Senegal 2010


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2
National

Ligue 1

Poule A | Poule B | Final

Poule A

Final Table:

 1.ASC Niary Tally (Dakar)       16   9  5  2  19- 9  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ASC HLM                       16   7  5  4  16-14  26
 3.AS des Douanes                16   5  8  3  13-12  23
 4.DUC                           16   5  8  3  15-10  23
 5.ASC Jeanne d'Arc              16   5  8  3  11-11  23  [*18]
 6.CSS (Richard-Toll)            16   4  6  6  14-15  18
 7.ASC La Linguère               16   5  5  6  10-10  20  [*18]
--------------------------------------------------------
 8.UCST Port Autonome            16   3  4  9  13-18  13  [*18]  Relegated
 9.Stade de Mbour                16   1  7  8  10-22  10  [*18]  Relegated

[*18] missing goals rd 18

NB: CSS = Compagnie Sucrière Sénégalaise
    DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)

Round 1
[Feb 20]
Stade de Mbour 2-1 HLM
  [Mame Birame 76, Ousmane Biaye 90+; Saliou Badji 45]
Linguère       0-1 Douanes
CSS            2-1 Port
[Feb 21]
Niary Tally    0-0 Jeanne d'Arc 
DUC            bye

Round 2
[Mar 1]
Port           0-1 DUC 
  [Dembo Coly 73]
HLM            0-2 Niary Tally 
  [Abdoulaye Badiane 53pen, Mouhamadou Ndiaye 67]
Douanes        0-0 CSS 
[Mar 11]
Linguère       2-1 Stade de Mbour
Jeanne d'Arc   bye

Round 3
[Mar 7]
CSS            2-0 Stade de Mbour
  [Alpha Oumar Diallo 53, Boubacar Toumany Diop 68]
Jeanne d'Arc   1-1 HLM
  [Mademba Diaw 33; Pa Amadou Gai 85]
[Mar 8]
DUC            0-0 Douanes        
Niary Tally    0-0 Linguère
Port           bye

Round 4 [Mar 14]
CSS            3-0 Niary Tally
Linguère       1-2 Jeanne d'Arc   
Douanes        1-2 Port 
  [Benoît Toupane 52; Assane Kane 15, Ousmane Hanne 90]
Stade de Mbour 0-0 DUC
HLM            bye

Round 5
[Mar 20]
Jeanne d'Arc   2-1 CSS
  [Mouhamadou Ndoye 40, Mouhamed Diop 60; François Badji]
[Mar 22]
DUC            0-1 Niary Tally 
Port           0-0 Stade de Mbour
[Mar 25]
HLM            1-0 Linguère
  [Pa Amadou Gai 78]
Douanes        bye

Round 6
[Mar 28]
Niary Tally    3-1 Port 
  [Ibou Sène Diouf 10, Mouhamadou M Ndiaye 58, Andoulaye Badiane 90;
   Ousmane Anne 17]
DUC            0-1 Jeanne d'Arc
  [Mademba Diaw 45+]
Stade de Mbour 1-1 Douanes
[Mar 29]
HLM            0-2 CSS      
  [Boubacar T. Diop 67, Mouhammad Cissé 69]
Linguère       bye

Round 7
[Apr 1]
HLM            1-1 DUC 
Douanes        0-2 Niary Tally 
Jeanne d'Arc   0-0 Port
[Apr 15]
Linguère       2-2 CSS           
  [Mouhamed Rémi Gomis 18, 27; Modou Bassène 3, 50]
Stade de Mbour bye

Ropund 8
[Apr 12]
Niary Tally    2-0 Stade de Mbour 
  [Ass Mandaw Sy 64, Benjamin Diompy 69]
[Apr 15]
Jeanne d'Arc   0-0 Douanes
Port           0-1 HLM 
[Apr 22]
Linguère       0-0 DUC 
CSS            bye

Round 9
[Apr 18]
Stade de Mbour 2-3 Jeanne d'Arc   
CSS            0-1 DUC
[Apr 19]
Douanes        1-3 HLM
Port           0-1 Linguère
Niary Tally    bye

Round 10
[Apr 25]
Douanes        1-0 Linguère
  [Ousmane Sarr 61]
HLM            2-0 Stade de Mbour
[Apr 26]
Port           3-1 CSS
  [Ousmane Kane 45, 64, Ousmane Anne 70; Mouhamed Cissé 60]
[Apr 27]
Jeanne d'Arc   0-1 Niary Tally
  [Mouhamadou Moustapha Ndiaye 37]
DUC            bye

Round 11
[May 1]
DUC            2-1 Port 
[May 2]
Stade de Mbour 0-0 Linguère
CSS            1-1 Douanes 
[May 3]
Niary Tally    2-0 HLM 
  [Abdoulaye Badiane 51, Eric Traoré 90]
Jeanne d'Arc   bye

Round 12
[May 7]
Douanes        1-1 DUC
  [Célestin Faye 83pen; Cheikh Ababacar Khalifa Cissé 6]
[May 8]
HLM            1-1 Jeanne d'Arc  
Stade de Mbour 0-0 CSS 
[May 9]
Linguère       0-1 Niary Tally 
Port           bye

Round 13
[May 14]
Port           1-1 Douanes
Jeanne d'Arc   0-0 Linguère
[May 16]
DUC            5-1 Stade de Mbour
  [Cheikh Ndiaye 47, 68, 80, Abdoulaye Touré 85, Alioune Diouf 90;
   Mame Birame Gaye 42]
[May 17]
Niary Tally    0-0 CSS 
HLM            bye

Round 14
[May 22]
CSS            0-0 Jeanne d'Arc
[May 23]   
Linguère       0-1 HLM 
Stade de Mbour 1-1 Port 
[May 25]
Niary Tally    1-1 DUC
  [Eric Traoré 45; Cheikh Ndiaye 75]
Douanes        bye

Round 15
[May 29] 
CSS            0-1 HLM 
[May 31] 
Jeanne d'Arc   1-1 DUC 
[Jun 1]
Douanes        1-0 Stade de Mbour
Port           1-2 Niary Tally
Linguère       bye

Round 16 [Jun 16]
Niary Tally    0-1 Douanes
  [Bouba Cissokho 25]
CSS            0-2 Linguère    
DUC            0-0 HLM          
Port           1-0 Jeanne d'Arc 
Stade de Mbour bye

Round 17 [Jun 30]
HLM            2-1 Port 
  [Mamadou Niang 16, Pape Mabousso Mbaye 90+1; Serigne Ndiaga Bâ 37]
Douanes        2-0 Jeanne d'Arc 
Stade de Mbour 2-2 Niary Tally
DUC            0-2 Linguère
CSS            bye

Round 18 
[Jul 17]
DUC            2-0 CSS 
HLM            1-1 Douanes 
[Jul 18]
Linguère       bt  Port           [by 1 goal]
[Jul 20]
Jeanne d'Arc   bt  Stade de Mbour [by 1 goal]
Niary Tally    bye

Final Table:

 1.ASC Niary Tally (Dakar)       16   9  5  2  19- 9  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ASC HLM                       16   7  5  4  16-14  26
 3.AS des Douanes                16   5  8  3  13-12  23
 4.DUC                           16   5  8  3  15-10  23
 5.ASC Jeanne d'Arc              16   5  8  3  11-11  23  [*18]
 6.CSS (Richard-Toll)            16   4  6  6  14-15  18
 7.ASC La Linguère               16   5  5  6  10-10  20  [*18]
--------------------------------------------------------
 8.UCST Port Autonome            16   3  4  9  13-18  13  [*18]  Relegated
 9.Stade de Mbour                16   1  7  8  10-22  10  [*18]  Relegated

[*18] missing goals rd 18

NB: CSS = Compagnie Sucrière Sénégalaise
    DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)

Poule B

Final Table:

 1.ASC Jaraaf                    16   8  7  1  22- 3  31  [*]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Casa Sports                   16   7  5  4  28-13  26 
 3.US Ouakam                     16   6  6  4  12-12  24
 4.US Gorée                      16   5  7  4  11-12  22
 5.ASC Yakaar                    16   6  2  8  12-31  20
 6.AS Pikine                     16   4  7  5  13-11  19
 7.Guédiawaye FC                 16   4  6  6  11-15  18
--------------------------------------------------------
 8.Renaissance Sportive de Yoff  16   3  7  6  14-16  16  Relegated
 9.ASC Saloum                    16   3  5  8   8-18  14  Relegated
[*] aka Diaraf

Round 1
[Feb 20]
Pikine         0-1 Jaraaf
  [Abdou Khadre Dieylani Fall 38]
Casa Sports    2-0 Saloum
[Feb 22]
Ouakam         2-0 Yakaar 
  [Jean François Diokh 16, Meïssa Bineta Ndiaye 90]
RS Yoff        1-2 Guédiawaye 
  [? 1-0; Abdoulaye Badiane 70, Mamadou Niang 85]
Gorée          bye

Round 2
[Feb 28]
Saloum         2-0 RS Yoff
Casa Sports    3-0 Ouakam     
[Mar 1]
Guédiawaye     2-1 Gorée
[Mar 2]
Yakaar         2-1 Pikine
  [Mamadou Ibrahima Diallo 17og, Pape Gnagna Cissé 24; Badara Diop 66]
Jaraaf         bye

Round 3
[Mar 7]
Pikine         0-0 Casa Sports
RS Yoff        0-1 Ouakam     
  [Meïssa Binta Ndiaye 30]
[Mar 9]
Gorée          0-0 Saloum
Jaraaf         6-0 Yakaar
  [Abdou Lahat Fall 20, 24, 30, 63, Abdou Khadre Dieylani Fall 41,
   Alioune Badara Diouf 75]
Guédiawaye     bye

Round 4
[Mar 14]
RS Yoff        0-0 Pikine
Ouakam         0-0 Gorée
Saloum         2-0 Guédiawaye 
  [Ousmane Keïta 50, Ibrahima Soumah 63]
[Mar 17]
Casa Sports    0-3 Jaraaf
  [Dominique Gomis, Abdou Khadre Dieylani Fall, Ismaila Niang]
Yakaar         bye

Round 5
[Mar 20]
Guédiawaye     2-3 Ouakam   
Gorée          0-0 Pikine 
[Mar 22]
Jaraaf         1-1 RS Yoff
  [Abdou Lahat Fall 10; Mamadou Fall 1-1]
Yakaar         0-7 Casa Sports
Saloum         bye

Round 6
[Mar 27]
RS Yoff        0-0 Yakaar 
Ouakam         0-0 Saloum 
Pikine         0-0 Guédiawaye 
[Apr 7]
Gorée          1-1 Jaraaf
  [Yally Fall Guène 66pen; Ibrahima Ndoye 55]
Casa Sports    bye

Round 7
[Apr 1]
Casa Sports    2-3 RS Yoff 
Saloum         2-0 Pikine 
[Apr 2]
Yakaar         awd Gorée          [awarded 2-0, originally 0-1]
Guédiawaye     0-0 Jaraaf 
Ouakam         bye

Round 8
[Apr 10]
Yakaar         1-0 Guédiawaye     
Pikine         1-1 Ouakam      
[Apr 11]
Gorée          1-0 Casa Sports 
  [Yalli Fall Guene 72pen]
Jaraaf         3-0 Saloum 
  [Abdou Ahat Fall 15, 76, Ibrahima Ndoye 45]
RS Yoff        bye

Round 9 [Apr 18]
RS Yoff        0-0 Gorée 
Ouakam         1-0 Jaraaf
  [Ibrahima Guèye 89] 
Guédiawaye     0-0 Casa Sports 
Saloum         0-1 Yakaar
Pikine         bye

Round 10
[Apr 25]
Guédiawaye     1-2 RS Yoff 
Yakaar         0-2 Ouakam
Saloum         1-1 Casa Sports 
[Apr 26] 
Jaraaf         0-0 Pikine 
Gorée          bye

Round 11
[Apr 30]
RS Yoff        0-0 Saloum 
Gorée          0-0 Guédiawaye
[May 1]
Ouakam         0-2 Casa Sports 
Pikine         3-0 Yakaar 
Jaraaf         bye

Round 12
[May 8]
Ouakam         1-1 RS Yoff 
  [François Badiane 70; Moy Sy 35og]
Yakaar         0-0 Jaraaf 
[May 9]
Saloum         1-1 Gorée 
Casa Sports    1-1 Pikine 
Guédiawaye     bye

Round 13
[May 15]
Guédiawaye     2-0 Saloum
  [Ibrahima Goundoul 43, Ibrahima Yoro Bâ 90+og] 
[May 16] 
Gorée          1-0 Ouakam
  [Alassane Diallo 37]
Pikine         2–1 RS Yoff
[Jun 10]
Jaraaf         awd Casa Sports    [awarded 2-0; not played due to 
Yakaar         bye                 colour clash; Casa did not have 
                                   a reserve set in time]
Round 14                       
[May 23]
Casa Sports    6-1 Yakaar
[May 24]
RS Yoff        0-0 Jaraaf
Ouakam         0-0 Guédiawaye     
Pikine         1-2 Gorée 
Saloum         bye

Round 15
[May 29]
Yakaar         0-3 RS Yoff 
Guédiawaye     1-0 Pikine
  [Ibrahima B. Coundoul]
[May 30]
Saloum         0-1 Ouakam
[May 31] 
Jaraaf         1-0 Gorée 
Casa Sports    bye

Round 16
[Jun 17]
RS Yoff        0-1 Casa Sports  
  [Aloïse Thiaw 74]
[Jun 18]
Pikine         2-0 Saloum 
Gorée          1-0 Yakaar
  [Alassane Diallo 42]  
Jaraaf         3-0 Guédiawaye     
  [Djibril Sidibé 61, Abdou Khadre Dieylani Fall 65, Ismaïla Niang 81]
Ouakam         bye

Round 17 [Jul 3]
Casa Sports    2-0 Gorée 
Saloum         0-1 Jaraaf 
Guédiawaye     0-1 Yakaar
Ouakam         awd Pikine         [awarded 0-2; match abandoned]
RS Yoff        bye

Round 18 [Jul 28]
Gorée          3-2 RS Yoff 
Jaraaf         0-0 Ouakam         
Yakaar         4-0 Saloum 
Casa Sports    1-1 Guédiawaye  
Pikine         bye

Final Table:

 1.ASC Jaraaf                    16   8  7  1  22- 3  31  [*]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Casa Sports                   16   7  5  4  28-13  26 
 3.US Ouakam                     16   6  6  4  12-12  24
 4.US Gorée                      16   5  7  4  11-12  22
 5.ASC Yakaar                    16   6  2  8  12-31  20
 6.AS Pikine                     16   4  7  5  13-11  19
 7.Guédiawaye FC                 16   4  6  6  11-15  18
--------------------------------------------------------
 8.Renaissance Sportive de Yoff  16   3  7  6  14-16  16  Relegated
 9.ASC Saloum                    16   3  5  8   8-18  14  Relegated
[*] aka Diaraf

Final

First Leg [Jul 31, stade Demba Diop]
Niary Tally    1-0 Jaraaf
  [Abdoulaye Badiane 72]

Second Leg [Aug 7, stade Demba Diop]
Jaraaf         3-1 Niary Tally    
  [Dieylani Fall 19, 84, Mor Soumaré 55; Ass Mandaw Sy 87]

NB: note that the 2010/11 league will be played in a single group of 16 clubs


Cup Tournaments

Coupe du Sénégal | Coupe de la Ligue

Coupe du Sénégal

Round 1
Ville de Dakar                             -  Médiour
Zig Inter                                 bt  Foyer Richard Toll
Kaolack FC                                 -  Dial Diop
Patte d'Oie Athlétic Club                  -  Keur Madior de Mbour
Diarama de Kolda                           -  ASK de Mbao
Demba Diop de Mbour                        -  Santhiaba de Ziguinchor
Don Bosco de Tamba                        lt  Ndar Guédj
Guiniguinéo                               bt  Espérance de Foundiougne
Génération du foot                         -  Racing de Dakar
Athlétic Club                             bt  Mama Guedj de Joal
Diamono de Louga                          lt  Walydan de Thiès                    
Avenir de Kolda                           bt  Kédougou FC
US Mbirkilane                             lt  Thiossane de Pikine
FC Mbambylor                              bt  Sporting de Rufisque
USC de Saint-Louis                         -  Kayel de Thiès
Gazelle de Kédougou                        -  Koumpentoum
ASC Khombole                               -  Gouney Ngaye
Diamono de Fatick                          -  Stade de Thiaroye
COT de Thiès                               -  Dakar Sacré-Cœur
Avenir de Mbacké                           -  USPA
Mbossé de Kaolack                          -  Ngane Saër de Kaolack
CNEPS Excellence                           -  Espoir de Bignona
Mbaxane de Thiès                           -  US Tivaoune
Jokko de Patte d'oie                       -  US Rail
Atlantic Keur Ndiaye Lô                    -  AS Police
Cambèrène                                 bt  La Lumière de Dakar
bye: all teams from Ligue 1 and 2 as well as 
     Association des jeunes de Saly, Modèle de Mbao,
     UCAS de Sédhiou, Saint-Louis Foot Center,
     Mbargueth de Kébémer, Olympique de Somone

1/32 Finals
[dates?]
Mbargueth Kébemer                         bt  AS Douanes
FC Mbambilor                               -  Olympique de Ngor
Zig Inter                                 bt  DUC
Gazelle de Kédougou/Koumpentoum           lt  HLM
Ville de Dakar/Médiour                    lt  Athlétic Club
Jokko de Patte d'oie/US Rail              lt  Gorée
Saint-Louis Foot Center                   lt  ETICS
Avenir de Mbacké/USPA                     lt  SUNEOR de Diourbel
Yakaar de Rufisque                        bt  CNEPS/Espoirs de Bignona
RS Yoff                                   lt  Ndar Guédj
USC de Saint-Louis/Kayel de Thiès         lt  Avenir de Kolda
ASC Khombole/Gouney Ngaye                  -  Demba Diop de Mbour/Santhiaba de Ziguinchor
Mbossé de Kaolack/Ngane Saër de Kaolack    -  Atlantic Keur Ndiaye Lô/AS Police
Olympique Somone                           -  Kaolack FC/Dial Diop
Mbaxane de Thiès/US Tivaoune              lt  Diambars
GFC                                       lt  Etoile Lusitana
Patte d'Oie AC/Keur Madior de Mbour       lt  CSS
Ndiambour                                 lt  Dahra
COT de Thiès/Dakar Sacré-Cœur              -  Diamono de Fatick/Stades de Thiaroye
Walydan de Thiès                          bt  Renaissance de Dakar
Niary Tally                               lt  Cambèrène
US Guinguenéo                             bt  [?]
Stade de Mbour                            bt  AJ Saly
Génération du foot/Racing de Dakar         -  Saloum
[Jul 24]
Jaraaf                                    3-0 UCAS de Sédhiou
Casa Sports                               2-0 Modèle de Mbao 
Pikine                                    3-2 Thiès FC
Yeggo                                     2-0 ASFA
Ouakam                                    w/o Kaffrine [Kaffrine dns]
Diokoul                                   0-2 Linguère
[Aug 3]
FC Mbambilor                              2-5 Touré Kounda
Thiossane de Pikine                       0-2 USCT Port       

1/16 Finals
[Aug 12-15]
Avenir Kolda   1-0 Etoile Lusitana 
AS Dahra       1-2 CNEPS
Bargueth       1-0 Stade de Mbour
Pikine         bt  [?]
Walydan Thiès  bt  [?]
Gorée          bt  [?]
[Aug 12]
SUNEOR         0-2 Linguère       
[Aug 13]
Zig Inter      2-0 Racing Dakar
HLM            1-4 Casa Sports    
[Aug 14]
Yeggo          1-0 Cambaréné
Jaraaf         3-0 Port
Touré Kounda   3-0 Jeanne d'Arc
CSS            2-1 Ouakam
[Aug 15]
Ndar Guédj     1-0 ETICS
US Saint-Louis 0-5 Diambars
US Guinguenéo  bt  Athlétic de Dakar

1/8 Finals
[Aug 23]
Casa Sports    3-1 Linguère       [aet]
Avenir Kolda   3-2 Zig Inter
[Aug 25]  
Jaraaf         0-1 Yeggo  
US Guinguenéo  0-1 Pikine         
[Aug 26]
CSS            2-2 Bargueth       [aet, 4-1 pen]
Touré Kounda   4-1 Walydan Thiès
[Aug 29]
CNEPS Thiès    0-0 Diambars       [aet, 3-4 pen]
[Sep 13]
Ndar Guédj     2-3 Gorée

Quarterfinals
[Sep 2]
CSS            0-0 Avenir Kolda   [aet, 3-0 pen]
[Sep 4]
Pikine         0-1 Yeggo          [aet]
Diambars       0-0 Touré Kounda   [aet, 4-5 pen]
[Sep 22]
Gorée          2-1 Casa Sports

Semifinals 
[Sep 29]
Yeggo          0-1 Gorée
  [Augustin Manga 70]
[Sep 30]
CSS            0-1 Touré Kounda
  [Mbaye Sy Dia 74]

Final [Oct 16, stade Demba Diop, Dakar]
Touré Kounda   0-0 Gorée          [aet, 5-4 pen]
  [Gorée: Abdou Chaifi Sow, Vieux I S Thioune, Cheikh Ahmadou Ndiaye,
     Ndikou Doucouré, Boubacar Bâ,Moussa Gaye (Armand François Badji),
     Ibra Ndiaye, Olivio Kabou (Amadou Camara), Malick Thiaw,
     Emelodibe IK Agada (Maurice Ngom); trainur: Aliou Kandji;
   Touré Kounda: Ibrahima Diakhaté, Mbaye Dia, Mamadou Diouf,
     Papa Alioune Bâ (Maguette Sow), Pape Mahmouth Mbeguere, Mouhamadou Diaw,
     Mamadou Diouf, Dame Diop (Ismaïla Sylla), Cheikh Ahmed Tidiane Samb
     (Madické Bâ), Abdoulaye Diakhaté, Moussa Konaté; trainer: Lamine Sano;
   ref: Ousmane Fall; El Hadj Malick Samb, Falilou Thiaré;
   yellow cards: Vieux I. S. Thioune, Ibra Ndiaye (Gorée);  
                 Cheikh Ahmed Tidiane Samb (Touré Kounda)]

Coupe de la Ligue

1/16 Finals
[Jun 4]
Yeggo          0-0 Stade Mbour    [aet, 3-1 pen]
Jaraaf         1-0 DUC
[Jun 5]
GFC            0-0 Casa Sports    [aet, 3-4 pen]
Touré Kounda   0-0 RS Yoff        [aet, 0-2 pen]
Kaffrine       0-1 CSS 
[Jun 6]
Douanes        0-0 Olympique Ngor [aet, 4-5 pen]
Jeanne d'Arc   0-0 Port           [aet, 3-4 pen]
Ndiambour      0-0 Linguère       [aet, 2-4 pen]
Pikine         1-0 Ouakam 
SUNEOR         0-1 Diokoul 
Saloum         3-0 Gorée
Yakaar         1-0 Lusitana
[Jun 9]
Dahra          1-0 Niary Tally 
ASFA           0-2 Renaissance 
Diambars       1-2 HLM 
ETICS          0-0 Thiès FC       [aet, 6-5 pen]

1/8 Finals
[Jun 22]
Linguère       1-0 Olympique Ngor
[Jun 23]
CSS            bt  HLM
Yeggo          0-0 Port           [aet, 3-4 pen]
Casa Sports    4-0 Renaissance
Yakaar         1-1 Diokoul        [aet, 3-1 pen]
Pikine         1-0 Saloum
Jaraaf         3-0 RS Yoff        [aet]
[date?]
Dahra          bt  ETICS 

Quarterfinals
[Jul 2]
CSS            0-2 Jaraaf
[Jul 3]
Casa Sports    1-0 Linguère 
Port           2-0 Yakaar
[Aug 30]
Pikine         2-0 Dahra

Semifinals [Sep 13]
Jaraaf         2-0 Port
Casa Sports    2-1 Pikine

Final [Sep 19]
Casa Sports    2-1 Jaraaf         [aet]


Ligue 2

Poule A | Poule B

Poule A

Round 1
[Mar 15]
Diokoul        0-0 Ndiambour
[Mar 16]
Yeggo          2-1 Thiès
  [Pape Sissao Biaye 38, Ebrima Bojang 51; Serigne Mbaye 75]
Lusitana       0-2 Touré Kounda
Kaffrine       bye

Round 2
Touré Kounda   4-1 Diokoul 
Thiès          3-1 Lusitana
Ndiambour      2-0 Kaffrine
Yeggo          bye

Round 3
[Mar 26]
Lusitana       1-0 Ndiambour 
[Mar 27,28]    
Kaffrine       1-0 Yeggo 
Thiès          0-0 Diokoul   
Touré Kounda   bye

Round 4
Ndiambour      1-1 Touré Kounda
Yeggo          0-1 Diokoul        
Thiès          0-0 Kaffrine        
Lusitana       bye  

Round 5
[Apr 10]
Touré Kounda   1-0 Kaffrine
[Apr 11]
Diokoul        0-0 Lusitana
[Apr 12]
Yeggo          1-0 Ndiambour
Thiès          bye

Round 6
Kaffrine       1-0 Diokoul 
Lusitana       1-3 Yeggo
[Apr 19]
Thiès          0-1 Touré Kounda   
Ndiambour      bye

Round 7
[Apr 24-27]
Ndiambour      2-1 Thiès 
Lusitana       0-0 Kaffrine
[Apr 27]
Touré Kounda   1-1 Yeggo
Diokoul        bye

Round 8
[May 7]
Touré Kounda   2-0 Lusitana 
[May 9]
Ndiambour      3-0 Diokoul    
[May 10]
Thiès          0-1 Yeggo        
Kaffrine       bye

Table:

 1.Touré Kounda (Mbour)           7   5  2  0  12- 3  17
 2.ASC Yeggo (Dakar)              7   4  1  2   8- 5  13
 3.ASEC Ndiambour                 7   3  2  2   8- 4  11
 4.Kaffrine                       6   2  2  2   2- 3   8 
 5.Diokoul FC (Rufisque)          7   1  3  3   2- 8   6  
 6.Thiès FC                       7   1  2  4   5- 7   5
 7.Etoile Lusitana (Dakar)        7   1  2  4   3-10   5

Round 9
[May 15]
Diokoul        0-2 Touré Kounda
[May 16?]
Lusitana       lt  Thiès          [by 2 goals]
Kaffrine       bt  Ndiambour       
Yeggo          bye

Round 10
[May 23]
Ndiambour      1-1 Lusitana
[May 25]
Thiès          2-1 Diokoul
Yeggo          1-0 Kaffrine
Touré Kounda   bye

Round 11
[May 30]
Touré Kounda   1-0 Ndiambour 
[May 31] 
Diokoul        drw Yeggo
Kaffrine       lt  Thiès         
Lusitana       bye  

Round 12
Kaffrine       bt  Touré Kounda  
Lusitana       bt  Diokoul 
Ndiambour      lt  Yeggo          
Thiès          bye

Round 13
[Jun 29]   
Yeggo          0-0 Lusitana       
Touré Kounda   2-0 Thiès      
[tba]
Diokoul         -  Kaffrine       
Ndiambour      bye

Table:

 1.Touré Kounda (Mbour)          11   8  2  1   +12   26  Championship Final
--------------------------------------------------------
 2.ASC Yeggo (Dakar)             11   6  3  2    +6   21
 3.Thiès FC                      11   4  2  5    +3   14
 4.Kaffrine                      10   4  2  4    +2   14
 5.ASEC Ndiambour                11   3  3  5    -3   12
 6.Etoile Lusitana (Dakar)       11   2  4  5    -8   10
--------------------------------------------------------
 7.Diokoul FC (Rufisque)         11   1  4  6   -10    7

NB: total goal difference +2

Round 14
Thiès           -  Ndiambour    
Kaffrine        -  Lusitana        
Yeggo           -  Touré Kounda   
Diokoul        bye

NB: Diokoul were relegated

Poule B

Round 1
[Mar 14]
ETICS          2-0 Diambars
[Mar 15]
Renaissance    1-1 ASFA 
[Mar 16]
SUNEOR         0-0 Dahra
Ol. Ngor       bye

Round 2
[Mar 20]
SUNEOR         1-0 Renaissance
  [Mbaye Babacar Thior 63]
[Mar 21]
Dahra          0-0 ASFA
Ol. Ngor       0-1 ETICS        
Diambars       bye

Round 3 
[Mar 27,28]    
Renaissance    2-0 Dahra  
ASFA           1-1 SUNEOR
[Mar 28]
Diambars       3-0 Ol. Ngor   
ETICS          bye

Round 4
Diambars       5-1 ASFA
Ol. Ngor       1-0 SUNEOR      
ETICS          1-0 Renaissance    
Dahra          bye

Round 5
[Apr 10]
Dahra          2-0 Ol. Ngor   
[Apr 13]
ASFA           0-1 ETICS         
  [El Hadji Tine Bop 15]
Renaissance    2-1 Diambars
SUNEOR         bye

Round 6
Ol. Ngor       1-1 Renaissance
ETICS          0-2 SUNEOR         [also reported 1-1; possibly awardd]
[Apr 21]
Diambars       0-1 Dahra 
ASFA           bye

Round 7 [Apr 24-27]
ASFA           0-1 Ol. Ngor   
SUNEOR         2-1 Diambars 
Dahra          1-1 ETICS         
Renaissance    bye

Round 8
[May 8]
Diambars       2-0 ETICS          [also reported 2-1]
Dahra          2-0 SUNEOR
[May 10]
ASFA           0-1 Renaissance   
Ol. Ngor       bye

Table:

 1.ETICS de Mboro                 7   4  1  2   6- 5  13
--------------------------------------------------------
 2.ASC Dahra (Dahra Djolof)       7   3  3  1   6- 3  12
 3.Renaissance de Dakar           7   3  2  2   7- 5  11
 4.ASC SUNEOR                     7   3  2  2   6- 5  11
 5.Diambars de Saly (Diourbel)    7   3  0  4  12- 8   9
 6.Olympique de Ngor              6   2  1  3   3- 7   7
--------------------------------------------------------
 7.ASFA (Dakar)                   7   0  3  4   3-10   3

Round 9
[Mar 20]
Renaissance    drw SUNEOR
ASFA           2-4 Dahra          
ETICS          bt  Ol. Ngor       [by 1 goal]
Diambars       bye

Round 10
[May 22]
Dahra          0-0 Renaissance
Ol. Ngor       0-0 Diambars         
[May 23]
SUNEOR         1-0 ASFA 
ETICS          bye

Round 11 [May 31]
ASFA           drw Diambars       
SUNEOR         lt  Ol. Ngor        
Renaissance    drw ETICS           
Dahra          bye

Round 12
Ol. Ngor       drw Dahra
ETICS          bt  ASFA           [by 3 goals]
Diambars       drw Renaissance    
SUNEOR         bye

Round 13 [Jun 29]    
SUNEOR         1-1 ETICS    
Renaissance    1-2 Ol. Ngor  
Dahra          1-0 Diambars 
ASFA           bye

Table:

 1.ETICS de Mboro                11   6  3  2    +5   21
--------------------------------------------------------
 2.ASC Dahra (Dahra Djolof)      11   5  5  1    +6   20
 3.ASC SUNEOR                    11   4  4  3    +1   16
 4.Renaissance de Dakar          12   3  6  3    +2   15
 5.Olympique de Ngor             11   4  3  4    -4   15
 6.Diambars de Saly (Diourbel)   11   3  3  5    +3   12
--------------------------------------------------------
 7.ASFA (Dakar)                  11   0  4  7   -13    4  Relegated

Round 14
Ol. Ngor        -  ASFA
Diambars        -  SUNEOR 
[Jul 2]
ETICS          1-1 Dahra          [apparently later awarded 0-2 to Dahra]
Renaissance    bye

Top Final Table:

 1.ASC Dahra (Dahra Djolof)      12   6  5  1    +8   23  Championship Final
--------------------------------------------------------
 2.ETICS de Mboro                12   6  3  3    +3   21

Championship Final

Final [Sep 19]
Touré Kounda   0-0 Dahra          [7-6 pen]

NB: both clubs promoted

National

National 1

Round 4
Dakar Sacré-Coeur 3-0 US Rail
Xam-Xam           1-1 Génération Foot 
Mbaxaan           0-0 Cambérène 
US Tivaouane      1-0 CNEPS 
Somone            0-1 Gouney Ngaye
Jamono            1-1 Kaolack FC
Birkilane         0-1 Avenir de Kolda 
Avenir de Mbacké  1-0 Athlétic de Saint-Louis 
Diamono Diourbel  2-0 Mama Guedj de Jaol
Jamono de Louga   1-0 Saint-Louis Foot Center
Foyer             0-1 Bargueth
UCAS              0-2 Santhiaba
Médiour           2-0 Khombole 
Sporting Rufisque 1-0 Keur Madior 
Don Bosco         lt  Guinguinéo
Gadiaga           2-0 Coton Sport 

Winners: Centre de Formation du FC Metz "Génération Foot" 

National 2

Winners: Racing Club de Dakar 



2009

2011

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José António da Vila Mona Batalha
Last updated: 12 May 2011

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha and RSSSF 2010/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.