Romania 1928/29


Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Overview of regional leagues for which information is available
Sud:    Brăila | București | Constanța | Galați | Prahova
Vest:   Arad | Oltenia | Timișoara
Nord:   Cluj | Oradea | Satu Mare
Centru: Brașov | Mureș | Sibiu
Est:    Cernăuți | Chișinău | Iași
NB: league in italics not represented at National Stage.

București

Final Table:

 1.Venus București                    10   7  2  1  18-10  16  Qualified
 2.Juventus București                 10   6  1  3  38-25  13
 3.Olympia București                  10   5  1  4  25-15  11
 4.Unirea Tricolor București          10   4  2  4  23-21  10
 5.Maccabi București                  10   5  0  5  13-12  10
 6.Sportul studențesc București       10   0  0 10  11-45   0

Prahova

Champions: Tricolor Ploiești
Other participants:
   Prahova Ploiești
   Gloria Ploiești
   Avântul Buzău
   U.F. Ploiești
   Victoria Ploiești

Galați

Champions: Dacia Vasile Alecsandri Galați 
Other participants:
   Șoimii Galați 
   Gloria Galați 

Brăila

Champions: Dacia Unirea Brăila
Other participants:
   Franco Româna Brăila
   Victoria Tinerii Brăila
NB: Dacia und Unirea merged into Dacia Unirea before the start of the season.

Constanța

Final Table:

 1.Victoria Constanța                  3   2  1  0  12- 4   7
 2.Kiazim Abdulah Constanța            3   1  1  1   4- 8   4
 3.Marina Constanța                    3   0  2  1   5- 6   2
 4.Elpis Constanța                     3   1  0  2   3- 6   2

NB: Constanța were not represented at the national stage.

Oltenia

Reported Final Table:

 1.Generala Craiova                    8   6  0  2  20- 6  12  Qualified
 2.Craiu Iovan Craiova                 8   5  0  3  24-13  10
 3.Rovina Grivița Craiova              8   5  0  3  18-12  10
 4.Oltul Slatina                       8   4  0  4  16-13   8
 5.Fulgerul C.F.R. Craiova             8   0  0  8   2-40   0
 -.Răsăritul Caracal                  withdrew; results annulled;
   record at withdrawal                4   0  0  4   7- 6   0
NB: total goal difference -4; before their withdrawal, Răsăritul apparently had several
    matches awarded losses against them without goal records being changed

Timișoara

Final Table:

 1.Banatul Timișoara                  18  13  3  2  60-19  29  Qualified
 2.C.A. Timișoara                     18  11  2  5  50-26  24
 3.Chinezul Timișoara                 18   9  6  3  45-28  24
 4.R.G.M. Timișoara                   18   9  5  4  36-18  23
 5.Politehnica Timișoara              18   7  7  4  30-26  21
 6.U.D. Reșița                        18   6  3  9  27-31  15
 7.S.S. Jimbolia                      18   5  4  9  25-38  14
 8.Rapid Timișoara                    18   3  7  8  27-48  13
 9.Kadima Timișoara                   18   3  4 11  18-50  10
10.Frațelia Timișoara                 18   2  3 13  21-55   7

Arad

Final Table:

 1.Gloria C.F.R. Arad                 14  11  2  1  81-22  24  Qualified
 2.C.A. Arad                          14   9  2  3  60-17  20
 3.A.M.E.F. Arad                      14   7  4  3  35-25  18
 4.S.G. Arad                          14   6  2  6  25-22  14
 5.Tricolor Arad                      14   7  0  7  36-40  14
 6.C.F.R. Simeria                     14   6  1  7  49-39  13
 7.Olympia Micălaca                   14   3  2  9  21-68   8
 8.Voința Victoria Arad               14   0  1 13   8-82   1
 -.Jiul Lupeni                        withdrew

Oradea

Champions: Stăruința Oradea
Other participants:
   C.A. Oradea
   Crișana Oradea
   S.C. Salonta
   Macabi Oradea

Satu Mare

Champions: Stăruința Satu Mare
Other participants:
   Olimpia Satu Mare
   R.G.M. Satu Mare
   Bar Kochba Satu Mare
   S.C. Sighet Marmației
   Unirea Satu Mare

Cluj
 
Table:

 1.România Cluj                        7   6  1  0  34- 7  13
 2.C.A. Cluj                           6   5  1  0  12- 0  11
 3.Universitatea Cluj                  7   4  0  3  16-10   8
 4.M.S.C. Cluj                         7   2  1  4  13-16   5
 5.R.M.S. Cluj                         7   2  1  4   5-19   5
 6.Haggibor Cluj                       7   2  1  4   3-23   5
 7.C.F.R. Cluj                         6   2  0  4   5- 8   4
 8.Industria Sârmei Câmpia Turzii      5   0  1  4   2- 7   1

NB: România Cluj champions and qualified.

Mureș

Champions: Mureșul Târgu Mureș
Other participants:
   Nitrogen Târgu Mureș
   Dacia Diciosânmartin
   S.C. Târgu Mureș
   C.E.C. Aiud
   R.G.M. Târgu Mureș
NB: Diciosânmartin was renamed Târnăveni in 1943

Sibiu

Reported Table:

 1.Unirea Alba Iulia                   6   5  1  0  18- 9  11
 2.S.G. Sibiu                          6   3  2  1  17-23   8
 3.Șoimii Sibiu                        7   2  3  2  20-10   7
 4.S.S. Sibiu                          7   2  3  2  20-17   7
 5.Amateur Mediaș                      7   3  0  4  13- 8   6
 6.R.G.M. Sibiu                        5   0  0  5   2-23   0
 -.S.S. Vâlceana Râmnicu Vâlcea       withdrew
 -.Aripa Mediaș                       withdrew
NB: one more win than loss; odd number of draws

NB: Șoimii Sibiu champions and qualified.

Brașov

Table:

 1.Colțea Brașov                       7   7  0  0  23- 4  14  Qualified
 2.R.G.M. Brașov                       8   6  1  1  20- 7  13
 3.Olympia Brașov                      8   4  2  2  20-14  10
 4.Harghita Odorhei Secuiesc           7   4  1  2  13-12   9
 5.Ivria Brașov                        8   3  1  4  14-12   7
 6.Brașovia Brașov                     8   2  3  3  14-13   7
 7.Industria Aeronautică Română Brașov 8   2  0  6  19-23   4
 8.Unirea Sighișoara                   8   1  1  6  10-30   3
 9.C.F.R. Brașov                       8   0  3  5   8-26   3
NB: second half of season started but apparently annulled; remaining match first half
    apparently not played due to irrelevance.

Reported Table (during second half season):

 1.Colțea Brașov                      10  10  0  0  37- 6  20
 2.R.G.M. Brașov                      10   7  1  2  23-11  15
 3.Olympia Brașov                      9   5  2  2  23-14  12
 4.Brașovia Brașov                    10   3  4  3  18-14  10
 5.Harghita Odorhei Secuiesc           8   4  1  3  14-15   9
 6.Ivria Brașov                        9   3  1  5  14-15   7
 7.I.A.R. Brașov                       9   3  0  6  21-24   6
 8.Unirea Sighișoara                  10   1  2  7  11-40   4
 9.C.F.R. Brașov                       8   0  3  5   7-25   3
NB: three more wins than losses; odd number of matches; total goal difference +4

Cernăuți

Final Table:

 1.Dragoș Vodă Cernăuți               12   9  0  3  23-14  18  Qualified
 2.Hakoah Cernăuți                    12   6  3  3  26-14  15
 3.Maccabi Cernăuți                   12   6  2  4  24-21  14
 4.Dowbusch Cernăuți                  12   5  3  4  18-16  13
 5.Jahn Cernăuți                      12   4  2  6  25-27  10
 6.Polonia Cernăuți                   12   4  0  8  15-28   8
 7.Muncitorii Cernăuți                12   3  0  9  17-28   6

Iași

Final Table:

 1.Victoria Iași                       2   2  0  0   8- 0   4  Qualified
 2.Concordia Iași                      2   0  1  1   3- 5   1 
 3.Hakoah Iași                         2   0  1  1   3- 9   1 

Chișinău

Final Table:

 1.Mihai Viteazul Chișinău             4   3  1  0  13- 3   7  [g.a. 4.33]  Qualified
 2.Sporting Chișinău                   4   3  1  0  22-11   7  [g.a. 2.00]
 3.Grafica Chișinău                    4   1  1  2   9-15   3
 4.Hakoah Chișinău                     4   1  0  3   5-18   2
 5.Mihai Viteazul Tighina              4   0  1  3   4- 6   1


National Stage

Regional Qualifying Round
[May 19]
Dacia Vasile Alecsandri Galați     1-0 Dacia Unirea Brăila                
[Jun 2]
Venus București                    1-0 Tricolor Ploiești                  
Stăruința Oradea                   2-0 Stăruința Satu Mare                
[Jun 9]
România Cluj                       w/o Mureșul Târgu Mureș                [Mureșul forfeited]

NB: Dacia Unirea Brăila, Tricolor Ploiești, Stăruința Satu Mare and Mureșul Târgu Mureș eliminated.

Preliminary Round [Jun 2]
Generala Craiova                   0-3 Banatul Timișoara                  
Dacia Vasile Alecsandri Galați     7-1 Victoria Iași                      
Colțea Brașov                      2-1 Șoimii Sibiu                       
Dragoș Vodă Cernăuți               1-0 Mihai Viteazul Chișinău            

Quarterfinals
[Jun 16]
Venus București                    3-1 Colțea Brașov                      
Dragoș Vodă Cernăuți               1-0 Dacia Vasile Alecsandri Galați     
Stăruința Oradea                   0-1 România Cluj                       [annulled after protest]
[Jun 23]
Banatul Timișoara                  4-4 Gloria C.F.R. Arad                 [aet]

Quarterfinal Replays
[Jun 23]
Stăruința Oradea                   2-3 România Cluj                       
[Jun 24]
Banatul Timișoara                  3-2 Gloria C.F.R. Arad                 

Semifinals [Jun 30]
Venus București                    4-3 Dragoș Vodă Cernăuți               [aet]
România Cluj                       3-0 Banatul Timișoara                  

Final [Jul 14, București ]
Venus București                    3-2 România Cluj                       
  [Stanciu 19, Popovici 21pen, Vasilescu 61; Chifor 63pen, Huniade 3-2]


1927/28.

1929/30.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Sources: [Ion 00], Claudio Nicoletti

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 2 May 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.