Russia 2013/14 Youth Championship

RFPL Youth Team Championship 2013/14 (6th Edition)

Final Table:

 1.Dinamo Moskva           30  22  3  5  68-27  69  Youth Champions
 2.CSKA Moskva             30  17  5  8  60-35  56  
 3.Krylya Sovetov Samara   30  17  4  9  52-37  55  
 4.Anzhi Makhachkala       30  16  6  8  45-27  54  
 5.Lokomotiv Moskva        30  16  3 11  61-44  51  
 6.Volga Nizhniy Novgorod  30  14  6 10  50-38  48  
 7.Terek Grozny            30  14  5 11  49-45  47  
 8.Spartak Moskva          30  12  6 12  42-41  42  
 9.Ural Yekaterinburg      30  11  4 15  47-66  37  [+]
10.Tom Tomsk               30  10  7 13  39-56  37  [+]
11.FK Rostov               30  10  6 14  43-47  36  
12.Rubin Kazan             30   9  8 13  34-39  35  
13.Zenit Sankt-Peterburg   30   8  7 15  36-48  31  
14.Amkar Perm              30   7 10 13  36-52  31  
15.FK Krasnodar            30   8  5 17  30-38  29  
16.Kuban Krasnodar         30   5  3 22  11-63  18  

Round 1 [Total Att: 3,470; Average: 434]
[Jul 13]
Dinamo    1-0 Volga
  [Dmitriy Otstavnov 90+1 pen. Att: 70]
Anzhi     0-1 Lokomotiv
  [Nikita Salamatov 82. Att: 300]
Kuban     0-1 Rubin
  [Aslanbek Sikoyev 41. Att: 200]
[Jul 14]
Rostov    0-1 Terek
  [Salah Barzukayev 76. Att: 250]
[Jul 15]
Krylya So 1-0 Spartak
  [Vladimir Pestryachov 28. Att: 900]
Amkar     1-0 Tom
  [Yevgeniy Tyukalov 51. Att: 350]
[Jul 16]
Ural      0-3 CSKA
  [Konstantin Bazelyuk 11 pen, 24, Sergei Seredin 31. Att: 300]
Krasnodar 3-1 Zenit
  [Nemanja Tubić 1, Isael Barbosa 50, Ilya Zhigulyov 65 - Alexei Gasilin 37.
   Missed PK: Artyom Simonyan(Zen) 48 (held). Att: 1,100]

Round 2 [Total Att: 2,680; Average: 335]
[Jul 18]
Dinamo    1-0 Anzhi
  [Alexandr Morgunov 71. Att: 200]
[Jul 19]
Volga     1-3 Lokomotiv
  [Ilya Petrov 28 - Kamil Mullin 57, 77 pen, Alexandr Lomakin 90. Att: 280]
Terek     0-0 Amkar     
  [Missed PK: Artur Ryabokobylenko(Amk) 90 (held). Att: 300]
Tom       3-0 Kuban     
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 0-2 (Paata Petriashvili 17, Eduard Cholakyan 68 pen. Att: 400)]
[Jul 20]
Rostov    0-1 Krasnodar
  [Pavel Marushko 86. Att: 400]
Rubin     2-0 Zenit     
  [Serdar Azmoun 45+1, Aydar Habibullin 66. Att: 200]
Ural      6-1 Spartak
  [Alexandr Sobolev 23, 27, Gerson Acevedo 37, Mikhail Filippov 60, Maxim Sergeyev 65,
   Ilmir Shamov 90+2 - Artyom Fedchuk 58. Att: 500]
[Jul 21]
CSKA      3-1 Krylya So
  [Anton Polyutkin 9, Konstantin Bazelyuk 69, Dmitriy Litvinov 71 -
   Artyom Delkin 65. Att: 400]

Round 3 [Total Att: 4,250; Average: 531]
[Jul 25]
Zenit     1-0 Kuban
  [Ramil Sheydayev 47. Att: 800]
[Jul 26]
Dinamo    1-0 Spartak
  [Andrei Panyukov 8. Att: 400]
Ural      2-1 Volga
  [Elbeyi Quliyev 47, Maxim Sergeyev 76 - Nikita Malyarov 45+1. Att: 200]
Rostov    3-1 Tom
  [Artyom Kulishev 83, Andrei Fandeyev 87, Alexandr R. Stepanov 89 -
   Kirill Pogrebnyak 90+2. Att: 300]
[Jul 27]
Lokomotiv 1-3 CSKA
  [Ahmed Pugiyev 12 - Konstantin Bazelyuk 39, 83, Temur Mustafin(Lok) 79 og. Att: 350]
Terek     3-1 Rubin
  [Jabrail Kadiyev 10 pen, 29, Magomed Mitrishev 45 - Selim Nurmuradov 90. Att: 500]
Krylya So 1-2 Anzhi
  [Viktor Kuzmichov 66 pen - Tagir Musalov 29, Islamnur Abdulavov 74. Att: 900]
[Jul 28]
Krasnodar 1-0 Amkar
  [Nikola Drinčić 15. Att: 800]

Round 4 [Total Att: 3,100; Average: 388]
[Aug 1]
Anzhi     3-4 Rostov
  [Tagir Musalov 30, Islamnur Abdulavov 31, Ismail Korgoloyev 64 - Andrei Fandeyev 6,
   Artyom Kulishev 7, 18, Nemanja Nikolić 40 pen. Att: 250]
[Aug 2]
Volga     2-2 Zenit
  [Ilya Petrov 53, Alexei Shelyakov 78 - Alexei Gasilin 6, Ilya Zuyev 62. Att: 350]
Dinamo    4-1 Terek
  [Andrei Panyukov 37 pen, Artyom Katashevskiy 48, Alexandr Ilyin 80,
   Anatoliy Katrich 84 - Dmitriy Val. Yashin 70. Att: 100]
Tom       2-0 Ural
  [Sultan Aksanov 23, Anton Makurin 33. Att: 550]
[Aug 3]
Kuban     1-1 Spartak
  [Maxim Malysh 82 - Artyom Fedchuk 10. Att: 700]
Rubin     2-2 CSKA
  [Sardar Azmoun 27, Nika Kacharava 67 - Konstantin Bazelyuk 13, 76. Att: 350]
Amkar     0-2 Krylya So
  [Alexandr Yeliseyev 48, Alexandr Klyagin 83. Att: 350]
[Aug 4]
Lokomotiv 0-3 Krasnodar
  [Ilya Borisov 16, Vladimir Koman 48, Gérard Gohou 86. Att: 450]

Round 5 [Total Att: 4,650; Average: 581]
[Aug 16]
Terek     0-2 Lokomotiv
  [Arshak Koryan 30, Kamil Mullin 57. Att: 500]
Ural      2-1 Amkar     
  [Sergei Shayunov(Amk) 47 og, Alexei Gerasimov 13 - Yevgeniy Tyukalov 90+3. Att: 300]
Zenit     1-2 Anzhi     
  [Vladislav Yefimov 90+3 - Magomedzagir Zagirov 6, Magomed Musalov 90+4. Att: 800]
[Aug 17]
Krasnodar 1-1 Dinamo    
  [Nikola Drinčić 21 - Alexandr Ilyin 63 pen. Att: 800]
CSKA      3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-1 (Konstantin Bazelyuk 12, 88 - Roman Salimov 37. Att: 500)]
Spartak   1-3 Rubin     
  [Vladislav Panteleyev 24 - Sardar Azmoun 1, 45, Aslanbek Sikoyev 80. Att: 500]
Krylya So 5-1 Tom       
  [Alexei Kontsedalov 11, Maxim Paliyenko 36, Sergei Sipatov 48, Magomed Ubaydulayev 72,
   Alexandr Yeliseyev 85 - Valeriy Sorokin 44. Att: 900]
[Aug 18]
Rostov    1-2 Volga     
  [Khoren Bayramyan 26 - Nikita Malyarov 16 pen, Mikhail Zakhryapin 84 pen. Att: 350]

Round 6 [Total Att: 2,410; Average: 301]
[Aug 23]
Tom       0-3 CSKA
  [Nikolai Dergachov 62, Konstantin Bazelyuk 64, Dmitriy Litvinov 90. Att: 700]
Anzhi     0-0 Krasnodar
  [Att: 250]
Dinamo    3-1 Zenit
  [Dmitriy Zhivoglyadov 30, Dmitriy Otstavnov 36, Alexandr Morgunov 90 -
   Ivan Solovyov 76 pen. Att: 250]
Volga     3-2 Terek
  [Sergei Garanzha 41, Ilya Belous 81, Magomed Borshayev(Ter) 84 og -
   Ahyad Garisultanov 12, Dmitriy Val. Yashin 55. Att: 350]
[Aug 24]
Rubin     0-1 Krylya So
  [Alexandr Klyagin 88. Att: 200]
Kuban     0-3 Ural
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-2 (Vladimir Lobkaryov 43, 80 - Arsen Omarbekov 8, Sölvi Ottesen 30. Att: 350)]
Amkar     1-2 Spartak
  [Yevgeniy Tyukalov 77 - Vladislav Panteleyev 9, Zelimhan Bakayev 61. Att: 200]
[Aug 25]
Lokomotiv 3-2 Rostov
  [Alexandr Lomakin 21, Arshak Koryan 24, Maxim Belyayev 80 -
   Alexandr R. Stepanov 2, Nemanja Nikoli´c 66. Att: 110]

Round 7 [Total Att: 4,000; Average: 500]
[Aug 29]
CSKA      4-1 Amkar
  [Maxim Martusevich 6, Konstantin Bazelyuk 51 pen, Nikolai Dergachov 65,
   Alexandr Y. Makarov 85 - Vadim Chukhlantsev 3. Att: 200]
[Aug 30]
Krasnodar 1-4 Volga
  [Vasiliy Cherov 60 - Ilya Belous 2, 14 pen, 24, Artyom Danilenko 67. Att: 850]
Terek     0-0 Anzhi
  [Missed PK: Halid Kadirov(Ter) 21 (wide). Att: 350]
[Aug 31]
Dinamo    4-1 Rostov
  [Roman Zobnin 22, 31, Dmitriy Zhivoglyadov 64, Artyom Katashevskiy 82 -
   Andrei Fandeyev 5. Att: 200]
Krylya So 3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-3 (Sayputtin Davydov 60, Vladimir Pestryachov 88 -
   Sergei Karetnik 7, 56, Maxim Seryogin 72. Att: 800)]
Zenit     2-1 Lokomotiv
  [Ramil Sheydayev 45+1, Pavel Dolgov 90+3 - Arshak Koryan 3. Att: 600]
Ural      1-1 Rubin
  [Maxim Sergeyev 90+5 - Aydar Habibullin 1. Att: 600]
Spartak   1-2 Tom
  [Artyom Fedchuk 34 pen - Plamen Nikolov 11, Pavel Kudryashov 35. Att: 400]

Round 8 [Total Att: 3,300; Average: 413]
[Sep 13]
CSKA      2-0 Rostov
  [Lionel Adams 61, Nikita Titov 88. Att: 200]
Krasnodar 3-1 Krylya So
  [Nikolai Komlichenko 26, Ilya Borisov 42, Vasiliy Cherov 78 pen -
   Alexandr Klyagin 46. Att: 700]
Volga     0-2 Spartak
  [Zelimhan Bakayev 42, Ippei Shinozuka 76 pen. Att: 700]
Zenit     2-4 Terek
  [Artyom Simonyan 44, Dmitriy Khodakovskiy 59 - Magomed Mitrishev 29,
   Maciej Makuszewski 32, Sheykh-Magomed Tagirov 51, Dmitriy Val. Yashin 90+3. Att: 250]
[Sep 14]
Lokomotiv 3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-2 (Alexandr Lomakin 17, Arshak Koryan 50 pen -
   Roman Salimov 33, Maxim Seryogin 41. Att: 150)]
Amkar     1-1 Rubin
  [Alexei Serpokrylov 8 - Aydar Habibullin 39. Att: 200]
Tom       0-2 Anzhi
  [Yuriy Udunyan 48, Tamirlan Jamalutdinov 68. Att: 800]
[Sep 15]
Ural      0-4 Dinamo
  [Andrei Panyukov 24, Roman Zobnin 58, Dmitriy Otstavnov 79,
   Artyom Katashevskiy 90+4. Att: 300]

Round 9 [Total Att: 2,800; Average: 350]
[Sep 20]
Dinamo    3-0 Lokomotiv
  [Andrei Panyukov 2, Dmitriy Zhivoglyadov 26, Alexandr Tashayev 56.
   Missed PK: Kamil Mullin(Lok) 45 (held). Att: 100]
Terek     1-0 Krasnodar
  [Magomed Mitrishev 62. Att: 300]
Krylya So 5-1 Ural
  [Viktor Kuzmichov 21, Emin Mahmudov 22, Vladimir Pestryachov 56, 90+1,
   Alexandr Yeliseyev 78 - Anatoliy Gerk 20. Att: 200]
[Sep 21]
Spartak   3-2 CSKA
  [Denis Davydov 4, Vladislav Panteleyev 10 pen, 67 - Svyatoslav Georgiyevskiy 18,
   Armen Hambardzumyan 22 pen. Att: 700]
Rubin     2-0 Tom
  [German Sergeyev 14, Aslanbek Sikoyev 61. Att: 200]
Volga     1-1 Anzhi
  [Ilya Petrov 62 - Shamil Gasanov 32. Att: 300]
Kuban     0-3 Amkar
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 1-2 (Georgiy Tigiyev 36 - Yevgeniy Tyukalov 72, 90+3. Att: 550)]
Rostov    2-2 Zenit
  [Nemanja Nikoli´c 34, Nikita Mitin 42 - Ramil Sheydayev 17, Alexei Gasilin 79. Att: 450]

Round 10 [Total Att: 2,050; Average: 256]
[Sep 24]
CSKA      3-1 Anzhi
  [Armen Hambardzumyan 60 pen, 63, Denis Masyutin 67 - Shamil Gasanov 74. Att: 100]
Spartak   2-1 Krasnodar
  [Vladislav Panteleyev 43, 88 - Ruslan Bolov 49. Att: 250]
Krylya So 3-1 Zenit
  [Robert Darbinyan 54, Dzmitry Verkhautsou 75, Alexandr Yeliseyev 76 -
   Ramil Sheydayev 26. Att: 150]
Kuban     0-3 Terek
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-4 (Sergei Karetnik 21, 54 - Salah Barzukayev 10, Zalimhan Maysultanov 38,
   Islam Davletukayev 58, Magomed Mitrishev 87. Missed PK: Magomed Mitrishev(Ter) 33 (held). Att: 400)]
[Sep 25]
Rubin     0-2 Dinamo
  [Andrei Panyukov 10, 71 pen. Att: 150]
Ural      2-3 Lokomotiv
  [Elbayi Quliyev 32, Alexei Gerasimov 88 - Andrei A. Ivanov 45+2,
   Vitaliy Lystsov 51, Andrea Chukanov 60. Att: 300]
Tom       0-1 Volga
  [Alexei Shelyakov 75. Att: 400]
Amkar     2-1 Rostov
  [Vasiliy Aleinikov 8, Yevgeniy Tyukalov 72 pen - Igor Kireyev 32. Att: 300]

Round 11 [Total Att: 2,600; Average: 325]
[Sep 27]
Terek     2-1 CSKA
  [Magomed Mitrishev 2, Zalimhan Maysultanov 67 - Dmitriy Litvinov 29. Att: 600]
Zenit     3-1 Spartak
  [Artyom Simonyan 36, Ramil Sheydayev 45, Ivan Solovyov 71 pen -
   Vladislav Panteleyev 64. Att: 600]
[Sep 28]
Dinamo    1-0 Krylya So
  [Dmitriy Otstavnov 13. Att: 100]
Krasnodar 0-0 Rubin
  [Att: 450]
Volga     3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-1 (Ilya Belous 82, Nikita Malyarov 87 - Vasiliy Pinchuk 63. Att: 150)]
Anzhi     3-1 Amkar
  [Tagir Musalov 13, 90, Murad Kurbanov 49 - Vadim Chukhlantsev 52. Att: 200]
[Sep 29]
Lokomotiv 4-0 Tom
  [Andrea Chukanov 10, Nasir Abilayev 30, Alexandr Lomakin 33, Anton Miranchuk 82.
   Missed PK: Arshak Koryan(Lok) 78 (held). Att: 200]
Rostov    0-2 Ural
  [Alexandr Shchanitsin 23, 45+1. Att: 300]

Round 12 [Total Att: 2,660; Average: 333]
[Oct 3]
Volga     4-0 Amkar
  [Roman Kuzovkin 17, 21, Denis Kanurin 24, Alexei Popov(Amk) 26 og. Att: 310]
[Oct 4]
Spartak   1-0 Terek
  [Ayaz Quliyev 1. Missed PK: Artyom S. Samsonov(Spa) 35 (held). Att: 300]
Krylya So 3-1 Lokomotiv
  [Sergei Bozhin 45+1, Alexandr Yeliseyev 54, Emin Mahmudov 82 pen -
   Alexandr Lomakin 23. Att: 300]
Ural      1-0 Krasnodar
  [Alexei Gerasimov 6. Att: 300]
[Oct 5]
Rubin     1-1 Anzhi
  [Aydar Habibullin 6 - Yuriy Udunyan 34 pen. Att: 150]
Tom       2-2 Zenit
  [Alexandr Moskov 17, Pavel Kudryashov 21 - Yevgeniy Markov 14, Pavel Nazimov 86.
   Missed PK: Yevgeniy Markov(Zen) 14 (held). Att: 500]
Kuban     0-4 Rostov
  [Andrei Zotov 8, Alexandr Vasilyev 18, Nemanja Nikoli´c 52, Nikita Mitin 90. Att: 300]
[Nov 15]
CSKA      0-3 Dinamo
  [Valeriy Saramutin 13, Alexandr Morgunov 39, Dmitriy Otstavnov 76. Att: 500]

Round 13 [Total Att: 2,600; Average: 325]
[Oct 18]
Terek     1-1 Ural
  [Magomed Mitrishev 65 - Alexei Gerasimov 90+3. Att: 300]
Krasnodar 1-2 Tom
  [Vasiliy Cherov 40 - Alexandr Cherevko 51, Dmitriy Sasin 72. Att: 850]
[Oct 19]
Dinamo    3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 1-2 (Anatoliy Katrich 66 - Roman Salimov 20, Sergei Karetnik 33 pen. Att: 150)]
Zenit     0-2 CSKA
  [Konstantin Bazelyuk 45, Nikolai Dergachov 82. Att: 300]
Rostov    1-3 Krylya So
  [Gennadiy Kozlov 81 - Artyom Delkin 5, 10, 68 pen. Att: 300]
Volga     1-1 Rubin
  [Alexei Shelyakov 12 - Selim Nurmuradov 54 pen. Att: 150]
[Oct 20]
Lokomotiv 3-0 Amkar
  [Alexandr Lomakin 35, Kamil Mullin 47, Arshak Koryan 61. Att: 150]
[Nov 16]
Anzhi     0-3 Spartak
  [Artyom Fedchuk 44, 47, 80. Att: 400]

Round 14 [Total Att: 1,850; Average: 264]
[Oct 24]
Krylya So 1-1 Volga
  [Emin Mahmudov 12 pen - Matija Dvornekovi´c 7. Att: 300]
[Oct 25]
Amkar     1-1 Dinamo
  [Kiryl Sidarenka 45 - Roman Zobnin 10. Att: 100]
Tom       3-2 Terek
  [Dmitriy Sasin 15, 22, Ruslan Salahutdinov 58 - Dmitriy Val. Yashin 86, 90. Att: 200]
Ural      3-1 Zenit
  [Arsen Omarbekov 45, Maxim Sergeyev 52, Alexandr Sobolev 66 -
   Ivan Solovyov 74 pen. Att: 500]
Spartak   1-1 Rostov
  [Andrei Svyatov 38 - Nemanja Nikoli´c 59. Behind closed doors]
[Oct 26]
CSKA      2-0 Krasnodar
  [Armen Hambardzumyan 32 pen, Nikolai Dergachov 51.
   Missed PK: Vasiliy Cherov(Kra) 59 (held). Att: 200]
Rubin     0-5 Lokomotiv
  [Arshak Koryan 40, 75, Alexandr Lomakin 71 pen,
   Kamil Mullin 79, Alexei Turik 90+1. Att: 300]
[Oct 27]
Kuban     0-3 Anzhi
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 0-1 (Yuriy Udunyan 71 pen. Att: 250)]

Round 15 [Total Att: 2,500; Average: 313]
[Nov 1]
Dinamo    5-1 Tom
  [Andrei Panyukov 17, 44, Alexandr Ilyin 47 pen, Dmitriy Otstavnov 59,
   Alexandr Tashayev 62 - Alexandr Moskov 32. Att: 100]
Volga     0-2 CSKA
  [Svyatoslav Georgiyevskiy 39, 41. Att: 100]
Zenit     3-0 Amkar
  [Artyom Simonyan 51, Vladislav Yefimov 82, 90+4. Att: 200]
[Nov 2]
Spartak   4-1 Lokomotiv
  [Vladislav Panteleyev 19, 54 pen, Ippei Shinozuka 73, Majeed Waris 74 -
   Alexandr Lomakin 64 pen. Missed PK: Vladislav Panteleyev(Spa) 78 (held). Att: 600]
Anzhi     2-1 Ural
  [Tagir Musalov 82 pen, Yuriy Udunyan 86 - Ilmir Shamov 72. Att: 150]
Krasnodar 3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-0 (Valeriu Ciupercă 24, Ruslan Bolov 30. Att: 850)]
Rostov    3-0 Rubin
  [Artyom Kulishev 36, Nikita Mitin 46, Alexandr R. Stepanov 86. Att: 100]
[Nov 3]
Terek     2-3 Krylya So
  [Maciej Makuszewski 28, Salah Barzukayev 69 -
   Artyom Delkin 26, 90, Sayputtin Davydov 43. Att: 400]

Round 16 [Total Att: 3,250; Average: 406]
[Nov 7]
Ural      4-2 Rostov    
  [Elbäyi Quliyev 11, Alexei Gerasimov 80, 90, Semyon Pomogayev 89 -
   Artyom Kulishev 3, Alexandr N. Vasilyev 52 pen. Att: 600]
[Nov 8]
Krylya So 2-0 Dinamo    
  [Alexandr Klyagin 22, Ivan Maximov 47.
   Missed PK: Emin Mahmudov(KrS) 60 (held). Att: 800]
Tom       1-1 Lokomotiv
  [Denis Terentyev 89 - Arshak Koryan 23.
   Missed PK: Pavel Kudryashov(Tom) 90+2 (wide). Att: 100]
[Nov 9]
CSKA      2-0 Terek     
  [Dmitriy Litvinov 75, Nikita Titov 86. Att: 250]
Kuban     0-3 Volga     
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-1 (Sergei Karetnik 3, Ruslan Kausarov 58 - Alexei Shelyakov 20. Att: 300)]
Amkar     1-2 Anzhi
  [Yevgeniy Tyukalov 41 pen - Tagir Musalov 3, 52. Att: 150]
Rubin     1-1 Krasnodar
  [Aslanbek Sikoyev 47 pen - Ruslan Bolov 49. Att: 50]
Spartak   3-0 Zenit     
  [Diniyar Bilyaletdinov 22, Denis Davydov 62, Majeed Waris 63. Att: 1,000]

Round 17 [Total Att: 2,885; Average: 361]
[Nov 21]
Zenit     0-0 Rostov
  [Att: 100]
[Nov 22]
CSKA      4-0 Spartak
  [Alexandr Likhachov(Spa) 11 og, Konstantin Bazelyuk 14, 56,
   Svyatoslav Georgiyevskiy 90+1. Att: 400]
Tom       3-1 Rubin
  [Anton Makurin 19, Pavel Kudryashov 37, Anton Miterev 42 - Nika Kacharava 13. Att: 35]
Amkar     3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-0 (Blagoy Georgiev 4, Yevgeniy Tyukalov 82. Att: 100)]
[Nov 23]
Lokomotiv 4-2 Dinamo
  [Arshak Koryan 27, 30, Vitaliy Lystsov 73, Alexandr Lomakin 80 -
   Andrei Panyukov 4, 42 pen. Att: 300]
Ural      2-2 Krylya So
  [Maxim Sergeyev 19, 88 - Maxim Paliyenko 3, 66 pen. Att: 1,000]
Anzhi     2-1 Volga
  [Sharif Muhammad 31 pen, Yuriy Udunyan 77 - Nikita Yurkov 87. Att: 150]
[Nov 24]
Krasnodar 4-0 Terek
  [Nikolai Komlichenko 10, 25, 85, Ruslan Bolov 27. Att: 800]

Round 18 [Total Att: 1,700; Average: 213]
[Nov 29]
Dinamo    6-1 Ural
  [Alexandr Ilyin 11 pen, 54, Dmitriy Otstavnov 17, 53, Valeriy Saramutin 29,
   Alexandr Kalyashin 90+3 - Alexandr Yerokhin 14. Att: 300]
[Nov 30]
Krylya So 1-0 Krasnodar
  [Sayputtin Davydov 14. Att: 150]
Spartak   0-1 Volga
  [Nikita Malyarov 37 pen. Missed PK: Nikita Malyarov(Vol) 48 (post). Att: 300]
Terek     3-1 Zenit
  [Apti Ahyadov 51, 73, Ahyad Garisultanov 87 - Yevgeniy Markov 35. Att: 150]
[Dec 1]
Rostov    3-1 CSKA
  [Florent Sinama-Pongolle 37, Maxim N. Lepskiy 49, Igor Kireyev 73 -
   Armen Hambardzumyan 10 pen. Att: 200]
Kuban     0-3 Lokomotiv
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 2-1 (Sergei Karetnik 48, Maxim Mairovich 80 - Maxim Belyayev 60. Att: 200)]
Anzhi     4-0 Tom
  [Azret Omarov 37, 53, Tagir Musalov 70, Mariz Saidov 88. Att: 150]
Rubin     6-1 Amkar
  [Aslanbek Sikoyev 5, Nikita Lobanov 21, 30, Dmitriy Michurenkov 45, 48,
   Vladislav Shpitalny 79 - Kiryl Sidarenka 51.
   Missed PK: Yevgeniy Tyukalov(Amk) 43 (held). Att: 250]

Round 19 [Total Att: 2,270; Average: 284]
[Dec 5]
Krasnodar 1-1 CSKA
  [Nika Chkhapelia 14 - Denis Masyutin 23. Att: 800]
Zenit     6-1 Ural
  [Yevgeniy Markov 24, 35, Danila Yashchuk 48 pen, Alexei Yevseyev 55, 63,
   Pavel Mogilevets 62 - Arsen Omarbekov 16 pen. Att: 150]
[Dec 6]
Volga     3-1 Krylya So
  [Andrei Churin 6, Ilya Petrov 45+2, 78 - Maxim Paliyenko 57. Att: 150]
Anzhi     3-0 Kuban
  [Awarded due to Kuban's fielding a player unregistered for youth competition (Sergei Karetnik).
  [Original score: 1-2 (Tagir Musalov 37 - Vladimir Lobkaryov 75, 81. Att: 150)]
Lokomotiv 1-0 Rubin
  [Arshak Koryan 67. Missed PK: Alexandr Lomakin(Lok) 62 (wide). Att: 70]
[Dec 7]
Dinamo    2-2 Amkar
  [Dmitriy Otstavnov 54, Anatoliy Katrich 55 -
   Vladimirs Kamešs 23, Vasiliy Aleinikov 90+2. Att: 200]
Rostov    1-0 Spartak
  [Maxim N. Lepskiy 9. Att: 450]
Terek     2-3 Tom
  [Bekhan Usmanov 20, Apti Ahyadov 63 - Andrei Dyrdin 30,
   Ruslan Salahutdinov 62, Dmitriy Val. Yashin(Ter) 75 og. Att: 300]

Round 20 [Total Att: 3,250; Average: 406]
[Mar 7]
Terek     4-2 Spartak
  [Jabrail Kadiyev 28, Magomed Mitrishev 40, Zalimhan Maysultanov 47, 53 -
   Artyom Fedchuk 25, Alexandr Zuyev 51. Att: 300]
Krasnodar 2-3 Ural
  [Nikolai Komlichenko 29, Yevgeniy Nesterenko 74 - Mikhail A. Filippov 69,
   Edgar Manucharyan 84, Nikita Durandin 89. Att: 1,500]
[Mar 8]
Dinamo    1-0 CSKA
  [Alexandr Maximenko 48. Att: 250]
Anzhi     2-0 Rubin
  [Yuriy Udunyan 21 pen, Sharif Muhammad 75. Att: 150]
Zenit     2-0 Tom
  [Artyom Simonyan 59, Alexei Gasilin 65 pen. Att: 300]
[Mar 9]
Lokomotiv 3-0 Krylya So
  [Andrea Chukanov 16, 35, Alexandr Lomakin 60. Att: 250]
Amkar     2-2 Volga
  [Roman Urkhov 50, Mikhail Smirnov 61 - Ilya Petrov 65, Kirill Malyarov 90+4. Att: 250]
Rostov    1-0 Kuban
  [Alexandr R. Stepanov 11. Att: 250]

Round 21 [Total Att: 2,350; Average: 294]
[Mar 14]
Kuban     0-3 Dinamo
  [Alexandr Tashayev 19 pen, Alexandr Maximenko 24, Alan Gatagov 58. Att: 500]
CSKA      2-1 Zenit
  [Vyacheslav Karavayev 12, Svyatoslav Georgiyevskiy 81 - Yevgeniy Markov 42. Att: 300]
Krylya So 2-2 Rostov
  [Vladimir Pestryachov 11, Pavel Vasilyev 71 -
   Andrei Zotov 45, Gennadiy Kozlov 65 pen. Att: 150]
Ural      1-1 Terek
  [Alexandr Sobolev 44 - Bekhan Usmanov 61. Att: 300]
[Mar 15]
Amkar     3-2 Lokomotiv
  [Alexei Kurzenyov 7, 49, Vasiliy Aleinikov 85 -
   Rifat Jemaletdinov 17, Alexandr Lomakin 75 pen. Att: 200]
Rubin     1-0 Volga
  [Artūrs Karašausks 76. Missed PK: Denis Kanurin(Vol) 88 (held). Att: 350]
[Mar 16]
Spartak   0-0 Anzhi
  [Att: 500]
Tom       3-0 Krasnodar
  [Sultan Aksanov 10, 12, Vladimir Lebedev 61. Att: 50]

Round 22 [Total Att: 2,580; Average: 323]
[Mar 20]
Rostov    4-1 Amkar
  [Yoo Byung-Soo 5, 31, Alexandr R. Stepanov 58, Maxim N. Lepskiy 90 -
   Kirill Zabotin 17. Att: 200]
[Mar 21]
Lokomotiv 2-0 Ural
  [Alexandr Y. Dovbnya 78, Mikhail Pogonin 90.
   Missed PK: Alexandr Lomakin(Lok) 70 (held). Att: 180]
Volga     1-2 Tom
  [Yevgeniy Kozlov 67 - Syarhei Amelyanchuk 14 pen, Valeriy Sorokin 31. Att: 300]
Krasnodar 0-2 Spartak
  [Artyom Fedchuk 17, 87. Att: 800]
[Mar 22]
Dinamo    2-1 Rubin
  [Alexandr Tashayev 43, Grigoriy Morozov 80 - Nozim Babajanov 28. Att: 250]
Terek     4-1 Kuban
  [Mohammed Fuseini 19, Bekhan Usmanov 39, Abubakar Kadirov 72 pen,
   Jabrail Kadiyev 75 - Georgiy Tigiyev 80 pen. Att: 200]
[Mar 23]
Anzhi     2-1 CSKA
  [Azret Omarov 41, Tagir Musalov 80 - Alexandr Golovin 59. Att: 250]
Zenit     2-1 Krylya So
  [Vyacheslav Zinkov 25, Vladislav Yefimov 64 - Sergei Obivalin 30. Att: 400]

Round 23 [Total Att: 2,100; Average: 263]
[Mar 28]
Ural      3-1 Anzhi
  [Alexandr Sobolev 43, Arsen Goshokov 54, Nikita Durandin 89 -
   Yuriy Udunyan 83. Att: 350]
Amkar     0-0 Zenit
  [Att: 250]
[Mar 29]
Tom       1-3 Dinamo
  [Mikhail Gaidamak - Alexandr Tashayev 32, 73, Alan Gatagov 47. Att: 100]
Lokomotiv 1-1 Spartak
  [Denis Anisimov 85 - Ayaz Quliyev 58. Att: 550]
Rubin     3-0 Rostov
  [Ruslan Muhametshin 16, 73 pen, German Sergeyev 89. Att: 50]
Kuban     1-0 Krasnodar
  [Ruslan Jamalutdinov 87. Att: 300]
[Mar 30]
CSKA      1-3 Volga
  [Alexandr Y. Makarov 90 - Alexandr Zakarlyuka 12 pen, 60, Yevgeniy Kozlov 22. Att: 200]
Krylya So 0-2 Terek
  [Ivan Temnikov 69, Halid Kadirov 80. Att: 300]

Round 24 [Total Att: 2,672; Average: 334]
[Apr 3]
Spartak   2-0 Ural
  [Artyom Fedchuk 27, Pavel Globa 38. Att: 300]
Kuban     2-2 Tom
  [Ruslan Jamalutdinov 28, Vladislav Tyufyakov 45+2 -
   Valeriy Sorokin 57, Vladimir Lebedev 81. Att: 222]
[Apr 4]
Krylya So 2-3 CSKA
  [Pavel Vasilyev 12, Maxim Paliyenko 62 - Yuriy Bavin 23 pen, Nikolai Dergachov 42,
   Svyatoslav Georgiyevskiy 67. Missed PK: Alexandr Yeliseyev(KrS) 69 (held). Att: 150]
Amkar     2-2 Terek
  [Alexei Kurzenyov 18, Andrei Pridyuk 55 -
   Bekhan Usmanov 51, Jabrail Kadiyev 87. Att: 200]
[Apr 5]
Anzhi     1-2 Dinamo
  [Rizvan Umarov 45 - Roman Zobnin 35, Maxim Kuzmin 46. Att: 200]
Krasnodar 0-1 Rostov
  [Yoo Byung-Soo 11 pen. Att: 800]
Zenit     1-1 Rubin
  [Yevgeniy Markov 22 - Ruslan Muhametshin 86 pen. Att: 500]
[Apr 6]
Lokomotiv 2-3 Volga
  [Arshak Koryan 48, Denis Anisimov 80 -
   Yevgeniy Kozlov 21, 24, Alexandr Zakarlyuka 51. Att: 300]

Round 25 [Total Att: 2,800; Average: 350]
[Apr 10]
Spartak   0-1 Krylya So
  [Artyom Delkin 50. Att: 400]
[Apr 11]
CSKA      4-1 Ural
  [Armen Hambardzumyan 5 pen, Nikolai Dergachov 47, Sergei Seredin 76,
   Dmitriy Litvinov 90 - Alexandr Sapeta 53 pen. Att: 200]
Terek     3-0 Rostov
  [Zalimhan Maysultanov 6, 44, Bekhan Usmanov 59. Att: 500]
Tom       0-0 Amkar
  [Att: 100]
Zenit     1-0 Krasnodar
  [Pavel Nazimov 60. Att: 800]
[Apr 12]
Lokomotiv 0-1 Anzhi
  [Yuriy Udunyan 60. Att: 200]
Rubin     0-1 Kuban
  [Ilmir Nurisov 90. Att: 200]
[Apr 13]
Volga     1-3 Dinamo
  [Yevgeniy Kozlov 80 - Grigoriy Morozov 60, Igor Gorbunov 74, Alexandr Maximenko 81.
   Missed PK: Alan Gatagov(Din) 40 (wide). Att: 400]

Round 26 [Total Att: 2,530; Average: 316]
[Apr 17]
Amkar     4-0 Ural
  [Gianluca Nijholt 9 pen, Kiryl Sidarenka 27, 79, Yevgeniy Tyukalov 71. Att: 300]
[Apr 18]
Anzhi     0-0 Zenit
  [Att: 200]
Lokomotiv 3-1 Terek
  [Alexandr Lomakin 18, Denis Anisimov 26, Anton Miranchuk 78 pen -
   Dmitriy Val. Yashin 29. Att: 130]
Tom       1-1 Krylya So
  [Pavel Kudryashov 19 - Artyom Delkin 83. Att: 100]
[Apr 19]
Dinamo    2-0 Krasnodar
  [Roman Zobnin 27, Anatoliy Katrich 68. Att: 250]
Kuban     0-0 CSKA
  [Missed PK: Armen Hambardzumyan(CSKA) 84 (held). Att: 300]
Rubin     0-2 Spartak
  [Alexandr Manyukov 43, Andrei Svyatov 88. Att: 1,000]
[Apr 20]
Volga     1-1 Rostov
  [Yevgeniy Kozlov 22 - Artyom Kulishev 25. Att: 250]

Round 27 [Total Att: 3,260; Average: 408]
[Apr 24]
Krylya So 3-2 Amkar
  [Maxim Paliyenko 19, Sayputtin Davydov 36, Sergei Sipatov 70 -
   Kiryl Sidarenka 30, Nikita Goldobin 66. Att: 760]
[Apr 25]
Krasnodar 3-1 Lokomotiv
  [Alexandr Ageyev 5, Gérard Gohou 25, 63 - Andrea Chukanov 3. Att: 600]
Zenit     0-1 Volga
  [Alexandr Zakarlyuka 9. Att: 500]
Ural      3-1 Tom
  [Elbäyi Quliyev 9, Mikhail A. Filippov 26, Alexandr Sobolev 54 -
   Dmitriy Sasin 65. Att: 150]
[Apr 26]
Terek     2-1 Dinamo
  [Bekhan Usmanov 19 pen, Dmitriy Val. Yashin 45+1 - Guram Ajoyev 16. Att: 300]
CSKA      0-2 Rubin
  [Nikita Lobanov 83, Aslanbek Sikoyev 88 pen. Att: 300]
Rostov    0-1 Anzhi
  [Jamal Dibirgajiyev 48. Att: 250]
[Apr 27]
Spartak   0-2 Kuban
  [Vladimir Lobkaryov 45 pen, Roman Salimov 64. Att: 400]

Round 28 [Total Att: 1,900; Average: 271]
[May 1]
Rostov    2-0 Dinamo
  [Guélor Kanga 17, Gennadiy Kozlov 75. Att: 300]
Amkar     0-0 CSKA
  [Att: 200]
[May 2]
Kuban     0-1 Krylya So
  [Sergei Bozhin 69. Att: 400]
Volga     3-1 Krasnodar
  [Ilya Petrov 25 pen, Yevgeniy Kozlov 45+1, Andrei Churin 77 -
   Andrei Batyutin 37. Att: 300]
Tom       1-1 Spartak
  [Dmitriy Sasin 73 - Denis Glushakov 29. Behind closed doors]
[May 3]
Anzhi     4-0 Terek
  [Vladimir Sobolev 6, Shamil Gasanov 36, Tagir Musalov 51,
   Tamirlan Jamalutdinov 89. Att: 200]
Lokomotiv 2-0 Zenit
  [Alexandr Lomakin 13, Andrea Chukanov 30. Att: 300]
Rubin     3-1 Ural
  [Ruslan Muhametshin 31 pen, 52, 90 - Alexandr Sobolev 63. Att: 200]

Round 29 [Total Att: 2,820; Average: 353]
[May 9]
Krylya So 1-0 Rubin
  [Sergei Bozhin 31. Att: 250]
Terek     1-0 Volga
  [Daler Kuzyayev 44. Att: 350]
Spartak   2-2 Amkar
  [Artyom Fedchuk 11, 78 - Kiryl Sidarenka 26, Yevgeniy Tyukalov 34. Att: 300]
Ural      0-2 Kuban
  [Vladislav Tyufyakov 35, 48. Att: 200]
[May 10]
Zenit     0-3 Dinamo
  [Yegor Danilkin 38, Alan Gatagov 46, Alexandr Tashayev 78.
   Missed PK: Alexandr Tashayev(Din) 62 (post). Att: 270]
CSKA      2-2 Tom
  [Svyatoslav Georgiyevskiy 49, 61 - Pavel Kudryashov 10, 17. Att: 350]
Krasnodar 0-2 Anzhi
  [Rizvan Umarov 3, Yuriy Udunyan 15 pen. Att: 800]
Rostov    2-2 Lokomotiv
  [Gennadiy Kozlov 15 pen, Filipp Kondryukov 90 - Alexandr Lomakin 56, 75. Att: 300]

Round 30 [Total Att: 2,100; Average: 263]
[May 14]
Spartak   4-1 Dinamo
  [Yegor Yevteyev 19, Zelimhan Bakayev 42, Vladislav Panteleyev 47,
   Danila Buranov 90+1 - Anatoliy Katrich 88. Att: 500]
CSKA      4-3 Lokomotiv
  [Svyatoslav Georgiyevskiy 17, 77, Nikita Chernov 64, Gaël Ondoua 81 -
   Alexei Turik 24, Alexandr Lomakin 39, Arshak Koryan 78. Att: 300]
Anzhi     0-1 Krylya So
  [Vladimir Pestryachov 19. Att: 300]
Rubin     0-2 Terek
  [Dmitriy Val. Yashin 69, Bekhan Usmanov 83 pen. Att: 200]
Volga     3-2 Ural
  [Nikita Yurkov 19, Ilya Petrov 33, Alexandr Zakarlyuka 86 pen - Alexandr Kashkarov 35,
   Alexandr Sobolev 48. Missed PK: Alexandr Kashkarov(Ura) 82 (held). Att: 250]
Tom       2-1 Rostov
  [Pavel Kudryashov 9, Sultan Aksanov 45+3 pen - Yoo Byung-Soo 35. Att: 50]
Kuban     1-0 Zenit
  [Temuri Bukia 8. Missed PK: Alexei Gasilin(Zen) 60 (post). Att: 300]
[May 15]
Amkar     1-0 Krasnodar
  [Kiryl Sidarenka 13. Att: 200]

Final Table:

 1.Dinamo Moskva           30  22  3  5  68-27  69  Youth Champions
 2.CSKA Moskva             30  17  5  8  60-35  56  
 3.Krylya Sovetov Samara   30  17  4  9  52-37  55  
 4.Anzhi Makhachkala       30  16  6  8  45-27  54  
 5.Lokomotiv Moskva        30  16  3 11  61-44  51  
 6.Volga Nizhniy Novgorod  30  14  6 10  50-38  48  
 7.Terek Grozny            30  14  5 11  49-45  47  
 8.Spartak Moskva          30  12  6 12  42-41  42  
 9.Ural Yekaterinburg      30  11  4 15  47-66  37  [+]
10.Tom Tomsk               30  10  7 13  39-56  37  [+]
11.FK Rostov               30  10  6 14  43-47  36  
12.Rubin Kazan             30   9  8 13  34-39  35  
13.Zenit Sankt-Peterburg   30   8  7 15  36-48  31  
14.Amkar Perm              30   7 10 13  36-52  31  
15.FK Krasnodar            30   8  5 17  30-38  29  
16.Kuban Krasnodar         30   5  3 22  11-63  18  

Total goals scored: 705
Average goals per game: 2.94

Total attendance: 83,387
Average crowd per round: 2,780
Average crowd per game: 347

Top scorers:

1.Alexandr Lomakin (Lokomotiv)    15
2.Konstantin Bazelyuk (CSKA)      12
  Artyom Fedchuk (Spartak)        12
  Arshak Koryan (Lokomotiv)       12  [Russia/Armenia]
5.Svyatoslav Georgiyevskiy (CSKA) 10
  Tagir Musalov (Anzhi)           10
  Vladislav Panteleyev (Spartak)  10
  Andrei Panyukov (Dinamo)        10
9.Dmitriy Otstavnov (Dinamo)       9


Aggregate results of senior and youth teams:

 1.Dinamo Moskva           60  37 10 13  122- 64 121  
 2.CSKA Moskva             60  37  9 14  109- 61 120  
 3.Lokomotiv Moskva        60  33 11 16  112- 67 110  
 4.Zenit Sankt-Peterburg   60  27 13 20   99- 80  94  
 5.Spartak Moskva          60  27 11 22   88- 77  92  
 6.Krylya Sovetov Samara   60  23 15 22   79- 83  84  
 7.Terek Grozny            60  22 14 24   76- 78  80  
 8.FK Krasnodar            60  23 10 27   76- 77  79  
 9.FK Rostov               60  20 15 25   83- 87  75  
10.Anzhi Makhachkala       60  19 17 24   70- 69  74  
11.Rubin Kazan             60  18 19 23   70- 69  73  
12.Ural Yekaterinburg      60  20 11 29   75-112  71  [+]
13.Volga Nizhniy Novgorod  60  20  9 31   72-103  69  
14.Amkar Perm              60  16 21 23   72- 89  69  
15.Tom Tomsk               60  18 14 28   62- 95  68  [+]
16.Kuban Krasnodar         60  15 11 34   51-105  56  


TEAM STATS - CHAMPIONSHIP 2013/14  (Games, Goals)


DINAMO Moskva
Coach: Dmitriy Khokhlov

Goalkeepers
Yevgeniy Frolov            23 -14
Yegor Generalov            19  -9
Igor Leshchuk              10  -5
Anton Shunin                2  -1

Defenders
Yegor Danilkin             26   1
Artyom Yarmolitskiy        24
Alexandr Kalyashin         22
Grigoriy Morozov            7   2
Alexandr V. Stepanov        5
Nikita Pankevich            4
Nikita Chicherin            3
Ihar Shytau BLR             3
Douglas Teixeira BRA/NED    2
Dmitriy Skopintsev          2
Alexei A. Kozlov            1
Boris Rotenberg RUS/FIN     1
Christopher Samba CGO/FRA   1

Midfielders
Anatoliy Katrich           30   5
Alexandr Tashayev          29   7
Alexandr Ilyin             28   5
Dmitriy Zhivoglyadov       27   3
Artyom Katashevskiy        24   3
Anton Ivanov               24
Valeriy Saramutin          22   2
Roman Zobnin               19   6
Igor Gorbunov              18   1
Maxim Kuzmin               13   1
Alan Gatagov               12   3
Anton Altunin               8
Moshtagh Yaghoubi FIN/AFG   8
Vladislav Levin             6
Dmitriy Starodub            6
Guram Ajoyev                4   1
Gheorghe Florescu ROM       3
Borys Tashchy UKR           2
Dmitriy Vlasov              2
Balázs Dzsudzsák HUN        1
Alan Kasayev                1
Mikhail Mogulkin            1
Vladimir Sobolev            1
Yuriy Zhirkov               1

Forwards
Alexandr Morgunov          22   3
Dmitriy Otstavnov          16   9
Alexandr Maximenko         13   4
Andrei Panyukov            12  10
Pavel Solomatin             2
Nikolai Obolskiy            1


CSKA Moskva
Coach: Alexandr Grishin

Goalkeepers
Sergei Revyakin              16 -15
Ilya Pomazun                 10 -14
Ivan Zlobin                   4  -5
Sergei Chepchugov             1  -2

Defenders
Pavel Kotov                  29   1
Denis Masyutin               28   2
Nikita Chernov               23   2
Vyacheslav Karavayev         20   1
Pyotr Yanzin                 18
Lionel Adams                 13   1
Anton Polyutkin               7   1
Anatolie Nicolaeş RUS/MDA     6
Ermin Imamović BIH/RUS        1
Viktor Vasin                  1

Midfielders
Armen Hambardzumyan RUS/ARM  28   6
Yuriy Bavin                  28   1
Svyatoslav Georgiyevskiy     27  10
Maxim Martusevich            27   1
Dmitriy Litvinov             24   5
Nikita Titov                 19   1
Alexandr Golovin             18
Dmitriy Yefremov             16
Viktor Borzykh                6
Andrei Sorokin                5
Gaël Bella Ondoua CMR         4   1
Ivan Belikov                  2
Ivan Frolov                   2
Gela Zaseyev                  2
Steven Zuber SUI              1

Forwards
Nikolai Dergachov            26   6
Alexandr Y. Makarov          20   2
Sergei Seredin               14   2
Konstantin Bazelyuk          10  14
Vadim Larionov                8
Alexei Kurzenyov              6
Vitinho dos Santos BRA        1


KRYLYA SOVETOV Samara
Coaches: Vladimir Kukhlevskiy / Dmitriy Shukov

Goalkeepers
Alexei Fyodorov           18 -21
Denis Vavilin             13 -12
Ilya Kechayev              3  -4
Saveliy Tolstopyatov       2  -3

Defenders
Robert Darbinyan ARM/RUS  26   1
Sergei Bozhin             19   3
Sergei Obivalin           18   1
Pavel Vasilyev            15   2
Alexei Kontsedalov        15   1
Dzmitry Verkhautsou BLR   11   1
Valeriy Pochivalin        10
Denis Dyuzhkov             5
Maxim Feoktistov           3
Ivan Taranov               2
Bruno Martins Teles BRA    2
Kirill Mironov             1

Midfielders
Serob Grigoryan ARM/RUS   28
Ivan Maximov              27   1
Maxim Paliyenko           26   6
Anton Bocharov            26
Oleg Roganov              18
Viktor Kuzmichov          14   2
Emin Mahmudov RUS/AZE     13   3
Daniil Melikhov           13
Alexandr Yeliseyev         8   5
Roman Vorobyov             5
Azär Abbasov AZE/RUS       4
Viktor Bayev               4
Alexandr Mavrin            4
Yevgeniy Balyaikin         2
Alexandr Pavlenko          2
Nikolai Kiritsa            1

Forwards
Vladimir Pestryachov      27   6
Alexandr Klyagin          23   4
Sayputtin Davydov         21   3
Artyom Delkin             18   8
Sergei Sipatov            10   2
Magomed Ubaydulayev       10   1
Andrei Titov               6
Yegor Davydov              5   1


ANZHI Makhachkala
Coach: Ruslan Agalarov

Goalkeepers
Mehti Jenetov            26 -21
Adam Abdurahmangajiyev    5  -8

Defenders
Yuriy Udunyan RUS/ARM    29   9
Artur Chistyakov         29
Magomed Musalov          26   3
Murad Kurbanov           19   1
Karam Baysongurov        16
Anvar Ibragimgajiyev     11
Narula Jarulayev          4

Midfielders
Shamil Gasanov           28   3
Tamirlan Jamalutdinov    27   2
Gasan Magomedov          27
Azret Omarov             26   3
Ismail Korgoloyev        16   1
Sharif Muhammad RUS/AFG  11   2
Yuriy Kuzmin             11
Anvar Gazimagomedov       8
Islam Suleymanov          8
Timur Patahov             7
Salim Mahachev            6
Elvin Murtuzov            5
Vladimir Sobolev          4   1
Alexandr Troshechkin      3
Alan Gatagov              1

Forwards
Tagir Musalov            27   9
Magomedzagir Zagirov     13   1
Rizvan Umarov AZE/RUS    11   2
Jamal Dibirgajiyev       11   1
Islamnur Abdulavov        7   2
Mariz Saidov              4   1


TEREK Grozny
Coaches: Voit Talghayev KAZ / Isa Baytiyev

Goalkeepers
Magomed Dokuyev                 14 -16
Vitaliy Gudiyev                  7  -4
Yevgeniy Kobozev                 6 -11
Ramzan Asayev                    6 -12
Yaroslav Hodzyur UKR/RUS         4  -4
Mohmad-Emi Gazaliyev             1   0

Defenders
Dmitriy Val. Yashin             29   8
Sheykh-Magomed Tagirov          25   1
Jabrail Kadiyev                 24   5
Zalimhan Maysultanov            18   6
Andrei Ganyushkin               18
Mansur Batirov                  16
Magomed Barzukayev              11
Ivan Temnikov                    6   1
Murad Tagilov                    5
Magomed Adayev                   1
Fyodor Kudryashov                1

Midfielders
Ahyad Garisultanov              26   2
Alihan Abuhajiyev               25
Salah Barzukayev                24   3
Magomed Borshayev               23
Mohammed Fuseini GHA            15   1
Bekhan Usmanov                  12   7
Maciej Makuszewski POL           9   3
Islam Davletukayev               9   1
Zelim Taymiskhanov               9
Daler Kuzyayev                   5   1
Ayub Batsuyev                    5
Ismaïl Aissati MOR/NED           3
Sayha Abdurashidov               2
Shamil Ashahanov                 2
Sulim Didigov                    1
Rubenilson "Kanu" da Rocha BRA   1
Facundo Píriz González URU/ITA   1
Arbi Salihov                     1

Forwards
Halid Kadirov                   24   1
Abubakar Kadirov                23   1
Magomed Mitrishev               17   6
Arbi Musluyev                   12
Magomed Yanursayev              10
Nikita Kaidash                   3
Zaur Sadayev                     3
Apti Ahyadov                     2   3


LOKOMOTIV Moskva
Coaches: Sergei Polstyanov / Denis Klyuyev

Goalkeepers
Miroslav Lobantsev         17 -27
Yuriy Kostrikov            13 -16
Alexei Shirokov             2  -2
Alexandr Vorobyov           1  -3

Defenders
Vitaliy Lystsov            21   2
Sergei Makarov             19
Temur Mustafin             19
Mikhail Martynov           18
Daniil Chalov              14
Oleg Murachov              14
Alexandr Seraskhov         12
Andrei A. Ivanov            9   1
Alexei Solovyov             9
Denis Baryshnikov           8
Maxim Belyayev              7   2
Jamshed Rahmonov RUS/TJK    6
Viktor Fereferov            3
Taras Burlak                2
Artyom Vyatkin              1

Midfielders
Alexandr Lomakin           30  16
Anton Miranchuk            22   2
Alexandr Y. Dovbnya        13   1
Nasir Abilayev             12   1
Dmitriy Barinov             9
Nikita Salamatov            7   1
Alberto Zapater Arjol ESP   7
Andrei Chernetsov           6
Vladislav Semyonov          5
Alexei Miranchuk            2

Forwards
Arshak Koryan RUS/ARM      26  13
Andrea Chukanov            26   6
Alexei Turik               25   2
Kamil Mullin               19   5
Denis Anisimov             12   3
Samir Mäsimov AZE/RUS      11
Mikhail Pogonin             9   1
Ahmed Pugiyev               8   1
Rifat Jemaletdinov          6   1
Yevgeniy Voronin            5
Nikolai Kipiani RUS/GEO     4
Alexei Kurzenyov            4
Maxim Grigoryev             1


VOLGA Nizhniy Novgorod
Coach: Vladimir Zinovyev

Goalkeepers
Mikhail Komarov            9 -10
Fyodor Osin                9 -13
Roman Fomin                8 -10
Artur Nigmatullin          6  -6
Alexandr Kurnikov          1  -2

Defenders
Dmitriy Kurayev           28
Igor Maslov               25
Nikita Nikolayev          23
Nikita Bastron            19
Alexei Chubukin           15
Andrei Nalyotov           12
Nikita Pankevich           9
Albert Kulayev             4
Piotr Paweł Polczak POL    2
Dmitriy Polyanin           2
Vitalie Bordian MDA        1
Denis Kolodin              1
Marcin Kowalczyk POL       1
Mikhail Shalnov            1
Nikolai Zaitsev            1

Midfielders
Ilya Petrov               29   8
Alexei Shelyakov          29   4
Nikita Malyarov           28   5
Sergei Garanzha           26   1
Andrei Churin             25   2
Kirill Zubkov             23
Mikhail Zakhryapin        17   1
Roman Kuzovkin            15   2
Dmitriy Mikhailenko       15
Dmitriy Pavlov            13
Alexandr Zakarlyuka       11   5
Vladimir Yermakov          7
Yevgeniy Degtyaryov        6
Matija Dvorneković CRO     2   1
Shota Bibilov              1
Ariel Paweł Borysiuk POL   1
Alexei Gribkov             1
Andrei Karyaka RUS/UKR     1
Roman Kontsedalov          1

Forwards
Nikita Yurkov             20   2
Ilya Belous               17   5
Denis Kanurin             13   1
Yevgeniy Kozlov           11   7
Andrei Pervov              6
Alexei Makarov             4
Artyom Danilenko           3   1


SPARTAK Moskva
Coaches: Vasiliy Kulkov / Andrei Pyatnitskiy / Alexei Melyoshin

Goalkeepers
Anton Mitryushkin        12 -15
Vadim Averkiyev          11 -11
Ilya Sukhoruchenko        6  -7
Yuriy Shcherbakov         1   0
Mikhail M. Filippov       1  -1
Yuriy Shleyev             1  -6

Defenders
Valentin Vinnichenko     28
Aydar Lisinkov           26
Alexandr Likhachov       24
Yevgeniy Yezhov          16
Ivan Khomukha            11
Alexandr S. Stepanov      9
Yegor Yevteyev            7   1
Anton Fedotov             6
Alexandr Manyukov         4   1
Alexei Grechkin           3
Alexei Ivanushkin         3
Ilya Kutepov              1
Denis Kutin               1
Alexandr Putsko           1
Konstantin Shcherbakov    1
Yaroslav Shmygov          1

Midfielders
Vladislav Panteleyev     26  10
Zelimhan Bakayev         26   3
Ayaz Quliyev RUS/AZE     23   2
Danila Buranov           19   1
Maxim Yermakov           19
Pavel Globa              14   1
Andrei Svyatov           11   2
Vladislav Masternoi      11
Ippei Shinozuka RUS/JAP   9   2
Vladlen Babayev           9
Sultan Jamilov            9
Artyom S. Samsonov        6
Igor Leontyev             5
Rähim Sadıqov AZE/RUS     4
Diniyar Bilyaletdinov     3   1
Igor Konovalov            3
Artyom Timofeyev          3
Denis Glushakov           1   1
Alexandr Yushin           1

Forwards
Artyom Fedchuk           26  12
Vladislav Kormishin      14
Alexandr Zuyev RUS/KAZ   12   1
Denis Davydov             6   2
Said-Ali Ahmayev          6
Alexandr Yuryev           5
Abdul Majeed Waris GHA    3   2
Vyacheslav Krotov         2


KUBAN Krasnodar
Coaches: Samvel Sargsyan ARM / Igor Osinkin

Goalkeepers
Eduard Baichora              17 -18
Arsen Siukayev               10 -17
Alexei Coşelev MDA/RUS        4  -6
Vladislav Shevchenko          2  -2

Defenders
Georgiy Tigiyev              27   2
Vasiliy Pinchuk              21   1
Denis Yakuba                 14
Sergei Khachaturyan RUS/ARM  12
Ruslan Jamalutdinov           9   2
Dmitriy Anuchin               9
Timur Zakirov                 9
Oleg Tolmasov                 4

Midfielders
Ruslan Kausarov              27   1
Viktor Chuvilov              27
Konstantin Kertanov          26
Vladislav Tyufyakov          24   3
Yuriy Zhuravlyov             23
Vladimir Lobkaryov           19   5
Temuri Bukia RUS/GEO         19   1
Yuriy Zavezyon               19
Sergei Karetnik              15   7
Ilmir Nurisov                10   1
Yegor Rudkovskiy             10
Gaji Ajiyev                   9
Eduard Cholakyan RUS/ARM      5   1
Bunyamudin Mustafayev         5
Anton Zinkovskiy              5
Igor Ponomaryov               4
Maxim Malysh                  3   1
Kirill Volchkov               2
Vyacheslav Kalinkin           1
Andrei Tsepa                  1

Forwards
Roman Salimov                28   4
Maxim Seryogin               18   2
Maxim Mairovich              16   1
Paata Petriashvili RUS/GEO   11   1
Maxim Lauk                   10
Igor Zaporozhtsev             9
Anton Sekret                  4
Marcos Ureña Porras CRC       2
Nikita Vorona                 2


FK ROSTOV
Coach: Ihor Hamula UKR/RUS

Goalkeepers
Artyom Orsayev               16 -20
Nikita Chagrov               13 -20
Vladislav Suslov              3  -7

Defenders
Andrei Zotov                 30   2
Andrei Demchenko             30
Anton Smirnov                28
Alexandr Logunov             13
Konstantin Kulabukhov        10
Timofei Margasov              8
Siyanda Xulu RSA              2
Nikita Kovalyov               1

Midfielders
Nikita Mitin                 24   3
Dmitriy Kartashov            23
Artyom Kulishev              22   6
Igor Kireyev                 13   2
Alexandr Vasilyev            13   2
Andrei Sidenko               13
Ivan Baklanov                12
Vladislav Kamilov            12
Filipp Kondryukov             5   1
Artyom Linchenko              5
Khoren Bayramyan RUS/ARM      4   1
Ihor Khudobyak UKR            4
Edgaras Česnauskis LTU        3
Roman Yemelyanov              3
Guélor Kanga Kaku GAB         2   1
Georgiy Gabulov               2
Dmitriy Khristis              2
Azim Fatullayev               1
Alexandre Kogonia GEO/RUS     1
Maxim Miroshnichenko          1

Forwards
Alexandr R. Stepanov         27   5
Maxim N. Lepskiy             27   3
Nemanja Nikolić SRB/MNE      22   5
Gennadiy Kozlov              22   4
Anton Lazutkin               19
Andrei Fandeyev              14   3
Daniil Ostapenko             11
Yoo Byung-Soo KOR             4   4
Florent Sinama-Pongolle FRA   3   1


URAL Yekaterinburg
Coach: Igor Bakhtin

Goalkeepers
Dmitriy Arapov             17 -35
Andrei Timofeyev            9 -16
Ivan Klyuyev                3 -10
Igor Kot                    2  -3
Alexei Solosin              2  -4

Defenders
Ignat Sabirzyanov          27
Arsen Omarbekov            26   3
Alexei Gerasimov           25   6
Artemiy Dorozhinskiy       17
Roman Nabiullin            14
Pavel Parshin              12
Artyom Vakurin             11
Rustam Nisafutdinov         9
Ratmir Kireyev              5
Alan Bagayev                4
Alexandr Novikov            4
Adessoye Oyewole            4
Danil Chernov               3
Milan Vještica SRB          3
Sölvi Geir Ottesen ISL      2   1
Alexandr Belozyorov         2
Denis Tumasyan RUS/ARM      2
Alexandr Dantsev            1
Roman Shalin                1

Midfielders
Mikhail A. Filippov        27   3
Alexandr Kashkarov         22   1
Nikita Ivanov              20
Ilmir Shamov               19   2
Rezo Gavtadze              17
Eduard Valiahmetov         14
Yevgeniy Shumikhin         12
Nikita Tikhonov            11
Semyon Pomogayev            7   1
Kantemir Berhamov           7
Lasha Gvalia GEO            7
Roman Markelov              6
Maxim Semakin               6
Dmitriy Davletshin          5
Yuriy Kirillov              5
Alexandr Shchanitsin        4   2
Gerson Acevedo Rojas CHI    4   1
Alexandr Sapeta             4   1
Andrei Chukhlei BLR         3
Nikolai Safronidi RUS/ARM   2
Edgar Manucharyan ARM       1   1
Alexandr Yerokhin           1   1

Forwards
Alexandr Sobolev           30   7
Elbäyi Quliyev             25   4
Maxim Sergeyev             19   7
Nikita Durandin            12   2
Arsen Goshokov              5   1
Anatoliy Gerk               4   1
Chisamba Lungu ZAM/GEO      1
Artyom Yusupov              1


RUBIN Kazan
Coaches: Vladimir Yejurov / Yuriy Utkulbayev

Goalkeepers
Yevgeniy Shchetinin          12 -14
Alexei Berezin               10 -10
Yuriy Nesterenko              8  -6
Yevgeniy Cheremisin           5  -7
Yaroslav Maloletkov           4  -2
Timur Akmurzin                1   0

Defenders
Yuriy Litke                  26
Mikhail Babicheu BLR/RUS     25
Aydar Habibullin             18   4
Alexei Pashchenko            17
Nikolai Zlobin               17
Elmir Nabiullin              11
Yegor Sorokin                11
Alexandr Kuznetsov            9
Nikita Mikhailov              9
Maxim Zhestokov               8
Ayrat Muhtarov                7
Solomoni Kvirkvelia GEO       4
Chris Mavinga FRA/COD         4
Dmitriy Boiko                 3
Konstantin Vasilyev (II)      2

Midfielders
Aslanbek Sikoyev             26   6
Nikita Lobanov               23   3
Igor Rogachevskiy            20
Anatoliy Savelyev            19
Anton Kazanskiy              15
Mikhail Petrolai             10
Boris Shavlohov               8
Alisher Jalilov TJK/RUS       7
Ilzat Ahmetov                 5
Andrei Mironov                5
Ruslan Abışov AZE             3
Roman Styopin                 3
Vagiz Galiulin UZB/RUS        2
Yann Gérard M'Vila FRA/CGO    1

Forwards
German Sergeyev              24   2
Nozim Babajanov              23   1
Vladislav Shpitalny          19   1
Selim Nurmyradow RUS/TKM     17   2
Jambulat Kalayev             17
Dmitriy Michurenkov          14   2
Nika Kacharava GEO           10   2
Ruslan Muhametshin            7   6
Sardar Azmoun IRN             5   4
Artūrs Karašausks LVA         4   1
Gevorg Harutyunyan RUS/ARM    4
Kamil Mullin                  1
Georgiy Nurov                 1


TOM Tomsk
Coach: Viktor Sebelev

Goalkeepers
Mikhail Dyuzhikov            15 -28
Arbi Mejiyev                 13 -23
Ilie Pavel Cebanu MDA/ROM     3  -5
Mladen Božović MNE            1  -2

Defenders
Alexandr Bukachev            29
Vladimir Lebedev             26   2
Anton Miterev                19   1
Denis Terentyev               9   1
Syarhei Amelyanchuk BLR/RUS   8   1
Yevgeniy Chinyayev            6
Stanislav Kondratenko         6
Vladimir Kisenkov             3
Alexandr Nikonov              3
Plamen Nikolov BUL            2   1
Alexei Aravin                 1
Gabriel Stelian Mureşan ROM   1
Yevgeniy Ryzhakov             1
Kornel Saláta SVK             1

Midfielders
Alexandr Moskov              30   2
Anton Makurin                28   2
Andrei Dyrdin                28   1
Sultan Aksanov               26   4
Vladimir Gusev               25
Ivan Kritskiy                21
Mikhail Gaidamak             19   1
Vladimir Pashkevich          12
Renat Sabitov                11
David Nadirashvili           10
Valeriy Sorokin               7   3
Dmitriy Nikitinskiy           6
Alexandr Cherevko             5   1
Yevgeniy Konstantinovskiy     3
Eugen Sidorenco MDA           3
Pavel Nyakhaichyk BLR         1

Forwards
Pavel Kudryashov             29   7
Dmitriy Sasin                28   5
Ruslan Salahutdinov          27   2
Alexandr Linkin               9
Kirill Pogrebnyak             3   1
Nikita Bazhenov               1
Kirill Panchenko              1


ZENIT Sankt-Peterburg
Coach: Dmitriy Cheryshev

Goalkeepers
Maxim Rudakov                 16 -27
Alexandr Vasyutin             12 -18
Mikhail Mzhelskiy              1  -1
Igor Obukhov                   1  -2

Defenders
Artyom Simonyan RUS/ARM       23   4
Ilya Kubyshkin                21
Andrei Yakovlev               21
Mikhail Kovalenko             12
Stepan Rebenko                12
Stepan Zhalobkov              11
Jamaldin Hojanyýazow RUS/TKM  10   1
Yevgeniy Alfyorov             10
Nikita Novopashin              7
Ilya Zuyev                     6   1
Dmitriy Chistyakov             5
Dmitriy Chertishchev           2
Kirill Kostin                  2
Konstantin Lobov               1
Milan Rodić SRB                1

Midfielders
Pavel Osipov                  24
Dmitriy Khodakovskiy          20
Alexei Gasilin                17   4
Ovidijus Verbickas LTU        17
Pavel Barbashov               15
Danila Davidenko              13
Elvin Bädälov AZE/RUS         12
Ivan Solovyov                 11   3
Yevgeniy Serenkov             11
Ivan Ivanidi                   9
Konstantin Troyanov            9
Pavel Mogilevets               7   1
Alexandr Zakarlyuka            3
Alexei Yevseyev                2   2
Danila Yashchuk                2   1
Vyacheslav Zinkov              2   1
Alexei Yegorov                 2
Maxim Batov                    1
Zakhar Dilanyan RUS/ARM        1
Alexei Kayukov                 1
Artyom Popov                   1

Forwards
Vladislav Yefimov             19   4
Pavel Vl. Dolgov              18   1
Ramil Şeydayev RUS/AZE        17   5
Pavel Nazimov                 17   2
Anton Solovyov                10
Yevgeniy Markov                9   6
Alexei Makarov                 7
Alexei Panfilov                7
Vadim Romanov                  6
Artyom Ponikarov               3
Pavel Kireyenko                1


AMKAR Perm
Coaches: Konstantin Paramonov / Erik Ashurbekov

Goalkeepers
Ivan Konovalov                18 -23
Alexandr Selikhov              8 -13
Stanislav Cherchesov Jr.       8 -14
Ivan Srednyakov                3  -3

Defenders
Andrei Pridyuk                25   1
Roman Urkhov                  23   1
Ilya Krichmar                 23
Vladimir Troshev              18
Vyacheslav Yemelyanenko       11
Soslan Takazov                10
Mikhail Smirnov                7   1
Alexei Popov KAZ/RUS           5
Sergei Shayunov                5
Nikolai Fadeyev                4
Brian Oladapo Idowu            3
Jamaldin Hojanyýazow RUS/TKM   2
Ivan Cherenchikov              1
Thomas Mathieu Phibel FRA      1
Andrei Semyonov                1
Zahari Sirakov BUL             1
Rustam Vazitdinov              1
Jakub Wawrzyniak POL           1

Midfielders
Vasiliy Aleinikov             27   3
Nikita Permyakov              23
Alexei Serpokrylov            20   1
Yevgeniy Paramonov            17
Vadim Chukhlantsev            16   2
Alexandr Pantsyrev            15
Gianluca Nijholt NED          11   1
Vladimir Pereverzev           11
Daniil Zuyev                  11
Mikhail Rozhkov                8
Mitar Novaković MNE            6
Michal Breznaník SVK           5
Artur Ryabokobylenko           5
Alexei Rebko                   3
Dmitriy Kayumov                2
Blagoy Georgiev BUL            1   1
Janusz Gol POL                 1
Alexandr Kolomeitsev           1
Ivan Solovyov                  1

Forwards
Yevgeniy Tyukalov             23  10
Kiryl Sidarenka BLR           20   7
Nikita Goldobin               20   1
Edgar Gagity                  14
Kirill Zabotin                10   1
Andrei Anfyorov                9
Alexei Kurzenyov               8   3
Pavel Novykh                   8
Vladimirs Kamešs LVA           4   1
Soslan Tsgoyev                 3
Igor Picuşceac MDA/RUS         2


FK KRASNODAR
Coach: Artur Olenin

Goalkeepers
Vsevolod Yermakov          16 -14
Dmitriy Goryachkin         10  -8
Andrei Sinitsyn             6  -4
Artyom Leonov               5  -5
Denis Kavlinov              5  -6
Alexandr Filtsov            1  -1

Defenders
Nikolai Ogurtsov           25
Andrei Kamalyan RUS/ARM    22
Oleg Lanin                 20
Yevgeniy Nesterenko        18   1
Maxim Starkov              16
Dmitriy Kuzmichov          14
Alexandr Marchenko         13
Dmitriy Novak              12
Kirill Morozov             10
Alexandr Luzin              7
Leo Goglichidze             6
Anton Maltsev               6
Sergei Khmelevskoi          4
Nikolay Markov UZB/RUS      4
Ruslan Nahushev             4
Nemanja Tubić SRB           2   1
Dušan Anđelković SRB        2
Ramil Zyabirov              2
Daniil Bochkaryov           1
Sergei Dychko               1
Oleg Mikhailov              1

Midfielders
Ilya Borisov               22   2
Alexandr Ageyev            22
Pavel Kryzhevskikh         13
Ruslan Shlyakhov           13
Nikita Akimov              11
Yevgeniy Andriyenko        11
Pavel Marushko             10   1
Stefan Balabanov           10
Andrei Batyutin             9   2
Daniil Fomin                7
Valeriu Ciupercă MDA/RUS    6   1
Hasan Ahriyev               6
Nika Chkhapelia GEO/RUS     4   1
Nurik Gajiyev               4
Vladimir Koman Jr. HUN      3   1
Inal Cherchesov             3
Alexei Orlov                3
Sevak Parsadanyan RUS/ARM   3
Nikola Drinčić SRB/MNE      2   2
Isael Barbosa BRA           2   1
Sergei Petrov               2
Ricardo Laborde León COL    1
Márcio Ornelas Abreu POR    1

Forwards
Vasiliy Cherov             21   3
Ilya Zhigulyov             17   1
Nikolai Komlichenko         9   5
Ruslan Bolov                9   4
Gérard Bi Goua Gohou CIV    6   3
Valeriy Alshanskiy          2
Dmitriy Bakay               2
Alexandr Petruchenko        1



2012/13 (youth championship)

2013/14 (senior championship)

2014/15 (youth championship)


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 7 Aug 2014

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.