Senegal 2010/11


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Ligue 1

Final Table:

 1.US Ouakam                     30  16  7  7  27-14  55  Champions     
 2.ASC Jaraaf                    30  11 14  5  31-23  47    
 3.Casa Sports                   30  12 11  7  33-23  47    
 4.ASC La Linguère               30   9 18  3  27-20  45    
 5.US Gorée                      30  11 10  9  30-23  43    
 6.ASC Niary Tally (Dakar)       30   9 15  6  20-21  42    
 7.Touré Kounda (Mbour)          30  10 10 10  26-23  40    
 8.AS des Douanes                30   9 12  9  19-22  39    
 9.DUC                           30  10  8 12  26-26  38    
10.AS Pikine                     30   7 16  7  21-19  37   
11.Guédiawaye FC                 30   8 13  9  20-20  37     
12.ASC Yakaar                    30   8 11 11  18-21  35    
13.ASC Dahra (Dahra Djolof)      30   7 12 11  16-24  33    
14.CSS (Richard-Toll)            30   6 12 12  15-26  30  
--------------------------------------------------------  
15.ASC Jeanne d'Arc              30   6 11 13  17-30  29  Relegated    
16.ASC HLM                       30   4 14 12  20-31  26  Relegated  

NB: CSS = Compagnie Sucrière Sénégalaise
    DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)

Promoted: Diambars de Saly (Diourbel) and ASC Yeggo (Dakar)  

Cup Tournaments

Coupe du Sénégal | Coupe de la Ligue | Coupe de l'Assemblée Nationale

Coupe du Sénégal

1/32 Finals
[Mar 11]
Dakar Sacré Coeur            0-3 ETICS Mboro                  
CNEPS Excellence             3-0 Kaffrine
[Mar 12]
Deggo                        lt  Malika
Renaissance Sportive (Dakar) 3-0 CSS (Richard-Toll)
RS Yoff                      1-0 Diambars de Saly
Espoirs de Guédiawaye        0-4 ASEC Ndiambour               
Olympique de Ngor            0-1 Laghem Ndofane (Kaolack)
Diokoul FC                   bt  Atlantic FC 
Darou Salam                  lt  Etoile Lusitana
Mbaxaan (Thiès)              1-0 Jaraaf 
AS Dahra                     1-0 Port Autonome
[Mar 12,13]
Santhiaba                    1-2 Niary Tally 
Stade de Mbour               0-2 Keur Madior             
Khombole                     1-2 SUNEOR
Mbargueth Kébémer            2-1 Génération Football 
Thiès FC                     drw Athlétique de Saint-Louis    [aet, 4-3 pen] 
US Birkilane                 lt  Almamy (Saint-Louis)
US Guinguinéo                lt  Gouney Ngaye
Kaolack FC                   lt  Cambérène
Mama Guedj                   lt  Saint Louis FC
US Tivaouane                 bt  AS Pikine 
Avenir Kolda                 bt  Diamono de Fatick
[Mar 13]
ASFA                         1-3 Guédiawaye FC (Dakar)    
Douanes                      1-1 HLM                          [aet, 3-4 pen]
Linguère (St-Louis)          1-0 Yeggo 
Coton Sports (Tambacounda)   0-4 US Ouakam  
AS Saloum                    0-0 Casa Sport (Ziguinchor)      [aet, 4-5 pen]
Thiossane de Pikine          1–2 Jeanne d'Arc
EJ Fatick                    2–2 Dakar UC                     [aet, 11-12 pen]
[Mar 16]
ASC Dagana                   lt  US Gorée 
[date?]
Dakar Athlétique Club        lt  Yakaar
[Apr 23]
Kédougou Academy Foot        2-3 Touré Kunda

1/16 Finals
[Apr 5]
ETICS Mboro                  1-1 Saint-Louis Foot             [aet, 4-5 pen]
Niary Tally                  2-0 RS Yoff
ASC HLM                      3-1 Keur Madior                  
Guédiawaye FC (Dakar)        1-0 Mbargueth Kébémer
[Apr 6]
US Tivaouane                 0-1 US Ouakam  
Laghem Ndofane (Kaolack)     0-0 Almamy (Saint-Louis)         [aet, 3-1 pen]
CNEPS Excellence             0-0 Dakar UC                     [aet, 1-3 pen] 
SUNEOR                       0-3 Jeanne d'Arc
  [Alioune Badara Diouf 10pen, 88, 90+]
ASEC Ndiambour               3-1 Avenir Kolda 
[Apr 7]
Gouney Ngaye                 2-3 Etoile Lusitana  
US Gorée                     0-1 Casa Sport (Ziguinchor)      
Renaissance Sportive (Dakar) 2-0 Malika    
Thiès FC                     lt  Yakaar (Rufisque)
[Apr 24]
Mbaxaan (Thiès)              2-1 Diokoul FC 
AS Dahra                     0-0 AS Cambérène                 [aet, 4-5 pen]        
[May 5]
Linguère (St-Louis)          1-2 ASC Touré Kounda (Mbour)     [aet]
  [Thierno Niang 28; Dame Diop 25, 116]

1/8 Finals
[May 7]
US Ouakam (Dakar)            0-0 Guédiawaye FC (Dakar)        [aet, 4-3 pen]
[May 8]
Casa Sport (Ziguinchor)      3-0 Yakaar (Rufisque)            
St-Louis Foot Center         1-0 Etoile Lusitana (Dakar)
  [Alioune Badara Fall 24]
Laghem Ndofane (Kaolack)     0-1 Renaissance Sportive (Dakar)
Niary Tally                  0-1 ASC Touré Kounda (Mbour) 
  [Ame Diallo 43]
[May 10]
ASEC Ndiambour (Louga)       2-0 HLM (Dakar)
Dakar Université Club        3-1 Mbaxaan (Thiès)              
Jeanne d'Arc (Dakar)         1-0 AS Cambérène          
         
Quarterfinals
[Jun 11]
ASC Touré Kounda (Mbour)     1-0 Dakar Université Club     
[Jun 12]   
US Ouakam (Dakar)            2-0 Renaissance Sportive (Dakar)
St-Louis Foot Center         1-0 Jeanne d'Arc (Dakar)   
[Jul 14]
ASEC Ndiambour (Louga)       1-1 Casa Sport (Ziguinchor)      [aet, 2-3 pen]
  [played later due to protest Yakaar against a Casa player in the previous
   round, which was eventually rejected]

Semifinals 
[Jul 16]
ASC Touré Kounda (Mbour)     4-0 St-Louis Foot Center         
[Jul 20]
US Ouakam (Dakar)            awd Casa Sport (Ziguinchor)      [awarded to Casa Sport; abandoned 
                                                               at 0-0 due to crowd trouble]
Final [Sep 24, Dakar]
ASC Touré Kounda (Mbour)     0-1 Casa Sport (Ziguinchor)    
  [Aliou Coly 45]
 
Touré Kunda: Ibrahima Diakhaté – Abdoulaye Kama, Abdoulaye Seck,
  Mame Adama Guèye, Souleymane Diallo - Ibou Khole Faye (Aliou Sow 50),
  Ismaïla Diarra Badji, Lamine Fané, Dame Diop, Thierno Makhtar Thioune
  (Madické Ba 75)- Abdoulaye Diakhaté (Ibrahima Faye 68)
Casa Sports: Pape Maguette Gningue – Yaya Sonko, Abdoulaye Diallo,
  Mame Saher Thioune, Mamading Kidiéra – Bonaventure Mancabo, Stéphane Badji,
  Aloïse Thiaw (Christian Diatta 74)– Paul Emile Tendeng (Siaka Sané 77),
  Aliou Coly, Assane Dramé

Coupe de la Ligue

Final [Sep 24, Dakar]
AS Pikine                    2-1 ASC Jaraaf (Dakar)


Coupe de l'Assemblée Nationale

Third Place Match [Dec 12, Dakar, stade Demba Diop]
AS Pikine                    2-0 Zig Inter
 
Final [Dec 12, Dakar, stade Demba Diop]
Diambars de Saly (Diourbel)  1-0 Touré Kounda (Mbour)
  [Aristide S. P. Diédhiou 34]
 
Diambars: Abdoulaye Guèye; Moctar Fall (cap); Al Hassane Sylla;
  Seydou Bocar Seck; Seydina A. B. L. Keita; Souleymane W. Sagna
   (Djiby Ndiaye 83); Hamidou Diop (Papa Alioune Ndiaye 78);
   Salim Mamadou Ndao (Emmanuel Gomis 78); Aristide S. P. Diédhiou 
   (Mame Cheikh Niang 78); Souleymane Cissé ( Abdou Dialil Seck 78);
   Ousseynou Boye; trainer: Pape Boubacar Gadiaga. 
Touré Kunda: Ousseynou Ndiaye; Ibou Kholé Faye (cap)
   (Cheikhou Diakhaté 66); Abdoulaye Seck; Alioune Ndiaye;
   Mame Bakary Diop; Mouhamed Foula Dabo; Adama Sarr (Mamadou Diouf 72);
   Lamine Fané (Oumar Touré Lô 58); Serigne Fallou Sow 
   (Mame Adama Guèye 12); Pape Amadou Touré; Madické Bâ; trainer:
   Mamadou Dieng;
ref: Malang Diédhiou; Maguette Ndiaye, Serigne Cheikh Touré.


Ligue 2

Table:

 1.Diambars de Saly              30                   63  Promoted
 2.ASC Yeggo (Dakar)             30                   56  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.Olympique de Ngor             30                   52
 4.Renaissance de Dakar          30                   47
 5.UCST Port Autonome            29                   43
 6.ASC SUNEOR                    30                   40
 7.ETICS de Mboro                30                   39
 8.Thiès FC                      30                   39
 9.Stade de Mbour                29                   38
10.Mbargueth                     30                   38
11.ASEC Ndiambour                30                   37   
12.ASC Saloum                    30                   36
13.Kaffrine                      30                   34
14.Renaissance Sportive de Yoff  30                   33
--------------------------------------------------------
15.Génération Foot               30                   22  [*]  Relegated
16.Etoile Lusitana (Dakar)       30                   22  Relegated

[*] full name: Centre de Formation du FC Metz "Génération Foot" 

Promoted from 3rd level: Dakar Sacré-Cœur and Santhiaba

2010

2011/12

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 6 Sep 2012

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.