San Marino 2005/06

Regular Season

Final Tables:

Girone A:       
 1.Tre Fiori (Fiorentino)        21 14  5  2  37-12  47  Qualified
 2.SP Domagnano                  21 12  6  3  52-23  42  Qualified
 3.SP Tre Penne (San Marino)     21 11  6  4  27-15  39  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SS Folgore/Falciano           21  9  4  8  22-25  31
 5.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  7  7  7  31-35  28
 6.SC Faetano                    21  6  3 12  32-40  21
 7.Cosmos (Serravalle)           21  5  5 11  13-22  20
 8.SS San Giovanni               21  1  2 18  13-60   5

Girone B:
 1.SS Murata                     20 15  4  1  49-20  49  Qualified
 2.Pennarossa (Chiesanuova)      20 12  6  2  38-19  42  Qualified
 3.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20 10  3  7  42-22  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20  7  4  9  23-33  25
 5.Juvenes/Dogana                20  3  8  9  27-44  17
 6.SP Cailungo                   20  4  4 12  11-25  16
 7.Fiorentino                    20  3  3 14  30-52  12  [*]

[*] Montevito were renamed Fiorentino

NB: top-3 of both groups qualify for championship playoff

Round 1
[Sep 23]
Domagnano    4-1 Faetano
Murata       1-0 Virtus
[Sep 24]
Cosmos       1-0 La Fiorita
Fiorentino   awd Pennarossa     [awarded 0-3, originally 0-0;
San Giovanni 1-2 Folgore/F       Fiorentino used ineligible player]
[Sep 25]
Tre Fiori    2-0 Tre Penne
[Sep 26]
Libertas     1-1 Juvenes/D
Cailungo     bye

Round 2
[Sep 30]
La Fiorita   1-1 Tre Penne
Pennarossa   1-1 Cailungo
[Oct 1]
Domagnano    1-1 Tre Fiori
Faetano      1-2 San Giovanni
Virtus       4-2 Fiorentino
[Oct 2]
Juvenes/D    2-2 Murata
[Oct 3]
Folgore/F    1-0 Cosmos
Libertas     bye

Round 3
[Oct 14]
Fiorentino   1-3 Libertas     
Cosmos       1-0 San Giovanni 
[Oct 15]
Pennarossa   2-2 Juvenes/D    
Tre Fiori    1-1 Faetano      
Tre Penne    0-1 Folgore/F    
[Oct 16]
La Fiorita   2-2 Domagnano    
[Oct 17]
Cailungo     0-1 Virtus       
Murata       bye

Round 4
[Oct 22]
San Giovanni 1-3 Domagnano    
Faetano      0-1 La Fiorita   
Murata       1-0 Cailungo     
[Oct 23]
Libertas     1-2 Pennarossa   
Tre Penne    1-1 Cosmos       
[Jan 21]
Folgore/F    0-1 Tre Fiori    
[Jan 24]
Juvenes/D    3-2 Fiorentino   
Virtus       bye

Round 5
[Oct 25]
Folgore/F    1-2 La Fiorita   
Tre Fiori    2-0 San Giovanni 
Virtus       2-1 Juvenes/D    
[Oct 26]
Pennarossa   1-1 Murata       
Tre Penne    2-1 Faetano      
Cailungo     0-1 Libertas     
[Jan 24]
Cosmos       0-2 Domagnano    
Fiorentino   bye

Round 6
[Oct 29]
Juvenes/D    1-0 Cailungo     
Domagnano    0-1 Tre Penne    
Faetano      0-1 Folgore/F    
[Oct 30]
Fiorentino   0-1 Murata       
Libertas     5-2 Virtus       
[Oct 31]
La Fiorita   3-0 San Giovanni 
Tre Fiori    2-2 Cosmos       
Pennarossa   bye

Round 7
[Nov 4]
Murata       2-0 Libertas     
San Giovanni 0-5 Tre Penne    
[Nov 5]
Virtus       0-2 Pennarossa   
Domagnano    4-1 Folgore/F    
La Fiorita   1-3 Tre Fiori    
[Nov 6]
Cailungo     0-3 Fiorentino   
Cosmos       1-2 Faetano      
Juvenes/D    bye

Round 9 [intergirone]
[Nov 12]
Cosmos       0-2 Murata       
Faetano      1-1 Virtus       
Libertas     5-0 San Giovanni 
[Nov 13]
Tre Fiori    6-0 Juvenes/D    
Cailungo     0-1 Folgore/F    
[Jan 21]
Tre Penne    2-1 Pennarossa  
[Feb 15] 
Fiorentino   1-4 Domagnano    
La Fiorita   bye

Round 10 [intergirone]
[Nov 18]
Fiorentino   0-2 Cosmos       
Faetano      1-3 Juvenes/D    
[Jan 28]
Folgore/F    0-0 Virtus       
Domagnano    0-0 Libertas     
Tre Penne    3-1 Cailungo   
[Jan 31]
San Giovanni 1-5 Murata       
La Fiorita   0-3 Pennarossa   
Tre Fiori    bye

Round 8 [intergirone] [postponed from Nov]
[Feb 4]
Virtus       4-2 La Fiorita   
Libertas     0-1 Tre Fiori    
San Giovanni 2-4 Pennarossa   
Juvenes/D    2-4 Domagnano  
Folgore/F    1-2 Murata       
[Feb 5]
Tre Penne    2-0 Fiorentino   
Faetano      3-0 Cailungo     
Cosmos       bye

Round 11 [intergirone]
[Feb 11]
Folgore/F    0-3 Libertas     
Cailungo     0-0 Tre Fiori    
Fiorentino   3-4 Faetano  
Murata       1-0 Tre Penne    
[Feb 12]
Virtus       0-0 Cosmos       
La Fiorita   2-2 Juvenes/D    
Pennarossa   2-2 Domagnano    
San Giovanni bye

Round 12 [intergirone]
[Feb 18]
Virtus       0-3 Tre Fiori  
Murata       2-2 Domagnano    
Juvenes/D    0-0 Tre Penne    
Cosmos       0-1 Libertas     
Pennarossa   2-2 Faetano      
[Feb 19]
San Giovanni 0-2 Cailungo     
La Fiorita   3-6 Fiorentino   
Folgore/F    bye

Round 13 [intergirone]
[Feb 21]
Tre Penne    2-1 Virtus     
Tre Fiori    1-2 Pennarossa   
Murata       3-4 Faetano      
[Feb 22]
Cailungo     1-1 Cosmos       
Juvenes/D    2-2 San Giovanni 
Libertas     4-0 La Fiorita  
Folgore/F    3-3 Fiorentino 
Domagnano    bye

Round 14 [intergirone]
[Mar 4]
Fiorentino   1-2 Tre Fiori    
Cosmos       1-0 Juvenes/D    
Murata       1-1 La Fiorita  
Virtus       1-0 San Giovanni 
Domagnano    0-0 Cailungo     
[Mar 5]
Folgore/F    0-2 Pennarossa   
Faetano      0-2 Libertas 
Tre Penne    bye

Round 15 [intergirone]
[Mar 10]
Cailungo     1-4 La Fiorita
Pennarossa   2-0 Cosmos
[Mar 11]
San Giovanni 1-1 Fiorentino
Tre Fiori    1-2 Murata
Libertas     1-2 Tre Penne
[Mar 12]
Juvenes/D    0-2 Folgore/F
Domagnano    4-2 Virtus
Faetano      bye

Round 16
[Mar 14]
Tre Penne    0-1 Tre Fiori
La Fiorita   1-0 Cosmos
Pennarossa   2-1 Fiorentino
[Mar 15]
Virtus       0-3 Murata
Juvenes/D    2-2 Libertas
Faetano      1-3 Domagnano
Folgore/F    3-0 San Giovanni
Cailungo     bye

Round 17
[Mar 18]
Fiorentino   2-0 Virtus
Murata       4-0 Juvenes/D
San Giovanni 0-5 Faetano
Cosmos       0-1 Folgore/F
[Mar 19]
Cailungo     0-1 Pennarossa
Tre Fiori    1-0 Domagnano
[Mar 20]
Tre Penne    0-0 La Fiorita
Libertas     bye

Round 18
[Mar 24]
Folgore/F    1-1 Tre Penne
Virtus       1-0 Cailungo
[Mar 25]
San Giovanni 0-2 Cosmos
Faetano      0-1 Tre Fiori
Juvenes/D    1-3 Pennarossa
[Mar 26]
Domagnano    4-0 La Fiorita
Libertas     5-1 Fiorentino
Murata       bye

Round 19
[Mar 28]
Tre Fiori    2-0 Folgore/F
Cailungo     1-2 Murata
Cosmos       0-0 Tre Penne
[Mar 29]
Fiorentino   2-2 Juvenes/D
Domagnano    6-1 San Giovanni
La Fiorita   6-2 Faetano
Pennarossa   2-1 Libertas
Virtus       bye

Round 20
[Apr 1]
La Fiorita   0-0 Folgore/F
Domagnano    2-1 Cosmos
San Giovanni 2-4 Tre Fiori
Libertas     0-1 Cailungo
[Apr 2]
Murata       2-1 Pennarossa
Faetano      0-1 Tre Penne
[Apr 3]
Juvenes/D    2-4 Virtus
Fiorentino   bye

Round 21
[Apr 5]
San Giovanni 0-2 La Fiorita
Cosmos       0-2 Tre Fiori
Folgore/F    3-1 Faetano
Tre Penne    3-2 Domagnano
[Apr 6]
Murata       7-1 Fiorentino
Virtus       0-3 Libertas
Cailungo     2-1 Juvenes/D
Pennarossa   bye

Round 22
[Apr 9]
Folgore/F    0-3 Domagnano
Faetano      2-0 Cosmos
Tre Fiori    0-0 La Fiorita
Tre Penne    1-0 San Giovanni
[Apr 10]
Libertas     4-5 Murata
Fiorentino   0-1 Cailungo
Pennarossa   0-0 Virtus
Juvenes/D    bye

Final Tables:

Girone A:       
 1.Tre Fiori (Fiorentino)        21 14  5  2  37-12  47  Qualified
 2.SP Domagnano                  21 12  6  3  52-23  42  Qualified
 3.SP Tre Penne (San Marino)     21 11  6  4  27-15  39  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SS Folgore/Falciano           21  9  4  8  22-25  31
 5.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  7  7  7  31-35  28
 6.SC Faetano                    21  6  3 12  32-40  21
 7.Cosmos (Serravalle)           21  5  5 11  13-22  20
 8.SS San Giovanni               21  1  2 18  13-60   5

Girone B:
 1.SS Murata                     20 15  4  1  49-20  49  Qualified
 2.Pennarossa (Chiesanuova)      20 12  6  2  38-19  42  Qualified
 3.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20 10  3  7  42-22  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20  7  4  9  23-33  25
 5.Juvenes/Dogana                20  3  8  9  27-44  17
 6.SP Cailungo                   20  4  4 12  11-25  16
 7.Fiorentino                    20  3  3 14  30-52  12  [*]

[*] Montevito were renamed Fiorentino

NB: top-3 of both groups qualify for championship playoff



Championship Playoff

First Round [Apr 19] [2nd vs 3rd]
Domagnano    1-4 Libertas
Pennarossa   1-1 Tre Penne      [aet, 2-3 pen]

Second Round [Apr 22] [1st vs winners 1st round]
Tre Fiori    1-0 Tre Penne
Murata       3-1 Libertas

Third Round [Apr 27] [losers 1st round vs losers 2nd round]
Tre Penne    1-1 Domagnano      [aet, 5-3 pen]
Libertas     0-2 Pennarossa  
NB: losers eliminated

Fourth Round 
[Apr 28] [winners 2nd round]
Tre Fiori    0-1 Murata
[May 2] [winners 3rd round]
Tre Penne    2-3 Pennarossa     [aet]

Semifinal [May 6]
Tre Fiori    1-2 Pennarossa

Final [May 11, stadio Serravalle]
Murata       1-0 Pennarossa
  [Alex Gasperoni 18]



Coppa Titano 2006


First Phase

Girone A 

Round 1 [May 20]
Domagnano        2-0 Folgore/Falciano
Libertas         3-2 San Giovanni
Murata           bye
 
Round 2 [May 24]
Domagnano        1-0 Murata
San Giovanni     1-3 Folgore/Falciano
Libertas         bye

Round 3 [May 27]
San Giovanni     1-4 Murata
Folgore/Falciano 0-0 Libertas
Domagnano        bye

Round 4 [May 31]
Murata           0-2 Libertas
Domagnano        3-0 San Giovanni
Folgore/Falciano bye

Round 5 [Jun 5]
Libertas         1-2 Domagnano
Murata           4-1 Folgore/Falciano
San Giovanni     bye

Table:

 1.SP Domagnano                   4  4  0  0   8- 1  12  Qualified
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)   4  2  1  1   6- 4   7  Qualified
 3.SS Murata                      4  2  0  2   8- 5   6  Qualified
 4.SS Folgore/Falciano            4  1  1  2   4- 7   4
 5.SS San Giovanni                4  0  0  4   4-13   0

Girone B 

Round 1
[May 19]
Pennarossa       4-1 Cosmos
[May 20]
Tre Fiori        1-0 La Fiorita
Virtus           bye

Round 2
[May 23]
Cosmos           2-1 La Fiorita
[May 24]
Tre Fiori        4-1 Virtus
Pennarossa       bye

Round 3
[May 26]
La Fiorita       0-4 Pennarossa
[May 27]
Cosmos           0-0 Virtus
Tre Fiori        bye

Round 4
[May 30]
Virtus           2-4 Pennarossa
[May 31]
Tre Fiori        3-0 Cosmos
La Fiorita       bye

Round 5
[Jun 2]
Pennarossa       0-1 Tre Fiori
[Jun 5]
Virtus           4-2 La Fiorita
Cosmos           bye

Table:

 1.Tre Fiori (Fiorentino)         4  4  0  0   9- 1  12  Qualified
 2.Pennarossa (Chiesanuova)       4  3  0  1  12- 4   9  Qualified
 3.Virtus (Acquaviva)             4  1  1  2   7-10   4
 4.Cosmos (Serravalle)            4  1  1  2   3- 8   4
 5.SP La Fiorita (Montegiardino)  4  0  0  4   3-11   0

Girone C 

Round 1 [May 19]
Fiorentino       0-1 Cailungo
Tre Penne        2-1 Faetano
Juvenes/Dogana   bye

Round 2 [May 23]
Juvenes/Dogana   3-1 Fiorentino
Cailungo         1-1 Faetano
Tre Penne        bye

Round 3 [May 26]
Faetano          awd Juvenes/Dogana [awarded 0-3]
Cailungo         3-3 Tre Penne
Fiorentino       bye

Round 4 [May 30]
Juvenes/Dogana   3-2 Tre Penne
Fiorentino       1-2 Faetano
Cailungo         bye

Round 5 [Jun 2]
Juvenes/Dogana   0-2 Cailungo
Tre Penne        2-1 Fiorentino
Faetano          bye

Table:

 1.Juvenes/Dogana                 4  3  0  1   9- 5   9  Qualified
 2.SP Cailungo                    4  2  2  0   7- 4   8  Qualified
 3.SP Tre Penne (San Marino)      4  2  1  1   9- 8   7  Qualified
 4.SC Faetano                     4  1  1  2   4- 7   4
 5.Fiorentino                     4  0  0  4   3- 8   0

Knock-Out Stage

Quarterfinals
[Jun 13]
Juvenes/Dogana   2-0 Murata
Domagnano        2-3 Tre Penne
[Jun 14]
Tre Fiori        1-2 Libertas
Cailungo         0-2 Pennarossa

Semifinals [Jun 19]
Juvenes/Dogana   1-3 Tre Penne
Libertas         4-3 Pennarossa

Final [Jun 23, Stadio di Serravalle]
Tre Penne        1-4 Libertas
  [Enrico Cibelli 50; Damiano Vannucci 35, 76pen, Toccaceli 87,
   Ghiotti 92]



Trofeo Federale 2006 ('Super Cup')

NB: between finalists of championship and Coppa Titano 2006

Semifinals [Sep 20]
Libertas         3-1 Pennarossa
  [Bianchi 10, Tarini 28, Santini 32; Fabbri 74]
Murata           3-2 Tre Penne
  [Agostini 18, Raschi 21, Iannello 79; Marinelli 14, Bullini 90+1]

Final [Sep 27]
Libertas         1-2 Murata
  [Antognoli 69; Alvisi 61, Agostini 73]


2004/05.

2006/07.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Jan Alssema and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Alssema (alcides@casema.nl) and Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 24 Dec 2012

(C) Copyright Jan Alssema, Karel Stokkermans and RSSSF 2005/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.