San Marino 2020/21


Campionato Dilettanti 2020/21

Campionato Dilettanti 2020/21

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 14  12  1  1  34- 5  37         Quarterfinals
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)  14   9  2  3  21-11  29         Quarterfinals
 3.SS Folgore/Falciano           14   8  3  3  25-10  27  [1-0]  Quarterfinals
 4.SP Tre Penne (San Marino)     14   9  0  5  30-20  27  [0-1]  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tre Fiori (Fiorentino)        14   7  5  2  26-11  26         Playoff Round 1
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      14   6  3  5  15-15  21         Playoff Round 1
 7.Juvenes/Dogana                14   6  1  7  23-34  19  [2-1]  Playoff Round 1
 8.SS San Giovanni               14   5  4  5  17-20  19  [1-2]  Playoff Round 1
 9.SS Murata                     14   4  6  4  14- 9  18  [1-1]  Playoff Round 1
10.Virtus (Acquaviva)            14   4  6  4  14-12  18  [1-1]  Playoff Round 1
11.Fiorentino                    14   4  4  6  18-26  16         Playoff Round 1
12.SP Domagnano                  14   2  6  6  16-26  12         Playoff Round 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.SC Faetano                    14   2  4  8  14-26  10
14.SP Cailungo                   14   2  2 10  17-29   8
15.Cosmos (Serravalle)           14   1  1 12  10-40   4

Round 1
[Sep 12]
Domagnano        0-0 Virtus           
Juvenes/Dogana   1-1 Murata           
La Fiorita       1-0 Libertas         
Pennarossa       2-0 Folgore/Falciano 
[Sep 13]
Faetano          2-4 Tre Penne        
Fiorentino       1-1 Cailungo         
San Giovanni     1-0 Cosmos           
Tre Fiori        bye

Round 2
[Sep 19]
Tre Penne        4-0 Fiorentino       
Libertas         2-0 Pennarossa       
Murata           1-2 Domagnano        
[Sep 20]
Cailungo         0-1 San Giovanni     
Folgore/Falciano 0-1 La Fiorita       
Virtus           2-2 Faetano          
[Sep 22]
Cosmos           1-6 Tre Fiori        
Juvenes/Dogana   bye

Round 3
[Sep 26]
Faetano          1-2 Cosmos           
Pennarossa       1-3 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   0-2 Virtus           
La Fiorita       7-2 Cailungo         
[Sep 27]
Tre Fiori        0-0 Domagnano        
Libertas         2-1 Folgore/Falciano 
San Giovanni     0-4 Murata           
Fiorentino       bye

Round 4
[Oct 3]
Cosmos           0-2 Libertas         
Domagnano        0-2 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        3-2 Cailungo         
Virtus           3-1 Fiorentino       
[Oct 4]
Murata           0-0 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        3-0 Faetano          
San Giovanni     1-0 Pennarossa       
La Fiorita       bye

Round 5
[Oct 16]
Domagnano        3-1 San Giovanni     
[Oct 17]
Cailungo         2-3 Libertas         
Folgore/Falciano 1-0 Tre Fiori        
Murata           1-1 Virtus           
[Oct 18]
Pennarossa       0-1 La Fiorita       
Juvenes/Dogana   2-1 Tre Penne        
Faetano          0-1 Fiorentino       
Cosmos           bye

Round 6
[Oct 24]
La Fiorita       3-0 Faetano          
Cailungo         0-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        0-0 Murata           
Fiorentino       0-1 Pennarossa       
[Oct 25]
Virtus           1-1 San Giovanni     
Libertas         3-0 Juvenes/Dogana   
[Feb 24]
Cosmos           1-1 Domagnano        
Tre Penne        bye

Round 7
[Feb 27]
Cosmos           0-3 La Fiorita       
Faetano          1-2 Libertas         
Murata           0-1 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   2-4 Fiorentino       
[Feb 28]
Domagnano        awd Cailungo         [awarded 0-3; originally 2-3]
Folgore/Falciano 1-0 Tre Penne        
San Giovanni     1-1 Tre Fiori        
Virtus           bye

Round 8
[Mar 6]
Fiorentino       5-2 Cosmos           
Juvenes/Dogana   2-1 San Giovanni     
La Fiorita       3-0 Domagnano        
Libertas         0-3 Tre Penne        
[Mar 7]
Cailungo         1-2 Murata           
Folgore/Falciano 2-0 Faetano          
Virtus           0-1 Tre Fiori        
Pennarossa       bye

Round 9
[Mar 13]
Murata           0-1 Libertas         
Tre Penne        0-1 La Fiorita       
Cosmos           0-1 Virtus           
Tre Fiori        4-0 Juvenes/Dogana   
[Mar 14]
Domagnano        2-2 Pennarossa       
Faetano          1-0 Cailungo         
San Giovanni     4-1 Fiorentino       
Folgore/Falciano bye

Round 10
[Mar 20]
Cailungo         3-0 Cosmos           
Fiorentino       2-2 Tre Fiori        
La Fiorita       2-1 San Giovanni     
Pennarossa       2-1 Juvenes/Dogana   
[Mar 21]
Faetano          2-2 Domagnano        
Folgore/Falciano 1-1 Virtus           
Tre Penne        2-1 Murata           
Libertas         bye

Round 11
[Apr 6]
Domagnano        1-2 Fiorentino       
Juvenes/Dogana   3-2 Faetano          
Tre Fiori        3-2 Libertas         
[Apr 7]
San Giovanni     4-2 Tre Penne        
Virtus           0-1 Pennarossa       
Cosmos           0-5 Folgore/Falciano 
Murata           1-0 La Fiorita       
Cailungo         bye

Round 12
[Apr 10]
Libertas         3-0 Domagnano        
La Fiorita       6-0 Juvenes/Dogana   
Folgore/Falciano 3-0 San Giovanni     
Fiorentino       0-0 Murata           
[Apr 11]
Cailungo         1-2 Virtus           
Pennarossa       1-1 Tre Fiori        
Tre Penne        2-1 Cosmos           
Faetano          bye

Round 13
[Apr 13]
San Giovanni     0-0 Libertas         
Fiorentino       0-4 La Fiorita       
Juvenes/Dogana   1-6 Folgore/Falciano 
Murata           0-0 Faetano          
[Apr 14]
Tre Fiori        3-1 Cailungo         
Virtus           0-1 Tre Penne        
Cosmos           1-2 Pennarossa       
Domagnano        bye

Round 14
[Apr 17]
Cailungo         1-1 Pennarossa       
Tre Penne        4-3 Domagnano        
Folgore/Falciano 2-1 Fiorentino       
Cosmos           2-5 Juvenes/Dogana   
[Apr 18]
La Fiorita       1-0 Tre Fiori        
Faetano          1-1 San Giovanni     
Libertas         1-0 Virtus           
Murata           bye

Round 15
[Apr 24]
Tre Fiori        2-1 Tre Penne        
Pennarossa       1-2 Faetano          
Murata           3-0 Cosmos           
Domagnano        2-2 Folgore/Falciano 
[Apr 25]
Fiorentino       0-0 Libertas         
Juvenes/Dogana   4-0 Cailungo         
Virtus           1-1 La Fiorita       
San Giovanni     bye

Final Table:

 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 14  12  1  1  34- 5  37         Quarterfinals
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)  14   9  2  3  21-11  29         Quarterfinals
 3.SS Folgore/Falciano           14   8  3  3  25-10  27  [1-0]  Quarterfinals
 4.SP Tre Penne (San Marino)     14   9  0  5  30-20  27  [0-1]  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tre Fiori (Fiorentino)        14   7  5  2  26-11  26         Playoff Round 1
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      14   6  3  5  15-15  21         Playoff Round 1
 7.Juvenes/Dogana                14   6  1  7  23-34  19  [2-1]  Playoff Round 1
 8.SS San Giovanni               14   5  4  5  17-20  19  [1-2]  Playoff Round 1
 9.SS Murata                     14   4  6  4  14- 9  18  [1-1]  Playoff Round 1
10.Virtus (Acquaviva)            14   4  6  4  14-12  18  [1-1]  Playoff Round 1
11.Fiorentino                    14   4  4  6  18-26  16         Playoff Round 1
12.SP Domagnano                  14   2  6  6  16-26  12         Playoff Round 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.SC Faetano                    14   2  4  8  14-26  10
14.SP Cailungo                   14   2  2 10  17-29   8
15.Cosmos (Serravalle)           14   1  1 12  10-40   4

Playoff Stage

Round 1
[May 1]
Pennarossa       0-0 Fiorentino       
Juvenes/Dogana   0-3 Virtus           
[May 2]
Tre Fiori        0-2 Domagnano        
San Giovanni     0-3 Murata           

NB: Pennarossa qualified on better record regular stage

Quarterfinals
[May 5]
Pennarossa       1-2 Tre Penne        
Virtus           2-3 Libertas         
[May 6]
Folgore/Falciano 1-1 Murata           
La Fiorita       0-0 Domagnano        

NB: Folgore/Falciano and La Fiorita qualified on better record regular stage

Semifinals
[May 10]
La Fiorita       1-0 Tre Penne        
[May 11]
Folgore/Falciano 3-1 Libertas         

Third Place Match [May 21]
Libertas         0-1 Tre Penne        

Final [May 22]
La Fiorita       0-1 Folgore/Falciano     [aet]


2019/20.

2021/22.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.