(West) Samoa 2021


Upolu Premier League
Upolu First Division
Upolu Second Division

Upolu Premier League

NB: Upolu is the most populated and second largest island; the capital Apia is on Upolu.

NB: all matches played at JS Blatter fields, Tuana'imato Complex

Final Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  22  18  3  1 103- 9  57  [C]  Champions
 2.Vaipuna SC                22  18  2  2 116-15  56
 3.Vaivase-tai FC            22  14  4  4  73-31  46
 4.Kiwi FC (Malifa)          22  12  3  7  56-34  39
 5.USP FC                    22   9  5  8  56-42  32  [P]  [*]
 6.Sogi SC                   22  10  2 10  60-47  32
 7.Vaitele-uta SC            22  10  2 10  42-32  32
 8.Vaiusu SC                 22   7  7  8  40-37  28
 9.Lion of Judah FC          22   8  4 10  43-46  28  [N]  [!]
10.Fa'atoia United FC        22   6  1 15  50-85  19
11.Togafuafua SC             22   2  3 17  15-105  9
12.Moata'a FC                22   0  0 22  11-182  0

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

NB: Moata'a were excluded after round 19 following two consecutive forfeits; their
    remaining three matches were awarded 0-3 losses against them

Round 1
[May 18]
Moata'a             0-3 Vaitele-uta         
Fa'atoia United     1-1 Vaiusu              
[May 20]
Vaipuna            11-0 Togafuafua          
Lupe ole Soaga      4-1 Sogi                
[May 21]
USP                 1-1 Lion of Judah       
[May 22]
Vaivase-tai         1-0 Kiwi                

Round 2
[May 25]
Vaitele-uta         1-4 Kiwi                
Lion of Judah       4-2 Vaivase-tai         
[May 27]
Sogi                3-1 USP                 
Togafuafua          0-9 Lupe ole Soaga      
[May 29]
Vaiusu              0-8 Vaipuna             
Moata'a             0-3 Fa'atoia United     

Round 3
[Jun 1]
Fa'atoia United     2-4 Vaitele-uta         
Vaipuna            17-0 Moata'a             
[Jun 3]
Lupe ole Soaga      1-1 Vaiusu              
USP                 4-0 Togafuafua          
[Jun 5]
Vaivase-tai         1-2 Sogi                
Kiwi                1-0 Lion of Judah       

Round 4
[Jun 8]
Vaitele-uta         1-1 Lion of Judah       
Sogi                2-3 Kiwi                
[Jun 10]
Togafuafua          0-6 Vaivase-tai         
Vaiusu              1-0 USP                 
[Jun 12]
Moata'a            0-16 Lupe ole Soaga      
Fa'atoia United     1-8 Vaipuna             

Round 5
[Jun 15]
Vaipuna             5-2 Vaitele-uta         
Lupe ole Soaga      5-0 Fa'atoia United     
[Jun 17]
USP                 7-1 Moata'a             
Vaivase-tai         5-2 Vaiusu              
[Jun 19]
Kiwi               10-0 Togafuafua          
Lion of Judah       1-2 Sogi                

Round 6
[Jun 29]
Vaitele-uta         2-2 Sogi                
Togafuafua          2-2 Lion of Judah       
[Jul 1]
Vaiusu              2-2 Kiwi                
Moata'a            1-13 Vaivase-tai         
[Jul 3]
Fa'atoia United     2-5 USP                 
Vaipuna             0-1 Lupe ole Soaga      

Round 7
[Aug 10]
Lupe ole Soaga      2-0 Vaitele-uta         
USP                 2-9 Vaipuna             
[Aug 12]
Vaivase-tai         4-1 Fa'atoia United     
Kiwi                8-0 Moata'a             
[Aug 14]
Lion of Judah       1-5 Vaiusu              
Sogi               11-1 Togafuafua          

Round 8
[Aug 17]
Vaitele-uta         5-0 Togafuafua          
Vaiusu              1-1 Sogi                
[Aug 19]
Moata'a             1-8 Lion of Judah       
Fa'atoia United     1-5 Kiwi                
[Aug 21]
Vaipuna             1-2 Vaivase-tai         
Lupe ole Soaga      5-0 USP                 

Round 9
[Aug 24]
USP                 1-2 Vaitele-uta         
Vaivase-tai         0-3 Lupe ole Soaga      
[Aug 26]
Kiwi               0-10 Vaipuna             
Lion of Judah       3-5 Fa'atoia United     
[Aug 28]
Sogi               16-1 Moata'a             
Togafuafua          awd Vaiusu              [awarded 0-3, Togafuafua forfeited]

Round 10
[Aug 31]
Vaitele-uta         1-0 Vaiusu              
Moata'a             3-4 Togafuafua          
[Sep 2]
Fa'atoia United     1-2 Sogi                
Vaipuna             3-0 Lion of Judah       
[Sep 4]
Lupe ole Soaga      5-1 Kiwi                
USP                 1-1 Vaivase-tai         

Round 11
[Sep 7]
Vaivase-tai         2-1 Vaitele-uta         
Kiwi                5-0 USP                 
[Sep 9]
Lion of Judah       2-4 Lupe ole Soaga      
Sogi                0-5 Vaipuna             
[Sep 11]
Vaiusu              8-1 Moata'a             
Togafuafua          2-8 Fa'atoia United     

Halfway Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  11  10  1  0  55- 5  31  [C]
 2.Vaipuna SC                11   9  0  2  77- 8  27
 3.Vaivase-tai FC            11   7  1  3  37-16  22
 4.Kiwi FC (Malifa)          11   7  1  3  39-22  22
 5.Sogi SC                   11   6  2  3  42-21  20
 6.Vaitele-uta SC            11   5  2  4  22-19  17
 7.Vaiusu SC                 11   4  4  3  24-21  16
 8.USP FC                    11   3  2  6  22-30  11  [P]  [*]
 9.Fa'atoia United FC        11   3  1  7  25-39  10
10.Lion of Judah FC          11   2  3  6  23-27   9  [N]  [!]
11.Togafuafua SC             11   1  1  9   9-72   4
12.Moata'a FC                11   0  0 11   8-103  0

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

Round 12
[Sep 14]
Vaitele-uta         4-0 Moata'a             
Vaiusu              0-1 Fa'atoia United     
[Sep 16]
Togafuafua          0-2 Vaipuna             
Sogi                0-6 Lupe ole Soaga      
[Sep 18]
Kiwi                2-2 Vaivase-tai         
Lion of Judah       2-3 USP                 

Round 13
[Sep 21]
Kiwi                3-1 Vaitele-uta         
Vaivase-tai         4-1 Lion of Judah       
[Sep 23]
USP                 3-1 Sogi                
Lupe ole Soaga      5-0 Togafuafua          
[Sep 25]
Vaipuna             2-2 Vaiusu              
Fa'atoia United    10-3 Moata'a             

Round 14
[Sep 28]
Vaiusu              0-3 Lupe ole Soaga      
Vaitele-uta         5-0 Fa'atoia United     
[Sep 30]
Moata'a            0-14 Vaipuna             
Togafuafua          1-1 USP                 
[Oct 2]
Lion of Judah       3-2 Kiwi                
Sogi                1-3 Vaivase-tai         

Round 15 
[Oct 5]
Lion of Judah       1-0 Vaitele-uta         
Kiwi                1-0 Sogi                
[Oct 7]
Vaivase-tai         5-0 Togafuafua          
USP                 1-1 Vaiusu              
[Oct 9]
Lupe ole Soaga     22-0 Moata'a             
Vaipuna             3-1 Fa'atoia United     

Round 16
[Oct 12]
Vaitele-uta         0-1 Vaipuna             
Fa'atoia United     1-5 Lupe ole Soaga      
[Oct 14]
Moata'a             0-9 USP                 
Vaiusu              1-3 Vaivase-tai         
[Oct 16]
Sogi                0-1 Lion of Judah       
Togafuafua          0-3 Kiwi                

Round 17
[Oct 19]
Vaivase-tai         5-0 Moata'a             
Lion of Judah       0-0 Togafuafua          
[Oct 21]
Sogi                0-2 Vaitele-uta         
Kiwi                0-0 Vaiusu              
[Oct 23]
USP                11-1 Fa'atoia United     
Lupe ole Soaga      0-0 Vaipuna             

Round 18
[Oct 26]
Vaitele-uta         0-1 Lupe ole Soaga      
Vaipuna             1-0 USP                 
[Oct 28]
Moata'a             awd Kiwi                [awarded 0-3; Moata'a forfeited]
Fa'atoia United     2-6 Vaivase-tai         
[Oct 30]
Togafuafua          0-3 Sogi                
[Nov 20]
Vaiusu              4-1 Lion of Judah       

Round 19
[Nov 2]
Lion of Judah       awd Moata'a             [awarded 3-0; Moata'a forfeited]
Togafuafua          2-5 Vaitele-uta         
[Nov 4]
Sogi                3-1 Vaiusu              
Kiwi                2-1 Fa'atoia United     
[Nov 6]
USP                 0-2 Lupe ole Soaga      
Vaivase-tai         2-4 Vaipuna             

NB: Moata'a excluded after two ceonsecutive forfeits; all remaining matches are 
    awarded 0-3 losses against them

Round 20
[Nov 9]
Vaiusu              4-0 Togafuafua          
Lupe ole Soaga      1-1 Vaivase-tai         
[Nov 11]
Fa'atoia United     2-5 Lion of Judah       
Vaipuna             1-0 Kiwi                
[Nov 13]
Moata'a             awd Sogi                [awarded 0-3; Moata'a excluded]
Vaitele-uta         0-2 USP                 

Round 21
[Nov 16]
Vaiusu              0-2 Vaitele-uta         
Lion of Judah       1-3 Vaipuna             
[Nov 18]
Vaivase-tai         2-2 USP                 
Kiwi                0-2 Lupe ole Soaga      
[Nov 20]
Togafuafua          awd Moata'a             [awarded 3-0; Moata'a excluded]
Sogi                6-1 Fa'atoia United     

Round 22
[Nov 23]
Lupe ole Soaga      1-2 Lion of Judah       
USP                 2-1 Kiwi                
[Nov 25]
Vaitele-uta         1-3 Vaivase-tai         
Fa'atoia United     5-0 Togafuafua          
[Nov 27]
Vaipuna             8-1 Sogi                
Moata'a             awd Vaiusu              [awarded 0-3; Moata'a excluded]

Final Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  22  18  3  1 103- 9  57  [C]  Champions
 2.Vaipuna SC                22  18  2  2 116-15  56
 3.Vaivase-tai FC            22  14  4  4  73-31  46
 4.Kiwi FC (Malifa)          22  12  3  7  56-34  39
 5.USP FC                    22   9  5  8  56-42  32  [P]  [*]
 6.Sogi SC                   22  10  2 10  60-47  32
 7.Vaitele-uta SC            22  10  2 10  42-32  32
 8.Vaiusu SC                 22   7  7  8  40-37  28
 9.Lion of Judah FC          22   8  4 10  43-46  28  [N]  [!]
10.Fa'atoia United FC        22   6  1 15  50-85  19
11.Togafuafua SC             22   2  3 17  15-105  9
12.Moata'a FC                22   0  0 22  11-182  0

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

NB: Moata'a were excluded after round 19 following two consecutive forfeits; their
    remaining three matches were awarded 0-3 losses against them


Upolu First Division

Final Table:

 1.Moaula FC                 11   9  1  1  47-10  28  [R]
 2.Lepea FC                  11   8  3  0  56- 9  27  [R]
 3.Lotopa SC                 11   8  2  1  62-16  26
 4.USP B                     11   7  1  3  42-13  22
 5.Lupe ole Soaga B          11   7  1  3  37-19  22
 6.Vaitele Uta B             11   6  0  5  25-29  18
 7.Vaivase-tai B             11   4  1  6  26-38  13
 8.Vaipuna B                 11   3  1  7  23-47  10
 9.Alamagoto FC              11   3  0  8  28-40   9
10.Lion of Judah B           11   2  1  8  15-51   7
11.Kiwi B                    11   2  1  8  21-65   7
12.Sogi B                    11   1  0 10  13-58   3

Upolu Second Division

Final Tables:

Group A
 1.Lepea B                    6   5  1  0  26- 6  16
 2.Siusega AOG                6   5  1  0  22- 7  16
 3.Vaiusu B                   6   4  0  2  16- 5  12
 4.ADIDAS B                   6   3  0  3  15- 8   9
 5.Fa'atoia United B          6   2  0  4  11-24   6
 6.CSP                        6   1  0  5   5-27   3
 7.Moata'a B                  6   0  0  6   2-20   0

Group B
 1.Vailele FC                 6   5  0  1  39- 6  15
 2.Saleimoa FC                6   5  0  1  26- 5  15
 3.Vaipuna C                  6   4  0  2  36-25  12
 4.Vaigaga FC                 6   3  0  3  18-17   9
 5.Central United FC          6   3  0  3  22-24   9
 6.Lupe ole Soaga C           6   1  0  5  13-39   3
 7.Togafuafua B               6   0  0  6   7-45   0


2020

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Dec 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.