San Marino 2015/16


Campionato Dilettanti 2015/16
Supercoppa 2016

Campionato Dilettanti 2015/16

Regular Season | Championship Playoff

Regular Season

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  13  2  6  56-25  41  Qualified
 2.Pennarossa (Chiesanuova)      21   9  8  4  32-20  35  Qualified
 3.Juvenes/Dogana                21   9  4  8  34-27  31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Libertas (Borgo Maggiore)  21   7  6  8  23-26  27
 5.Cosmos (Serravalle)           21   3  8 10  25-37  17
 6.SP Cailungo                   21   4  4 13  19-50  16
 7.SC Faetano                    21   3  6 12  18-35  15
 8.SS San Giovanni               21   1  3 17  13-63   6

Gruppo B
 1.SP Tre Penne (San Marino)     20  15  3  2  50-14  48  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        20  13  1  6  37-27  40  Qualified
 3.SS Folgore/Falciano           20  12  3  5  44-25  39  [C]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fiorentino                    20  11  2  7  30-24  35
 5.SP Domagnano                  20   9  3  8  33-32  30
 6.Virtus (Acquaviva)            20   8  4  8  37-36  28
 7.SS Murata                     20   7  3 10  35-45  24

Round 1
[Sep 11]
San Giovanni     0-1 Faetano          
[Sep 12]
Domagnano        2-0 Virtus           
Folgore/Falciano 0-1 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   0-2 La Fiorita       
[Sep 13]
Cailungo         2-1 Cosmos           
Pennarossa       1-1 Libertas         
Tre Fiori        1-0 Fiorentino       
Murata           bye

Round 2
[Sep 19]
Cosmos           1-2 Faetano          
Fiorentino       0-3 Tre Penne        
La Fiorita       1-0 Pennarossa       
Libertas         1-1 Cailungo         
[Sep 20]
Juvenes/Dogana   2-0 San Giovanni     
Murata           0-2 Domagnano        
Virtus           1-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        bye

Round 3
[Sep 25]
Folgore/Falciano 2-1 Murata           
[Sep 26]
Cosmos           1-3 La Fiorita       
Pennarossa       0-1 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     0-3 Libertas         
[Sep 27]
Domagnano        2-4 Tre Fiori        
Faetano          2-1 Cailungo         
Tre Penne        3-1 Virtus           
Fiorentino       bye

Round 4
[Oct 3]
Juvenes/Dogana   2-2 Cosmos           
La Fiorita       5-0 Cailungo         
San Giovanni     1-4 Pennarossa       
Virtus           3-2 Fiorentino       
[Oct 4]
Domagnano        0-2 Folgore/Falciano 
Libertas         2-0 Faetano          
Tre Fiori        4-1 Murata           
Tre Penne        bye

Round 5
[Oct 16]
Cosmos           1-1 Pennarossa       
[Oct 17]
Cailungo         0-1 San Giovanni     
Folgore/Falciano 1-2 Tre Fiori        
Murata           1-3 Fiorentino       
[Oct 18]
Faetano          0-0 La Fiorita       
Libertas         2-1 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        2-0 Domagnano        
Virtus           bye

Round 6
[Oct 24]
Cosmos           0-0 Libertas         
Juvenes/Dogana   3-1 Faetano          
La Fiorita       5-0 San Giovanni     
Tre Penne        0-1 Tre Fiori        
[Oct 25]
Fiorentino       2-1 Folgore/Falciano 
Pennarossa       0-0 Cailungo         
Virtus           0-1 Murata           
Domagnano        bye

Round 7
[Oct 30]
Fiorentino       1-2 Domagnano        
[Oct 31]
Cailungo         0-3 Juvenes/Dogana   
Faetano          0-1 Pennarossa       
La Fiorita       4-0 Libertas         
[Nov 1]
Murata           1-4 Tre Penne        
San Giovanni     1-2 Cosmos           
Tre Fiori        2-2 Virtus           
Folgore/Falciano bye

Round 8
[Nov 7]
Fiorentino       2-0 Cailungo         
Folgore/Falciano 3-2 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       2-2 Domagnano        
Tre Penne        2-0 Faetano          
[Nov 8]
Cosmos           1-2 Virtus           
Murata           3-1 La Fiorita       
Tre Fiori        1-0 Libertas         
San Giovanni     bye

Round 9
[Nov 20]
Virtus           4-3 La Fiorita       
[Nov 21]
Cailungo         4-1 Tre Fiori        
San Giovanni     0-6 Tre Penne        
[Nov 22]
Fiorentino       0-1 Pennarossa       
Folgore/Falciano 3-1 Faetano          
Juvenes/Dogana   2-2 Domagnano        
[Nov 25]
Libertas         1-2 Murata           
Cosmos           bye

Round 10
[Nov 28]
Cosmos           1-3 Tre Fiori        
La Fiorita       1-1 Folgore/Falciano 
Murata           2-1 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     1-3 Fiorentino       
[Nov 29]
Domagnano        3-0 Cailungo         
Libertas         1-1 Virtus           
Tre Penne        1-1 Pennarossa       
Faetano          bye

Round 11
[Dec 5]
Cailungo         1-2 Tre Penne        
Cosmos           0-0 Fiorentino       
La Fiorita       4-2 Domagnano        
Virtus           4-0 San Giovanni     
[Dec 6]
Faetano          0-2 Murata           
Libertas         0-4 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        1-2 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       bye

Round 12
[Dec 12]
Domagnano        1-1 Libertas         
Folgore/Falciano 4-1 San Giovanni     
Murata           3-5 Cailungo         
Tre Fiori        2-1 Faetano          
[Dec 13]
Fiorentino       2-1 La Fiorita       
Pennarossa       0-0 Virtus           
Tre Penne        2-2 Cosmos           
Juvenes/Dogana   bye

Round 13
[Feb 6]
Cosmos           1-1 Murata           
Faetano          2-4 Virtus           
La Fiorita       0-3 Tre Penne        
Pennarossa       0-2 Tre Fiori        
[Feb 7]
Cailungo         1-5 Folgore/Falciano 
Juvenes/Dogana   0-2 Fiorentino       
San Giovanni     2-5 Domagnano        
Libertas         bye

Round 14
[Feb 13]
Cosmos           1-2 Folgore/Falciano 
Domagnano        1-0 Faetano          
Fiorentino       1-0 Libertas         
Tre Penne        1-1 Juvenes/Dogana   
[Feb 14]
Cailungo         1-4 Virtus           
Murata           3-3 Pennarossa       
Tre Fiori        3-1 San Giovanni     
La Fiorita       bye

Round 15
[Feb 20]
La Fiorita       2-0 Tre Fiori        
Pennarossa       1-2 Folgore/Falciano 
San Giovanni     0-4 Murata           
Virtus           2-1 Juvenes/Dogana   
[Feb 21]
Cosmos           3-1 Domagnano        
Fiorentino       2-2 Faetano          
Libertas         0-3 Tre Penne        
Cailungo         bye

Round 16
[Feb 27]
Cosmos           1-2 Cailungo         
Fiorentino       3-1 Tre Fiori        
Libertas         0-1 Pennarossa       
Virtus           1-2 Domagnano        
[Feb 28]
Faetano          1-1 San Giovanni     
La Fiorita       3-2 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        2-0 Folgore/Falciano 
Murata           bye

Round 17
[Mar 5]
Domagnano        2-1 Murata           
San Giovanni     0-4 Juvenes/Dogana   
Folgore/Falciano 3-2 Virtus           
Tre Penne        3-0 Fiorentino       
[Mar 6]
Cailungo         0-4 Libertas         
Faetano          0-0 Cosmos           
Pennarossa       2-1 La Fiorita       
Tre Fiori        bye

Round 18
[Mar 12]
Cailungo         1-1 Faetano          
Murata           3-3 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        2-0 Domagnano        
Virtus           1-4 Tre Penne        
[Mar 13]
Juvenes/Dogana   0-1 Pennarossa       
La Fiorita       5-0 Cosmos           
Libertas         1-1 San Giovanni     
Fiorentino       bye

Round 19
[Mar 19]
Faetano          0-1 Libertas         
Folgore/Falciano 1-2 Domagnano        
Murata           0-4 Tre Fiori        
Pennarossa       4-0 San Giovanni     
[Mar 20]
Cailungo         0-6 La Fiorita       
Cosmos           2-2 Juvenes/Dogana   
Fiorentino       3-0 Virtus           
Tre Penne        bye

Round 20
[Apr 2]
Domagnano        2-3 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   2-1 Libertas         
La Fiorita       4-1 Faetano          
Pennarossa       3-1 Cosmos           
[Apr 3]
Fiorentino       3-1 Murata           
San Giovanni     0-0 Cailungo         
Tre Fiori        1-3 Folgore/Falciano 
Virtus           bye

Round 21
[Apr 9]
Cailungo         0-3 Pennarossa       
Faetano          0-1 Juvenes/Dogana   
Libertas         2-1 Cosmos           
San Giovanni     2-4 La Fiorita       
[Apr 10]
Folgore/Falciano 3-0 Fiorentino       
Murata           2-5 Virtus           
Tre Fiori        0-4 Tre Penne        
Domagnano        bye

Round 22
[Apr 16]
Cosmos           3-1 San Giovanni     
Juvenes/Dogana   2-0 Cailungo         
Libertas         2-1 La Fiorita       
Pennarossa       3-3 Faetano          
[Apr 17]
Domagnano        0-1 Fiorentino       
Tre Penne        1-3 Murata           
Virtus           0-2 Tre Fiori        
Folgore/Falciano bye

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  13  2  6  56-25  41  Qualified
 2.Pennarossa (Chiesanuova)      21   9  8  4  32-20  35  Qualified
 3.Juvenes/Dogana                21   9  4  8  34-27  31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Libertas (Borgo Maggiore)  21   7  6  8  23-26  27
 5.Cosmos (Serravalle)           21   3  8 10  25-37  17
 6.SP Cailungo                   21   4  4 13  19-50  16
 7.SC Faetano                    21   3  6 12  18-35  15
 8.SS San Giovanni               21   1  3 17  13-63   6

Gruppo B
 1.SP Tre Penne (San Marino)     20  15  3  2  50-14  48  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        20  13  1  6  37-27  40  Qualified
 3.SS Folgore/Falciano           20  12  3  5  44-25  39  [C]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fiorentino                    20  11  2  7  30-24  35
 5.SP Domagnano                  20   9  3  8  33-32  30
 6.Virtus (Acquaviva)            20   8  4  8  37-36  28
 7.SS Murata                     20   7  3 10  35-45  24

Championship Playoff

First Round [May 4] [2nd vs 3rd of group stage] 
Pennarossa       0-3 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        1-0 Juvenes/Dogana   

Second Round 
[May 7] [between unbeaten teams (winners 1st round)]
Tre Fiori        2-3 Folgore/Falciano 
[May 8] [between one-time losers (losers 1st round)]
Juvenes/Dogana   2-2 Pennarossa       [aet, 7-6 pen]
NB: Pennarossa eliminated

Third Round 
[May 10] [between unbeaten teams] [1st v 1st of group stage]
La Fiorita       1-2 Tre Penne        
[May 13] [between one-time losers]
Juvenes/Dogana   1-0 Tre Fiori        
NB: Tre Fiori eliminated

Fourth Round
[May 16] [between unbeaten teams]
Tre Penne        1-1 Folgore/Falciano [aet, 3-0 pen]
[May 17] [between one-time losers]
La Fiorita       3-0 Juvenes/Dogana   
NB: Juvenes/Dogana eliminated

Semifinal [May 21] [between one-time losers]
Folgore/Falciano 1-2 La Fiorita       
NB: Folgore/Falciano eliminated

Final [May 26]
Tre Penne        3-1 La Fiorita       


Supercoppa 2016

[Sep 21, 2016, Fiorentino]
Tre Penne        2-1 La Fiorita
  [Moretti 23, Rossi 87; Martini 3]


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 23 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.