Russia (Second Level) 2007

Squad Lists

Final Table:

 1.Shinnik Yaroslavl               42  28  8  6  68- 30  92  [-] Promoted
 2.Terek Groznyi                   42  28  6  8  69- 27  90      Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Sibir Novosibirsk               42  25 11  6  80- 39  86  
 4.KamAZ Naberezhnyye Chelny       42  23  8 11  67- 34  77  
 5.Ural Yekaterinburg              42  21 14  7  70- 33  77  
 6.Torpedo Moskva                  42  21  6 15  75- 59  69  [-]
 7.NoSta Novotroitsk               42  16 16 10  63- 40  64  [+]
 8.Dinamo Bryansk                  42  16 11 15  49- 52  59  
 9.Salyut-Energiya Belgorod        42  17  6 19  44- 45  57  
10.Anzhi Makhachkala               42  16  9 17  41- 44  57  
11.Zvezda Irkutsk                  42  16  8 18  60- 47  56  [+]
12.Alania Vladikavkaz              42  15 11 16  56- 56  56  [+]
13.SKA-Energiya Khabarovsk         42  14 14 14  50- 48  56  
14.Mashuk-KMV Pyatigorsk           42  14 13 15  53- 55  55  
15.Baltika Kaliningrad             42  14 12 16  53- 49  54  
16.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  42  15  8 19  53- 70  53  [+]
17.SKA Rostov-na-Donu              42  14 11 17  50- 60  53  [+]
-----------------------------------------------------------
18.Avangard Kursk                  42  15  6 21  50- 55  51      Relegated
19.Mordovia Saransk                42  13  4 25  44- 88  43  [+] Relegated
20.Tekstilshchik-TeleCom Ivanovo   42  10  8 24  38- 68  38  [+] Relegated
21.Sodovik Sterlitamak             42   8 10 24  32- 65  34      Relegated
22.Spartak-MZK Ryazan              42   1  4 37  21-122   7  [+] Withdrew and dissolved

NB: Terek play home matches in Lermontov.
    Dinamo Makhachkala and Volgar-GazProm Astrakhan were denied the professional licences and thus relegated to amateur level.
    Lada Togliatti failed to obtain the First Division licence and were thus relegated.
    SKA Rostov, Metallurg-Kuzbass, and Mordovia were admitted as best runners-up (see table below).
    Spartak Vladikavkaz reverted to their native name Alania.

    Spartak-MZK withdrew on July 23 due to the lack of money; the club was dissolved.
    They have played 50% matches, so their results will not be canceled,
      and they will be awarded 0-3 defeats in all remaining matches.

2006 Second Division runners-up result percentage:

1.SKA Rostov-na-Donu              32  26  4  2  74-17  82  85%
2.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  36  25  7  4  79-22  82  76%
3.Mordovia Saransk                34  22  6  6  64-30  72  71%
4.Gazovik Orenburg                24  12  7  5  34-24  43  60%
5.Sheksna Cherepovets             34  18  6 10  52-37  60  59%

Round 1 [Mar 28. Total Att: 82,440; Average: 8,244]
KamAZ         5-2 Spartak-MZK
  [Aleksandr Alkhazov 27, 59, Zajko Zeba 52, Aleksandr Belozyorov 56 pen,
   Nikola Grubjesic 65 - Aleksei Kopilov 42, Viktor Voronkov 88. Att: 10,000]
Mordovia      0-1 Ural
  [Andrei Salnikov 67. Att: 8,000]
NoSta         2-0 Terek
  [Eldar Nizamutdinov 23, 50 pen. Att: 1,000. In Moscow]
Sodovik       0-0 Anzhi
  [Att: 6,000]
Shinnik       5-0 Metallurg-Kuz
  [Dmitriy Kudryashov 22, Aleksandr Pavlenko 32, Roman Monaryov 63,
   Mikhail Malykhin(MK) 64 og, Anatoliy Skvortsov 81. Att: 17,140]
Tekstilshchik 0-1 Sibir
  [Aleksandr Makarenko 76. Att: 300. In Khimki]
Alania        0-0 SKA-Energiya
  [Att: 18,000]
Mashuk-KMV    0-0 Zvezda
  [Att: 3,500]
Salyut-Energ  0-0 Dinamo Br
  [Att: 8,500]
Avangard      0-1 SKA Rostov
  [Andrei Otyutskiy 55. Att: 10,000]

Round 2 [Mar 31. Total Att: 65,350; Average: 5,941]
Baltika       2-0 Torpedo
  [Aleksandr Zernov 11, Volodymyr Bondarenko 84. Att: 12,000]
Mordovia      2-0 Spartak-MZK
  [Kirill Kurochkin 62, Dmitriy Sysuyev 78. Att: 5,000]
KamAZ         2-1 Ural
  [Aleksandr Belozyorov 2, Zajko Zeba 33 - Aleh Shkabara 44. Att: 7,500]
Sodovik       0-2 Terek
  [Magomed Adiyev 10 pen, 13 pen. Att: 5,000]
NoSta         3-0 Anzhi
  [Dzmitry Molash 51, Serhiy Kuznetsov 57, Eldar Nizamutdinov 73 pen. Att: 150. In Moscow]
Tekstilshchik 1-1 Metallurg-Kuz
  [Aleksandr Korotkov 78 - Kirill Makarov 47. Att: 200. In Khimki]
Shinnik       3-1 Sibir
  [Dmitriy Kudryashov 10, Roman Monaryov 69, Aleksandr Pavlenko 84 -
   Slavoljub Djordjevic(Sh) 36 og. Att: 6,000]
Mashuk-KMV    3-3 SKA-Energiya
  [Valeriy Umnov 65, German Kutarba 81, Vladimir Gogberashvili 86 -
   Valeriy Umnov(M) 26 og, Nicolae Grigore 33 pen, Konstantin Sukhoverkhov 62. Att: 2,000]
Alania        0-2 Zvezda
  [Denis Glushakov 19, Uros Milosavljevic 90.
   Saved PKs: Stanislav Dubrovin(A) 82; Aleksandr Shtyn(Z) 88. Att: 10,000]
Avangard      0-1 Salyut-Energ
  [Maksym Morozov 30. Att: 9,500]
Dinamo Br     2-1 SKA Rostov
  [Jean-Blaise Bouli 54, Sergei Filippenkov 84 - Andrei Vorobyov 20. Att: 8,000]

Round 3 [Apr 7. Total Att: 53,150; Average: 5,315]
Baltika       0-0 KamAZ
  [Att: 10,000]
Torpedo       4-0 Mordovia
  [Denis Tumasyan 7, Igor Smolnikov 13, Maksim Ramashchanka 48 pen,
   George Florescu 57. Att: 2,000]
Spartak-MZK   2-2 NoSta
  [Denis Klyuyev 31, Vladislav Mayorov 76 pen -
   Eldar Nizamutdinov 51 pen, Ruslan Surodin 90. Att: 150. In Khimki]
Ural          1-1 Sodovik
  [Andrei Govorov 85 - Maksim Oboznyi 19. Att: 6,800]
Terek         0-1 Shinnik
  [Andriy Poroshyn 53. Att: 2,000]
Anzhi         1-0 Tekstilshchik
  [Kirill Kochubei 57. Att: 5,500]
Metallurg-Kuz 1-1 Alania
  [Stanislav Kharitonov 90 - Stanislav Dubrovin 61. Att: 6,500]
Sibir         1-1 Mashuk-KMV
  [Aleksandr Makarenko 7 - Vladimir Gogberashvili 16. Att: 8,000]
SKA-Energiya  1-1 Dinamo Br
  [Vasiliy Karmazinenko 52 - Yevgeniy Shelyutov 55. Att: 12,000]
Zvezda        0-1 Avangard
  [Sergei Korovushkin 73. Att: 200. In Sochi]

Round 4 [Apr 10. Total Att: 52,600; Average: 4,782]
SKA Rostov    0-0 Salyut-Energ
  [Att: 7,000]
Torpedo       3-1 KamAZ
  [Maksim Ramashchanka 31, Yevgeniy Lutsenko 51, George Florescu 73 -
   Aleksandr Belozyorov 90 pen. Att: 2,500]
Baltika       2-0 Mordovia
  [Sergei Golovko 75, Volodymyr Bondarenko 84 pen. Att: 6,000]
Ural          2-2 NoSta
  [Mikhail Mysin 11, Artyom Fiedler 60 -
   Dzmitry Molash 45, Sergei Yemelyanov 55. Att: 3,500]
Spartak-MZK   0-1 Sodovik
  [Maksim Oboznyi 90. Missed PK: Maksim Oboznyi(Sod) 63 (post). Att: 200. In Khimki]
Anzhi         1-0 Shinnik
  [Narvik Sirxayev 90. Att: 10,000]
Terek         1-0 Tekstilshchik
  [Timur Jabrailov 79. Att: 1,200]
Sibir         2-1 Alania
  [Yevgeniy Zinovyev 35, Dmitriy Akimov 71 - Vladimir Leshonok 19. Att: 8,000]
Metallurg-Kuz 0-1 Mashuk-KMV
  [German Kutarba 27. Att: 4,200]
Zvezda        0-1 Dinamo Br
  [Aleksandr Fomichov 3. Att: 1,000. In Sochi]
SKA-Energiya  2-1 Avangard
  [Konstantin Sukhoverkhov 18, Nicolae Grigore 45 - Viktor Bukiyevskiy 27. Att: 9,000]

Round 5 [Total Att: 59,800; Average: 5,980]
[Apr 14]
Dinamo Br     3-1 Metallurg-Kuz
  [Aleksandr Fomichov 73, Yevgeniy Shelyutov 76, Aleksandr Malin 78 pen -
   Vadim Belokhonov 45. Att: 5,500]
[Apr 17]
NoSta         2-0 Baltika
  [Vitaliy Astakhov(B) 16 og, Eldar Nizamutdinov 65. Att: 4,500]
Sodovik       0-0 Torpedo
  [Att: 6,200]
Shinnik       2-0 Spartak-MZK
  [Andriy Poroshyn 7, Slavoljub Djordjevic 66 pen. Att: 8,500]
Tekstilshchik 1-2 Ural
  [Aleksandr Salugin 37 - Andrei Salnikov 83, Artyom Fiedler 88. Att: 200]
Alania        0-0 Terek
  [Att: 9,500]
Mashuk-KMV    0-2 Anzhi
  [Ruslan Agalarov 16, Budun Budunov 90. Att: 3,200]
Avangard      0-1 Sibir
  [Dmitriy Akimov 47. Att: 8,000]
SKA Rostov    0-0 SKA-Energiya
  [Att: 6,000]
Salyut-Energ  2-1 Zvezda
  [Aleksei Revyakin 16, Aleksei Savelyev 66 - Sergei Romanovich 26. Att: 8,200]

Round 6 [Total Att: 57,950; Average: 5,268]
[Apr 20]
KamAZ         3-0 Mordovia
  [Nikola Grubjesic 13, Vladimir Romanenko 21, Zajko Zeba 86. Att: 4,000]
Sodovik       1-3 Baltika
  [Vasiliy Brovin 36 pen - Sergei Golovko 16, Anzur Sadirov 42,
   Maksim Shevchenko 83. Att: 3,500]
NoSta         0-0 Torpedo
  [Att: 5,500]
Tekstilshchik 2-3 Spartak-MZK
  [Maksim Filippov 12, Aleksei Alemanov 51 - Viktor Voronkov 8,
   Konstantin Sineokov 20, Amir Bazhev 26. Att: 250. In Khimki]
Shinnik       1-0 Ural
  [Roman Monaryov 64. Att: 10,400]
Mashuk-KMV    0-2 Terek
  [Yevgeniy Varlamov 78, Murad Ramazanov 85 pen. Att: 3,300]
Alania        0-0 Anzhi
  [Att: 7,000]
Avangard      1-1 Metallurg-Kuz
  [Roman Surnev 17 - Vadim Belokhonov 16. Att: 6,500]
Salyut-Energ  2-0 SKA-Energiya
  [Maksym Morozov 21 pen, Andrei Murnin 54. Att: 8,000]
SKA Rostov    2-1 Zvezda
  [Andrei Otyutskiy 6, Konstantin Ionov 49 - Denis Glushakov 17. Att: 5,000]
[Apr 21]
Dinamo Br     0-0 Sibir
  [Att: 4,500]

Round 7 [Apr 27. Total Att: 57,000; Average: 5,182]
Baltika       1-2 Shinnik
  [Volodymyr Bondarenko 53 - Aleksandr Vasilyev 47, Andriy Poroshyn 56. Att: 10,000]
Torpedo       5-3 Tekstilshchik
  [Maksim Ramashchanka 3, 89, Vladimir Voskoboinikov 45,
   Igor Smolnikov 45+1, Aleksandr Panov 63 - Aleksei Alemanov 53,
   Mikhail Kozlov 81, Vadim Gryaznov 83. Att: 2,000]
KamAZ         0-1 NoSta
  [Eldar Nizamutdinov 60. Att: 7,000]
Mordovia      2-0 Sodovik
  [Aleksandr Gaidukov 29, Sergei Vaganov 44. Att: 5,000]
Spartak-MZK   1-3 Alania
  [Artur Kulumbegov 36 - Bruno Reis 59, Alan Kasayev 72,
   Aleksandr Degtyaryov 88. Att: 3,500]
Ural          1-1 Mashuk-KMV
  [Artyom Fiedler 41 - Sergei Neretin 81. Att: 4,000]
Terek         2-0 Dinamo Br
  [Denis Zubko 7, Murad Ramazanov 32 pen. Att: 1,500]
Anzhi         1-0 Avangard
  [Shamil Lahiyalov 73. Att: 8,000]
Metallurg-Kuz 2-1 SKA Rostov
  [Maksim Rogov 18, Igor Nedorezov 49 - Grigoriy Kenkishvili 13. Att: 2,000]
Sibir         1-1 Salyut-Energ
  [Dmitriy Akimov 24 pen - Maksim Yermak 81. Att: 6,000]
SKA-Energiya  1-0 Zvezda
  [Konstantin Sukhoverkhov 11. Att: 8,000]

Round 8 [Total Att: 37,000; Average: 3,700]
[Apr 30]
Torpedo       1-2 Shinnik
  [Vladimir Voskoboinikov 26 - Slavoljub Djordjevic 49 pen, Roman Monaryov 87. Att: 3,200]
Baltika       2-3 Tekstilshchik
  [Aleksei Yepifanov 17, Aleksandr Zernov 59 - Andrei Nagumanov 31,
   Sergei Mitin 37, Vladimir Chitaia 75. Att: 3,000]
Mordovia      0-3 NoSta
  [Vladimir Zelenovskiy 45, Serhiy Kuznetsov 62, Eldar Nizamutdinov 73. Att: 4,000]
KamAZ         0-0 Sodovik
  [Att: 4,500]
Ural          0-0 Alania
  [Att: 2,300]
Spartak-MZK   2-2 Mashuk-KMV
  [Nikolai Abramov 22, Denis Klyuyev 62 - Sergei Neretin 11 pen,
   Vladimir Gogberashvili 47. Att: 2,500]
Terek         4-2 Avangard
  [Yevgeniy Varlamov 2, Waeslaw Krendelew 38, Andrei Movsisyan 52, Andrei Fedkov 89 -
   Denis Gershun 7, Sergei Korovushkin 85. Att: 1,000]
Sibir         0-0 SKA Rostov
  [Att: 5,500]
Metallurg-Kuz 1-0 Salyut-Energ
  [Yevgeniy Yatchenko 69. Att: 2,500]
[May 23]
Anzhi         1-0 Dinamo Br
  [Rasim Tagirbekov 28. Att: 8,500]

Round 9 [Total Att: 54,600; Average: 5,460]
[May 7]
Alania        0-1 Baltika
  [Pavel Dorokhin 18. Missed PK: Alan Kasayev(A) 90 (save). Att: 7,000]
Mashuk-KMV    0-2 Torpedo
  [Denis Tumasyan 48, Vladimir Voskoboinikov 70. Att: 3,500]
Shinnik       2-1 KamAZ
  [Slavoljub Djordjevic 48, Roman Monaryov 52 - Karen Oganyan 45.
   Missed PK: Slavoljub Djordjevic(S) 37 (save). Att: 8,000]
Tekstilshchik 0-0 Mordovia
  [Att: 1,200. In Kostroma]
Avangard      1-0 Ural
  [Denis Sinyayev 50. Att: 7,500]
SKA Rostov    0-0 Terek
  [Att: 5,500]
Salyut-Energ  1-0 Anzhi
  [Maksym Morozov 18 pen. Missed PK: Budun Budunov(A) 21 (wide). Att: 7,500]
SKA-Energiya  2-0 Metallurg-Kuz
  [Konstantin Sukhoverkhov 3, Maksim Shvetsov 22. Att: 7,000]
Zvezda        1-0 Sibir
  [Vladimir Levshin 9. Att: 3,400]
[Jun 3]
Dinamo Br     1-0 Spartak-MZK
  [Viktor Tolstykh 49. Att: 4,000]

Round 10 [Total Att: 54,900; Average: 4,991]
[May 10]
NoSta         1-0 Sodovik
  [Eldar Nizamutdinov 90 pen. Att: 5,000]
Mashuk-KMV    1-1 Baltika
  [Valeriy Umnov 59 - Aleksei Yepifanov 86. Att: 2,400]
Alania        1-1 Torpedo
  [Stanislav Dubrovin 55 - Maksim Ramashchanka 45 pen. Att: 6,500]
Tekstilshchik 0-1 KamAZ
  [Vladimir Romanenko 82. Missed PK: Konstantin Demenko(K) 85 (save).
   Att: 1,300. In Kostroma]
Shinnik       2-0 Mordovia
  [Andriy Poroshyn 28, Roman Monaryov 68. Att: 7,000]
Avangard      1-0 Spartak-MZK
  [Denis Gershun 82. Missed PK: Viktor Bukiyevskiy(A) 79 (post). Att: 8,000]
Salyut-Energ  0-1 Terek
  [Damir Memisevic 38. Att: 8,000]
SKA Rostov    1-1 Anzhi
  [Andrei Lukanchenkov 63 - Rasim Tagirbekov 45. Att: 2,000]
Zvezda        3-1 Metallurg-Kuz
  [Andrei Zvagolskiy 42, 52, Vladimir Levshin 48 - Stanislav Kharitonov 9. Att: 3,200]
SKA-Energiya  1-1 Sibir
  [Konstantin Sukhoverkhov 53 - Andrei Gorbanets 40. Att: 7,000]
[May 12]
Dinamo Br     3-1 Ural
  [Aleksandr Malin 44, Aleksei Golovin 49, Yevgeniy Shelyutov 53 -
   Mikhail Mysin 23. Att: 4,500]

Round 11 [May 17. Total Att: 44,500; Average: 4,045]
Baltika       1-2 Dinamo Br
  [Aleksandr Zernov 40 - Viktor Tolstykh 37, Kirill Terentyev 48. Att: 4,500]
Torpedo       3-2 Avangard
  [Aleksandr Panov 70, 85, Eduard Mor 90 pen - Viktor Bukiyevskiy 45 pen, 90+2 pen.
   Missed PK: George Florescu(T) 23 (post). Att: 3,500]
KamAZ         5-0 Alania
  [Aleksandr Alkhazov 23, 32, Anton Gudukin 71, Vladimir Romanenko 74, 90. Att: 4,500]
Mordovia      2-1 Mashuk-KMV
  [Denis Snimshchikov 65, Kirill Kurochkin 73 pen - German Kutarba 57 pen. Att: 4,000]
NoSta         0-1 Shinnik
  [Andrei Konovalov 79. Att: 5,500]
Sodovik       0-0 Tekstilshchik
  [Att: 4,000]
Spartak-MZK   2-4 SKA Rostov
  [Denis Klyuyev 3, 30 - Andrei Lukanchenkov 7, 22,
   Anzor Nafash 29, Nikolay Shirshov 38. Att: 4,000]
Ural          2-0 Salyut-Energ
  [Oleg Kozhanov 2, Mikhail Mysin 8. Att: 3,000]
Terek         0-0 SKA-Energiya
  [Att: 1,500]
Anzhi         1-1 Zvezda
  [Shamil Lahiyalov 86 - Vladimir Levshin 81. Att: 8,000]
Metallurg-Kuz 3-5 Sibir
  [Anton Kobyalko 33, 42 pen, Maksim Rogov 82 - Andrei Gorbanets 6,
   Dmitriy Akimov 19, 51 pen, Yevgeniy Zinovyev 75, 80. Att: 2,000]

Round 12 [May 20. Total Att: 43,000; Average: 4,300]
Torpedo       3-0 Dinamo Br
  [Vladimir Voskoboinikov 1, 53, Dmitriy Sokolov 43. Att: 3,200]
Baltika       3-2 Avangard
  [Aleksandr Zernov 19, 80 pen, 88 - Sergei Korovushkin 66, 68. Att: 2,000]
Mordovia      3-1 Alania
  [Denis Snimshchikov 5, Dmitriy Sysuyev 62, Kirill Kurochkin 66 -
   Aleksandr Degtyaryov 7. Att: 6,000]
KamAZ         4-0 Mashuk-KMV
  [Karen Oganyan 8, 25, Aleksandr Alkhazov 18, 28. Att: 6,100]
Sodovik       0-0 Shinnik
  [Att: 5,000]
NoSta         0-0 Tekstilshchik
  [Att: 5,000]
Ural          1-0 SKA Rostov
  [Aleh Shkabara 57. Att: 3,500]
Spartak-MZK   2-4 Salyut-Energ
  [Vladislav Mayorov 39, Yevgeniy Dyachkov 89 - Yevgeniy Shipitsin 22,
   Valeriy Alekseyev 23, Eduard Zatsepin 71 pen, Yevgeniy Losev 84. Att: 3,500]
Anzhi         2-0 SKA-Energiya
  [Shamil Lahiyalov 15, Aleksei Yedunov 84. Att: 7,500]
Terek         1-0 Zvezda
  [Magomed Adiyev 47. Att: 1,200]

Round 13 [May 27. Total Att: 51,400; Average: 5,140]
SKA Rostov    3-3 Baltika
  [Andrei Vorobyov 18, Igor Chernyshov 39, Konstantin Ionov 74 -
   Anzur Sadirov 7, Aleksandr Zernov 20 pen, 76. Att: 6,000]
Salyut-Energ  4-1 Torpedo
  [Maksym Morozov 10, 24, Maksim Yermak 49, Georgiy Mikadze 89 -
   Vadim Yevseyev 51. Att: 11,000]
Dinamo Br     0-1 KamAZ
  [Arkadiy Imrekov 88. Att: 4,000]
Avangard      2-1 Mordovia
  [Denis Gershun 62, Roman Surnev 65 - Andrei Ryabykh 32. Att: 7,000]
Alania        1-1 NoSta
  [Stanislav Dubrovin 25 - Eldar Nizamutdinov 48. Att: 4,000]
Mashuk-KMV    1-0 Sodovik
  [Valeriy Umnov 84. Att: 1,700]
SKA-Energiya  1-1 Spartak-MZK
  [Aleksandr Dimidko 24 - Maksim Zyuzin 31. Att: 8,000]
Zvezda        2-2 Ural
  [Vladimir Levshin 13, Andrei Zvagolskiy 68 -
   Mikhail Mysin 56, Oleg Kozhanov 59. Att: 3,200]
Metallurg-Kuz 0-3 Terek
  [Magomed Adiyev 4, Damir Memisevic 63, Denis Zubko 76.
   Missed PK: Anton Kobyalko(MK) 66 (save). Att: 1,500]
Sibir         1-0 Anzhi
  [Igor Shestakov 36. Att: 5,000]

Round 14 [May 30. Total Att: 57,900; Average: 5,264]
Sibir         1-0 Terek
  [Dmitriy Akimov 51. Att: 6,000]
Salyut-Energ  1-0 Baltika
  [Maksym Morozov 13. Att: 10,000]
Avangard      1-0 KamAZ
  [Viktor Bukiyevskiy 42 pen. Att: 7,500]
SKA Rostov    0-0 Torpedo
  [Att: 6,000]
Mashuk-KMV    3-1 NoSta
  [Ruslan Usikov 6, Valeriy Umnov 45, Maksim Lepskiy 50 - Serhiy Kuznetsov 57. Att: 2,400]
Shinnik       3-0 Tekstilshchik
  [Roman Monaryov 28, 39, Aleksandr Sonin 88. Att: 10,000]
SKA-Energiya  2-3 Ural
  [Vasiliy Karmazinenko 36 pen, 43 pen - Oleg Kozhanov 2,
   Mikhail Mysin 9, Artyom Fiedler 28. Att: 6,000]
Metallurg-Kuz 3-0 Anzhi
  [Roman Nagumanov 16 pen, Anton Kobyalko 61, 62. Att: 1,000]
Dinamo Br     0-0 Mordovia
  [Att: 3,500]
Zvezda        4-0 Spartak-MZK
  [Andrei Zvagolskiy 30, Vladimir Levshin 42, 61, Vladimir Syrovatko(S) 70 og. Att: 2,500]
Alania        5-1 Sodovik
  [Stanislav Dubrovin 3, 42, 45, Aleksandr Nechayev(S) 19 og,
   Aleksandr Degtyaryov 84 - Mikhail Murnov 13. Att: 3,000]

Round 15 [Jun 6. Total Att: 42,300; Average: 3,845]
Terek         2-0 Anzhi
  [Atanas Bornosuzov 26, Magomed Adiyev 54. Att: 2,500]
NoSta         1-1 Dinamo Br
  [Eldar Nizamutdinov 87 pen - Vladislav Khatazhenkov(N) 28 og. Att: 4,000]
Ural          0-0 Sibir
  [Att: 3,500]
KamAZ         3-0 SKA Rostov
  [Karen Oganyan 43, 90, Aleksandr Alkhazov 74. Att: 6,100]
Shinnik       3-2 Alania
  [Roman Slavnov 4, Roman Monaryov 22, Aleksandr Pavlenko 30 - Stanislav Dubrovin 16, 33.
   Missed PK: Aleksandr Degtyaryov(A) 71 (save). Att: 7,000]
Mordovia      2-1 Salyut-Energ
  [Dmitriy Sysuyev 45, Kirill Kurochkin 50 - Vadim Starkov 34. Att: 5,000]
Torpedo       1-2 Zvezda
  [Maksim Ramashchanka 20 - Vladimir Anokic 83, Yevgeniy Markov 90. Att: 3,200]
Baltika       2-1 SKA-Energiya
  [Kurban Aliyev 10, Anzur Sadirov 44 - Maksim Zhivnovitskiy 17. Att: 2,000]
Sodovik       0-0 Avangard
  [Att: 3,000]
Tekstilshchik 0-0 Mashuk-KMV
  [Missed PK: Ruslan Usikov(M) 89 (wide). Att: 3,000]
Spartak-MZK   2-2 Metallurg-Kuz
  [Vitaliy Zhilochkin 60, Amir Bazhev 89 - Anton Kobyalko 2,
   Nikolai Kildishev 76. Att: 3,000]

Round 16 [Jun 9. Total Att: 35,500; Average: 3,550]
Torpedo       2-0 SKA-Energiya
  [Maksim Ramashchanka 31, Vladimir Voskoboinikov 41. Att: 3,000]
Baltika       2-2 Zvezda
  [Kurban Aliyev 8, Anzur Sadirov 10 - Nikolai Zhilyayev 15,
   Denis Glushakov 86 pen. Att: 1,500]
Mordovia      1-0 SKA Rostov
  [Sergei Vaganov 78. Att: 5,000]
KamAZ         3-0 Salyut-Energ
  [Nikola Grubjesic 17, Branimir Petrovic 45, Vladimir Romanenko 90.
   Missed PK: Zajko Zeba(K) 90 (wide). Att: 6,000]
Sodovik       0-2 Dinamo Br
  [Yevgeniy Shelyutov 14, Jean-Blaise Bouli 69. Att: 2,000]
NoSta         0-0 Avangard
  [Att: 3,000]
Tekstilshchik 4-1 Alania
  [Aleksandr Salugin 2, Sergei Mitin 29 pen, Andrei Nagumanov 53, Vadim Gryaznov 70 -
   Aleksandr Degtyaryov 49. Missed PK: Vladimir Leshonok(A) 45 (save). Att: 3,000]
Shinnik       1-0 Mashuk-KMV
  [Roman Monaryov 37 pen. Att: 8,000]
Ural          3-0 Metallurg-Kuz
  [Andrei Durov 38, Mikhail Mysin 54, Sergei Yegorov 74. Att: 2,000]
Spartak-MZK   1-3 Sibir
  [Nikolai Tyunin 42 - Andrei Gorbanets 25, Dmitriy Akimov 28, 73. Att: 2,000]

Round 17 [Jun 17. Total Att: 50,700; Average: 5,070]
Dinamo Br     2-0 Shinnik
  [Aleksandr Malin 17 pen, Jean-Blaise Bouli 27. Att: 7,500]
Sibir         5-3 Torpedo
  [Dmitriy Akimov 11, 18 pen, 90+3, Vadim Yanchuk 14, Denis Skorokhodov 68 -
   George Florescu 34, 81, Dmitriy Sokolov 45. Att: 10,000]
SKA-Energiya  1-1 KamAZ
  [Nicolae Grigore 89 pen - Mikhail Rytov 78. Att: 6,000]
Anzhi         2-1 Ural
  [Gocha Khojava 4, Budun Budunov 78 - Mikhail Mysin 46. Att: 4,500]
SKA Rostov    2-1 NoSta
  [Nikolay Shirshov 3 pen, 48 - Eldar Nizamutdinov 87 pen. Att: 5,500]
Terek         3-0 Spartak-MZK
  [Vladislav Kulik 4, Nikolai Abramov(S) 24 og, Adlan Katsayev 89 pen. Att: 1,200]
Zvezda        4-0 Mordovia
  [Maksim Panin 7, Denis Glushakov 52 pen, Vladimir Levshin 58,
   Nikolai Zhilyayev 77. Att: 3,000]
Metallurg-Kuz 0-0 Baltika
  [Missed PK: Kirill Makarov(MK) 52 (save). Att: 1,500]
Salyut-Energ  2-1 Sodovik
  [Eduard Zatsepin 27, Maksim Yermak 28 - Vitaliy Burmakov 22. Att: 5,500]
Avangard      2-0 Tekstilshchik
  [Sergei Korovushkin 4, Roman Surnev 61. Att: 6,000]

Round 18 [Jun 20. Total Att: 55,200; Average: 5,018]
Terek         1-1 Ural
  [Denis Zubko 71 - Yevgeniy Alkhimov 50 pen. Att: 1,200]
Avangard      2-2 Shinnik
  [Viktor Bukiyevskiy 65, Artyom Voronkin 87 - Aleksandr Pavlenko 6, 89. Att: 8,500]
Zvezda        1-2 KamAZ
  [Denis Glushakov 73 - Nikola Grubjesic 52, Zajko Zeba 68 pen.
   Missed PK: Denis Glushakov(Z) 71 (save). Att: 4,000]
Sibir         0-1 Baltika
  [Sergei Rashevskiy 55. Att: 7,000]
Salyut-Energ  1-1 NoSta
  [Maksym Morozov 66 pen - Eldar Nizamutdinov 85. Att: 8,000]
Dinamo Br     1-2 Tekstilshchik
  [Andrei Chernigovskiy 75 - Oleg Babenkov 20, Andrei Nagumanov 25. Att: 5,000]
Metallurg-Kuz 0-1 Torpedo
  [George Florescu 41. Att: 3,000]
Anzhi         5-0 Spartak-MZK
  [Magomed Magomedov 23, 40, Eldar Mamayev 33, Konstantin Skrylnikov 54,
   Daniil Gridnev 78. Att: 5,000]
SKA-Energiya  3-0 Mordovia
  [Konstantin Sukhoverkhov 5, Kostyantyn Zaitsev 29, Vladislav Nikiforov 82. Att: 5,500]
SKA Rostov    1-1 Sodovik
  [Andrei Lukanchenkov 62 - Vitaliy Burmakov 78. Att: 2,500]
Alania        3-0 Mashuk-KMV
  [Stanislav Dubrovin 28, 58, Alan Kasayev 68. Att: 5,500]

Round 19 [Total Att: 37,100; Average: 3,710]
[Jun 27]
Mordovia      2-6 Sibir
  [Kirill Kurochkin 26, Vitaliy Nikulkin 88 - Mikhail Solovei(M) 10 og,
   Konstantin Gordiyuk 34, Dmitriy Akimov 47, 77, 89, Denis Skorokhodov 60. Att: 4,500]
Sodovik       1-2 Zvezda
  [Aleksandr Nechayev 14 - Nikita Denisov 48, Vladimir Levshin 90. Att: 2,000]
[Jul 3]
Baltika       0-1 Terek
  [Yevgeniy Varlamov 89. Att: 1,500]
Torpedo       2-1 Anzhi
  [George Florescu 41, Aleksandr Panov 50 - Ruslan Agalarov 77. Att: 3,500]
Shinnik       1-0 SKA Rostov
  [Aleksandr Cherkes 69. Att: 6,500]
Alania        3-2 Dinamo Br
  [Kamalutdin Ahmedov 4, Stanislav Dubrovin 32, 69 - Kamalutdin Ahmedov(A) 63 og,
   Aleksei Golovin 90. Saved PK: Stanislav Dubrovin(A) 68. Att: 6,500]
KamAZ         1-0 Metallurg-Kuz
  [Anton Gudukin 86. Att: 4,100]
NoSta         1-1 SKA-Energiya
  [Eldar Nizamutdinov 75 pen - Andrei Paryvayeu 90. Att: 3,000]
Tekstilshchik 3-2 Salyut-Energ
  [Vladimir Chitaia 14, 86 pen, Maksim Filippov 68 -
   Aleksei Savelyev 32, Maksym Morozov 75 pen. Att: 3,000]
Mashuk-KMV    0-1 Avangard
  [Denis Sinyayev 3. Att: 2,500]

Round 20 [Jun 30. Total Att: 36,900; Average: 3,355]
Torpedo       1-2 Terek
  [Vadim Yevseyev 30 - Murad Ramazanov 51 pen, 61 pen. Att: 3,500]
KamAZ         0-2 Sibir
  [Dmitriy Akimov 10 pen, 28. Att: 4,000]
Shinnik       2-0 Salyut-Energ
  [Roman Monaryov 12, 13. Att: 5,000]
Baltika       1-2 Anzhi
  [Anzur Sadirov 13 - Gocha Khojava 75, Daniil Gridnev 88. Att: 3,100]
NoSta         3-0 Zvezda
  [Roman Baskov 27, Mikhail Rozhkov 44, Serhiy Kuznetsov 89. Att: 3,500]
Mashuk-KMV    1-3 Dinamo Br
  [Ruslan Usikov 80 - Jean-Blaise Bouli 22, Dmitriy Sannikov 43,
   Aleksei Golovin 90. Att: 2,800]
Alania        2-1 Avangard
  [Tamerlan Varziyev 57, Stanislav Dubrovin 74 - Denis Gershun 83. Att: 5,000]
Tekstilshchik 0-0 SKA Rostov
  [Att: 3,000]
Spartak-MZK   1-6 Ural
  [Viktor Voronkov 37 - Andrei Durov 28, Sergei Miroshnichenko 36, Yevgeniy Alkhimov 39,
   Mikhail Mysin 47, 56, Oleg Kozhanov 62. Att: 1,000]
Sodovik       2-0 SKA-Energiya
  [Vitaliy Burmakov 31, 43. Att: 2,000]
Mordovia      1-2 Metallurg-Kuz
  [Aleksandr Gaidukov 19 - Vladimir Avsyuk 73, Anton Kobyalko 76. Att: 4,000]

Round 21 [Jul 7. Total Att: 45,500; Average: 4,136]
Terek         2-1 KamAZ
  [Waeslaw Krendelew 1, Vladislav Kulik 70 - Karen Oganyan 29. Att: 1,500]
SKA-Energiya  0-0 Shinnik
  [Att: 10,000]
Ural          3-2 Torpedo
  [Oleg Kozhanov 19, 58, 64 - Vadim Yevseyev 33, 57. Att: 5,000]
Dinamo Br     1-1 Avangard
  [Sergei Davydov 58 - Sergei Tonkikh 43. Att: 4,500]
Anzhi         1-0 Mordovia
  [Aleksei Yedunov 69. Att: 4,000]
Sibir         3-2 Sodovik
  [Konstantin Gordiyuk 8, Nikolai Olenikov 12, Dmitriy Akimov 82 pen -
   Mikhail Murnov 21, Vitaliy Burmakov 70 pen. Att: 6,500]
Metallurg-Kuz 3-2 NoSta
  [Anton Kobyalko 12 pen, Aleksandr Rogov 42, Maksim Rogov 59 -
   Mikhail Rozhkov 15, Serhiy Kuznetsov 75 pen. Att: 1,000]
Salyut-Energ  2-1 Mashuk-KMV
  [Aleksei Savelyev 53, Yevgeniy Losev 63 - Maksim Lepskiy 80. Att: 5,000]
Zvezda        0-1 Tekstilshchik
  [Nikolai Paklyanov 83. Att: 3,000]
SKA Rostov    2-0 Alania
  [Vartan Mazalov 23, Artur Kusov 90.
   Missed PK: Nikolay Shirshov(SKA) 6 (post). Att: 4,500]
Spartak-MZK   1-2 Baltika
  [Maksim Zyuzin 70 - Sergei Golovko 65, Pavel Dorokhin 74. Att: 500]

Round 22 [Jul 10. Total Att: 46,000; Average: 4,600]
Anzhi         1-2 KamAZ
  [Ruslan Agalarov 61 pen - Aleksandr Alkhazov 30, Branimir Petrovic 87. Att: 6,000]
Sibir         2-2 NoSta
  [Dmitriy Akimov 83 pen, Aleksandr Makarenko 90 -
   Igor Alekseyev 42, Eldar Nizamutdinov 70. Att: 6,500]
Zvezda        0-1 Shinnik
  [Dmitriy Kudryashov 90. Att: 3,400]
Terek         2-0 Mordovia
  [Vladislav Kulik 33, Timur Jabrailov 54. Att: 1,500]
Ural          0-0 Baltika
  [Missed PK: Yevgeniy Alkhimov(U) 38 (post). Att: 5,000]
Salyut-Energ  4-1 Alania
  [Maksim Yermak 13, Yevgeniy Losev 24, 43, Maksym Morozov 39 pen -
   Elbrus Tandelov 45. Att: 8,500]
Spartak-MZK   1-4 Torpedo
  [Andrei Dyatel(T) 90 og - Viktor Zemchenkov 45, Aleksandr Panov 60,
   Sergei Morozov 76, Vladimir Voskoboinikov 86. Att: 4,000]
SKA-Energiya  0-0 Tekstilshchik
  [Att: 6,000]
SKA Rostov    1-2 Mashuk-KMV
  [Vartan Mazalov 7 - Valeriy Umnov 37, Nikolai Safronidi 68. Att: 3,000]
Metallurg-Kuz 1-2 Sodovik
  [Anton Kobyalko 50 pen - Vitaliy Burmakov 7, 42. Att: 2,100]

NB: Spartak-MZK withdrew on July 23 due to the lack of money; the club was dissolved.
    They have played 50% matches, so their results will not be canceled,
      and they will be awarded 0-3 defeats in all remaining matches.

Round 23 [Jul 24. Total Att: 57,300; Average: 6,367]
Shinnik       1-1 Terek
  [Roman Monaryov 27 pen - Magomed Adiyev 10. Att: 14,000]
KamAZ         0-0 Baltika
  [Missed PK: Aleksandr Belozyorov(K) 81 (save). Att: 6,000]
Mashuk-KMV    2-3 Sibir
  [Ruslan Usikov 25, Vladimir Gogberashvili 61 pen - Dmitriy Akimov 17 pen,
   Nikolai Olenikov 22, Andrei Gorbanets 57. Att: 2,800]
Mordovia      2-2 Torpedo
  [Dmitriy Pyatibratov 11 pen, Aleksandr Gaidukov 24 -
   Vladimir Voskoboinikov 69, Aleksandr Panov 86. Att: 10,000]
Tekstilshchik 1-0 Anzhi
  [Maksim Filippov 80. Att: 3,000]
Dinamo Br     2-1 SKA-Energiya
  [Sergei Davydov 72, Aleksei Golovin 81 - Vasiliy Karmazinenko 83. Att: 5,000]
Avangard      5-2 Zvezda
  [Viktor Bukiyevskiy 15, 76 pen, Denis Sinyayev 26, Denis Gershun 47, Aleksei Yudkin 85 -
   Aleksandr V. Chistyakov 59, Igor Shtukin 65. Att: 8,000]
Sodovik       1-1 Ural
  [Vitaliy Burmakov 26 pen - Aleksandr Shchanitsin 75. Att: 3,000]
Alania        4-3 Metallurg-Kuz
  [Aleksandr Degtyaryov 15, Alan Kasayev 26, Stanislav Dubrovin 67,
   Kamalutdin Ahmedov 73 pen - Maksim Rogov 6, Anton Kobyalko 13, 46.
   Missed PK: Ricardo Xavier(A) 11 (save). Att: 5,500]
NoSta         3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 24 [Jul 27. Total Att: 52,500; Average: 5,250]
Shinnik       2-0 Anzhi
  [Roman Monaryov 8, Anton Khazov 90. Att: 5,500]
KamAZ         4-0 Torpedo
  [Zajko Zeba 30 pen, 54, 82, Nikola Grubjesic 80. Att: 7,000]
Tekstilshchik 0-1 Terek
  [Murad Ramazanov 83 pen. Att: 3,000]
Alania        2-0 Sibir
  [Aleksandr Degtyaryov 5, 22. Att: 6,000]
Dinamo Br     2-2 Zvezda
  [Aleksandr Malin 4, Sergei Davydov 69 - Ivan Zavaliy 11,
   Uros Milosavljevic 80 pen. Att: 5,000]
NoSta         1-1 Ural
  [Serhiy Kuznetsov 45 - Artyom Fiedler 37. Att: 3,500]
Salyut-Energ  1-0 SKA Rostov
  [Yevgeniy Shipitsin 23. Att: 8,500]
Mordovia      1-2 Baltika
  [Denis Snimshchikov 78 - Maksim Bondarenko 38, Pavel Dorokhin 59. Att: 4,000]
Avangard      0-1 SKA-Energiya
  [Konstantin Sukhoverkhov 64. Att: 7,500]
Mashuk-KMV    0-0 Metallurg-Kuz
  [Att: 2,500]
Sodovik       3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 25 [Aug 2. Total Att: 36,000; Average: 3,600]
Terek         0-2 Alania
  [Stanislav Dubrovin 10, Jambulad Bazayev 66.
   Missed PK: Murad Ramazanov(T) 69 (save). Att: 2,600]
Sibir         3-0 Avangard
  [Dmitriy Akimov 75, 90, Tomas Vychodil 80. Att: 7,000]
Baltika       1-0 NoSta
  [Sergei Ryzhikh 79. Att: 4,000]
Zvezda        1-0 Salyut-Energ
  [Nikolai Zhilyayev 58. Att: 2,700]
Mordovia      2-0 KamAZ
  [Dmitriy Pyatibratov 51, Eduard Kosolapov 77. Att: 5,000]
Metallurg-Kuz 0-1 Dinamo Br
  [Yevgeniy Shelyutov 83. Att: 1,000]
Torpedo       1-0 Sodovik
  [Maksim Ramashchanka 68. Att: 2,200]
Ural          1-0 Tekstilshchik
  [Sergei Yegorov 75. Att: 3,500]
Anzhi         1-1 Mashuk-KMV
  [Kirill Kochubei 64 - Nikolai Safronidi 77. Att: 3,000]
SKA-Energiya  1-0 SKA Rostov
  [Vasiliy Karmazinenko 29. Att: 5,000]
Spartak-MZK   0-3 Shinnik
  [Awarded]

Round 26 [Aug 5. Total Att: 34,200; Average: 3,800]
Sibir         2-1 Dinamo Br
  [Dmitriy Akimov 30, 82 pen - Dmitriy Sannikov 27. Att: 8,000]
Ural          0-0 Shinnik
  [Att: 6,000]
Torpedo       2-1 NoSta
  [Maksim Ramashchanka 27 pen, Andrei Dyatel 28 - Eldar Nizamutdinov 47.
   Missed PK: Eldar Nizamutdinov(N) 18 (save). Att: 2,500]
Terek         2-1 Mashuk-KMV
  [Andrei Fedkov 17, 26 pen - Roman Udodov 55. Att: 2,700]
SKA-Energiya  2-0 Salyut-Energ
  [Artur Rozyyev 27, Vasiliy Karmazinenko 60. Att: 5,000]
Anzhi         0-0 Alania
  [Att: 3,500]
Baltika       3-0 Sodovik
  [Makim Bondarenko 33, Sergei Golovko 59, Kurban Aliyev 90. Att: 3,500]
Metallurg-Kuz 4-3 Avangard
  [Anton Kobyalko 9, 53, 65, Roman Nagumanov 38 -
   Sergei Korovushkin 52, 67, Artyom Voronkin 68. Att: 1,000]
Zvezda        1-1 SKA Rostov
  [Viktor Imrekov 56 - Vyacheslav Kalashnikov 26.
   Missed PK: Ivan Zavaliy(Z) 37 (post). Att: 2,000]
Spartak-MZK   0-3 Tekstilshchik
  [Awarded]

Round 27 [Aug 13. Total Att: 42,500; Average: 4,722]
Shinnik       2-0 Baltika
  [Anton Khazov 4, Slavoljub Djordjevic 19. Att: 5,500]
Dinamo Br     2-2 Terek
  [Yevgeniy Shelyutov 32, Sergei Filippenkov 77 -
   Denis Zubko 18, Vladislav Kulik 65. Att: 7,000]
Salyut-Energ  1-2 Sibir
  [Vadim Starkov 47 - Dmitriy Akimov 34, 42. Att: 7,000]
NoSta         0-0 KamAZ
  [Att: 3,500]
Tekstilshchik 0-2 Torpedo
  [Maksim Ramashchanka 55, Vladimir Voskoboinikov 81. Att: 3,000]
Avangard      1-0 Anzhi
  [Dmitriy Kudinov 19. Att: 7,000]
Mashuk-KMV    0-0 Ural
  [Att: 2,500]
SKA Rostov    4-1 Metallurg-Kuz
  [Vartan Mazalov 9, 14, 57, Artur Kusov 79 - Yevgeniy Yatchenko 37. Att: 4,000]
Sodovik       3-0 Mordovia
  [Sergei Fedin 48, Vitaliy Burmakov 82, Aleksandr Nechayev 90. Att: 3,000]
Alania        3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 28 [Aug 16. Total Att: 42,100; Average: 4,678]
Shinnik       2-0 Torpedo
  [Aleksandr Pavlenko 60, Anton Khazov 90. Att: 9,600]
Avangard      0-1 Terek
  [Vladislav Kulik 21. Att: 5,500]
Dinamo Br     2-0 Anzhi
  [Dmitriy Sannikov 50, Aleksei Golovin 62. Att: 6,000]
SKA Rostov    0-1 Sibir
  [Dmitriy Akimov 23 pen. Att: 3,000]
Alania         -  Ural
  [Match stopped in 23' at 0-1 due to heavy rainfall. To be resumed next day, Aug 17]
Tekstilshchik 3-2 Baltika
  [Sergei Dolmatov 30, Vladimir Chitaia 75, Aleksandr Petukhov 86 -
   Maksim Bondarenko 12, 48. Att: 3,000]
Sodovik       0-2 KamAZ
  [Zajko Zeba 42 pen, Nikola Grubjesic 58. Att: 3,500]
Salyut-Energ  1-1 Metallurg-Kuz
  [Valeriy Alekseyev 87 - Yevgeniy Ivanov 89. Att: 5,000]
NoSta         3-0 Mordovia
  [Serhiy Kuznetsov 21, Mikhail Rozhkov 27, 31. Att: 3,500]
Zvezda        4-0 SKA-Energiya
  [Aleksandr Skvortsov 39, Ivan Zavaliy 43, 45, 90. Att: 3,000]
Mashuk-KMV    3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 28 [Total Att: 47,100; Average: 4,710]
[Aug 16]
Shinnik       2-0 Torpedo
  [Aleksandr Pavlenko 60, Anton Khazov 90. Att: 9,600]
Avangard      0-1 Terek
  [Vladislav Kulik 21. Att: 5,500]
Dinamo Br     2-0 Anzhi
  [Dmitriy Sannikov 50, Aleksei Golovin 62. Att: 6,000]
SKA Rostov    0-1 Sibir
  [Dmitriy Akimov 23 pen. Att: 3,000]
Tekstilshchik 3-2 Baltika
  [Sergei Dolmatov 30, Vladimir Chitaia 75, Aleksandr Petukhov 86 -
   Maksim Bondarenko 12, 48. Att: 3,000]
Sodovik       0-2 KamAZ
  [Zajko Zeba 42 pen, Nikola Grubjesic 58. Att: 3,500]
Salyut-Energ  1-1 Metallurg-Kuz
  [Valeriy Alekseyev 87 - Yevgeniy Ivanov 89. Att: 5,000]
NoSta         3-0 Mordovia
  [Serhiy Kuznetsov 21, Mikhail Rozhkov 27, 31. Att: 3,500]
Zvezda        4-0 SKA-Energiya
  [Aleksandr Skvortsov 39, Ivan Zavaliy 43, 45, 90. Att: 3,000]
[Aug 16-17]
Alania        0-1 Ural
  [Vladimir Radkevich 18. Att: 5,000]
   NB: On Aug 16 match stopped in 23' at 0-1 due to heavy rainfall. Resumed on Aug 17.
Mashuk-KMV    3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 29 [Aug 23. Total Att: 41,200; Average: 4,120]
KamAZ         0-0 Shinnik
  [Att: 9,000]
Sibir         2-0 Zvezda
  [Dmitriy Akimov 18 pen, Andrei Gorbanets 62. Att: 9,000]
Terek         3-0 SKA Rostov
  [Denis Zubko 4, Timur Jabrailov 78, Shamil Lahiyalov 84. Att: 1,500]
Baltika       1-1 Alania
  [Volodymyr Bondarenko 80 pen - Stanislav Dubrovin 54.
   Missed PK: Kamalutdin Ahmedov(A) 56 (wide). Att: 4,000]
Ural          2-1 Avangard
  [Yevgeniy Alkhimov 11, Andrei Govorov 29 pen - Oleg Sischin 36. Att: 2,500]
Anzhi         2-1 Salyut-Energ
  [Andrei Streltsov 33, Narvik Sirxayev 42 - Nikola Valentic(A) 81 og.
   Missed PK: Ruslan Agalarov(A) 77 (post). Att: 2,500]
Torpedo       4-0 Mashuk-KMV
  [Lubomir Kantonistov 5, 61, Stanislav Murygin 24, 29. Att: 3,200]
Sodovik       1-2 NoSta
  [Vitaliy Burmakov 26 - Eldar Nizamutdinov 56, Aleksandr Oleinik 66. Att: 3,500]
Metallurg-Kuz 3-2 SKA-Energiya
  [Maksim Rogov 6, 71, 78 - Vitaliy Lotz 9, Andrei Murnin 31. Att: 1,500]
Mordovia      2-1 Tekstilshchik
  [Dmitriy Pyatibratov 51 pen, Eduard Kosolapov 64 - Vladimir Chitaia 86 pen. Att: 4,500]
Spartak-MZK   0-3 Dinamo Br
  [Awarded]

Round 30 [Aug 26. Total Att: 34,400; Average: 3,822]
Terek         1-0 Salyut-Energ
  [Vladislav Kulik 45. Att: 2,000]
Ural          5-0 Dinamo Br
  [Yevgeniy Alkhimov 10, 55, Mikhail Mysin 42, Vladimir Radkevich 48, 75. Att: 2,700]
Torpedo       3-1 Alania
  [Maksim Ramashchanka 25 pen, 34, 58 - Amzor Aylarov 70 pen. Att: 3,200]
Sibir         1-0 SKA-Energiya
  [Konstantin Gordiyuk 52. Att: 9,000]
Mordovia      1-3 Shinnik
  [Eduard Kosolapov 90 pen - Andriy Poroshyn 32, Aleksandr Pavlenko 67,
   Aleksandr Shulenin 70. Att: 4,500]
KamAZ         2-0 Tekstilshchik
  [Zajko Zeba 42 pen, 70 pen. Att: 6,000]
Anzhi         1-3 SKA Rostov
  [Ruslan Agalarov 74 pen - Eldar Mamayev(A) 9 og, Grigoriy Kenkishvili 11,
   Andrei Lukanchenkov 67 pen. Att: 3,000]
Baltika       2-2 Mashuk-KMV
  [Volodymyr Bondarenko 17, 38 - Andrei Volobuyev 36, 48. Att: 1,000]
Metallurg-Kuz 2-1 Zvezda
  [Maksim Rogov 15, Anton Kobyalko 69 - Vladimir Levshin 29. Att: 3,000]
Spartak-MZK   0-3 Avangard
  [Awarded]

Round 31 [Sep 2. Total Att: 51,300; Average: 5,700]
Shinnik       1-0 NoSta
  [Aleksandr Cherkes 86. Missed PK: Andriy Poroshyn(S) 52 (save). Att: 7,800]
SKA-Energiya  2-1 Terek
  [Konstantin Sukhoverkhov 16, Aleksandr Yarkin 81 - Timur Jabrailov 90+1. Att: 7,000]
Dinamo Br     1-1 Baltika
  [Yevgeniy Shelyutov 9 - Aleksandr Tumenko 21. Att: 6,000]
Alania        2-1 KamAZ
  [Aleksandr Degtyaryov 4, Jambulad Bazayev 12 pen - Rustem Kalimullin 33. Att: 6,000]
Salyut-Energ  2-0 Ural
  [Maksim Yermak 75, Maksym Morozov 83. Att: 7,500]
Avangard      2-1 Torpedo
  [Sergei Korovushkin 2, Igor Piyuk 70 - Djordje Jokic 56. Att: 8,500]
Zvezda        1-0 Anzhi
  [Andrei Salnikov 47. Att: 3,000]
Tekstilshchik 1-2 Sodovik
  [Vladimir Chitaia 82 pen - Vitaliy Burmakov 41, Kirill Shestakov 46. Att: 3,000]
Mashuk-KMV    5-2 Mordovia
  [Denys Kolchin 9, Aleksandr Storozhuk 26 pen, Vasiliy Brovin 59, Andrei Volobuyev 78,
  Ruslan Usikov 83 - Aleksandr Dutov 38, Maksim Filippov 62. Att: 2,500]
SKA Rostov    3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 32 [Sep 5. Total Att: 55,800; Average: 5,580]
Dinamo Br     2-0 Torpedo
  [Yevgeniy Shelyutov 47, 90. Att: 8,000]
Zvezda        2-0 Terek
  [Andrei Salnikov 24, 46. Att: 3,200]
Sibir         1-1 Metallurg-Kuz
  [Andrei Gorbanets 36 - Yevgeniy Ivanov 90. Att: 7,000]
Avangard      2-1 Baltika
  [Viktor Bukiyevskiy 19, 54 pen - Sergei Golovko 31. Att: 7,000]
Shinnik       2-0 Sodovik
  [Vladimir Skokov 31, Roman Monaryov 43. Att: 7,000]
Mashuk-KMV    1-2 KamAZ
  [Roman Udodov 27 - Ivan Todorovic 70 pen, Rustem Kalimullin 76. Att: 3,100]
SKA Rostov    2-1 Ural
  [Ilya Kalashnikov 67 pen, Victor Comleonoc 90 - Mikhail Mysin 34. Att: 5,000]
SKA-Energiya  1-0 Anzhi
  [Aleksandr Yarkin 37. Att: 6,000]
Tekstilshchik 3-2 NoSta
  [Aleksandr Petukhov 45, 63, Vitaliy Pugin 48 - Maksim Aristarkhov 20,
   Andrei Makushev 66. Att: 3,000]
Alania        0-0 Mordovia
  [Att: 6,500]
Salyut-Energ  3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 33 [Sep 12. Total Att: 30,200; Average: 3,020]
KamAZ         5-2 Dinamo Br
  [Ivan Todorovic 5 pen, 23, Karen Oganyan 30, Aleksandr Belozyorov 71,
   Vladimir Romanenko 87 - Yevgeniy Shelyutov 2, Viktor Tolstykh 34. Att: 5,000]
Torpedo       2-0 Salyut-Energ
  [Aleksandr Panov 48, George Florescu 86. Att: 3,200]
Anzhi         0-0 Sibir
  [Att: 3,000]
Tekstilshchik 0-1 Shinnik
  [Igor Voznesenskiy 1. Att: 3,000]
Terek         3-1 Metallurg-Kuz
  [Shamil Lahiyalov 37, Waeslaw Krendelow 40, Anatoliy Romanovich 59 -
   Sergiu Clescenco 70. Att: 2,000]
Ural          1-0 Zvezda
  [Andrei Govorov 71. Att: 1,500]
NoSta         4-0 Alania
  [Aleksandr Oleinik 9, 64, 83, Sergei Yemelyanov 89. Att: 4,000]
Baltika       3-0 SKA Rostov
  [Sergei Golovko 8, 21, Maksim Bondarenko 50 pen. Att: 1,500]
Mordovia      3-1 Avangard
  [Mikhail Yakushkin 53, Eduard Kosolapov 86, 90 pen - Denis Gershun 82. Att: 4,500]
Sodovik       1-2 Mashuk-KMV
  [Artyom Antipov 89 - Anatoliy Sylka 30, Georgiy Sakhvadze 32. Att: 2,500]
Spartak-MZK   0-3 SKA-Energiya
  [Awarded]

Round 34 [Total Att: 25,100; Average: 2,789]
[Sep 15]
Terek         2-0 Sibir
  [Anatoliy Romanovich 61, Denis Zubko 65. Att: 2,900]
KamAZ         3-1 Avangard
  [Vladimir Romanenko 15, 30, Vladislav Ignatyev 27 - Igor Piyuk 38. Att: 4,000]
Baltika       3-0 Salyut-Energ
  [Denis Matiola 57, Sergei Golovko 73, Sergei Ryzhikh 90. Att: 1,000]
Torpedo       3-1 SKA Rostov
  [George Florescu 4, 90 pen, Maksim Ramashchanka 10 pen - Vartan Mazalov 47. Att: 3,200]
Mordovia      2-0 Dinamo Br
  [Dmitriy Pyatibratov 16, Dmitriy Sysuyev 31. Att: 4,000]
NoSta         2-2 Mashuk-KMV
  [Mikhail Rozhkov 55, Serhiy Kuznetsov 80 -
   Vladimir Gogberashvili 29, Andrei Volobuyev 63. Att: 3,000]
Anzhi         1-3 Metallurg-Kuz
  [Murad Guseynov 38 - Roman Nagumanov 72 pen, Vadim Belokhonov 86,
   Maksim Rogov 90. Att: 2,500]
Sodovik       1-0 Alania
  [Dmitriy Lozhkaryov 2. Att: 2,000]
Spartak-MZK   0-3 Zvezda
  [Awarded]
[Oct 10]
Ural          0-0 SKA-Energiya
  [Att: 2,500]

Round 35 [Sep 23. Total Att: 44,600; Average: 4,460]
Sibir         0-1 Ural
  [Konstantin Skrylnikov 16. Att: 6,000]
Dinamo Br     0-2 NoSta
  [Serhiy Kuznetsov 18, 42. Att: 4,000]
Alania        0-1 Shinnik
  [Slavoljub Djordjevic 30 pen. Att: 4,500]
Anzhi         1-3 Terek
  [Murad Guseynov 29 - Eldar Mamayev(A) 16 og, Dejan Martinovic 31,
   Shamil Lahiyalov 34. Att: 3,500]
Zvezda        0-1 Torpedo
  [Vladimir Yeryomkin 61. Att: 4,000]
SKA Rostov    1-2 KamAZ
  [Anzor Nafash 87 - Aleksandr Alkhazov 20, Mikhail Pimenov 45. Att: 4,800]
SKA-Energiya  2-1 Baltika
  [Artur Rozyyev 54, Andrei Panfyorov 66 - Sergei Ryzhikh 71. Att: 6,000]
Salyut-Energ  2-1 Mordovia
  [Maksim Yermak 78, Sergei Kushov 90 - Eduard Kosolapov 48. Att: 3,000]
Avangard      2-1 Sodovik
  [Viktor Bukiyevskiy 74 pen, Mikhail Nekrasov 77 - Vitaliy Burmakov 16. Att: 6,000]
Mashuk-KMV    3-0 Tekstilshchik
  [Valeriy Umnov 15, Nikolai Fiyev 55, Aleksandr Storozhuk 83 pen. Att: 2,800]
Metallurg-Kuz 3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 36 [Sep 26. Total Att: 35,000; Average: 3,889]
Salyut-Energ  0-0 KamAZ
  [Att: 5,000]
SKA-Energiya  4-0 Torpedo
  [Aleksandr Yarkin 32, Artur Rozyyev 47, Mikhail Bagayev 55,
   Nicolae Grigore 57 pen. Att: 8,000]
Mashuk-KMV    2-1 Shinnik
  [Nikolai Fiyev 12, Georgiy Sakhvadze 76 - Roman Monaryov 56. Att: 3,500]
Avangard      0-0 NoSta
  [Att: 4,000]
Zvezda        1-1 Baltika
  [Vladimir Levshin 78 - Aleksei Yepifanov 8. Att: 2,500]
Metallurg-Kuz 0-1 Ural
  [Mikhail Mysin 2. Att: 1,500]
Dinamo Br     2-2 Sodovik
  [Sergei Davydov 19, Pavlo Kutas 82 - Maksim Oboznyi 20, Valeriy Pavlov 86. Att: 2,000]
Alania        7-0 Tekstilshchik
  [Stanislav Dubrovin 7, 33, 84, Jambulad Bazayev 41, 64 pen,
   Aleksandr Degtyaryov 52, Sergei Kabanov 74. Att: 4,000]
SKA Rostov    4-3 Mordovia
  [Dmitriy Burmistrov 5, Grigoriy Kenkishvili 45, Vartan Mazalov 73, Vadim Hinchagov 85 -
   Sergei Savochkin 4, Mikhail Solovei 84, Dmitriy Sysuyev 89. Att: 4,500]
Sibir         3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 37 [Oct 3. Total Att: 30,800; Average: 3,080]
Shinnik       4-0 Dinamo Br
  [Roman Monaryov 25 pen, 50, 54 pen, Dmitriy Kudryashov 45. Att: 4,800]
Torpedo       1-1 Sibir
  [Viktor Zemchenkov 78 - Igor Shestakov 44.
   Missed PK: Dmitriy Akimov(S) 59 (save). Att: 3,200]
KamAZ         2-1 SKA-Energiya
  [Vladimir Romanenko 42, Zajko Zeba 90 pen - Andrian Sosnovschii 85. Att: 4,500]
Ural          3-0 Anzhi
  [Oleg Shatov 7, Mikhail Mysin 46, Andrei Govorov 66. Att: 3,000]
NoSta         6-0 SKA Rostov
  [Aleksei Bakharev 4, Maksim Aristarkhov 66, 85, Igor Alekseyev 80,
   Oleh Yermak 82, 88. Att: 3,500]
Baltika       0-1 Metallurg-Kuz
  [Anton Kobyalko 57 pen. Att: 1,000]
Sodovik       1-0 Salyut-Energ
  [Valeriy Pavlov 79. Att: 2,000]
Mashuk-KMV    1-0 Alania
  [Beslan Gublia 6. Att: 2,800]
Tekstilshchik 1-4 Avangard
  [Andrei Nagumanov 87 - Sergei Korovushkin 18, Oleg Sischin 30, 61,
   Dmitriy Kudinov 58. Att: 2,000]
Mordovia      1-4 Zvezda
  [Sergei Yuvenko 75 - Andrei Salnikov 32, 41, Denis Glushakov 45,
   Vladimir Levshin 89. Att: 4,000]
Spartak-MZK   0-3 Terek
  [Awarded]

Round 38 [Oct 6. Total Att: 26,900; Average: 2,989]
Ural          4-1 Terek
  [Mikhail Mysin 16, 77, Konstantin Skrylnikov 53, Murad Ramazanov(T) 90 og -
   Denis Zubko 59. Att: 3,500]
Shinnik       1-0 Avangard
  [Anton Khazov 75. Att: 4,200]
Baltika       1-3 Sibir
  [Sergei Rashevskiy 59 - Aleksandr Makarenko 7, Nikolai Olenikov 75,
   Joo Martins 90. Att: 1,000]
KamAZ         3-2 Zvezda
  [Mikhail Komkov 15, Zajko Zeba 54 pen, Anton Gudukin 84 -
   Vladimir Levshin 37, Igor Shtukin 83. Att: 5,000]
NoSta         1-0 Salyut-Energ
  [Aleksei Bakharev 57. Att: 3,500]
Torpedo       4-0 Metallurg-Kuz
  [Viktor Zemchenkov 65, 68, Stanislav Murygin 79, 84. Att: 2,500]
Tekstilshchik 0-2 Dinamo Br
  [Aleksandr Malin 28 pen, Andrei Chernigovskiy 59. Att: 1,200]
Mordovia      1-0 SKA-Energiya
  [Maksim Filippov 52. Att: 4,000]
Sodovik       1-2 SKA Rostov
  [Artur Gubaydullin 83 - Dmitriy Burmistrov 13, Grigoriy Kenkishvili 71. Att: 2,000]
Spartak-MZK   0-3 Anzhi
  [Awarded]

Round 39 [Oct 13. Total Att: 28,900; Average: 2,890]
Terek         2-0 Baltika
  [Zaur Sadayev 35, Timur Jabrailov 78.
   Missed PK: Hamlet Siukayev(T) 64 (save). Att: 1,200]
SKA Rostov    2-2 Shinnik
  [Vartan Mazalov 30, 45 - Anton Khazov 34, Vladimir Kazakov 41. Att: 3,000]
SKA-Energiya  0-3 NoSta
  [Vladimir Zelenovskiy 14, 54, Serhiy Kuznetsov 85. Att: 5,000]
Anzhi         3-2 Torpedo
  [Narvik Sirxayev 8, Ruslan Agalarov 77, Andrei Streltsov 90 -
   Denis Tumasyan 10, Aleksandr Panov 13. Att: 3,000]
Metallurg-Kuz 1-0 KamAZ
  [Yevgeniy Yatchenko 50. Att: 1,200]
Sibir         6-2 Mordovia
  [Vadim Yanchuk 4, 21, Yevgeniy Zinovyev 33, Sergei Pravosud 56, Joo Martins 79,
   Aleksei Aravin 84 - Yevgeniy Krug 49, Anton Zhukov 90. Att: 5,000]
Dinamo Br     0-1 Alania
  [Robert Bitarov 56. Att: 2,000]
Avangard      1-2 Mashuk-KMV
  [Viktor Bukiyevskiy 38 pen - Valeriy Umnov 29, Roman Udodov 41. Att: 2,500]
Salyut-Energ  1-0 Tekstilshchik
  [Aleksei Savelyev 44 pen. Att: 3,000]
Zvezda        5-0 Sodovik
  [Denis Glushakov 9 pen, Andrei Razin 19, 80, Maksim Panin 26,
   Nikolai Zhilyayev 84. Att: 3,000]

Round 40 [Oct 16. Total Att: 34,400; Average: 3,440]
Sibir         1-0 KamAZ
  [Joo Martins 88. Att: 7,000]
Terek         2-0 Torpedo
  [Timur Jabrailov 7, Denis Zubko 10. Att: 2,700]
Salyut-Energ  3-1 Shinnik
  [Maksym Morozov 13, Eduard Zatsepin 40 pen, 73 pen - Andriy Poroshyn 16. Att: 5,000]
Zvezda        0-0 NoSta
  [Att: 1,500]
Dinamo Br     0-0 Mashuk-KMV
  [Att: 2,000]
Anzhi         1-0 Baltika
  [Ruslan Agalarov 9. Att: 5,500]
Avangard      0-2 Alania
  [Sergei Burchenkov(Av) 77 og, Elbrus Tandelov 85. Att: 3,000]
SKA-Energiya  3-0 Sodovik
  [Andrei Murnin 53, Nicolae Grigore 64 pen, Aleksandr Yarkin 84. Att: 4,000]
Metallurg-Kuz 0-1 Mordovia
  [Maksim Filippov 50. Missed PK: Anton Kobyalko(MK) 71 (save). Att: 1,200]
SKA Rostov    1-0 Tekstilshchik
  [Andrei Otyutskiy 47. Att: 2,500]
Ural          3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 41 [Oct 23. Total Att: 36,200; Average: 3,620]
KamAZ         2-1 Terek
  [Mikhail Pimenov 62, Nikola Grubjesic 90+6 - Dejan Martinovic 70. Att: 5,500]
Shinnik       3-2 SKA-Energiya
  [Dmitriy Kudryashov 35, Anton Khazov 67, Roman Monaryov 85 -
   Andrei Murnin 43, Sergei Ovchinnikov 66. Att: 7,000]
Torpedo       2-4 Ural
  [Sergei Morozov 12, Maksim Ramashchanka 34 pen - Mikhail Mysin 18, Oleg Kozhanov 36,
   Artyom Fiedler 60, Andrei Govorov 90+1 pen. Att: 1,200]
Avangard      1-0 Dinamo Br
  [Sergei Korovushkin 86. Att: 5,000]
Sodovik       0-2 Sibir
  [Yevgeniy Zinovyev 11, Dmitriy Akimov 85. Att: 1,500]
NoSta         2-0 Metallurg-Kuz
  [Stanislav Reznikov 9, Aleksei Selin 51.
   Missed PK: Anton Kobyalko(MK) 53 (save). Att: 3,500]
Mashuk-KMV    2-0 Salyut-Energ
  [Nikolai Safronidi 7, 64. Att: 2,800]
Alania        3-2 SKA Rostov
  [Elbrus Tandelov 7, 90, Boris Meyerovich(SKA) 33 og -
   Georgiy Aslanidi 53, Dmitriy Burmistrov 78. Att: 5,500]
Tekstilshchik 3-1 Zvezda        [in Khimki]
  [Vladimir Chitaia 39, Aleksandr Salugin 73, Dmitriy Shikhovtsev 90 -
   Denis Glushakov 58. Att: 200]
Mordovia      0-2 Anzhi
  [Narvik Sirxayev 87, Andrei Streltsov 90. Att: 4,000]
Baltika       3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 42 [Oct 26. Total Att: 33,800; Average: 3,756]
Mordovia      0-4 Terek
  [Shamil Asildarov 2, 23, Zaur Sadayev 79, Magomed Adiyev 82. Att: 3,500]
NoSta         0-5 Sibir
  [Dmitriy Akimov 4, Vadim Yanchuk 10, Yevgeniy Zinovyev 48,
   Igor Shestakov 79, 87. Att: 4,000]
KamAZ         0-0 Anzhi
  [Att: 5,500]
Baltika       0-0 Ural
  [Att: 2,000]
Shinnik       0-2 Zvezda
  [Vladimir Levshin 22, Nikolai Zhilyayev 68. Att: 8,000]
Alania        1-0 Salyut-Energ
  [Amzor Aylarov 83 pen. Att: 6,000]
Mashuk-KMV    3-0 SKA Rostov
  [Aleksandr Storozhuk 20 pen, 77 pen, Ruslan Usikov 89. Att: 3,200]
Tekstilshchik 2-2 SKA-Energiya  [in Khimki]
  [Aleksandr Salugin 8, Aleksandr Korotkov 38 -
   Sergei Ovchinnikov 35 pen, 79 pen. Att: 100]
Sodovik       2-3 Metallurg-Kuz
  [Aleksandr Pankovets 71, Artyom Antipov 79 - Anton Kobyalko 19, 85, Eduard Grossu 88
  pen. Att: 1,500]
Torpedo       3-0 Spartak-MZK
  [Awarded]

Round 43 [Nov 2. Total Att: 28,900; Average: 2,890]
Terek         3-0 NoSta
  [Shamil Asildarov 45, Atanas Bornosuzov 74, Vladislav Kulik 90. Att: 4,200]
Sibir         5-0 Tekstilshchik
  [Dmitriy Akimov 23, 61, 62, Andrei Gorbanets 88, Denis Skorokhodov 89. Att: 4,000]
Torpedo       3-1 Baltika
  [Viktor Zemchenkov 38, 67, 88 - Maksim Shevchenko 56.
   Missed PKs: Maksim Ramashchanka(T) 8 (save); 78 (save). Att: 2,700]
Metallurg-Kuz 3-1 Shinnik
  [Anton Kobyalko 16, Vadim Belokhonov 20, Maksim Rogov 64 -
   Andrei Konovalov 56. Att: 1,200]
SKA-Energiya  2-2 Alania
  [Andrei Murnin 20, Vasiliy Karmazinenko 85 - Artur Kulumbegov 71,
   Elbrus Tandelov 74. Att: 3,000]
Ural          8-1 Mordovia
  [Oleg Kozhanov 5, 32, Oleg Shatov 24, Mikhail Mysin 33, 73, 90 pen,
   Aleksandr Shchanitsin 71, Sergei Yegorov 87 - Adessoye Oyevole(U) 68 og. Att: 3,000]
SKA Rostov    2-1 Dinamo Br
  [Pavlo Kutas(D) 36 og, Vartan Mazalov 70 pen - Andrei Chernigovskiy 86. Att: 3,500]
Salyut-Energ  1-0 Avangard
  [Maksim Yermak 71. Att: 5,000]
Zvezda        0-2 Mashuk-KMV      [in Moscow]
  [Nikolai Safronidi 23, Vladimir Gogberashvili 48.
   Missed PK: Denis Glushakov(Z) 67 (save). Att: 300]
Anzhi         2-0 Sodovik
  [Ali Kb 36, Narvik Sirxayev 86. Att: 2,000]
Spartak-MZK   0-3 KamAZ
  [Awarded]

Round 44 [Nov 5. Total Att: 34,300; Average: 3,811]
Terek         4-0 Sodovik
  [Shamil Asildarov 4, Murad Ramazanov 20 pen, Timur Jabrailov 30,
   Andrei Fedkov 73. Att: 3,000]
Sibir         3-3 Shinnik
  [Dmitriy Akimov 17, 54, Joo Martins 86 - Andrei Konovalov 26,
   Andriy Poroshyn 35, Dmitriy Kudryashov 90. Att: 6,000]
Ural          2-0 KamAZ
  [Mikhail Mysin 32, 70 pen. Att: 4,000]
Anzhi         2-2 NoSta
  [Aleksei Yedunov 23, Eldar Mamayev 48 - Aleksandr Oleinik 38, Ivan Semyonov 83.
   Missed PK: Ruslan Agalarov(A) 65 (save). Att: 5,500]
Dinamo Br     1-0 Salyut-Energ
  [Aleksandr Malin 52 pen. Missed PK: Aleksei Zhitnikov(SE) 54 (save). Att: 3,000]
Zvezda        2-0 Alania          [in Moscow]
  [Nikolai Zhilyayev 48, 60. Att: 300]
SKA-Energiya  2-1 Mashuk-KMV
  [Alexandru Covalenco 20, Andrei Murnin 82 - Nikolai Safronidi 90. Att: 4,000]
SKA Rostov    3-2 Avangard
  [Vartan Mazalov 15, Dmitriy Burmistrov 71, Alan Kusov 86 -
   Sergei Korovushkin 73, Dmitriy Kudinov 84. Att: 7,500]
Metallurg-Kuz 1-0 Tekstilshchik
  [Eduard Grossu 19 pen. Missed PK: Eduard Grossu(MK) 45 (save). Att: 1,000]
Spartak-MZK   0-3 Mordovia
  [Awarded]

Final Table:

 1.Shinnik Yaroslavl               42  28  8  6  68- 30  92  [-] Promoted
 2.Terek Groznyi                   42  28  6  8  69- 27  90      Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Sibir Novosibirsk               42  25 11  6  80- 39  86  
 4.KamAZ Naberezhnyye Chelny       42  23  8 11  67- 34  77  
 5.Ural Yekaterinburg              42  21 14  7  70- 33  77  
 6.Torpedo Moskva                  42  21  6 15  75- 59  69  [-]
 7.NoSta Novotroitsk               42  16 16 10  63- 40  64  [+]
 8.Dinamo Bryansk                  42  16 11 15  49- 52  59  
 9.Salyut-Energiya Belgorod        42  17  6 19  44- 45  57  
10.Anzhi Makhachkala               42  16  9 17  41- 44  57  
11.Zvezda Irkutsk                  42  16  8 18  60- 47  56  [+]
12.Alania Vladikavkaz              42  15 11 16  56- 56  56  [+]
13.SKA-Energiya Khabarovsk         42  14 14 14  50- 48  56  
14.Mashuk-KMV Pyatigorsk           42  14 13 15  53- 55  55  
15.Baltika Kaliningrad             42  14 12 16  53- 49  54  
16.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  42  15  8 19  53- 70  53  [+]
17.SKA Rostov-na-Donu              42  14 11 17  50- 60  53  [+]
-----------------------------------------------------------
18.Avangard Kursk                  42  15  6 21  50- 55  51      Relegated
19.Mordovia Saransk                42  13  4 25  44- 88  43  [+] Relegated
20.Tekstilshchik-TeleCom Ivanovo   42  10  8 24  38- 68  38  [+] Relegated
21.Sodovik Sterlitamak             42   8 10 24  32- 65  34      Relegated
22.Spartak-MZK Ryazan              42   1  4 37  21-122   7  [+] Withdrew and dissolved

Total goals scored: 1186
Average goals per game: 2.57

Total attendance: 1,943,690
Average crowd per round: 44,175
Average crowd per game: 4,207

NB: Terek play home matches in Lermontov.
    Dinamo Makhachkala and Volgar-GazProm Astrakhan were denied the professional licences and thus relegated to amateur level.
    Lada Togliatti failed to obtain the First Division licence and were thus relegated.
    SKA Rostov, Metallurg-Kuzbass, and Mordovia were admitted as best runners-up (see table below).
    Spartak Vladikavkaz reverted to their native name Alania.

    Spartak-MZK withdrew on July 23 due to the lack of money; the club was dissolved.
    They have played 50% matches, so their results will not be canceled,
      and they will be awarded 0-3 defeats in all remaining matches.

2006 Second Division runners-up result percentage:

1.SKA Rostov-na-Donu              32  26  4  2  74-17  82  85%
2.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  36  25  7  4  79-22  82  76%
3.Mordovia Saransk                34  22  6  6  64-30  72  71%
4.Gazovik Orenburg                24  12  7  5  34-24  43  60%
5.Sheksna Cherepovets             34  18  6 10  52-37  60  59%

Top scorers:

1.Dmitriy Akimov (Sibir)          34
2.Mikhail Mysin (Ural)            21
3.Roman Monaryov (Shinnik)        20  [Ukraine]
4.Stanislav Dubrovin (Alania)     19
5.Anton Kobyalko (Metall-Kuzbass) 18
6.Eldar Nizamutdinov (NoSta)      16
7.Maksim Ramashchanka (Torpedo)   15  [Belarus/Russia]
8.Vladimir Levshin (Zvezda Irk)   13
9.Vitaliy Burmakov (Sodovik)      12
  Zajko Zeba (KamAZ)              12  [Bosnia]
  




Squad Lists

2006 (2nd level).

2006/07 (cup).

2007 (1st level).

2007 (3rd level).

2007 (4th level).

2007 (5th level).

2008 (2nd level).

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 31 Jan 2008

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.