San Marino 2007/08

Regular Season

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP Tre Penne (San Marino)     21 13  5  3  51-22  43  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        21 10  6  5  35-26  36  [4 3 0 1 6-4 9]  Qualified
 3.Juvenes/Dogana                21 10  6  5  31-18  36  [4 1 1 2 3-4 4]  [2 1 1 0 2-1 4]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   21 10  6  5  37-24  36  [4 1 1 2 4-5 4]  [2 0 1 1 1-2 1]
 5.Pennarossa (Chiesanuova)      21  7  4 10  33-42  25
 6.SS Folgore/Falciano           21  6  4 11  21-37  22
 7.SP Domagnano                  21  4  5 12  36-54  17
 8.Fiorentino                    21  1  1 19  17-60   4
NB: goal difference is considered in the first head-to-head calculation
    but not the amount of goals scored; in case of remaining equality 
    head-to-head is taken again; Cailungo unsuccessfully protested against
    this interpretation of the regulations

Gruppo B
 1.SS Murata                     20 12  7  1  46-15  43  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 20 12  6  2  39-24  42  Qualified
 3.SC Faetano                    20 11  4  5  45-18  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20  9  7  4  34-23  34
 5.Cosmos (Serravalle)           20  6  5  9  21-33  23
 6.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  5  6  9  27-36  21
 7.SS San Giovanni               20  1  2 17  15-56   5

NB: top-3 of both groups qualify for championship playoff

Round 1
[Sep 21]
Murata           1-0 Cosmos
[Sep 22]
Faetano          4-1 Libertas
Juvenes/Dogana   3-1 Pennarossa
Folgore/Falciano 2-0 Fiorentino
[Sep 23]
Cailungo         2-1 Tre Fiori
Tre Penne        3-0 Domagnano
Virtus           2-2 La Fiorita
San Giovanni     bye

Round 2
[Sep 28]
Fiorentino       2-6 Tre Penne
[Sep 29]
Domagnano        1-1 Cailungo
La Fiorita       0-0 Murata
Pennarossa       1-1 Tre Fiori
[Sep 30]
Cosmos           0-6 Faetano
Libertas         4-0 San Giovanni
Juvenes/Dogana   0-0 Folgore/Falciano
Virtus           bye

Round 3
[Oct 5]
Tre Fiori        2-1 Domagnano
[Oct 6]
Cosmos           1-4 La Fiorita
Tre Penne        1-1 Cailungo
San Giovanni     0-3 Virtus
[Oct 7]
Libertas         1-0 Murata
Folgore/Falciano 0-0 Pennarossa
Fiorentino       0-2 Juvenes/Dogana
Faetano          bye

Round 4
[Oct 9]
Pennarossa       1-0 Domagnano
Faetano          1-1 Murata
[Oct 10]
Tre Fiori        2-1 Folgore/Falciano
La Fiorita       1-0 San Giovanni
Virtus           2-1 Cosmos
Cailungo         3-0 Fiorentino 
Juvenes/Dogana   0-0 Tre Penne
Libertas         bye
 
Round 5
[Oct 26]
Cailungo         1-1 Juvenes/Dogana
[Oct 27]
Murata           1-1 Virtus
San Giovanni     1-8 Faetano 
Domagnano        4-1 Folgore/Falciano
[Oct 28]
Fiorentino       0-3 Tre Fiori
Tre Penne        4-3 Pennarossa
Libertas         1-1 La Fiorita
Cosmos           bye
 
Round 6
[Nov 2]
La Fiorita       2-0 Faetano
[Nov 3]
Virtus           2-2 Libertas
Folgore/Falciano 0-4 Cailungo
Tre Fiori        0-1 Tre Penne
[Nov 4]
Pennarossa       3-1 Fiorentino
San Giovanni     0-1 Cosmos
Domagnano        0-2 Juvenes/Dogana
Murata           bye

Round 7
[Nov 10]
Cosmos           1-0 Libertas
Domagnano        3-3 Fiorentino
Folgore/Falciano 1-2 Tre Penne
Juvenes/Dogana   0-1 Tre Fiori
[Nov 11]
Cailungo         0-3 Pennarossa
Murata           2-1 San Giovanni
Faetano          1-2 Virtus
La Fiorita       bye

Round 8
[Nov 23]
Virtus           1-2 Pennarossa
[Nov 24]
Fiorentino       1-0 San Giovanni
Libertas         1-4 Domagnano
Tre Penne        1-1 Murata
[Nov 25]
Tre Fiori        0-3 Cosmos
Faetano          1-0 Cailungo
La Fiorita       2-0 Juvenes/Dogana
Folgore/Falciano bye

Round 9
[Nov 30]
Folgore/Falciano 1-0 San Giovanni
[Dec 1]
Murata           0-0 Tre Fiori
Cailungo         2-1 Libertas
Tre Penne        2-4 Virtus
[Dec 2]
Fiorentino       1-3 La Fiorita
Juvenes/Dogana   0-2 Faetano
Pennarossa       3-0 Cosmos
Domagnano        bye
          -  
Round 10
[Dec 7]
Domagnano        1-2 La Fiorita
[Dec 8]
Tre Penne        2-0 Cosmos
Virtus           1-0 Fiorentino
[Dec 9]
Tre Fiori        3-3 Faetano
Juvenes/Dogana   1-2 Murata
Libertas         4-1 Folgore/Falciano
[Dec 11]
San Giovanni     2-4 Pennarossa
Cailungo         bye
 
Round 11
[Dec 14]
Faetano          1-1 Tre Penne
[Feb 27]
Libertas         0-4 Juvenes/Dogana
[Mar 4]
Domagnano        4-3 San Giovanni
[Mar 5]
Folgore/Falciano 0-5 Murata
Cosmos           2-1 Fiorentino
Tre Fiori        2-2 La Fiorita
Cailungo         2-1 Virtus
Pennarossa       bye

Round 12
[Feb 2]
Cosmos           1-1 Juvenes/Dogana
La Fiorita       2-0 Folgore/Falciano
Pennarossa       1-1 Faetano
Tre Fiori        0-0 Virtus
[Feb 3]
San Giovanni     0-2 Cailungo
Murata           8-1 Domagnano
Tre Penne        abd Libertas         [abandoned at 0-0 in 32'
[Feb 6]                                due to fog]
Tre Penne        0-0 Libertas    
Fiorentino       bye                  

Round 13
[Feb 8]
Murata           4-1 Pennarossa
[Feb 9]
Juvenes/Dogana   4-0 San Giovanni
Libertas         0-1 Tre Fiori
Domagnano        2-3 Virtus
[Feb 10]
La Fiorita       5-2 Cailungo
Folgore/Falciano 0-0 Cosmos
Faetano          3-0 Fiorentino   
Tre Penne        bye
 
Round 14
[Feb 15]
Virtus           2-2 Juvenes/Dogana
[Feb 16]
Cailungo         1-1 Murata 
Pennarossa       1-2 La Fiorita  
Fiorentino       1-2 Libertas 
[Feb 17]
Folgore/Falciano 1-2 Faetano 
Cosmos           1-1 Domagnano  
San Giovanni     1-7 Tre Penne  
Tre Fiori        bye

Round 15
[Feb 22]
San Giovanni     1-1 Tre Fiori 
[Feb 23]
Faetano          3-0 Domagnano
Cosmos           2-2 Cailungo     
La Fiorita       1-3 Tre Penne 
[Feb 24]
Pennarossa       0-3 Libertas      
Murata           3-1 Fiorentino 
Virtus           3-0 Folgore/Falciano 
Juvenes/Dogana   bye

Round 16
[Feb 29]
Fiorentino       2-3 Folgore/Falciano  
[Mar 1]
Domagnano        1-5 Tre Penne      
La Fiorita       1-0 Virtus  
Pennarossa       0-1 Juvenes/Dogana
[Mar 2] 
Cosmos           0-2 Murata      
Tre Fiori        2-1 Cailungo     
Libertas         1-4 Faetano 
San Giovanni     bye

Round 17
[Mar 7]
San Giovanni     2-2 Libertas  
[Mar 8]
Faetano          1-0 Cosmos   
Tre Fiori        3-2 Pennarossa  
Folgore/Falciano 1-1 Juvenes/Dogana    
[Mar 9]
Tre Penne        3-1 Fiorentino 
Cailungo         0-0 Domagnano  
Murata           5-1 La Fiorita  
Virtus           bye

Round 18
[Mar 14]
Cailungo         2-1 Tre Penne   
[Mar 15]
Murata           3-1 Libertas
La Fiorita       4-4 Cosmos   
Pennarossa       1-3 Folgore/Falciano
[Mar 16]
Juvenes/Dogana   2-1 Fiorentino  
Domagnano        1-4 Tre Fiori 
Virtus           0-2 San Giovanni 
Faetano          bye

Round 19
[Mar 28]
Domagnano        4-4 Pennarossa 
[Mar 29]
Murata           1-0 Faetano  
San Giovanni     0-1 La Fiorita 
Fiorentino       1-3 Cailungo       
[Mar 30]
Tre Penne        1-2 Juvenes/Dogana   
Folgore/Falciano 2-1 Tre Fiori  
Cosmos           0-3 Virtus 
Libertas         bye

Round 20
[Apr 4]
La Fiorita       1-1 Libertas 
[Apr 5]
Tre Fiori        5-1 Fiorentino  
Faetano          4-0 San Giovanni
Juvenes/Dogana   1-0 Cailungo 
[Apr 6]
Pennarossa       0-3 Tre Penne   
Virtus           1-1 Murata 
Folgore/Falciano 4-0 Domagnano
Cosmos           bye

Round 21
[Apr 12]
Fiorentino       0-1 Pennarossa   
Juvenes/Dogana   3-1 Domagnano    
Cailungo         2-0 Folgore/Falciano 
Tre Penne        3-1 Tre Fiori  
[Apr 13]
Faetano          0-2 La Fiorita 
Cosmos           1-0 San Giovanni
Libertas         2-2 Virtus    
Murata           bye

Round 22
[Apr 19]
Virtus           1-0 Faetano 
San Giovanni     2-5 Murata   
Libertas         0-3 Cosmos  
[Apr 20]
Tre Fiori        2-1 Juvenes/Dogana  
Fiorentino       0-7 Domagnano       
Tre Penne        2-0 Folgore/Falciano    
Pennarossa       1-6 Cailungo
La Fiorita       bye
 
Final Tables:

Gruppo A
 1.SP Tre Penne (San Marino)     21 13  5  3  51-22  43  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        21 10  6  5  35-26  36  [4 3 0 1 6-4 9]  Qualified
 3.Juvenes/Dogana                21 10  6  5  31-18  36  [4 1 1 2 3-4 4]  [2 1 1 0 2-1 4]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   21 10  6  5  37-24  36  [4 1 1 2 4-5 4]  [2 0 1 1 1-2 1]
 5.Pennarossa (Chiesanuova)      21  7  4 10  33-42  25
 6.SS Folgore/Falciano           21  6  4 11  21-37  22
 7.SP Domagnano                  21  4  5 12  36-54  17
 8.Fiorentino                    21  1  1 19  17-60   4
NB: goal difference is considered in the first head-to-head calculation
    but not the amount of goals scored; in case of remaining equality 
    head-to-head is taken again; Cailungo unsuccessfully protested against
    this interpretation of the regulations

Gruppo B
 1.SS Murata                     20 12  7  1  46-15  43  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 20 12  6  2  39-24  42  Qualified
 3.SC Faetano                    20 11  4  5  45-18  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20  9  7  4  34-23  34
 5.Cosmos (Serravalle)           20  6  5  9  21-33  23
 6.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  5  6  9  27-36  21
 7.SS San Giovanni               20  1  2 17  15-56   5

NB: top-3 of both groups qualify for championship playoff
 
 
Championship Playoff

First Round [2nd vs 3rd] [May 7]
Tre Fiori        1-0 Faetano
  [Sossio Aruta 60]        
La Fiorita       0-0 Juvenes/Dogana              [aet, 3-4 pen]

Second Round [1st vs winners 1st round] [May 12]
Tre Penne        1-5 Juvenes/Dogana              
  [Marco Protti 14; Giacomo Gamberini 11, 57, 75, Francesco Ceci 29, 
   Riccardo Santini 73]
Murata           2-2 Tre Fiori                   [aet, 4-1 pen]
  [Manuel Marani 60pen, Marzio Di Giuli 79; Matteo Andreini 35,
   Sossio Aruta 48]

Third Round [losers 1st round vs losers 2nd round] [May 16]
Tre Penne        1-2 Faetano            
  [Marco Protti (pen) 1-1; Alex Olivieri 0-1, Moroni 1-2]        
Tre Fiori        1-0 La Fiorita  
  [Sossio Aruta 71]                
NB: losers eliminated

Fourth Round [winners 2nd round] [May 19]
Juvenes/Dogana   0-2 Murata
  [Cristian Protti 39, Maurizio Di Giuli 90]
NB: winners to final, losers to semifinal

Fifth Round [winners 3rd round] [May 22]
Faetano          2-1 Tre Fiori
  [Vittorio Valentini 33, Octavio Folli 42; Federico Amici 39]
NB: winners to semifinal, losers eliminated

Semifinal [May 27]
Juvenes/Dogana   1-0 Faetano                     [aet]
  [Riccardo Santini 98]

Final [Jun 3, stadio Olimpico, Serravalle]
Murata           1-0 Juvenes/Dogana  
  [Carlo Valentini 83]
  [Murata: Donati; Fretta, D'Orsi, N.Albani, Vitaioli; Valentini,
     Teodorani, Cannoni, Marani; Di Giuli (69 Bollini), Protti;
     unused subs: Carattoni, L.Albani, Carlini, Raschi, Conti,
     Donati; trainer: Agostani;
   Juvenes/Dogana: Montanari; Selva, Renzi (81 Babboni), Santini
     (88 Ercolani), Ceci; Vagnetti (46 Zonini), Rossi, Galli,
     Marzocchi; Fantini, Gamberini; unused subs: Macaluso, Zonzini,
     Rossini, Casadei; trainer: Manca;
   ref: Zanotti]



Cup 2007/08


Coppa Titano 2007/08

Group Stage

Final Tables:

Girone A
 1.Juvenes/Dogana                 8  4  4  0  13- 3  16  Qualified
 2.Cosmos (Serravalle)            8  4  2  2  15- 8  14  Qualified
 3.SC Faetano                     8  4  1  3  13-10  13  Qualified
 4.SS San Giovanni                8  3  0  5   9-17   9
 5.Fiorentino                     8  1  1  6  11-23   4

Girone B
 1.SP Cailungo                    8  4  3  1  11- 7  15  Qualified
 2.SP Tre Penne (San Marino)      8  4  1  3  18-11  13  [2 1 0 1 2-2 3]  Qualified
 3.SP Libertas (Borgo Maggiore)   8  4  1  3  14- 9  13  [2 1 0 1 2-2 3]  Qualified
 4.SP La Fiorita (Montegiardino)  8  3  3  2  16-13  12
 5.SS Folgore/Falciano            8  0  2  6   4-23   2

Girone C
 1.Tre Fiori (Fiorentino)         8  6  1  1  16- 5  19  Qualified
 2.SS Murata                      8  4  1  3  14-11  13  Qualified
 3.SP Domagnano                   8  2  3  3  10-15   9
 4.Virtus (Acquaviva)             8  2  2  4  15-18   8
 5.Pennarossa (Chiesanuova)       8  2  1  5  17-23   7

Round 1
[Sep 14]
Cailungo         1-1 Folgore/Falciano
Cosmos           4-3 Fiorentino
Juvenes/Dogana   2-1 San Giovanni
[Sep 15]
Libertas         1-2 Tre Penne
Tre Fiori        1-1 Virtus
Murata           3-1 Pennarossa

Round 2
[Sep 18]
Folgore/Falciano 1-1 La Fiorita
Fiorentino       1-1 Juvenes/Dogana  
San Giovanni     1-0 Faetano
[Sep 19]
Virtus           5-3 Domagnano
Pennarossa       0-5 Tre Fiori
Tre Penne        0-1 Cailungo

Round 3
[Sep 20]
Murata           1-2 Virtus
Libertas         2-0 Folgore/Falciano 
Domagnano        0-1 Tre Fiori
[Sep 21]
La Fiorita       2-2 Cailungo
Faetano          1-3 Juvenes/Dogana  
Cosmos           5-0 San Giovanni

Round 4
[Oct 23]
Virtus           2-4 Pennarossa
Domagnano        1-1 Murata
Folgore/Falciano 1-7 Tre Penne
[Oct 24]
San Giovanni     1-2 Fiorentino
La Fiorita       2-2 Libertas
Faetano          1-3 Cosmos

Round 5
[Nov 6]
Cailungo         1-0 Libertas
Tre Fiori        2-1 Murata
Tre Penne        1-0 La Fiorita
[Nov 7]
Pennarossa       2-2 Domagnano
Juvenes/Dogana   0-0 Cosmos
Fiorentino       1-3 Faetano

Round 6
[Jan 19]
Tre Penne        0-1 Libertas
Pennarossa       2-3 Murata
Virtus           0-1 Tre Fiori
[Jan 20]
Fiorentino       0-1 Cosmos
Folgore/Falciano 0-2 Cailungo
San Giovanni     0-2 Juvenes/Dogana

Round 7
[Jan 26]
Faetano          2-0 San Giovanni
Cailungo         2-2 Tre Penne
Juvenes/Dogana   5-0 Fiorentino
[Jan 27]
La Fiorita       2-0 Folgore/Falciano
Tre Fiori        2-1 Pennarossa
Domagnano        0-0 Virtus

Round 8
[Mar 11]
Folgore/Falciano 0-4 Libertas
Virtus           2-3 Murata
Cailungo         1-2 La Fiorita
[Mar 12]
Tre Fiori        4-0 Domagnano
San Giovanni     3-2 Cosmos
Juvenes/Dogana   0-0 Faetano

Round 9
[Mar 18]
Tre Penne        4-1 Folgore/Falciano 
Libertas         4-3 La Fiorita
Cosmos           0-1 Faetano
[Mar 19]
Murata           0-1 Domagnano
Pennarossa       5-3 Virtus
Fiorentino       2-3 San Giovanni

Round 10
[Apr 1]
Domagnano        3-2 Pennarossa
Libertas         0-1 Cailungo
Faetano          5-2 Fiorentino
[Apr 2]
Cosmos           0-0 Juvenes/Dogana  
Murata           2-0 Tre Fiori
La Fiorita       4-2 Tre Penne
    
Final Tables:

Girone A
 1.Juvenes/Dogana                 8  4  4  0  13- 3  16  Qualified
 2.Cosmos (Serravalle)            8  4  2  2  15- 8  14  Qualified
 3.SC Faetano                     8  4  1  3  13-10  13  Qualified
 4.SS San Giovanni                8  3  0  5   9-17   9
 5.Fiorentino                     8  1  1  6  11-23   4

Girone B
 1.SP Cailungo                    8  4  3  1  11- 7  15  Qualified
 2.SP Tre Penne (San Marino)      8  4  1  3  18-11  13  [2 1 0 1 2-2 3]  Qualified
 3.SP Libertas (Borgo Maggiore)   8  4  1  3  14- 9  13  [2 1 0 1 2-2 3]  Qualified
 4.SP La Fiorita (Montegiardino)  8  3  3  2  16-13  12
 5.SS Folgore/Falciano            8  0  2  6   4-23   2

Girone C
 1.Tre Fiori (Fiorentino)         8  6  1  1  16- 5  19  Qualified
 2.SS Murata                      8  4  1  3  14-11  13  Qualified
 3.SP Domagnano                   8  2  3  3  10-15   9
 4.Virtus (Acquaviva)             8  2  2  4  15-18   8
 5.Pennarossa (Chiesanuova)       8  2  1  5  17-23   7

Quarterfinals [Apr 24]
Juvenes/Dogana   2-1 Libertas
  [Giacomo Gamberini 63, 83; Fabio Algeri 77]
Tre Fiori        4-2 Tre Penne        [aet]
  [Nicola Canarezza 83, Matteo Andreini 90+, 109, Sossio Aruta 119;
   Simone Valentino 55, Stefano Bullini 68]
Cailungo         1-2 Faetano
  [Lorenzo Boshi; Alex Olivieri, Nicola Moretti]
Murata           3-0 Cosmos
  [Maurizio Di Giuli, Carlo Valentini, Cristian Protti]

Semifinals [Apr 28]
Juvenes/Dogana   1-1 Tre Fiori        [aet, 6-5 pen]
  [Santini 50; Lisi 17]
  [penalties: Ceci    1-0, Lisi     1-1; C.Zonzini 2-1, Bonifazi  2-2;
              Galli   3-2, Andreini 3-3; D.Zonzini 4-3, Aruta     4-4;
              Fantini 5-4, Bollini  5-5; Vagnetti  6-5, Toccaceli 6-5]
Faetano          0-2 Murata   
  [Cristian Protti 16, 80]

Final [May 2, stadio Olimpico di Serravalle]
Juvenes/Dogana   0-1 Murata
  [Cristian Protti 20]



Trofeo Federale 2008

NB: between finalists of championship and Coppa Titano 2008;
    as both finals involved Murata and Juvenes/Dogana, also
    the losing cup semifinalists qualified (Faetano and Tre
    Fiori also were among the last four of the league playoffs)

Semifinals [Sep 1]
Murata           1-0 Tre Fiori
  [D'Orsi 90]
Juvenes/Dogana   0-1 Faetano 
  [Pellegrino 73]

Final [Sep 16, Fiorentino]
Murata           4-2 Faetano          [aet]
  [D'Orsi 6, Casadei 31, N.Albani 96, Vannoni 107pen;
   Zaboul 47, A.Moroni 59]



2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 24 Dec 2012

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2007/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.