Romania 1931/32


Regional Stage | National Stage | Clubs Divizia Națională 1932/33

Regional Stage

Overview of regional leagues for which information is available
Sud:    Brăila | București | Constanța | Galați | Prahova
Vest:   Arad | Banat | Banatul de Sud | Oltenia | Valea Jiului
Nord:   Cluj | Maramureș | Oradea
Centru: Brașov | Mureș | Sibiu | Sighișoara
Est:    Cernăuți | Iași

Liga de Sud

București

Final Table:

 1.Venus București                    14   8  4  2  39-15  20  Qualified, Divizia Națională
 2.C.F.R. București                   14   8  3  3  37-21  19  Divizia Națională
 3.Unirea Tricolor București          14   8  3  3  30-21  19  Divizia Națională
 4.Juventus București                 14   7  2  5  34-27  16
 5.Voevodul Mihai București           14   4  3  7  23-41  11
 6.Olympia București                  14   3  4  7  17-25  10
 7.Maccabi București                  14   4  2  8  13-20  10
 8.Sportul studențesc București       14   2  3  9  14-37   9

Prahova

Final Table:

 1.Tricolor Ploiești                  10   8  1  1  28-10  17  Qualified, Divizia Națională
 2.Prahova Ploiești                   10   8  0  2  30-13  16
 3.Gloria Ploiești                    10   4  1  5  21-20   9
 4.U.F. Ploiești                      10   4  1  5  12-19   9
 5.Victoria Ploiești                  10   3  1  6  18-26   7
 6.Principesa Ileana Câmpina          10   1  0  9  11-32   2

Galați

Final Table:

 1.Dacia Vasile Alecsandri Galați      6   3  2  1  14- 8   8  Qualified
 2.Șoimii Gloria Galați                6   3  0  3   8- 8   6
 3.Unirea Tulcea                       6   2  1  3   9-12   5
 4.Marina Danubiana Galați             6   2  1  3   5- 8   5
NB: Șoimii Galați and Gloria Galați merged into Șoimii Gloria.

Brăila

Champions: Dacia Unirea Brăila
Other participants:
   Franco Româna Brăila
   Victoria Brăila

Constanța

Champions: Victoria Constanța
Other participants:
   Elpis Constanța
   Marina Constanța
   Săgeata Constanța
   Tricolor Constanța
   Kiazim Abdulah Constanța

Turneul final al ligii de sud

Round 1 [May 7]
Tricolor Ploiești                  2-0 Dacia Vasile Alecsandri Galați     
Victoria Constanța                 2-1 Dacia Unirea Brăila                [aet]
Venus București                    bye

Round 2 [May 15]
Tricolor Ploiești                  3-0 Victoria Constanța                 
Venus București                    bye

Final [May 29]
Tricolor Ploiești                  1-1 Venus București                    [aet]

Final Replay [Jun 11]
Venus București                    9-0 Tricolor Ploiești                  

NB: Venus București champions of Liga de Sud and qualified.

Liga de Vest

Oltenia

Reported Table:

 1.Rovina Grivița Craiova              8   7  1  0  37- 6  15
 2.Oltul Slatina                       7   5  1  1  21-11  11
 3.Craiu Iovan Craiova                 8   5  1  2  18- 8  11
 4.Generala Craiova                    8   5  1  2  22-12  11
 5.Sportul muncitoresc Craiova         8   2  0  6  13-33   4
 6.Sporting P.T.T. Craiova             8   2  0  6   9-24   4
 7.Tricolor Craiova                    8   2  0  6   7-22   4
 8.Fulgerul C.F.R. Craiova             7   1  0  6  11-25   2
NB: total goal difference -3

NB: Rovina Grivița Craiova champions and qualified.

Valea Jiului

Champions: Jiul Lupeni
Other participants:
   Minerul Vulcan  
   Iancu Corvin Hunedoara
   Corvinul Deva

Banat

Final Table:

 1.U.D. Reșița                        14  11  2  1  36-15  24  Qualified, Divizia Națională
 2.R.G.M. Timișoara                   13  10  1  2  37- 9  21  Divizia Națională
 3.Industria Lânei S.A. Timișoara     14   8  2  4  32-19  18
 4.Banatul Timișoara                  13   6  1  6  22-29  13
 5.Chinezul Timișoara                 14   6  0  8  32-29  12
 6.C.A. Timișoara                     14   4  3  7  21-27  11
 7.Rapid Timișoara                    14   4  1  9  22-28   9
 8.Kadima Timișoara                   14   1  0 13   4-50   2
NB: remaining match apparently not played due to irrelevance

Banatul de Sud

Reported Table:

 1.Vulturii Lugoj                      5   5  0  0  19- 3  10  Qualified
 2.Muncitorii Lugoj                    5   3  1  1   6- 5   7
 3.C.S. Făget                          5   2  2  1   9-12   6
 4.C.S. Ferdinand                      5   2  1  2   5-10   5
 5.Germania Lugoj                      5   1  1  3   9-10   3
 6.Înainte Caransebeș                  5   0  0  5   2- 5   0
NB: one more win than loss; total goal difference +5
NB: Ferdinand was later renamed Oțelu Roșu

Arad

Final Table:

 1.Gloria C.F.R. Arad                 14  10  2  2  40- 9  22  [g.a. 4.44]  Qualified, Divizia Națională
 2.A.M.E.F. Arad                      14  11  0  3  48-22  22  [g.a. 2.18]  Divizia Națională
 3.Olympia Micălaca                   14   8  4  2  41-14  20
 4.C.A. Arad                          14   8  0  6  30-28  16
 5.S.G. Arad                          14   4  3  7  23-23  11
 6.Transilvania Arad                  14   3  4  7  20-44  10
 7.Unirea Arad                        14   3  2  9  16-34   8
 8.Tricolor Arad                      14   0  3 11  11-55   3
NB: Micălaca became part of Arad in 1930.

Turneul final al ligii de vest

Round 1 [May 29]
Vulturii Lugoj                     0-1 U.D. Reșița                        [aet]
Gloria C.F.R. Arad                 bye
Rovina Grivița Craiova             bye
Jiul Lupeni                        bye

Round 2 [Jun 5]
Gloria C.F.R. Arad                 3-0 Jiul Lupeni                        
Rovina Grivița Craiova             3-4 U.D. Reșița                        [aet]

Final [Jun 19, Timișoara]
U.D. Reșița                        5-2 Gloria C.F.R. Arad                 

NB: U.D. Reșița champions of Liga de Vest and qualified.

Liga de Nord

Oradea

Final Table:

 1.Crișana Oradea                      5   4  1  0  19- 5   9  Qualified, Divizia Națională
 2.C.A. Oradea                         5   3  1  1  11- 4   7  Divizia Națională
 3.Stăruința Oradea                    5   2  2  1  12- 5   6
 4.Înțelegerea Oradea                  5   2  2  1  12- 7   6
 5.S.C. Salonta                        5   1  0  4   4-16   2
 6.Macabi Oradea                       5   0  0  5   3-24   0

Maramureș

Table:

 1.Olimpia Satu Mare                  16  12  3  1  44-16  27  Qualified
 2.Victoria Carei                     16   7  8  1  33-14  22
 3.S.C. Satu Mare                     15   7  6  2  23-12  20
 4.Stăruința Satu Mare                16   8  4  4  28-22  20
 5.Bar Kochba Satu Mare               15   5  5  5  15-22  15
 6.S.C. Sighet Marmației              14   2  4  8  11-23   8
 7.Maramureșul Sighet Marmației       13   3  1  9  19-34   7
 8.C.S. Baia Mare                     13   1  5  7   8-23   7
 9.Tricolor Baia Mare                 14   0  6  8  15-30   6
NB: remaining matches possibly not played due to irrelevance

Cluj
 
Table:

 1.Universitatea Cluj                  5   4  1  0  27- 0   9  [g.a. n/d.]  Qualified, Divizia Națională
 2.România Cluj                        5   4  1  0  24- 2   9  [g.a. 12.0]  Divizia Națională
 3.C.F.R. Cluj                         5   2  1  2   7- 9   5
 4.C.A. Cluj                           5   2  0  3   5- 8   4
 5.Haggibor Cluj                       5   1  1  3   2-28   3
 6.S.C.M. Cluj                         5   0  0  5   1-19   0

Turneul final al ligii de nord

Round 1
Olimpia Satu Mare                  2-2 Crișana Oradea                     

Round Replay [May 27]
Crișana Oradea                     3-1 Olimpia Satu Mare                  

Final [May 31]
Crișana Oradea                     2-1 Universitatea Cluj                 

NB: Crișana Oradea champions of Liga de Nord and qualified.

Liga de Centru

Mureș

Champions: Mureșul Târgu Mureș (to Divizia Națională)
Other participants:
   Victoria Reghin
   Dacia Diciosânmartin
   R.G.M. Târgu Mureș
   Stop 11 Târgu Mureș
NB: Diciosânmartin was renamed Târnăveni in 1943

Sibiu

Final  Table:

 1.Șoimii Sibiu                        8   5  2  1  12- 8  12  Qualified, Divizia Națională
 2.Unirea Alba Iulia                   8   5  0  3  18-15  10
 3.S.G. Sibiu                          8   4  1  3  12-10   9
 4.C.S.M. Sibiu                        8   3  2  3  12-15   8
 5.S.S. Sibiu                          8   0  1  7   7-13   1

Sighișoara

Participants:
   Harghita Odorhei Secuiesc
   R.G.M. Odorhei Secuiesc
   S.G. Sighișoara
   Vitrometan Mediaș

NB: winners not known

Brașov

Champions: Industria Aeronautică Română Brașov
Other participants:
   Brașovia Brașov (to Divizia Națională)
   A.C.F.R. Brașov
   R.G.M. Brașov
   Victoria Brașov
   Olympia Brașov
   Ivria Brașov

Turneul final al ligii de centru

Round 1
Mureșul Târgu Mureș                5-0 Industria Aeronautică Română Brașov
NB: Șoimii Sibiu presumably eliminated the (unknown) winners of the Sighișoara league


Final [May 29]   
Șoimii Sibiu                       1-3 Mureșul Târgu Mureș                

NB: Mureșul Târgu Mureș champions of Liga de Centru and qualified.

Liga de Est

Cernăuți

Fall Season Final Table:

 1.Jahn Cernăuți                       9   8  0  1  51-10  16
 2.Maccabi Hakoah Cernăuți             9   7  1  1  39- 9  15
 3.Dragoș Vodă Cernăuți                9   7  1  1  27- 9  15
 4.Muncitorii Cernăuți                 9   5  0  4  20- 9  10
 5.C.F.R. Cernăuți                     9   5  0  4  15- 9  10
 6.Polonia Cernăuți                    9   4  1  4  11-18   9
 7.Dowbusch Cernăuți                   9   4  0  5  18-14   8
 8.Borochow Cernăuți                   9   1  2  6   9-29   4
 9.Meseriașul Cernăuți                 9   1  1  7   4-34   3
10.Spartac Cernăuți                    9   0  0  9   3-56   0

Spring Season Final Table:

 1.Maccabi Cernăuți                    5   4  1  0  13- 6   9  Qualified
 2.Jahn Cernăuți                       5   3  1  1  13- 6   7
 3.Dragoș Vodă Cernăuți                5   2  2  1  16-11   6
 4.Polonia Cernăuți                    5   1  2  2   6-12   4
 5.Muncitorii Cernăuți                 5   1  0  4  10-14   2
 6.C.F.R. Cernăuți                     5   0  2  3   7-16   2

Iași

Champions: Concordia Iași
Other participants:
   Victoria Iași
   Maccabi Iași
   Hakoah Iași
   Textila Iași

Turneul final al ligii de est

Final [May 19]
Concordia Iași                     1-2 Maccabi Cernăuți                   

NB: Maccabi Cernăuți champions of Liga de Est and qualified.

National Stage

Round 1 [Jun 5]
Mureșul Târgu Mureș                2-0 Crișana Oradea                     
U.D. Reșița                        bye
Maccabi Cernăuți                   bye
Venus București                    bye

Round 2
[Jun 19]
Venus București                    5-0 Maccabi Cernăuți                   
[Jun 26]
U.D. Reșița                        8-2 Mureșul Târgu Mureș                

Final [Jul 10, București]
Venus București                    3-0 U.D. Reșița                        
  [Motoroi 11, Colea Vâlcov 61, Petea Vâlcov 76]


Clubs Divizia Națională 1932/33

The 1932/33 was the first in which a national league (Divizia Națională) was to be played.
It was to comprise 16 clubs, divided over two groups.  The leagues of București, Arad,
Banat, Cluj and Oradea each had two representatives (the top-2 of the 1931/32 season);
in addition the leagues of Prahova, Brașov, Mureș and Sibiu obtained one representative
(the 1931/32 champions, except for Brașov where runners-up Brașovia were selected instead
of champions I.A.R., presumably because of their record in previous seasons); one spot
was given to Ripensia Timișoara, the first professional club in Romania, which had been
founded on 21 Oct 1928 but had never entered the regional league, while the Biroul Federal
was to choose the 16th and last club between Unirea Tricolor București (third in the local
league 1931/32) and Maccabi Cernăuți (winners of the Liga de Est).

On Jun 19, 1932, the following two series were drawn:

Seria I

Ripensia Timișoara
U.D. Reșița
Tricolor Ploiești
Gloria C.F.R. Arad
C.F.R. București
Șoimii Sibiu
România Cluj
Crișana Oradea

Seria a II-a

C.A. Oradea
A.M.E.F. Arad
Venus București
Mureșul Târgu Mureș
Brașovia Brașov
Universitatea Cluj
R.G.M. Timișoara
Unirea Tricolor București or Maccabi Cernăuți 

Note that the five leagues with two representatives had one in each series.

On Jul 12, the Biroul Federal awarded the 16th spot to Unirea Tricolor București.

On Aug 9, the Comisia Campionatului Național was notified of the withdrawal of U.D. Reșița
(champions 1930/31 and runners-up 1931/32) for financial reasons and Mureșul Târgu Mureș,
who failed to confirm their participation, so that the 1932/33 season was played with two
groups of seven teams each.


1930/31.

1932/33.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

all-time table.


About this document

Sources: [Ion 00], Claudio Nicoletti

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 2 May 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.