Russia 2011/12 Youth Championship

2011
2012 (spring)

RFPL Youth Team Championship 2011 (Fourth Edition)

Final Table:

 1.Lokomotiv Moskva        30  16  6  8  50-36  54  Champions
 2.Spartak Moskva          30  15  6  9  53-30  51  
 3.CSKA Moskva             30  14  9  7  48-39  51  [1 1 0 2-0 4]
 4.Dinamo Moskva           30  14  9  7  63-33  51  [0 1 1 0-2 1]
 5.Rubin Kazan             30  14  6 10  47-35  48  
 6.Anzhi Makhachkala       30  13  8  9  37-34  47  [1 1 0 3-0 4]
 7.Tom Tomsk               30  13  8  9  40-38  47  [0 1 1 0-3 1]
 8.Amkar Perm              30  14  3 13  40-41  45  
 9.Kuban Krasnodar         30  11  8 11  31-35  41  [+]
10.Zenit Sankt-Peterburg   30  10  9 11  36-31  39  [2 0 0 7-1 6]
11.Volga Nizhniy Novgorod  30  10  9 11  42-45  39  [0 0 2 1-7 0] [+]
12.Krylya Sovetov Samara   30   9  8 13  41-46  35  
13.FK Krasnodar            30  10  4 16  43-55  34  [+]
14.Spartak Nalchik         30   9  6 15  40-53  33  
15.FK Rostov               30   8  4 18  28-56  28  
16.Terek Grozny            30   5  7 18  28-60  22  

Team Stats 2011

Round 1 [Total Att: 5,300; Average: 663]
[Mar 11]
Lokomotiv 1-1 Dinamo
  [Georgiy Burnash 79 - Dmitriy Otstavnov 54. Att: 300]
Spartak N 2-2 Krylya So
  [Jashar Hubiyev 72, Ahmat Chochuyev 77 - Joseph DiChiara 7, Alexei Khrushchov 33.
   Missed PK: Zalim Kanihov(S) 15 (save). Att: 700]
Anzhi     2-1 Krasnodar
  [Giorgi Iluridze 12, 18 - Yakov Zaika 15.
   Missed PK: Andriano Kokoskeria(K) 32 (save). Att: 700]
[Mar 12]
CSKA      2-2 Amkar
  [Gela Zaseyev 8, Alexandr N. Vasilyev II 57 -
   Alexandr Subbotin 6, Illya Mykhalyov 15. Att: 300]
Terek     0-0 Zenit
  [Att: 1,000]
Kuban     0-0 Rubin
  [Att: 700]
[Mar 13]
Rostov    0-2 Spartak M
  [Vladimir Obukhov 45 pen, Igor Kireyev 90+3. Att: 600]
Volga     0-1 Tom
  [Alexei Sazonov 67. Att: 1,000]

Round 2 [Total Att: 5,520; Average: 690]
[Mar 18]
Krasnodar 2-0 Spartak N
  [Spartak Gogniyev 58, Alexandr Y. Yerokhin II 82. Att: 250]
Dinamo    2-2 Rostov
  [Dmitriy Otstavnov 10, 57 - Khoren Bayramyan 79, Artyom Kulesha 90+2. Att: 200]
[Mar 19]
Tom       1-0 Kuban
  [Kirill Pogrebnyak 86 pen. Att: 150]
Amkar     1-2 Lokomotiv
  [Illya Mykhalyov 66 - Viktor Lipin 83, Soslan Jioyev 90+1. Att: 370]
Rubin     3-0 Terek
  [Alisher Jalilov 21, Merabi Uridia 40, Avtandil Brachuli 77. Att: 500]
[Mar 20]
Spartak M 1-0 Volga
  [Alim Jukkayev 15. Att: 1,500]
Zenit     1-0 Anzhi
  [Stanislav Murikhin 38. Att: 1,500]
Krylya So 7-2 CSKA
  [Alexei Khrushchov 9, Alexandr Budanov 28, Maxim Paliyenko 30,
   Yegor Naumov 51, Alexandr Yeliseyev 59, Valeriy Pochivalin 66,
   Marat Gubjev 83 - Denis Vikhrov(KS) 84 og, Batraz Hadartsev 86. Att: 1,050]

Round 3  [Total Att: 4,640; Average: 580]
[Apr 1]
Kuban     1-0 Spartak M
  [Igor Paderin 33 pen. Missed PK: Alexandr Kozlov(S) 30 (wide). Att: 800]
Amkar     2-1 Krylya So
  [Artur Ryabokobylenko 26, Nikita Burmistrov 42 - Anton Bobyor 11. Att: 540]
Lokomotiv 2-0 Rostov
  [Dmitriy Poloz 3, Vitaliy Dyakov 21 pen. Att: 700]
Volga     2-2 Dinamo
  [Mikhail Sorochkin 67, Artyom Anisimov 90 -
   Dmitriy Otstavnov 52, Karen Hakobyan 69. Att: 1,000]
[Apr 2]
Anzhi     0-3 Rubin
  [Wahit Orazsähedow 31, Marat Doyati 64, Iskandar Jalilov 84 pen.
   Missed PK: Giorgi Iluridze(A) 61 (wide). Att: 400]
Spartak N 2-1 Zenit
  [Nikita Malyarov 8, 39 - Nicolás Peñailillo 7. Att: 700]
CSKA      1-0 Krasnodar
  [Alexandr N. Vasilyev II 67. Att: 200]
[Apr 3]
Terek     1-1 Tom
  [Anzor Tembulatov 76 - Kirill Pogrebnyak 4. Att: 300]

Round 4 [Total Att: 3,410; Average: 426]
[Apr 8]
Krylya So 4-2 Lokomotiv
  [Anton Bobyor 12 pen, Alexandr Yeliseyev 22, 38, Alexei A. Popov 43 -
   Alexandr Minchenkov 9, Maxim Barsov 77. Att: 960]
Krasnodar 3-0 Amkar
  [Yakov Zaika 10, 29, 34. Att: 150]
Dinamo    5-1 Kuban
  [Alexandr Kokorin 16, 43, 59, Dmitriy Otstavnov 22, Vitaliy Komisov 87 -
   Tavakkul Mamedov 72 pen. Att: 150]
[Apr 9]
Rubin     4-2 Spartak N
  [Artyom Kuklev 13, Wahit Orazsähedow 43, Maxim Zhestokov 66, Merabi Uridia 83 -
   Alihan Shavayev 21, Amirhan Shavayev 41. Att: 300]
Spartak M 7-0 Terek
  [Artyom Fedchuk 10, 35, Vladimir Obukhov 18, 49 pen, Igor Kireyev 76,
   Irakli Chezhia 87, Anton Khodyrev 90+1. Att: 300]
Zenit     0-0 CSKA
  [Att: 1,300]
Rostov    1-0 Volga
  [Artyom Kulesha 60. Att: 150]
[Apr 10]
Tom       0-0 Anzhi
  [Att: 100]

Round 5 [Total Att: 4,550; Average: 569]
[Apr 15]
Krylya So 2-1 Krasnodar
  [Alexandr Yeliseyev 73, Alexandr Budanov 82 - Alexei Zolotarenko 90+3. Att: 750]
Terek     1-1 Dinamo
  [Aslan Tokhosashvili 63 - Vitaliy Komisov 21. Att: 1,500]
Kuban     2-0 Rostov
  [Tavakkul Mamedov 16, Igor Paderin 28. Att: 500]
[Apr 16]
CSKA      1-0 Rubin
  [Serder Serderov 55. Att: 300]
Lokomotiv 1-1 Volga
  [Georgiy Burnash 26 - Gocha Khojava 65. Att: 400]
Amkar     1-2 Zenit
  [Artur Ryabokobylenko 24 - Stanislav Matyash 54 pen, Sergei Petrov 72. Att: 300]
[Apr 17]
Anzhi     0-0 Spartak M
  [Att: 600]
Spartak N 3-5 Tom
  [Andrei Lukanchenkov 11, Alexandr Shchanitsin 42, Ruslan Bolov 89 -
   Kirill Pogrebnyak 17, 75, 77 pen, Alexei Sazonov 71, Anton Kozlov 79.
   Missed PK: Kirill Pogrebnyak(T) 75 (save). Att: 200]

Round 6 [Total Att: 3,520; Average: 440]
[Apr 22]
Krasnodar 1-3 Lokomotiv
  [Artur Adamyan 62 - Vitaliy Dyakov 18, 67 pen, Nikita Dubchak 47. Att: 200]
Volga     2-0 Kuban
  [Maxim Zyuzin 39, Alexandr Semyachkin 65. Att: 450]
Rostov    1-2 Terek
  [Fyodor Dvornikov 28 - Murad Tagilov 4, Shamil Ashahanov 45. Att: 300]
[Apr 23]
Tom       1-2 CSKA
  [Kirill Pogrebnyak 38 pen - Serder Serderov 33, 45+1. Att: 700]
Spartak M 0-1 Spartak N
  [Ruslan Bolov 53. Missed PK: Filip Ozobic(SM) 70 (post). Att: 300]
Zenit     1-1 Krylya So
  [Stanislav Matyash 79 - Sergei Sipatov 83. Att: 820]
Rubin     0-2 Amkar
  [Nikita Burmistrov 10, Yevgeniy Smorodin 46. Att: 600]
[Apr 24]
Dinamo    4-1 Anzhi
  [Vladimir Sobolev 24, 27, 34, Alexandr Kokorin 50 pen - Isah Eliakwu 90. Att: 150]

Round 7 [Total Att: 5,970; Average: 746]
[Apr 29]
CSKA      0-3 Spartak M
  [Dmitriy Kayumov 7, 71 pen, Alexandr Kozlov 49. Att: 1,500]
Lokomotiv 2-0 Kuban
  [Nikita Lapin 45+1, Dmitriy Poloz 53. Att: 300]
Terek     0-0 Volga
  [Att: 600]
[Apr 30]
Krylya So 2-0 Rubin
  [Alexandr Budanov 67, Volodymyr Pryyomov 74. Att: 1,800]
Amkar     1-2 Tom
  [Alexandr Subbotin 56 - Alexei Sazonov 89, Sultan Aksanov 90+1. Att: 470]
Krasnodar 3-1 Zenit
  [Alexei Zolotarenko 21, Andrei Gorbanets 24, Artur Adamyan 41 -
   Stanislav Matyash 69 pen. Att: 300]
Anzhi     0-1 Rostov
  [Andrei Zotov 90+2. Att: 300]
[May 1]
Spartak N 1-1 Dinamo
  [Timur Teberdiyev 9 - Ivan Solovyov 85. Att: 700]

Round 8 [Total Att: 4,170; Average: 521]
[May 6]
Tom       0-2 Krylya So
  [Valeriy Pochivalin 32, Juan Escobar 43. Att: 700]
Rostov    2-2 Spartak N
  [Fyodor Dvornikov 57, 62 - Ahmat Chochuyev 70 pen, 75 pen.
   Missed PK: Sergei Harlamov(R) 88 (save). Att: 200]
Kuban     0-0 Terek
  [Att: 500]
Volga     1-4 Anzhi
  [Oskars Klava(A) 28 og - Isah Eliakwu 18, Sharif Muhammad 40,
   Shamil Kurbanov(V) 67 og, Shamil Mirzayev 73. Att: 350]
[May 7]
Zenit     0-0 Lokomotiv
  [Att: 1,120]
Spartak M 3-0 Amkar
  [Alexandr Kozlov 21, Dmitriy Kayumov 22, Filip Ozobic 37. Att: 400]
Dinamo    0-0 CSKA
  [Missed PK: Gela Zaseyev(CSKA) 23 (save). Att: 400]
Rubin     2-0 Krasnodar
  [Mikhail Gorelishvili 14, Merabi Uridia 49. Att: 500]

Round 9 [Total Att: 4,500; Average: 563]
[May 13]
Lokomotiv 2-0 Terek
  [Panagiotis Hartiyadi 22, Maxim Barsov 83. Att: 250]
Krasnodar 0-1 Tom
  [Kirill Pogrebnyak 87. Att: 450]
Spartak N 0-3 Volga
  [Ruslan Pashtov 23, Shota Bibilov 46, Miklós Gaál 87. Att: 300]
Anzhi     2-1 Kuban
  [Giorgi Iluridze 8, Oskars Klava 82 - Igor Paderin 32. Att: 300]
[May 14]
Zenit     2-1 Rubin
  [Stanislav Matyash 65, Alexei Panfilov 88 - Alisher Jalilov 57 pen. Att: 800]
Amkar     1-0 Dinamo
  [Alexandr Subbotin 50. Att: 300]
[Jun 2]
CSKA      1-0 Rostov
  [Artyom Popov 7. Att: 300]
[Sep 3]
Krylya So 3-0 Spartak M
  [Alexandr Budanov 13, 59, Vladimir Pestryachov 83. Att: 1,800]

Round 10 [Total Att: 4,150; Average: 519]
[May 19]
Rubin     0-3 Lokomotiv
  [Panagiotis Hartiyadi 5, Vitaliy Dyakov 85, 90+2. Att: 500]
Terek     1-2 Anzhi
  [Anzor Tembulatov 25 - Sharif Muhammad 10 pen, Isah Eliakwu 65. Att: 1,000]
Kuban     1-0 Spartak N
  [Igor Paderin 42. Att: 400]
[May 20]
Dinamo    4-0 Krylya So
  [Andrei Karyaka 7, Vitaliy Komisov 41, Dmitriy Otstavnov 48 pen,
   Vladimir Shpyryov 85. Att: 300]
Tom       1-1 Zenit
  [Dmitriy Yefremov 75 - Stanislav Matyash 60. Att: 700]
Rostov    2-3 Amkar
  [Andrei Zotov 6, Artyom Kulishev 54 -
   Artur Ryabokobylenko 2, 76, Alexandr Subbotin 58. Att: 250]
[Jun 3]
Spartak M 4-1 Krasnodar
  [Dmitriy Kayumov 38 pen, 83, Alexandr Kozlov 64, 88 -
   Ivan Khomukha(S) 45+1 og. Att: 200]
[Jul 20]
Volga     2-3 CSKA
  [Mikhail Sorochkin 9, Ruslan Pashtov 86 - Gela Zaseyev 38,
   Batraz Hadartsev 75, Artyom Popov 90+4. Att: 800]

Round 11 [Total Att: 3,162; Average: 395]
[May 26]
Lokomotiv 2-2 Anzhi
  [Dmitriy Poloz 65, Nikita Dubchak 69 - Isah Eliakwu 63, Sharif Muhammad 88. Att: 100]
Rubin     0-2 Tom
  [Artyom Nozdrunov 51 pen, Kirill Pogrebnyak 85 pen. Att: 300]
Spartak N 2-1 Terek
  [Serhiy Pylypchuk 22 pen, 79 - Tarko Islamov 17. Att: 300]
[May 28]
Krylya So 0-1 Rostov
  [Khoren Bayramyan 90+1. Att: 1,200]
Zenit     2-0 Spartak M
  [Stanislav Murikhin 6, Stanislav Matyash 53. Att: 762]
Krasnodar 2-3 Dinamo
  [Alexei Bezglasny 30, Alexandr Y. Yerokhin II 32 -
   Dmitriy Otstavnov 14, 18, Soslan Takazov 47. Att: 150]
CSKA      1-1 Kuban
  [Muhammad Sultonov 28 - Arkadiy Kalayjian 6. Att: 100]
[May 29]
Amkar     0-0 Volga
  [Att: 250]

Round 12 [Jun 9. Total Att: 4,600; Average: 575]
Tom       1-3 Lokomotiv
  [Yevgeniy Chernov 56 - Georgiy Nurov 11, Maxim Barsov 67,
   Georgiy Burnash 90+2. Att: 1,200]
Spartak M 1-1 Rubin
  [Dmitriy Kayumov 71 - Maxim Zhestokov 17. Att: 200]
Dinamo    1-1 Zenit
  [Vitaliy Komisov 61 - Stanislav Murikhin 63. Att: 200]
Volga     2-2 Krylya So
  [Ruslan Pashtov 31 pen, Vasiliy Samokhvalov 49 -
   Anton Bobyor 44, Alexandr Budanov 69. Att: 600]
Terek     2-4 CSKA
  [Tarko Islamov 4, 74 - Muhammad Sultonov 36, 46,
   Artyom Popov 40, Nika Piliyev 51. Att: 700]
Anzhi     1-0 Spartak N
  [Alexandr Prudnikov 38. Att: 500]
Kuban     2-0 Amkar
  [Ivan Knyazev 5, Alexandr Nesterenko 18. Att: 1,000]
Rostov    1-0 Krasnodar
  [Khoren Bayramyan 71. Att: 200]

Round 13 [Jun 13. Total Att: 5,500; Average: 688]
Lokomotiv 1-2 Spartak N
  [Soslan Jioyev 79 - Ahmat Chochuyev 39 pen, Ruslan Bolov 41. Att: 300]
Tom       2-0 Spartak M
  [Kirill Pogrebnyak 42, Alexei Sazonov 75. Att: 1,300]
CSKA      2-2 Anzhi
  [Alexandr N. Vasilyev II 13, 23 - Sharif Muhammad 45 pen, Shamil Mirzayev 80.
   Missed PK: Sharif Muhammad(A) 69 (save). Att: 550]
Rubin     3-2 Dinamo
  [Mikhail Gorelishvili 1, Merabi Uridia 46, Almaz Askarov 78 -
   Dmitriy Otstavnov 10, 14. Att: 500]
Krylya So 0-0 Kuban
  [Att: 1,700]
Zenit     0-1 Rostov
  [Nikita Vasilyev 75. Att: 500]
Amkar     1-0 Terek
  [Alexandr Subbotin 71. Att: 400]
Krasnodar 0-3 Volga
  [Ruslan Pashtov 45 pen, Mate Vatsadze 46, 60. Att: 250]

Round 14 [Jun 17. Total Att: 4,720; Average: 590]
Lokomotiv 1-2 Spartak M
  [Georgiy Nurov 64 - Dmitriy Kayumov 18, 83.
   Missed PK: Dmitriy Kayumov(S) 78 (save). Att: 750]
Dinamo    4-0 Tom
  [Oleg Valov 30, Vladimir Sobolev 32, Soslan Takazov 60,
   Roman Yeremeyev 90+2 pen. Att: 100]
Spartak N 2-2 CSKA
  [Magomed Mitrishev 37, Reziuan Mirzov 45 -
   Alexandr N. Vasilyev II 13, Muhammad Sultonov 57. Att: 570]
Terek     2-1 Krylya So
  [Tarko Islamov 81, Salambek Elgajiyev 84 - Sergei Sipatov 58. Att: 400]
Amkar     3-2 Anzhi
  [Alexandr Subbotin 6, Artur Ryabokobylenko 10, Danil Kochkin 13 -
   Alexandr Prudnikov 26, Badavi Guseynov 89. Att: 450]
Volga     1-4 Zenit
  [David Kokhia 90+3 - Nikita Bocharov 17, 64, Stanislav Murikhin 33,
   Andrei Zaitsev 60. Att: 750]
Rostov    0-1 Rubin
  [Merabi Uridia 90+5. Att: 200]
Kuban     0-0 Krasnodar
  [Att: 1,500]

Round 15 [Jun 21. Total Att: 3,950; Average: 494]
CSKA      1-0 Lokomotiv
  [Gela Zaseyev 43. Att: 300]
Tom       3-1 Rostov
  [Kirill Pogrebnyak 45+1 pen, Artyom Nozdrunov 67, Denis Voronov 90+3 -
   Khoren Bayramyan 26. Att: 700]
Spartak M 1-4 Dinamo
  [Alexandr Kozlov 36 - Artur Yusupov 19, Dmitriy Otstavnov 49,
   Roman Yeremeyev 74, Vladimir Sobolev 85. Att: 450]
Zenit     3-0 Kuban
  [Denis Terentyev 49, Pavel Shuvalov 67, Maxim Batov 70. Att: 300]
Amkar     2-1 Spartak N
  [Artyom Molodtsov 24, Timofei Sirotin 85 - Magomed Mitrishev 73. Att: 350]
Rubin     3-0 Volga
  [Alexandru Antoniuc 51, Ruslan Mahmutov 53, Andrei Vshivtsev 88. Att: 200]
Krylya So 1-1 Anzhi
  [Maxim Paliyenko 24 - Isah Eliakwu 2. Att: 1,400]
Krasnodar 3-2 Terek
  [Mikhail Komkov 20, 83 pen, Maxim Seryogin 75 -
   Piotr Polczak 5, Rodrigo Tiui 50. Att: 250]

Round 16 [Jun 25. Total Att: 3,850; Average: 481]
Tom       0-1 Volga
  [Shota Bibilov 45+1. Missed PK: Artyom Nozdrunov(T) 41 (save). Att: 700]
Dinamo    0-2 Lokomotiv
  [Djiby Fall 6, Panagiotis Hartiyadi 87. Att: 400]
Zenit     2-0 Terek
  [Sergei Kostin 57, Sergei Tsyganov 71. Att: 400]
Amkar     0-1 CSKA
  [Muhammad Sultonov 78. Att: 200]
Spartak M 4-1 Rostov
  [Dmitriy Kayumov 23, Alexandr Kozlov 37, 53, Vladimir Obukhov 40 -
   Henry Hagba 21. Att: 400]
Rubin     2-2 Kuban
  [Parvizjon Umarboyev 26 pen, Ruslan Mahmutov 27 -
   Anton Sekret 74, Maxim Malysh 80. Att: 300]
Krasnodar 1-1 Anzhi
  [Mikhail Komkov 68 - Shamil Mirzayev 72 pen. Att: 250]
Krylya So 2-1 Spartak N
  [Alexandr Budanov 58, Marat Gubjev 86 - Amirhan Shavayev 18. Att: 1,200]

Round 17 [Total Att: 5,315; Average: 664]
[Jul 21]
Terek     2-3 Rubin
  [Tarko Islamov 8, Rodrigo Tiuí 90+4 -
   Merabi Uridia 7, 48, Wahit Orazsähedow 35. Att: 700]
[Jul 22]
Kuban     0-0 Tom
  [Att: 400]
[Jul 23]
Lokomotiv 1-1 Amkar
  [Dmitriy Poloz 20 - Yevgeniy Tyukalov 90+1 pen. Att: 300]
Anzhi     1-0 Zenit
  [Isah Eliakwu 69. Att: 800]
Volga     1-1 Spartak M
  [Ruslan Pashtov 81 - Artyom S. Samsonov 64. Att: 1,000]
Rostov    1-5 Dinamo
  [Igor Gubanov 13 - Alexandr Kokorin 7, Vladimir Kisenkov 22, Dmitriy Otstavnov 27,
   Denis Kolodin 46, Andrei Panyukov 82. Att: 1,015]
Spartak N 3-1 Krasnodar
  [Reziuan Mirzov 21, Alihan Shavayev 72, Kantemir Hagabanov 88 -
   Maxim Seryogin 80. Att: 700]
[Jul 24]
CSKA      4-1 Krylya So
  [Alexandr N. Vasilyev II 18, Artyom Popov 37, Serder Serderov 65,
   Batraz Hadartsev 82 - Pavel Drozdov(C) 71 og. Att: 400]

Round 18 [Total Att: 5,800; Average: 725]
[Jul 29]
Tom       4-0 Terek
  [Ilya Protasov 2, Denis Voronov 64, Kirill Pogrebnyak 75,
   Artyom Nozdrunov 89 pen. Att: 900]
Rubin     1-0 Anzhi
  [Wahit Orazsähedow 57. Att: 300]
Spartak M 3-1 Kuban
  [Vladimir Zubarev 8, Dmitriy Kayumov 22, 67 - Tavakkul Mamedov 90+3. Att: 300]
[Jul 30]
Krasnodar 1-4 CSKA
  [Andrei Batyutin 55 - Alexandr N. Vasilyev II 9, Alan Dzagoyev 21 pen,
   Serder Serderov 77, Batraz Hadartsev 82. Att: 250]
Rostov    0-1 Lokomotiv
  [Georgiy Nurov 50. Att: 1,000]
Dinamo    1-1 Volga
  [Roman Yeremeyev 36 pen - Ruslan Pashtov 47. Att: 250]
Zenit     0-1 Spartak N
  [Magomed Mitrishev 89. Att: 1,200]
[Jul 31]
Krylya So 1-2 Amkar
  [Alexandr Yeliseyev 28 - Yevgeniy Tyukalov 51 pen, Andrei Andriyevskiy 60. Att: 1,600]

Round 19 [Total Att: 4,030; Average: 504]
[Aug 5]
CSKA      0-0 Zenit
  [Att: 500]
Anzhi     3-0 Tom
  [Giorgi Iluridze 51 pen, Islamnur Abdulavov 56, Sharif Muhammad 64.
   Missed PK: Sharif Muhammad(A) 39 (save). Att: 500]
Kuban     3-1 Dinamo
  [Alexandr Nesterenko 9, 29, Anton Sekret 43 pen - Fyodor Smolov 45+1. Att: 250]
Volga     6-1 Rostov
  [Ruslan Pashtov 6, 53, 82, Vasiliy Samokhvalov 45, Mate Vatsadze 60,
   Mikhail Sorochkin 86 - Magomed Kurbanov 3. Att: 700]
[Aug 6]
Lokomotiv 2-0 Krylya So
  [Sandro Tsveiba 17, Georgiy Nurov 51. Att: 300]
Spartak N 1-0 Rubin
  [Ahmat Chochuyev 84 pen. Att: 350]
Terek     4-1 Spartak M
  [Rodrigo Tiuí 49, 74, Musa Mguni 63, 81 - Dmitriy Kayumov 24. Att: 900]
Amkar     4-1 Krasnodar
  [Yevgeniy Tyukalov 17, Yevgeniy Rudakov 36, Mikhail Smirnov 40,
   Yevgeniy Smorodin 87 - Yevgeniy Shipitsin 75. Att: 530]

Round 20 [Total Att: 4,380; Average: 548]
[Aug 12]
Rubin     2-1 CSKA
  [Merabi Uridia 29, Ayubxon Gapparov 71 - Yegor Ivanov 44. Att: 800]
Tom       2-1 Spartak N
  [Kirill Pogrebnyak 15, 51 pen - Reziuan Mirzov 13.
   Missed PK: Alexei Sazonov(T) 76 (save). Att: 400]
Dinamo    2-0 Terek
  [Dmitriy Otstavnov 44, 68. Att: 300]
Rostov    0-2 Kuban
  [Anton Sekret 48 pen, Maxim Malysh 89. Att: 800]
[Aug 13]
Volga     1-1 Lokomotiv
  [Shota Bibilov 67 - Vitaliy Dyakov 88. Att: 1,000]
Spartak M 2-1 Anzhi
  [Konstantin Savichev 18, Denis Kutin 72 - Isah Eliakwu 7 pen. Att: 500]
Zenit     1-2 Amkar
  [Stanislav Murikhin 4 - Danil Kochkin 5, Yevgeniy Tyukalov 19. Att: 500]
Krasnodar 2-2 Krylya So
  [Rui Miguel 28, Konstantin Ryabov 82 - Alexandr Yeliseyev 45, 56. Att: 80]

Round 21 [Total Att: 5,500; Average: 688]
[Aug 19]
CSKA      1-1 Tom
  [Yevgeniy Kobzar 15 - Ilya Protasov 40. Att: 150]
Amkar     2-3 Rubin
  [Andrei Andriyevskiy 10 pen, Artur Ryabokobylenko 28 pen -
   Wahit Orazsähedow 7, 51 pen, 67. Att: 350]
Krylya So 2-2 Zenit
  [Sergei Nakhlyostkin 78, Sergei Sipatov 87 pen -
   Denis Terentyev 25, Ilya Yeronin 52. Att: 1,900]
Terek     0-2 Rostov
  [Magomed Kurbanov 43, Artyom Kulishev 62. Att: 900]
[Aug 20]
Lokomotiv 4-0 Krasnodar
  [Vitaliy Dyakov 60, Nikita Dubchak 64, Vyacheslav Podberyozkin 79,
   Maxim Barsov 90. Att: 200]
Spartak N 0-4 Spartak M
  [Artyom Fedchuk 15, Igor Kireyev 45, Filip Ozobic 51, Dmitriy Kayumov 76. Att: 1,500]
Anzhi     0-2 Dinamo
  [Dmitriy Otstavnov 55, 75 pen. Att: 300]
Kuban     1-3 Volga
  [Yevgeniy Kasyanov 90+4 - Nikita Malyarov 13, Yevgeniy Degtyaryov 21,
   Shota Bibilov 52. Att: 200]

Round 22 [Total Att: 4,524; Average: 566]
[Aug 26]
Tom       1-0 Amkar
  [Yevgeniy Chernov 39. Att: 400]
Rostov    1-1 Anzhi
  [Igor Gubanov 86 - Isah Eliakwu 61. Att: 1,024]
Volga     2-1 Terek
  [Mikhail Sorochkin 57, Shota Bibilov 68 - Rodrigo Tiuí 21. Att: 600]
[Aug 27]
Kuban     3-1 Lokomotiv
  [Anton Sekret 31, Vladislav Kulik 83, Yevgeniy Kurdus 90+2 - Dmitriy Poloz 85. Att: 300]
Spartak M 1-1 CSKA
  [Igor Kireyev 67 pen - Artyom Popov 49.
   Missed PK: Dmitriy Kayumov(S) 56 (save). Att: 1,000]
Rubin     2-0 Krylya So
  [Walter Chalá 4, Nikita Lobanov 67. Att: 300]
Dinamo    4-1 Spartak N
  [Alexandr Ilyin 39, Alan Gatagov 66, Vitaliy Komisov 73,
   Oleg Valov 90+1 - Magomed Mitrishev 81. Att: 200]
Zenit     1-2 Krasnodar
  [Andriano Kokoskeria(K) 4 og - Yakov Zaika 6, Andriano Kokoskeria 36. Att: 700]

Round 23 [Total Att: 6,356; Average: 795]
[Sep 9]
Krasnodar 3-1 Rubin
  [Rui Miguel 57, Spartak Gogniyev 71, 72 - Wahit Orazsähedow 63.
   Missed PK: Alisher Jalilov(R) 74 (save). Att: 250]
Lokomotiv 2-1 Zenit
  [Kirill Pavlov 59, Panagiotis Hartiyadi 88 - Ilya Yeronin 8. Att: 356]
CSKA      2-0 Dinamo
  [Serder Serderov 26, Yevgeniy Kobzar 84. Att: 300]
[Sep 10]
Krylya So 0-2 Tom
  [Denis Voronov 28, Alexei Sazonov 75. Att: 1,300]
Amkar     1-0 Spartak M
  [Yevgeniy Tyukalov 77. Att: 650]
Spartak N 2-2 Rostov
  [Magomed Mitrishev 32, Kantemir Hagabanov 80 - Nikita Vasilyev 11, 65. Att: 700]
[Sep 11]
Anzhi     1-3 Volga
  [Sharif Muhammad 43 - Shota Bibilov 3, 24, Artyom Bragin 71. Att: 800]
Terek     1-1 Kuban
  [Islam Davletukayev 69 - Yevgeniy Kurdus 90+3. Att: 2,000]

Round 24 [Total Att: 4,350; Average: 544]
[Sep 16]
Tom       3-3 Krasnodar
  [Kirill Pogrebnyak 16, 48 pen, Sultan Aksanov 87 - Maxim Yermakov 13,
   Andriano Kokoskeria 30, Alexei Bezglasny 77.
   Missed PK: Andriano Kokoskeria(K) 30 (save). Att: 500]
Volga     1-1 Spartak N
  [Shota Bibilov 43 - Alim Kumykov 31. Att: 600]
[Sep 17]
Terek     1-2 Lokomotiv
  [Murad Tagilov 75 - Roman Bykov 31, Alexandr Marenich 81.
   Missed PK: Shamil Ashahanov(T) 45+1 (save). Att: 300]
Rostov    3-0 CSKA
  [Henry Hagba 32 pen, 40, Magomed Kurbanov 62. Att: 1,000]
Rubin     0-1 Zenit
  [Alexei Ionov 72 pen. Att: 300]
Dinamo    2-1 Amkar
  [Fyodor Smolov 76 pen, Alan Gatagov 81 - Andrei Andriyevskiy 4.
   Missed PK: Fyodor Smolov(D) 27 (save). Att: 400]
Spartak M 0-0 Krylya So
  [Att: 800]
Kuban     0-1 Anzhi
  [Islam Suleymanov 53. Att: 450]

Round 25 [Total Att: 3,060; Average: 383]
[Sep 23]
Zenit     2-2 Tom
  [Alexandr S. Petrov 13, Alexei Ionov 56 pen - Kirill Pogrebnyak 39,
   Yevgeniy Koksharov 64. Att: 300]
CSKA      3-1 Volga
  [Artyom Popov 12, Yevgeniy Kobzar 42, Konstantin Bazelyuk 79 - Mersudin Ahmetovic 5.
   Missed PK: Mersudin Ahmetovic(V) 45+1 (save). Att: 200]
[Sep 24]
Lokomotiv 2-0 Rubin
  [Nikita Dubchak 19, Dmitriy Poloz 27 pen. Att: 250]
Krylya So 1-0 Dinamo
  [Alexandr Budanov 88. Att: 800]
Krasnodar 0-1 Spartak M
  [Filip Ozobic 13. Att: 250]
Amkar     3-1 Rostov
  [Andrei Andriyevskiy 27, Dmitriy Kozlov 35, Alexandr Subbotin 45+1 -
   Sergei Harlamov 49. Att: 160]
Spartak N 0-2 Kuban
  [Vladislav Ryzhkov 16, Artyom Gevorgyan 61. Att: 700]
[Sep 25]
Anzhi     1-1 Terek
  [Sharif Muhammad 42 - Murad Tagilov 5. Att: 400]

Round 26 [Total Att: 3,470; Average: 434]
[Sep 30]
Dinamo    5-0 Krasnodar
  [Alexandru Epureanu 18, Fyodor Smolov 27, Andrei Panyukov 61,
   Alan Gatagov 69, Karen Hakobyan 87. Att: 150]
Volga     3-1 Amkar
  [Gogita Gogua 5 pen, Mersudin Ahmetovic 78, Artyom Bragin 82 -
   Artur Ryabokobylenko 90+2. Att: 300]
Rostov    0-1 Krylya So
  [Alexei A. Popov 19. Att: 800]
Terek     2-1 Spartak N
  [Rodrigo Tiuí 6, Tarko Islamov 12 - Piotr Polczak(T) 47 og.
   Missed PK: Halid Kadyrov(T) 87 (save). Att: 200]
[Oct 1]
Anzhi     2-0 Lokomotiv
  [Islamnur Abdulavov 10, Seyt-Daut Garakoyev 48. Att: 300]
Kuban     2-1 CSKA
  [Roman Bugayev 24, Vladislav Ryzhkov 67 pen - Muhammad Sultonov 30. Att: 300]
Tom       1-1 Rubin
  [Mikhail Bashilov 3 - Wahit Orazsähedow 44. Att: 620]
Spartak M 1-2 Zenit
  [Vladimir Obukhov 71 - Sergei Tsyganov 29, 76. Att: 800]

Round 27 [Total Att: 3,370; Average: 421]
[Oct 14]
CSKA      5-0 Terek
  [Yevgeniy Kobzar 50, Andrei I. Semyonov 53, Konstantin Bazelyuk 71,
   David Khurtsidze 84, Leonid Rodionov 87. Att: 100]
Zenit     2-4 Dinamo
  [Artyom Patrelyak 71, Nikita Bocharov 75 - Tomislav Dujmovic 8, 12,
   Fyodor Smolov 35, Dmitriy Otstavnov 62. Att: 400]
Krylya So 1-2 Volga
  [Nejc Pecnik 31 - Roman Jigkayev 86, Mikhail Sorochkin 89. Att: 700]
Krasnodar 4-0 Rostov
  [Spartak Gogniyev 7, 83, Yakov Zaika 80, Artur Adamyan 90+3. Att: 300]
[Oct 15]
Lokomotiv 2-1 Tom
  [Dmitriy Poloz 7, Georgiy Nurov 24 - Nikolai Pogrebnyak 50. Att: 150]
Rubin     1-1 Spartak M
  [Merabi Uridia 88 - Vladimir Obukhov 65 pen. Att: 1,000]
Amkar     2-0 Kuban
  [Alexandr Subbotin 24, Yevgeniy Smorodin 53. Att: 350]
Spartak N 1-2 Anzhi
  [Nazir Kazharov 55 pen - Ahmat Chochuyev(S) 20 og, Isah Eliakwu 65. Att: 370]

Round 28 [Total Att: 3,980; Average: 498]
[Oct 21]
Terek     1-2 Amkar
  [Halid Kadyrov 15 - Andrei Andriyevskiy 30, Artyom Molodtsov 74. Att: 500]
Volga     0-2 Krasnodar
  [Andriano Kokoskeria 55, Nikita Galkin 85. Att: 200]
Kuban     3-1 Krylya So
  [Alexandr Nesterenko 19, Anton Sekret 35, Ivan Knyazev 82 - Hizir Appayev 54. Att: 350]
[Oct 22]
Anzhi     2-1 CSKA
  [Isah Eliakwu 19 pen, Islam Suleymanov 36 - Pyotr Ten 18 pen. Att: 700]
Spartak M 4-0 Tom
  [Vladimir Obukhov 45, Dmitriy Kayumov 51, 90+3, Filip Ozobic 81. Att: 300]
Rostov    1-0 Zenit
  [Magomed Kurbanov 5. Att: 950]
[Oct 23]
Spartak N 5-2 Lokomotiv
  [Ruslan Bolov 9, Milan Jovanovic 29, Reziuan Mirzov 65, Igor Portnyagin 81,
   Nazir Kazharov 90+2 pen - Dmitriy Poloz 4, Vitaliy Dyakov 82 pen. Att: 700]
Dinamo    0-0 Rubin
  [Att: 280]

Round 29 [Total Att: 4,040; Average: 505]
[Oct 26]
Zenit     3-0 Volga
  [Sergei Kostin 62, Nikita Bocharov 76, Alexei Ionov 82. Att: 540]
[Oct 27]
CSKA      1-0 Spartak N
  [Konstantin Bazelyuk 67. Att: 200]
Rubin     5-2 Rostov
  [Merabi Uridia 16, 27, 30, Wahit Orazsähedow 77, Parvizjon Umarboyev 90+1 -
   Henry Hagba 36 pen, Roman Adamov 90. Att: 200]
[Oct 28]
Spartak M 4-0 Lokomotiv
  [Vladimir Obukhov 24, Alexandr Zotov 36, Irakli Chezhia 38,
   Dmitriy Kayumov 42. Att: 600]
Anzhi     1-0 Amkar
  [Shamil Mirzayev 23 pen. Att: 200]
Krasnodar 3-1 Kuban
  [Spartak Gogniyev 34, Yakov Zaika 71, Marat Garipov 82 -
   Alexandr Nesterenko 67. Att: 1,300]
[Oct 29]
Tom       0-2 Dinamo
  [Fyodor Smolov 22, Andrei Panyukov 90+2. Att: 300]
Krylya So 1-3 Terek
  [Denis Vikhrov 52 - Shamil Ashahanov 16, 66, Apti Ahyadov 50. Att: 700]

Round 30 [Total Att: 3,920; Average: 490]
[Nov 4]
Dinamo    1-2 Spartak M
  [Alan Gatagov 86 - Dmitriy Kayumov 8, Jano Ananidze 60. Att: 700]
Anzhi     1-0 Krylya So
  [Isah Eliakwu 21. Att: 200]
Rostov    0-2 Tom
  [Alexandr Bogdanov 19, Mikhail Bashilov 75 pen. Att: 750]
Terek     0-3 Krasnodar
  [Awarded. The match was stopped on 73' at 0-3 (Yakov Zaika 16, Spartak Gogniyev 33, 51)
   because of mass disorders. Att: 300]
[Nov 5]
Lokomotiv 3-1 CSKA
  [Dmitriy Poloz 47, Alexandr Zakuskin 62, Nikita Lapin 67 - Gela Zaseyev 73. Att: 900]
Spartak N 2-0 Amkar
  [Timur Teberdiyev 36, Bogdan Milic 57. Att: 570]
Volga     0-5 Rubin
  [Andrei Vshivtsev 26, 32, 44, Alisher Jalilov 41, Parvizjon Umarboyev 50. Att: 200]
Kuban     1-0 Zenit
  [Anton Sekret 16 pen. Att: 300]

Final Table:

 1.Lokomotiv Moskva        30  16  6  8  50-36  54  Champions
 2.Spartak Moskva          30  15  6  9  53-30  51  
 3.CSKA Moskva             30  14  9  7  48-39  51  [1 1 0 2-0 4]
 4.Dinamo Moskva           30  14  9  7  63-33  51  [0 1 1 0-2 1]
 5.Rubin Kazan             30  14  6 10  47-35  48  
 6.Anzhi Makhachkala       30  13  8  9  37-34  47  [1 1 0 3-0 4]
 7.Tom Tomsk               30  13  8  9  40-38  47  [0 1 1 0-3 1]
 8.Amkar Perm              30  14  3 13  40-41  45  
 9.Kuban Krasnodar         30  11  8 11  31-35  41  [+]
10.Zenit Sankt-Peterburg   30  10  9 11  36-31  39  [2 0 0 7-1 6]
11.Volga Nizhniy Novgorod  30  10  9 11  42-45  39  [0 0 2 1-7 0] [+]
12.Krylya Sovetov Samara   30   9  8 13  41-46  35  
13.FK Krasnodar            30  10  4 16  43-55  34  [+]
14.Spartak Nalchik         30   9  6 15  40-53  33  
15.FK Rostov               30   8  4 18  28-56  28  
16.Terek Grozny            30   5  7 18  28-60  22  

Total goals scored: 667
Average goals per game: 2.78

Total attendance: 133,607
Average crowd per round: 4,454
Average crowd per game: 557

Top scorers:

1.Dmitriy Kayumov (Spartak M)   17
  Dmitriy Otstavnov (Dinamo)    17
3.Kirill Pogrebnyak (Tom)       16
4.Merabi Uridia (Rubin)         12
5.Isah Abdulahi Eliakwu (Anzhi) 11  [Nigeria/Italy]
6.Wahit Orazsähedow (Rubin)     10  [Turkmenistan]
7.Ruslan Pashtov (Volga)         9
  Dmitriy Poloz (Lokomotiv)      9
9.Shota Bibilov (Volga)          8
  Alexandr Budanov (Krylya Sov)  8
  Vitaliy Dyakov (Lokomotiv)     8
  Vladimir Obukhov (Spartak M)   8
  Alexandr Subbotin (Amkar)      8

Team Stats 2011


RFPL Youth Team Tournament 2012

Team Stats 2012

NB: In Spring 2012, a two-leg tournament will be played in two groups by 8 teams according
    to the senior teams divisions, with a final match between two group winners in the end
    to decide the winner of the tournament.

Group 1

Round 1 [Total Att: 915; Average: 229]
[Nov 17]
CSKA      1-1 Rubin
  [Alexandr N. Vasilyev II 47 - Andrei Vshivtsev 50. Att: 75]
Zenit     2-0 Anzhi
  [Denis Terentyev 9, Andrei Vasilyev 87. Att: 340]
[Nov 19]
Spartak M 2-1 Lokomotiv
  [Anton Khodyrev 25, Vladimir Obukhov 54 - Nikita Lapin 77. Att: 400]
Dinamo    2-2 Kuban
  [Alexandr Ilyin 60, Bunyamudin Mustafayev(K) 90+3 og -
   František Kubík 53, Artyom Gevorgyan 59. Att: 100]

Round 2 [Total Att: 1,300; Average: 325]
[Nov 25]
Kuban     1-1 Spartak M
  [Anton Sekret 5 - Alexandr Kozlov 23. Att: 450]
Rubin     0-0 Dinamo
  [Att: 200]
[Nov 26]
Zenit     1-0 Lokomotiv
  [Ovidijus Verbickas 53. Att: 450]
Anzhi     0-1 CSKA
  [Pyotr Ten 70 pen. Att: 200]

Round 3 [Total Att: 900; Average: 225]
[Mar 2]
CSKA      3-1 Zenit
  [Yevgeniy Kobzar 58, 84, Konstantin Bazelyuk 81 - Alexei Yevseyev 34. Att: 300]
Lokomotiv 1-0 Kuban
  [Maxim Barsov 68. Att: 150]
Dinamo    2-0 Anzhi
  [Ivan Solovyov 16, Andrei Panyukov 60. Att: 150]
[Mar 4]
Rubin     1-2 Spartak M
  [Georgiy Nurov 85 - Dzmitry Khlebasolau 46, Vladimir Obukhov 62.
   Missed PK: Vladimir Obukhov(SpM) 23 (post). Att: 300]

Round 4 [Total Att: 2,600; Average: 650]
[Mar 8]
CSKA      0-3 Dinamo
  [Vitaliy Komisov 27, Dmitriy Otstavnov 36, Andrei Panyukov 90. Att: 300]
[Mar 10]
Zenit     1-1 Kuban
  [Yevgeniy Markov 31 - Ivan Knyazev 50. Att: 1,000]
Rubin     0-1 Lokomotiv
  [Igor Golban 63. Att: 1,000]
[Mar 12]
Anzhi     0-3 Spartak M
  [Vladimir Obukhov 8 pen, Alexandr Kozlov 73, Alexandr Putsko 82.
   Missed PK: Isah Eliakwu(SpM) 88 (wide). Att: 300]

Round 5 [Total Att: 2,600; Average: 650]
[Mar 15]
Dinamo    2-1 Zenit
  [Andrei Panyukov 57, 81 - Yevgeniy Bashkirov 86. Att: 200]
[Mar 17]
Lokomotiv 0-3 Anzhi
  [Islamnur Abdulavov 21, 29, Gamzat Aldanov 90+2.
   Missed PK: Alexandr Zakuskin(Lok) 5 (save). Att: 250]
Kuban     0-1 Rubin
  [Merabi Uridia 9. Missed PK: Georgiy Nurov(Rub) 51 (save). Att: 250]
[Mar 18]
Spartak M 4-1 CSKA
  [Vladimir Obukhov 17, Konstantin Savichev 81, Alexandr Kozlov 88,
   Soslan Gatagov 90+2 - Gela Zaseyev 14. Att: 1,500]

Round 6 [Total Att: 2,000; Average: 500]
[Mar 23]
CSKA      1-3 Lokomotiv
  [Armen Hambardzumyan 28 - Nikolai Kalinskiy 10, Mikhail Petrusyov 30,
   Yevgeniy Kirisov 48. Att: 500]
[Mar 24]
Dinamo    0-1 Spartak M
  [Vladimir Obukhov 48 pen. Att: 400]
Zenit     1-2 Rubin
  [Alexandr Zakarlyuka 90 - Maxim Batov(Zen) 1 og, Wahit Orazsähedow 81. Att: 500]
Anzhi     0-1 Kuban
  [Anton Sekret 54 pen. Att: 600]

Round 7 [Total Att: 1,530; Average: 383]
[Mar 30]
Spartak M 1-1 Zenit
  [Vladimir Obukhov 35 - Pavel Kireyenko 80. Att: 800]
Kuban     0-1 CSKA
  [Yevgeniy Kobzar 28. Att: 350]
[Mar 31]
Lokomotiv 1-3 Dinamo
  [Sandro Tsveiba 8 - Vitaliy Komisov 39, Ivan Solovyov 45, 74. Att: 250]
Rubin     0-0 Anzhi
  [Att: 130]

Round 8 [Total Att: 850; Average: 213]
[Apr 4]
Dinamo    1-2 Rubin
  [Andrei Panyukov 39 pen - Georgiy Nurov 31, Mikhail Gorelishvili 35. Att: 200]
[Apr 6]
CSKA      0-1 Anzhi
  [Shamil Mirzayev 68 pen. Att: 200]
Lokomotiv 0-2 Zenit
  [Vladislav Yefimov 27, Maxim Batov 64. Att: 150]
[Apr 7]
Spartak M 1-0 Kuban
  [Dzmitry Khlebasolau 11. Att: 300]

Round 9 [Total Att: 900; Average: 225]
[Apr 13]
Zenit     1-1 CSKA
  [Igor Yelin 85 - Ravil Netfullin 10. Att: 100]
Kuban     1-0 Lokomotiv
  [Rustam Kokoskeria 39. Att: 300]
[Apr 14]
Spartak M 1-1 Rubin
  [Dmitriy Volkotrub(Rub) 10 og - Mikhail Gorelishvili 49. Att: 300]
Anzhi     0-1 Dinamo
  [Vitaliy Komisov 88. Att: 200]

Round 10 [Total Att: 1,950; Average: 488]
[Apr 20]
Dinamo    3-2 CSKA
  [Fyodor Smolov 31, Ihar Shytau 70, Andrei Panyukov 85 pen -
   Artyom Popov 37, Gela Zaseyev 48. Att: 300]
Kuban     0-0 Zenit
  [Att: 500]
[Apr 21]
Spartak M 3-0 Anzhi
  [Vladimir Obukhov 45+1 pen, Konstantin Savichev 56, Marcos Rojo 82. Att: 800]
Lokomotiv 3-2 Rubin
  [Kamil Mullin 21, 65, Alexandr Zakuskin 56 -
   Georgiy Nurov 28, Wahit Orazsähedow 44. Att: 350]

Round 11 [Apr 27. Total Att: 2,200; Average: 550]
CSKA      2-2 Spartak M
  [Artyom Popov 60, Pyotr Ten 73 pen - Anton Khodyrev 65, Marcos Rojo 68 pen. Att: 1,200]
Zenit     0-4 Dinamo
  [Fyodor Smolov 26, Andrei Panyukov 38, Pavel Nyakhaichyk 45,
   Alexandr Ilyin 90. Att: 450]
Rubin     2-1 Kuban
  [Ayubxon Gapparov 6, Georgiy Nurov 21 - Ruslan Slinko 28. Att: 350]
Anzhi     3-3 Lokomotiv
  [Islamnur Abdulavov 15, 46, Ramazan Magomedov 87 -
   Kamil Mullin 29, Maxim Barsov 45, 79. Att: 200]

Round 12 [May 1. Total Att: 1,950; Average: 488]
Spartak M 1-3 Dinamo
  [Vladimir Obukhov 50 - Alexandr Putsko(SpM) 38 og, Andrei Panyukov 54, 59. Att: 700]
Rubin     2-2 Zenit
  [Georgiy Nurov 56, Ayubxon Gapparov 61 - Dmitriy Bogayev 74,
   Alexei Yevseyev 85 pen. Att: 150]
Lokomotiv 0-2 CSKA
  [Yevgeniy Kobzar 35, Konstantin Bazelyuk 49. Att: 600]
Kuban     2-2 Anzhi
  [Artyom Gevorgyan 89 pen, 90+5 - Shamil Mirzayev 32, Islamnur Abdulavov 76.
   Missed PK: Shamil Mirzayev(Anz) 29 (save). Att: 500]

Round 13 [Total Att: 2,820; Average: 705]
[May 5]
Dinamo    5-0 Lokomotiv
  [Sergei Terekhov 10, Fyodor Smolov 31, Georgiy Burnash(Lok) 45+1 og, Andrei Panyukov 67,
   Alexandr Tashayev 85. Missed PK: Nikita Dubchak(Lok) 50 (save). Att: 150]
Zenit     1-0 Spartak M
  [Alexei Yevseyev 86. Att: 2,100]
Anzhi     3-2 Rubin
  [Magomed Mirzabekov 37, Magomed Gamidov 39, Islamnur Abdulavov 80 -
   Merabi Uridia 49, 61. Missed PK: Viktor Garayev(Rub) 90+3 (wide). Att: 420]
[May 6]
CSKA      2-0 Kuban
  [Artyom Popov 32, Konstantin Bazelyuk 90+3. Att: 150]

Round 14 [May 12. Total Att: 2,021; Average: 505]
Kuban     1-5 Dinamo
  [Maxim Malysh 53 - Borys Tashchy 23 pen, Vladimir Torshentsev 50,
   Andrei Panyukov 61, 81 pen, 90+2. Att: 600]
Lokomotiv 0-0 Spartak M
  [Att: 600]
Rubin     0-1 CSKA
  [Serder Serderov 90+1. Att: 350]
Anzhi     1-2 Zenit
  [Islamnur Abdulavov 42 - Pavel Mogilevets 45, Igor Yelin 45+1. Att: 471]

Final Table:

1.Dinamo Moskva           14  10  2  2  34-11  32  Winners
2.Spartak Moskva          14   7  5  2  22-12  26  
3.CSKA Moskva             14   6  3  5  18-19  21  
4.Zenit Sankt-Peterburg   14   5  5  4  16-17  20  
5.Rubin Kazan             14   4  5  5  16-17  17  
6.Lokomotiv Moskva        14   4  2  8  13-25  14  
7.Anzhi Makhachkala       14   3  3  8  13-22  12  
8.Kuban Krasnodar         14   2  5  7  10-19  11  


Group 2

Round 1 [Total Att: 2,250; Average: 563]
[Nov 18]
Volga     1-4 Amkar
  [Ilya Syomin 58 - Andrei Sekretov 2, Dmitriy Kozlov 20,
   Yevgeniy Smorodin 48, Alexandr Subbotin 70. Att: 100]
Terek     2-2 Krylya So
  [Apti Ahyadov 18, Rodrigo Tiuí 69 - Alexandr Budanov 34, Maxim Paliyenko 36. Att: 1,200]
Krasnodar 3-0 Spartak N
  [Nikolay Markov 51, Andriano Kokoskeria 65 pen, Hasan Ahriyev 83. Att: 600]
[Nov 19]
Rostov    2-1 Tom
  [Magomed Kurbanov 48, Igor Gubanov 71 - Sultan Aksanov 83. Att: 350]

Round 2 [Total Att: 570; Average: 143]
[Nov 25]
Krylya So 4-0 Volga
  [Oleg Shalayev 9, Joseph DiChiara 24, Maxim Paliyenko 32, Sergei Sipatov 60. Att: 150]
Spartak N 2-3 Terek
  [Ruslan Bolov 55, 66 - Sheykh-Magomed Tagirov 62, Rodrigo Tiuí 70, Zeev Haimovich 87.
   Missed PK: Sheykh-Magomed Tagirov(T) 62 (save). Att: 150]
[Nov 26]
Rostov    0-3 Amkar
  [Alexandr Subbotin 4, 55, Yevgeniy Rudakov 75. Att: 120]
Tom       2-1 Krasnodar
  [Mikhail Bashilov 29, Sultan Aksanov 90+1 pen - Maxim Yermakov 54.
   Missed PK: Mikhail Bashilov(T) 29 (save). Att: 150]

Round 3 [Total Att: 1,650; Average: 413]
[Mar 2]
Terek     3-1 Tom
  [Halid Kadirov 53, Jabrail Kadiyev 56, Shamil Ashahanov 72 pen -
   Alexandr Bogdanov 32. Att: 500]
Volga     1-2 Spartak N
  [Ruslan Pashtov 20 pen - Ruslan Bolov 9, Alihan Shavayev 38 pen. Att: 100]
[Mar 3]
Krasnodar 0-1 Rostov
  [Oleg Mikhailov(Kra) 90 og. Att: 800]
[Mar 6]
Amkar     0-2 Krylya So
  [Alexei Vasechkin 65, Oleg Shalayev 88. Att: 250]

Round 4 [Total Att: 1,600; Average: 400]
[Mar 9]
Krasnodar 2-1 Terek
  [Valeriu Ciuperca 37, 51 - Halid Kadirov 35.
   Missed PK: Shamil Ashahanov(Ter) 35 (save). Att: 800]
[Mar 10]
Rostov    3-0 Krylya So
  [Khoren Bayramyan 23, Dmitriy Poloz 29, Henry Hagba 53 pen. Att: 400]
[Mar 11]
Spartak N 2-4 Amkar
  [Reziuan Mirzov 49, Rustam Balov 54 - Yevgeniy Smorodin 34, Alexandr Subbotin 45,
   Artur Ryabokobylenko 58, Andrei Andriyevskiy 61 pen. Att: 300]
Tom       1-2 Volga
  [Emin Mahmudov 9 - Alexei Mamonov 16, Alexandr Budanov 78. Att: 100]

Round 5 [Total Att: 1,600; Average: 400]
[Mar 16]
Volga     1-2 Krasnodar
  [Roman Jigkayev 75 - Pavel Marushko 23, Valeriu Ciuperca 80. Att: 300]
[Mar 17]
Amkar     2-0 Tom
  [Alexandr Subbotin 21, 51. Att: 200]
Terek     2-1 Rostov
  [Murad Tagilov 39, Arbi Musluyev 77 - Henry Hagba 69. Att: 900]
Krylya So 1-2 Spartak N
  [Oleg Shalayev 63 - Daniel Buitrago 5, Ruslan Bolov 9.
   Missed PK: Maxim Paliyenko(KrS) 45+2 (save). Att: 800]

Round 6 [Total Att: 1,700; Average: 425]
[Mar 23]
Krasnodar 0-0 Amkar
  [Att: 800]
Tom       3-1 Krylya So
  [Denis Boyarintsev 23, Yevgeniy Chernov 31, Dmitriy N. Smirnov 65 -
   Oleg Shalayev 78 pen. Att: 150]
[Mar 24]
Rostov    0-1 Spartak N
  [Vasiliy Mironik(Ros) 45 og. Att: 450]
[Mar 25]
Terek     4-3 Volga
  [Shamil Ashahanov 39 pen, 47, Apti Ahyadov 42, Magomed Borshayev 90+3 -
   Alexei Mamonov 8, Dmitriy Karasyov 13, Mersudin Ahmetovic 50. Att: 300]

Round 7 [Total Att: 1,420; Average: 355]
[Mar 29]
Spartak N 2-0 Tom
  [Daviti Siradze 53, Kantemir Hagabanov 68. Att: 120]
[Mar 30]
Krylya So 1-1 Krasnodar
  [Valeriy Pochivalin 90+4 - Pavel Marushko 49. Att: 700]
Volga     1-1 Rostov
  [Ruslan Pashtov 82 pen - Artyom Kulishev 36. Att: 300]
[Apr 1]
Amkar     2-2 Terek
  [Zurabi Tsiskaridze 42, Alexandr Pantsyrev 45 - Zaur Sadayev 8, 19. Att: 300]

Round 8 [Total Att: 1,800; Average: 450]
[Apr 5]
Terek     1-1 Spartak N
  [Shamil Ashahanov 88 - Reziuan Mirzov 21. Att: 600]
Volga     2-3 Krylya So
  [Ruslan Pashtov 55, Mersudin Ahmetović 62 - Hizir Appayev 11,
   Oleg Shalayev 42 pen, Artyom Bykov 75. Att: 300]
[Apr 6]
Amkar     1-2 Rostov
  [Alexandr Subbotin 15 - Khoren Bayramyan 8, Dmitriy Kirichenko 90. Att: 250]
[Apr 7]
Krasnodar 1-1 Tom
  [Nikolai Komlichenko 60 - Yevgeniy Chernov 25. Att: 650]

Round 9 [Total Att: 1,500; Average: 375]
[Apr 13]
Tom       2-1 Terek
  [Yevgeniy Chernov 28, Rizavdi Edilov(Ter) 49 og - Jabrail Kadiyev 66. Att: 150]
Krylya So 0-0 Amkar
  [Att: 700]
[Apr 14]
Spartak N 2-1 Volga
  [Ruslan Bolov 15, Reziuan Mirzov 72 - Mersudin Ahmetović 88. Att: 150]
[Apr 15]
Rostov    2-2 Krasnodar
  [Khoren Bayramyan 37, Vitaliy Dyakov 42 - Vasiliy Mironik(Ros) 63 og,
   Ilya Petrov 84 pen. Att: 500]

Round 10 [Total Att: 1,500; Average: 375]
[Apr 20]
Amkar     0-1 Spartak N
  [Rustam Balov 83. Att: 350]
Volga     3-1 Tom
  [Alexei Mamonov 10, Dmitriy Karasyov 47, Ivan Maximov 74 - Alexei Sazonov 14. Att: 300]
[Apr 21]
Terek     3-0 Krasnodar
  [Jabrail Kadiyev 19, Levani Gvazava 62, Shamil Ashahanov 65. Att: 500]
Krylya So 0-2 Rostov
  [Andrei Demchenko 85, Artyom Kulishev 89. Att: 350]

Round 11 [Apr 26. Total Att: 1,100; Average: 275]
Spartak N 0-4 Krylya So
  [Valeriy Pochivalin 13, 88, Alexei Vasechkin 23, Oleg Shalayev 79 pen.
   Missed PK: Alihan Shavayev(SpN) 41 (wide). Att: 200]
Rostov    1-0 Terek
  [Khoren Bayramyan 14. Att: 500]
Tom       1-4 Amkar
  [Yevgeniy Koksharov 74 - Yevgeniy Rudakov 64, Dmitriy Yefremov(Tom) 70 og,
   Alexandr Subbotin 76 pen, Maxim Lauk 90+2 pen. Att: 100]
Krasnodar 4-3 Volga
  [Igor Picuşceac 34, Ilya Petrov 53, 56, Hasan Ahriyev 80 -
   Dmitriy Karasyov 45+2, 74, Ruslan Pashtov 59. Att: 300]

Round 12 [Total Att: 1,500; Average: 375]
[May 1]
Spartak N 1-1 Rostov
  [Roman Yemelyanov(Ros) 39 og - Henry Hagba 76. Att: 700]
Volga     0-0 Terek
  [Att: 150]
Amkar     1-1 Krasnodar
  [Dmitriy Kozlov 22 - Ilya Petrov 15. Att: 250]
[May 2]
Krylya So 0-1 Tom
  [Yevgeniy Koksharov 7. Att: 400]

Round 13 [Total Att: 1,380; Average: 345]
[May 5]
Rostov    3-0 Volga
  [Henry Hagba 53 pen, 90+3, Ivan Živanović 64. Att: 300]
Terek     2-0 Amkar
  [Levani Gvazava 71 pen, Halid Kadirov 90+2. Att: 500]
[May 6]
Tom       1-2 Spartak N
  [Yevgeniy Goryachev 86 - Azamat Gurfov 22, Reziuan Mirzov 24. Att: 30]
Krasnodar 0-3 Krylya So
  [Hizir Appayev 10 pen, 75, 85. Att: 550]

Round 14 [May 12. Total Att: 870; Average: 218]
Tom       1-0 Rostov
  [Kirill Pogrebnyak 70 pen. Att: 100]
Spartak N 3-1 Krasnodar
  [Daviti Siradze 5, Alihan Shavayev 29, Reziuan Mirzov 38 -
   Nikolai Komlichenko 27. Att: 150]
Krylya So 3-1 Terek
  [Andrei Veselov 2, Sergei Nakhlyostkin 6, Oleg Shalayev 62 - Murad Tagilov 24. Att: 350]
Amkar     1-1 Volga
  [Andrei Andriyevskiy 5 - Mersudin Ahmetović 29. Att: 270]

Final Table:

1.Spartak Nalchik         14   8  2  4  21-21  26  Winners
2.FK Rostov               14   7  3  4  19-13  24  
3.Terek Grozny            14   6  4  4  25-20  22  
4.Krylya Sovetov Samara   14   6  3  5  24-17  21  
5.Amkar Perm              14   5  5  4  22-15  20  
6.FK Krasnodar            14   4  5  5  18-22  17  
7.Tom Tomsk               14   5  1  8  16-24  16  
8.Volga Nizhniy Novgorod  14   2  3  9  19-32   9  


NB: The final match between the group winners was cancelled, both
    Dinamo Moskva and Spartak Nalchik were declared winners.


Top scorers:

1.Andrei Panyukov (Dinamo)      13
2.Vladimir Obukhov (Spartak M)   8
  Alexandr Subbotin (Amkar)      8
4.Islamnur Abdulavov (Anzhi)     7
  Oleg Shalayev (Krylya Sovetov) 7
6.Shamil Ashahanov (Terek)       5
  Ruslan Bolov (Spartak Nch)     5
  Henry Hagba (Rostov)           5
  Reziuan Mirzov (Spartak Nch)   5
  Georgiy Nurov (Rubin)          5

Total goals scored: 306 - 112
Average goals per game: 2.73

Total attendance: 44,976
Average crowd per round: 3,213
Average crowd per game: 402


Team Stats 2012

TEAM STATS - CHAMPIONSHIP 2011  (Games, Goals)


LOKOMOTIV Moskva
Coach: Vladimir Volchek

Goalkeepers
Yevgeniy Bodanov              18 -24
Alexandr Filtsov              12  -8
Artsyom Hamelko BLR           11  -3
Miroslav Lobantsev             2   0
Yuriy Kostrikov                2  -2

Defenders
Kirill Pavlov                 29   1
Vitaliy Dyakov                27   7
Georgiy Burnash               27   3
Sergei Zuikov                 24
Sandro Tsveiba                22   1
Nikita Samokhvalov            10
Igor Golban                    9
Soslan Gatagov                 7
Andrei Ivanov                  4
Mikhail Borisov                3
Andrei Semyonov                3
Vladimir Smirnov               3
Alexei Mamonov                 2
Ruslan Nahushev                2
Alexandr Seraskhov             1

Midfielders
Panagiotis Hartiyadi RUS/GRE  29   4
Nikita Dubchak                27   4
Alexandr Zakuskin             27   1
Roman Bykov                   23   1
Nikolai Kalinskiy             21
Nikita Lapin                  17   2
Viktor Lipin                  10   1
Vyacheslav Podberyozkin        9   1
Azret Omarov                   6
Stanislav Ivanov MDA/RUS       2
Yevgeniy Kirisov               1
Daniil Lezgintsev              1
Igor Mendelev                  1
Magomed Ozdoyev                1
Alexandr Vasyukov              1

Forwards
Dmitriy Poloz                 24   9
Maxim Barsov                  18   4
Alexandr Marenich             17   1
Soslan Jioyev                 15   2
Georgiy Nurov                 13   5
Semyon Sinyavskiy             13
Alexandr Minchenkov           11   1
Baye Djiby Fall SEN            1   1


SPARTAK Moskva
Coach: Dmitriy Gunko

Goalkeepers
Nikolai Zabolotny              12 -12
Alexandr Belenov                9  -8
Sergei Chernyshuk               7  -9
Artyom Rebrov                   3  -1
Alexei Skornyakov               1   0

Defenders
Anton Khodyrev                 28   1
Nikolai Fadeyev                27
Irakli Chezhia                 24   2
Denis Kutin                    18   1
Ivan Khomukha                  18
Alexandr Putsko                16
Sergei Bryzgalov               10
Marcos Faustino Rojo ARG        3
Fyodor Kudryashov               2
Sergei Parshivlyuk              2
Alexandr Stepanov               2
Sergio "Rodri" Rodríguez ESP    1

Midfielders
Dmitriy Kayumov                29  17
Igor Kireyev                   26   4
Konstantin Savichev            23   1
Vladimir Zubarev               21   1
Filip Ozobic CRO               19   4
Ilnur Alshin                   17
Artyom S. Samsonov             16   1
Artur Valikayev                15
Igor Leontyev                  12
Pavel A. Sergeyev              12
Alim Jukkayev                  10   1
Emin Mahmudov RUS/AZE           9
Artemiy Maleyev                 8
Anatoliy Zykov                  4
Janiko "Jano" Ananidze GEO      2   1
Alexandr Zotov                  2   1
Alexandr Sheshukov              1

Forwards
Vladimir Obukhov               20   8
Artyom Fedchuk                 19   3
Alexandr Kozlov                15   7
Temuri Bukia                    5
Welliton Soares de Morais BRA   1


CSKA Moskva
Coach: Alexandr Grishin

Goalkeepers
Sergei Revyakin               15 -16
Vyacheslav Isupov             12 -11
Ivan Skripnik                  6 -12

Defenders
Alexei Nikitin                29
Pyotr Ten                     28   1
Anton Polyutkin               28
Semyon Fedotov                22   1
Pavel Drozdov                 21
Stepan Ryabokon                7
Andrei I. Semyonov             6   1
Vyacheslav Karavayev           1

Midfielders
Gela Zaseyev                  29   4
Alexandr N. Vasilyev (II)     27   7
Artyom Popov                  27   6
Armen Hambardzumyan           27
Batraz Hadartsev              21   4
Yevgeniy Kobzar               21   4
David Khurtsidze              21   1
Yegor Ivanov                  20   2
Nika Piliyev                  18   1
Ravil Netfullin               18
Leonid Rodionov               12   1
Marcel Safin                   7
Suleyman Abdullin              6
Alan Dzagoyev                  2   1
Aleksandrs Cauna LVA           2
Alexandr Vasyukov              1

Forwards
Serder Serderov               29   5
Muhammad Sultonov             27   6
Konstantin Bazelyuk           10   3
Ouwo Moussa Maazou NIG         2
Sekou Jabateh Oliseh LBR/NGA   1
Sergei Seredin                 1


DINAMO Moskva
Coach: Sergei Silkin / Sergei Chikishev

Goalkeepers
Yevgeniy Puzin              15 -13
Yegor Generalov             11 -12
Roman Khalanchuk             5  -5
Yevgeniy K. Frolov           4  -3

Defenders
Nikita Sergeyev             28
Boris Rotenberg RUS/FIN     24
Pavel Yevseyev              19
Soslan Takazov              15   2
Nemanja Mijuškovic MNE      14
Anton Ivanov                12
Denis Rykhovskiy            12
Alexandru Epureanu MDA/RUS   9   1
Denis Kolodin                6   1
Vladimir Rykov               5
Vladimir Kisenkov            4   1
Alexandr Kuzminov            3
Ihar Shytau BLR              3
Hyo Min-Yeong KOR            1

Midfielders
Vitaliy Komisov             24   5
Karen Hakobyan RUS/ARM      21   2
Ivan Solovyov               21   1
Oleg Valov                  20   2
Roman Yeremeyev             18   3
Artur Yusupov               14   1
Vladimir Sobolev            13   5
Alexandr Ilyin              10   1
Alan Gatagov                 9   4
Vladimir Shpyryov            8   1
Borys Tashchy UKR            8
Tomislav Dujmovic CRO        6   2
Andrei Karyaka RUS/UKR       6   1
Mikhail Zhabkin              6
Vladimir Torshentsev         5
Dmitriy Zhivoglyadov         5
Artyom Katashevskiy          3
Marko Jevtovic SRB           2
Anatoliy Katrich             2
Igor Khokhlov                2
Alexandr Sapeta              2
Igor Semshov                 2
Adrian Ropotan ROM           1

Forwards
Dmitriy Otstavnov           27  17
Yevgeniy Kuklin             16
Fyodor Smolov               14   5
Andrei Panyukov              9   3
Timur Kalijanov              7
Alexandr Kokorin             6   5


RUBIN Kazan
Coach: Yuriy Utkulbayev

Goalkeepers
Dmitriy Volkotrub                18 -20
Yuriy Nesterenko                  9  -9
Giedrius "Arla" Arlauskis LTU     6  -7
Alexei Berezin                    1   0

Defenders
Maxim Zhestokov                  25   2
Marat Doyati                     24
Avtandili Brachuli GEO           17   1
Solomoni "Saba" Kvirkvelia GEO   17
Cristian "Colo" Ansaldi ARG/ITA   1

Midfielders
Marat Sitdikov                   30
Parvizjon Umarboyev TJK          27   3
Almaz Askarov                    27   1
Alisher Jalilov TJK/RUS          26   2
Mikhail Gorelishvili             25   3
Artyom Kuklev                    23   1
Iskandar Jalilov                 21   2
Dmitriy Prokopenko               20
Nikita Lobanov                   14   1
Ruslan Mahmutov                   6   2
Giorgi Chelebadze GEO             2
Alexei Yeryomenko FIN/RUS         2
Alan Kasayev                      1
Syarhei Kislyak BLR               1

Forwards
Merabi Uridia                    26  12
Konstantin Vasilyev (II)         25
Andrei Vshivtsev                 22   4
Wahit Orazsähedow TKM            20  10
Alexandru Antoniuc MDA           19   1
Ayubxon Gapparov UZB             19   1
Walter Leodan Chalá Vazquez ECU  10
Alexei Medvedev                   1


ANZHI Makhachkala
Coach: Ruslan Agalarov

Goalkeepers
Mehti Jenetov                   25 -22
Azamat Jioyev                    7  -7
Yevgeniy Pomazan                 2  -1
Alexandr Makarov                 1  -3

Defenders
Anvar Ibragimgajiyev            26
Murad Kurbanov                  24
Badavi Guseynov                 21   1
Jamal Rasulov                   16
Oskars Klava LVA                12   1
Yuriy Udunyan                   12
Alexei Igonin                    3

Midfielders
Magomed Mirzabekov              30
Sharif Hamayuni Muhammad        28   7
Gaji G. Gajiyev                 20
Eldar Jangishiyev               19
Alibeg Gerayev                  17
Viktor Kuzmichov                13
Seyt-Daut Garakoyev              9   1
Islam Suleymanov                 7   2
Gamzat Aldanov                   7
Magomed Gamidov                  6
Azamat Ibragimov                 6
Alimpasha Ajiyev                 1
Mehdi Carcela-González BEL/MAR   1
Alexei Ivanov                    1
Mikhail Pometsko                 1

Forwards
Shamil Mirzayev                 26   4
Isah Abdulahi Eliakwu NGA/ITA   22  10
Giorgi Iluridze GEO             19   4
Irakli Klimiashvili GEO         13
Ilya Kukharchuk                 11
Islamnur Abdulavov               9   2
Magomed Razakov                  9
Myroslav Slavov UKR              9
Alexandr Prudnikov               7   2
Arafat Djako TOG                 4
Ramazan Magomedov                4


TOM Tomsk
Coach: Viktor Sebelev / Alexandr Familtsev

Goalkeepers
Ivan Komissarov           10 -10
Daniil Gavilovskiy         7 -12
Mikhail Filippov           5  -7
Vladimir Ageyev            5  -8
Alexei Botvinyev           4  -1

Defenders
Yaroslav Ovsyannikov      28
Mikhail Bashilov          27   2
Denis Voronov             26   3
Artyom Kochergin          21
Ilya Protasov             19   2
Alexandr Moskov           17
Dmitriy Tikhonov          10
Nikolai Pogrebnyak         7   2
Maxim Suvorov              4
Ovidiu Liviu Dananae ROM   2
Dmitriy N. Smirnov (II)    1

Midfielders
Oleg Sokulov              28
Yevgeniy Koksharov        27   1
Yevgeniy Chernov          25   2
Bobirmiza Mahmudov        25
Sultan Aksanov            21   2
Dmitriy Nikitinskiy       18
Yevgeniy Goryachev        17
Dmitriy Yefremov          16   1
Anton Kozlov              15   1
Yevgeniy Balyaikin         1
Adrian Ropotan ROM         1
Sergei Skoblyakov          1

Forwards
Alexei Sazonov            29   5
Kirill Pogrebnyak         25  15
Alexandr Bogdanov         22   1
Artyom Nozdrunov          17   3
Roman Zharikov             2


AMKAR Perm
Coach: Rustem Huzin

Goalkeepers
Igor Stepanov                9 -11
Dmitriy Yershov              9 -11
Andrei Danilov               8  -7
Mikhail Oparin               6  -8
Vasil Khamutouski BLR/RUS    1  -2
Maxim Shumailov              1  -2

Defenders
Brian Oladapo Idowu         28
Artyom Moryganov            25
Mikhail Smirnov             21   1
Kirill Moryganov            19
Andrei Blându               13
Artyom Molodtsov            10   2
Serhiy Harashchenkov UKR     9
Nemanja Mijuškovic MNE/SRB   7
Nikita Permyakov             7
Vitaliy Fedoriv UKR          4
Zurabi Tsiskaridze USA/GEO   4
Samir Merzic BIH             3
Vyacheslav Batyr             2
Vyacheslav Kalashnikov       1
Nikola Mijailovic SRB        1

Midfielders
Yevgeniy Smorodin           28   3
Danil Kochkin               28   2
Artur Ryabokobylenko        27   7
Yevgeniy Rudakov            24   1
Anton Romanenko             24
Artyom Vasilyev             22
Alexei Skvortsov            19
Dmitriy Kozlov               7   1
Igor Paderin                 4
Andrei Sekretov              3
Nikita Glukhikh              2
Vitaliy Grishin              1
Josip Kneževic CRO           1
Predrag Mijic SRB            1
Georgi Peev BUL              1
Artur Valikayev              1

Forwards
Andrei Andriyevskiy         25   5
Alexandr Subbotin           24   8
Timofei Sirotin             23   1
Yevgeniy Tyukalov           19   5
Ilya Kolpakov                7
Nikita Burmistrov            5   2
Illya Mykhalyov UKR          2   2
Sergei Volkov                2


KUBAN Krasnodar
Coach: Andrei Yudin

Goalkeepers
Eduard Baichora             14  -5
Stanislav Namasco MDA/RUS   12  -9
Bogdan Karyukin              9 -16
Alexandr Budakov             7  -7
Alexandr Rudenko             2   0

Defenders
Ivan Knyazev                27   2
Maxim Kovalchuk             19
Sergei Gorelov              13
Sergei Drampov              10
Alexandr Kaglyuk             9
Rustam Kokoskeria            7
Mauricio Prieto Garcés URU   7
Luiz da Silva "ZELÃO" BRA    5
Roman Bugayev                3   1
Sergei Bendz                 2
Anton Rogochiy               2
Eduard Tatoyan               2
Igor Armas MDA/RUS           1
Igor Alexandre Lolo CIV      1
Radomir Ponomaryov           1
Francisco Zuela ANG/POR      1

Midfielders
Arkadiy Kalayjian           28   1
Ruslan Slinko               27
Alexandr Nesterenko         25   5
Bunyamudin Mustafayev       25
Kakhaber Khalvashi          24
Vladimir Lobkaryov          23
Yevgeniy Kurdus             21   2
Maxim Malysh                20   2
Alexandr Karibov            17
Ivan Gagloyev               16
Tavakkul Mamedov            15   3
Igor Paderin                12   4
Alyaxei Skvyarnyuk BLR/RUS   7
Vladislav Ryzhkov            6   2
Artyom Fiedler               3
David Tsorayev               3
Vladislav Kulik              2   1

Forwards
Anton Sekret                26   6
Yevgeniy Kasyanov           20   1
Artyom Gevorgyan             8   1
Nikolai Zhilyayev            6
Marcos Ureña Porras CRC      4
František Kubík SVK          1


ZENIT Sankt-Peterburg
Coach: Anatoliy Davydov

Goalkeepers
Andrei Zaitsev          28 -29
Yegor Baburin            2  -5

Defenders
Dmitriy Telegin         22
Denis Terentyev         21   2
Alexandr Manyukov       21
Sergei Kostin           20   2
Igor Cheminava          16
Nicolás Peñailillo CHI   9   1
Kirill Kostin            5
Nicolas Lombaerts BEL    5
Artyom Deineko           1
Michael Lumb DEN         1
Fernando Meira POR       1

Midfielders
Maxim Batov             26   1
Nikita Bocharov         24   4
Andrei Vasilyev         24
Alexandr S. Petrov      20   1
Sergei Petrov           14   1
Alexei Kayukov          14
Vyacheslav Zinkov       10
Artyom Patrelyak         9   1
Ovidijus Verbickas LTU   8
Yevgeniy Bashkirov       7
Alexei Ionov             5   3
Yevgeniy Markov          3
Alexei Yevseyev          1

Forwards
Stanislav Murikhin      26   5
Sergei Tsyganov         24   3
Alexei Panfilov         19   1
Pavel Shuvalov          18   1
Vyacheslav Sushkin      17
Stanislav Matyash       15   6
Vladislav Sirotov       12
Ilya Yeronin             9   2
Pavel Mogilevets         5


VOLGA Nizhniy Novgorod
Coach: Magomed Adiyev

Goalkeepers
Mikhail Malyshev              19 -24
Mikhail Kerzhakov             13 -15
Vitaliy Astakhov               9  -6

Defenders
Vasiliy Samokhvalov           28   2
Vladislav Rikovskiy           26
David Kokhia                  25   1
Shamil Kurbanov               25
Pavel Pashin                  21
Artyom Abramov                13
Andrei Buivolov                6
Miklós Gaál HUN                5   1
Alexandr Belozyorov            5
Alexei Aravin                  4
Gia Grigalava GEO/RUS          4
LEÍLTON Silva dos Santos BRA   2
Pavel Averin                   1

Midfielders
Alexandr Semyachkin           26   1
Ruslan Pashtov                23   9
Ilya Syomin                   23
Dmitriy Vershinin             23
Shota Bibilov                 22   8
Artyom Bragin                 21   2
Roman Jigkayev                14   1
Yevgeniy Degtyaryov           11   1
Ivan Strelov                  10
Mihail Paseciniuc MDA          7
Alexandr Shulenin              6
Gogita Gogua GEO/RUS           5   1
Maxim Zyuzin                   4   1
Ivan Maximov                   4
Artyom Anisimov                3   1
Maxim Burchenko                3
Inal Getigejev                 3
Gocha Khojava GEO/RUS          2   1
Vladislav Gudoshnikov          2
Nikita Malyarov                1   1
Sergei Yashin                  1

Forwards
Mikhail Sorochkin             27   5
Vladislav Chernikov           19
Alan Kajayev                  11
Mate Vatsadze GEO              4   3
Mersudin Ahmetovic BIH         3   2
Dmitriy Karasyov               1


KRYLYA SOVETOV Samara
Coach: Alexandr Babanov

Goalkeepers
Alexei Y. Kozlov                   19 -36
David Yurchenko                     6  -4
Nikita Alexeyev                     4  -5
Alexei Fyodorov                     3  -3

Defenders
Valeriy Pochivalin                 27   2
Yevgeniy Zverev                    24
Denis Vikhrov                      17   1
Pavel Novitskiy                    14
Basel Abdoulfattakh RUS/SYR        11
Viktor Genev BUL                    8
Alexei Kontsedalov                  7
Sergei Bozhin                       6
Steeve Joseph-Reinette FRA          3
Dzmitry Molash BLR/RUS              3
Sergei Ponomarenko                  3

Midfielders
Maxim Paliyenko                    27   2
Sergei Nakhlyostkin                27   1
Yegor Naumov                       24   1
Dzyanis Kouba BLR/RUS              22
Alexandr Budanov                   21   8
Oleg Shalayev                      20
Alexei Khrushchov                  17   2
Joseph DiChiara CAN                15   1
Artyom Bykov                       15
Alexandr Yeliseyev                  9   7
Yevgeniy V. Frolov                  9
Anton Bobyor                        8   3
Dmitriy Kostyayev                   8
Yuriy Kirillov                      6
Sergei Kuznetsov                    6
Nikolai Revnyak                     3
Juan Carlos Escobar Rodríguez COL   2   1
Roman Grigoryan                     1

Forwards
Sergei Sipatov                     23   3
Alexei A. Popov                    17   2
Roman Kasyanov                     16
Marat Gubjev                       15   2
Vladimir Pestryachov                7   1
Hizir Appayev                       5   1
Nejc Pecnik SVN                     4   1
Dimitar Makriev BUL                 2
Volodymyr Pryyomov UKR              1   1


FK KRASNODAR
Coaches: Sergei Vakhrushev / Oleg Vasilenko

Goalkeepers
Arsen Beglaryan                19 -30
Denis Pchelintsev              17 -29
Yevgeniy Gorodov                1  -1
Igor Usminskiy                  1  -1

Defenders
Konstantin Ryabov              27   1
Artyom Yankovskiy              24
Franz Guck                     20
Sergei Khimov                  20
Maxim Pichugin                 19
Nikolay Markov UZB/RUS          6
Alyaxandr Martynovich BLR/RUS   5
Sergei Khmelevskoi              4
Alexandr Marchenko              4
Roman Saunin                    2
Fyodor Kudryashov               1
Alexandr Luzin                  1
Ognjen Vranješ BIH              1

Midfielders
Andriano Kokoskeria            27   3
Yakov Zaika                    22   7
Artur Adamyan                  20   3
Nikita Galkin                  20   1
Maxim Yermakov                 13   1
Andrei Pazin                   13
Yevgeniy Andriyenko            12
Alexei Ryabokon                12
Artyom Beketov                 10
Dmitriy Michkov                 9
Marat Garipov                   7   1
Mikhail Komkov                  6   3
Alexandr Y. Yerokhin (II)       6   2
Andrei Gorbanets                6   1
Hasan Ahriyev                   6
Ilya Mironov                    6
Yevgeniy Chernyshov             4
Andrei Mikheyev                 4
Oleg Samsonov                   4
Rui Miguel Melo Rodrigues POR   3   2
Kirill Morozov                  2
Ilya Petrov                     2
Vladimir Tatarchuk              2
Yevgeniy Shipitsin              1   1
Alyaxandr Kulchy BLR/RUS        1
Pavel Marushko                  1
Alexei Maslennikov              1
Roman Vorobyov                  1

Forwards
Alexei Bezglasny               28   2
Alexei Zolotarenko             25   2
Maxim Seryogin                 14   2
Andrei Batyutin                13   1
Spartak Gogniyev                7   6
Igor Picusceac MDA/RUS          5


SPARTAK Nalchik
Coach: Zaur Kibishev

Goalkeepers
Azamat Shogenov            12 -21
Anton Antipov              11 -17
Timur Haniyev               4  -9
Stanislav Namasco MDA/RUS   3  -4
Artur Kumykov               2  -4

Defenders
Ahmat Chochuyev            27   5
Timur Teberdiyev           26   2
Ruslan Abazov              19
Zalim Makoyev              18
Kantemir Hagabanov         15   2
Islam Yaganov              15
Azamat Serkov              14
Milan Jovanovic MNE         6   1
Alexandr Kulikov            3
Andrei Lukanchenkov         2   1
Jantemir Soblirov           2
Alexei Aravin               1
Idar Kubalov                1
Yuriy Lebedev               1

Midfielders
Amirhan Shavayev           28   2
Maxim Kovalskiy            28
Reziuan Mirzov             24   4
Alihan Shavayev            23   2
Alim Kumykov               22   1
Zalim Kanihov              18
Ibragim Beshtokov          13
Jashar Hubiyev             12   1
Semyon Fomin                7
Artur Kochesokov            4
Serhiy Pylypchuk UKR/RUS    3   2
Nikita Malyarov             2   2
Alexandr Shchanitsin        2   1
Jovan Golic SRB             1
Azamat Gurfov               1

Forwards
Ruslan Bolov               24   4
Magomed Mitrishev          17   5
Aslan Barokov              11
Nazir Kazharov              8   2
Bogdan Milic MNE            5   1
Igor Portnyagin             2   1
Hannes Sigurðsson ISL       2
Islam Tlupov                1


FK ROSTOV
Coaches: Andrei Talalayev / Ihor Hamula UKR/RUS

Goalkeepers
Artyom Orsayev              15 -27
Alexandr Solovyov            9 -12
Ilya Madilov                 5  -5
Anton Kochenkov KGZ/RUS      5  -9
Rasul Farfutdinov            2  -6
Martin Lejsal CZE            1  -2

Defenders
Henry Hagba                 30   4
Igor Gubanov                28   2
Andrei Zotov                27   2
Sergei Harlamov             27   1
Vasiliy Mironik             26
Anton Kotenev               25
Artyom Kulesha              17   2
Temur Mustafin              14
Andrei Demchenko            10
Mikhail Martynov            10
Dmitriy Domrin               9
Valentin Filatov             4
Andriy Proshyn UKR/RUS       4
Alan Bagayev                 3
Dmitriy Dolya                2
Alexandr Khokhlov            2
Ivan Živanovic SRB           2
Anis Boussaïdi TUN           1
Dmitri Kruglov EST           1

Midfielders
Artyom Kulishev             26   2
Nikita Vasilyev             21   3
Khoren Bayramyan            19   4
Yevgeniy Filippov           13
Alexei Tkach                 6
Alexandr A. Tumasyan         6
Dmitriy Malyaka              4
Alexei Ryabokon              4
Roman Yemelyanov             4
Óscar Ahumada ARG/ITA        3
Timur Mirzoyev               3
Dragan Blatnjak BIH/CRO      2
Alexei Rebko                 2
Karlen Vartanyan             2
Oleg Ivanov                  1

Forwards
Magomed Kurbanov            28   4
Dmitriy Kukharchuk          28
Fyodor Dvornikov            14   3
Alexei Sugak                13
Andrei Arefyev               8
Roman Adamov                 2   1
Michal Papadopulos CZE/GRE   2
Dmitriy Kirichenko           1


TEREK Grozny
Coach: Magomed Magomayev

Goalkeepers
Stepan Sicaci MDA/RUS     17 -33
Rizavdi Edilov            13 -17
Ramzan Asayev              5  -9
Yaroslav Hodzyur UKR/RUS   1  -1

Defenders
Murad Tagilov             26   3
Jabrail Kadiyev           17
Magomed Adayev            16
Piotr Polczak POL         13   1
Batyr Umarov              13
Mansur Soltayev           11
Yusup Tepishev            10
Sheykh-Magomed Tagirov     9
Ismail Ediyev              7
Alihan Ediyev              6
Zeev Haimovich ISR         5
Shamil Maltsagov           3
Antonio Ferreira BRA       1
Dmitriy Yatchenko          1
Hervé Zengue BFA/CMR       1

Midfielders
Shamil Ashahanov          24   3
Bekhan Usmanov            15
Movsur Adamov             13
Vadim (Ahmad) Belozyorov  12
Alihan Soltayev           12
Anzor Tembulatov          11   2
Salah Barzukayev          11
Umar Davletmurzayev       10
Nur-Islam Jabrailov        9
Andrei Kobenko             9
Ruslan Kantayev            8
Sayd-Magomed Suleymanov    8
Alihan Abuhajiyev          4
Oleg Vlasov                3
Guy-Stéphane Essamé CMR    2
Adam Baybatyrov            1
Blagoy Georgiev BUL        1
Alexandr Pavlenko          1
Dmitriy A. Smirnov (I)     1

Forwards
Aslan Tokhosashvili       27   1
Tarko Islamov             21   6
Halid Kadyrov             18   1
Salambek Elgajiyev        16   1
Islam Davletukayev        14   1
Rodrigo Tiui BRA          10   6
Apti Ahyadov               7   1
Mahammad Selimsultanov     5
Musawengosi Mguni ZIM      3   2
Zaur Sadayev               2



TEAM STATS - CHAMPIONSHIP 2012  (Games, Goals)

DINAMO Moskva
Coach: Sergei Chikishev

Goalkeepers
Yevgeniy K. Frolov          11 -10
Yegor Generalov              1   0
Roman Khalanchuk             1   0
Yevgeniy Puzin               1   0
Anton Shunin                 1  -1

Defenders
Nikita Sergeyev             13
Anton Ivanov                12
Pavel Yevseyev              11
Artyom Yarmolitskiy          9
Ihar Shytau BLR              4   1
Alan Gatagov                 2
Alexandru Epureanu MDA/RUS   1
Denis Rykhovskiy             1
Vladimir Rykov               1

Midfielders
Vitaliy Komisov             13   3
Ivan Solovyov               13   3
Alexandr Ilyin              12   2
Borys Tashchy UKR           10   1
Vladimir Sobolev             9
Dmitriy Zhivoglyadov         9
Artyom Katashevskiy          8
Alexandr Sapeta              7
Oleg Valov                   7
Pavel Nyakhaichyk BLR        6   1
Vladimir Torshentsev         6   1
Mikhail Zhabkin              6
Sergei Terekhov              5   1
Alexandr Tashayev            3   1
Karen Hakobyan RUS/ARM       2
Anatoliy Katrich             2
Igor Khokhlov                2
Igor Semshov                 1

Forwards
Andrei Panyukov             13  13
Dmitriy Otstavnov           12   1
Fyodor Smolov                7   3
Andriy Voronin UKR           2
Irakli Logua RUS/GEO         1


SPARTAK Moskva
Coach: Dmitriy Gunko

Goalkeepers
Sergei Chernyshuk            4  -3
Nikolai Zabolotny            4  -3
Alexei Skornyakov            4  -4
Artyom Rebrov                3  -2

Defenders
Anton Khodyrev              14   2
Nikolai Fadeyev             14
Alexandr Putsko             13   1
Irakli Chezhia              12
Ivan Khomukha                8
Sergei Bryzgalov             5
Denis Kutin                  5
Marcos Faustino Rojo ARG     3   2

Midfielders
Ilnur Alshin                14
Igor Leontyev               12
Andrei Svyatov              10
Soslan Gatagov               9   1
Pavel A. Sergeyev            8
Artyom S. Samsonov           5
Alexandr Zotov               5
Artyom Timofeyev             3
Janiko "Jano" Ananidze GEO   2
Filip Ozobić CRO             2
Emin Mahmudov RUS/AZE        1
Alexandr Sheshukov           1
Vladimir Zubarev             1

Forwards
Konstantin Savichev         14   2
Vladimir Obukhov            12   8
Dzmitry Khlebasolau BLR     12   2
Alexandr Kozlov              8   3
Artyom Fedchuk               2


CSKA Moskva
Coach: Alexandr Grishin

Goalkeepers
Ilya Pomazun                   8  -8
Vyacheslav Isupov              3  -2
Vadim Karpov                   2  -4
Sergei Revyakin                2  -5

Defenders
Andrei I. Semyonov            13
Pyotr Ten                     12   2
Pavel Drozdov                 12
Semyon Fedotov                11
Anton Polyutkin               10
Lionel Adams                   4
Viktor Vasin                   3
Vyacheslav Karavayev           1

Midfielders
Yevgeniy Kobzar               14   4
Gela Zaseyev                  14   2
Ravil Netfullin               14   1
Artyom Popov                  13   3
Armen Hambardzumyan           13   1
Kim In-Sung KOR               11
Batraz Hadartsev               8
Yuriy Bavin                    7
David Khurtsidze               7
Sergei Seredin                 5
Yegor Ivanov                   3
Nikolai Dergachov              2
Alexandr N. Vasilyev (II)      1   1
Aleksandrs Cauņa LVA           1

Forwards
Konstantin Bazelyuk           13   3
Serder Serderov                8   1
Georgiy Baghdasaryan RUS/ARM   4
Muhammad Sultonov              1


ZENIT Sankt-Peterburg
Coach: Anatoliy Davydov

Goalkeepers
Andrei Zaitsev           7  -7
Yegor Baburin            7 -10

Defenders
Dmitriy Telegin         12
Denis Terentyev         11   1
Kirill Kostin            9
Dmitriy Chertishchev     3
Andrei G. Ivanov II      3
Sergei Kostin            3
Ilya Zuyev               3
Andrei Vasilyev          2   1
Igor Cheminava           2

Midfielders
Maxim Batov             14   1
Yevgeniy Bashkirov      13   1
Pavel Mogilevets        10   1
Alexei Yevseyev          9   3
Alexandr Zakarlyuka      9   1
Vyacheslav Zinkov        9
Danila Yashchuk          7
Ovidijus Verbickas LTU   5   1
Nikita Bocharov          2
Alexei Ionov             2
Alexei Kayukov           2
Alexandr S. Petrov       2
Vyacheslav Sushkin       1

Forwards
Vladislav Yefimov       12   1
Dmitriy Bogayev         11   1
Yevgeniy Markov          9   1
Pavel Kireyenko          8   1
Sergei Tsyganov          8
Igor Yelin               5   2
Stepan Rebenko           5
Alexei Panfilov          3
Alexei Sutormin          2
Ilya Yeronin             1


RUBIN Kazan
Coaches: Yuriy Utkulbayev / Vladimir Yezhurov / Andrei Fyodorov

Goalkeepers
Dmitriy Volkotrub                13 -16
Alexei Berezin                    2  -1

Defenders
Iskandar Jalilov                 14
Viktor Garayev                   11
Solomoni "Saba" Kvirkvelia GEO    8
Marat Doyati                      6
Elmir Nabiullin                   6
Avtandili Brachuli GEO            5
Cristian "Colo" Ansaldi ARG/ITA   2
Maxim Zhestokov                   2
Yuriy Savosin                     1

Midfielders
Mikhail Gorelishvili             12   2
Almaz Askarov                    12
Parvizjon Umarboyev TJK          12
Alisher Jalilov TJK/RUS          10
Nikita Lobanov                   10
Dmitriy Prokopenko               10
Louay Ourourou RUS/MOR            9
Nikita Bocharov                   8
Marat Sitdikov                    2
Syarhei Kislyak BLR               2
Artyom Kuklev                     2
Jonatan Valle Trueba ESP          2
Pyotr Bystrov                     1

Forwards
Wahit Orazsähedow TKM            13   2
Georgiy Nurov                    12   5
Merabi Uridia GEO/RUS            12   3
Konstantin Vasilyev (II)         12
Andrei Vshivtsev                  8   1
Ayubxon Gapparov UZB              5   2
Sergei Davydov                    5
Alexandru Antoniuc MDA            2
Giorgi Chelebadze GEO             1
Alexei Medvedev                   1


LOKOMOTIV Moskva
Coach: Vladimir Volchek

Goalkeepers
Miroslav Lobantsev             9 -16
Yuriy Kostrikov                4  -6
Alexandr Vorobyov              2  -1
Alexandr Filtsov               1  -2

Defenders
Alexandr Seraskhov            13
Sergei Zuikov                 13
Igor Golban                   11   1
Sandro Tsveiba                10   1
Georgiy Burnash               10
Vladimir Smirnov               8
Temur Mustafin                 6
Alexandr Yarkovoi              3
Mikhail Borisov                2
Nikita Samokhvalov             2
Vitaliy Lystsov                1
Andrei Yeshchenko              1

Midfielders
Nikita Dubchak                14
Panagiotis Hartiyadi RUS/GRE  14
Nikita Salamatov              14
Nikolai Kalinskiy             13   1
Yevgeniy Kirisov              12   1
Alexandr Zakuskin             12   1
Nikita Lapin                   9   1
Vyacheslav Podberyozkin        6
Alexandr Lomakin               3
Alexandr Zhizhin               3
Alexei Gorshkov                2
Viktor Lipin                   2
Senijad Ibričić BIH/CRO        1
Igor Mendelev                  1

Forwards
Mikhail Petrusyov             11   1
Maxim Barsov                  10   3
Kamil Mullin                   6   3
Semyon Sinyavskiy              1


ANZHI Makhachkala
Coach: Ruslan Agalarov

Goalkeepers
Mehti Jenetov                   9 -14
Azamat Jioyev                   7  -8

Defenders
Murad Kurbanov                 14
Jamal Rasulov                  13
Anvar Ibragimgajiyev           12
Yuriy Udunyan                  12
Nikita Perevozchikov            3
Benoît Christian Angbwa CMR     1

Midfielders
Gaji G. Gajiyev                14
Magomed Mirzabekov             13   1
Islam Suleymanov               12
Seyt-Daut Garakoyev             9
Magomed Gamidov                 8   1
Eldar Jangishiyev               8
Viktor Kuzmichov                6
Gasan Magomedov                 6
Alibeg Gerayev                  5
Gamzat Aldanov                  3   1
Ismail Korgoloyev               3
Sharif Hamayuni Muhammad        2

Forwards
Islamnur Abdulavov             14   7
Shamil Mirzayev                14   2
Ramazan Magomedov               7   1
Magomedzagir Zagirov            4
Ilya Kukharchuk                 2
Mariz Saidov                    2
Isah Abdulahi Eliakwu NGA/ITA   1


KUBAN Krasnodar
Coach: Andrei Yudin

Goalkeepers
Eduard Baichora            13 -15
Stanislav Namaşco MDA/RUS   5  -4
Alexandr Budakov            1   0
Bogdan Karyukin             1   0
Alexandr Rudenko            1   0

Defenders
Alexandr Kaglyuk           12
Ivan Knyazev               11   1
Sergei Drampov              9
Rustam Kokoskeria           8   1
Radomir Ponomaryov          8
Maxim Kovalchuk             2
Roman Bugayev               1
Sergei Khachaturyan         1
Alexei A. Kozlov            1
Igor Alexandre Lolo CIV     1
Luiz da Silva "ZELÃO" BRA   1

Midfielders
Ruslan Slinko              14   1
Bunyamudin Mustafayev      14
Vladimir Lobkaryov         13
Maxim Malysh               11   1
Levon Konoplyov            11
Sergei Zozulya             11
Kakhaber Khalvashi          9
Alexandr Nesterenko         9
Giorgi Ubilava              9
Sergei Arzumanov            7
Nikolai Zhilyayev           4
Arkadiy Kalayjian           2
Alexandr Karibov            2
Yevgeniy Kurdus             2
Anton Sosnin                2
Mikhail Komkov              1
Vladislav Ryzhkov           1
Artur Tlisov                1

Forwards
Anton Sekret                8   2
Igor Boikov                 8
Artyom Gevorgyan            6   3
Yevgeniy Kasyanov           2
František Kubík SVK         1   1
Roman Dromenko              1


SPARTAK Nalchik
Coach: Zaur Kibishev

Goalkeepers
Azamat Shogenov              6  -6
Anton Antipov                6 -11
Timur Haniyev                3  -4

Defenders
Kantemir Hagabanov          14   1
Zalim Makoyev               12
Timur Teberdiyev            12
Ruslan Abazov                9
Andrei Lukanchenkov          6
Idar Kubalov                 5
Jantemir Soblirov            4
Mikhail Bagayev              3
Alexandr Kulikov             3
Hrayr Mkoyan ARM             2
Azamat Serkov                2
Astemir Sheriyev             2
Martin Ashinov               1
Ahmat Chochuyev              1
Milan Jovanović MNE          1
Yevgeniy Ovsiyenko           1
Islam Yaganov                1

Midfielders
Azamat Gurfov               14   1
Maxim Kovalskiy             14
Reziuan Mirzov              13   4
Alihan Shavayev             12   2
Artur Kochesokov             8
Albert Balov                 6   2
Eugeniu Cebotaru MDA/ROM     5
Ibragim Beshtokov            4
Amirhan Shavayev             3
Azamat Atayev                2
Alim Kumykov                 2
Alyaxei Skvyarnyuk BLR/RUS   2
Jovan Golić SRB              1
Adnan Zahirović BIH          1

Forwards
Ruslan Bolov                 6   5
Hasan Bayev                  6   1
Aslan Jemuhov                6
Daviti Siradze GEO           5   2
Islam Tlupov                 4
Daniel Buitrago Tamayo COL   3   1
Kantemir Batsev              3
Nazir Kazharov               2
Bogdan Milić MNE             1
Radik Sabanov                1


FK ROSTOV
Coach: Ihor Hamula UKR/RUS

Goalkeepers
Ilya Madilov                8  -5
Artyom Orsayev              7  -5
Alexandr Solovyov           1  -3

Defenders
Henry Hagba                14   5
Sergei Harlamov            14
Andrei Demchenko           13   1
Igor Gubanov               13   1
Andrei Zotov               13
Vasiliy Mironik            12
Andrei Vasilyev             6
Alexandr Tundyonkov         4
Dmitriy Chistyakov          3
Ivan Terentyev              3
Ivan Živanović SRB          2   1
Valentin Filatov            2
Asker Najafaliyev           2
Denis Kolodin               1
Anton Kotenev               1
Kornel Saláta SVK           1
Igor Smolnikov              1

Midfielders
Artyom Kulishev            13   2
Dmitriy Kartashov          11
Vitaliy Ivanov              9
Óscar Ahumada ARG/ITA       8
Khoren Bayramyan            7   4
Vitaliy Dyakov              6   1
Sergei A. Mikhailov         4
Dragan Blatnjak BIH/CRO     2
Nikita Vasilyev             2
Élson Falcão da Silva BRA   1
Alexei Ryabokon             1
Roman Yemelyanov            1

Forwards
Magomed Kurbanov           14   1
Dmitriy Kukharchuk         10
Dmitriy Poloz               3   1
Dmitriy Kirichenko          2   1
Andrei Arefyev              1
Fyodor Dvornikov            1


TEREK Grozny
Coaches: Sultan Tazabayev / Isa Baytiyev

Goalkeepers
Rizavdi Edilov            13 -14
Stepan Sicaci MDA/RUS     10  -6

Defenders
Jabrail Kadiyev           11   3
Murad Tagilov              9   2
Arbi Musluyev              7   1
Zeev Haimovich ISR         2   1
Antonio Ferreira BRA       2
Rizvan Utsiyev             2
Shamil Maltsagov           1
Piotr Polczak POL          1
Hervé Zengue BFA/CMR       1

Midfielders
Salakh Barzukayev         13
Magomed Adayev            12
Bekhan Usmanov            12
Shamil Ashahanov          10   5
Levani Gvazava GEO/RUS     9   2
Magomed Borshayev          9   1
Ahyad Garisultanov         8
Sheykh-Magomed Tagirov     6   1
Alihan Abuhajiyev          5
Alihan Soltayev            4
Umar Davletmurzayev        2
Zelim Taymiskhanov         2
Adílson Warken BRA         1
Guy-Stéphane Essamé CMR    1
Maurício da Silveira BRA   1
Alexandr Pavlenko          1

Forwards
Aslan Tokhosashvili       14
Apti Ahyadov              12   2
Halid Kadirov             11   3
Tarko Islamov             10
Islam Davletukayev         7
Rodrigo Tiuí BRA           2   2
Zaur Sadayev               1   2
Stanislav Murikhin         1
Magomed Yanursayev         1


KRYLYA SOVETOV Samara
Coach: Alexandr Babanov

Goalkeepers
Alexei Fyodorov               5  -1
Alexei Y. Kozlov              5 -10
Denis Vavilin                 4  -6

Defenders
Valeriy Pochivalin           14   3
Sergei Bozhin                13
Yevgeniy Zverev              12
Andrei Veselov               10   1
Artyom Kasimov                9
Denis Vikhrov                 8
Dzmitry Molash BLR/RUS        3
Pavel Novitskiy               2
Basel Abdoulfattakh RUS/SYR   1
Steeve Joseph-Reinette FRA    1
Alexei Kontsedalov            1
Sergei Ponomarenko            1

Midfielders
Oleg Shalayev                14   7
Artyom Bykov                 13   1
Fyodor Alexenko              12
Sergei Nakhlyostkin          11   1
Joseph di Chiara CAN          9   1
Maxim Paliyenko               8   2
Ognjen Koroman SRB/BIH        6
Viktor Svezhov                4
Alexandr Budanov              2
Yegor Naumov                  2
Pavel Seminyaka               2
Ibragim Tsallagov             2
Yevgeniy V. Frolov            1
Volodymyr Pryyomov UKR        1

Forwards
Vladimir Pestryachov         14
Alexei Vasechkin             11   2
Hizir Appayev                 5   4
Sergei Sipatov                2   1
Yevgeniy Galaktionov          2
Roman Kasyanov                2
Alexei A. Popov               1


AMKAR Perm
Coach: Rustem Huzin

Goalkeepers
Andrei Danilov              10  -8
Mikhail Oparin               8  -7

Defenders
Artyom Molodtsov            13
Zurabi Tsiskaridze USA/GEO  11   1
Brian Oladapo Idowu         11
Nemanja Mijuškovic MNE/SRB  11
Ilya Krichmar                8
Serhiy Harashchenkov UKR     2
Kirill Moryganov             2
Nikita Permyakov             2
Artyom Moryganov             1
Alexei V. Popov KAZ/RUS      1

Midfielders
Dmitriy Kozlov              14   2
Yevgeniy Smorodin           14   2
Danil Kochkin               14
Yevgeniy Rudakov            11   2
Alexandr Pantsyrev          11   1
Artur Ryabokobylenko        10   1
Anton Romanenko              9
Maxim Lauk                   4   1
Andrei Topciu                4
Vladislav Shustov            2
Alexei Skvortsov             2
Artyom Vasilyev              2
Andrei Sekretov              1   1
Nikita Glukhikh              1
Predrag Mijić SRB            1
Igor Paderin                 1

Forwards
Andrei Andriyevskiy         12   2
Timofei Sirotin             12
Alexandr Subbotin           10   8


FK KRASNODAR
Coaches: Oleg Vasilenko / Zoran Tešović SRB

Goalkeepers
Igor Usminskiy             7  -6
Yevgeniy Gorodov           6  -6
Dmitriy Goryachkin         3  -3
Arsen Beglaryan ARM/RUS    2  -2
Denis Kavlinov             2  -5

Defenders
Konstantin Ryabov         14
Oleg Mikhailov            12
Sergei Khmelevskoi        10
Alexandr Luzin             9
Ramil Zyabirov             9
Artur Farion               6
Nikolay Markov UZB/RUS     4   1
Oleg Lanin                 3
Roman Saunin               3
Maxim Pichugin             2
Artyom Yankovskiy          2
Franz Guck                 1
Sergei Khimov              1
Alexandr Marchenko         1

Midfielders
Hasan Ahriyev             14   2
Ilya Petrov               12   4
Marat Garipov             12
Andrei Perevalov          12
Pavel Marushko            11   2
Valeriu Ciupercă MDA/RUS  10   3
Maxim Yermakov            10   1
Vladimir Tatarchuk         9
Kirill Morozov             7
Maxim Molokanov            3
Yevgeniy Chernyshov        2
Andriano Kokoskeria        2   1
Artur Adamyan ARM/RUS      2
Igor Yermakov              2
Yakov Zaika                2
Yevgeniy Andriyenko        1
Igor Lambarschi MDA/RUS    1
Dmitriy Pavlenko           1

Forwards
Maxim Seryogin            10
Nikolai Komlichenko        9   2
Igor Picuşceac MDA/RUS     5   1
Alexei Bezglasny           2
Alexei Zolotarenko         2
Otari Martsvaladze GEO     1


TOM Tomsk
Coach: Alexandr Familtsev

Goalkeepers
Daniil Gavilovskiy          7 -11
Mikhail Filippov            4 -10
Vladimir Ageyev             2  -2
Alexei Botvinyev            1  -1

Defenders
Nikolai Pogrebnyak         13
Alexandr Moskov            13
Yaroslav Ovsyannikov       11
Yevgeniy Chinyayev          8
Artyom Kochergin            8
Dmitriy Tikhonov            8
Mikhail Bashilov            6   1
Denis Voronov               5
Dmitriy N. Smirnov (II)     4   1
Andrei A. Ivanov (I)        2
Ilya Protasov               2
Viktor Stroyev              1

Midfielders
Yevgeniy Koksharov         14   2
Yevgeniy Goryachev         12   1
Oleg Sokulov               12
Yevgeniy Chernov           11   3
Dmitriy Yefremov           11
Bobirmiza Mahmudov         10
Sultan Aksanov              8   2
Alexei Sakhno               5
Dmitriy Nikitinskiy         4
Emin Mahmudov RUS/AZE       2   1
Yevgeniy Balyaikin          2
Dmitriy Malyaka             2
Denis Boyarintsev           1   1
Yevgeniy Konstantinovskiy   1

Forwards
Alexandr Bogdanov          12   1
Kirill Pogrebnyak           9   1
Alexei Sazonov              8   1
Roman Zharikov              6
Alexandr Nikonov            4


VOLGA Nizhniy Novgorod
Coaches: Magomed Adiyev / Vladimir Zinovyev

Goalkeepers
Mikhail Malyshev        10 -22
Fyodor Osin              4  -9
Ilya Abayev              1  -1

Defenders
Vasiliy Samokhvalov     13
Alexei Mamonov          11   3
Pavel Pashin            11
David Kokhia             7
Shamil Kurbanov          6
Vladislav Rikovskiy      3
Bogdan Belonogov         2
Gia Grigalava GEO/RUS    1

Midfielders
Roman Jigkayev          14   1
Ivan Maximov            12   1
Artyom Bragin           12
Ilya Syomin             11   1
Dmitriy Vershinin       11
Ruslan Pashtov           9   4
Alexandr Budanov         9   1
Yevgeniy Degtyaryov      9
Alexei Pomerko           6
Artyom Anisimov          3
Vladislav Ryzhkov        3
Ivan Strelov             3
Alexandr Semyachkin      2
Alexandr Shulenin        2
Mihail Paseciniuc MDA    1

Forwards
Dmitriy Karasyov        11   4
Mikhail Sorochkin       11
Mersudin Ahmetović BIH  10   4
Vladislav Chernikov      7
Alan Kajayev             2
Petar Jelić BIH/SRB      1





2010 (youth championship)

2011/12 (senior championship)

2012/13 (youth championship)


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 26 Jul 2012

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.