Scotland 2014/15


Premiership
Cup Tournaments
Championship
League One
League Two

Premiership

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Celtic               33  25  4  4  70-17  79  Championship Playoff
 2.Aberdeen             33  22  5  6  54-28  71  Championship Playoff
 3.Inverness Caled. Th. 33  17  7  9  46-34  58  Championship Playoff
 4.Dundee United        33  15  4 14  53-49  49  Championship Playoff
 5.Saint Johnstone      33  14  6 13  29-32  48  Championship Playoff
 6.Dundee               33  11 11 11  45-45  44  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hamilton Academical  33  12  7 14  42-48  43  Relegation Playoff
 8.Partick Thistle      33  10  8 15  41-38  38  Relegation Playoff
 9.Kilmarnock           33  10  8 15  35-46  38  Relegation Playoff
10.Ross County          33  10  7 16  39-56  37  Relegation Playoff
11.Motherwell           33   9  4 20  33-57  31  Relegation Playoff
12.Saint Mirren         33   6  3 24  22-59  21  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 9]
Dundee              1-1 Kilmarnock          
Hamilton Academical 0-2 Inverness CT        
Motherwell          1-0 Saint Mirren        
[Aug 10]
Aberdeen            0-3 Dundee United       
Ross County         1-2 Saint Johnstone     
[Dec 3]
Celtic              1-0 Partick Thistle     

Round 2 [Aug 13]
Dundee United       1-0 Motherwell          
Inverness CT        0-0 Dundee              
Kilmarnock          0-2 Aberdeen            
Partick Thistle     4-0 Ross County         
Saint Johnstone     0-3 Celtic              
Saint Mirren        0-2 Hamilton Academical 

Round 3
[Aug 16]
Celtic              6-1 Dundee United       
Dundee              1-1 Partick Thistle     
Hamilton Academical 1-0 Saint Johnstone     
Motherwell          0-2 Inverness CT        
Ross County         1-2 Kilmarnock          
[Sep 30]
Aberdeen            2-2 Saint Mirren        

Round 4 [Aug 23]
Dundee United       2-1 Ross County         
Inverness CT        1-0 Celtic              
Kilmarnock          2-0 Motherwell          
Partick Thistle     1-2 Hamilton Academical 
Saint Johnstone     1-0 Aberdeen            
Saint Mirren        0-1 Dundee              

Round 5
[Aug 30]
Aberdeen            2-0 Partick Thistle     
Hamilton Academical 4-0 Ross County         
Inverness CT        2-0 Kilmarnock          
Motherwell          0-1 Saint Johnstone     
Saint Mirren        0-3 Dundee United       
[Aug 31]
Dundee              1-1 Celtic              

Round 6 [Sep 13]
Celtic              2-1 Aberdeen            
Dundee United       2-2 Hamilton Academical 
Kilmarnock          2-1 Saint Mirren        
Partick Thistle     3-1 Inverness CT        
Ross County         1-2 Motherwell          
Saint Johnstone     0-1 Dundee              

Round 7
[Sep 19]
Partick Thistle     1-2 Saint Mirren        
[Sep 20]
Aberdeen            3-0 Ross County         
Hamilton Academical 0-0 Kilmarnock          
Inverness CT        2-1 Saint Johnstone     
[Sep 21]
Celtic              1-1 Motherwell          
Dundee              1-4 Dundee United       

Round 8 [Sep 27]
Aberdeen            3-2 Inverness CT        
Dundee United       2-0 Saint Johnstone     
Kilmarnock          3-0 Partick Thistle     
Motherwell          0-4 Hamilton Academical 
Ross County         2-1 Dundee              
Saint Mirren        1-2 Celtic              

Round 9
[Oct 3]
Kilmarnock          2-0 Dundee United       
[Oct 4]
Dundee              2-3 Aberdeen            
Partick Thistle     3-1 Motherwell          
Saint Johnstone     1-2 Saint Mirren        
[Oct 5]
Celtic              0-1 Hamilton Academical 
Inverness CT        1-1 Ross County         

Round 10
[Oct 17]
Hamilton Academical 3-0 Aberdeen            
[Oct 18]
Dundee United       1-0 Partick Thistle     
Motherwell          1-3 Dundee              
Ross County         0-5 Celtic              
Saint Johnstone     1-2 Kilmarnock          
Saint Mirren        0-1 Inverness CT        

Round 11
[Oct 24]
Aberdeen            1-0 Motherwell          
[Oct 25]
Dundee              2-0 Hamilton Academical 
Inverness CT        1-0 Dundee United       
Partick Thistle     0-0 Saint Johnstone     
Saint Mirren        2-2 Ross County         
[Oct 26]
Celtic              2-0 Kilmarnock          

Round 12
[Oct 31]
Saint Johnstone     2-1 Motherwell          
[Nov 1]
Celtic              1-0 Inverness CT        
Dundee United       3-0 Saint Mirren        
Hamilton Academical 3-3 Partick Thistle     
Kilmarnock          1-3 Dundee              
[Nov 3]
Ross County         0-1 Aberdeen            

Round 13
[Nov 7]
Motherwell          1-0 Dundee United       
[Nov 8]
Dundee              1-1 Saint Johnstone     
Inverness CT        4-2 Hamilton Academical 
Kilmarnock          0-3 Ross County         
Saint Mirren        0-1 Partick Thistle     
[Nov 9]
Aberdeen            1-2 Celtic              

Round 14
[Nov 22]
Celtic              2-1 Dundee              
Dundee United       3-1 Kilmarnock          
Hamilton Academical 3-0 Saint Mirren        
Inverness CT        3-1 Motherwell          
Saint Johnstone     2-1 Ross County         
[Nov 23]
Partick Thistle     0-1 Aberdeen            

Round 15
[Dec 5]
Ross County         2-3 Dundee United       
[Dec 6]
Motherwell          0-1 Celtic              
Aberdeen            3-0 Hamilton Academical 
Dundee              1-2 Inverness CT        
Partick Thistle     1-1 Kilmarnock          
Saint Mirren        0-1 Saint Johnstone     

Round 16
[Dec 13]
Dundee United       0-2 Aberdeen            
Hamilton Academical 2-1 Dundee              
Inverness CT        0-4 Partick Thistle     
Kilmarnock          0-1 Saint Johnstone     
Motherwell          2-2 Ross County         
[Dec 14]
Celtic              4-1 Saint Mirren        

Round 17
[Dec 20]
Aberdeen            1-0 Kilmarnock          
Partick Thistle     1-1 Dundee              
Ross County         0-1 Hamilton Academical 
Saint Johnstone     1-0 Inverness CT        
Saint Mirren        0-1 Motherwell          
[Dec 21]
Dundee United       2-1 Celtic              

Round 18
[Dec 27]
Celtic              0-0 Ross County         
Saint Johnstone     2-1 Dundee United       
Kilmarnock          1-0 Hamilton Academical 
Motherwell          1-0 Partick Thistle     
Dundee              1-3 Saint Mirren        
[Dec 28]
Inverness CT        0-1 Aberdeen            

Round 19
[Jan 1]
Dundee United       6-2 Dundee              
Saint Mirren        1-2 Kilmarnock          
Ross County         1-3 Inverness CT        
Hamilton Academical 5-0 Motherwell          
Aberdeen            2-0 Saint Johnstone     
[Feb 11]    
Partick Thistle     0-3 Celtic              

Round 20
[Jan 4]
Saint Johnstone     0-1 Hamilton Academical 
Inverness CT        1-0 Saint Mirren        
Partick Thistle     2-2 Dundee United       
Dundee              1-1 Ross County         
Motherwell          0-2 Aberdeen            
[Jan 5]
Kilmarnock          0-2 Celtic              

Round 21
[Jan 10]
Dundee              4-1 Motherwell          
Kilmarnock          1-2 Inverness CT        
Saint Mirren        0-2 Aberdeen            
[Jan 12]
Hamilton Academical 2-3 Dundee United       
[Mar 4]
Celtic              0-1 Saint Johnstone     
[Mar 7]
Ross County         1-0 Partick Thistle     
 
Round 22
[Jan 17]  
Hamilton Academical 0-2 Celtic              
Aberdeen            3-3 Dundee              
Ross County         1-2 Saint Mirren        
Saint Johnstone     2-0 Partick Thistle     
[Feb 24]
Dundee United       1-1 Inverness CT        
[Mar 7]
Motherwell          1-1 Kilmarnock          

Round 23
[Jan 20]
Inverness CT        2-0 Saint Johnstone     
[Jan 21]
Celtic              4-0 Motherwell          
Dundee              1-0 Kilmarnock          
Partick Thistle     5-0 Hamilton Academical 
Saint Mirren        1-1 Dundee United       
[Feb 7]
Aberdeen            4-0 Ross County         

Round 24
[Jan 23]
Saint Johnstone     1-1 Aberdeen            
[Jan 24]
Ross County         0-1 Celtic              
Dundee United       3-1 Motherwell          
Hamilton Academical 0-2 Inverness CT        
Kilmarnock          2-2 Partick Thistle     
Saint Mirren        1-2 Dundee              

Round 25
[Jan 30]
Partick Thistle     0-1 Saint Mirren        
[Jan 31]
Dundee              1-1 Hamilton Academical 
Inverness CT        1-1 Ross County         
Motherwell          1-1 Saint Johnstone     
[Apr 15]
Celtic              4-1 Kilmarnock          
[Apr 18]
Aberdeen            1-0 Dundee United       

Round 26
[Feb 14]
Saint Johnstone     1-2 Celtic              
Dundee              1-0 Partick Thistle     
Kilmarnock          3-2 Dundee United       
Ross County         3-2 Motherwell          
Saint Mirren        1-2 Inverness CT        
[Feb 15]
Hamilton Academical 0-3 Aberdeen            

Round 27
[Feb 21]
Aberdeen            3-0 Saint Mirren        
Dundee United       0-2 Saint Johnstone     
Inverness CT        3-3 Kilmarnock          
Motherwell          0-1 Dundee              
Partick Thistle     1-3 Ross County         
[Feb 22]
Celtic              4-0 Hamilton Academical 

Round 28
[Feb 28]
Dundee United       0-2 Partick Thistle     
Motherwell          2-1 Inverness CT        
Ross County         1-0 Dundee              
Saint Johnstone     0-0 Kilmarnock          
Saint Mirren        1-0 Hamilton Academical 
[Mar 1]
Celtic              4-0 Aberdeen            

Round 29
[Mar 13]
Aberdeen            2-1 Motherwell          
[Mar 14]
Hamilton Academical 2-2 Ross County         
Kilmarnock          1-0 Saint Mirren        
Partick Thistle     3-0 Saint Johnstone     
[Apr 22]
Dundee              1-2 Celtic              
[May 5]
Inverness CT        2-1 Dundee United       

Round 30
[Mar 20]
Motherwell          4-0 Hamilton Academical 
[Mar 21]
Dundee              1-1 Aberdeen            
Celtic              3-0 Dundee United       
Partick Thistle     1-0 Inverness CT        
Ross County         2-1 Kilmarnock          
Saint Johnstone     2-0 Saint Mirren        

Round 31
[Apr 3]
Saint Mirren        0-2 Celtic              
[Apr 4]
Aberdeen            0-0 Partick Thistle     
Dundee United       1-2 Ross County         
Hamilton Academical 1-1 Saint Johnstone     
Inverness CT        1-1 Dundee              
Kilmarnock          1-2 Motherwell          

Round 32
[Feb 7]
Hamilton Academical 0-0 Kilmarnock          
[Apr 7]
Motherwell          5-0 Saint Mirren        
Ross County         1-0 Saint Johnstone     
[Apr 8]
Aberdeen            1-0 Inverness CT        
Celtic              2-0 Partick Thistle     
Dundee              3-1 Dundee United       

Round 33
[Apr 11]
Inverness CT        1-1 Celtic              
Dundee United       1-0 Hamilton Academical 
Partick Thistle     2-0 Motherwell          
Saint Johnstone     1-0 Dundee              
[Apr 12]
Kilmarnock          1-2 Aberdeen            
[Apr 13]
Saint Mirren        0-3 Ross County         

Final Table:

 1.Celtic               33  25  4  4  70-17  79  Championship Playoff
 2.Aberdeen             33  22  5  6  54-28  71  Championship Playoff
 3.Inverness Caled. Th. 33  17  7  9  46-34  58  Championship Playoff
 4.Dundee United        33  15  4 14  53-49  49  Championship Playoff
 5.Saint Johnstone      33  14  6 13  29-32  48  Championship Playoff
 6.Dundee               33  11 11 11  45-45  44  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hamilton Academical  33  12  7 14  42-48  43  Relegation Playoff
 8.Partick Thistle      33  10  8 15  41-38  38  Relegation Playoff
 9.Kilmarnock           33  10  8 15  35-46  38  Relegation Playoff
10.Ross County          33  10  7 16  39-56  37  Relegation Playoff
11.Motherwell           33   9  4 20  33-57  31  Relegation Playoff
12.Saint Mirren         33   6  3 24  22-59  21  Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Celtic               38  29  5  4  84-17  92  Champions
 2.Aberdeen             38  23  6  9  57-33  75
 3.Inverness Caled. Th. 38  19  8 11  52-42  65
 4.Saint Johnstone      38  16  9 13  34-34  57
 5.Dundee United        38  17  5 16  58-56  56
 6.Dundee               38  11 12 15  46-57  45

Round 34
[Apr 25]
Dundee              0-2 Saint Johnstone     
Inverness CT        1-2 Aberdeen            
[Apr 26]
Dundee United       0-3 Celtic              

Round 35
[May 1]
Celtic              5-0 Dundee              
[May 2]
Dundee United       1-0 Aberdeen            
Saint Johnstone     1-1 Inverness CT        

Round 36
[May 9]
Dundee              0-1 Inverness CT        
Saint Johnstone     1-1 Dundee United       
[May 10]
Aberdeen            0-1 Celtic              

Round 37
[May 15]
Saint Johnstone     0-0 Celtic              
[May 16]
Dundee              1-1 Aberdeen            
Inverness CT        3-0 Dundee United       

Round 38 [May 24]
Aberdeen            0-1 Saint Johnstone     
Celtic              5-0 Inverness CT        
Dundee United       3-0 Dundee              

Final Table:

 1.Celtic               38  29  5  4  84-17  92  Champions
 2.Aberdeen             38  23  6  9  57-33  75
 3.Inverness Caled. Th. 38  19  8 11  52-42  65
 4.Saint Johnstone      38  16  9 13  34-34  57
 5.Dundee United        38  17  5 16  58-56  56
 6.Dundee               38  11 12 15  46-57  45

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Hamilton Academical  38  15  8 15  50-53  53
 8.Partick Thistle      38  12 10 16  48-44  46
 9.Ross County          38  12  8 18  46-63  44
10.Kilmarnock           38  11  8 19  44-59  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Motherwell           38  10  6 22  38-63  36  Relegation Playoff
-----------------------------------------------
12.Saint Mirren         38   9  3 26  30-66  30  Relegated

Round 34
[Apr 24]
Hamilton Academical 2-0 Motherwell          
[Apr 25]
Ross County         1-2 Partick Thistle     
Saint Mirren        4-1 Kilmarnock          

Round 35 [May 2]
Kilmarnock          2-3 Hamilton Academical 
Motherwell          1-1 Ross County         
Partick Thistle     3-0 Saint Mirren        

Round 36
[May 8]
Motherwell          3-1 Kilmarnock          
[May 9]
Hamilton Academical 1-1 Partick Thistle     
Ross County         1-2 Saint Mirren        

Round 37 [May 16]
Partick Thistle     1-4 Kilmarnock          
Ross County         2-1 Hamilton Academical 
Saint Mirren        2-1 Motherwell          

Round 38 [May 23]
Hamilton Academical 1-0 Saint Mirren        
Kilmarnock          1-2 Ross County         
Motherwell          0-0 Partick Thistle     

Final Table:

 7.Hamilton Academical  38  15  8 15  50-53  53
 8.Partick Thistle      38  12 10 16  48-44  46
 9.Ross County          38  12  8 18  46-63  44
10.Kilmarnock           38  11  8 19  44-59  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Motherwell           38  10  6 22  38-63  36  Relegation Playoff
-----------------------------------------------
12.Saint Mirren         38   9  3 26  30-66  30  Relegated


Promotion/Relegation Playoff 1st/2nd Level

Round 1

First Leg [May 9] 
Queen of the South  1-2 Rangers             

Second Leg [May 17]
Rangers             1-1 Queen of the South  

Round 2

First Leg [May 20]
Rangers             2-0 Hibernian           

Second Leg [May 23]
Hibernian           1-0 Rangers             

Final 

First Leg [May 28]
Rangers             1-3 Motherwell          

Second Leg [May 31]
Motherwell          3-0 Rangers             

NB: all clubs remain at former level

Cup Tournaments

SFA Cup | League Cup

SFA Cup 2014/15

Round 1 [Sep 13]
Auchinleck Talbot   5-0 Buckie Thistle      
Clachnacuddin       1-7 Hurlford United     
Cove Rangers        9-0 Hawick Royal Albert 
Culter              4-2 Strathspey Thistle  
Deveronvale         0-1 Nairn County        
Edinburgh City      2-1 Coldstream          
Forres Mechanics    4-1 Civil Service Strollers
Fraserburgh         0-0 Linlithgow Rose     
Golspie Sutherland  1-4 Dalbeattie Star     
Gretna 2008         2-1 Gala Fairydean Rovers
Huntly              2-1 Wick Academy        
Keith               1-3 Formartine United   
Lossiemouth         0-4 Turriff United      
Lothian Thistle HV  0-1 East Kilbride       
Preston Athletic    1-2 Threave Rovers      
Rothes              0-4 Banks O' Dee        
Selkirk             0-4 Bo'ness United      
Whitehill Welfare   3-1 Girvan              

Round 1 Replay [Sep 20]
Linlithgow Rose     2-1 Fraserburgh         

Round 2
[Oct 4]
Arbroath            2-2 Montrose            
Berwick Rangers     2-0 Formartine United   
Bo'ness United      7-1 Culter              
Brora Rangers       5-0 Banks O' Dee        
Cove Rangers        1-2 Annan Athletic      
East Fife           7-0 Threave Rovers      
Edinburgh City      2-1 Auchinleck Talbot   
Elgin City          0-0 Forres Mechanics    
Gretna 2008         0-1 Queen's Park        
Inverurie Loco W.   0-3 Hurlford United     
Linlithgow Rose     5-1 Dalbeattie Star     
Nairn County        2-1 Huntly              
Spartans            3-3 East Kilbride       
Turriff United      0-3 Clyde               
Whitehill Welfare   0-1 East Stirlingshire  
[Oct 5]
Stirling University 1-4 Albion Rovers       

Round 2 Replays [Oct 11]
East Kilbride       1-5 Spartans            
Forres Mechanics    1-3 Elgin City          
Montrose            1-3 Arbroath            [aet]     

Round 3
[Nov 1]
Annan Athletic      3-2 Livingston          
Arbroath            2-1 Nairn County        
Ayr United          1-1 Alloa Athletic      
Dumbarton           0-1 Rangers             
East Fife           2-3 Berwick Rangers     
Edinburgh City      2-3 Brora Rangers       
Elgin City          4-4 Bo'ness United      
Forfar Athletic     1-3 Cowdenbeath         
Greenock Morton     0-0 Airdrieonians       
Hurlford United     1-1 Stirling Albion     
Linlithgow Rose     0-2 Raith Rovers        
Peterhead           0-1 Stranraer           
Queen's Park        1-2 Albion Rovers       
Spartans            2-0 Clyde               
Stenhousemuir       1-2 Brechin City        
[Nov 2]
East Stirlingshire  1-4 Dunfermline Athl.   

Round 3 Replays
[Nov 8]
Bo'ness United      5-4 Elgin City          
Stirling Albion     2-2 Hurlford United     [aet, 13-12 pen]
[Nov 11]
Airdrieonians       0-2 Greenock Morton     
Alloa Athletic      4-0 Ayr United          

Round 4
[Nov 29]
Dundee              2-1 Aberdeen            
Bo'ness United      0-5 Arbroath            
Alloa Athletic      1-2 Hibernian           
Annan Athletic      1-1 Brechin City        
Berwick Rangers     1-1 Albion Rovers       
Falkirk             1-0 Cowdenbeath         
Motherwell          1-2 Dundee United       
Partick Thistle     2-0 Hamilton Academical 
Queen of the South  4-1 Brora Rangers       
Spartans            2-1 Greenock Morton     
Saint Johnstone     2-1 Ross County         
Saint Mirren        1-1 Inverness CT        
Stirling Albion     0-2 Raith Rovers        
Stranraer           2-2 Dunfermline Athl.   
[Nov 30]
Rangers             3-0 Kilmarnock          
Heart of Midlothian 0-4 Celtic              

Round 4 Replays
[Dec 2]
Inverness CT        4-0 Saint Mirren        
[Dec 9] 
Albion Rovers       0-1 Berwick Rangers     
Brechin City        4-2 Annan Athletic      
Dunfermline Athl.   1-3 Stranraer           

1/8 Finals
[Feb 7]
Dundee              0-2 Celtic              
Falkirk             2-1 Brechin City        
Hibernian           3-1 Arbroath            
Partick Thistle     1-2 Inverness CT        
Queen of the South  2-0 Saint Johnstone     
Spartans            1-1 Berwick Rangers     
[Feb 8]
Stranraer           0-3 Dundee United       
Rangers             1-2 Raith Rovers        

1/8 Final Replay [Feb 17]
Berwick Rangers     1-0 Spartans            

Quarterfinals
[Mar 6]
Queen of the South  0-1 Falkirk             
[Mar 8]
Hibernian           4-0 Berwick Rangers     
Dundee United       1-1 Celtic              
[Mar 10]
Inverness CT        1-0 Raith Rovers        

Quarterfinal Replay [Mar 18]
Celtic              4-0 Dundee United       

Semifinals [both in Glasgow]
[Apr 18]
Hibernian           0-1 Falkirk             
[Apr 19]
Inverness CT        3-2 Celtic              [aet]

Final [May 30, Glasgow]
Falkirk             1-2 Inverness CT        

League Cup 2014/15

Round 1
[Aug 2]
Airdrieonians       1-3 Stenhousemuir       
Albion Rovers       0-0 Livingston          [aet, 3-4 pen]
Alloa Athletic      1-0 Stirling Albion     
Brechin City        0-1 Dumbarton           
Clyde               1-2 Cowdenbeath         
Dundee              4-0 Peterhead           
Dunfermline Athl.   5-1 Annan Athletic      
East Stirlingshire  0-4 Ayr United          
Greenock Morton     2-1 Berwick Rangers     
Hamilton Academical 2-1 Arbroath            
Montrose            1-3 Falkirk             
Queen of the South  5-0 Elgin City          
Raith Rovers        4-2 Forfar Athletic     [aet]
Stranraer           1-0 East Fife           
[Aug 26]
Queen's Park        1-2 Rangers             

Round 2
[Aug 26]
Greenock Morton     0-1 Partick Thistle     
Stenhousemuir       1-2 Heart of Midlothian 
Dundee              4-0 Raith Rovers        
Falkirk             0-0 Cowdenbeath         [aet, 4-3 pen]
Hamilton Academical 4-1 Alloa Athletic      
Hibernian           3-2 Dumbarton           
Kilmarnock          1-0 Ayr United          
Livingston          1-0 Queen of the South  [aet]
Saint Mirren        2-1 Dunfermline Athl.   
Stranraer           1-2 Ross County         
[Sep 16]
Rangers             1-0 Inverness CT        

1/8 Finals
[Sep 23]
Aberdeen            4-0 Livingston          
Falkirk             1-3 Rangers             
Kilmarnock          0-1 Saint Johnstone     
Partick Thistle     1-0 Saint Mirren        [aet]
Ross County         0-2 Hibernian           
[Sep 24]
Celtic              3-0 Heart of Midlothian 
Dundee United       1-0 Dundee              
Hamilton Academical 0-0 Motherwell          [aet, 6-5 pen]

Quarterfinals
[Oct 28]
Rangers             1-0 Saint Johnstone     
[Oct 29]
Aberdeen            1-0 Hamilton Academical 
Celtic              6-0 Partick Thistle     
Hibernian           3-3 Dundee United       [aet, 6-7 pen]

Semifinals [both in Glasgow]
[Jan 31]
Dundee United       2-1 Aberdeen            
[Feb 1]
Celtic              2-0 Rangers             

Final [Mar 15, Glasgow]
Celtic              2-0 Dundee United       



Championship

Regular Stage | Promotion Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:
    
 1.Heart of Midlothian  36  29  4  3  96-26  91  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Hibernian            36  21  7  8  70-32  70  Promotion Playoff
 3.Rangers              36  19 10  7  69-39  67  Promotion Playoff
 4.Queen of the South   36  17  9 10  58-41  60  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Falkirk              36  14 11 11  48-48  53
 6.Raith Rovers         36  12  7 17  42-65  43
 7.Dumbarton            36   9  7 20  36-79  33
 8.Livingston           36   8  8 20  41-53  27  [-5]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Alloa Athletic       36   6  9 21  34-56  27  Relegation Playoff
-----------------------------------------------
10.Cowdenbeath          36   7  4 25  31-86  25  Relegated

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

Semifinals

First Legs [May 6] 
Brechin City        0-2 Alloa Athletic      
Forfar Athletic     3-0 Stranraer           

Second Legs [May 9]
Alloa Athletic      0-1 Brechin City        
Stranraer           1-1 Forfar Athletic     

Final

First Leg [May 13]
Forfar Athletic     3-1 Alloa Athletic      

Second Leg [May 17]
Alloa Athletic      3-0 Forfar Athletic     

NB: all clubs remain at former level

League One

Regular Stage | Promotion Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Greenock Morton      36  22  3 11  65-40  69  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Stranraer            36  20  7  9  59-38  67  Promotion Playoff
 3.Forfar Athletic      36  20  6 10  59-41  66  Promotion Playoff
 4.Brechin City         36  15 14  7  58-46  59  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Airdrieonians        36  16 10 10  53-39  58
 6.Peterhead            36  14  9 13  51-54  51
 7.Dunfermline Athletic 36  13  9 14  46-48  48
 8.Ayr United           36   9  7 20  45-60  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Stenhousemuir        36   8  5 23  42-63  29  Relegation Playoff
-----------------------------------------------
10.Stirling Albion      36   4  8 24  35-84  20  Relegated

Promotion/Relegation Playoff 3rd/4th Level

Semifinals

First Legs [May 6] 
Arbroath            2-2 Queen's Park        
East Fife           1-1 Stenhousemuir       

Second Legs [May 9]
Queen's Park        1-0 Arbroath            [aet]
Stenhousemuir       3-1 East Fife           [aet]

Final

First Leg [May 13]
Queen's Park        0-1 Stenhousemuir       

Second Leg [May 16]
Stenhousemuir       1-1 Queen's Park        

NB: all clubs remain at former level

League Two

Regular Stage | Promotion Playoff | Relegation Playoff 

Regular Stage

Final Table:

 1.Albion Rovers        36  22  5  9  61-33  71  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Queen's Park         36  17 10  9  51-34  61  Promotion Playoff
 3.Arbroath             36  16  8 12  65-46  56  Promotion Playoff
 4.East Fife            36  15  8 13  56-48  53  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Annan Athletic       36  14  8 14  56-56  50
 6.Clyde                36  13  8 15  40-50  47
 7.Elgin City           36  12  9 15  55-58  45
 8.Berwick Rangers      36  11 10 15  60-57  43
 9.East Stirlingshire   36  13  4 19  40-66  43
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Montrose             36   9  6 21  42-78  33  Relegation Playoff 

Promotion/Relegation Playoff 4th/5th Level

Highland League champions: Brora Rangers
Lowland League champions:  Edinburgh City

Round 1

First Leg [Apr 25]
Edinburgh City      1-1 Brora Rangers       

Second Leg [May 2]
Brora Rangers       1-1 Edinburgh City      [aet, 4-2 pen]

Round 2

First Leg [May 9]
Brora Rangers       1-0 Montrose            

Second Leg [May 16]
Montrose            3-1 Brora Rangers       

NB: all clubs remain at former level

2013/14.

2015/16.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of 3rd division champions.

list of 4th division champions.

list of highland league champions.

list of east of scotland league champions.

list of south of scotland league champions.

all-time table.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of qualifying cup winners.

list of glasgow cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 12 May 2016

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.