Senegal 2016/17


Ligue 1br> Cup Tournaments

Ligue 1

Final Table:

 1.Génération Foot               26  17  6  3  52-23  57  [P]  Champions
 2.Guédiawaye FC                 26  12  8  6  29-22  44
 3.Diambars de Saly              26  10 10  6  33-24  40
 4.ASC Jaraaf                    26  11  6  9  37-27  39
 5.Casa Sports (Ziguinchor)      26  10  8  8  27-33  38
 6.ASC Niary Tally (Dakar)       26   9 10  7  31-24  37
 7.Mbour Petite Côte             26   8  9  9  29-37  33
 8.US Ouakam                     26   7 11  8  22-24  32       Demoted
 9.Stade de Mbour                26   7  9 10  22-24  30
10.AS des Douanes                26   6 11  9  28-33  29
11.Teungueth FC                  26   6 10 10  24-32  28  [P]
12.ASEC Ndiambour (Louga)        26   6  9 11  26-41  27
--------------------------------------------------------
13.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   6  8 12  24-32  26
14.US Gorée                      26   4 11 11  19-27  23  [C]  Relegated

NB: ASC La Linguère (Saint-Louis) were reprieved from relegation after US Ouakam were
    forcibly relegated as punishment for the incidents at the 2017 final of the league
    cup, in which 8 people died.

Round 1
[Nov 4]
Niary Tally     1-0 Douanes         
[Nov 5]
Génération Foot 1-2 Casa Sports     
Diambars        1-3 Jaraaf          
Teungueth       3-1 Linguère        
Ouakam          1-1 Mbour PC        
[Nov 6]
Ndiambour       1-1 Guédiawaye      
Stade Mbour     0-1 Gorée           

Round 2
[Nov 13]
Douanes         1-2 Stade Mbour     
Guédiawaye      1-0 Niary Tally     
Linguère        3-4 Génération Foot 
Mbour PC        1-1 Diambars        
Casa Sports     4-1 Ndiambour       
Jaraaf          1-0 Teungueth       
[Nov 14]
Gorée           1-1 Ouakam          

Round 3 [Nov 22]
Gorée           1-1 Douanes         
Génération Foot 1-1 Jaraaf          
Diambars        2-1 Ouakam          
Ndiambour       0-0 Linguère        
Teungueth       3-0 Mbour PC        
Niary Tally     4-0 Casa Sports     
Stade Mbour     2-0 Guédiawaye      

Round 4
[Nov 26]
Ouakam          2-0 Teungueth       
Diambars        1-0 Gorée           
Casa Sports     1-0 Stade Mbour     
Jaraaf          5-2 Ndiambour       
[Nov 27]
Guédiawaye      1-4 Douanes         
Linguère        1-1 Niary Tally     
Mbour PC        0-0 Génération Foot 

Round 5
[Dec 3]
Gorée           1-1 Guédiawaye      
Génération Foot 2-1 Ouakam          
Teungueth       0-1 Diambars        
Niary Tally     1-0 Jaraaf          
[Dec 4]
Ndiambour       1-2 Mbour PC        
Douanes         1-0 Casa Sports     
[Dec 5]
Stade Mbour     1-0 Linguère        

Round 6
[Dec 14]
Ouakam          2-2 Ndiambour       
Diambars        1-1 Génération Foot 
Linguère        2-0 Douanes         
Teungueth       0-0 Gorée           
Mbour PC        1-1 Niary Tally     
Jaraaf          1-1 Stade Mbour     
[May 3]
Casa Sports     awd Guédiawaye      [awarded 0-3; match forbidden by local authorities]

Round 7
[Dec 18]
Niary Tally     0-1 Ouakam          
Génération Foot 3-0 Teungueth       
Ndiambour       1-1 Diambars        
Guédiawaye      1-0 Linguère        
Gorée           1-1 Casa Sports     
Stade Mbour     1-1 Mbour PC        
[Dec 19]
Douanes         0-1 Jaraaf          

Round 8 [Dec 23]
Jaraaf          0-1 Guédiawaye      
Génération Foot 2-0 Gorée           
Diambars        0-0 Niary Tally     
Mbour PC        1-2 Douanes         
Linguère        1-1 Casa Sports     
Teungueth       2-2 Ndiambour       
Ouakam          0-0 Stade Mbour     

Round 9
[Dec 29]
Stade Mbour     0-0 Diambars        
Niary Tally     5-1 Teungueth       
[Dec 30]
Douanes         2-1 Ouakam          
Ndiambour       1-2 Génération Foot [abandoned at 1-2 in 86'; result stood]
Guédiawaye      4-2 Mbour PC        
Casa Sports     2-0 Jaraaf          
Gorée           0-1 Linguère        

Round 10
[Jan 7]
Génération Foot 2-0 Niary Tally     
Diambars        3-1 Douanes         
Mbour PC        1-0 Casa Sports     
[Jan 8]
Jaraaf          1-0 Linguère        
Ndiambour       2-1 Gorée           
Teungueth       2-0 Stade Mbour     
Ouakam          1-3 Guédiawaye      

Round 11
[Feb 19]
Douanes         1-1 Teungueth       
Linguère        3-1 Mbour PC        
Guédiawaye      0-1 Diambars        
Stade Mbour     2-0 Génération Foot 
Casa Sports     1-0 Ouakam          
[Mar 1]
Niary Tally     4-1 Ndiambour       
Gorée           0-0 Jaraaf          

Round 12
[Feb 25]
Ouakam          1-1 Linguère        
Diambars        1-1 Casa Sports     
Génération Foot 4-1 Douanes         
Teungueth       0-1 Guédiawaye      
Ndiambour       1-0 Stade Mbour     
Niary Tally     0-0 Gorée           
[Feb 26]
Mbour PC        0-0 Jaraaf          

Round 13
[Mar 4]
Gorée           1-2 Mbour PC        
Casa Sports     1-0 Teungueth       
Linguère        0-0 Diambars        
Douanes         0-0 Ndiambour       
[Mar 5]
Guédiawaye      1-1 Génération Foot 
Stade Mbour     0-1 Niary Tally     
[Mar 6]
Jaraaf          3-1 Ouakam          

Round 14
[Mar 18]
Douanes         1-1 Niary Tally     
Casa Sports     0-1 Génération Foot 
Jaraaf          2-1 Diambars        
[Mar 19]
Linguère        2-4 Teungueth       
Guédiawaye      0-0 Ndiambour       
Mbour PC        1-0 Ouakam          
Gorée           0-0 Stade Mbour     

Round 15
[Mar 25]
Ouakam          0-0 Gorée           
Génération Foot 2-0 Linguère        
Teungueth       1-0 Jaraaf          
Diambars        0-1 Mbour PC        
Niary Tally     0-1 Guédiawaye      
[Mar 26]
Ndiambour       2-3 Casa Sports     
Stade Mbour     0-0 Douanes         

Round 16
[Apr 1]
Ouakam          2-1 Diambars        
Casa Sports     2-2 Niary Tally     
Guédiawaye      1-0 Stade Mbour     
Jaraaf          2-3 Génération Foot 
[Apr 2]
Linguère        2-0 Ndiambour       
Mbour PC        1-1 Teungueth       
[Apr 5]
Douanes         3-1 Gorée           

Round 17
[Apr 8]
Génération Foot 2-0 Mbour PC        
Teungueth       1-1 Ouakam          
Niary Tally     1-0 Linguère        
[Apr 9]
Ndiambour       1-2 Jaraaf          
Stade Mbour     2-1 Casa Sports     
[Apr 10]
Gorée           0-0 Diambars        
Douanes         1-1 Guédiawaye      

Round 18 [Apr 15]
Ouakam          1-0 Génération Foot 
Mbour PC        0-1 Ndiambour       
Diambars        2-1 Teungueth       
Casa Sports     0-0 Douanes         
Linguère        1-1 Stade Mbour     
Guédiawaye      1-1 Gorée           
Jaraaf          0-2 Niary Tally     

Round 19
[Apr 22]
Niary Tally     1-3 Mbour PC        
Génération Foot 1-1 Diambars        
Douanes         1-2 Linguère        
[Apr 23]
Stade Mbour     1-2 Jaraaf          
Guédiawaye      0-1 Casa Sports     
Ndiambour       0-1 Ouakam          
Gorée           3-0 Teungueth       

Round 20
[May 6]
Jaraaf          2-2 Douanes         
Ouakam          1-1 Niary Tally     
Teungueth       0-2 Génération Foot 
Casa Sports     1-0 Gorée           
Diambars        2-3 Ndiambour       
Mbour PC        1-3 Stade Mbour     
[May 7]
Linguère        0-2 Guédiawaye      

Round 21
[May 13]
Casa Sports     0-0 Linguère        
Douanes         2-2 Mbour PC        
[May 14]
Gorée           1-2 Génération Foot 
Guédiawaye      2-0 Jaraaf          
Ndiambour       1-1 Teungueth       
Stade Mbour     1-1 Ouakam          
Niary Tally     0-0 Diambars        

Round 22
[May 20]
Ouakam          0-1 Douanes         
Jaraaf          6-0 Casa Sports     
[May 21]
Génération Foot 5-0 Ndiambour       
Teungueth       0-0 Niary Tally     
Diambars        2-1 Stade Mbour     
Linguère        3-1 Gorée           
Mbour PC        1-1 Guédiawaye      

Round 23
[Jun 2]
Niary Tally     2-2 Génération Foot 
[Jun 4]
Gorée           0-1 Ndiambour       
Douanes         1-3 Diambars        
Guédiawaye      0-0 Ouakam          
Linguère        0-0 Jaraaf          
Casa Sports     3-1 Mbour PC        
Stade Mbour     0-0 Teungueth       

Round 24 [Jun 11]
Génération Foot 4-2 Stade Mbour     
Jaraaf          1-2 Gorée           
Ndiambour       2-0 Niary Tally     
Diambars        0-1 Guédiawaye      
Teungueth       1-1 Douanes         
Mbour PC        2-1 Linguère        
Ouakam          0-0 Casa Sports     

Round 25 [Jun 18]
Jaraaf          4-1 Mbour PC        
Gorée           3-1 Niary Tally     
Douanes         1-2 Génération Foot 
Casa Sports     2-5 Diambars        
Linguère        0-1 Ouakam          
Guédiawaye      1-2 Teungueth       
Stade Mbour     1-0 Ndiambour       

Round 26 [Jun 24]
Diambars        3-0 Linguère        
Génération Foot 3-0 Guédiawaye      
Mbour PC        2-0 Gorée           
Ndiambour       0-0 Douanes         
Niary Tally     2-1 Stade Mbour     
Ouakam          1-0 Jaraaf          
Teungueth       0-0 Casa Sports     

Final Table:

 1.Génération Foot               26  17  6  3  52-23  57  [P]  Champions
 2.Guédiawaye FC                 26  12  8  6  29-22  44
 3.Diambars de Saly              26  10 10  6  33-24  40
 4.ASC Jaraaf                    26  11  6  9  37-27  39
 5.Casa Sports (Ziguinchor)      26  10  8  8  27-33  38
 6.ASC Niary Tally (Dakar)       26   9 10  7  31-24  37
 7.Mbour Petite Côte             26   8  9  9  29-37  33
 8.US Ouakam                     26   7 11  8  22-24  32       Demoted
 9.Stade de Mbour                26   7  9 10  22-24  30
10.AS des Douanes                26   6 11  9  28-33  29
11.Teungueth FC                  26   6 10 10  24-32  28  [P]
12.ASEC Ndiambour (Louga)        26   6  9 11  26-41  27
--------------------------------------------------------
13.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   6  8 12  24-32  26
14.US Gorée                      26   4 11 11  19-27  23  [C]  Relegated

NB: ASC La Linguère (Saint-Louis) were reprieved from relegation after US Ouakam were
    forcibly relegated as punishment for the incidents at the 2017 final of the league
    cup, in which 8 people died.

Promoted: Dakar Sacré Cœur, Sonacos de Diourbel


Cup Tournaments

Coupe du Sénégal

Coupe du Sénégal 2017

1/32 Finals
[May 16]
US Rail                 3-1 Kawral de Vélingara
[Jun 18]
AS Saloum                2-1 Africa Promo Foot
AS Cambérène             1-1 Africa Foot              [4-3 pen]
Darou Salam Sébikotane   awd Santhiaba Zinguinchor    [Santhiaba forfeited]   
Ndiambour de Loga        1-0 Ndar Guedj
Bargueth                 awd Zig Inter FC             [Zig Inter FC forfeited]
Avenir Mbacké            0-1 Stade de Mbour
[May 19]
Assur de Richard-Toll    0-4 Diambars
Kaolack FC               0-3 Pikine
EJ Fatick                0-2 Jamono de Fatrick
Racing Dakar             1-3 Stade de Thiaroye
ASC HLM                  lt  ETICS
US Parcelles Assainies   0-1 CNEPS de Thiès         
Teungueth FC             1-0 ASFA
Etoile Lusithana         3-0 Xayane de Yené
Port Autonome de Dakar   2-0 Kayor Foot 
Thiès qualifier 1        2-1 Thiès FC  
AFA                      0-0 ASC Dahra                [4-5 pen] 
[played later]
AJEL de Rufisque         1-2 Noyau Sportif FBC Iyane   
DSC                      lt  AS Douanes
AC Darou Salam           lt  SONACOS
Yeggo                    lt  Renaissance Dakar
Walidaan Thiès            -  Thiès qualifier 2
DUC                      bt  Linguère
US Gorée                 bt  SoFa FC 
Génération Foot          1-2 Mbour Petite Côte        
[May 24]
AS Kolda                 lt  Casa Sport
AS Kaffrine              bt  Niary Tally
Olympique Ngor           lt  Jaraaf
Université de St.-Louis  bt  US Ouakam
[May 27]
Zig Inter AC             lt  Guédiawaye FC
 
1/16 Finals
[Jun 14]
AS Saloum                3-2 Casa Sport
Guédiawaye FC            1-1 Diambars                 [aet, 3-5 pen]
AS Douanes               1-0 Jaraaf     
Jamono de  Fatick        2-0 Bargueth
US Gorée                 1-2 Etoile Lusithana             
Stade de Thiaroye        1-4 Stade de Mbour
AS Saly                  2-0 CNEPS de Thiès 
NS de Matam              1-1 Cossane de Khombole      [aet, 11-12 pen]
[Jun 15]
Port Autonome de Dakar   2-1 SONACOS
AS Pikine                4-0 AS Kaffrine                   
Teungueth FC             2-0 Renaissance Dakar
ASC  Cambérène           2-1 RS Yoff 
US Rail                  1-0 ASC Dahra   
Mbour Petite Côte        3-0 Darou Salam Sébikotane   [aet] 
Université de St.-Louis  1-1 ETICS                    [aet, 2-4 pen]
Ndiambour de Louga       1-0 DUC  
 
1/8 Finals
[Jul 29]
Diambars                 2-0 AS Saloum
US Rail                  1-0 AS Pikine
Cossane de Khombole      0-1 Teungueth FC              
[Jul 30]
AJ Saly                  0-2 Port Autonome de Dakar
[Aug 1]
Stade de Mbour           5-1 Etoile Lusitana
Mbour Petite Côte        1-0 AS Douanes
Ndiambour de Louga       2-1 Jamono de Fatick
ETICS                    0-1 Cambérène  
 
Quarterfinals [Aug ?]
Port Autonome de Dakar   1-0 US Rail
Diambars                 1-2 Mbour Petite Côte        [aet]     
Teungueth FC             1-0 Cambérène
Stade de Mbour           2-2 Ndiambour de Louga       [aet, 3-2 pen]   
 
Semifinals
[Aug 19]
Mbour Petite Côte        1-0 Teungueth FC             [aet]
[Aug 20]
Stade de Mbour           1-0 Port Autonome de Dakar
 
Final [Sep 9]
Mbour Petite Côte        1-0 Stade de Mbour

2015/16

2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 21 Feb 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.