Russia 2018 Women


Supreme Division
Cup

Supreme Division

SUPREME DIVISION 2018  [26th edition]
-------------------------------------

Final Table:

1.WFC Ryazan-VDV        14  10  3  1  21- 3  33  Champions
2.Chertanovo Moskva     14   8  2  4  22-20  26  
3.Zvezda-2005 Perm      14   8  1  5  21-14  25  [C]
4.CSKA Moskva           14   7  4  3  20-10  25  
5.Kubanochka Krasnodar  14   6  2  6  17-14  20  
6.Lokomotiv Moskva      14   5  5  4  22- 8  20  [+]
7.Yenisey Krasnoyarsk   14   2  3  9   9-21   9  
-----------------------------------------------
8.Torpedo Izhevsk       14   0  0 14   1-43   0  Relegated [+]

NB: Rossiyanka Khimki were disbanded due to financial troubles.
[C] Defending Champions

Round 1
[Apr 18]
Kubanochka 4-0 Torpedo   
  [Näsiba Häsänova 37, Yana Chub 38, 84, Sevinç Cäfärzadä 52 pen. Att: 300]
[Apr 21]
Ryazan-VDV 0-1 CSKA      
  [Natalia Mashina 13. Att: 200]
Zvezda     4-1 Chertanovo
  [Ekaterina Pantyukhina 2, 58, Darya Shkvara 9, 
   Anastasia Akimova 80 - Marina Kiskonen 72. Att: 500]
Lokomotiv  1-1 Yenisey   
  [Anna Kozhnikova 57 pen - Marina Fyodorova 49. Att: 200]

Round 2 [Apr 28]
Yenisey    0-2 Zvezda    
  [Maria Galay 38, Anastasia Pozdeyeva 57. Att: 500]
CSKA       4-0 Torpedo   
  [Xenia Tsybutovich 11, Natalia Mashina 19, Vera Simanovskaya 23, Gabrielle Onguéné 66. Att: 300]
Ryazan-VDV 1-0 Kubanochka
  [Elena Danilova 39 pen. Att: 200]
Chertanovo 1-0 Lokomotiv 
  [Alsu Abdullina 62. Att: 250]

Round 3 [May 4]
Chertanovo 2-0 Kubanochka
  [Nelly Korovkina 54, 70. Missed PK: Marina Kiskonen (Che) 16. Att: 150]
Yenisey    0-3 Ryazan-VDV
  [Anna Belomyttseva 12, Nadezhda Koltakova 70, 88. Att: 360]
Zvezda     3-0 Torpedo   
  [Anastasia Klymova (Tor) 6 og, Olesya Kurochkina 23, 74. Att: 500]
Lokomotiv  0-0 CSKA      
  [Att: 350]

Round 4
[May 9]
Torpedo    0-2 Chertanovo
  [Victoria Dubova 11, Marina Kiskonen 73. Att: 1,500]
Kubanochka 0-3 Zvezda    
  [Tatyana Ananyeva (Kub) 65 og, Ekaterina Pantyukhina 90, Olesya Kurochkina 90+1. Att: 300]
[May 10]
CSKA       3-0 Yenisey   
  [Gabrielle Onguéné 13, Nadezhda Smirnova 26, 40. Att: 200]
Ryazan-VDV 0-0 Lokomotiv 
  [Att: 200]

Round 5
[May 16]
Torpedo    0-3 Yenisey   
  [Marina Fyodorova 6, Svetlana Yeryomina (Tor) 26 og, Anastasia Abramenko 90. Att: 500]
Zvezda     1-1 CSKA      
  [Nadezhda Smirnova (CSKA) 11 og - Nadezhda Smirnova 47. Att: 1,000]
Chertanovo 1-2 Ryazan-VDV
  [Nelly Korovkina 57 pen - Ekaterina Dmitrenko 60, Elena Morozova 75. Att: 250]
[May 17]
Lokomotiv  0-1 Kubanochka
  [Natalia Sokolova 34. Att: 150]

Round 6 [May 22]
Lokomotiv  2-0 Zvezda    
  [Lyubov Yashchenko 10, 87. Att: 200]
CSKA       2-1 Kubanochka
  [Natalia Mashina 7, Xenia Tsybutovich 75 - Sevinç Cäfärzadä 67. Att: 200]
Yenisey    1-2 Chertanovo
  [Ekaterina Zavadkina 47 - Nelly Korovkina 8, 27. Att: 350]
Ryazan-VDV 4-0 Torpedo   
  [Elena Danilova 36, Natalia Osipova 65, Olha Basanska 68, Elizaveta Lazareva 77. Att: 150]

Round 7 [May 28]
CSKA       1-1 Chertanovo
  [Xenia Tsybutovich 51 pen - Margarita Chernomyrdina 69. Att: 300]
Torpedo    0-4 Lokomotiv 
  [Anna Kozhnikova 30, Lina Yakupova 46, Veronica Kuropatkina 49, 
   Anastasia Karandashova 70 pen. Att: 700]
Zvezda     0-2 Ryazan-VDV
  [Elena Danilova 11, 35. Missed PK: Ekaterina Pantyukhina (Zve) 34. Att: 500]
Kubanochka 1-0 Yenisey   
  [Natalia Perepechina 90. Att: 300]

Round 8 [Jun 24]
Yenisey    1-2 CSKA      
  [Elvira Ziyastinova 20 - Ekaterina Zavadkina (Yen) 45 og, Nadezhda Smirnova 76. Att: 300]
Zvezda     1-0 Kubanochka
  [Olesya Kurochkina 30. Att: 500]
Chertanovo 3-0 Torpedo   
  [Marina Kiskonen 6, Nelly Korovkina 72 pen, Darya Solonovich 89. Att: 150]
Lokomotiv  0-1 Ryazan-VDV
  [Anna Belomyttseva 54. Att: 200]

Round 9 [Aug 4]
Zvezda     2-1 Lokomotiv 
  [Tetyana Kozyrenko 25, 89 pen - Yana Sheina 45. Att: 700]
Torpedo    0-2 Ryazan-VDV
  [Elena Danilova 12, 30. Att: 500]
Kubanochka 3-1 CSKA      
  [Elena Shesternyova 41, Näsiba Häsänova 48, Yana Chub 69 - Gabrielle Onguéné 78. Att: 450]
Chertanovo 3-1 Yenisey   
  [Nelly Korovkina 2, Christina Komissarova 10, Marina Kiskonen 89 - Marina Fyodorova 21. Att: 150]

Round 10 [Aug 10]
Torpedo    0-2 Zvezda    
  [Tetyana Kozyrenko 14, Ekaterina Pantyukhina 40. Att: 300]
Ryazan-VDV 1-0 Yenisey   
  [Anna Belomyttseva 39. Att: 200]
CSKA       1-1 Lokomotiv 
  [Xenia Tsybutovich 60 - Yana Sheina 89. Att: 300]
Kubanochka 2-1 Chertanovo
  [Näsiba Häsänova 49, Elena Shesternyova 58 - Marina Kiskonen 90. Att: 200]

Round 11
[Aug 21]
Yenisey    0-0 Lokomotiv 
  [Att: 300]
[Aug 22]
Chertanovo 2-1 Zvezda    
  [Ekaterina Morozova 76, Marina Kiskonen 78 - Julia Gordeyeva (Che) 35 og. Att: 150]
[Aug 24]
Torpedo    1-4 Kubanochka
  [Natalia Kosolapova 90 - Daniela Basayeva 2, Elena Shesternyova 6, 
   Tatyana Ananyeva 19, Näsiba Häsänova 88. Att: 500]
CSKA       0-1 Ryazan-VDV
  [Elena Danilova 28. Att: 350]

Round 12
[Jun 30]
Ryazan-VDV 3-0 Zvezda    
  [Elena Danilova 41, 45, 52. Att: 200]
[Sep 10]
Lokomotiv  5-0 Torpedo   
  [Anna Kozhnikova 1, Lyubov Yashchenko 23, Alyona Ruzina 24, 
   Veronica Kuropatkina 42, Yana Sheina 47. Att: 73]
[Sep 11]
Yenisey    1-1 Kubanochka
  [Anastasia Abramenko 11 - Elena Shesternyova 58. Att: 300]
Chertanovo 1-0 CSKA      
  [Marina Kiskonen 42. Att: 500]

Round 13
[Sep 29]
Torpedo    0-2 CSKA      
  [Xenia Shakhova 10, Nadezhda Smirnova 54. Att: 500]
[Oct 13]
Zvezda     2-0 Yenisey   
  [Tetyana Kozyrenko 67, Ekaterina Pantyukhina 88. Att: 300]
Kubanochka 0-0 Ryazan-VDV
  [Att: 150]
[Oct 14]
Lokomotiv  7-1 Chertanovo
  [Elina Samoilova 4, Lina Yakupova 21, Anna Kozhnikova 42 pen, Alyona Ruzina 53, Yana Sheina 54, 
   Ekaterina Frolova 66, Christina Frolova 79 - Margarita Chernomyrdina 40. Att: 200]

Round 14 [Oct 23]
Yenisey    1-0 Torpedo   
  [Anna Diyun 62. Att: 290]
Ryazan-VDV 1-1 Chertanovo
  [Elena Danilova 17 - Marina Kiskonen 29. Att: 200]
CSKA       2-0 Zvezda    
  [Olga Chernova 5, Xenia Kovalenko 68. Att: 250]
Kubanochka 0-1 Lokomotiv 
  [Lina Yakupova 38. Att: 200]

Final Table:

1.WFC Ryazan-VDV        14  10  3  1  21- 3  33  Champions
2.Chertanovo Moskva     14   8  2  4  22-20  26  
3.Zvezda-2005 Perm      14   8  1  5  21-14  25  [C]
4.CSKA Moskva           14   7  4  3  20-10  25  
5.Kubanochka Krasnodar  14   6  2  6  17-14  20  
6.Lokomotiv Moskva      14   5  5  4  22- 8  20  [+]
7.Yenisey Krasnoyarsk   14   2  3  9   9-21   9  
-----------------------------------------------
8.Torpedo Izhevsk       14   0  0 14   1-43   0  Relegated [+]

NB: Rossiyanka Khimki were disbanded due to financial troubles.
[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Elena Danilova (Ryazan-VDV)          11
2.Marina Kiskonen (Chertanovo)          8
3.Nelly Korovkina (Chertanovo)          7
4.Ekaterina Pantyukhina (Zvezda-2005)   5
  Nadezhda Smirnova (CSKA)              5
6.Näsiba Häsänova (Kubanochka)          4
  Anna Kozhnikova (Lokomotiv)           4
  Tetyana Kozyrenko (Zvezda-2005)       4  [Ukraine]
  Olesya Kurochkina (Zvezda-2005)       4
  Yana Sheina (Lokomotiv)               4
  Elena Shesternyova (Kubanochka)       4
  Xenia Tsybutovich (CSKA)              4


Source: Women's Football League (wfl.rfs.ru)


Cup 2018

RUSSIAN CUP 2018
----------------

First Round

[May 19]
CPRF RUSICHI Oryol            3-1  YSS #3 Stal Belgorod
[May 26]
STROGINO Moskva               6-0  Alektan Moskva
SPARTA SVIBLOVO Moskva       13-0  WFC Mozhaisk
VTB Moskva                    3-0  Girl Power Moskva
WFC IVANOVO                   2-0  TagSport Moskva
  
Second Round

[May 26]
SportBox Siberia Novosibirsk  0-4  KUZBASS Kemerovo
[Jun 6]
WFC IVANOVO                   +/-  SKA-ORA #2 Zvenigorod
[Jun 10]
CPRF Rusichi Oryol            1-4  FOOTBALL ACADEMY Tambov
VTB Moskva                    2-1  Sokol Moskva
SPARTA SVIBLOVO Moskva        7-0  Strogino Moskva
[Jun 11]
Magnolia Novotitarovskaya     0-3  DONCHANKA Novoshakhtinsk
[Jun 26]
Dinamo VyatSSOR Kirov         2-9  WFC UFA
  
Third Round

[Jun 17]
Sparta Sviblovo Moskva        1-11 CSKA Moskva
  [Raisa Odintsova 27 - Olga Chernova 6, Natalia Mashina 26, Xenia Tsybutovich 38, 
   Karina Blynskaya 39, 74, Nadezhda Smirnova 41, 61, 62, Xenia Kovalenko 45, 70, 
   Valeria Bizenkova 64]
[Jun 18]
Kuzbass Kemerovo              0-7  YENISEY Krasnoyarsk
  [Elvira Ziyastinova 21 pen, 43, 55, 76, Marina Fyodorova 45, 
   Anna Samoilenko 45, Alina Dorofeyeva 70]
Football Academy Tambov       1-6  WFC RYAZAN-VDV
  [Natalia Simakina 85 pen - Elena Danilova 8, 23, 35, 37, 
   Anna Sinyutina 64 pen, Nadezhda Koltakova 76. Att: 200]
ZVEZDA-2005 Perm             11-0  UrFU Yekaterinburg
  [Nadezhda Ilyinykh 4, 32, Xenia Kulinich 37, Anastasia Pozdeyeva 41, 
   Ekaterina Pantyukhina 47, 59, 61, 62, 71, Olesya Kurochkina 49, 60]
KUBANOCHKA Krasnodar          3-1  Donchanka Novoshakhtinsk
  [Victoria Stukalova 8, Näsiba Häsänova 31, Yana Chub 44 - Ekaterina Mikhailova 82]
LOKOMOTIV Moskva              6-0  VTB Moskva
  [Lina Yakupova 7, 36, Lyubov Yashchenko 41, 64, 84, Yana Sheina 45]
WFC Ivanovo                   0-13 CHERTANOVO Moskva
  [Nelly Korovkina 9, 17, 48, 86, Margarita Chernomyrdina 11, 14, 76, 
   Darya Solonovich 61, 79, Anastasia Govor 81, Olga Voloshina 82, 83, 84]
[Jun 30]
WFC Ufa                       0-2  TORPEDO Izhevsk
  [Ekaterina Frolova 56, Xenia Garanina 76]
  
Quarterfinals

[Jul 6, 28]
CSKA Moskva          2-1 0-1  LOKOMOTIV Moskva
  [1. Gabrielle Onguéné 62, Nadezhda Smirnova 85 pen - Anastasia Karandashova 54.
       Missed PK: Xenia Tsybutovich (CSKA) 23. Att: 300]
  [2. Elina Samoilova 72. Att: 300]
[Jul 6, 29]
Torpedo Izhevsk      1-3 0-3  CHERTANOVO Moskva
  [1. Xenia Lukina 81 - Nelly Korovkina 22, 65 pen, 66. Att: 500]
  [2. Margarita Chernomyrdina 45, 63, 66. Att: 150]
ZVEZDA-2005 Perm     1-0 0-0  Kubanochka Krasnodar
  [1. Ekaterina Pantyukhina 90. Att: 500]
  [2. Att: 200]
[Jul 6, 30]
Yenisey Krasnoyarsk  0-1 0-1  WFC RYAZAN-VDV
  [1. Elena Danilova 16. Att: 500]
  [2. Elena Danilova 69. Att: 500]
  
Semifinals [Aug 17, Sep 20]

Chertanovo Moskva    0-0 0-2  WFC RYAZAN-VDV
  [1. Att: 150]
  [2. Elena Morozova 42, Lyubov Kipyatkova 55. Att: 500]
ZVEZDA-2005 Perm     3-1 0-1  Lokomotiv Moskva
  [1. Tetyana Kozyrenko 26, 78, Ekaterina Pantyukhina 48 - 
      Irina Podshibyakina (Zve) 74 og. Att: 600]
  [2. Alyona Ruzina 85. Att: 200]
  
FINAL [Oct 28, Maykop, Friendship Stadium]

WFC Ryazan-VDV  0-1  ZVEZDA-2005 Perm
  [Olesya Kurochkina 21. Att: 4,800]



2017

list of champions

list of cup finals


About this document

Sources included: Women's Football League (wfl.rfs.ru); Wikipedia (wikipedia.org).

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 21 Mar 2019

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.