San Remo U-19 Tournament (Italy)


Played in August in San Remo (Liguria Region, Italy). 
Organised by AS Carlin's Boys.
Called Memorial Rino Grammatica from 2000.

Palmares


year  winners                               runners-up
1947  Pro Vercelli                      1-0 Juventus
1948  Inter                             3-0 Pisa
1949  First Vienna (Austria)            1-0 Inter
1950  Inter                             2-0 RCD Espanyol
1951  FC Barcelona (Spain)              1-0 Chase
1952  Atalanta                          2-1 AS Carlin's Boys
1953  Inter                             1-0 Wacker Wien
1954  Inter                             1-0 Sampdoria
1955  Fiorentina                        2-1 Torino
1956  Inter                             2-0 AC Milan
1957  AS Roma                           1-0 Inter
1958  - not held
1959  FC Barcelona (Spain)              3-0 Talmone Torino
1960   not held
1961  Juventus                          2-1 AS Roma
1962  - not held
1963  AC Milan                          1-0 Juventus
1964  Spartak Moskva                    3-0 Birmingham
1965  Juventus                          1-0 Inter
1966  Burevestnik Moskva (Soviet Union) 1-0 Milan
1967  Juventus                          1-0 Italy
1968  Torino                            2-1 Barcelona
1969  Atalanta                          1-0 Gagliari
1970  Inter                             1-0 Juventus
1971  Burevestnik Moskva (Soviet Union) 2-0 Atalanta
1972  Burevestnik Moskva (Soviet Union) 3-0 Fiorentina
1973  Atalanta                          2-1 Genoa
1974  Lazio                    
1975  - not held
1976  Torpedo Moskva (Soviet Union)     3-1 Juventus
1977  Italy Prejuniors                  4-0 Italy Schoolboys
1978  - not held
1979  - not held
1980  Torino
1981  - not held
1982  Torpedo Moskva (Soviet Union)     1-0 Juventus
1983-86 not held
1987  Napoli
1988  Roma
1989  Torino
1990  Inter
1991  Roma
1992  Fiorentina
1993  Atalanta                          2-0 Cremonese
1994  Sampdoria
1995  Padova
1996  Atalanta
1997  Juventus
1998  Juventus
1999  FC Lugano (Switzerland)
2000  Genoa
2001  Torino
2002  Empoli
2003  FC Lugano (Switzerland)           0-0 Milan             [3-2 pen]
2004  Juventus                          1-0 Genoa
2005  CSKA Moskva (Russia)              1-0 Sampdoria
2006  Sampdoria                         2-1 Empoli
2007  Empoli                            0-0 FC Lugano         [5-3 pen]
2008  Torino                            2-1 Juventus          [aet]
2009  Reggina	                          3-1 US Sampdoria 

1947

[Aug 15-17]

1/4 finals
Pisa			3-0 AC Bellinzona
AS Carlin's Boys	7-1 FC Lugano
Juventus		1-0 Sampdoria
Pro Vercelli		2-0 Cantonal Neuchâtel

1/2 finals
Pro Vercelli		3-0 Pisa
Juventus		1-0 AS Carlin's Boys		[aet]


Third place match
AS Carlin's Boys	2-1 Pisa

Final
Pro Vercelli		1-0 Juventus
 [29 Bolzoni]

1948

[Aug 27-29]

1/4 finals
Pisa			1-0 Sampdoria
AC Bellinzona		0-0 AS Carlin's Boys		[aet]
 As host AS Carlin's Boys give the Victory to Bellinzona
Inter			1-0 Wien
France Sud-Est Sel.	drw Pro Vercelli		[France on coin toss]

1/2 finals
Pisa			0-0 France Sud-Est Sel.		[Pisa on result of 1/4]
Inter			6-0 AC Bellinzona

Third place match
AC Bellinzona		2-1 France Sud-Est Sel.

Final
Inter			3-0 Pisa

1949

[Aug 26-28]

1/4 finals
First Vienna		4-1 Madami di Bari
Inter			2-0 Triestina
AS Carlin's Boys	3-2 AC Bellinzona
Atalanta		2-0 AS Cannes

1/2 finals places 1-4
First Vienna		1-0 AS Carlin's Boys
Inter			4-3 Atalanta			[aet]

1/2 finals places 5-8
AS Cannes		3-2 Triestina			[aet]
AC Bellinzona		2-0 Madami di Bari

Seventh  place match
Madami di Bari		2-1 Triestina

Fifth  place match
AC Bellinzona		2-2 AS Cannes			[aet]
 Bellinzona winner on goal average

Third place match
Atalanta		2-1 AS Carlin's Boys

Final
First Vienna		1-0 Inter

1950

[Aug 20-22]

1/4 finals
First Vienna		1-0 AS Cannes-Grasse
Inter			5-0 FC Lugano
RCD Espanyol		1-0 AS Carlin's Boys		[aet]
Genoa 			2-0 FC Liverpool

1/2 finals places 1-4
Inter			1-1 First Vienna		[aet]
 Inter is qualified on result of 1/4 finals
RCD Espanyol		3-2 Genoa 

1/2 finals places 5-8
FC Lugano		2-0 AS Cannes-Grasse
AS Carlin's Boys	2-1 FC Liverpool

Seventh  place match
FC Liverpool		3-1 AS Cannes-Grasse

Fifth  place match
AS Carlin's Boys	1-0 FC Lugano

Third place match
Genoa			1-0 First Vienna		[aet]

Final
Inter			2-0 RCD Espanyol

1951

[Aug 24-26]

1/4 finals
FC Barcelona		3-0 Racing Club Paris
Chase			1-0 FC Lugano
Wacker Wien		3-2 AS Carlin's Boys
Inter			3-1 FC Liège  

1/2 finals places 1-4
FC Barcelona		3-1 Inter
Chase			1-0 Wacker Wien

1/2 finals places 5-8
AS Carlin's Boys	3-1 FC Lugano
Racing Club Paris	2-1 FC Liège  

Seventh  place match
FC Lugano		2-1 FC Liège  

Fifth  place match
AS Carlin's Boys	1-0 Racing Club Paris

Third place match
Wacker Wien		1-0 Inter

Final
FC Barcelona		1-0 Chase

1952

[Aug 21-25]

Group 1
Austria Wien		0-0 Genoa
Austria Wien		3-0 AS Cannes
Genoa			2-0 AS Cannes

Group 2
Atalanta		4-0 Lazio
Atalanta		1-0 Barcelona
Lazio			2-1 Barcelona

Group 3
AS Carlin's Boys	1-1 Casale
AS Carlin's Boys	7-0 AS Monaco
Casale			2-1 AS Monaco

Group 4
Servette Genève		1-1 Modena
Servette Genève		1-1 AC Milan
Modena			0-0 AC Milan
 Servette qualified on coin toss

1/2 finals
Atalanta		2-1 Servette Genève
AS Carlin's Boys	3-2 Austria Wien

Third place match
Austria Wien		3-1 Servette Genève

Final
Atalanta		2-1 AS Carlin's Boys
 [56 Melzi, 59 Cadé; 16 Gilardoni II]

1953

[Aug 20-23]

Group 1
Inter			4-1 Madrid
Inter			2-1 Servette Genève
Madrid			3-2 Servette Genève

Group 2
Pro Patria		3-0 Ulm
Pro Patria		0-0 Rapid Wien
Ulm			3-0 Rapid Wien

Group 3
Atalanta		1-2 Genoa
Atalanta		4-0 AS Valenciennes
Genoa			0-2 AS Valenciennes

Group 4
Wacker Wien		1-1 AS Carlin's Boys
Wacker Wien		2-0 AS Monaco			[abd at 70']
AS Carlin's Boys	2-1 AS Monaco

1/2 finals places 5-8
Madrid			4-1 Ulm
Genoa			2-1 AS Carlin's Boys

1/2 finals places 1-4
Inter			1-0 Pro Patria
Wacker Wien		1-1 Atalanta			[aet]
 Wacker Wien qualified on result of 1st round

Seventh place match
Ulm			3-0 AS Carlin's Boys

Fifth place match
Madrid			2-0 Genoa

Third place match
Pro Patria		2-1 Atalanta

Final
Inter			1-0 Wacker Wien
 [20 Borella]

1954

[Aug 25-29]

Group 1
Inter			0-0 Cenisia
Inter			4-1 Konstanz
Cenisia			2-0 Konstanz

Group 2
AS Carlin's Boys	0-0 Chase
AS Carlin's Boys	1-0 Helsinore
Chase			1-1 Helsinore

Group 3
Sampdoria		0-0 Servette Genève
Sampdoria		2-1 Wacker Wien
Servette Genève		2-1 Wacker Wien
 Sampdoria is qualified on coin toss

Group 4
PU Madrid		4-1 Casale
PU Madrid		2-0 Verona
Verona			1-0 Casale

1/2 finals places 5-8
Verona			1-0 Servette Genève
Cenisia			2-0 Chase

1/2 finals places 1-4
Inter			2-0 AS Carlin's Boys
Sampdoria		2-1 PU Madrid

Seventh place match
Chase			2-1 Servette Genève

Fifth place match
Verona			1-0 Cenisia

Third place match
PU Madrid		2-1 AS Carlin's Boys		[aet]

Final
Inter			1-0 Sampdoria
 [73 Bicicli]

1955

[Aug 24-28]

Group 1
Fiorentina		2-2 Eintracht Frankfurt
Fiorentina		2-0 AS Carlin's Boys
Eintracht Frankfurt	2-1 AS Carlin's Boys

Group 2
Modena			2-0 Milan
Modena			1-1 Idresfor
Milan			2-0 Idresfor

Group 3
Torino			1-1 Genoa			[aet]
 Torino is qualified "au bénéfice de l'âge"
 Austria Wien withdrew

Group 4
Deportivo Madrid	1-0 Atalanta
Deportivo Madrid	1-1 Padova
Atalanta		1-0 Padova

1/2 finals places 5-8
Milan			4-0 Eintracht Frankfurt
Atalanta		1-0 Genoa

1/2 finals places 1-4
Fiorentina		1-0 Modena
Torino			2-1 Deportivo Madrid

Seventh place match
Genoa			0-0 Eintracht Frankfurt		[aet]
 Genoa winner on goal average

Fifth place match
Milan			3-0 Atalanta

Third place match
Modena			3-0 Deportivo Madrid

Final
Fiorentina		2-1 Torino

1956

[Aug 21-26]

Group 1
Inter			0-0 Fiorentina
Inter			4-1 OGC Nice
Fiorentina		2-1 OGC Nice

Group 2
Torino			3-1 Sampdoria
Torino			0-1 Barcelona
Sampdoria		3-1 Barcelona

Group 3
AC Milan		2-1 Hajduk Split
AC Milan		1-0 Genoa
Hajduk Split		2-1 Genoa

Group 4
First Vienna		2-2 AS Carlin's Boys
First Vienna		1-0 Malta
AS Carlin's Boys	1-1 Malta

1/2 finals
Inter			1-0 Torino
AC Milan		1-1 First Vienna
 Milan is qualified on result of 1st round

Third place match
Torino			4-2 First Vienna

Final
Inter			2-0 AC Milan
 [4 Moschini, 50 Mereghetti]

1957

[Aug 20-25]

Group 1
Inter			2-1 Hajduk Split
Inter			5-0 Konstanz
Hajduk Split		6-1 Konstanz

Group 2
Genoa			0-0 Simmenthal
Genoa			1-0 First Vienna
Simmenthal		0-0 First Vienna

Group 3
Zenit Modena		1-0 Atalanta
Zenit Modena		3-0 Madrid
Atalanta		6-1 Madrid

Group 4
AS Roma			2-0 AS Carlin's Boys
AS Roma			3-0 FC Lugano			[Lugano dsq]
AS Carlin's Boys	1-1 FC Lugano

1/2 finals
AS Roma			2-0 Zenit Modena
Inter			1-0 Genoa

Third place match
Genoa			1-0 Zenit Modena

Final
AS Roma			1-0 Inter
 [33 Compagno]

1959

[Aug 22-30]

Group 1
FC Barcelona		0-0 AS Roma
FC Barcelona		7-0 Friedrichshafen
AS Roma			 -  Friedrichshafen

Group 2
Blackburn Rovers	1-0 AS Carlin's Boys
Blackburn Rovers	6-0 Vevey-Sports
AS Carlin's Boys	 -  Vevey-Sports

Group 3
Talmone Torino		1-0 Hajduk Split
Talmone Torino		4-0 Virtus Bolzano
Hajduk Split		3-2 Virtus Bolzano

Group 4
Inter			1-1 Sampdoria
Inter			2-0 Ajax Amsterdam
Sampdoria		0-0 Ajax Amsterdam

1/2 finals
FC Barcelona		2-1 Blackburn Rovers
Talmone Torino		0-0 Inter			[aet]

Third place match
Inter			2-0 Blackburn Rovers

Final
FC Barcelona		3-0 Talmone Torino
 [16 Torrent, 60 Toll, 82 Cartana]

1961

[Aug 19-27]

Group 1
AS Roma			2-0 Milan
AS Roma			2-0 Drumchapel
Milan			2-2 Drumchapel

Group 2
Torino			1-1 FC Barcelona
Torino			0-0 Pisa
FC Barcelona		0-0 Pisa
 Torino is qualified on coin toss

Group 3
Juventus		0-0 Atalanta
Juventus		3-1 Düsseldorf
Atalanta		2-0 Düsseldorf

Group 4
Spartak Moskva		3-1 Hajduk Split
Spartak Moskva		0-0 AS Carlin's Boys
Hajduk Split		2-1 AS Carlin's Boys

1/2 finals
Juventus		4-2 Spartak Moskva
AS Roma			4-1 Torino

Third place match
Spartak Moskva		1-0 Torino

Final
Juventus		2-1 AS Roma
 [8 Carrera, 59 Zigone; 28 Caputi]

1963

[Aug 24-Sep 2]

Group 1
AC Milan		1-1 Genoa
AC Milan		2-0 Augsburg
Genoa			1-1 Augsburg

Group 2
SL Benfica		4-0 Sporting Toulon
SL Benfica		2-0 AS Carlin's Boys
Sporting Toulon		1-0 AS Carlin's Boys

Group 3
Juventus		1-1 Drumchapel
Juventus		4-0 Wiener
Drumchapel		2-1 Wiener

Group 4
AS Roma			2-0 Atalanta
AS Roma			1-1 CDNA Sofia
Atalanta		2-1 CDNA Sofia

1/2 finals
AC Milan		2-1 SL Benfica
Juventus		1-0 AS Roma

Third place match
SL Benfica		1-0 AS Roma

Final
AC Milan		1-0 Juventus

1964

[Aug 22-30]

Group 1
Birmingham		2-0 AS Carlin's Boys
Birmingham		3-0 Degerfors
AS Carlin's Boys	1-1 Degerfors

Group 2
Bologna			2-1 BC Augsburg
Bologna			1-0 AS Roma
BC Augsburg		1-0 AS Roma

Group 3
AC Milan		3-1 Torino
AC Milan		2-0 Rapid Lugano
Torino			3-0 Rapid Lugano

Group 4
Spartak Moskva		3-0 Sampdoria
Spartak Moskva		4-0 Juventus
Sampdoria		0-0 Juventus

1/2 finals
Birmingham		2-0 Bologna
Spartak Moskva		2-0 AC Milan

Third place match
AC Milan		1-0 Bologna

Final
Spartak Moskva		3-0 Birmingham
 [15 Bonfalev, 24 Blanichevsky, 59 Prossiko]

1965

[Aug 21-29]

AC Milan		1-1 Barcelona
AC Milan		2-0 Drumchapel
Barcelona		1-0 Drumchapel

Inter			2-0 FC Fribourg
Inter			1-0 AS Roma
FC Fribourg		1-0 AS Roma

Juventus		0-0 Partizan Beograd
Juventus		3-0 AS Carlin's Boys
Partizan Beograd	3-1 AS Carlin's Boys

Torino			0-0 Spartak Moskva
Torino			2-0 BC Augsburg
Spartak Moskva		1-1 BC Augsburg

1/2 finals
Juventus		1-0 Torino
Inter			0-0 AC Milan		[Inter au bénéfice de l'âge]

Third place match
Torino			1-0 AC Milan

Final
Juventus		1-0 Inter
 [35 Zandoli]

1966

[Aug 19-27]

Group 1
Inter			2-0 Werder Bremen
Inter			0-0 Brescia
Werder Bremen		1-0 Brescia

Group 2
Burevestnik Moskva	1-0 Juventus
Burevestnik Moskva	0-0 Napoli
Juventus		1-0 Napoli

Group 3
AC Milan		0-0 AS Carlin's Boys
AC Milan		2-1 Everton
AS Carlin's Boys	0-0 Everton

Group 4
Ferencvaros		0-0 Torino
Ferencvaros		3-1 FC Fribourg
Torino			2-1 FC Fribourg

1/2 finals
Burevestnik Moskva	2-1 Inter
Milan			3-1 Ferencvaros

Third place match
Ferencvaros		1-1 Inter			[5-3 pen]

Final
Burevestnik Moskva	1-0 AC Milan
 [56 Shakun]

1967

[Aug 18-26]

Juventus		8-0 FC Fribourg
Juventus		2-0 Brescia
FC Fribourg		2-1 Brescia

Burevestnik Moskva	1-1 AC Milan
Burevestnik Moskva	1-1 Napoli
AC Milan		0-0 Napoli

Italy			2-1 France
 [41 Foglia, 48 Facchinello; 42 Lefebvre]
Italy			1-0 AS Carlin's Boys
France			2-0 AS Carlin's Boys

Torino			2-0 Barcelona
Torino			0-0 Cagliari
Barcelona		3-1 Cagliari

1/2 finals
Juventus		1-1 Burevestnik Moskva		[aet; 6-5 pen]
Italy			1-0 Torino

Third place match
Burevestnik Moskva	1-0 Torino

Final
Juventus		1-0 Italy
 [21pen Pandolfi]

1968

[Aug 23- Sep 1st]

Torino			1-0 Treviso
Torino			1-0 Drumchapel
Treviso			0-0 Drumchapel

Vojvodina		1-1 Juventus
Vojvodina		3-0 Pisa
Juventus		1-0 Pisa

Barcelona		0-0 AS Carlin's Boys
Barcelona		1-0 Inter
AS Carlin's Boys	0-0 Inter

AC Milan		0-0 Cagliari
AC Milan		3-0 MTK Budapest
Cagliari		0-0 MTK Budapest

1/2 finals
Torino			4-0 Vojvodina
Barcelona		0-0 AC Milan			[4-3 pen]

Third place match
AC Milan		0-0 Vojvodina Novi Sad		[5-3 pen]

Final
Torino			2-1 Barcelona
 [15pen Quadri, 60 Jacomuzzi; 68 Pantoja]

1969

[Aug 22-30]

Atalanta		2-1 Torino
Atalanta		0-0 Rijeka
Torino			1-0 Rijeka

Inter			0-0 Como
Inter			2-0 AS Roma
Como			1-1 AS Roma

AS Carlin's Boys	1-1 Barcelona
AS Carlin's Boys	0-0 Juventus
Barcelona		1-1 Juventus
 AS Carlin's Boys is qualified on coin toss

Cagliari		1-1 AC Milan
Cagliari		0-0 Burevestnik Moskva
AC Milan		0-0 Burevestnik Moskva
 Cagliari is qualified on coin toss

1/2 finals
Atalanta		0-0 Inter		[aet; 5-5 pen; on coin toss]
Cagliari		2-2 AS Carlin's Boys	[aet; 2-2 pen; on coin toss]

Third place match
Inter			4-0 AS Carlin's Boys

Final
Atalanta		1-0 Cagliari
 [32 Doldi]

1970

[Aug 21-30]

Burevestnik Moskva	2-0 Torino
Burevestnik Moskva	5-0 AS Carlin's Boys
Torino			0-0 AS Carlin's Boys

Juventus		2-0 Rijeka
Juventus		0-0 Sampdoria
Rijeka			1-0 Sampdoria

Inter			0-0 Cagliari
Inter			3-0 BC Augsburg
Cagliari		0-0 BC Augsburg

Atalanta		0-0 AS Roma
Atalanta		1-0 Fulham
AS Roma			0-0 Fulham

1/2 finals
Inter			1-0 Atalanta
Juventus		0-0 Burevestnik Moskva		[5-3 pen]

Third place match
Burevestnik Moskva	1-0 Atalanta

Final
Inter			1-0 Juventus
 [23 Skoglund]

1971

[Aug 20-28]

Burevestnik Moskva	1-0 Cagliari
Burevestnik Moskva	5-0 Imperia
Cagliari		1-0 Imperia

Napoli			1-1 Drumchapel
Napoli			2-0 Rijeka
Drumchapel		2-2 Rijeka

Atalanta		2-0 AS Carlin's Boys
Atalanta		2-0 San Gabriel Barcelona
AS Carlin's Boys	2-0 San Gabriel Barcelona

Inter			1-0 Sampdoria
Inter			1-0 Panathanaikos
Sampdoria		0-0 Panathanaikos

1/2 finals
Burevestnik Moskva	2-0 Napoli
Atalanta		1-0 Inter			[aet]

Third place match
Inter			1-0 Napoli

Final
Burevestnik Moskva	2-0 Atalanta
 [20 51 Blokhin]

1972

[Aug 18-26] 

Burevestnik Moskva	1-0 Atalanta
Burevestnik Moskva	1-0 Alessandria
Atalanta		2-0 Alessandria

Genoa			1-0 Torino
Genoa			1-1 Drumchapel
Torino			1-0 Drumchapel

Cagliari		3-0 AS Carlin's Boys
Cagliari		0-1 Csepel Budapest
AS Carlin's Boys	3-0 Csepel Budapest

Fiorentina		1-0 Rijeka
Fiorentina		0-0 Lazio
Rijeka			2-1 Lazio

1/2 finals
Burevestnik Moskva	1-0 Genoa
Fiorentina		0-0 Cagliari			[4-3 pen]

Third place match
Genoa			0-0 Cagliari			[5-4 pen]

Final
Burevestnik Moskva	3-0 Fiorentina
 [27 Danilenko, 49 Pudjschev, 65 Bubivov]

1973

[Aug 24- Sep 2] 

Genoa			1-0 Atalanta
Genoa			1-0 Burevestnik Moskva
Genoa			1-1 Torino
Atalanta		1-0 Burevestnik Moskva
Atalanta		0-0 Torino
Burevestnik Moskva	2-0 Torino

Juventus		0-0 Vojvodina
Juventus		1-0 Lazio
Juventus		2-0 AS Carlin's Boys
Vojvodina		0-0 Lazio
Vojvodina		1-0 AS Carlin's Boys
Lazio			1-0 AS Carlin's Boys

1/2 finals
Atalanta		0-0 Juventus			[3-1 pen]
Genoa			3-0 Vojvodina

Third place match
Juventus		1-1 Vojvodina Novi Sad		[5-4 pen]		

Final
Atalanta		2-1 Genoa			[aet]
 [47 Meucci, Fortunatti; 3 Pruzzo]

1976

[Aug 27- Sep 4]


Group A
AS Carlin's Boys	1-0 Juventus
AS Carlin's Boys	1-1 Partizan Beograd
AS Carlin's Boys	1-0 Borussia
Juventus		2-0 Partizan Beograd
Juventus		1-0 Borussia
Partizan Beograd	1-0 Borussia

Group B
Milan			 -  Torpedo Moskva
Milan			 -  Torino
Milan			2-2 Bayern München
Torpedo Moskva		 -  Torino
Torpedo Moskva		 -  Bayern München
Torino			1-1 Bayern München

1/2 finals
Torpedo Moskva		bt  AS Carlin's Boys
Juventus		bt  Milan

Third place match
Milan			0-0 AS Carlin's Boys		[4-1 pen]

Final
Torpedo Moskva		3-1 Juventus
 [7 Ball, 29 Glushakov, 71 Merenkov; 75 Schincaglia]

1977

[Dec 17-27]

Group A
Italy II		0-0 France
Romania 		1-1 Bulgaria
France			1-1 Bulgaria
Italy II		3-0 Romania
Italy II		0-0 Bulgaria
France			0-0 Romania

1.Italy II	  3  1 2 0  3- 0  4  [Schoolboys]
2.Bulgaria	  3  0 3 0  2- 2  3
3.France	  3  0 3 0  1- 1  3
4.Romania	  3  0 2 1  1- 4  2

Group B
Hungary			6-0 Liguria
Italy			1-1 Switzerland
Switzerland		4-2 Liguria
Italy			4-0 Hungary
Italy	               12-0 Liguria
Switzerland		2-0 Hungary

1.Italy 	  3  2 1 0 17- 1  5  [Prejuniors]
2.Switzerland	  3  2 1 0  7- 3  5
3.Hungary	  3  1 0 2  6- 6  2
4.Liguria	  3  0 0 3  2-22  0  [Regional Selection]

Semifinals
Italy II		2-1 Switzerland
Italy		 	bt  Bulgaria

Third place match
Switzerland		3-0 Bulgaria

Final
Italy			4-0 Italy II

1980

[Aug]


Torino			3-1 Milan
Barcelona		2-1 Spartak Moskva
Torino			 -  Barcelona
Spartak Moskva		 -  Milan
Barcelona		 -  Milan
Torino			 -  Spartak Moskva

Other group : results unknown

Winner : Torino

1982

[Aug 21-28]

Sampdoria		0-0 Bayer 04
Fiorentina		0-0 Real Madrid
Sampdoria		 -  Real Madrid
Fiorentina		 -  Bayer 04
Sampdoria		1-1 Fiorentina
Real Madrid		 -  Real Madrid

Juventus		 -  Torpedo Moskva
AS Carlin's Boys	 -  Monaco
Torpedo Moskva		 -  AS Carlin's Boys
Juventus		 -  Monaco
Torpedo Moskva		 -  Monaco
Juventus		 -  AS Carlin's Boys

Semifinals
Juventus		0-0 Sampdoria		[Juve on pen]
Torpedo Moskva		bt  Fiorentina 

Third place match
Sampdoria		0-0 Fiorentina		[shared]

Final
Torpedo Moskva		1-0 Juventus

1993

[Aug  -23]

Semifinals
Atalanta		2-1 Fiorentina
Cremonese		1-0 Reggina

Final
Atalanta		2-0 Cremonese

2003

[Aug 26-30]

AS Carlin's Boys	2-1 Empoli
Empoli			2-0 Savona
AS Carlin's Boys	3-1 Savona
 Carlin's Boys is qualified

Ascoli			5-0 Sel.delle Alpi
Genoa 			1-0 Ascoli
Genoa 			2-0 Sel.delle Alpi
 Genoa is qualified

Milan			1-1 Sampdoria
Sampdoria		2-0 Juventus
Milan			2-0 Juventus
 Milan is qualified

FC Lugano		2-1 Atalanta
FC Lugano		1-0 Inter
Inter			4-0 Atalanta
 FC Lugano is qualified

Semifinals  
FC Lugano		4-2 Genoa
Milan			2-0 AS Carlin's Boys

Final 
[in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
FC Lugano		0-0 Milan		[aet; 3-2 pen]

2004

[Aug 24-28]

Group A
FC Lugano		0-0 AS Carlin's Boys	[1-0 on golden pen]
Genoa			7-0 AS Carlin's Boys
FC Lugano		0-0 Genoa		[1-0 on golden pen]
 Genoa is qualified

Group B
Juventus		2-1 Atalanta
Atalanta		2-0 Fiorentina
Juventus		2-1 Fiorentina
 Juventus is qualified

Group C
Sampdoria		1-0 Torino
Milan			1-0 Torino
Sampdoria		0-0 Milan		[1-0 on golden pen]
 Sampdoria and Milan are qualified


Semifinals  
Milan			0-1 Genoa
Juventus		2-1 Sampdoria 

Final 
[in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
Juventus		1-0 Genoa
 [34 Maniero]

2005

[Aug 23-27]

Group A
Sampdoria		0-0 CSKA Moskva		[3-2 pen]
CSKA Moskva		1-0 Napoli
Sampdoria		3-1 Napoli
 Sampdoria and CSKA Moskva are qualified

Group B
FC Lugano		3-0 AS Carlin's Boys
Juventus		5-1 AS Carlin's Boys
FC Lugano		1-0 Juventus
 FC Lugano is qualified

Group C
Atalanta		1-1 La Spezia		[3-2 pen]
Inter			4-0 La Spezia
Inter			1-1 Atalanta		[3-2 pen]
 Inter is qualified


Semifinals  
CSKA Moskva		2-0 FC Lugano
Sampdoria 		1-0 Inter

Final 
[in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
CSKA Moskva		1-0 Sampdoria
  [22 Pravosoud]

2006

[Aug 22-26]

Group A
Empoli			4-0 AS Carlin's Boys
Empoli			2-0 Napoli
AS Carlin's Boys	2-1 Napoli
 Empoli is qualified

Group B
Genoa			1-1 Torino		[Torino on pen]
Genoa			2-0 Atalanta
Torino			2-2 Atalanta		[Atalanta on pen]
 Genoa and Torino are qualified

Group C
Sampdoria 		2-1 FC Lugano
Sampdoria 		2-0 Juventus
FC Lugano		1-0 Juventus
 Sampdoria is qualified


Semifinals  
Empoli			1-0 Torino
Sampdoria 		3-2 Genoa

Final 
[in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
Sampdoria		2-1 Empoli
 [17 Arcidiacono, 23 Cesaretti; 14pen Compagnone]

2007

[Aug 28-Sep 1st]

Group A
FC Lugano		3-0 AS Carlin's Boys
Genoa			0-1 AS Carlin's Boys
Genoa			0-0 FC Lugano
 FC Lugano is qualified

Group B
Juventus		2-0 C.Zvezda Beograd
Fiorentina		0-0 C.Zvezda Beograd
Fiorentina		3-0 Juventus
 Fiorentina is qualified

Group C
Torino			7-1 Albenga
Empoli			9-0 Albenga
Empoli			1-1 Torino
 Empoli and Torino are qualified


Semifinals  
Empoli			1-0 Fiorentina
FC Lugano		0-0 Torino		[10-9 pen]

Final 
[in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
Empoli			0-0 FC Lugano		[5-3 pen]

2008

	
[Aug 26-30]

Group A
AS Carlin's Boys	1-1 Liguria Sel.
Liguria Sel.		2-0 Sampdoria
AS Carlin's Boys	2-0 Sampdoria
 AS Carlin's Boys and Liguria are qualified

Group B
Empoli			1-0 C.Zvezda Beograd
Juventus		1-1 C.Zvezda Beograd
Juventus		2-0 Empoli
 Juventus is qualified

Group C
Torino			1-0 FC Lugano
Genoa			3-2 FC Lugano
Torino			2-1 Genoa
 Torino is qualified


Semifinals 
Torino			2-0 Liguria Sel.
Juventus		3-2 AS Carlin's Boys

Final [in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
Torino			2-1 Juventus		[aet]	
 [Di Pietro, Atomei; Arena]

2009

	
[Aug 25-29]

Group A
US Sampdoria		0-0 Reggina
US Sampdoria		4-0 AS Carlin's Boys
Reggina			4-0 AS Carlin's Boys
 US Sampdoria and Reggina are qualified

B
Inter			2-1 Torino
Inter			1-0 Genoa
Torino			2-0 Genoa
 Inter is qualified

C
Empoli			1-0 Juventus
Empoli			3-0 RB Salzburg
Juventus		3-1 RB Salzburg
 Empoli is qualified

1/2 finals
US Sampdoria		1-0 Empoli
Reggina			1-0 Inter

Final [in Sanremo at Stadio Comunale Corso Mazzini]
Reggina			3-1 US Sampdoria



About this document

With many thanks to Fabio Massimo Quacquarelli (faquacq@tin.it)

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 6 Nov 2009

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.