Senegal 2006/07

Championnat National de 1ère Division
=====================================

Participants:
Poule A
AS Douane		Dakar
ASC Xam-Xam		Dakar
ASC Jeanne d'Arc	Dakar
ASC HLM			Dakar
UCST Port Autonome	Dakar
US Ouakam		Ouakam (Grand Dakar)
ASEC Ndiambour		Louga
Thiès Football Club	Thiès
ASC SUNEOR		Djourbel
Poule B
ASC Diaraf		Dakar
DUC			Dakar
Guédiawaye FC		Dakar
Renaissance S de Dakar	Dakar
Union Sportive Goréenne	Gorée (small island near Dakar)
Stade de Mbour		Mbour
ASC Yakaar		Rufisque
Casa Sport		Ziguinchor
ASC Saloum		Kaolack

NB: ASC SONACOS changed name to SUNEOR.
    Guédiawaye FC changed name to Grand Yoff FC.

ASC abbreviates Association Sportive et Culturelle
US abbreviates Union Sportive
UCST abbreviates Union Culturelle et Sportive des Travailleurs
DUC abbreviates Dakar Université Club
SONACOS abbreviates SOciété NAtionale de Commercialisation des Oléagineux du Sénégal

First Stage
-----------

Tables:

Poule A
 1. Douane	       16 10  4  2 23- 7 34 Qualified
 2. Ouakam	       15  7  4  4 14-13 25 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Xam-Xam	       16  6  5  5 18-16 23 Qualified
 4. Jeanne d'Arc       16  5  5  6 18-21 20
 5. SUNEOR	       14  4  6  4  9- 7 18
 6. Thiès	       15  4  5  6 18-20 17
 7. Ndiambour	       16  3  8  5 11-16 17
 8. Port	       16  5  2  9 10-17 17
-------------------------------------------
 9. HLM		       16  2  7  7  8-16 13
NB: 1 match awarded 0-2 loss against both clubs

Poule B
 1. Stade Mbour	       16  8  6  2 20-10 30 Qualified
 2. Saloum	       16  8  5  3 14- 9 29 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Casa Sport	       16  7  7  2 17- 9 28 Qualified
 4. Grand Yoff	       16  4  7  5 11-10 19
 5. Diaraf	       16  5  3  8 10-18 18
 6. Gorée	       16  4  4  8 12-17 16
 7. DUC		       16  2  4 10  6-20 10
 8. Renaissance	       16  2  4 10  5-19 10
-------------------------------------------
 9. Yakaar	       16  2  4 10  5-20 10
NB: 8 matches awarded 0-2 loss against both clubs

NB: 8 clubs from the Division 1 were excluded from all national
    competitions (Diaraf, Jeanne d'Arc, Port, DUC, Yakaar,
    Renaissance, Gorée and HLM; of these, Diaraf, Port, DUC
    and Yakaar were relegated to D2 by the disciplinary committee
    of the federation) and plan to start a parallel competition
    together with 2 second level clubs (Touré Kunda and Cambérène)
    and 3 third level clubs (Kaolack FC and Racing) who have also
    been suspended (along with 5 clubs from the women's league).

Round 1 [Jan 13]
Poule A
Douane		0-0 HLM
Thiès		0-1 Port
Xam-Xam		1-0 USO
Ndiambour	0-2 SUNEOR
Jeanne d'Arc	bye
Poule B
Diaraf		0-3 Gorée
DUC		0-1 Yakaar
Stade Mbour	2-0 Renaissance
Casa Sport	2-1 Saloum
GFC		bye

Round 2
Poule A
[Jan 20]
Xam-Xam		1-2 Thiès
[Jan 21]
Jeanne d'Arc	0-2 Port
Ndiambour	0-2 Douane
SUNEOR		0-0 HLM
USO		bye
Poule B
[Jan 20]
DUC		1-1 Stade Mbour
[Jan 21]
Renaissance	1-0 GFC
Saloum		1-0 Gorée
[Feb 1]
Casa Sport	2-1 Diaraf
Yakaar		bye

Round 3
Poule A
[Jan 26]
HLM		0-0 Ndiambour
[Jan 30]
USO		2-0 Thiès
Jeanne d'Arc	2-2 Xam-Xam
[Feb 1]
Douane		1-1 SUNEOR
Port		bye
Poule B
[Jan 27]
Yakaar		0-1 Stade Mbour
[Jan 28]
GFC		0-0 DUC
[Feb 15]
Gorée		1-1 Casa Sport
[Mar 14]
Diaraf		0-1 Saloum
Renaissance	bye

Round 4
Poule A
[Feb 3]
Port		1-0 HLM
[Feb 4]
Thiès		0-2 Douane
[Feb 5]
Xam-Xam		0-0 Ndiambour
Jeanne d'Arc	1-1 USO
SUNEOR		bye
Poule B
[Feb 3]
Renaissance	1-1 Gorée
GFC		0-1 Yakaar
[Feb 4]
DUC		1-3 Casa Sport
Stade Mbour	1-1 Diaraf
Saloum		bye

Round 5
Poule A
[Feb 11]
HLM		1-2 Thiès
Jeanne d'Arc	1-0 SUNEOR
[Feb 12]
USO		0-1 Ndiambour
[Mar 4]
Douane		1-0 Port
Xam-Xam		bye
Poule B
[Feb 11]
Yakaar		0-0 Casa Sport
[Mar 22]
Diaraf		2-1 Renaissance
GFC		1-1 Saloum
[Apr 5]
Gorée		1-0 Stade Mbour
DUC		bye

Round 6
Poule A
[Mar 18]
Xam-Xam		1-3 Douane
Ndiambour	0-1 Jeanne d'Arc
[Mar 19]
Port		0-1 SUNEOR
[Mar 22]
USO		0-0 HLM
Thiès		bye
Poule B
[Mar 17]
Casa Sport	2-0 GFC
[Mar 18]
Renaissance	1-1 Saloum
[Mar 19]
DUC		0-0 Diaraf
[Mar 22]
Yakaar		awd Gorée		[both 0-2 awarded; Yakaar and Gorée dns]
Stade Mbour	bye

Round 7
Poule A
[Mar 25]
Xam-Xam		1-0 Port
SUNEOR		1-1 Thiès
[Mar 27]
Douane		0-1 USO
Jeanne d'Arc	1-0 HLM
Ndiambour	bye
Poule B
[Mar 25]
DUC		1-0 Renaissance
Saloum		0-0 Stade Mbour
[Mar 27]
Diaraf		1-0 Yakaar
[May 16]
GFC		1-0 Gorée
Casa Sport	bye

Round 8 [Apr 7]
Poule A
Xam-Xam		2-1 SUNEOR
Thiès		0-1 Ndiambour
Jeanne d'Arc	awd Douane		[0-2 awarded; Jeanne d'Arc dns]
USO		awd Port		[2-0 awarded; Port dns]
HLM		bye
Poule B
Stade Mbour	2-1 Casa Sport
GFC		awd Diaraf		[2-0 awarded; Diaraf dns]
Yakaar		awd Renaissance		[both 0-2 awarded; Yakaar and Renaissance dns]
DUC		awd Saloum		[0-2 awarded; DUC dns]
Gorée		bye

Round 9
Poule A
[Apr 21]
SUNEOR		0-1 USO
[Apr 22]
Jeanne d’Arc	2-2 Thiès
Xam-Xam		1-1 HLM
[Apr 23]
Port		1-1 Ndiambour
Douane		bye
Poule B
[Apr 21]
DUC		0-1 Gorée
Renaissance	0-0 Casa Sport
GFC		1-1 Stade Mbour
[Apr 22]
Saloum		1-0 Yakaar
Diaraf		bye

Round 10
Poule A
[May 5]
USO		1-0 Xam-Xam
SUNEOR		0-0 Ndiambour
[May 6]
HLM		awd Douane		[0-2 awarded; HLM dns]
Port		awd Thiès		[0-2 awarded; Port dns]
Jeanne d'Arc	bye
Poule B
[May 5]
Renaissance	awd Stade Mbour		[0-2 awarded; Renaissance dns]
Saloum		0-0 Casa Sport
[May 6]
Yakaar		awd DUC			[both 0-2 awarded; Yakaar and DUC dns]
[May 7]
Gorée		awd Diaraf		[both 0-2 awarded; Gorée and Diaraf dns]
GFC		bye

Round 11
Poule A
[May 12]
Thiès		1-2 Xam-Xam
Port		3-1 Jeanne d'Arc
HLM		0-2 SUNEOR
[May 13]
Douane		4-1 Ndiambour
USO		bye
Poule B
[May 12]
GFC		0-0 Renaissance
[May 13]
Gorée		3-0 Saloum
Stade Mbour	1-1 DUC
[May 14]
Diaraf		2-0 Casa Sport
Yakaar		bye

Round 12
Poule A
[May 19]
Thiès		2-2 USO
Xam-Xam		1-1 Jeanne d'Arc
[May 20]
Ndiambour	0-0 HLM
SUNEOR		0-0 Douane
Port		bye
Poule B
[May 19]
Stade Mbour	3-1 Yakaar
DUC		1-0 GFC
Casa Sport	1-1 Gorée
[May 23]
Saloum		1-0 Diaraf
Renaissance	bye

Round 13
Poule A [Jun 9]
HLM		2-1 Port
Douane		2-1 Thiès
Ndiambour	1-1 Xam-Xam
USO		0-5 Jeanne d'Arc
SUNEOR		bye
Poule B
[Jun 8]
Gorée		0-1 Renaissance
[Jun 9]
Casa Sport	1-0 DUC
Yakaar		1-1 GFC
[Jun 11]
Diaraf		0-0 Stade Mbour
Saloum		bye

Round 14
Poule A [Jun 16]
Thiès		1-1 HLM
SUNEOR		0-1 Jeanne d'Arc
Ndiambour	0-1 USO
Port		1-0 Douane
Xam-Xam		bye
Poule B
[Jun 16]
Renaissance	0-1 Diaraf
Saloum		0-0 GFC
Stade Mbour	2-0 Gorée
[Jun 17]
Casa Sport	0-0 Yakaar
DUC		bye

Round 15
Poule A
[Jun 20]
Douane		2-1 Xam-Xam
Jeanne d'Arc	2-2 Ndiambour
SUNEOR		0-0 Port
[Jun 21]
HLM		3-1 USO
Thiès		bye
Poule B [Jun 21]
GFC		0-0 Casa Sport
Saloum		1-0 Renaissance
Diaraf		2-1 DUC
Gorée		1-1 Yakaar
Stade Mbour	bye

Round 16
Poule A
[Jun 24]
Port		awd Xam-Xam		[0-2 awarded; Port dns]
HLM		awd Jeanne d'Arc	[both 0-2 awarded; HLM and Jeanne d'Arc dns]
[Jun 25]
USO		0-0 Douane
[Jun 26]
Thiès		--- SUNEOR
Ndiambour	bye
Poule B
[Jun 24]
Renaissance	awd DUC			[both 0-2 awarded; Renaissance and DUC dns]
Stade Mbour	awd Saloum              [awarded 2-0, originally 0-0]
[Jun 25]
Yakaar		awd Diaraf		[both 0-2 awarded; Yakaar and Diaraf dns]
Gorée		awd GFC			[0-2 awarded; Port dns]
Casa Sport	bye

Round 17 [Jul 1]
Poule A
SUNEOR		1-0 Xam-Xam
Ndiambour	2-2 Thiès
Douane		awd Jeanne d'Arc	[2-0 awarded; Jeanne d'Arc dns]
Port		awd USO			[0-2 awarded; Port dns]
HLM		bye
Poule B
Casa Sport	2-0 Stade Mbour
Diaraf		awd GFC			[0-2 awarded; Diaraf dns]
Renaissance	awd Yakaar		[both 0-2 awarded; Renaissance and Yakaar dns]
Saloum		awd DUC			[2-0 awarded; DUC dns]	
Gorée		bye

Round 18 [Jul 7,8]
Poule A
USO		--- SUNEOR
Thiès		awd Jeanne d’Arc	[2-0 awarded; Jeanne d'Arc dns]
HLM		awd Xam-Xam		[0-2 awarded; HLM dns]
Ndiambour	awd Port		[2-0 awarded; Port dns]
Douane		bye
Poule B
Gorée		awd DUC			[both 0-2 awarded; Gorée and DUC dns]
Casa Sport	awd Renaissance		[2-0 awarded; Renaissance dns]
Stade Mbour	2-1 GFC
Yakaar		awd Saloum		[0-2 awarded; Yakaar dns]
Diaraf		bye

Tables:

Poule A
 1. Douane	       16 10  4  2 23- 7 34 Qualified
 2. Ouakam	       15  7  4  4 14-13 25 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Xam-Xam	       16  6  5  5 18-16 23 Qualified
 4. Jeanne d'Arc       16  5  5  6 18-21 20
 5. SUNEOR	       14  4  6  4  9- 7 18
 6. Thiès	       15  4  5  6 18-20 17
 7. Ndiambour	       16  3  8  5 11-16 17
 8. Port	       16  5  2  9 10-17 17
-------------------------------------------
 9. HLM		       16  2  7  7  8-16 13
NB: 1 match awarded 0-2 loss against both clubs

Poule B
 1. Stade Mbour	       16  8  6  2 20-10 30 Qualified
 2. Saloum	       16  8  5  3 14- 9 29 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Casa Sport	       16  7  7  2 17- 9 28 Qualified
 4. Grand Yoff	       16  4  7  5 11-10 19
 5. Diaraf	       16  5  3  8 10-18 18
 6. Gorée	       16  4  4  8 12-17 16
 7. DUC		       16  2  4 10  6-20 10
 8. Renaissance	       16  2  4 10  5-19 10
-------------------------------------------
 9. Yakaar	       16  2  4 10  5-20 10
NB: 8 matches awarded 0-2 loss against both clubs

NB: 8 clubs from the Division 1 were excluded from all national
    competitions (Diaraf, Jeanne d'Arc, Port, DUC, Yakaar,
    Renaissance, Gorée and HLM; of these, Diaraf, Port, DUC
    and Yakaar were relegated to D2 by the disciplinary committee
    of the federation) and plan to start a parallel competition
    together with 2 second level clubs (Touré Kunda and Cambérène)
    and 3 third level clubs (Kaolack FC and Racing) who have also
    been suspended (along with 4 clubs from the women's league)    
    - see below for the parallel 'Tournoi du CCPC'.

Final Stage
-----------

NB: played as double round robin

Final Table:

 1. Douane	       10  7  2  1 20- 5 23  Champions
 2. Saloum	       10  4  3  3 11- 7 15
 3. Casa Sport	       10  3  4  3  8- 7 13
 4. Xam-Xam	       10  4  1  5 11-18 13
 5. Stade Mbour	       10  3  2  5  5-11 11
 6. Ouakam	       10  1  4  5  5-12  7

NB: after the first round, on July 21, it was decided to also admit
    Xam-Xam and Casa Sport who had finished 3rd in their respective
    groups in the first stage

Round 1 
[Jul 15]
Stade Mbour	0-1 Douane
  [Sadio Diao 72]
Ouakam          0-1 Saloum  
  [Ben Bass Dabo 81]
[Jul 25]
Casa Sport      2-0 Xam-Xam
  [Damao Diatta 77, Abdoulaye Badiane 90+]

NB: after the first round, on July 21, it was decided to also admit
    Xam-Xam and Casa Sport who had finished 3rd in their respective
    groups in the first stage

Round 2 
[Jul 29]
Saloum          2-0 Stade Mbour
  [Ben Bass Dabo 52, Souleymane Dicko 74]
[Jul 30]
Ouakam          1-0 Casa Sport
  [Moustapha Cissé 53]
Douane          6-1 Xam-Xam
  [Babacar Mbengue 5, 61, Sadio Diao 34, 48, Pape Malick Cissé 64,
   Louis J. PN Dièmé 76; Mohamed Ndiaye 42]

Round 3 
[Aug 5]
Douane          3-2 Saloum 
Xam-Xam         2-0 Ouakam
[Aug 6]
Casa Sport      1-0 Stade Mbour

Round 4
[Aug 8]
Ouakam          0-1 Douane
[Aug 9]
Casa Sport      0-0 Saloum
[Aug 10]
Stade Mbour     1-0 Xam-Xam

Round 5 [Aug 13]
Douane          2-0 Casa Sport
  [Babacar Mbengue 57, Mody Ndiaye 89]
Saloum          2-0 Xam-Xam
  [Nicholas Diankha 40, Ousmane Keïta 49]
Ouakam          0-1 Stade Mbour
  [Mbaye Babacar Bâ 29]

Round 6 
[Aug 19]
Saloum          3-0 Ouakam
[Aug 20]
Xam-Xam         3-2 Casa Sport
Douane          4-0 Stade Mbour
  [Mame Adama Guèye 28og, Louis J. PN Dièmé 54, Ibrahima Faye 56, 74]

Round 7
[Aug 23]
Casa Sport      0-0 Ouakam
Xam-Xam         0-3 Douane
  [Louis J. PN Dièmé 20, Babacar Mbengue 56, 73]
[Aug 24]
Stade Mbour     1-0 Saloum  
  [Boubacar Borry Bâ 22]

Round 8
[Aug 26]
Ouakam          2-2 Xam-Xam
[Aug 28]
Saloum          0-0 Douane  
[Aug 29]
Stade Mbour     0-0 Casa Sport

Round 9 [Sep 2]
Douane          0-0 Ouakam
Saloum          1-1 Casa Sport
Xam-Xam         1-0 Stade Mbour 

Round 10 [Sep 6]
Casa Sport      2-0 Douane
Xam-Xam         2-0 Saloum
Stade Mbour     2-2 Ouakam

Final Table:

 1. Douane	       10  7  2  1 20- 5 23  Champions
 2. Saloum	       10  4  3  3 11- 7 15
 3. Casa Sport	       10  3  4  3  8- 7 13
 4. Xam-Xam	       10  4  1  5 11-18 13
 5. Stade Mbour	       10  3  2  5  5-11 11
 6. Ouakam	       10  1  4  5  5-12  7

NB: after the first round, on July 21, it was decided to also admit
    Xam-Xam and Casa Sport who had finished 3rd in their respective
    groups in the first stage



Tournoi du CCPC
===============

NB: CCPC = Cadre de concertation des présidents de clubs

Tournament involving the rebel clubs which were disqualified
from the championship.  Dial Diop apparently replaced Kaolack FC

NB: played in 3 groups of 4, as single round robin; group winners
    and best runners-up qualify for the (semifinals of the)
    "Coupe de la réforme"; the other runners-up and the two best
    third placed teams enter the "Coupe du Ccpc".

Poule A (in Cambérène)

Round 1 [Jul 11]
Racing de Dakar 1–2 US Gorée
Cambérène       3-1 HLM

 1. Cambérène           1  1  0  0  3- 1  3
 2. Gorée               1  1  0  0  2- 1  3
 3. Racing de Dakar     1  0  0  1  1- 2  0
 4. HLM                 1  0  0  1  1- 3  0

Poule B (in Dakar and Rufisque)

Round 1 [Jul 14]
Dial Diop        –  Diaraf
Renaissance      –  Yakaar

 1. Dial Diop           0  0  0  0  0- 0  0
 2. Diaraf              0  0  0  0  0- 0  0
 3. Renaissance (Dakar) 0  0  0  0  0- 0  0
 4. Yakaar de Rufisque  0  0  0  0  0- 0  0

Poule C (in Mbour)

Round 1 [Jul 13]
Port            0–1 DUC
Jeanne d'Arc    1–1 Touré Kunda

 1. DUC                 1  1  0  0  1- 0  3
 2. Jeanne d'Arc        1  0  1  0  1- 1  1
 3. Touré Kunda (Mbour) 1  0  1  0  1- 1  1
 4. Port                1  0  0  1  0- 1  0

Coupe de la réforme Final [Aug 14, stade Demba Diop]
Touré Kunda     0-2 Diaraf

Coupe du Ccpc Final [Aug 14, stade Demba Diop]
Jeanne d'Arc    0-4 HLM



NB: the 2007/08 season will see the inroduction of a professional
    ('non-amateur') league; 33 clubs have applied to enter:

 1.AS Yeggo 
 2.Stade de Mbour
 3.ASAC Ndiambour
 4.Guédiawaye FC
 5.SUNEOR
 6.Yakaar
 7.CSS (Compagnie sucrière sénégalaise)
 8.US Ouakam
 9.Linguère
10.Port 
11.US Goréenne
12.ASC Saloum
13.Jeanne d'Arc
14.ASC HLM 
15.DUC 
16.RS Yoff
17.Diambars
18.Académie des Sports de Ngor
19.Mbaxaan
20.ASC Niary Tally
21.AS Douanes
22.Touré Kunda
23.ASC Jaraaf (Diaraf)
24.Casa Sport
25.Mama Nguej
26.ASC Dahra
27.ASC Xam-Xam
28.ASFA 
29.Espoir de Bignona
30.Thiès FC
31.ASC Bargueth
32.US Rail
33.Avenir de Kolda


On Jan 16, the following composition for 2008 was announced:

Ligue 1 (19 clubs)

Stade de Mbour
Guédiawaye Football Club (Gfc)
Douane
Hlm
Gorée
Jaraaf
Jeanne d’Arc
Saloum
Xam-Xam
Linguère
Uso
Casa Sports
Port
Ndiambour
Duc
Sunéor
Yakaar
Thiès FC
Renaissance de Dakar

Ligue 2 (12 clubs)
Ngor
RS Yoff
Yeggo
Diambars
Niary Tally 
Mediour
Mama Nguedj
Dahra
Bargueth
Compagnie sucrière sénégalaise (Css)
Rail
Mbaxaan

NB: league to start after African Championship 2008 


Cups 2006/07


Coupe Nationale
===============

First preliminary round [Mar 15]
ASC Niary Tally (Dakar)	0-0 JA Fass	[4-2 pen]

Final preliminary round
Dakar AC		lt  Modèle de Mbao

1/16 Finals
[May 26]
US Ouakam		1-0 Olympique de Ngor
AS Douane		4-1 AS Police
Thiès FC		1-0 Avenir de Kolda
US Rail			5-1 Gourel Sérigne de Matam
Espoir de Bignona	awd Njatigué de Louga		[Njatigué de Louga forfait]
[May 27]
Xam-Xam			0-1 Casa Sports
Stade de Mbour		1-0 Port Autonome de Dakar
Jeanne d'Arc		2-0 Mbaxaan
[May 28]
Diaraf de Dakar		2-1 ASC HLM
Dakar Université Club	1-1 US Gorée			[1-4 pen]
AS Saloum de Kaolack	0-1 ASC Yakaar de Rufisque
Diamono Diourbel Louga	0-2 Renaissance de Dakar
Saint-Louis FC		2-2 SUNEOR			[3-4 pen]
Ndiambour de Louga	2-0 AS Kaolack FC
Guédiawaye FC		lt  Modèle de Mbao
Linguère de Saint-Louis	awd Japoo de Pikine             [originally 0-2, Linguère
                                                         won on appeal]
1/8 Finals 
[Jul 4]
US Rail			0-1 AS Douane
Ndiambour de Louga	0-1 Thiès FC
Jeanne d'Arc		o/w Espoir de Bignona
Diaraf de Dakar		o/w Modèle de Mbao
US Gorée		n/p ASC Yakaar de Rufisque	[both forfeited]
Renaissance de Dakar	o/w Stade de Mbour
[Jul 5]
US Ouakam		0-1 Linguère de Saint-Louis
[Jul ?]
SUNEOR			bt  Casa Sports

NB: among the teams in the quarterfinals, five (Diaraf, Jeanne d'Arc, 
    Yakaar, Renaissance de Dakar, Gorée) have been suspended from all
    national competitions by the end of June.

Quarterfinals
[Jul 11]
Stade de Mbour 		2-1 Modèle de Mbao              [aet]
[Jul 12]
AS Douane               2-1 SUNEOR
Espoir de Bignona	1-1 Thiès FC                    [aet, 5-4 pen]
Linguère de Saint-Louis bye

NB: Linguère were drawn the winners of Gorée vs Yakaar, teams which 
    were both suspended.

Semifinals 
[Aug 1]
Linguère de Saint-Louis 3-2 Espoir de Bignona
  [Adama Fall 4, 45, Moussa Dembelé "Thiombé" 55; Babacar Touré 11, 19]
[Aug 2]
Stade de Mbour          0-2 AS Douane
  [Babacar Mbengue 35, Sadio Diao 87]

Final [Sep 15, Stade Demba Diop, Dakar; att: 7500]
Linguère de Saint-Louis 1-0 AS Douane                   [aet]
  [El Hadji Moustapha Sow 115]
  [Linguère: Khadim Ndiaye – Mbaye Thiam, Mamour Diop, Samba Guèye, 
     Malick Ndaw – Pape Samba Ndiaye (cap), Magued Tine, Mansour Bâ
     (El Moustapha Sow 76), Moussa Diakité – Mourchid Iyane Ly (Pape
     Omar Sarr 61), Ameth Diallo (Adama Fall 90); trainer: Aamara
     Traoré;
   Douane: Babacar Ndiaye – Sidy Ndiaye, Mor Diouf, Babacar Ndiour,
     Ass Ndoye – Karamba Diallo (Aly Male 100), Vito Badiane (cap),
     Ibrahima Faye (Mouhamed L. Ndiaye 58), Louis Maurice S. Dièmé –
     Babacar Mbengue, Sadio Diao (Mody Ndiaye 58); trainer: Badara
     Sarr;
   ref: Ousmane Diouf; Maguèye Sow, Ibrahima Cissokho;
   yellow cards: Douanes: Sadio Diao 34, Babacar Ndiour 53;
                 Linguère: Mamour Diop 74, Adama Fall 91;
   red card: Vito Badiane (Douane) 120]


Coupe de l'Assemblée Nationale (31st edition) 2006/07
==============================

Teams involved in African Cups enter.

Played at Stade Léopold Sédar Senghor, Dakar.

Semifinals [Dec 23]
US Ouakam	1-2 AS Douanes
Diaraf		drw US Gorée		[3-0 pen]

3rd/4th match [Dec 24]
US Gorée	2-2 US Ouakam		[4-3 pen]

Final [Dec 24]
Diaraf		0-0 AS Douanes		[3-1 pen]





Tournoi des Équipes Qualifiées pour les Coupes Africaines [aka Gala des Africains]
=========================================================

Teams involved in African Cups enter.

Played at Stade Demba Diop, Dakar.

Semifinals [Jan 5 2007]
US Ouakam	0-0 Diaraf		[5-4 pen]
AS Douanes	6-1 US Gorée

3rd/4th match [Jan 7]
Diaraf		0-0 US Gorée		[4-3 pen]

Final [Jan 7]
AS Douanes	1-0 US Ouakam
  [Nicolas Ndione 9]





Championnat National de 2ème Division
=====================================

Participants:

Poule A
AS Dahra
Stade de Thiaroye
Saint-Louis Foot Center
Cambérène
Compagnie Sucrière Sénégalaise [aka CSS] (Richard-Toll)
US Tivaouane
Bargueth
Olympique Ngor
Touré Kounda (Mbour)
ASC Khombole
Linguère (Saint-Louis)

Poule B
ETICS (Mboro)
Don Bosco (Tambacounda)
Mama Guedj
ASFA
AS Niayes (Pikine)
CNEPS Excellence
Médiour
Espoirs (Bignona)
Coton Sport (Tambacounda)
Renaissance Sportive de Yoff
US Rail (Thiès)

NB: Compagnie Sucrière Sénégalaise (CSS) and Foyer de Richard-Toll merged
    into ASC Walo on Jan 21, 2007; because the merger took place after
    the start of the season, the name change only takes effect after the
    end of the season


Round 1
Poule A
[Jan 20]
Dahra		1-0 Stade Thiaroye
[Jan 21]
Saint-Louis FC	2-1 Cambérène
CSS		1-2 Tivaouane
Bargueth	0-0 Ngor
Touré Kounda	0-0 Khombole
Linguère	bye
Poule B
[Jan 20]
ETICS		2-2 Don Bosco
Mama Guedj	0-0 ASFA
Pikine		0-1 CNEPS
[Jan 21]
Médiour		0-1 Bignona
Coton Sport	0-1 Yoff
Rail		bye

Round 2
Poule A
[Jan 27]
Stade Thiaroye	--- Touré Kounda
Cambérène	--- Linguère
[Jan 28]
Ngor		--- Dahra
Saint-Louis FC	--- Khombole
Tivaouane	--- Bargueth
CSS		bye
Poule B
[Jan 28]
CNEPS		--- Médiour
Yoff		--- Mama Guedj
Don Bosco	--- Pikine
Bignona		--- Rail
[Jan 29]
ASFA		--- ETICS
Coton Sport	bye

[Jul 15]
CSS             0-0 Linguère

[Jul 18]
Linguère        1-0 Saint-Louis FC	

Top of Table

Poule A (Jul 20)

 1.Linguère             18            38  Promoted
 2.Dahra                18            29

Poule A (Jul 27)

 1.Linguère                               Promoted
 2.Bargueth de Kébémer  19            31
 3.Saint-Louis FC       18            30
 4.Dahra                19            29
 5.US Tivaouane         18            28
 6.CSS                  19            28
 7.Khombole             19            27
 8.Stade Thiaroye	19            18
----------------------------------------
 9.Olympique de Ngor    19            18
10.Touré Kounda                           Relegated
11.Cambérène                              Relegated
        
Poule B (Jul 27)

 1.CNEPS                19            38  Promoted
 2.Bignona	        19            34
 3.AS Pikine            19            33
  .US Rail              19            27
  .Mama Guedj           19            27
  .RS Yoff              19            22
  .Don Bosco            19            19
10.Coton Sport          19            17
11.ETICS                19            15  Relegated

Moved Match Round 21 
Poule A [Jul 28,29]
Tivaouane        -  Saint-Louis FC	

Round 22
Poule A [Aug 4,5]
Poule B
[Jul 28]
Pikine           -  Bignona
ETICS           0-1 CNEPS
[Jul 29]
Coton Sport      -  Mama Guedj
[Jul 30]
Rail             -  Yoff
ASFA             -  Don Bosco
Médiour         bye


Championship Final

First Leg 
[Sep 2?]
CNEPS           abd Linguère          [abandoned at 0-0 in 70' due to rain]
[Sep 6]
CNEPS           0-0 Linguère          [remaining 20']

Second Leg [Sep 22, Stade Babacar Sèye, Saint-Louis]
Linguère        1-0 CNEPS
  [Mbaye Thiam 88]

Champions: Linguère



2005/06

2008

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José António da Vila Mona Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 31 Jan 2008

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.