Senegal 2000/01

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.Jeanne d'Arc (Dakar)         26 13  8  5 22- 6 47  Champions
 2.ASEC Ndiambour (Louga)       26 11 12  3 23- 9 45
 3.US Gorée (Gorée)             26 12  8  6 21-16 44
 4.ASC Diaraf (Dakar)           26 10 11  5 22-12 41
 5.Port Autonome (Dakar)        26  7 15  4 14-11 36
 6.Stade Mbour (Mbour)          26  7 11  8 18-17 32
 7.AS Douanes (Dakar)           26  6 14  6 13-13 32
 8.ASFA (Dakar)                 26  6 13  7 17-19 31 
 9.CSS Richard-Toll             26  5 15  6  9-10 30
10.SONACOS (Djourbel)           26  7  9 10 15-18 30
11.DUC (Dakar)                  26  6 10 10 15-19 28
12.US Rail (Thiès)              26  4 14  8 11-23 26
----------------------------------------------------
13.Casa Sport (Ziguinchor)      26  3 13 10 12-25 22  Relegated
14.ASC Niayes-Pikine (Dakar)    26  3 11 12  9-23 20  Relegated

Round 1 
[Nov 11]
Casa Sport	0-0 ASFA
CSS		1-0 Douanes
  [Makhète Ndiaye]
[Nov 12]
Ndiambour	0-0 Port
Diaraf		0-0 Niayes
Stade Mbour	1-1 DUC
  [Guilaye Gora Diop 38; Ababacar Guèye 85]
Gorée		2-2 Rail
  [Adama Lô Koné 30, Cheikh Ndiaye 70; Souleymane Dougnon 40, Amadou Coly Diop 57]
[Nov 29]
Jeanne d'Arc	1-0 SONACOS
  [Jupiter Guèye 70]

Round 2 
[Nov 18]
Douanes         0-0 Port
DUC             2-0 Gorée
  [Ababacar Séye Guéye 42, Ousmane Ndao 90]
Niayes          1-0 Mbour
  [Cissé Seck 2]
Casa Sport      1-1 CSS
  [Idrissa Diatta 60; David Nunez 11]
[Nov 19]
Diaraf          1-0 ASFA
  [Souleymane Niang 45]
SONACOS         0-0 Ndiambour
Rail            abd Jeanne d'Arc     [abandoned at 1-1 in 78' due to light failure]
  [Souleymane Dougnon 66; Assane Coumba Diouf 55]
[Dec 10; award May 9]
Rail            awd Jeanne d'Arc     [awarded 0-0 win to Rail; originally 0-0]

Round 3 [Nov 22]
ASFA            0-1 Jeanne d'Arc
  [Mame Gana Camara 63]
Port            0-0 Rail
Mbour           2-0 Diaraf
  [Guilaye Gora Diop 54, Yakhouba Diaité 84pen]
Ndiambour       1-0 Niayes
  [Abdoulaye Diagne Faye (pen)]
CSS             0-0 SONACOS
[Nov 23]
Gorée           2-0 Casa Sport
  [Pape Georges Latouf 48, Cheikh Ndiaye 83]
Douanes         1-0 DUC
  [Richard Manga 35]

Round 4 
[Nov 25]
Jeanne d'Arc	2-0 Niayes	
  [Mame Gana Camara 11, Claude Preira 84]
[Nov 26]
Stade Mbour	3-1 Casa Sport
  [Guilaye Diop 7, 8, Touba Fall ?; Nfaly Dramé 23]
Gorée		0-1 Douanes
Rail		1-0 Diaraf
  [Nicholas Ndione 54]
CSS		1-0 Port
[Dec 10]
DUC		1-0 Ndiambour	
  [Mamadou Soughou 47]
SONACOS		2-2 ASFA	
  [Cheikh Tall 18, Olivier Kabou 52; Mamadou Alboury Ndao 41, Ablaye Ngom 85]

Round 5
[Dec 2]
Diaraf		0-0 Gorée	
Port		0-1 SONACOS	
   [Amidou Goudiaby 80]
[Dec 3]
Jeanne d'Arc	0-0 CSS
Rail		0-0 Stade Mbour
ASFA		0-0 Ndiambour
Niayes		0-0 Douanes
Casa Sport	0-0 DUC

Round 6 
[Dec 6]
Casa Sport	1-1 SONACOS	
[Dec 7]
Douanes		0-1 Jeanne d'Arc
  [Pape Niokhor Fall]
CSS		1-0 Stade Mbour
Ndiambour	0-0 Rail
Niayes		0-0 DUC
Port		1-1 Diaraf
  [Attab Diatta 7pen; Cheikh Daffé 47pen]
Gorée		2-0 ASFA

Round 7 
[Dec 13]
Diaraf		1-1 Ndiambour
  [Ousmane Ndoye 88; Fabrice Coly 1]
CSS		0-0 Niayes
Douanes		0-0 Casa Sport
DUC		0-0 Port
Rail		1-0 ASFA
  [Adama Goudiaby 82]
Jeanne d'Arc	0-0 Stade Mbour
[Jan 27]
SONACOS		awd Gorée            [awarded 0-0 win to Gorée; originally 2-1,
                                      but SONACOS used ineligible player]   

Round 8 
[Dec 17]
DUC		1-0 SONACOS
Diaraf		1-0 Douanes
ASFA		2-0 CSS
Jeanne d'Arc	0-0 Gorée
Niayes		0-1 Port
Rail		0-0 Casa Sport
[Jan 28]
Stade Mbour	0-1 Ndiambour    

Round 9 
[Dec 21]
Gorée           2-0 Niayes
ASFA            0-0 Mbour
DUC             2-0 Rail
Ndiambour       0-0 Jeanne d'Arc
CSS             0-0 Diaraf
Casa Sport      1-1 Port
[Feb 3]
SONACOS         2-3 Douanes

Round 10 
[Jan 3] 
Diaraf          0-1 SONACOS 
Gorée           0-0 CSS 
Jeanne d'Arc    1-0 Casa Sport 
[Jan 4] 
Douanes         0-0 Ndiambour 
DUC             0-2 ASFA 
Rail		0-1 Niayes	
Stade Mbour	0-0 Port
	
Round 11 [Jan 10]
ASFA		1-2 Port
Jeanne d'Arc	2-0 DUC
Douanes		1-0 Stade Mbour
Diaraf		0-0 Casa Sport
Ndiambour	1-0 Gorée
CSS		0-0 Rail
SONACOS		1-0 Niayes

Round 12 
[Jan 20]
Diaraf		0-0 DUC			
Casa Sport	1-0 Niayes	
[Jan 21]
Port		0-0 Jeanne d'Arc
Rail		1-0 SONACOS
Ndiambour	0-0 CSS
ASFA		2-0 Douanes
Stade Mbour	2-1 Gorée

Round 13 
[Jan 31]
Douanes		2-0 Rail
Niayes		1-1 ASFA
SONACOS		0-0 Stade Mbour
Casa Sport	0-0 Ndiambour
Gorée		0-2 Port
[Feb 1]
Jeanne d'Arc	0-1 Diaraf
DUC		0-0 CSS

Round 14
[Feb 10]
ASFA            0-0 Casa Sport
DUC             0-1 Mbour
Rail            0-0 Gorée
[Feb 11]
Port            1-0 Ndiambour
Douanes         0-0 CSS
SONACOS         0-1 Jeanne d'Arc
Niayes          0-3 Diaraf

Round 15 
[Feb 17] 
Gorée           0-0 DUC 
Jeanne d'Arc    2-0 Rail 
[Feb 18] 
Port            0-0 Douanes 
Diaraf          0-0 ASFA 
Mbour           1-0 Niayes 
Ndiambour       3-0 SONACOS 
CSS             0-0 Casa Sports 

Round 16
[Mar 3]
Jeanne d'Arc	0-1 ASFA
Diaraf		1-0 Mbour
DUC		1-2 Douanes
[Mar 4]
Niayes		0-1 Ndiambour
Casa Sport	0-1 Gorée
Rail		0-0 Port
SONACOS		0-2 CSS         

Round 17
[Mar 14] 
Niayes          1-1 Jeanne d'Arc 
ASFA            1-0 SONACOS 
Douanes         0-0 Gorée 
[Mar 15] 
Diaraf          4-1 Rail 
Port            0-0 CSS 
Ndiambour       3-0 DUC 
Casa Sports     1-0 Mbour 

Round 18
[Apr 18]
CSS		0-0 Jeanne d'Arc
Stade Mbour	3-1 Rail
[Apr 19]
Ndiambour	1-0 ASFA
Douanes		0-0 Niayes     
DUC		3-2 Casa Sport
[Apr 20]
Gorée		2-1 Diaraf
SONACOS		1-1 Port

Round 19
[Apr 25]
ASFA            1-1 Gorée
Jeanne d'Arc    1-0 Douanes
Mbour           2-1 CSS
Rail            0-1 Ndiambour
[Apr 26]
DUC             0-0 Niayes
Diaraf          0-0 Port
SONACOS         1-0 Casa Sports

Round 20
[May 2]
Ndiambour	1-1 Diaraf
Port		0-0 DUC
ASFA		1-1 Rail
Stade Mbour	0-0 Jeanne d'Arc
Gorée		1-0 SONACOS
[May 3]
Casa Sport	1-1 Douanes
[May 8]
Niayes		1-0 CSS

Round 21
[May 5]
SONACOS		1-0 DUC
CSS		0-0 ASFA
Gorée		1-0 Jeanne d'Arc
Port		0-0 Niayes
Ndiambour	1-1 Stade Mbour
[May 8]
Douanes		0-1 Diaraf
[May 9]
Casa Sport	1-1 Rail
 
Round 22
[May 16]
Niayes		1-2 Gorée
Mbour		1-1 ASFA
Rail		0-0 DUC
[May 17]
Port		1-0 Casa Sport
Douanes		0-0 SONACOS
[May 21]
Diaraf		2-0 CSS
[May 29]
Jeanne d'Arc	0-1 Ndiambour

Round 23 
[Jun 5]
SONACOS         0-0 Diaraf
[Jun 6]
ASFA            0-4 DUC
Port            2-0 Mbour
Niayes          2-2 Rail
Casa Sport      0-2 Jeanne d'Arc
CSS             0-1 Gorée
Ndiambour       1-1 Douanes

Round 24 [Jun 14]
Casa Sport      0-2 Diaraf
Gorée           2-1 Ndiambour
DUC             0-1 Jeanne d'Arc
Port            0-1 ASFA
Niayes          0-2 SONACOS
Mbour           1-1 Douanes
Rail            0-0 CSS

Round 25 [Jun 20]
Niayes          0-1 Casa Sport
DUC             0-1 Diaraf
Jeanne d'Arc    4-0 Port
Douanes         0-0 ASFA
Gorée           1-0 Mbour
SONACOS         2-0 Rail
CSS             0-1 Ndiambour

Round 26 [Jun 24]
Rail		0-0 Douanes
ASFA		1-1 Niayes
Stade Mbour	0-0 SONACOS
Ndiambour	4-1 Casa Sport
Port		2-0 Gorée
Diaraf		1-2 Jeanne d'Arc
CSS		2-0 DUC

Final Table:

 1.Jeanne d'Arc (Dakar)         26 13  8  5 22- 6 47  Champions
 2.ASEC Ndiambour (Louga)       26 11 12  3 23- 9 45
 3.US Gorée (Gorée)             26 12  8  6 21-16 44
 4.ASC Diaraf (Dakar)           26 10 11  5 22-12 41
 5.Port Autonome (Dakar)        26  7 15  4 14-11 36
 6.Stade Mbour (Mbour)          26  7 11  8 18-17 32
 7.AS Douanes (Dakar)           26  6 14  6 13-13 32
 8.ASFA (Dakar)                 26  6 13  7 17-19 31 
 9.CSS Richard-Toll             26  5 15  6  9-10 30
10.SONACOS (Djourbel)           26  7  9 10 15-18 30
11.DUC (Dakar)                  26  6 10 10 15-19 28
12.US Rail (Thiès)              26  4 14  8 11-23 26
----------------------------------------------------
13.Casa Sport (Ziguinchor)      26  3 13 10 12-25 22  Relegated
14.ASC Niayes-Pikine (Dakar)    26  3 11 12  9-23 20  Relegated

NB: with only 221 goals scored in 182 matches (an average of 1.214
    goals per match), a likely world record was set in Senegal this
    season.


Topscorer: Cheikh Tidiane Ndiaye [US Gorée]	11 goals


FA Cup 2001

Round 1
contested by amateur clubs only

Round 2 [Jan 11]
  [second division teams enter]
Yeggo             lt      RS Yoff 
Police            lt      Cambérène 
ESO               bt      Avenir Thiaroye 
HLM                -      Saltigué Rufisque 
Yakaar            bt      Dial Diop 
GFC               bt      Olympique Ngor 
Stade Thiaroye     -      ADS 
Lappa Ndre        bt      Dagana

1/16 Finals [Mar 17,18]
Port              0-0     CSS                 [aet, 3-1 pen]
Mamagueth         awd     UCAS Sédhiou        [forfait UCAS]
ASFA              1-0     Stade Mbour
ETICS             3-1     Bignona
Douanes           2-0     AS Saloum
Cambérène         awd     Mbacké              [forfait Mbacké]
GFC               awd     Mbargueth           [forfeit Mbargueth]
Jeanne d'Arc      2-1     Ndiambour
Coton Tambacounda 0-1     Khombole
Rail              1-2     DUC
SONACOS           1-0     Niayes
Tandem Kaolack    0-4     ESO
Diaraf            0-1     Linguère            [aet]
RS Yoff           0-1     Gorée
Casa Sport        0-0     Yakaar              [aet, 3-4 pen]
Lappa Nder        1-2     EJ Fatick

1/8 Finals
[Apr 6]
DUC		  1-2     Yakaar
ESO		  9-0     EJ Fatick
Port		  0-1     Gorée
Guédiawaye FC	  1-1     Douanes             [aet, 3-4 pen]
[Apr 7]
ETICS	          2-0     Khombole
Mamangueth [Joal] abd     Cambérène           [abandoned at 0-1]
Jeanne d'Arc	  4-0     Linguère
[Apr 8]
SONACOS		  1-0     ASFA

1/4 Finals [May 20]
Douanes	 	  1-0     Yakaar
ESO		  0-0     Jeanne d'Arc        [aet, 3-2 pen]
Cambérène	  0-1     SONACOS             [aet]
ETICS		  0-2     Gorée

Semifinals
[Jun 9]
Gorée             3-0     Douanes
[Jun 10]
SONACOS           awd     ESO                 [abandoned due to incidents
                                               at 3-1 in 56']

Final [Jul 7, Stade Léopold Sédar Senghor, Dakar]
Gorée             0-1     SONACOS             [aet]
  [Thierno Amadou Tall 112]


Second Level 2000/01

Tables:

Group A 

 1.ETICS Mboro              14  7  5  0      26  Promoted
-----------------------------------------------
 2.HLM Dakar                                 25 
 3.ASC Khombole                              22
  .ASC Linguère St. Louis                    16
  .ES Ouakam Dakar                           15 
  .ASC Thiès                                 15
  .Guediawaye FC Dakar 
-----------------------------------------------
 8.Bargueth Kébémér                          13  Relegated

NB: ETICS abbreviates Entente Taiba-Ics

Group B 

 1.ASC Police Dakar                          29  Promoted 
-----------------------------------------------
 2.ASC Yeggo Dakar                           24
 3.AS Cambérène                              24
 4.ASC Saloum Kaolack                        23
  .Coton Sport Tambacounda  
  .Yakar Rufisque  
  .Stade Thiaroye         
-----------------------------------------------
 8.EJ Fatick                                  6  Relegated

Round 1 [Nov 18,19]
Group A
GFC             0-1 ETICS
ESO             0-1 Khombole
Bargueth        1-0 Linguère
ASC Thiès       0-1 HLM
Group B
Yakar           0-0 Thiaroye
EJ Fatick       0-1 Yeggo
Coton Sport     0-0 Police
Saloum          0-0 Cambérène

Round 2 [Nov 26]
Group A
Khombole        2-0 Thiès
Linguère        0-2 GFC
HLM             1-2 ESO            [Nov 29]
ETICS           1-1 Bargueth
Group B
Cambérène       0-0 Thiaroye     
EJ Fatick       2-2 Coton Sport
Yeggo           2-2 Police
Yakaar          4-1 Saloum

Round 3 [Dec 3]
Group A
Linguère        0-1 HLM
ESO             1-0 GFC
Thiès           0-0 ETICS   
Bargueth        0-0 Khombole
Group B
Coton Sport     2-1 Cambérène
Thiaroye        0-1 EJ Fatick
Saloum          1-0 Yeggo
Police          0-0 Yakar

Round 4 [Dec 13] 
Groupe A 
ESO             3-0 Bargueth 
GFC             1-1 HLM 
ETICS           1-0 Khombole 
Linguère        1-1 Thiès 
Groupe B 
Yeggo           3-0 Yakaar 
Cambérène       4-0 EJ Fatick 
Thiaroye        ppd Police
Coton Sport     0-1 Saloum 

Round 5 [Dec 17]
Group A
ETICS           1-1 Linguère
Khombole        0-1 HLM
Thiès           1-0 ESO
Bargueth        0-0 GFC
Group B
EJ Fatick       0-1 Police
Yeggo           0-1 Coton Sport
Cambérène       3-1 Yakar
Saloum          1-0 Thiaroye

Round 6 [Jan 3]
Group A
HLM		0-0 Bargueth
ESO		--- Etics
GFC		1-0 Thiés
Linguère	0-1 Khombole
Group B
Police		2-0 Cambérène
Thiaroye	0-1 Yeggo
Coton Sport	0-1 Yakaar
EJ Fatick	0-0 Saloum

Round 7 [Jan 17]
Group A
Linguère        1-0 ESO
Khombole        1-0 GFC
ETICS           0-0 HLM
Bargueth        1-2 Thiès
Group B
Yakar           2-0 EJ Fatick
Coton Sport     1-0 Thiaroye
Yeggo           0-0 Cambérène
Police          3-0 Saloum

Round 8 [Jan 31] 
Group A 
ETICS            -  GFC 
Linguère         -  Bargueth 
Khombole         -  ESO 
HLM              -  Thiès          [Feb 10] 
Group B 
Yeggo            -  EJ Fatick      [Feb 10]  
Police           -  Coton Sport 
Thiaroye         -  Yakar          [Feb 10] 
Cambérène        -  Saloum 

Round 9 [Feb 18] 
Group A 
GFC             1-2 Linguère 
Bargueth        1-1 ETICS 
Thiès           0-1 Khombole 
ESO             0-1 HLM     
Group B 
Coton Sport     4-0 EJ Fatick 
Police          0-1 Yeggo 
Saloum          1-1 Yakar 
Thiaroye        1-0 Cambérène 

Round 11
[Mar 3,4] 
HLM              -  GFC 
Yakar            -  Yeggo 

Round 12 [Mar 14,15] 
Group A 
ESO              -  Thiès 
GFC              -  Mbargueth 
HLM              -  Khombole 
Linguère        ppd ETICS
Group B 
Thiaroye         -  Saloum 
Yakar            -  Cambérène 
Coton Sport      -  Yeggo 
Police          7-1 EJ Fatick 

Round 13 
Group A
Bargueth        drw HLM
Etics           bt  ESO
Thiés            -  GFC
Khombole        bt  Linguère
Group B
Cambérène       drw Police
Yeggo           bt  Thiaroye	
Yakaar           -  Coton Sport	
Saloum          6-1 EJ Fatick

Round 14 [Mar 29]
Group A
ESO             0-1 Linguère
GFC             0-0 Khombole
HLM             0-1 ETICS
Thiès           2-1 Bargueth
Group B
EJ Fatick       0-5 Yakar 
Thiaroye        0-1 Coton Sport
Cambérène       1-0 Yeggo
Saloum          0-2 Police

Tables:

Group A 

 1.ETICS Mboro              14  7  5  0      26  Promoted
-----------------------------------------------
 2.HLM Dakar                                 25 
 3.ASC Khombole                              22
  .ASC Linguère St. Louis                    16
  .ES Ouakam Dakar                           15 
  .ASC Thiès                                 15
  .Guediawaye FC Dakar 
-----------------------------------------------
 8.Bargueth Kébémér                          13  Relegated

NB: ETICS abbreviates Entente Taiba-Ics

Group B 

 1.ASC Police Dakar                          29  Promoted 
-----------------------------------------------
 2.ASC Yeggo Dakar                           24
 3.AS Cambérène                              24
 4.ASC Saloum Kaolack                        23
  .Coton Sport Tambacounda  
  .Yakar Rufisque    
  .Stade Thiaroye         
-----------------------------------------------
 8.EJ Fatick                                  6  Relegated


Third Level 2000/01

The 3rd level is divided into 4 zones:
Dakar, Thiès, Saint-Louis and Ziguinchor

The respective champions qualify for the promotion playoffs

Promotion Playoffs

Touré Kunda	drw Dahra          [Dahra won on pen]
ADS		4-0 UCAS [Sédhiou]

Final
ADS		--- Dahra

ADS and Dahra promoted to 2nd level.

NB: ADS means Association Défi Solidarité, aka "Centre Aldo Gentina".



2000

2001/02

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José António da Vila Mona Batalha (jose.batalha@netvisao.pt) and Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 27 Nov 2004

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2000/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.