Senegal 2014/15


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Ligue 1

Final Table:

 1.AS des Douanes                26  11 10  5  30-19  43  [2 1 0 1 6-4 3]  [P]  Champions
 2.ASC Niary Tally (Dakar)       26  10 13  3  34-23  43  [2 1 0 1 4-6 3]
 3.ASC Suneor (Diourbel)         26  12  6  8  27-26  42
 4.Diambars de Saly              26  10  9  7  26-18  39  [2 2 0 0 6-1 6]
 5.Stade de Mbour                26  11  6  9  26-27  39  [2 0 0 2 1-6 0]
 6.Casa Sports (Ziguinchor)      26   9 10  7  22-17  37
 7.Mbour Petite Côte             26   8 11  7  26-21  35  [*]
 8.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   7 12  7  30-33  33  [2 1 1 0 3-2 4]
 9.US Ouakam                     26   8  9  9  25-22  33  [2 0 1 1 2-3 1]
10.Guédiawaye FC                 26   7 10  9  24-25  31  [P]
11.ASC Jaraaf                    26   7  8 11  27-31  29 
12.Olympique de Ngor             26   6 10 10  22-27  28  [2 1 1 0 5-2 4]
--------------------------------------------------------
13.AS Pikine                     26   6 10 10  17-26  28  [2 0 1 1 2-5 1]  [C]  Relegated
14.Port Autonome (Dakar)         26   4  8 14  14-35  20  Relegated

[*] Mbour Petite Côte = merger between Touré Kunda and several other clubs in Mbour

Round 1
[Dec 6]
Niary Tally     3-1 Jaraaf          
Stade Mbour     1-2 Diambars        
Pikine          1-1 Olympique Ngor  
Suneor          2-1 Casa Sports     
[Dec 7]
Port            0-3 US Ouakam       
AS Douanes      1-0 Mbour PC        
Guédiawaye      0-0 Linguère        

Round 2 [Dec 14]
US Ouakam       0-0 Niary Tally
Jaraaf          0-1 AS Douanes
Diambars        2-1 Port
Mbour PC        1-1 Guédiawaye
Olympique Ngor  2-0 Stade Mbour
Linguère        1-1 Suneor
Casa Sports     0-0 Pikine

Round 3
[Dec 20]
Suneor          1-1 Mbour PC
Niary Tally     4-3 AS Douanes
US Ouakam       1-0 Diambars
[Dec 21]
Guédiawaye      0-0 Jaraaf
Stade Mbour     0-0 Casa Sports
[Dec 22]
Pikine          1-1 Linguère
Port            1-0 Olympique Ngor

Round 4
[Dec 27]
Olympique Ngor  0-1 US Ouakam
Diambars        1-1 Niary Tally
Casa Sports     1-0 Port
Jaraaf          2-0 Suneor
[Dec 28]
Mbour PC        0-1 Pikine
Linguère        0-1 Stade Mbour
Douanes         1-1 Guédiawaye

Round 5
[Dec 30]
US Ouakam       1-1 Casa Sports     
[Dec 31]
Port            0-0 Linguère        
Suneor          1-0 Douanes         
Stade Mbour     1-1 Mbour PC        
Diambars        0-0 Olympique Ngor  
Pikine          1-1 Jaraaf          
Niary Tally     0-1 Guédiawaye      

Round 6
[Jan 6]
Jaraaf          2-2 Stade Mbour     
Douanes         1-1 Pikine          
[Jan 7]
Casa Sports     0-1 Diambars        
Olympique Ngor  1-1 Niary Tally     
Guédiawaye      0-1 Suneor          
Linguère        2-2 US Ouakam       
Mbour PC        3-0 Port            

Round 7
[Jan 10]
Pikine          0-3 Guédiawaye      
[Jan 11]
Diambars        1-1 Linguère        
Stade Mbour     0-1 Douanes         
Olympique Ngor  1-0 Casa Sports     
[Jan 12]
Niary Tally     1-0 Suneor          
US Ouakam       1-1 Mbour PC        
Port            0-0 Jaraaf          

Round 8 [Feb 7]
Douanes         2-0 Port
Jaraaf          2-3 US Ouakam
Linguère        0-0 Olympique Ngor
Suneor          1-1 Pikine
Casa Sports     1-1 Niary Tally
Guédiawaye      0-3 Stade Mbour
Mbour PC        1-0 Diambars

Round 9
[Feb 14]
Diambars        1-0 Jaaraf
Casa Sports     2-0 Linguère
[Feb 15]
US Ouakam       0-0 Douanes
Port            0-0 Guédiawaye
Stade Mbour     3-2 Suneor
[Feb 18]
Niary Tally     1-1 Pikine
[Feb 19]
Olympique Ngor  0-0 Mbour PC

Round 10
[Feb 21]
Suneor          1-0 Port
Pikine          0-0 Stade Mbour
[Feb 22]
Douanes         1-1 Diambars
Guédiawaye      2-2 US Ouakam
Jaaraf          2-0 Olympique Ngor
Mbour PC        2-0 Casa Sports
Linguère        2-2 Niary Tally

Round 11
[Feb 26]
Diambars        2-1 Guédiawaye
US Ouakam       1-2 Suneor
Casa Sports     0-1 Jaaraf
Linguère        1-1 Mbour PC
Niary Tally     3-0 Stade Mbour
[Mar 21]
Olympique Ngor  1-1 Douanes
Port            0-2 Pikine

Round 12 
[Mar 1]
Suneor          1-1 Diambars
Douanes         0-2 Casa Sports
Jaaraf          3-1 Linguère
Mbour PC        0-1 Niary Tally
[Mar 2]
Stade Mbour     3-2 Port
[Mar 24]
Guédiawaye      3-0 Olympique Ngor
[Mar 25]
Pikine          0-2 US Ouakam

Round 13
[Mar 6]
Mbour PC        1-1 Jaaraf
Olympique Ngor  2-0 Suneor
[Mar 7]
Casa Sports     2-0 Guédiawaye
Diambars        0-1 Pikine
Linguère        1-0 Douanes
US Ouakam       0-1 Stade Mbour
Niary Tally     3-0 Port

Halfway Table:

 1.ASC Niary Tally (Dakar)       13   6  6  1  21-11  24
 2.US Ouakam                     13   5  6  2  17-11  21
 3.Diambars de Saly              13   5  5  3  12-10  20
 4.Stade de Mbour                13   5  4  4  15-15  19
 5.ASC Suneor (Diourbel)         13   5  4  4  13-14  19
 6.ASC Jaraaf                    13   4  5  4  15-13  17
 7.AS des Douanes                13   4  5  4  12-12  17  [P]
 8.AS Pikine                     13   3  8  2  10-11  17  [C]
 9.Mbour Petite Côte             13   3  7  3  12- 9  16  [*]
10.Casa Sports (Ziguinchor)      13   4  4  5  10- 9  16
11.Guédiawaye FC                 13   3  6  4  12-12  15  [P]
12.Olympique de Ngor             13   3  6  4   8-10  15
--------------------------------------------------------
13.ASC La Linguère (Saint-Louis) 13   1  9  3  10-14  12
14.Port Autonome (Dakar)         13   1  3  9   4-20   6

[*] Mbour Petite Côte = merger between Touré Kunda and several other clubs in Mbour

Round 14 
[Mar 28]
Jaraaf          2-3 Niary Tally
Diambars        4-0 Stade Mbour
Casa Sports     2-1 Suneor
[Mar 29]
US Ouakam       1-0 Port
Linguère        4-3 Guédiawaye
Mbour PC        0-1 AS Douanes
Olympique Ngor  4-1 Pikine

Round 15 
[Apr 8]
Guédiawaye      1-1 Mbour PC
Stade Mbour     1-0 Olympique Ngor
Suneor          0-0 Linguère
[Apr 9]
Pikine          0-1 Casa Sports
[Apr 10]
Niary Tally     0-0 US Ouakam
AS Douanes      0-0 Jaraaf
Port            1-1 Diambars

Round 16
[Apr 18]
Mbour PC        2-1 Suneor
Diambars        2-1 US Ouakam
Casa Sports     0-2 Stade Mbour
Jaraaf          0-1 Guédiawaye
Linguère        2-1 Pikine
Olympique Ngor  1-1 Port
[Apr 19]
AS Douanes      3-0 Niary Tally

Round 17
[Apr 25]
US Ouakam       0-0 Olympique Ngor
Suneor          1-0 Jaraaf
Pikine          0-2 Mbour PC
Stade Mbour     2-0 Linguère
[Apr 27]
Niary Tally     0-0 Diambars
Port            1-0 Casa Sports
Guédiawaye      1-1 Douanes

Round 18
[May 1]
Olympique Ngor  0-2 Diambars
[May 2]
Casa Sports     1-1 US Ouakam
Linguère        2-1 Port
Douanes         3-1 Suneor
Mbour PC        0-1 Stade Mbour
Jaraaf          1-0 Pikine
Guédiawaye      0-0 Niary Tally

Round 19
[May 9]
Pikine          0-0 Douanes
Diambars        0-0 Casa Sports
Niary Tally     2-2 Olympique Ngor
Suneor          3-1 Guédiawaye
US Ouakam       0-1 Linguère
[May 10]
Stade Mbour     1-1 Jaraaf
[May 11]
Port            1-1 Mbour PC

Round 20
[May 16]
Casa Sports     1-0 Olympique Ngor
Douanes         0-0 Stade Mbour
Jaraaf          3-1 Port
[May 17]
Guédiawaye      1-0 Pikine
Linguère        1-1 Diambars
Mbour PC        0-1 US Ouakam
Suneor          0-0 Niary Tally

Round 21
[May 23]
US Ouakam       3-0 Jaraaf
Pikine          0-1 Suneor
Diambars        0-1 Mbour PC
Port            1-4 Douanes
[May 24]
Olympique Ngor  1-4 Linguère
Niary Tally     0-1 Casa Sports
Stade Mbour     1-0 Guédiawaye

Round 22
[May 30]
Jaaraf          0-2 Diambars
Douanes         2-0 US Ouakam
[May 31]
Linguère        1-1 Casa Sports
Guédiawaye      0-1 Port
Suneor          1-0 Stade Mbour
Mbour PC        0-0 Olympique Ngor
[Jun 1]
Pikine          1-3 Niary Tally

Round 23
[Jun 14]
US Ouakam       0-1 Guédiawaye      
Niary Tally     2-1 Linguère        
Casa Sports     3-0 Mbour PC        
Stade Mbour     0-2 Pikine          
Diambars        0-1 Douanes         
[Jun 15]
Port            1-2 Suneor          
Olympique Ngor  2-3 Jaaraf          

Round 24
[Jun 27]
Pikine          0-0 Port            
Stade Mbour     1-2 Niary Tally     
Douanes         0-2 Olympique Ngor  
[Jun 28]
Guédiawaye      2-0 Diambars        
Suneor          1-0 US Ouakam       
Mbour PC        4-1 Linguère        
Jaaraf          0-0 Casa Sports     

Round 25
[Jul 12]
Diambars        2-0 Suneor          
Niary Tally     1-1 Mbour PC        
Casa Sports     1-1 Douanes         
Port            1-0 Stade Mbour     
Linguère        2-1 Jaaraf          
[Jul 13]
US Ouakam       0-1 Pikine          
Olympique Ngor  1-0 Guédiawaye      

Round 26
[Jul 2625]
Jaaraf          1-2 Mbour PC        
Guédiawaye      1-1 Casa Sports     
[Jul 26]
Douanes         2-1 Linguère        
Pikine          1-0 Diambars        
Port            0-0 Niary Tally     
Stade Mbour     2-1 US Ouakam       
Suneor          2-1 Olympique Ngor  

Final Table:

 1.AS des Douanes                26  11 10  5  30-19  43  [2 1 0 1 6-4 3]  [P]  Champions
 2.ASC Niary Tally (Dakar)       26  10 13  3  34-23  43  [2 1 0 1 4-6 3]
 3.ASC Suneor (Diourbel)         26  12  6  8  27-26  42
 4.Diambars de Saly              26  10  9  7  26-18  39  [2 2 0 0 6-1 6]
 5.Stade de Mbour                26  11  6  9  26-27  39  [2 0 0 2 1-6 0]
 6.Casa Sports (Ziguinchor)      26   9 10  7  22-17  37
 7.Mbour Petite Côte             26   8 11  7  26-21  35  [*]
 8.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   7 12  7  30-33  33  [2 1 1 0 3-2 4]
 9.US Ouakam                     26   8  9  9  25-22  33  [2 0 1 1 2-3 1]
10.Guédiawaye FC                 26   7 10  9  24-25  31  [P]
11.ASC Jaraaf                    26   7  8 11  27-31  29 
12.Olympique de Ngor             26   6 10 10  22-27  28  [2 1 1 0 5-2 4]
--------------------------------------------------------
13.AS Pikine                     26   6 10 10  17-26  28  [2 0 1 1 2-5 1]  [C]  Relegated
14.Port Autonome (Dakar)         26   4  8 14  14-35  20  Relegated

[*] Mbour Petite Côte = merger between Touré Kunda and several other clubs in Mbour


Cup Tournaments

Coupe du Sénégal | Coupe de la Ligue | Coupe de l'Assemblée Nationale

Coupe du Sénégal 2015

Preliminary Round
Coton				bt  Kédougou
Tesito				bt  AS Kolda

Round 1
[May 20]
Walidaan de Thiès		bt  Kawral
Ndiambour			4-0 Port
Bambouck                        0-0 DUC                             [aet, 4-2 pen]
Dakar Sacré-Cœur 		2-1 Renaissance de Dakar
ETICS				1-2 Bargueth
Dahra                           4-0 Thiès FC
ES Grand Yoff			lt  HLM
Coton Sport                     1-1 ASC Kouly de Tivaouane          [aet, Kouly on pen]
ASC Niary Tally (Dakar)         bt  Kaolack FC
AS Zone B                       2-5 AS Douanes                      [aet]
Keur Madior			0-1 Mbour PC
Ndar Guedj (Saint-Louis)        0-0 Jeanne d'Arc                    [aet, 5-4 pen]
Darou Salam                     1-0 CNEPS                           [?!; CNEPS qualified] 
Diambars FC			2-0 Suneor
Dagana				0-3 Université Gaston Berger (Saint-Louis)
EJ Fatick			1-2 US Ouakam                       [aet]
Jaraaf				9-2 Tionck-Essyl
[May 21]
Avenir de Mbacké		0-3 Guédiawaye FC
UCAS Sédhiou			0-1 US Rail
ASFA				2-0 RS Yoff
Yeggo				5-1 Africa Promo Foot
Santhiaba			1-2 Etoile Lusitana
US Gorée			2-1 Thiossane
ASSUR                           2-1 Teungueth FC                    [aet]
Saltigué                        0-0 Racing de Dakar                 [aet, 4-5 pen]
Saint-Louis Foot Center  	1-0 Tesito
Zig Inter			2-0 Stade de Mbour
Linguère                        0-1 US des Parcelles Assainies 
Olympique de Ngor               1-0 AS Saloum
Casa Sports                     w/o Cayor Foot                      [Cayor dns]
Génération Foot                 w/o Cambérène                       [Cambérène dns]

1/16 Finals
[Jun 17]
ASC Kouly de Tivaouane          0-0 ASC Niary Tally (Dakar)         [aet, 5-4 pen]
Etoile Lusitana                 0-2 Gorée 
US Ouakam                       1-3 Jaraaf 
Racing de Dakar                 1-0 Saint-Louis Foot Center
US des Parcelles Assainies      3-1 CNEPS                           [?!; CNEPS qualified]
Guédiawaye FC                   4-1 US Rail
Diambars                        5-1 ASSUR 
Ndiambour                       7-1 Bambouck 
Zig Inter                       2-0 Dahra
[Jun 18]
Ndar Guedj (Saint-Louis)        1-1 Olympique de Ngor               [aet, 5-4 pen]
Walidaan de Thiès               3-1 AS Pikine
AS des Douanes                  0-2 Mbour PC         
HLM                             1-1 Casa Sports                     [aet, 3-5 pen] 
Univ. Gaston Berger (St.-Louis) 0-2 Génération Foot                 
Dakar Sacré-Cœur                2-0 Bargueth
[Jun 24]
ASFA                            0-1 Yeggo                           

1/8 Finals
[Jun 24]
Racing de Dakar                 0-0 Zig Inter                       [aet, 8-7 pen]
Ndar Guedj (Saint-Louis)        0-1 Jaraaf                          [aet]
US Gorée                        1-3 Guédiawaye FC                   
ASEC Ndiambour (Louga)          0-1 Walidaan de Thiès 
[Jun 25]
CNEPS                           1-2 Dakar Sacré-Cœur         
Mbour PC                        1-4 Casa Sports
[Jun 30]
Génération Foot                 3-1 Diambars FC
[Jul 2]
Yeggo                           5-0 ASC Kouly de Tivaouane

Quarterfinals
[Jul 15]
Racing de Dakar                 0-2 Génération Foot
Yeggo                           1-2 Casa Sports
Walidaan de Thiès               1-1 Jaraaf                          [aet, 5-6 pen]
[Jul 16]
Guédiawaye FC                   1-3 Dakar Sacré-Cœur                

Semifinals
[Jul 29]
Casa Sports                     1-0 Dakar Sacré-Cœur
[Jul 30]
Jaraaf                          1-2 Génération Foot	

Final [Aug 8, stade Demba Diop, Dakar]
Casa Sports                     3-4 Génération Foot                 [aet]
  [Bassirou Bodian 29, 83, 120+2; Ismaïla Sarr 23pen, Mamadou Lamine Guèye 58, 104,
   Abdoul Mousatapha Kaboré 97]
  [Casa Sports: Yaya Mané, Mamanding Kidiéra, Souaro Cissokho (Amadou Boiro), Mody Traoré,
                Pierre Benoît Manga Mame, Saher Thioune, Faustin Manga, Aliou Badara Tendeng
                (Mamadou Diatta Ndiaye), Dominique Mendy, Bassirou Bodian, Assane Ceesay
                (Chérif Salif Sané); trainer: Demba Ramata Ndiaye;
   Génération Foot: Mohame Niaré,Sidy Bara Diop, Mohamed Kane, Wagane Faye, Amdy Lamine Konté,
                    Alieu Jatta, Bakary Mané (Ame Sylla), Omar Ngalla Samb (Lemouya Goudiaby),
                    Ibrahima Faye (Abdoul Moustapha Kaboré), Ismaila Sarr, Mamadou Lamine Guèye:
                    trainer: Djiby Fall]


Coupe de la Ligue 2015

NB: played by all teams taking part in the professional leagues (Ligue 1 and 2).

Round 1
[Apr 21]
US Ouakam			0-1 ASC Jaraaf
[Apr 22]
AS Pikine			0-0 ASEC Ndiambour (Louga)	    [aet, 3-2 pen]
Casa Sports (Ziguinchor)	0-0 Guédiawaye FC		    [aet, 3-0 pen]
ASC Suneor (Diourbel)		1-0 Diambars de Saly
Ndar Guedj (Saint-Louis)	1-0 Renaissance de Dakar
ASC La Linguère (Saint-Louis)	1-0 ASC Niary Tally (Dakar)
Cayor Foot FC (Tivaoune)	0-1 ASC Yeggo des Sicap (Dakar)
Mbour Petite Côte		1-0 Olympique de Ngor
ETICS de Mboro			4-1 ASFA
[Apr 23]
US Gorée			1-0 ASC Dahra (Dahra Djolof)
Port Autonome (Dakar)		1-3 Dakar Sacré-Cœur
ASC Saloum (Kaolack)		1-2 Bargueth (Kébémer)
AS des Douanes			bye
Stade de Mbour			bye
Renaissance Sportive de Yoff	bye
DUC (Dakar)			bye

Round 2
[May 27]
Dakar Sacré-Cœur		1-0 ASC Jaraaf
AS des Douanes			4-0 Renaissance Sportive de Yoff
Mbour Petite Côte		0-3 Stade de Mbour
[May 28]
Ndar Guedj (Saint-Louis)	2-3 ASC Suneor (Diourbel)
ETICS de Mboro			1-2 ASC Yeggo des Sicap (Dakar)
US Gorée			5-1 DUC (Dakar)
ASC La Linguère (Saint-Louis)	3-0 Bargueth (Kébémer)
AS Pikine                       3-2 Casa Sports (Ziguinchor)        [aet]

Quarterfinals [Jul 8]
ASC Yeggo des Sicap (Dakar)     1-2 US Gorée                        
AS Pikine                       0-0 AS des Douanes                  [aet, 2-4 pen]
ASC Suneor (Diourbel)           0-1 Stade de Mbour 
ASC La Linguère (Saint-Louis)   1-2 Dakar Sacré-Cœur

Semifinals [Jul 22]
Stade de Mbour                  0-1 Dakar Sacré-Cœur		
US Gorée                        0-1 AS des Douanes

Final [Aug 2]
AS des Douanes                  3-1 Dakar Sacré-Cœur		


Coupe de l'Assemblée Nationale 2014

Participants:
AS Pikine (champions and national cup winners)
Olympique de Ngor (national cup finalist)
Guédiawaye FC (league cup winners)
Association Sportive des Forces Armées (National 1 champions)

NB: played at Stade Amadou Barry, Guédiawaye.

Semifinals [Nov 7]
ASFA              1-2 Olympique de Ngor
AS Pikine	  0-1 Guédiawaye FC

Third Place Match [Nov 8]
AS Pikine	  1-0 ASFA
 
Final [Nov 8]
Olympique de Ngor 2-2 Guédiawaye FC	[4-1 pen]


Ligue 2

Final Table:

 1.ASEC Ndiambour (Louga)        26  11 10  5  23-11  43  Promoted
 2.US Gorée                      26  11  9  6  33-18  42  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.ETICS de Mboro                26  10  8  8  24-25  38
 4.Dakar Sacré-Cœur              26   9  9  8  22-20  36
 5.Renaissance de Dakar          26  10  5 11  25-20  35
 6.ASFA                          26   9  8  9  21-21  35  [P]
 7.Ndar Guedj (Saint-Louis)      26   7 12  7  19-23  33
 8.Bargueth (Kébémer)            26   6 14  6  23-22  32
 9.DUC (Dakar)                   26   8  8 10  25-28  32  [R]
10.ASC Yeggo des Sicap (Dakar)   26   6 13  7  21-22  31  [R]
11.Cayor Foot FC (Tivaoune)      26   7 10  9  21-28  31  [P]
12.ASC Dahra (Dahra Djolof)      26   7 10  9  18-26  31
--------------------------------------------------------
13.ASC Saloum (Kaolack)          26   6 12  8  22-22  30  Relegated
14.Renaissance Sportive de Yoff  26   7  8 11  19-30  29  Relegated

NB: DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)
    ASFA = Association Sportive des Forces Armées

Round 1
[Dec 6]
Dahra           2-2 Saloum
Cayor           1-1 ETICS
[Dec 7]
Ndiambour       1-0 Bargueth
Ndar Guedj      0-0 RS Yoff
[Dec 8]
ASFA            0-0 Yeggo
Gorée           1-0 Renaissance D
DUC             1-1 Dakar SC

Round 2
[Dec 14]
ETICS           1-0 Dahra
Bargueth        3-1 Cayor
Saloum          0-0 Ndar Guedj
[Dec 15]
RS Yoff         2-1 Gorée
Yeggo           2-1 DUC
[Dec 16]
Renaissance D   2-0 ASFA
Dakar SC        1-1 Ndiambour

Round 3
[Dec 20]
Dahra           1-1 Bargueth
[Dec 21]
Ndiambour       1-0 Yeggo
Cayor           1-1 Dakar SC
[Dec 22]
Renaissance D   1-0 RS Yoff
Ndar Guedj      1-0 ETICS
[Dec 23]
ASFA            1-2 DUC
Gorée           1-0 Saloum

Round 4
[Dec 27]
Yeggo           2-2 Cayor
ETICS           0-0 Gorée
[Dec 28]
RS Yoff         0-1 ASFA
Saloum          0-1 Renaissance D
Dakar SC        2-0 Dahra
Bargueth        0-0 Ndar Guedj
DUC             1-0 Ndiambour

Round 5
[Dec 30]
Gorée           1-1 Bargueth
ASFA            1-1 Ndiambour
[Dec 31]
Renaissance D   5-1 ETICS
Cayor           0-1 DUC
Dahra           1-1 Yeggo
Ndar Guedj      1-0 Dakar SC
RS Yoff         1-0 Saloum

Round 6
[Jan 7]
ETICS           0-0 RS Yoff
Saloum          1-1 ASFA
Ndiambour       1-1 Cayor
Bargueth        1-1 Renaissance D
[Jan 8]
DUC             1-1 Dahra
Yeggo           2-2 Ndar Guedj
Dakar SC        0-1 Gorée

Round 7
[Jan 11]
Ndar Guedj      0-0 DUC
Saloum          1-2 ETICS
[Jan 12]
Dahra           0-0 Ndiambour
RS Yoff         2-2 Bargueth
ASFA            1-0 Cayor
[Jan 13]
Renaissance D   0-2 Dakar SC
Gorée           0-0 Yeggo

Round 8
[Feb 6]
Dakar SC        3-0 RS Yoff
[Feb 7]
ETICS           2-0 ASFA
Cayor           2-0 Dahra
Bargueth        0-0 Saloum
Ndiambour       0-0 Ndar Guedj
[Feb 9]
Yeggo           0-0 Renaissance D   
DUC             1-0 Gorée

Round 9
[Feb 14]
ETICS           3-0 Bargueth        [also reported 3-1]
[Feb 15]
ASFA            1-0 Dahra
RS Yoff         2-1 Yeggo
Ndar Guedj      0-2 Cayor
Saloum          0-0 Dakar SC
[Feb 16]
Gorée           0-0 Ndiambour
Renaissance D   3-0 DUC

Round 10
[Feb 20]
Dakar SC        0-1 ETICS
[Feb 21]
DUC             1-1 RS Yoff
Cayor           0-0 Gorée
Dahra           0-0 Ndar Guedj
Yeggo           2-0 Saloum
[Feb 22]
Bargueth        0-0 ASFA
Ndiambour       1-0 Renaissance D

Round 11
[Feb 25]
RS Yoff         1-1 Ndiambour
ETICS           2-2 Yeggo
Saloum          2-1 DUC
Gorée           6-1 Dahra
[Feb 26]
ASFA            1-1 Ndar Guedj
Bargueth        3-0 Dakar SC
Renaissance D   5-0 Cayor

Round 12
[Mar 1]
Ndiambour       2-0 Saloum
Cayor           1-0 RS Yoff
Ndar Guedj      1-1 Gorée
[Mar 2]
Dahra           2-0 Renaissance D
Dakar SC        1-0 ASFA
Yeggo           0-0 Bargueth
DUC             2-0 ETICS

Round 13
[Mar 6]
Renaissance D   1-0 Ndar Guedj
Dakar SC        1-1 Yeggo
[Mar 7]
ASFA            1-3 Gorée
Saloum          1-2 Cayor
Bargueth        0-0 DUC
ETICS           1-0 Ndiambour
RS Yoff         1-0 Dahra

Halfway Table:

 1.Renaissance de Dakar          13   7  2  4  19- 8  23
 2.ETICS de Mboro                13   6  4  3  14-12  22
--------------------------------------------------------
 3.US Gorée                      13   5  6  2  15- 7  21
 4.DUC (Dakar)                   13   5  5  3  12-11  20  [R]
 5.ASEC Ndiambour (Louga)        13   4  7  2   9- 6  19
 6.Dakar Sacré-Cœur              13   4  5  4  12-10  17
 7.Renaissance Sportive de Yoff  13   4  5  4  10-12  17
 8.Cayor Foot FC (Tivaoune)      13   4  5  4  13-16  17  [P]
 9.ASC Yeggo des Sicap (Dakar)   13   2  9  2  13-12  15  [R]
10.Bargueth (Kébémer)            13   2  9  2  11-10  15
11.Ndar Guedj (Saint-Louis)      13   2  9  2   6- 7  15
12.ASFA                          13   3  5  5   8-13  14  [P]
--------------------------------------------------------
13.ASC Dahra (Dahra Djolof)      13   1  6  6   8-18   9
14.ASC Saloum (Kaolack)          13   1  5  7   7-15   8

NB: DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)
    ASFA = Association Sportive des Forces Armées

Round 14
[Mar 27]
Yeggo           0-2 ASFA
Renaissance D   0-2 Gorée
[Mar 28]
ETICS           0-0 Cayor
[Mar 29]
Saloum          3-0 Dahra
Bargueth        0-0 Ndiambour
[Mar 30]
Dakar SC        1-0 DUC
RS Yoff         3-1 Ndar Guedj

Round 15
[Apr 7]
DUC             2-2 Yeggo
ASFA            2-1 Renaissance D
[Apr 8]
Dahra           1-2 ETICS
Cayor           1-0 Bargueth
Ndar Guedj      1-1 Saloum
Ndiambour       3-0 Dakar SC
[Apr 10]
Gorée           4-0 RS Yoff

Round 16
[Apr 17]
Yeggo           1-0 Ndiambour
DUC             1-1 ASFA
[Apr 18]
Dakar SC        0-0 Cayor
RS Yoff         0-0 Renaissance D
ETICS           1-2 Ndar Guedj
[Apr 19]
Bargueth        0-0 Dahra
[Apr 20]
Saloum          1-1 Gorée

Round 17
[Apr 27]
Cayor           0-1 Yeggo
Ndiambour       1-1 DUC
Dahra           2-0 Dakar SC
Ndar Guedj      2-2 Bargueth
[Apr 28]
Renaissance D   0-1 Saloum
ASFA            2-0 RS Yoff
Gorée           2-1 ETICS

Round 18
[May 2]
Bargueth        2-0 Gorée
ETICS           0-0 Renaissance D
Saloum          3-0 RS Yoff
[May 3]
Ndiambour       0-1 ASFA
[May 4]
DUC             1-3 Cayor
Yeggo           0-0 Dahra
Dakar SC        3-0 Ndar Guedj

Round 19
[May 8]
RS Yoff         1-2 ETICS
ASFA            0-0 Saloum
Renaissance D   1-0 Bargueth
Gorée           0-1 Dakar SC
[May 9]
Cayor           0-0 Ndiambour
Dahra           1-0 DUC
Ndar Guedj      1-0 Yeggo

Round 20
[May 15]
Dakar SC        0-0 Renaissance D
[May 16]
ETICS           0-0 Saloum
Cayor           1-0 ASFA
[May 17]
DUC             2-1 Ndar Guedj
Ndiambour       2-0 Dahra
Bargueth        1-0 RS Yoff
Yeggo           0-1 Gorée

Round 21
[May 23]
Dahra           1-0 Cayor
[May 24]
ASFA            2-0 ETICS
Saloum          3-1 Bargueth
Ndar Guedj      0-1 Ndiambour
RS Yoff         0-1 Dakar SC
[May 25]
Gorée           1-0 DUC
Renaissance D   1-2 Yeggo

Round 22
[May 30]
Dahra           2-0 ASFA
[May 31]
Bargueth        1-0 ETICS 
Cayor           0-1 Ndar Guedj
Ndiambour       1-0 Gorée
[Jun 1]
Yeggo           0-1 RS Yoff
[Jun 2]
Dakar SC        1-1 Saloum
DUC             0-1 Renaissance D

Round 23 [Jun 7]
ETICS           1-0 Dakar SC        
Saloum          0-0 Yeggo           [also reported 1-1]
Ndar Guedj      0-1 Dahra           
RS Yoff         2-1 DUC             
Gorée           5-1 Cayor           
ASFA            1-1 Bargueth        
Renaissance D   0-2 Ndiambour       

Round 24
[Jun 14]
Cayor           0-1 Renaissance D   
Ndiambour       1-0 RS Yoff         
Ndar Guedj      1-0 ASFA            
DUC             3-1 Saloum          
Yeggo           1-1 ETICS           
[Jun 15]
Dahra           0-0 Gorée           
[Jun 16]
Dakar SC        2-2 Bargueth        

Round 25
[Jun 19]
ASFA            0-1 Dakar SC        
[Jun 21]
Gorée           2-2 Ndar Guedj      
Bargueth        1-0 Yeggo           
ETICS           1-0 DUC             
Saloum          1-0 Ndiambour       
RS Yoff         2-2 Cayor           
Renaissance D   1-2 Dahra           

Round 26 [Jun 29]
Gorée           0-2 ASFA            
Yeggo           1-0 Dakar SC        
DUC             2-1 Bargueth        
Ndar Guedj      1-0 Renaissance D   
Dahra           0-0 RS Yoff         
Ndiambour       3-1 ETICS           
Cayor           0-0 Saloum          

Final Table:

 1.ASEC Ndiambour (Louga)        26  11 10  5  23-11  43  Promoted
 2.US Gorée                      26  11  9  6  33-18  42  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.ETICS de Mboro                26  10  8  8  24-25  38
 4.Dakar Sacré-Cœur              26   9  9  8  22-20  36
 5.Renaissance de Dakar          26  10  5 11  25-20  35
 6.ASFA                          26   9  8  9  21-21  35  [P]
 7.Ndar Guedj (Saint-Louis)      26   7 12  7  19-23  33
 8.Bargueth (Kébémer)            26   6 14  6  23-22  32
 9.DUC (Dakar)                   26   8  8 10  25-28  32  [R]
10.ASC Yeggo des Sicap (Dakar)   26   6 13  7  21-22  31  [R]
11.Cayor Foot FC (Tivaoune)      26   7 10  9  21-28  31  [P]
12.ASC Dahra (Dahra Djolof)      26   7 10  9  18-26  31
--------------------------------------------------------
13.ASC Saloum (Kaolack)          26   6 12  8  22-22  30  Relegated
14.Renaissance Sportive de Yoff  26   7  8 11  19-30  29  Relegated

NB: DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)
    ASFA = Association Sportive des Forces Armées

Promoted: Génération Foot, Teungueth FC

2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 12 Nov 2015

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.