Russia 2010 Youth Championship

RFPL Youth Team Championship 2010 (Third Edition)

Final Table:

 1.Spartak Moskva             30  17 10  3  66-23  61  Champions
 2.Amkar Perm                 30  17  6  7  50-38  57  
 3.Zenit Sankt-Peterburg      30  17  4  9  53-22  55  
 4.Rubin Kazan                30  14  9  7  41-31  51  
 5.Lokomotiv Moskva           30  14  7  9  53-30  49  
 6.Sibir Novosibirsk          30  13  9  8  49-45  48  [1 0 1 2-2 3, away goals: 1] [+]
 7.Saturn Moskovskaya Oblast  30  13  9  8  46-37  48  [1 0 1 2-2 3, away goals: 0]
 8.Krylya Sovetov Samara      30  12  9  9  54-43  45  
 9.FK Rostov                  30  12  5 13  32-34  41  
10.Alania Vladikavkaz         30  11  6 13  37-62  39  [+]
11.Tom Tomsk                  30   8 12 10  30-39  36  
12.Spartak Nalchik            30   9  7 14  30-45  34  
13.Dinamo Moskva              30   9  5 16  34-54  32  
14.CSKA Moskva                30   6  5 19  38-58  23  
15.Anzhi Makhachkala          30   4  8 18  19-40  20  [+]
16.Terek Grozny               30   3 11 16  16-47  20  

Round 1 [Total Att: 7,100; Average: 888]
[Mar 11]
CSKA      2-3 Amkar
  [Sekou Oliseh 35, Anton Zabolotny 90 - Denys Dedechko 55, 62,
   Yevgeniy Tyukalov 74. Att: 100]
[Mar 12]
Krylya S  0-2 Zenit
  [Vyacheslav Sushkin 60, Yevgeniy Bashkirov 61. Att: 800]
Anzhi     0-0 Spartak N
  [Att: 1,500]
Rostov    0-0 Tom
  [Att: 500]
[Mar 13]
Spartak M 7-0 Dinamo
  [Alexandr Zotov 3 pen, Pavel Yakovlev 6, Alexandr Kozlov 12,
   Dmitriy Kayumov 39, 89, Nikolai Ivannikov 51, Dmitriy Malyaka 83.
   Missed PK: Irakli Logua(D) 90+1 (save). Att: 1,800]
Alania    0-0 Saturn
  [Att: 1,500]
Rubin     0-2 Lokomotiv
  [Taras Burlak 48, Georgiy Nurov 52 pen. Att: 400]
Sibir     0-0 Terek
  [Att: 500]

Round 2 [Total Att: 9,500; Average: 1,188]
[Mar 18]
Spartak N 3-2 Alania
  [Valeriy Zrumov 11, 57, Oleg Shalayev 59 -
   Stefan Deak(S) 35 og, Zajko Zeba 80. Att: 1,800]
[Mar 19]
Lokomotiv 1-1 Krylya S
  [Seyt-Daut Garakoyev 53 - Alexandr Salugin 75. Att: 300]
Amkar     1-0 Anzhi
  [Damir Sadikov 25. Att: 800]
Saturn    2-1 Sibir
  [Vladimir Sobolev 6, Emin Mahmudov 72 - Alexandr Semyachkin(Sat) 20 og. Att: 300]
Terek     0-0 Rostov
  [Att: 3,000]
[Mar 20]
Zenit     1-2 Spartak M
  [Alexei Ionov 42 - Basel Abdulfattah(Z) 34 og, Konstantin Ryabov 76. Att: 2,600]
CSKA      0-3 Dinamo
  [Fyodor Smolov 30 pen, Irakli Logua 57, 75. Att: 500]
[Mar 21]
Tom       0-0 Rubin
  [Att: 200]

Round 3 [Total Att: 6,600; Average: 825]
[Mar 25]
Alania    1-1 Amkar
  [Artur Gadzaov 48 - Maxim Shumailov 89. Att: 1,000]
[Mar 26]
Sibir     0-0 Spartak N
  [Att: 1,000]
Dinamo    0-2 Zenit
  [Vyacheslav Sushkin 65, Stanislav Matyash 70. Att: 250]
Krylya S  1-1 Tom
  [Vital Rushnitski 83 - Roman Zharikov 51 pen. Att: 800]
Anzhi     2-1 CSKA
  [Ali Gajibekov 8, Anvar Ibragimgajiyev 49 - Andrei Vasyanovich 52. Att: 1,550]
[Mar 27]
Spartak M 2-1 Lokomotiv
  [Filip Ozobi´c 16, Dmitriy Kayumov 75 - Konstantin Ryabov(S) 86 og.
   Missed PK: Alexandr Zotov(S) 45 (save). Att: 1,200]
Rostov    3-0 Saturn
  [Artur Valikayev 31, Artyom Serdyuk 78, 90+1. Att: 500]
Rubin     2-0 Terek
  [Ildar Bikchantayev 36, Alexei Kotlyarov 45. Att: 300]

Round 4 [Total Att: 7,275; Average: 909]
[Apr 2]
Amkar     0-0 Sibir
  [Att: 650]
CSKA      0-1 Zenit
  [Alexandr S. Petrov 33. Att: 75]
Spartak N 1-0 Rostov
  [Patrick Etchini 22. Att: 1,700]
Anzhi     0-1 Alania
  [Arsen Hubulov 14. Att: 1,050]
[Apr 3]
Tom       1-1 Spartak M
  [Valentin Gaponov 5 - Ivan Sayenko 31. Missed PK: Roman Zharikov(T) 58 (save). Att: 500]
Lokomotiv 0-1 Dinamo
  [Irakli Logua 48. Att: 1,000]
Saturn    2-2 Rubin
  [Marat Gubjev 20, Artyom Molodtsov 59 -
   Vladimir Chernov 53, Alisher Jalilov 82. Att: 300]
Terek     0-4 Krylya S
  [Maxim Chistyakov 23, Alexandr Alhazov 25,
   Vladimir Khozin 54, Vasiliy Pavlov 60. Att: 2,000]

Round 5 [Total Att: 6,350; Average: 794]
[Apr 9]
Spartak M 4-1 Terek
  [Alexandr Kozlov 12, 53, Alexandr Zotov 80 pen, Nikolai Ivannikov 83 -
   Anzor Tembulatov 60. Att: 850]
Dinamo    1-1 Tom
  [Viktor Svezhov 68 pen - Vitaliy Volkov 75. Att: 300]
Krylya S  0-3 Saturn
  [Denis Halilovic 34, Artyom Molodtsov 51, Dmitriy Zinovich 72 pen.
   Missed PK: Sergei Andrianov(KS) 4 (save). Att: 700]
[Apr 10]
Zenit     0-0 Lokomotiv
  [Missed PK: Stanislav Matyash(Z) 75 (save). Att: 1,900]
Rostov    0-3 Amkar
  [Vadim Gagloyev 16 pen, Artur Ryabokobylenko 17, Andrei Andriyevskiy 84. Att: 300]
Alania    1-1 CSKA
  [Shota Bibilov 35 - Yevgeniy Kobzar 85. Att: 1,000]
Sibir     3-0 Anzhi
  [Danil Kochkin 11, 76, Leonid Zuyev 45+1. Att: 1,000]
[Apr 11]
Rubin     3-0 Spartak N
  [Davron Mirzayev 2 pen, Bahodir Nasimov 30, Igor Portnyagin 47. Att: 300]

Round 6 [Total Att: 5,500; Average: 688]
[Apr 16]
Amkar     2-2 Rubin
  [Andrei Sekretov 19, Damir Sadikov 45 - Igor Portnyagin 24,
   Davron Mirzayev 54. Att: 500]
Tom       0-3 Zenit
  [Alexandr S. Petrov 5, Alexei Ionov 41, Sergei Kostin 55. Att: 100]
Alania    1-1 Sibir
  [Arsen Hubulov 18 - Maxim Zhitnev 70. Att: 1,000]
CSKA      2-1 Lokomotiv
  [Nika Dzalamidze 42, Alexandr Vasilyev 51 pen - Alan Gatagov 61. Att: 300]
[Apr 17]
Saturn    2-0 Spartak M
  [Vladimir Sobolev 30, Emin Mahmudov 44. Att: 1,000]
Spartak N 1-4 Krylya S
  [Zalim Kanihov 43 - Alexandr Salugin 32, 56, Maxim Kretov 61,
   Vladimir Khozin 68. Att: 800]
Terek     1-0 Dinamo
  [Anzor Tembulatov 68. Att: 1,000]
[Apr 18]
Anzhi     0-1 Rostov
  [Sergei Tumasyan 42. Att: 800]

Round 7 [Total Att: 6,700; Average: 838]
[Apr 23]
Dinamo    1-2 Saturn
  [Vadim Pronkin 75 - Dmitriy Zinovich 81 pen, Artyom Anisimov 83. Att: 200]
Sibir     1-0 CSKA
  [Leonid Zuyev 36. Att: 2,500]
Lokomotiv 3-2 Tom
  [Vladislav Ignatyev 15 pen, Dmitriy Sennikov 62, Georgiy Nurov 68 -
   Roman Zharikov 29, Norbert Nemeth 34 pen. Att: 100]
[Apr 24]
Spartak M 3-0 Spartak N
  [Alexandr Kozlov 29, Dmitriy Kayumov 35, Dzmitry Khlebasolau 90+3. Att: 850]
Zenit     0-0 Terek
  [Att: 1,200]
Rubin     1-0 Anzhi
  [Anton Saroka 62. Att: 500]
Rostov    3-0 Alania
  [Henry Hagba 9, Mirzaga Guseynpur 57, Alexei Sugak 76. Att: 350]
[Apr 25]
Krylya S  1-3 Amkar
  [Vladimir Khozin 15 pen - Artur Ryabokobylenko 34, Alexandr Subbotin 60,
   Yevgeniy Rudakov 79. Att: 1,000]

Round 8 [Total Att: 7,330; Average: 916]
[Apr 29]
Anzhi     1-1 Krylya S
  [Ruslan Aliyev 4 - Alexandr Budanov 77. Att: 600]
[Apr 30]
Terek     1-1 Lokomotiv
  [Ismail Ediyev 2 - Dmitriy Poloz 40 pen. Att: 2,000]
Spartak N 2-1 Dinamo
  [Alim Mikheyev 12 pen, Ivan Lapin 43 - Andrei Ornat 39. Att: 600]
[May 1]
Saturn    0-2 Zenit
  [Stanislav Matyash 9, Alexei Ionov 57. Att: 300]
Alania    2-1 Rubin
  [Alan Bagayev 10, Arsen Hubulov 82 - Wahit Orazsahedow 29. Att: 1,000]
Sibir     4-2 Rostov
  [Maxim Gorodtsov 20, Roman Belyayev 47, 74, Mantas Savenas 73 -
   Mirzaga Guseynpur 87 pen, Anton Kabanov 90. Att: 2,000]
CSKA      0-0 Tom
  [Att: 230]
[Jul 5]
Amkar     1-3 Spartak M
  [Mikhail Smirnov 21 - Dmitriy Kayumov 26, 34, 57. Att: 600]

Round 9 [Total Att: 4,370; Average: 546]
[May 4]
Dinamo    1-2 Amkar
  [Vitaliy Komisov 45 - Alexandr Kolomeitsev 72, Yevgeniy Tyukalov 88. Att: 200]
Lokomotiv 2-0 Saturn
  [Seyt-Daut Garakoyev 71, Soslan V. Jioyev 89. Att: 700]
Krylya S  2-1 Alania
  [Alexandr Stavpets 45, Alexandr Budanov 63 - Sergiu Dadu 55. Att: 570]
[May 5]
Zenit     1-0 Spartak N
  [Stanislav Murikhin 12. Att: 1,000]
Spartak M 1-1 Anzhi
  [Pavel Yakovlev 90+3 - Alexandr Kozhevnikov(S) 58 og. Att: 700]
Rubin     2-2 Sibir
  [Davron Mirzayev 51, Mikhail Badyautdinov 85 -
   Roman Belyayev 37, Mantas Savenas 66 pen. Att: 200]
Rostov    4-3 CSKA
  [Mirzaga Guseynpur 5 pen, Sergei Tumasyan 11, Oleg Leshchikov 72, Anton Kabanov 76 -
   Anatoliy Stukalov 53, 64, Yevgeniy Kobzar 73. Att: 800]
Tom       3-0 Terek
  [Roman Zharikov 4, Vitaliy Volkov 45 pen, Denis Kiselyov 59. Att: 200]

Round 10 [Total Att: 7,850; Average: 981]
[May 9]
Amkar     1-2 Zenit
  [Andrei Blandu 49 - Alexei Ionov 47 pen, 51. Att: 650]
Alania    2-10 Spartak M
  [Shota Bibilov 21 pen, Georgiy Bulatsev 84 - Alexandr Kozlov 8, Aslan Doguzov(A) 28 og,
   Filip Ozobic 29, Nikolai Ivannikov 34, Pavel Yakovlev 50, Dmitriy Malyaka 68 pen,
   Pavel Golyshev 77, 90, Dmitriy Kayumov 87, Nikita Bazhenov 90. Att: 1,000]
Rostov    1-1 Rubin
  [Anton Kabanov 32 - Davron Mirzayev 78. Att: 500]
Sibir     2-2 Krylya S
  [Maxim Gorodtsov 23, Mantas Savenas 52 pen - Alexandr Salugin 35, 89. Att: 2,000]
CSKA      5-1 Terek
  [Kirill Suslov 17, Nika Dzalamidze 38, Alexandr Vasilyev 52, 78,
   Andrei Vasyanovich 81 - Islam Tsuroyev 27. Att: 1,000]
[May 10]
Saturn    3-1 Tom
  [Kirill Kuleshov 12, Dmitriy Kudryashov 22, 88 - Alexei Yakimov 35. Att: 800]
Spartak N 1-2 Lokomotiv
  [Alim Mikheyev 28 - Soslan V. Jioyev 2, Alexandr Minchenkov 36 pen.
   Missed PK: Patrick Etchini(S) 16 (save). Att: 1,500]
Anzhi     0-1 Dinamo
  [Alexandr Karakin 40 pen. Att: 400]

Round 11 [Total Att: 6,055; Average: 757]
[May 13]
Terek     1-1 Saturn
  [Ismail Ediyev 59 - Alexandr Sapeta 20. Att: 1,500]
Krylya S  0-0 Rostov
  [Att: 655]
Rubin     3-2 CSKA
  [Ilya Kukharchuk 33, Parvizjon Umarboyev 72 pen, 77 pen -
   Tomas Necid 45, Alexandr Vasilyev 57. Att: 800]
[May 14]
Lokomotiv 2-0 Amkar
  [Vladislav Ignatyev 50, Alexandr Minchenkov 81. Att: 250]
Tom       0-0 Spartak N
  [Att: 100]
Dinamo    2-0 Alania
  [Fyodor Smolov 20 pen, Irakli Logua 64. Att: 150]
[Jul 3]
Zenit     1-0 Anzhi
  [Aslan Dudiyev 62. Att: 2,000]
[Jul 20]
Spartak M 2-3 Sibir
  [Dmitriy Malyaka 51, 54 - Maxim Gorodtsov 11,
   Roman Belyayev 20, Mantas Savenas 38. Att: 600]

Round 12 [Total Att: 7,550; Average: 944]
[Jul 7]
Spartak N 1-1 Terek
  [Ahmat Chochuyev 82 - Tarko Islamov 23. Att: 500]
[Jul 8]
Alania    1-0 Zenit
  [Shota Bibilov 54. Att: 1,000]
Rostov    0-3 Spartak M
  [Igor Kireyev 21, 29, Alexandr Kozlov 37. Att: 1,500]
Rubin     2-2 Krylya S
  [Igor Portnyagin 30 pen, 66 - Alexandr Budanov 17, Alexandr Stavpets 24. Att: 350]
Sibir     1-2 Dinamo
  [Mantas Savenas 80 pen - Irakli Logua 9, Vitaliy Komisov 45.
   Missed PK: Irakli Logua(D) 2 (save). Att: 3,000]
[Jul 9]
Anzhi     0-1 Lokomotiv
  [Georgiy Nurov 33. Att: 250]
Amkar     2-0 Tom
  [Konstantin Dmitriyevskiy(T) 51 og, Andrei Sekretov 60.
   Missed PK: Yevgeniy Starikov(T) 27 (save). Att: 450]
CSKA      1-3 Saturn
  [Anton Zabolotny 30 - Alexandr Kolodko 50, Dmitriy Zinovich 56 pen,
   Shamil Kurbanov 90. Att: 500]

Round 13 [Total Att: 5,900; Average: 738]
[Jul 16]
Spartak M 2-1 Rubin
  [Pavel Golyshev 37, Vladimir Obukhov 59 - Alisher Jalilov 51. Att: 600]
Zenit     0-2 Sibir
  [Tomas Vychodil 67, Roman Belyayev 74. Missed PK: Leonid Zuyev(S) 36 (save). Att: 2,000]
Dinamo    1-0 Rostov
  [Andrei Ornat 82. Att: 200]
[Jul 17]
Lokomotiv 3-0 Alania
  [Haminu Draman 5, Alan Dzutsev(A) 67 og, Alan Chochiyev 89. Att: 200]
Terek     1-1 Amkar
  [Anzor Tembulatov 35 - Yevgeniy Tyukalov 88. Att: 1,500]
Tom       1-0 Anzhi
  [Yevgeniy Starikov 32. Att: 100]
[Jul 18]
Saturn    1-1 Spartak N
  [Artyom Anisimov 90 - Kantemir Hagabanov 84. Att: 200]
Krylya S  1-2 CSKA
  [Dmitriy Kostyayev 17 pen - Alexandr N. Vasilyev 52 pen, Alexei Kiselyov 89. Att: 1,100]

Round 14 [Total Att: 6,000; Average: 750]
[Jul 23]
Rostov    1-0 Zenit
  [Sergei Shustikov 88. Att: 500]
Rubin     2-0 Dinamo
  [Vagiz Galiulin 5, Serdar Iolomanov 86. Att: 400]
Alania    2-0 Tom
  [Valeriy Tskhovrebov 44, Artur Gazdanov 65. Att: 800]
[Jul 24]
Krylya S  1-1 Spartak M
  [Dmitriy Kostyayev 74 pen - Pavel Golyshev 45+1. Att: 1,800]
Sibir     0-3 Lokomotiv
  [Dmitriy Poloz 26, Milan Milanovic 57, Alan Chochiyev 70. Att: 1,500]
Amkar     1-1 Saturn
  [Andrei Sekretov 84 pen - Dmitriy Nikitinskiy 62. Att: 200]
CSKA      3-1 Spartak N
  [Alexandr N. Vasilyev 8, 63, Sergei Sipatov 88 - Zalim Kanihov 47 pen. Att: 300]
Anzhi     1-1 Terek
  [Shamil Mirzayev 27 - Apti Ahyadov 71. Att: 500]

Round 15 [Total Att: 9,200; Average: 1,150]
[Jul 29]
Saturn    4-0 Anzhi
  [Denis Halilovic 2, 56, 90+1 pen, Artyom Anisimov 83. Att: 300]
Spartak N 1-2 Amkar
  [Zalim Kanihov 42 - Yevgeniy Tyukalov 4, 82. Att: 700]
[Jul 30]
Zenit     0-2 Rubin
  [Sergei Kostin(Z) 21 og, Igor Portnyagin 82. Att: 2,500]
Dinamo    2-4 Krylya S
  [Alexandr Lobkov 22, Irakli Logua 45 - Artur Rylov 17, Vasiliy Pavlov 38,
   Vladimir Khozin 41, Maxim Kretov 42. Att: 150]
Terek     0-1 Alania
  [Nariman Gusalov 32. Att: 2,000]
[Jul 31]
Spartak M 1-1 CSKA
  [Filip Ozobic 87 - Alan Dzagoyev 33. Att: 2,000]
Lokomotiv 1-2 Rostov
  [Haminu Draman 25 - Khoren Bayramyan 10, Sergei Tumasyan 65. Att: 400]
[Aug 1]
Tom       1-3 Sibir
  [Artyom Nozdrunov 16 pen - Mantas Savenas 41, 90+3, Leonid Zuyev 83. Att: 1,150]

Round 16 [Total Att: 4,030; Average: 504]
[Aug 5]
Rostov    2-0 Terek
  [Mirzaga Guseynpur 4, Nikita Vasilyev 15. Att: 450]
[Aug 6]
Krylya S  2-5 Lokomotiv
  [Dmitriy Kostyayev 78 pen, 89 - Haminu Draman 29, Dmitriy Kukharchuk 34,
   Ruslan Kambolov 50, Taras Burlak 56, Milan Milanovic 85. Att: 1,300]
Anzhi     0-2 Amkar
  [Artyom Moryganov 76, Ilya Kolpakov 84. Att: 200]
[Aug 7]
Sibir     1-0 Saturn
  [Maxim Gorodtsov 59. Att: 400]
Rubin     0-2 Tom
  [Denis Voronov 41, Roman Zharikov 45+1. Att: 300]
Alania    0-5 Spartak N
  [Magomed Mitrishev 19, 24, Alim Kumykov 64, Alim Mikheyev 73,
   Jashar Hubiyev 90. Att: 700]
[Oct 26]
Spartak M 2-0 Zenit
  [Nikolai Ivannikov 29 pen, Filip Ozobic 79. Att: 500]
Dinamo    3-0 CSKA
  [Irakli Logua 24, Alexandr Bebich 26, Dmitriy Otstavnov 86. Att: 180]

Round 17 [Total Att: 5,830; Average: 729]
[Aug 13]
Spartak N 2-1 Sibir
  [Zalim Kanihov 30, Magomed Mitrishev 52 - Leonid Zuyev 90 pen. Att: 700]
Zenit     4-2 Dinamo
  [Alexei Ionov 28, 44 pen, 65, Anton Sosnin 41 -
   Anton Rudakov 73, Ruslan Pashtov 75. Att: 1,200]
Saturn    0-0 Rostov
  [Att: 80]
Tom       0-3 Krylya S
  [Artur Rylov 6, 86, Ilya Protasov(T) 10 og.
   Missed PK: Alexandr Kharitonov(T) 67 (wide). Att: 700]
[Aug 14]
Amkar     3-1 Alania
  [Yevgeniy Tyukalov 41, Alexandr Subbotin 44, 45 - Inal Puhayev 79. Att: 450]
Terek     3-0 Rubin
  [Zaur Sadayev 5, Yusup Tepishev 71, Marat Doyati(R) 90 og. Att: 1,500]
CSKA      1-0 Anzhi
  [Serder Serderov 49. Att: 200]
[Aug 16]
Lokomotiv 1-2 Spartak M
  [Alan Chochiyev 20 - Filip Ozobic 77, Igor Kireyev 84. Att: 1,000]

Round 18 [Total Att: 5,650; Average: 706]
[Aug 19]
Rostov    3-0 Spartak N
  [Henry Hagba 30, 77, Alexei Sugak 81. Att: 450]
[Aug 20]
Spartak M 0-0 Tom
  [Att: 1,000]
Krylya S  2-0 Terek
  [Daniil Gridnev 52, Alexandr Yeliseyev 63. Att: 550]
[Aug 21]
Sibir     2-3 Amkar
  [Alexandr  Shumov 19, Leonid Zuyev 44 - Yevgeniy Tyukalov 5,
   Yevgeniy Smorodin 52, Illya Mykhalyov 70. Att: 1,000]
Dinamo    2-1 Lokomotiv
  [Ruslan Pashtov 66, Alexandr Kokorin 78 - Georgiy Nurov 56. Att: 150]
Zenit     5-1 CSKA
  [Alexei Ionov 26, 66, Kirill Suslov(CSKA) 33 og, Stanislav Matyash 62,
   Yegor Ivanov(CSKA) 88 og - Alexandr N. Vasilyev 19. Att: 1,500]
Rubin     2-1 Saturn
  [Parvizjon Umarboyev 45 pen, Wahit Orazsahedow 58 - Artyom Molodtsov 40. Att: 300]
Alania    4-0 Anzhi
  [Nariman Gusalov 20, Magomed Abidinov(An) 50 og,
   Alan Bagayev 83, Atsamaz Burayev 90. Att: 700]

Round 19 [Total Att: 4,050; Average: 506]
[Aug 27]
Terek     0-2 Spartak M
  [Filip Ozobic 17, Alexandr Kozlov 86. Att: 1,000]
Amkar     1-0 Rostov
  [Yevgeniy Tyukalov 77. Att: 600]
Spartak N 0-1 Rubin
  [Alisher Jalilov 24. Att: 700]
Saturn    3-2 Krylya S
  [Denis Halilovic 66, Alexandr Semyachkin 79, Shamil Kurbanov 84 -
   Vasiliy Pavlov 28, Alexandr Stavpets 76. Att: 250]
[Aug 28]
Lokomotiv 2-2 Zenit
  [Georgiy Nurov 68, Dmitriy Poloz 90+3 - Stanislav Matyash 7, Alexei Ionov 28. Att: 250]
Tom       2-2 Dinamo
  [Denis Voronov 10, Alexei Sazonov 61 - Vitaliy Komisov 34, Irakli Logua 45. Att: 600]
CSKA      2-3 Alania
  [Muhammad Sultonov 35, 53 - Inal Puhayev 5, Atsamaz Burayev 17,
   Taras Tsarikayev 23. Att: 350]
[Aug 29]
Anzhi     2-3 Sibir
  [Sharif Muhammad 34, Magomed Abidinov 44 - Mantas Savenas 49 pen, 90+1 pen,
   Alexei Vasilyev 76. Att: 300]

Round 20 [Total Att: 6,100; Average: 763]
[Sep 10]
Spartak M 1-1 Saturn
  [Alexandr Kozlov 10 - Alexandr Semyachkin 22. Att: 500]
Rubin     2-0 Amkar
  [Artyom Kuklev 43, Alisher Jalilov 56. Att: 500]
Zenit     5-0 Tom
  [Alexei Ionov 9, 44, Maxim Kanunnikov 13, 80, Stanislav Matyash 64. Att: 1,300]
Sibir     4-2 Alania
  [Alexei Vasilyev 59, Mantas Savenas 72, 74 pen, Gia Kulumbegashvili 79 -
   Atsamaz Burayev 7, Nariman Gusalov 37. Att: 2,500]
[Sep 11]
Lokomotiv 1-0 CSKA
  [Dmitriy Poloz 77. Att: 200]
Rostov    0-2 Anzhi
  [Magomed Mirzabekov 52, Sharif Muhammad 55. Att: 300]
Krylya S  3-2 Spartak N
  [Juan Escobar 35, Vasiliy Pavlov 52, Alexandr Budanov 69 -
   Magomed Mitrishev 9, Ruslan Bolov 86. Att: 500]
Dinamo    1-0 Terek
  [Alexandr Karakin 36 pen. Att: 300]

Round 21 [Total Att: 5,100; Average: 638]
[Sep 17]
Amkar     3-2 Krylya S
  [Illya Mykhalyov 25, 40, Nikita Burmistrov 90 -
   Juan Escobar 28, Alexandr Budanov 88. Att: 300]
Saturn    2-1 Dinamo
  [Artyom Molodtsov 5, Shamil Kurbanov 75 - Alexandr Lobkov 90+2. Att: 200]
Alania    3-2 Rostov
  [Arsen Hubulov 10, Nariman Gusalov 29, 53 - Magomed Kurbanov 1, 35.
   Missed PK: Sergei Tumasyan(R) 4 (wide). Att: 500]
[Sep 18]
Tom       1-0 Lokomotiv
  [Roman Zharikov 39. Att: 500]
Anzhi     1-2 Rubin
  [Zurabi Arziani 33 - Wahit Orazsahedow 67, Alisher Jalilov 83. Att: 700]
[Sep 19]
Spartak N 1-0 Spartak M
  [Alexandr Trubitsin 84. Att: 1,500]
Terek     0-4 Zenit
  [Andrei Vasilyev 16, Vyacheslav Sushkin 38, Stanislav Matyash 41,
   Maxim Kanunnikov 45. Missed PK: Maxim Kanunnikov(Z) 59 (post). Att: 1,000]
CSKA      1-3 Sibir
  [Alexei Kiselyov 26 pen - Bartlomiej Grzelak 12,
   Nikola Valentic 45 pen, Alexei Vasilyev 68. Att: 400]

Round 22 [Total Att: 3,700; Average: 463]
[Sep 24]
Spartak M 5-0 Amkar
  [Vladimir Obukhov 14, 25, Alexandr Kozlov 73 pen, 84, Nikolai Ivannikov 82. Att: 500]
Zenit     2-0 Saturn
  [Maxim Kanunnikov 27, Stanislav Matyash 56. Att: 700]
Rubin     0-1 Alania
  [Arsen Hubulov 67. Att: 300]
[Sep 25]
Rostov    1-2 Sibir
  [Anton Kabanov 72 - Maxim Gorodtsov 83, Leonid Zuyev 88. Att: 300]
Lokomotiv 4-0 Terek
  [Seyt-Daut Garakoyev 28, Alan Chochiyev 45+1 pen,
   Dmitriy Poloz 51, Maxim Barsov 78. Att: 500]
Dinamo    1-1 Spartak N
  [Vitaliy Komisov 70 - Magomed Mitrishev 23.
   Missed PK: Vitaliy Komisov(D) 48 (save). Att: 150]
Tom       2-1 CSKA
  [Alexei Sazonov 27, Valentin Gaponov 38 - Serder Serderov 83. Att: 350]
[Sep 26]
Krylya S  0-0 Anzhi
  [Att: 900]

Round 23 [Total Att: 5,150; Average: 643]
[Oct 1]
Amkar     5-0 Dinamo
  [Nikita Burmistrov 8, 29, Illya Mykhalyov 49,
   Sergei Morozov 67, Alexandr Subbotin 82. Att: 250]
Alania    1-3 Krylya S
  [Nariman Gusalov 14 pen - Daniil Gridnev 43, Sergei Tkachov 47, 84. Att: 400]
Terek     1-1 Tom
  [Ilya Protasov(Tom) 37 og - Denis Pshenichnikov 86 pen. Att: 1,000]
[Oct 2]
Spartak N 1-0 Zenit
  [Amirhan Shavayev 67. Att: 1,200]
Sibir     0-0 Rubin
  [Missed PK: Mantas Savenas(S) 74 (save). Att: 850]
Saturn    4-3 Lokomotiv
  [Kirill Kuleshov 18, Vladimir Sobolev 53, Shamil Kurbanov 59, Artyom Anisimov 72 -
   Dmitriy Kukharchuk 9, 42, Olexandr Aliyev 37. Att: 500]
CSKA      0-1 Rostov
  [Artyom Serdyuk 49. Att: 250]
[Nov 23]
Anzhi     1-1 Spartak M
  [Sharif Muhammad 62 - Filip Ozobic 36. Att: 700]

Round 24 [Total Att: 4,100; Average: 513]
[Oct 15]
Zenit     3-0 Amkar
  [Sergei Kostin 43, Stanislav Matyash 56, 84 pen. Att: 1,000]
Rubin     3-1 Rostov
  [Igor Portnyagin 30, Parvizjon Umarboyev 41, Wahit Orazsahedow 74 -
   Igor Gubanov 77. Att: 200]
Tom       1-1 Saturn
  [Yevgeniy Koksharov 85 - Dmitriy Zinovich 52. Att: 600]
[Oct 16]
Krylya S  5-1 Sibir
  [Sergei Tkachov 15, 47, 62, Alexandr Budanov 21, Alexandr Stavpets 34 -
   Gia Kulumbegashvili 71. Att: 800]
Lokomotiv 2-0 Spartak N
  [Dmitriy Kukharchuk 3, Alexandr Vasyukov 67. Att: 500]
Dinamo    0-0 Anzhi
  [Att: 200]
Terek     3-1 CSKA
  [Movsur Adamov 21, Anzor Tembulatov 37, 90 - Alexandr N. Vasilyev 90+2 pen. Att: 500]
[Oct 17]
Spartak M 4-0 Alania
  [Filip Ozobic 39, Alexandr Kozlov 60, Nikolai Ivannikov 71,
   Alexandr Prudnikov 85. Att: 300]

Round 25 [Total Att: 4,900; Average: 613]
[Oct 22]
Sibir     1-2 Spartak M
  [Mantas Savenas 49 - Nikolai Ivannikov 6, Vladimir Obukhov 19. Att: 2,500]
Saturn    0-0 Terek
  [Att: 200]
Alania    3-2 Dinamo
  [Karen Ohanyan 31, Atsamaz Burayev 83, Alexandr Alhazov 86 - Alexandr Bebich 13 pen,
   Alexandr Lobkov 34. Missed PK: Atsamaz Burayev(A) 16 (save). Att: 700]
Spartak N 1-3 Tom
  [Zalim Kanihov 60 pen - Yevgeniy Chernov 29, Artyom Nozdrunov 48 pen,
   Denis Pshenichnikov 89. Att: 400]
[Oct 23]
Anzhi     0-2 Zenit
  [Roland Gigolayev 25, Stanislav Matyash 81. Att: 300]
Amkar     1-1 Lokomotiv
  [Illya Mykhalyov 42 - Maxim Belyayev 57. Att: 350]
CSKA      3-0 Rubin
  [Alexandr Stolyarenko 5, Artyom Popov 50, Alexei Kiselyov 73. Att: 150]
Rostov    0-1 Krylya S
  [Sergei Tkachov 63. Att: 300]

Round 26 [Total Att: 3,420; Average: 428]
[Oct 28]
Krylya S  0-1 Rubin
  [Igor Portnyagin 86. Att: 270]
[Oct 29]
Spartak M 2-0 Rostov
  [Vladimir Obukhov 70, Filip Ozobic 90+3 pen. Att: 300]
Lokomotiv 3-0 Anzhi
  [Milan Milanovic 1, Seyt-Daut Garakoyev 5, Maxim Barsov 35. Att: 300]
Dinamo    1-1 Sibir
  [Alexandr Lobkov 34 - Maxim Zhitnev 40. Att: 150]
[Oct 30]
Zenit     5-0 Alania
  [Inal Puhayev(A) 42 og, Sergei Kostin 49, Nikita Bocharov 53,
   Maxim Kanunnikov 73, Stanislav Murikhin 85. Att: 500]
Tom       0-1 Amkar
  [Nikita Burmistrov 60. Att: 800]
Saturn    3-1 CSKA
  [Leanid Kovel 3, Nikita Lapin 38, Denis Boyarintsev 82 - Muhammad Sultonov 18. Att: 300]
Terek     0-1 Spartak N
  [Magomed Mitrishev 56. Att: 800]

Round 27 [Total Att: 5,550; Average: 694]
[Nov 4]
Spartak N 2-1 Saturn
  [Magomed Mitrishev 64, Zalim Kanihov 83 pen - Artyom Anisimov 32. Att: 300]
[Nov 5]
Amkar     3-1 Terek
  [Artur Ryabokobylenko 38, Alexandr Subbotin 90+1, 90+2 - Anzor Tembulatov 48. Att: 350]
Rostov    2-0 Dinamo
  [Dmitriy Akimov 59, Sergei Shustikov 68. Att: 300]
Anzhi     1-2 Tom
  [Isah Eliakwu 79 - Ivan Tuyev 26, Artyom Nozdrunov 51. Att: 300]
[Nov 6]
Sibir     3-3 Zenit
  [Nikola Valentic 31, Mantas Savenas 47 pen, Maxim Zhitnev 77 -
   Nikita Bocharov 58, Stanislav Matyash 61, 81. Att: 2,100]
Alania    1-1 Lokomotiv
  [Atsamaz Burayev 57 pen - Georgiy Nurov 70 pen. Att: 700]
CSKA      1-4 Krylya S
  [Serder Serderov 64 - Alexandr Stavpets 14, 34, Alexandr Yeliseyev 29,
   Vasiliy Pavlov 63. Att: 100]
[Nov 7]
Rubin     0-0 Spartak M
  [Att: 1,400]

Round 28 [Total Att: 3,400; Average: 425]
[Nov 11]
Saturn    4-1 Amkar
  [Leanid Kovel 14, Vladimir Sobolev 20, 45+1, 82 - Dmitriy Sokolov 53 pen. Att: 150]
[Nov 12]
Dinamo    2-5 Rubin
  [Alexandr Karakin 43 pen, Andrei Ornat 76 - Maxim Zhestokov 4,
   Igor Portnyagin 39 pen, 45+1, 67, 71. Att: 100]
Tom       2-2 Alania
  [Artyom Nozdrunov 6, Roman Zharikov 19 - Atsamaz Burayev 13, Georgiy Gogichayev 87.
   Missed PKs: Artyom Nozdrunov(T) 6 (save); Atsamaz Burayev(A) 50 (post). Att: 50]
Terek     0-0 Anzhi
  [Att: 700]
[Nov 13]
Spartak M 0-0 Krylya S
  [Att: 300]
Zenit     0-1 Rostov
  [Khoren Bayramyan 36. Att: 800]
Lokomotiv 6-2 Sibir
  [Maxim Barsov 39, Georgiy Nurov 43, Soslan V. Jioyev 73, 79, Milan Milanovic 77,
   Dmitriy Poloz 84 - Gia Kulumbegashvili 33, Mantas Savenas 78. Att: 100]
Spartak N 1-1 CSKA
  [Magomed Mitrishev 80 - Alexandr N. Vasilyev 36 pen. Att: 1,200]

Round 29 [Nov 19. Total Att: 5,490; Average: 686]
CSKA      2-2 Spartak M
  [Pyotr Ten 14, Yegor Ivanov 16 - Nikolai Ivannikov 18 pen,
   Konstantin Ryabov 42. Att: 2,000]
Rubin     1-0 Zenit
  [Alexandru Antoniuc 29. Att: 500]
Amkar     3-0 Spartak N
  [Yevgeniy Tyukalov 5, Alexandr Subbotin 24, Illya Mykhalyov 57. Att: 290]
Rostov    1-0 Lokomotiv
  [Anton Kabanov 42. Att: 450]
Anzhi     4-0 Saturn
  [Myroslav Slavov 25, Ruslan Aliyev 47, Sharif Muhammad 71 pen, 82. Att: 500]
Krylya S  3-1 Dinamo
  [Alexandr Budanov 51, 77, Alexandr Yeliseyev 72 - Dmitriy Otstavnov 39. Att: 300]
Sibir     1-0 Tom
  [Maxim Zhitnev 45. Missed PK: Mantas Savenas(S) 23 (save). Att: 750]
Alania    1-0 Terek
  [Pavel Golyshev 86. Att: 700]

Round 30 [Total Att: 2,840; Average: 355]
[Nov 27]
Dinamo    0-1 Spartak M
  [Alexandr Kozlov 22. Att: 450]
Amkar     1-0 CSKA
  [Alexandr Subbotin 70. Att: 470]
Zenit     3-0 Krylya S
  [Roland Gigolayev 23 pen, Stanislav Matyash 56, Stanislav Murikhin 75. Att: 500]
Lokomotiv 0-0 Rubin
  [Att: 200]
Saturn    2-0 Alania
  [Shamil Kurbanov 29, Dmitriy Grachov 70. Att: 100]
Spartak N 1-3 Anzhi
  [Ruslan Bolov 61 - Myroslav Slavov 15, Ruslan Aliyev 39,
   Shamil Mirzayev 85 pen. Att: 400]
[Nov 28]
Terek     0-1 Sibir
  [Maxim Zhitnev 3. Att: 700]
Tom       3-1 Rostov
  [Oleg Sokulov 36, Artyom Nozdrunov 49 pen, Yevgeniy Chernov 58 -
   Sergei Harlamov 87. Att: 20]

Final Table:

 1.Spartak Moskva             30  17 10  3  66-23  61  Champions
 2.Amkar Perm                 30  17  6  7  50-38  57  
 3.Zenit Sankt-Peterburg      30  17  4  9  53-22  55  
 4.Rubin Kazan                30  14  9  7  41-31  51  
 5.Lokomotiv Moskva           30  14  7  9  53-30  49  
 6.Sibir Novosibirsk          30  13  9  8  49-45  48  [1 0 1 2-2 3, away goals: 1] [+]
 7.Saturn Moskovskaya Oblast  30  13  9  8  46-37  48  [1 0 1 2-2 3, away goals: 0]
 8.Krylya Sovetov Samara      30  12  9  9  54-43  45  
 9.FK Rostov                  30  12  5 13  32-34  41  
10.Alania Vladikavkaz         30  11  6 13  37-62  39  [+]
11.Tom Tomsk                  30   8 12 10  30-39  36  
12.Spartak Nalchik            30   9  7 14  30-45  34  
13.Dinamo Moskva              30   9  5 16  34-54  32  
14.CSKA Moskva                30   6  5 19  38-58  23  
15.Anzhi Makhachkala          30   4  8 18  19-40  20  [+]
16.Terek Grozny               30   3 11 16  16-47  20  

Total goals scored: 648
Average goals per game: 2.70

Total attendance: 172,590
Average crowd per round: 5,753
Average crowd per game: 719

Top scorers:

1.Mantas Savenas (Sibir)        14  [Lithuania]
2.Alexei Ionov (Zenit)          13
  Stanislav Matyash (Zenit)     13
4.Alexandr Kozlov (Spartak M)   12
5.Igor Portnyagin (Rubin)       11
6.Alexandr N. Vasilyev (CSKA)   10
7.Filip Ozobic (Spartak M)       9  [Croatia]
  Yevgeniy Tyukalov (Amkar)      9
9.Alexandr Budanov (Krylya Sov)  8
  Nikolai Ivannikov (Spartak M)  8
  Dmitriy Kayumov (Spartak M)    8
  Irakli Logua (Dinamo)          8
  Magomed Mitrishev (Spartak N)  8
  Alexandr Subbotin (Amkar)      8


Stadia:

Alania Vladikavkaz        - Republican Spartak, Reserve Field / 2,000
Amkar Perm                - Zvezda / 19,500
Anzhi Makhachkala         - Sokol / 1,000
CSKA Moskva               - USB Peschanoye / 800
                          - Dinamo Minor Arena / 8,500
Dinamo Moskva             - Dinamo Minor Arena / 8,500
Krylya Sovetov Samara     - CSK VVS / 2,500
Lokomotiv Moskva          - Lokomotiv Minor Arena / 5,000
FK Rostov                 - Lokomotiv (Bataisk) / 1,694
Rubin Kazan               - Rubin / 10,000
Saturn Moskovskaya Oblast - Eduard Streltsov Stadium, Field #4 (Moscow) / 1,000
Sibir Novosibirsk         - Spartak / 12,500
Spartak Moskva            - CUSC Spartak / 1,500
                            Igor Netto Spartak / 5,100
Spartak Nalchik           - Central Stadium (Prokhladny) / 2,800
Terek Grozny              - Sultan Bilimhanov Stadium / 10,120
Tom Tomsk                 - CDSO Tom (Kaltay) / 1,000
Zenit Sankt-Peterburg     - Petrovskiy Minor Arena / 2,809


TEAM STATS  (Games, Goals)


SPARTAK Moskva
Coach: Dmitriy Gunko

Goalkeepers
Nikolai Zabolotny           24 -15
Sergei Pesyakov             11  -4
Alexandr Belenov             6  -3
Sergei Chernyshuk            1  -1

Defenders
Konstantin Ryabov           30   2
Irakli Chezhia              18
Nikolai Fadeyev             14
Konstantin Kadeyev          11
Ivan Khomukha                7
Alexandr Kozhevnikov         4
Alexandr Putsko              4
Fyodor Kudryashov            2
Artyom Filatov               1
Denis Kutin                  1

Midfielders
Filip Ozobic CRO            25  10
Anton Khodyrev              25
Artemiy Maleyev             21
Dmitriy Malyaka             20   4
Igor Kireyev                20   3
Dmitriy Kayumov             18   8
Alexandr Zotov              19   2
Konstantin Sovetkin         19
Pavel Golyshev              12   4
Renat Sabitov                9
Maxim Grigoryev              8
Alexandr Ilyin               7
Vladimir Zubarev             7
Nikola Drincic SRB/MNE       4
Janiko "Jano" Ananidze GEO   3
Oleg Dineyev                 3
Cristian Omar Maidana ARG    3
Ivan Sayenko                 2   1
Yehor Luhachov UKR/RUS       2
Alexandr Sheshukov           2
Dmitriy Tumenko              2
Kirill Kombarov              1
Pavel A. Sergeyev            1
Maxim Terentyev              1

Forwards
Nikolai Ivannikov           28   8
Alexandr Kozlov             20  11
Vladimir Obukhov            20   5
Dzmitry Khlebasolau BLR     11   1
Pavel Yakovlev              10   3
Alexandr Prudnikov           8   1
Nikita Bazhenov              6   1
Artyom Dzyuba                1


AMKAR Perm
Coach: Rustem Huzin

Goalkeepers
Dmitriy Yershov                        24 -20
Sergei Sinelnikov                      10 -11
Maxim Shumailov                         8  -6  (+1 goal scored)
Yevgeniy Serikov                        2  -1
Igor Usminskiy                          1   0

Defenders
Sergei Morozov                         26   1
Kirill Moryganov                       26
Mikhail Smirnov                        25   1
Artyom Moryganov                       24   1
Andrei Blându                          15   1
Mikhail Makagonov                      13   1
Brian Oladapo Idowu                    11
Vyacheslav Kalashnikov                  4
Vitaliy Fedoriv UKR                     2
Miklós Gaál HUN                         1
Yevgeniy Sitnikov                       1

Midfielders
Artur Ryabokobylenko                   23   3
Yevgeniy Rudakov                       18   1
Andrei Sekretov                        17   3
Vadim Gagloyev                         15   1
Yevgeniy Smorodin                      12   1
Artur Gadzaov                          12
Alexei Pomerko                         12
Alexandr Kolomeitsev                    9   1
Dmitriy Sokolov                         8   1
Vladislav Zakoptelov                    7
Josip Kneževic CRO                      5
Inal Puhayev                            5
Artyom Vasilyev                         5
Alexei Skvortsov                        4
Denys Dedechko UKR                      3   2
David Dzahov                            3
Gor Hovhannisyan                        3
Maxim Magurov                           3
Nika Piliyev                            3
Luka Žinko SVN                          3
Roman Chernyshov                        1

Forwards
Yevgeniy Tyukalov                      29   9
Alexandr Subbotin                      24   8
Andrei Andriyevskiy                    23   1
Anton Romanenko                        18
Illya Mykhalyov UKR                    11   6
Ilya Kolpakov                          11   1
Timofei Berdyshev                       9
Damir Sadikov                           8   2
Nikita Burmistrov                       7   4
Azamat Kurachinov                       4
Victor "VITO" Irineu de Souza BRA/ITA   3
Edin Junuzovic CRO/BIH                  1


ZENIT Sankt-Peterburg
Coach: Anatoliy Davydov

Goalkeepers
Andrei Zaitsev                  27 -19
Dmitriy Borodin                  5  -3
Yegor Baburin                    1   0

Defenders
Sergei Kostin                   27   3
Igor Cheminava                  26
Aslan Dudiyev                   18   1
Basel Abdulfattah               16
Alexandr Khokhlov               13
Solomoni "Saba" Kvirkvelia GEO  10
Dmitriy Telegin                  1

Midfielders
Roland Gigolayev                26   2
Sergei Petrov                   26   1
Yevgeniy Bashkirov              25   1
Nikita Bocharov                 23   2
Alexandr S. Petrov              22   1
Maxim Batov                     20
Alexei Ionov                    19  13
Anton Sosnin                    16   1
Andrei Vasilyev                 16   1
Ilya Sagdatullin                13
Denis Terentyev                  4
Alexei Kayukov                   1
Radek Šírl CZE                   1

Forwards
Stanislav Matyash               29  13
Stanislav Murikhin              29   3
Vladislav Sirotov               22
Maxim Kanunnikov                20   5
Vyacheslav Sushkin              20   3
Pavel Shuvalov                   5
Alexei Panfilov                  3


RUBIN Kazan
Coach: Yuriy Utkulbayev

Goalkeepers
Ilie Pavel Cebanu MDA/RUS                15 -11
Yuriy Nesterenko                         11  -4
Yevgeniy Cheremisin                      10 -12
Giedrius "Arla" Arlauskis LTU             4  -4

Defenders
Vitaliy Ustinov                          26
Marat Doyati                             25
Serdar Iolomanov                         22   1
Maxim Zhestokov                          14   1
Mikhail Badyautdinov                      9   1
Dmitriy Tarabrikov                        9
Mikhail Mishchenko                        8
Lasha Salukvadze GEO                      3
Avtandili Brachuli GEO                    2
Daviti "Dato" Kvirkvelia GEO              2
Roman Sharonov                            1

Midfielders
Alisher Jalilov TJK/RUS                  28   5
Artyom Kuklev                            26   1
Vladimir Chernov                         24   1
Ilsur Samigullin                         22
Ruslan Mahmutov                          21
Artyom Kulesha                           20
Parvizjon Umarboyev TJK                  17   4
Almaz Askarov                            15
Valerio Brandi ITA                       15
Iskandar Jalilov                         14
Marat Sitdikov                           12
Alexei Kotlyarov                          8   1
Vagiz Galiulin UZB/RUS                    4   1
Yevgeniy Balyaikin                        4
Ntuthuko MacBeth-Mao "Kheto" Sibaya RSA   2
Pyotr Bystrov                             1
Andrei Gorbanets                          1
Alexandr Ryazantsev                       1

Forwards
Ildar Bikchantayev                       23   1
Wahit Orazsähedow TKM                    20   4
Igor Portnyagin                          14  11
Davron Mirzayev UZB/RUS                  14   4
Ilya Kukharchuk                          14   1
Alexandru Antoniuc MDA                   12   1
Bahodir Nasimov UZB                       6   1
Anton Saroka BLR                          6   1
Ayubxon Gapparov UZB                      6


LOKOMOTIV Moskva
Coach: Rinat Bilyaletdinov

Goalkeepers
Alexandr Krivoruchko               23 -19
Yevgeniy Bodanov                   11  -5
Alexandr Filtsov                    9  -6
Yegor Generalov                     1   0

Defenders
Milan Milanovic SRB                28   4
Maxim Belyayev                     26   1
Andrei Semyonov                    22
Taras Burlak                       18   2
Soslan Gatagov                     17   1
Alexei Mamonov                     11
Ruslan Kambolov                    10   1
Mahmadnaim Sharifi TJK/RUS          6
Alexandr Yarkovoi                   5
Dmitriy Sennikov                    4   1
Branko Ilic SVN                     3
Pavel Novitskiy                     3

Midfielders
Alan Chochiyev                     29   4
Roman Bykov                        27
Ilya Mironov                       16
Magomed Ozdoyev                    15
Daniil Lezgintsev                  14
Alexandr Vasyukov                  11   1
Vladislav Ignatyev                  8   2
Haminu Draman GHA                   5   3
Alexei Malkov                       4
Olexandr Aliyev UKR/RUS             1   1
Arkadiy Kalayjian                   1
Dmitriy Torbinskiy                  1

Forwards
Dmitriy Poloz                      30   6
Seyt-Daut Garakoyev                29   4
Georgiy Nurov                      28   7
Dmitriy Kukharchuk                 22   4
Soslan V. Jioyev                   17   4
Mirlan Murzayev KGZ                11
Maxim Barsov                        9   3
Alexandr Minchenkov                 7   2
MAICÓN Marques Bitencourt BRA/POR   1


SIBIR Novosibirsk
Coach: Andrei Arefin

Goalkeepers
Maxim Yeliseyev         26 -36
Alexei Solosin           3  -3
Petr Vašek CZE           2  -5
Ilya Trunin              1  -1

Defenders
Vitaliy Zaprudskikh     26
Martin Horák CZE        14
Arunas Klimavicius LTU  11
Ivan Stain              11
Roman Amirhanov         10
Nikola Valentic SRB      6   2
Mikhail Luchinkin        6
Denis Bukhryakov         3
Tomáš Vychodil CZE       2   1
Adessoye Oyevole         1

Midfielders
Andrei Schreiner        29
Danil Kochkin           28   2
Alexei Gladyshev        28
Pavel Logvinov          28
Leonid Zuyev            25   6
Mantas Savenas LTU      24  14
Alexandr Shumov         22   1
Maxim Zhitnev           19   5
Sergei Korotkov         16
Eduard Krug             15
Roman Mokin             10
Alexei Vasilyev          6   3
Alexandr Makarenko       4
Dmitriy Melnikov         3
Alexei Aravin            2
Ivan Nagibin             2
Tomáš Cížek CZE          1

Forwards
Artyom Dudolev          19
Vladimir Glukhov        17
Maxim Gorodtsov         16   5
Gia Kulumbegashvili     15   3
Roman Belyayev          12   5
Igor Shevchenko          3
Vitaliy Sidorov          3
Bartlomiej Grzelak POL   2   1
Alexandr Antipenko       2


SATURN Moskovskaya Oblast
Coach: Alexei Nosnikov

Goalkeepers
Vitaliy Chilyushkin                      19 -22
Alexandr Romanov                         11  -6
Alexandr Makarov                          6  -4
Artyom Rebrov                             4  -3
Mikhail Filippov                          2  -1
Alexei Skornyakov                         2  -1

Defenders
Alexandr Vlaskin                         22
Denis Halilovic SVN                      11   5
Dmitriy Grachov                           8   1
Yevgeniy Malkov                           4
Ruslan Nahushev                           3
Sergei Bryzgalov                          2
Benoît Christian Angbwa Ossoemeyang CMR   1

Midfielders
Artyom Molodtsov                         29   4
Artyom Anisimov                          27   5
Nikita Lapin                             27   1
Alexandr Semyachkin                      26   3
Maxim Plopa                              26
Dmitriy Nikitinskiy                      25   1
Dmitriy Zinovich                         24   4
Artyom Bragin                            19
Vladimir Sobolev                         18   6
Viktor Kuzmichov                         18
Daniil Motz                              14
Alexandr Kolodko                         13   1
Yevgeniy Degtyaryov                      10
Andrei Savchenko                          9
Zhora Hovhannisyan ARM                    7
Vladimir Torshentsev                      6
Viktor Lipin                              5
Emin Mahmudov                             3   2
Dmitriy Kudryashov                        2   2
Denis Boyarintsev                         2   1
Alexandr Sapeta                           1   1
Andrei Karyaka RUS/UKR                    1
Dmitriy Loskov                            1
Roman Vorobyov                            1

Forwards
Shamil Kurbanov                          24   4
Kirill Kuleshov                          24   2
Marat Gubjev                             15   1
Leanid Kovel BLR                          9   2
Sergei Pcholkin                           8
Solomon Ndubushi Okoronkwo NGA            1
Konstantin Savichev                       5
Anton Trubitsin                           5


KRYLYA SOVETOV Samara
Coach: Konstantin Demenko / Alexandr Babanov

Goalkeepers
Nikita Alexeyev                    17 -18
Sergei Voronin                     13 -17
Mykola Tsyhan UKR/RUS               7  -8
David Yurchenko                     1   0

Defenders
Farhod Vosiyev TJK/RUS             20
Yevgeniy Zverev                    20
Andrei Redya                       19
Vladimir Yaroslavtsev              17
Valeriy Pochivalin                 14
Alexei Kontsedalov                 12
Alexandr Khramov                    9
Vladimir Rzhevskiy                  6
Krzysztof Lagiewka POL              5
Pavel Ivashentsev                   3
Roman Polovov                       3
Goran Drmic BIH/CRO                 2
Ivan Taranov                        1

Midfielders
Alexandr Budanov                   28   8
Dmitriy Kostyayev                  26   4
Alexandr Yeliseyev                 23   3
Vladimir Khozin                    21   4
Alexei Khrushchov                  16
Artur Rylov                        15   3
Igor Yegoshkin                     15
Sergei Tkachov                     12   6
Ruslan Gazzayev                    10
Dmitriy Kuznetsov                  10
Ibragim Tsallagov                  10
Danijel Majkic BIH                  8
Juan Carlos Escobar Rodríguez COL   6   2
Daniil Gridnev                      6   2
Sergei Andrianov                    5
Dzyanis Kouba BLR/RUS               5
Sergei Nakhlyostkin                 5
LEÍLTON Silva dos Santos BRA        4
Yevgeniy Popkov                     4
Mikhail Kuzmin                      3
Maxim Chistyakov                    2   1
Artim Položani MKD                  2
Oleg Ivanov                         1
Branimir Petrovic SRB/MNE           1
Oleg Samsonov                       1

Forwards
Vasiliy Pavlov                     21   5
Alexandr Stavpets                  17   5
Alexandr Salugin                   13   6
Maxim Kretov                        7   2
Alexandr Alhazov                    3   1
Alexei A. Popov                     3
Vital Rushnitski BLR                2   1
Andrei Chasovskikh                  2
Dragan Jelic SVN                    2
Artyom Pinyayev                     2
Pavel Kiryanov                      1


FK ROSTOV
Coach: Alexandr S. Tumasyan

Goalkeepers
Maxim Kabanov                  14 -17
Alexandr Solovyov              10  -9
Vladimir Zabuga                 6  -8
Anton Amelchanka BLR/RUS        2   0

Defenders
Sergei Shustikov               28   2
Oleg Leshchikov                28   1
Henry Hagba                    27   4
Vasiliy Mironik                26
Alexandr Mitkin                26
Igor Gubanov                   23   1
Sergei Harlamov                18   1
Artur Valikayev                 8   1
Roman Lengyel CZE               6
Andriy Proshyn UKR/RUS          2
Andrei Semenchuk                2
Alexandr Cherkes                1
Ivan Živanovic SRB              1

Midfielders
Khoren Bayramyan               29   2
Sergei Tumasyan                27   3
Nikita Vasilyev                24   1
Mirzaga Guseynpur              19   4
Irakli Hohba                   19
Oleg Solonukha                  7
Alexandr A. Tumasyan            7

Forwards
Magomed Kurbanov               29   2
Anton Kabanov                  22   5
Artyom Serdyuk                 22   2
Alexei Sugak                   22   2
Dmitriy Akimov                  4   1
Yevgeniy Lutsenko               3
Constantin Iavorschii MDA/RUS   2
Kirill Zaika                    2
Hong Yong-Jo PRK                1


ALANIA Vladikavkaz
Coach: Ruslan Merdenov / Valeriy Lipatov

Goalkeepers
David Gigolayev             19 -29
Omar Tsopanov               13 -15
Oleg Kudziyev                4 -10
Alan Haliyev                 3  -4
Mikhail Kerzhakov            2  -1
Dmitriy Khomich              1  -3

Defenders
Aslan Doguzov               27
Soslan Kachmazov            24
Nariman Gusalov             23   6
Valeriy Tskhovrebov         22   1
Alan Bagayev                16   2
David Bugulov               10
Albert Tskhovrebov           8
Abdoul-Gafar Mamah TOG       6
Alan Soltanov                5
Ibrahim Gnanou BFA           2
Boris Rotenberg FIN          2
Simeon Bulgaru MDA           1

Midfielders
Alan Dzutsev                26
Artur Gazdanov              23   1
Alexandr Arsoyev            20
Uruzmag Ikoyev              19
Arsen Hubulov               18   5
Shota Bibilov               17   3
Georgiy Bulatsev            15   1
Inal Puhayev                12   2
Alexandr Dzalayev           12
Atsamaz Kumalagov            9
Zajko Zeba BIH               6   1
Pavel Golyshev               5   1
Georgiy Dzantiyev            4
Alexandr Gagloyev            4
Artur Gadzaov                3   1
Marat Bikmoyev UZB/RUS       1
Oleg Tigiyev                 1

Forwards
Georgiy Gogichayev          15   2
Atsamaz Burayev             10   5
Taras Tsarikayev            10   1
Alan G. Alborov             10
Alexandr Alhazov             7   1
Karen Ohanyan ARM/RUS        7   1
Sergiu Dadu MDA/RUS          5   1
Artur Haymanov               4
Alexandr Marenich            1
Dioh Clarence Williams LBR   1


TOM Tomsk
Coach: Viktor Sebelev

Goalkeepers
Ivan Komissarov           14 -21
Fyodor Burdykin           10 -12
Yegor Ridosh               3  -1
Aleksey Polyakov UZB/RUS   2  -2
Vladimir Ageyev            1  -3

Defenders
Ivan Tuyev                26   1
Denis Voronov             23   2
Artyom Kochergin          22
Mikhail Bashilov          19
Artur Sachs               15
Viktor Stroyev            14
Konstantin Dmitriyevskiy  12
Nikita Konovalov          11
Ilya Protasov             10
Park Heui-Seong KOR        9
Maxim Suvorov              4
Ilya Gerdt                 1

Midfielders
Alexei Sazonov            27   2
Valentin Gaponov          26   2
Oleg Sokulov              24   1
Bobirmiza Mahmudov        20
Dmitriy Yefremov          20
Yevgeniy Chernov          14   2
Denis Pshenichnikov       14   2
Alexei Yakimov            12   1
Vasiliy Yanotovskiy       11
Norbert Németh HUN         6   1
Vitaliy Volkov             4   2
Alexandr Kharitonov        4
Viktor Svezhov             3

Forwards
Roman Zharikov            27   6
Artyom Nozdrunov          19   5
Yevgeniy Koksharov        16   1
Artyom Korotya            14
Yevgeniy Starikov USA     13   1
Denis Kiselyov             3   1


SPARTAK Nalchik
Coach: Murat Iskakov

Goalkeepers
Anton Antipov                 15 -13
Azamat Shogenov               14 -15
Artur Kumykov                  8 -11
Veniamin Mandrykin             3  -5
Aleksandrs Kolinko LVA         1  -1

Defenders
Kantemir Hagabanov            29   1
Ahmat Chochuyev               21   1
Astemir Soblirov              18
Stefan Deák SRB               16
Zaurbek Pliyev                16
Ruslan Abazov                 14
Roman Amirhanov               11
Pavel Mochalin                11
Ivan Lapin                    10   1
Azamat Merov                   9
Bojan Markovic BIH             8
Zalim Kishev                   7
Marat Alchagirov               5
Viktor Vasin                   5
Vladislav Khatazhenkov         4
Miodrag Đudovic MNE            1

Midfielders
Alexandr Trubitsin            26   1
Zalim Kanihov                 25   6
Alim Mikheyev                 23   3
Oleg Shalayev                 20   1
Alim Kumykov                  18   1
Ruslan Bolov                  15   2
Albert Balov                  15
Rustam Shortanov              15
Valeriy Zrumov                11   2
Amirhan Shavayev              10   1
Alexandr Khokhlov              7
Nikita Malyarov                5
Artur Rylov                    5
Aslan Dyshekov                 4
Maxim Kovalskiy                4
Marat Bikmoyev UZB/RUS         1
Gogita Gogua GEO               1
Jovan Golic SRB                1
Alexandr Shchanitsin           1
Timur Teberdiyev               1

Forwards
Magomed Mitrishev             26   8
Mikhail Bilaonov               9
Patrick Etshini Kindenge COD   6   1
Aslan Barokov                  6
Arsen Goshokov                 5
Jashar Hubiyev                 3   1
Dejan Rusic SVN                2


DINAMO Moskva
Coach: Alexandr Novikov

Goalkeepers
Sergei Panov            18 -28
Yevgeniy Puzin          17 -17
Anton Shunin            11  -9
Ivan Shubkin             1   0

Defenders
Nemanja Mijuškovic MNE  25
Alexandr Lobkov         23   4
Alexandr Karakin        23   3
Vladimir Rykhovskiy     22
Pavel Yevseyev          19
Nikita Sergeyev         18
Alexandr Bortnik         8
Anton Rudakov            6   1
Alexandr Kuzminov        4
Marcin Kowalczyk POL     1

Midfielders
Vitaliy Komisov         26   4
Yuriy Petrakov          25
Andrei Zharkov          19
Ivan Solovyov           18
Dmitriy Tikhonov        18
Oleg Valov              16
Vladimir Shpyryov       13
Grigoriy Yevstegneyev   10
Viktor Svezhov           9   1
Alexandr Denisov         3
Dmitriy Zhivoglyadov     3
Yevgeniy Frolov          2
Sergei Terekhov          2
Artyom Katashevskiy      1
Alexei Rebko             1

Forwards
Irakli Logua            28   8
Andrei Ornat            26   3
Vadim Pronkin           19   1
Ruslan Pashtov          16   2
Alexandr Bebich          8   2
Dmitriy Otstavnov        7   2
Fyodor Smolov            7   2
Alexandr Kokorin         2   1


CSKA Moskva
Coach: Yuriy Ajem

Goalkeepers
Sergei Chepchugov              9 -13
Stanislav Plokhikh             9 -14
Ivan Skripnik                  9 -18
Vyacheslav Isupov              7 -13

Defenders
Pyotr Ten                     28   1
Kirill Suslov                 18   1
Semyon Fedotov                18
Anatoliy Stukalov             17   2
Uroš Cosic SRB                14
Andrei Vasyanovich            12   2
Alexei Nikitin                 9
Iskandar Jalilov               8

Midfielders
Alexei Kiselyov               28   3
Yegor Ivanov                  28   1
Alexandr N. Vasilyev          23  10
Yevgeniy Kobzar               23   2
Artyom Popov                  23   1
Nika Dzalamidze GEO           21   2
Leonid Mushnikov              20
Armen Hambardzumyan           16
Nika Piliyev                  14
Dmitriy Zameshayev             9
Alexandr Stolyarenko           8   1
Gela Zaseyev                   8
Igor Dragunov                  7
Kirill Lapidus                 4
Luboš Kalouda CZE              2
Alan Dzagoyev                  1   1
Yevgeniy Aldonin               1
Leonid Rodionov                1

Forwards
Serder Serderov               19   3
Muhammad Sultonov             19   3
Sergei Sipatov                19   1
Konstantin Bezelyuk            7
Sekou Jabateh Oliseh LBR/NGA   5   1
Anton Zabolotny                5   1
Tomáš Necid CZE                1   1


ANZHI Makhachkala
Coach: Mikhail Markarov

Goalkeepers
Abdulla Gajikadiyev                             17 -21
Leonid Musin UKR/RUS                            12 -12
Mehti Jenetov                                    5  -7

Defenders
Anvar Ibragimgajiyev                            27   1
Murad Kurbanov                                  26
Ahmad Magomedov                                 23
Magomed Abidinov                                18   1
Mikail Zaitsev                                  18
Badavi Guseynov                                 11
Gamzat Omarov                                   11
Ali Gajibekov                                   10   1
Ruslan Perepelyukov                              8
Mitar Pekovic SRB                                3
Rasim Tagirbekov                                 1

Midfielders
Magomed Mirzabekov                              29   1
Sharif Hamayuni Muhammad                        28   5
Gaji G. Gajiyev                                 24
Shamil Alimagomayev                             23
Salimhan Jamiliyev                              17
Murtazali Abdulayev                             14
Payzulla Mejidov                                10
Mahach Ispagiyev                                 8
Azamat Ibragimov                                 6
Todor Timonov BUL                                5
Dmitriy Ivanov                                   4
Zurabi Arziani                                   3   1
Mikail Abakarov                                  3
Eldar Mamayev                                    1

Forwards
Shamil Mirzayev                                 26   2
Ruslan Aliyev                                   22   3
Myroslav Slavov UKR                             12   2
Gamzat Mahmudov                                  9
Giorgi Iluridze GEO                              6
Isah Abdulahi Eliakwu NGA/ITA                    2   1
Dmitriy Vasilyev RUS/UKR                         2
Revazi Barabadze GEO                             1
Ilya Kukharchuk                                  1
José Leonardo "LEOZINHO" dos Santos Júnior BRA   1


TEREK Grozny
Coach: Anzor Ismailov / Yury Svirkou BLR

Goalkeepers
Rizavdi Edilov                   17 -27
Ramzan Asayev                    10 -14
Magomed Serajdinov                5  -3
Yaroslav Hodzyur UKR/RUS          3  -3
Soslan Janayev                    1   0

Defenders
Mansur Soltayev                  26
Murad Tagilov                    26
Magomed Adayev                   23
Yusup Tepishev                   21   1
Sharudi Buhiyev                  10
Batyr Umarov                     10
Anderson SANTANA dos Santos BRA   8
Raybek Surhayev                   8
Ismail Ediyev                     7   2
Zeev Haimovich ISR                2
Hervé Xavier Zengue CMR           2
Alihan Ediyev                     1

Midfielders
Aslan Dashayev                   25
Ramzan Utsiyev                   23
Anzor Tembulatov                 22   6
Shamil Ashahanov                 16
Bekhan Usmanov                   16
Hasan Junidov                    15
Islam Jabrailov                  13
Movsur Adamov                    11   1
Kärim Diniyev AZE                10
Oleg Vlasov                       9
Vadim Belozyorov                  8
Ali Idrisov                       8
Dmitriy A. Smirnov (I)            7
Adlan Katsayev                    5
Ramzan Sadulayev                  4
Islam Dadayev                     2
Alihan Soltayev                   1
Rizvan Utsiyev                    1

Forwards
Apti Ahyadov                     26   1
Halid Kadyrov                    24
Tarko Islamov                    22   1
Islam Tsuroyev                   22   1
Salambek Elgajiyev               11
Zaur Sadayev                      6   1


2009 (youth championship)

2010 (senior championship)

2011/12 (youth championship)


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 25 Mar 2011

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2010/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.