San Marino 2019/20


Campionato Dilettanti 2019/20
Coppa Titano 2019/20

Campionato Dilettanti 2019/20

First Phase | Second Phase | Third Phase

First Phase

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino)  7   5  2  0  10- 3  17       Q1
 2.Tre Fiori (Fiorentino)         7   4  2  1  15- 7  14       Q1
 3.SS Murata                      7   4  1  2  11- 8  13       Q1
 4.SS Folgore/Falciano            7   3  3  1  15- 6  12       Q1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Pennarossa (Chiesanuova)       7   4  0  3  11-11  12       Q2
 6.SP Domagnano                   7   2  1  4   8-13   7       Q2
 7.SC Faetano                     7   1  1  5   6-11   4       Q2
 8.Juvenes/Dogana                 7   0  0  7   5-22   0       Q2

Gruppo B
 1.SP Tre Penne (San Marino)      6   6  0  0  20- 5  18  [C]  Q1
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)   6   5  0  1  16- 6  15       Q1
 3.SP Cailungo                    6   4  0  2   7- 7  12       Q1
 4.Virtus (Acquaviva)             6   2  1  3  10-11   7       Q1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SS San Giovanni                6   2  0  4   6-13   6       Q2
 6.Fiorentino                     6   1  1  4   8-13   4       Q2
 7.Cosmos (Serravalle)            6   0  0  6   4-16   0       Q2

Round 1
[Sep 20]
Cailungo         1-0 Fiorentino       
Folgore/Falciano 0-0 La Fiorita       
[Sep 21]
Domagnano        1-2 Murata           
Pennarossa       3-2 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        3-2 Faetano          
[Sep 22]
Libertas         2-0 San Giovanni     
Tre Penne        1-0 Virtus           
Cosmos           bye

Round 2
[Sep 27]
Cosmos           1-2 Virtus           
Juvenes/Dogana   0-2 Faetano          
[Sep 28]
Fiorentino       0-1 San Giovanni     
La Fiorita       2-0 Pennarossa       
Murata           awd Folgore/Falciano [awarded 0-3, originally 1-1]
[Sep 29]
Domagnano        0-4 Tre Fiori        
Tre Penne        1-0 Libertas         
Cailungo         bye

Round 3
[Oct 4]
Libertas         3-2 Cosmos           
San Giovanni     2-7 Tre Penne        
[Oct 5]
Folgore/Falciano 2-2 Domagnano        
Tre Fiori        1-1 La Fiorita       
Virtus           0-1 Cailungo         
[Oct 6]
Faetano          0-1 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   0-3 Murata           
Fiorentino       bye

Round 4
[Oct 19]
Cailungo         2-1 Cosmos           
Tre Penne        4-2 Fiorentino       
Virtus           2-4 Libertas         
[Oct 20]
Domagnano        2-1 Juvenes/Dogana   
La Fiorita       2-1 Faetano          
Murata           2-1 Pennarossa       
Tre Fiori        1-0 Folgore/Falciano 
San Giovanni     bye

Round 5
[Nov 2]
Pennarossa       2-0 Tre Fiori        
Juvenes/Dogana   1-5 Folgore/Falciano 
Faetano          0-2 Murata           
La Fiorita       1-0 Domagnano        
[Nov 3]
San Giovanni     1-3 Virtus           
Fiorentino       3-0 Cosmos           
Libertas         3-1 Cailungo         
Tre Penne        bye

Round 6
[Nov 23]
Juvenes/Dogana   1-3 La Fiorita       
Murata           2-2 Tre Fiori        
Domagnano        2-0 Faetano          
Folgore/Falciano 4-1 Pennarossa       
[Nov 24]
Cosmos           0-4 Tre Penne        
San Giovanni     0-1 Cailungo         
Fiorentino       0-4 Libertas         
Virtus           bye

Round 7
[Nov 30]
Cosmos           0-2 San Giovanni     
Virtus           3-3 Fiorentino       
Cailungo         1-3 Tre Penne        
[Dec 1]
Murata           0-1 La Fiorita       
Faetano          1-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        4-0 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       3-1 Domagnano        
Libertas         bye

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino)  7   5  2  0  10- 3  17       Q1
 2.Tre Fiori (Fiorentino)         7   4  2  1  15- 7  14       Q1
 3.SS Murata                      7   4  1  2  11- 8  13       Q1
 4.SS Folgore/Falciano            7   3  3  1  15- 6  12       Q1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Pennarossa (Chiesanuova)       7   4  0  3  11-11  12       Q2
 6.SP Domagnano                   7   2  1  4   8-13   7       Q2
 7.SC Faetano                     7   1  1  5   6-11   4       Q2
 8.Juvenes/Dogana                 7   0  0  7   5-22   0       Q2

Gruppo B
 1.SP Tre Penne (San Marino)      6   6  0  0  20- 5  18  [C]  Q1
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)   6   5  0  1  16- 6  15       Q1
 3.SP Cailungo                    6   4  0  2   7- 7  12       Q1
 4.Virtus (Acquaviva)             6   2  1  3  10-11   7       Q1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SS San Giovanni                6   2  0  4   6-13   6       Q2
 6.Fiorentino                     6   1  1  4   8-13   4       Q2
 7.Cosmos (Serravalle)            6   0  0  6   4-16   0       Q2

Second Phase

Q1 | Q2

Q1

Table at abandonment:

 1.Tre Fiori (Fiorentino)         8   6  2  0  23-11  20       Champions
 2.SS Folgore/Falciano            8   4  4  0  14- 3  16
 3.SP Tre Penne (San Marino)      8   4  3  1  13- 8  15  [C]
 4.SP La Fiorita (Montegiardino)  8   4  2  2  13- 8  14
 5.Virtus (Acquaviva)             8   2  1  5  14-18   7
 6.SS Murata                      8   2  1  5  10-17   7
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SP Libertas (Borgo Maggiore)   8   1  2  5   5-17   5
 8.SP Cailungo                    8   1  1  6   9-19   4

Round 1 [Dec 7]
Virtus           1-3 Cailungo         
Libertas         1-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        3-3 Tre Penne        
Murata           1-2 La Fiorita       

Round 2 [Dec 15]
La Fiorita       5-0 Libertas         
Tre Penne        2-1 Murata           
Folgore/Falciano 3-0 Cailungo         
Tre Fiori        3-1 Virtus           

Round 3 [Jan 18]
Cailungo         0-1 Libertas         
Folgore/Falciano 0-0 Tre Penne        
Murata           1-2 Tre Fiori        
Virtus           0-0 La Fiorita       

Round 4
[Jan 25]
Tre Fiori        1-1 Folgore/Falciano 
Tre Penne        3-0 Libertas         
[Jan 28]
La Fiorita       2-1 Cailungo         
Virtus           3-4 Murata           

Round 5 [Feb 1]
Cailungo         0-1 Tre Penne        
Folgore/Falciano 5-0 Murata           
La Fiorita       1-2 Tre Fiori        
Libertas         2-3 Virtus           

Round 6 [Feb 9]
Folgore/Falciano 2-0 La Fiorita       
Murata           1-0 Libertas         
Tre Fiori        6-3 Cailungo         
Tre Penne        3-1 Virtus           

Round 7 [Feb 16]
Cailungo         1-1 Murata           
Libertas         1-4 Tre Fiori        
Tre Penne        1-1 La Fiorita       
Virtus           1-2 Folgore/Falciano 

Round 8 [Feb 22]
Cailungo         1-4 Virtus           
Folgore/Falciano 0-0 Libertas         
La Fiorita       2-1 Murata           
Tre Penne        0-2 Tre Fiori        

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Jun 16;
    Tre Fiori were declared champions on Jun 23

Table at abandonment:

 1.Tre Fiori (Fiorentino)         8   6  2  0  23-11  20       Champions
 2.SS Folgore/Falciano            8   4  4  0  14- 3  16
 3.SP Tre Penne (San Marino)      8   4  3  1  13- 8  15  [C]
 4.SP La Fiorita (Montegiardino)  8   4  2  2  13- 8  14
 5.Virtus (Acquaviva)             8   2  1  5  14-18   7
 6.SS Murata                      8   2  1  5  10-17   7
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SP Libertas (Borgo Maggiore)   8   1  2  5   5-17   5
 8.SP Cailungo                    8   1  1  6   9-19   4

Q2

Table at abandonment:

 1.SC Faetano                     7   6  1  0  17- 6  19
 2.Pennarossa (Chiesanuova)       7   4  2  1  22-12  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SP Domagnano                   7   4  1  2  12- 6  13
 4.Cosmos (Serravalle)            6   2  2  2  10-12   8
 5.Fiorentino                     7   1  2  4   9-21   5
 6.SS San Giovanni                7   0  3  4   6-12   3
 7.Juvenes/Dogana                 7   0  3  4   4-11   3

Round 1 [Dec 8]
Juvenes/Dogana   1-2 Faetano          
San Giovanni     1-1 Domagnano        
Fiorentino       1-4 Pennarossa       
Cosmos           bye

Round 2 [Dec 14]
Cosmos           3-3 San Giovanni     
Pennarossa       3-3 Faetano          
Domagnano        2-1 Juvenes/Dogana   
Fiorentino       bye

Round 3 [Jan 19]
Faetano          1-0 Domagnano        
Juvenes/Dogana   0-3 Cosmos           
San Giovanni     1-2 Fiorentino       
Pennarossa       bye

Round 4 [Jan 26]
Domagnano        4-0 Pennarossa       
Fiorentino       1-1 Cosmos           
San Giovanni     0-0 Juvenes/Dogana   
Faetano          bye

Round 5 [Feb 2]
Faetano          1-0 San Giovanni     
Juvenes/Dogana   1-1 Fiorentino       
Pennarossa       5-1 Cosmos           
Domagnano        bye

Round 6 [Feb 8]
Cosmos           1-0 Domagnano        
Faetano          4-0 Fiorentino       
Juvenes/Dogana   0-0 Pennarossa       
San Giovanni     bye

Round 7 [Feb 15]
Cosmos           1-3 Faetano          
Fiorentino       1-3 Domagnano        
San Giovanni     0-3 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   bye

Round 8 [Feb 23]
Domagnano        2-1 San Giovanni     
Faetano          3-1 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       7-3 Fiorentino       
Cosmos           bye

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Jun 16

Table at abandonment:

 1.SC Faetano                     7   6  1  0  17- 6  19
 2.Pennarossa (Chiesanuova)       7   4  2  1  22-12  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SP Domagnano                   7   4  1  2  12- 6  13
 4.Cosmos (Serravalle)            6   2  2  2  10-12   8
 5.Fiorentino                     7   1  2  4   9-21   5
 6.SS San Giovanni                7   0  3  4   6-12   3
 7.Juvenes/Dogana                 7   0  3  4   4-11   3

Third Phase

NB: cancelled; was to be played between top-6 of Q1 and top-2 of Q2


Coppa Titano 2019/20

1/8 Finals

First legs
[Oct 26]
Folgore/Falciano 2-1 Faetano          
Juvenes/Dogana   2-1 Libertas         
San Giovanni     1-4 Cosmos           
Pennarossa       2-3 La Fiorita       
[oct 27]
Domagnano        2-1 Fiorentino       
Virtus           1-2 Cailungo         
Murata           0-2 Tre Penne        
Tre Fiori        bye

Second Legs
[Nov 9]
Fiorentino       0-0 Domagnano        
Cailungo         3-0 Virtus           
Tre Penne        2-2 Murata           
[Nov 10]
Faetano          0-2 Folgore/Falciano 
Libertas         2-0 Juvenes/Dogana   
Cosmos           1-0 San Giovanni     
La Fiorita       2-2 Pennarossa       
Tre Fiori        bye

Quarterfinals

First Legs
[Nov 26]
Tre Fiori        4-1 Domagnano        
[Nov 27]
Folgore/Falciano 2-1 Libertas         
Cosmos           1-3 La Fiorita       
Cailungo         0-5 Tre Penne        

Second Legs
[Dec 10]
La Fiorita       5-0 Cosmos           
Libertas         1-2 Folgore/Falciano 
[Dec 11]
Domagnano        1-4 Tre Fiori        
Tre Penne        6-0 Cailungo         

Semifinals

First Legs
Tre Fiori        n/p Tre Penne        
Folgore/Falciano n/p La Fiorita       

Second Legs
Tre Penne        n/p Tre Fiori        
La Fiorita       n/p Folgore/Falciano 

NB: competition abandoned on Jun 16

2018/19.

2020/21.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.