Lataniers                
Boysters                 bye

Round 7
[May 27]
Rising                   3-3 L'Oiseau de l'Est        
[May 29]
Barbados                 0-3 St.-Etienne              
[May 30]
Lataniers                2-1 Baladirou                
Boysters                 0-1 Ramblers                 
U-20                     bye

Round 8
[Jun 6]
Rising                   3-1 U-20                     
St.-Etienne              1-1 Lataniers                
[Jun 13]
Baladirou                2-0 Boysters                 
[Jul 1]
L'Oiseau de l'Est        0-1 Barbados                 
Ramblers                 bye

Round 9
[Jun 13]
Barbados                 2-1 U-20                     
[Jun 15]
Lataniers                2-2 L'Oiseau de l'Est        
[Jun 17]
Boysters                 1-1 St.-Etienne              
[Jun 18]
Ramblers                 0-3 Baladirou                
Rising                   bye

Halfway Table:

 1.Lataniers SC                 8   5  2  1  15- 8  17                  [Lataniers]
 2.Rising SC                    8   5  1  2  19- 9  16                  [Rivière Coco]
 3.Barbados SC                  8   5  1  2  12-10  16                  [Mangues]
 4.Saint-Etienne SC             8   4  3  1  10- 5  15                  [Roche Bon Dieu]
 5.Baladirou SC                 8   4  1  3  12- 7  13                  [Baladirou]
 6.L'Oiseau de l'Est            8   2  5  1  13-10  11                  [Patate Theophile]
 7.U-20                         8   1  1  6   7-15   4
 8.Ramblers SC                  8   1  1  6   3-15   4                  [Plaine Coco]
 9.Boysters SC                  8   0  3  5   5-17   3                  [Baie aux Huîtres]

Round 10
[Jul 8]
Ramblers                 2-3 St.-Etienne              
[Jul 9]
Boysters                 1-1 L'Oiseau de l'Est        
[Jul 10]
Barbados                 2-1 Rising                   
[Jul 11]
Lataniers                0-1 U-20                     
Baladirou                bye

NB: season abandoned and declared void by MFA on Jul 15

Table:

 1.Barbados SC                  9   6  1  2  14-11  19                  [Mangues]
 2.Lataniers SC                 9   5  2  2  15- 9  17                  [Lataniers]
 3.Rising SC                    9   5  1  3  20-11  16                  [Rivière Coco]
 4.Saint-Etienne SC             9   5  3  1  13- 7  16                  [Roche Bon Dieu]
 5.Baladirou SC                 8   4  1  3  12- 7  13                  [Baladirou]
 6.L'Oiseau de l'Est            9   2  6  1  14-11  12                  [Patate Theophile]
 7.U-20                         9   2  1  6   8-15   7
 8.Boysters SC                  9   0  4  5   6-18   4                  [Baie aux Huîtres]
 9.Ramblers SC                  9   1  1  7   5-18   4                  [Plaine Coco]

Second Division 2020/21

Table:

 1.Dragon                       9   7  2  0  30- 5  23  [Port Sud-Est]
 2.Wembley                     11   5  3  3  18-11  18  [Montagne Cabris Corail]
 3.West Strikers               11   5  3  3  19-20  18  [Baie Topaz]
 4.Heaven Kids                 11   4  3  4  25-18  15  [Reposoir]
 5.U-17                        10   4  2  4  20-28  14
 6.Fire Stars                  10   4  1  5  15-15  13  [Rivière Banane]
 7.Roseaux                     10   3  3  4  16-20  12  [Roseaux]
 8.Hearts                      11   2  3  6  11-21   9  [La Ferme]
 9.Mont Malgache               11   1  4  6  12-28   7  [Montagne Malgache]

Round 1
[Nov 28]
Hearts                   0-1 U-17
Roseaux                  1-2 Heaven Kids
[Nov 29]
Wembley                  1-2 Dragon
West Strikers            1-1 Mt. Malgache       
Fire Stars               bye 

Round 2
[Dec 4]
West Strikers            2-1 Heaven Kids
U-17                     1-1 Wembley
[Dec ?]
Fire Stars               4-1 Roseaux                  
Mt. Malgache             1-2 Hearts                   
Dragon                   bye
 
Round 3
[Dec 11]
Dragon                   7-0 U-17
[Dec 16]
Fire Stars               0-1 West Striker
[Dec 17]
Heaven Kids              1-1 Hearts
[date ?]
Wembley                  4-0 Mt. Malgache             
Roseaux                  bye
 
Round 4
[Apr 24]
Mt. Malgache             0-5 Dragon
Heaven Kids              1-3 Wembley 
[Apr 25]
Fire Stars               4-1 Hearts
West Strikers            2-5 Roseaux
U-17                     bye

Round 5
[May 1]
Hearts                   0-0 Roseaux                  
[May 5]
Wembley                  2-0 Fire Stars               
[May 6]
Heaven Kids              2-2 Dragon                   
[date?]
U-17                     4-4 Mt. Malgache             
West Strikers            bye

Round 6
[May 14]
Roseaux                  0-0 Wembley                  
Fire Stars               1-1 Dragon                   
[May 15]
Heaven Kids              1-2 U-17                     
[May 16]
Hearts                   3-1 West Strikers            
Mt. Malgache             bye

Round 7
[May 22]
Wembley                  0-0 West Strikers            
U-17                     1-2 Fire Stars               
[Mar 23]
Dragon                   6-0 Roseaux                  
Mt. Malgache             1-5 Heaven Kids              
Hearts                   bye

Round 8
[May 29]
Fire Stars               2-0 Mt. Malgache             
[Jun 3]
Hearts                   1-3 Wembley                  
[date?]
West Strikers            1-5 Dragon                   
[Jun 16]
U-17                     2-4 Roseaux                  
Heaven Kids              bye

Round 9
[Jun 12]
Hearts                   0-1 Dragon                   
[Jun 13]
Heaven Kids              4-1 Fire Stars               
[Jun 20]
Mt. Malgache             2-1 Roseaux                  
U-17                     1-4 West Strikers            
Wembley                  bye

Halfway Table:

 1.Dragon                       8   6  2  0  29- 5  20  [Port Sud-Est]
 2.Wembley                      8   4  3  1  14- 5  15  [Montagne Cabris Corail]
 3.Fire Stars                   8   4  1  3  14-11  13  [Rivière Banane]
 4.Heaven Kids                  8   3  2  3  17-13  11  [Reposoir]
 5.West Strikers                8   3  2  3  12-16  11  [Baie Topaz]
 6.Hearts                       8   2  2  4   8-12   8  [La Ferme]
 7.Roseaux                      8   2  2  4  12-18   8  [Roseaux]
 8.U-17                         8   2  2  4  12-23   8
 9.Mont Malgache                8   1  2  5   9-24   5  [Montagne Malgache]

Round 10
[Jun 25]
Heaven Kids              2-2 Roseaux                  
[Jun 26]
U-17                     3-2 Hearts                   
Dragon                   1-0 Wembley                  
[date?]
Mt. Malgache             2-2 West Strikers           
Fire Stars               bye

Round 11
[Jul 4]
U-17                     5-3 Wembley                  
Hearts                   1-1 Mt. Malgache             
[Jul 5]
Heaven Kids              1-3 West Strikers            [inferred]
Fire Stars               0-2 Roseaux                  
Dragon                   bye

Round 12
[Jul 11]
West Strikers            2-1 Fire Stars               [inferred]
[Jul 14]
Heaven Kids              5-0 Hearts                   
[Jul 15]
Wembley                  1-0 Mt. Malgache             
[Jul 16]
U-17                      -  Dragon                   
Roseaux                  bye

NB: season abandoned and declared void by MFA on Jul 15

Table:

 1.Dragon                       9   7  2  0  30- 5  23  [Port Sud-Est]
 2.Wembley                     11   5  3  3  18-11  18  [Montagne Cabris Corail]
 3.West Strikers               11   5  3  3  19-20  18  [Baie Topaz]
 4.Heaven Kids                 11   4  3  4  25-18  15  [Reposoir]
 5.U-17                        10   4  2  4  20-28  14
 6.Fire Stars                  10   4  1  5  15-15  13  [Rivière Banane]
 7.Roseaux                     10   3  3  4  16-20  12  [Roseaux]
 8.Hearts                      11   2  3  6  11-21   9  [La Ferme]
 9.Mont Malgache               11   1  4  6  12-28   7  [Montagne Malgache]

Regional Division 2020/21

Table:
 
 1.Commandos                    3   3  0  0   8- 4   9
 2.Songes SC                    3   1  1  1   4- 2   4
 3.Pelican SC                   2   1  1  0   3- 1   4
 4.Mourouk SC                   4   1  0  3   6-11   3
 5.Chelsea SC                   2   0  0  2   1- 4   0

Round 1
[Jun 12]
Pelican                  3-1 Mourouk                  
[Jun 25]
Commandos                2-1 Songes                   
Chelsea                  bye

Round 2
[Jun 20]
Commandos                2-0 Chelsea                  
[Jun ?]
Songes                   3-0 Mourouk                  
Pelican                  bye
 
[Jul 7]
Mourouk                  2-1 Chelsea                 
[Jul 11]
Commandos                4-3 Mourouk                   
[Jul 15]
Pelican                  0-0 Songes                   
  
Table:
 
 1.Commandos                    3   3  0  0   8- 4   9
 2.Songes SC                    3   1  1  1   4- 2   4
 3.Pelican SC                   2   1  1  0   3- 1   4
 4.Mourouk SC                   4   1  0  3   6-11   3
 5.Chelsea SC                   2   0  0  2   1- 4   0

Qualifiers

[Jul 7]
Blue Rovers              1-0 Vangard                  

NB: season abandoned and declared void by MFA on Jul 15

Table:

 1.Blue Rovers                  1   1  0  0   1- 0   3
 2.Mt. Cabris Est               0   0  0  0   0- 0   0
 3.Graviers SC                  0   0  0  0   0- 0   0
 4.Vangard SC                   1   0  0  1   0- 1   0 

Republic Cup 2020/21


Round 1
[Nov 14]
Lataniers                3-1 Mt. Malgache
Boysters                 3-0 West Striker
[Nov 15]
Fire Stars               5-1 Songes
[Nov 21]   
U-17                     1-3 St. Etienne
L'Oiseau de l'Est        2-1 Heaven Kids
[Nov 22]
Barbados                 w/o Chelsea
Mourouk                  bt  Vautour  
 
Round 2
[Jan 16]
Lataniers                awd Dragon                   [awarded to Lataniers; abandoned at 2-0 in 81']
Boysters                 0-2 Wembley
[Jan 17]
Rising                   n/p Roseaux                  [no referees]
Fire Stars               lt  Commandos 
[Feb 12]
Baladirou                1-1 St. Etienne              [3-2 pen]
[Feb 14]
Ramblers                 bt  Mourouk
[Feb 16]
Rising                   7-0 Roseaux                  
[Feb 18]
Barbados                 1-0 Hearts
[date?]
L'Oiseau de l'Est        bt  Pelican  
 
Quarterfinals
[Feb 20]
Lataniers                1-0 Wembley
[Feb 21]
Baladirou                1-1 L'Oiseau de l'Est        [4-3 pen] 
[Feb 23]
Rising                   9-0 Commandos
[Feb 25]
Ramblers                 0-1 Barbados                 [annulled and replayed]

Quarterfinal Replay [Feb 27]
Ramblers                 1-1 Barbados                 [5-6 pen]

Semifinals
[Mar 6]
Lataniers                0-1 Baladirou
[Mar 7]
Rising                   1-0 Barbados                 

Final [Apr 11]
Baladirou                2-3 Rising

2019/20

Mauritius 2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: RRFA

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 5 Aug 2021

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.