Russia 2018/19 National Students Football League

NATIONAL STUDENTS FOOTBALL LEAGUE 2018/19 (5th Edition)
=======================================================

PREMIER GROUP [First Level]
---------------------------

Participants:

BFU       Baltic Federal University [Kaliningrad]
CFU       Crimean Federal University [Simferopol]
CSU       Chechnya State University [Grozny]
DSTU      Don State Technical University [Rostov-na-Donu]
KBSU      Kabardino-Balkarian State University [Nalchik]
KubSU     Kuban State University [Krasnodar]
NCFU      North Caucasus Federal University [Stavropol]
OryolSU   Oryol State University
RUE       Russian University of Economics [Moscow]
SFU       Southern Federal University [Rostov-na-Donu]
SPSUITD   St.Petersburg State University of Industrial Technology & Design
SSAPEST   Smolensk State Academy of Physical Education, Sport & Tourism
SSU       Saratov State University
TSU       Tambov State University
UrFU      Ural Federal University [Yekaterinburg]
VRSAPCST  Volga Region State Academy of Physical Culture, Sport and Tourism [Kazan]

Round 1 [Yekaterinburg]
[Sep 18]
VRSAPCST Kazan        0-1 OryolSU Oryol        
  [M.Seryogin 79]
BFU Kaliningrad       0-2 UrFU Yekaterinburg   
  [N.Artyomenko 35, A.Yusupov 74]
[Sep 19]
VRSAPCST Kazan        2-1 BFU Kaliningrad      
  [A.Savelyev 4, 58 pen - V.Ryskov 32]
UrFU Yekaterinburg    2-3 OryolSU Oryol        
  [A.Yusupov 45 pen, E.Quliyev 51 - A.Akulov 39 pen, Ye.Ruchkin 61, D.Umrikhin 72]
[Sep 20]
BFU Kaliningrad       0-1 OryolSU Oryol        
  [A.Akulov 80 pen]
VRSAPCST Kazan        1-1 UrFU Yekaterinburg   
  [D.Kostylev 73 - A.Yusupov 4]

Round 2 [Rostov-na-Donu]
[Sep 26]
NCFU Stavropol        0-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [R.Bogdanov 62, O.Solonukha 76]
CSU Grozny            3-2 DSTU Rostov-na-Donu  
  [Z.Labazanov 18, S.M.Suleymanov 35, A.Baygirayev 78 pen - S.Babayev 45, V.Salchak 57]
[Sep 27]
CSU Grozny            1-1 NCFU Stavropol       
  [Z.Labazanov 46 - D.Luft 55]
DSTU Rostov-na-Donu   0-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [D.Solodovnikov (DSTU) 18 og, A.Tkach 38]
[Sep 28]
SFU Rostov-na-Donu    2-1 CSU Grozny           
  [R.Bogdanov 34 pen, G.Kozlov 60 - Z.Labazanov 31]
DSTU Rostov-na-Donu   2-1 NCFU Stavropol       
  [V.Salchak 18, S.Babayev 72 - F.Nazgaidze 80 pen]

Round 3 [Moscow]
[Oct 1]
KubSU Krasnodar       3-1 SSAPEST Smolensk     
  [A.Krasnov 45, 72, A.Vardania 55 - S.Snytko 58]
RUE Moscow            2-3 CFU Simferopol       
  [Ye.Popkov 13, A.Talalayev 37 - A.Muzyka 14, D.Nuriddinov 24, A.Kuzmenko 28]
[Oct 2]
KubSU Krasnodar       1-0 CFU Simferopol       
  [N.Revenko 67]
RUE Moscow            0-0 SSAPEST Smolensk     
[Oct 3]
KubSU Krasnodar       6-0 RUE Moscow           
  [V.Hang 20, 27, A.Vardania 37, 42, Z.Rahimov 38, Ye.Mozhelev (RUE) 63 og]
CFU Simferopol        1-1 SSAPEST Smolensk     
  [Ye.Kharchenko 38 - N.Mankov 73]

Round 4 [Tambov]
[Oct 9]
SPSUITD St.Petersburg 0-3 SSU Saratov          
  [A.Surovtsev 27, M.Zakharyan 77, 79]
TSU Tambov            0-0 KBSU Nalchik         
[Oct 10]
SPSUITD St.Petersburg 0-3 TSU Tambov           
  [Ye.Belyakov 9, M.Petrov 67, D.Lenyo 79]
SSU Saratov           1-2 KBSU Nalchik         
  [A.Surovtsev 76 - D.Kuzmichov (SSU) 41 og, E.Ilistinov 71]
[Oct 11]
SSU Saratov           1-2 TSU Tambov           
  [I.Yanenko 80 - Ye.Belyakov 45, V.Chimbote 49]
KBSU Nalchik          2-1 SPSUITD St.Petersburg
  [R.Balagov 65, A.Kojayev 75 - A.Mozhegov 9 pen]

Round 5 [Kazan]
[Oct 30]
VRSAPCST Kazan        2-0 SSAPEST Smolensk     
  [D.Kostylev 18, V.Kudryashov 59]
SSU Saratov           7-0 NCFU Stavropol       
  [N.Andryushchenko (NCFU) 16 og, N.Yermakov 50, R.Räxmätullin 53, 57, 58, 73, 79]
[Oct 31]
VRSAPCST Kazan        3-0 SSU Saratov          
  [V.Kudryashov 10, M.Yakovlev 23, S.Panyugov 76]
NCFU Stavropol        1-3 SSAPEST Smolensk     
  [R.Ghazaryan 9 - V.Meshkovskiy 19, N.Pankevich 40, A.Vinokurov 46]
[Nov 1]
VRSAPCST Kazan        6-0 NCFU Stavropol       
  [D.Kostylev 10, A.Savelyev 58 pen, V.Kudryashov 71, 80, A.Gıylmetdinov 75 pen, I.Perevozchikov 78]
SSAPEST Smolensk      1-2 SSU Saratov          
  [V.Gorkov 67 - A.Surovtsev 7, 13]

Round 6 [Oryol]
[Nov 5]
SFU Rostov-na-Donu    3-1 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Tishchenko 10, R.Bogdanov 12, 59 pen - A.Patrelyak 55]
OryolSU Oryol         1-2 CFU Simferopol       
  [M.Seryogin 20 pen - D.Nuriddinov 15, V.Pshenichnikov 48]
[Nov 6]
OryolSU Oryol         2-1 SPSUITD St.Petersburg
  [D.Umrikhin 9, M.Seryogin 73 - Yu.Kozlov 18]
SFU Rostov-na-Donu    1-0 CFU Simferopol       
  [A.Lomovtsev 9]
[Nov 7]
OryolSU Oryol         0-3 SFU Rostov-na-Donu   
  [G.Kozlov 15, R.Bogdanov 28 pen, I.Lyapusov 38]
SPSUITD St.Petersburg 1-3 CFU Simferopol       
  [D.Kochetkov 63 - A.Kuzmenko 11, Ye.Kharchenko 72, N.Prikhodnoi 80]

Round 7 [Grozny]
[Nov 13]
KBSU Nalchik          1-2 RUE Moscow           
  [A.Ashinov 24 - A.Galoyan 72, A.Talalayev 80]
BFU Kaliningrad       0-1 CSU Grozny           
  [S.M.Suleymanov 31 pen]
[Nov 14]
RUE Moscow            0-1 BFU Kaliningrad      
  [D.Žemaitis 28]
CSU Grozny            2-0 KBSU Nalchik         
  [Z.Maysultanov 67 pen, A.Baygirayev 73]
[Nov 15]
RUE Moscow            0-1 CSU Grozny           
  [D.Gubchikayev 17]
BFU Kaliningrad       2-1 KBSU Nalchik         
  [R.Äsgärov 3, A.Kutsero 56 pen - A.Kojayev 65]

Round 8 [Krasnodar]
[Nov 17]
UrFU Yekaterinburg    0-2 KubSU Krasnodar      
  [A.Krasnov 54, D.Prokopenko 75]
TSU Tambov            1-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [S.Arkhipov 6 - M.Miroshnichenko 80 pen]
[Nov 18]
TSU Tambov            1-1 KubSU Krasnodar      
  [S.Arkhipov 78 - A.Vardania 30]
UrFU Yekaterinburg    1-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [K.Reshetnikov 30 - A.Bugorskiy 60]
[Nov 19]
DSTU Rostov-na-Donu   1-10 KubSU Krasnodar      
  [M.Miroshnichenko 43 pen - A.Vardania 7, 41, 54, 57, 63, 74 pen, 
   A.Krasnov 13, 37, Z.Rahimov 44, 66]
TSU Tambov            4-2 UrFU Yekaterinburg   
  [Ye.Kuleshov 25, V.Vlasov 37, Ye.Kazadayev 53, 75 - K.Reshetnikov 74, 79]

Round 9 [Smolensk]
[Mar 19]
OryolSU Oryol         1-3 SSAPEST Smolensk     
  [Ye.Ruchkin 32 - S.Snytko 35, I.Fyodorov 46, K.Kavyndikov 80]
CSU Grozny            2-0 TSU Tambov           
  [A.Baygirayev 64 pen, M.Dzyuziyev 80]
[Mar 20]
SSAPEST Smolensk      2-0 TSU Tambov           
  [I.Maximenkov 27, I.Fyodorov 54]
CSU Grozny            3-1 OryolSU Oryol        
  [M.Tadushayev 21, S.M.Suleymanov 24, J.Sadayev 74 - M.Nikolayev 64 pen]
[Mar 21]
SSAPEST Smolensk      2-1 CSU Grozny           
  [K.Kavyndikov 77, A.Vinokurov 80 - M.Shoipov 46]
TSU Tambov            0-2 OryolSU Oryol        
  [D.Umrikhin 69, 80]

Round 10 [Eupatoria]
[Mar 19]
VRSAPCST Kazan        2-2 CFU Simferopol       
  [A.Şämsetdinov 28, D.Kostylev 36 - Ya.Yudin 47, 63]
DSTU Rostov-na-Donu   2-1 KBSU Nalchik         
  [S.Zabrodin 28, D.Ivankov 57 - Ch.Apajev 10]
[Mar 20]
VRSAPCST Kazan        1-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [A.Nateyev 65 - V.Obrezkov 73]
KBSU Nalchik          0-6 CFU Simferopol       
  [Yu.Maximov 2, Ya.Yudin 10, 13, 40, 41, Ye.Kharchenko 58 pen]
[Mar 21]
CFU Simferopol        3-0 DSTU Rostov-na-Donu  
  [Yu.Maximov 15, Ya.Yudin 69, Ye.Kharchenko 80]
VRSAPCST Kazan        2-1 KBSU Nalchik         
  [D.Kostylev 39, V.Kudryashov 55 - I.Kojayev 3]

Round 11 [Stavropol]
[Apr 1]
UrFU Yekaterinburg    0-1 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Kayukov 37]
NCFU Stavropol        1-0 RUE Moscow           
  [A.Abdokov 26]
[Apr 2]
NCFU Stavropol        0-1 SPSUITD St.Petersburg
  [S.Yermakov 40]
RUE Moscow            2-4 UrFU Yekaterinburg   
  [Ye.Popkov 41, A.Akimov 65 - K.Reshetnikov 22, 24, Ye.Shumikhin 30, R.Shalin 56]
[Apr 3]
UrFU Yekaterinburg    2-3 NCFU Stavropol       
  [K.Reshetnikov 58, 67 pen - A.Abdokov 15, 80, V.Klepikov 75 pen]
SPSUITD St.Petersburg 4-0 RUE Moscow           
  [A.Patrelyak 31, 35, N.Shumeiko 38, 57]

Round 12 [Kaliningrad]
[Apr 9]
SFU Rostov-na-Donu    2-1 SSU Saratov          
  [R.Bogdanov 11 pen, M.Serov 78 - M.Zakharyan 52]
KubSU Krasnodar       1-0 BFU Kaliningrad      
  [A.Vardania 11]
[Apr 10]
KubSU Krasnodar       1-1 SFU Rostov-na-Donu   
  [A.Krasnorutskiy 57 - R.Bogdanov 39]
BFU Kaliningrad       1-2 SSU Saratov          
  [R.Askerov 33 - N.Soldatov 25, A.Surovtsev 27]
[Apr 11]
SFU Rostov-na-Donu    4-1 BFU Kaliningrad      
  [A.Tkach 15, R.Timorgaleyev 22, D.Sbrodov 61, 72 - N.Levenko 49]
KubSU Krasnodar       3-3 SSU Saratov          
  [D.Fedosenko 12, G.Darkov 26, A.Vardania 48 - A.Selivanov (KubSU) 7 og, M.Zakharyan 27, 66]

Round 13 [St.Petersburg]
[Apr 20]
SSAPEST Smolensk      1-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [N.Pankevich 72 pen - D.Ivankov 45]
SPSUITD St.Petersburg 0-0 BFU Kaliningrad      
[Apr 21]
DSTU Rostov-na-Donu   1-0 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Napolov 4 pen]
SSAPEST Smolensk      1-0 BFU Kaliningrad      
  [I.Maximenkov 25 pen]
[Apr 22]
SPSUITD St.Petersburg 1-0 SSAPEST Smolensk     
  [A.Habirov 80]
BFU Kaliningrad       0-2 DSTU Rostov-na-Donu  
  [V.Obrezkov 47, S.Zabrodin 78]

Round 14 [Saratov]
[Apr 29]
CFU Simferopol        2-1 CSU Grozny           
  [Ya.Yudin 56, Ye.Kharchenko 79 - A.Salikhov 43]
SSU Saratov           3-1 UrFU Yekaterinburg   
  [M.Zakharyan 17, 52 pen, A.Surovtsev 54 - S.Knyazev 78]
[Apr 30]
SSU Saratov           2-1 CSU Grozny           
  [Ya.Krasnov 5, A.Surovtsev 12 - Z.Maysultanov 57]
CFU Simferopol        1-0 UrFU Yekaterinburg   
  [D.Nuriddinov 13]
[May 1]
CFU Simferopol        1-3 SSU Saratov          
  [Ye.Kharchenko 3 - M.Zakharyan 18 pen, A.Surovtsev 31, N.Soldatov 75]
CSU Grozny            2-0 UrFU Yekaterinburg   
  [Z.Labazanov 35, M.Shoipov 45]

Round 15 [Rostov-na-Donu)
[May 17]
RUE Moscow            0-2 TSU Tambov           
  [M.Petrov 35 pen, V.Chimboto 79]
VRSAPCST Kazan        2-1 SFU Rostov-na-Donu   
  [M.Yakovlev 40, D.Kostylev 80 - V.Rudenko 43]
[May 18]
TSU Tambov            1-1 SFU Rostov-na-Donu   
  [V.Vlasov 80 - G.Kozlov 48]
VRSAPCST Kazan        0-2 RUE Moscow           
  [A.Talalayev 16, 41]
[May 19]
SFU Rostov-na-Donu    1-0 RUE Moscow           
  [O.Kramarov 26]
VRSAPCST Kazan        4-1 TSU Tambov           
  [A.Şämsetdinov 6, 32, S.Panyugov 38, A.Kärimov 58 - M.Petrov 62]

Round 16 [Nalchik]
[May 21]
NCFU Stavropol        0-4 KubSU Krasnodar      
  [D.Prokopenko 44, A.Krasnov 75, 80, D.Penkov 78]
KBSU Nalchik          4-2 OryolSU Oryol        
  [C.Apajev 18 pen, 28, 80 pen, A.Urusov 54 - M.Nikolayev 51, 69 pen]
[May 22]
OryolSU Oryol         1-2 KubSU Krasnodar      
  [A.Akulov 20 - A.Vardania 46, A.Krasnov 75]
KBSU Nalchik          5-1 NCFU Stavropol       
  [A.Ashinov 10, 77, C.Apajev 16, A.Urusov 53, 70 - A.Kirin 37]
[May 23]
OryolSU Oryol         4-2 NCFU Stavropol       
  [M.Nikolayev 34 pen, 73, A.Akulov 55, Ye.Ruchkin 58 - A.Abdokov 32, D.Luft 39]
KBSU Nalchik          3-1 KubSU Krasnodar      
  [A.Ashinov 14, C.Apajev 37, R.Buzdov 78 - Ye.Nesterenko 66]

Round 17 [Jun 6, Krymsk]
KBSU Nalchik          0-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [G.Kozlov 10, A.Lomovtsev 30]
KubSU Krasnodar       2-1 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Vardania 51, 78 - Yu.Kozlov 52]
VRSAPCST Kazan        0-1 CSU Grozny           
  [D.Gubchikayev 46]
CFU Simferopol        2-0 TSU Tambov           
  [D.Nuriddinov 24, A.Muzyka 27]
SSU Saratov           0-5 OryolSU Oryol        
  [Ye.Ruchkin 4, D.Umrikhin 13, M.Nikolayev 35 pen, 56, A.Akulov 80]
SSAPEST Smolensk      4-1 UrFU Yekaterinburg   
  [S.Snytko 5, 44, I.Maximenkov 8, I.Fyodorov 55 - K.Reshetnikov 9]
DSTU Rostov-na-Donu   3-1 RUE Moscow           
  [V.Salchak 62, M.Kryukov 77, T.Topuria 80 - Ye.Popkov 73]
NCFU Stavropol        2-1 BFU Kaliningrad      
  [D.Luft 27, 32 - D.Žemaitis 45]

Round 18 [Jun 7, Krymsk]
UrFU Yekaterinburg    1-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [I.Korelin 18 - A.Lomovtsev 5, 47]
VRSAPCST Kazan        0-0 KubSU Krasnodar      
CFU Simferopol        6-1 BFU Kaliningrad      
  [D.Nuriddinov 21 pen, 49, Yu.Maximov 34, 74, V.Derebenets 61, 69 - D.Žemaitis 78]
SPSUITD St.Petersburg 2-4 CSU Grozny           
  [S.Krapukhin 27, 75 - D.Gubchikayev 16, 36, M.Shoipov 51, M.Davdayev 80]
RUE Moscow            1-3 SSU Saratov          
  [A.Talalayev 32 pen - R.Räxmätullin 10, D.Kotyukh 36, A.Sirtsov 58]
DSTU Rostov-na-Donu   2-1 OryolSU Oryol        
  [D.Ivankov 7, M.Skrynnik 80 - A.Akulov 54]
SSAPEST Smolensk      6-1 KBSU Nalchik         
  [I.Fyodorov 28, N.Pankevich 35 pen, E.Rubchinskiy 38, V.Gorkov 45, 
   D.Nezhelev 51, K.Kavyndikov 77 - R.Buzdov 54 pen]
TSU Tambov            3-1 NCFU Stavropol       
  [V.Vlasov 23, Ye.Belyakov 66, S.Arkhipov 79 - N.Klaus 19 pen]

Round 19 [Krymsk]
[Jun 5]
SSU Saratov           2-0 DSTU Rostov-na-Donu  
  [M.Zakharyan 47 pen, R.Räxmätullin 69]
[Jun 8]
SFU Rostov-na-Donu    1-1 SSAPEST Smolensk     
  [A.Lomovtsev 21 pen - I.Fyodorov 36]
CSU Grozny            0-2 KubSU Krasnodar      
  [N.Revenko 20, S.Babenko 75]
NCFU Stavropol        2-6 CFU Simferopol       
  [A.Abdokov 49, D.Luft 66 - Ye.Kharchenko 18, Ya.Yudin 21, 45, 
   A.Muzyka 39, V.Derebenets 43, N.Prikhodnoi 77]
VRSAPCST Kazan        5-3 SPSUITD St.Petersburg
  [D.Kostylev 10, K.Redkozubov 18, A.Mironov 60, M.Yakovlev 66, 
   S.Panyugov 77 - A.Mozhegov 29, S.Krapukhin 35, 70]
OryolSU Oryol         1-4 RUE Moscow           
  [A.Lyublintsev 47 - Ye.Popkov 3, A.Talalayev 9 pen, A.Agajanyan 33, A.Akhmedov 53]
BFU Kaliningrad       1-5 TSU Tambov           
  [D.Zotov 46 - M.Petrov 23, 51, Ye.Kazadayev 31, D.Lenyo 60, S.Arkhipov 69]
UrFU Yekaterinburg    1-1 KBSU Nalchik         
  [E.Väliäxmätov 13 - A.Ashinov 40]

Final Table:

 1.SFU Rostov-na-Donu     15  11  3  1  28-10  36  Champions
 2.KubSU Krasnodar        15  10  4  1  39-12  34  [C]
 3.CFU Simferopol         15  10  2  3  38-16  32  
 4.VRSAPCST Kazan         15   8  4  3  30-15  28  [1 0 1 3-1 3]
 5.CSU Grozny             15   9  1  5  24-16  28  [1 0 1 2-2 3]
 6.SSU Saratov            15   9  1  5  33-23  28  [1 0 1 2-4 3]
 7.SSAPEST Smolensk       15   7  4  4  26-16  25  
 8.TSU Tambov             15   6  4  5  23-20  22  [1-1]
 9.DSTU Rostov-na-Donu    15   6  4  5  19-28  22  [1-1] [+]
10.OryolSU Oryol          15   7  0  8  26-28  21  
11.KBSU Nalchik           15   5  2  8  22-31  17  [+]
12.SPSUITD St.Petersburg  15   4  1 10  17-28  13  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.NCFU Stavropol         15   3  1 11  15-47  10  Relegation Playoff [1-0]
14.RUE Moscow             15   3  1 11  14-31  10  Relegation Playoff [0-1]
-------------------------------------------------
15.UrFU Yekaterinburg     15   2  3 10  18-30   9  Relegated
16.BFU Kaliningrad        15   2  1 12   9-30   7  Relegated [+]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Amal Vardania (KubSU Krasnodar)              15
2.Yaroslav Yudin (CFU Simferopol)              10
3.Mikhitar Zakharyan (SSU Saratov)              9
4.Alexander Krasnov (KubSU Krasnodar)           8
  Konstantin Reshetnikov (UrFU Yekaterinburg)   8
  Andrei Surovtsev (SSU Saratov)                8
7.Roman Bogdanov (SFU Rostov-na-Donu)           7
  Yevgeniy Kharchenko (CFU Simferopol)          7
  Danil Kostylev (VRSAPCST Kazan)               7
  Maxim Nikolayev (OryolSU Oryol)               7
  Renat Räxmätullin (SSU Saratov)               7


PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFFS
------------------------------

NB: Due to withdrawal of NCFU Stavropol, UrFU Yekaterinburg take part.

[Jul 7, 12]
MIPT Dolgoprudny    0-0 1-3  RUE Moscow        
  [V.Hugayev 66 - A.Agajanyan 33, A.Talalayev 56, Ye.Popkov 71]
UrFU Yekaterinburg    -/+    KSTU Kaliningrad
  [UrFU refused to participate in the play-off]

KSTU Kaliningrad are promoted, UrFU Yekaterinburg are relegated, 
while RUE Moscow and MIPT Dolgoprudny remain at their level.


FIRST GROUP [Second Level]
--------------------------

Participants:

CSPU       Chuvash State Pedagogical University [Cheboksary]
FEFU       Far Eastern Federal University [Vladivostok]
KNRTU-KAI  Kazan National Research Technical University - Kazan Aviation Institute
KSTU       Kaliningrad State Technical University
MCPU       Moscow City Pedagogical University
MIPT       Moscow Institute of Physics & Technology [Dolgoprudny]
MSPU       Moscow State Pedagogical University
PSNRU      Perm State National Research University
RSUE       Rostov-na-Donu State University of Economics
SevSU      Sevastopol State University
SPSPU      St.Petersburg State Polytechnic University
SPSU       St.Petersburg State University
TulSU      Tula State University

Promotion:
The First Group champions are promoted together with the Third Level champions.
The teams placed 2 and 3 are to play promotion/relegation matches vs. the teams 
places 13-14 in Premier Group.

Round 1 [Perm]
[Sep 19]
SPSPU St.Petersburg 1-0 MIPT Dolgoprudny
  [N.Kostenko 49]
KSTU Kaliningrad    4-0 PSNRU Perm
  [I.Solodyshev 11, 28, A.Zaitsev 32, Ye.Lesnichiy 70]
[Sep 20]
SPSPU St.Petersburg 0-1 KSTU Kaliningrad   
  [D.Spodarets 34]
MIPT Dolgoprudny    1-3 PSNRU Perm
  [V.Hugayev 6 - D.Smirnov 10 pen, N.Gord 25, A.Link 58]
[Sep 21]
KSTU Kaliningrad    2-0 MIPT Dolgoprudny
  [S.Fayzullin 70, Ya.Frolov 71]
PSNRU Perm          0-2 SPSPU St.Petersburg
  [N.Kostenko 12 pen, A.Kredins 41]

Round 2 [Kazan]
[Oct 5]
KNRTU-KAI Kazan     0-2 SPSPU St.Petersburg
  [V.Yurchenko 7, M.Petrov 35]
CSPU Cheboksary     4-1 MCPU Moscow
  [A.Andreyev 28, N.Krasnov 32, 56 pen, 70 - A.Moroşanu 61]
[Oct 6]
CSPU Cheboksary     0-4 SPSPU St.Petersburg
  [M.Petrov 10, I.Takhistov 42, D.Sovkovskiy 58, A.Kredins 60]
KNRTU-KAI Kazan     4-1 MCPU Moscow
  [D.Nurgaliyev 34, 66, A.Larin 68, M.Churakov 70 - R.Tananov 48]
[Oct 7]
CSPU Cheboksary     0-4 KNRTU-KAI Kazan
  [N.Vasilyev 8, N.Avdalyan 55 pen, 65, D.Larin 59]
SPSPU St.Petersburg 2-0 MCPU Moscow
  [V.Yurchenko 24, M.Petrov 66]

Round 3 [Dolgoprudny]
[Oct 12]
SPSU St.Petersburg  2-3 MIPT Dolgoprudny
  [M.Manerko 21, D.Zhabin 32 - A.Stern 12, V.Hugayev 48, A.Klimov 54]
TulSU Tula          3-1 CSPU Cheboksary
  [D.Kuznetsov 21, 28, 36 - A.Andreyev 29]
[Oct 13]
SPSU St.Petersburg  1-3 TulSU Tula
  [H.Camara 55 - I.Savkin 18, 32, A.Marabyan 27]
MIPT Dolgoprudny    2-1 CSPU Cheboksary
  [V.Hugayev 7, 30 - N.Krasnov 37]
[Oct 14]
TulSU Tula          1-1 MIPT Dolgoprudny
  [V.Fevralyov 67 - V.Hugayev 69]
SPSU St.Petersburg  3-0 CSPU Cheboksary
  [A.Korneyev 40, 58, A.Borisov 42]

Round 4 [Moscow]
[Oct 22]
MCPU Moscow         3-1 TulSU Tula
  [D.D.Vashakidze 40, 70, R.Normatov (TulSU) 47 og - D.Fedchenko 70]
SevSU Sevastopol    0-1 PSNRU Perm
  [M.Luzin 38]
[Oct 23]
PSNRU Perm          5-1 MCPU Moscow
  [A.Melekhov 1 pen, 63 pen, O.Ushenin 8, 47, N.Gord 59 - D.D.Vashakidze 13]
TulSU Tula          2-0 SevSU Sevastopol
  [D.Kuznetsov 43, N.Vasilyuk 46]
[Oct 24]
MCPU Moscow         1-4 SevSU Sevastopol
  [D.D.Vashakidze 15 - M.Suprun 17, N.Alfyorin 57, 65, I.Chistyakov 59]
PSNRU Perm          1-1 TulSU Tula
  [D.Tyukalov 14 - D.Kuznetsov 21]

Round 5 [Rostov-na-Donu]
[Nov 9]
RSUE Rostov-na-Donu 1-3 SevSU Sevastopol
  [G.Martirosyan 70 - V.Kuchuryan 4, A.Stadnikov 16, N.Alfyorin 36]
MIPT Dolgoprudny    1-1 KNRTU-KAI Kazan
  [V.Hugayev 17 pen - D.Larin 70]
[Nov 10]
KNRTU-KAI Kazan     1-2 RSUE Rostov-na-Donu
  [M.Churakov 29 - A.Galyan 55, 64 pen]
MIPT Dolgoprudny    4-0 SevSU Sevastopol
  [S.Zolotaryov 29, V.Hugayev 36, 66, V.Mentei 52]
[Nov 11]
RSUE Rostov-na-Donu 1-2 MIPT Dolgoprudny
  [D.Mutyev 59 - V.Hugayev 7, 9]
SevSU Sevastopol    0-2 KNRTU-KAI Kazan
  [D.Larin 64, A.Larin 68 pen]

Round 6 [Eupatoria]
[Mar 19]
SevSU Sevastopol    0-0 MSPU Moscow        
SPSU St.Petersburg  1-1 SPSPU St.Petersburg
  [D.Chorniy 2 - V.Bilikhodze 70]
[Mar 20]
MSPU Moscow         1-2 SPSPU St.Petersburg
  [A.Chekanov 20 - G.Gabrielyan 46, A.Kredins 58]
SevSU Sevastopol    1-0 SPSU St.Petersburg 
  [V.Kovalchuk 23 pen]
[Mar 21]
SevSU Sevastopol    1-1 SPSPU St.Petersburg
  [Ye.Podluzhnyak 5 - Ye.Kostrov 43]
SPSU St.Petersburg  1-1 MSPU Moscow        
  [R.Belov 57 - I.Pozdnyakov 70]

Round 7 [Kaliningrad]
[Apr 12]
MCPU Moscow         2-2 KSTU Kaliningrad   
  [A.Moroşanu 43, D.D.Vashakidze 62 - D.Shabalin 16, Y.Fane 60]
SPSU St.Petersburg  3-2 RSUE Rostov-na-Donu
  [A.Borisov 10, 55, R.Belov 20 - A.Nesterov 43 pen, A.Jazıqoyev 70]
[Apr 13]
RSUE Rostov-na-Donu 0-0 MCPU Moscow        
SPSU St.Petersburg  1-4 KSTU Kaliningrad   
  [D.Chorniy 39 - A.Zaitsev 24, 33, 53, Y.Fane 59]
[Apr 14]
RSUE Rostov-na-Donu 4-1 KSTU Kaliningrad   
  [A.Jazıqoyev 6, A.Nesterov 43, A.Galyan 61, R.Petrov 66 pen - Y.Fane 63]
SPSU St.Petersburg  6-2 MCPU Moscow        
  [R.Belov 15, 23, 40, A.Shiryayev 22, A.Borisov 35, 68 - K.Khaplanov 3, A.Moroşanu 26]

Round 8 [St.Petersburg]
[Apr 17]
TulSU Tula          0-2 FEFU Vladivostok   
  [V.Lobzhin 40, D.Peshkov 46]
SPSPU St.Petersburg 3-0 RSUE Rostov-na-Donu
  [A.Kredins 25, N.Kostenko 35, V.Yurchenko 52]
[Apr 18]
RSUE Rostov-na-Donu 0-2 FEFU Vladivostok   
  [I.Chechin 45 pen, V.Lobzhin 50]
SPSPU St.Petersburg 1-1 TulSU Tula         
  [A.Tabachenko 66 - M.Kim 31]
[Apr 19]
RSUE Rostov-na-Donu 3-3 TulSU Tula         
  [A.Galyan 31, F.Fomenko 34, A.Matryonov (TulSU) 55 og - D.Kuznetsov 7, I.Kuleshin 33, 43]
SPSPU St.Petersburg 1-0 FEFU Vladivostok   
  [G.Gabrielyan 70]

Round 9 [St.Petersburg]
[Apr 23]
SPSU St.Petersburg  4-0 PSNRU Perm         
  [R.Belov 12, 19, D.Chorniy 17, I.Ivanov 29]
KNRTU-KAI Kazan     2-5 FEFU Vladivostok   
  [M.Churakov 22, N.Avdalyan 24 - V.Lobzhin 1, D.Peshkov 5, 
   D.Gusevskiy 11, N.Nasibullin (KNRTU) 28 og, A.Sykin 70]
[Apr 24]
PSNRU Perm          1-2 KNRTU-KAI Kazan    
  [A.Melekhov 30 - D.Larin 12, N.Vasilyev 61]
SPSU St.Petersburg  0-1 FEFU Vladivostok   
  [I.Chechin 24]
[Apr 25]
FEFU Vladivostok    3-0 PSNRU Perm         
  [A.Savon 6, O.Vetoshkin 41, D.Peshkov 57]
SPSU St.Petersburg  0-1 KNRTU-KAI Kazan    
  [N.Avdalyan 51]

Round 10 [Cheboksary]
[May 2]
FEFU Vladivostok    3-2 CSPU Cheboksary    
  [D.Dubovikov 36, A.Sykin 50, I.Chechin 68 pen - Ye.Krasnov 64, V.Filatov 70]
KSTU Kaliningrad    0-0 SevSU Sevastopol   
[May 3]
FEFU Vladivostok    1-0 KSTU Kaliningrad   
  [A.Savon 68]
SevSU Sevastopol    7-0 CSPU Cheboksary    
  [N.Alfyorin 15, 37, Ye.Podluzhnyak 23, I.Chistyakov 43, D.Kiyashko 45, V.Dziąń 62, 67]
[May 4]
KSTU Kaliningrad    2-2 CSPU Cheboksary    
  [D.Shabalin 56, A.Fokin 58 - G.Petrov 59, N.Krasnov 62]
FEFU Vladivostok    0-2 SevSU Sevastopol   
  [I.Chistyakov 40, Ye.Podluzhnyak 67]

Round 11 [Moskovskiy]
[May 13]
MSPU Moscow         5-0 CSPU Cheboksary    
  [G.Vorontsov 9, 13, I.Gomanyuk 14, D.Smirnov 42, N.Zirikov 44 pen]
PSNRU Perm          1-1 RSUE Rostov-na-Donu
  [E.Yanmurzayev 48 - Ye.Livadnov 58 pen]
[May 14]
MSPU Moscow         1-2 RSUE Rostov-na-Donu
  [A.Tepeyev 65 - A.Galyan 39, S.Guzov 66]
CSPU Cheboksary     0-6 PSNRU Perm         
  [O.Ushenin 14 pen, 22, 51, D.Sychov 48, E.Yanmurzayev 53, A.Podgornov 57]
[May 15]
MSPU Moscow         2-1 PSNRU Perm         
  [I.Pozdnyakov 6, A.Kazin 40 - E.Yanmurzayev 50]
CSPU Cheboksary     5-12 RSUE Rostov-na-Donu
  [N.Krasnov 20, 60, 68, I.Popov 32, 52 pen - A.Nesterov 5, 10, 50, 61, 65, 
   A.Galyan 16, 44, S.Guzov 18, D.Shloryan 37, G.Martirosyan 50, 59, Ye.Livadnov 57]

Round 12 [Tula]
[May 27]
KNRTU-KAI Kazan     2-1 TulSU Tula         
  [N.Avdalyan 4, D.Larin 69 - D.Kuznetsov 20]
KSTU Kaliningrad    2-0 MSPU Moscow        
  [Y.Fane 16, D.Shabalin 53]
[May 28]
TulSU Tula          1-0 KSTU Kaliningrad   
  [I.Savkin 26 pen]
MSPU Moscow         1-0 KNRTU-KAI Kazan    
  [A.Kazin 68]
[May 29]
KNRTU-KAI Kazan     1-3 KSTU Kaliningrad   
  [N.Avdalyan 63 pen - D.Shabalin 4, Ya.Frolov 37, 70]
TulSU Tula          0-2 MSPU Moscow        
  [M.Boyev 7, N.Zirikov 68]

Round 13 [Vladivostok]
[Jun 10]
FEFU Vladivostok    2-1 MIPT Dolgoprudny   
  [D.peshkov 32, A.Vasilyev 70 - V.Mentei 37]
MCPU Moscow         3-0 MSPU Moscow        
  [Technical result]
[Jun 11]
MCPU Moscow         4-5 MIPT Dolgoprudny   
  [S.Kopylov 21, 41, A.Moroşanu 22, K.Khaplanov 30 - 
   V.Hugayev 6, 18 pen, 37, V.Mentei 35, I.Ragozin 67]
FEFU Vladivostok    3-0 MSPU Moscow        
  [Technical result]
[Jun 12]
MCPU Moscow         0-2 FEFU Vladivostok   
  [A.Vasilyev 69, 70]
MIPT Dolgoprudny    3-0 MSPU Moscow        
  [Technical result]

Final Table:

 1.FEFU Vladivostok       12  10  0  2  24- 8  30  Champions, Promoted
 2.SPSPU St.Petersburg    12   8  3  1  20- 5  27  Promoted
-------------------------------------------------
 3.KSTU Kaliningrad       12   6  3  3  21-12  21  Promotion Playoff [-]
 4.MIPT Dolgoprudny       12   6  2  4  23-18  20  Promotion Playoff [-]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 5.KNRTU-KAI Kazan        12   6  1  5  20-17  19  
 6.SevSU Sevastopol       12   5  3  4  18-12  18  
 7.TulSU Tula             12   4  4  4  17-17  16  
 8.RSUE Rostov-na-Donu    12   4  3  5  25-25  15  [+]
 9.SPSU St.Petersburg     12   4  2  6  22-19  14  [1 1 0 5-1 4] [-]
10.MSPU Moscow            12   4  2  6  13-17  14  [1 1 0 3-2 4]
11.PSNRU Perm             12   4  2  6  19-21  14  [0 0 2 1-6 0]
12.MCPU Moscow            12   2  2  8  18-35   8  
13.CSPU Cheboksary        12   1  1 10  15-49   4  

NB: NCIMM Vladikavkaz withdrew.
    Due to refusal of the Third Level champions VSTU Voronezh, 
      SPSPU St.Petersburg are promoted along with FEFU Vladivostok.

Top scorers:

1.Vladislav Hugayev (MIPT Dolgoprudny)    13
2.Ruslan Belov (SPSU St.Petersburg)        7
  Anatoliy Galyan (RSUE Rostov-na-Donu)    7
  Dmitriy Kuznetsov (TulSU Tula)           7
  Anton Nesterov (RSUE Rostov-na-Donu)     7
6.Norik Avdalyan (KNRTU-KAI Kazan)         6
7.Alexander Borisov (SPSU St.Petersburg)   5
  Nikolai Krasnov (CSPU Cheboksary)        5
  Dmitriy Larin (KNRTU-KAI Kazan)          5
  Oleg Ushenin (PSNRU Perm)                5
  Denis-David Vashakidze (MCPU Moscow)     5


2017/18 (students championship)


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.