Senegal 2018/19


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2
Regional Leagues

Ligue 1

Final Table:

 1.Génération Foot               26  13 12  1  43-18  51       Champions
 2.ASC Jaraaf                    26  10 11  5  28-17  41  [C]
 3.Dakar Sacré-Cœur              26   8 14  4  26-21  38
 4.AS des Douanes                26  10  7  9  24-24  37
 5.AS Pikine                     26   8 12  6  28-24  36  [P]
 6.Teungueth FC                  26   9  9  8  28-29  36
 7.Stade de Mbour                26   7 12  7  21-24  33
 8.Casa Sports (Ziguinchor)      26   6 14  6  23-20  32
 9.US Gorée                      26   7 11  8  31-29  32  [P]
10.ASEC Ndiambour (Louga)        26   7 11  8  29-28  32
11.Mbour Petite Côte             26   7 10  9  24-27  31
12.ASC Niary Tally (Dakar)       26   7 10  9  22-27  31
--------------------------------------------------------
13.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   5  9 12  20-33  24       Relegated
14.Sonacos (Diourbel)            26   4  6 16  15-41  18       Relegated

Round 1
[Nov 3]
Jaraaf          1-1 Mbour PC        
[Nov 4]
Gorée           2-1 Casa Sports     
Teungueth       3-0 Sacré-Cœur      
Sonacos         1-3 Génération Foot 
Linguère        1-1 Niary Tally     
Stade Mbour     1-1 Pikine          
Douanes         1-0 Ndiambour       

Round 2
[Nov 10]
Génération Foot 3-2 Linguère        
Mbour PC        0-1 Teungueth       
Sacré-Cœur      1-0 Douanes         
[Nov 11]
Niary Tally     1-1 Gorée           
Ndiambour       1-0 Sonacos         
Casa Sports     0-0 Stade Mbour     
Pikine          2-1 Jaraaf          

Round 3
[Nov 15]
Teungueth       0-0 Jaraaf          
Douanes         1-0 Mbour PC        
[Nov 16]
Pikine          1-1 Casa Sports     
Linguère        0-0 Ndiambour       
Stade Mbour     2-1 Niary Tally     
Gorée           1-1 Génération Foot 
Sonacos         0-2 Sacré-Cœur      

Round 4
[Nov 22]  
Génération Foot 0-0 Stade Mbour     
Jaraaf          1-1 Douanes         
[Nov 24]
Sacré-Cœur      2-2 Linguère        
Teungueth       0-1 Pikine          
[Nov 25]
Mbour PC        0-1 Sonacos         
Ndiambour       0-0 Gorée           
Niary Tally     1-1 Casa Sports     

Round 5
[Dec 8]
Gorée           2-2 Sacré-Cœur      
Stade Mbour     0-0 Ndiambour       
[Dec 9]
Pikine          3-0 Niary Tally     
Casa Sports     0-0 Génération Foot 
Douanes         1-1 Teungueth       
Linguère        1-0 Mbour PC        
[Dec 10]
Sonacos         0-2 Jaraaf          

Round 6
[Dec 15]
Sacré-Cœur      1-0 Stade Mbour     
Teungueth       1-0 Sonacos         
[Dec 16]
Ndiambour       1-1 Casa Sports     
Douanes         0-1 Pikine          
Mbour PC        2-1 Gorée           
[Dec 26]
Génération Foot 2-0 Niary Tally     
Jaraaf          1-1 Linguère        

Round 7
[Dec 21]
Niary Tally     1-2 Ndiambour       
[Dec 23]
Stade Mbour     1-1 Mbour PC        
Casa Sports     1-1 Sacré-Cœur      
Sonacos         2-2 Douanes         
Linguère        1-2 Teungueth       
[Jan 2]
Gorée           2-2 Jaraaf          
[Jan 9]
Pikine          0-0 Génération Foot 

Round 8
[Dec 30]
Sacré-Cœur      2-0 Niary Tally     
Sonacos         2-2 Pikine          
Douanes         4-1 Linguère        
Ndiambour       3-3 Génération Foot 
Teungueth       2-1 Gorée           
Jaraaf          3-1 Stade Mbour     
[Feb 14]
Mbour PC        1-1 Casa Sports     

Round 9
[Jan 5]
Génération Foot 1-1 Sacré-Cœur      
Niary Tally     2-0 Mbour PC        
[Jan 6]
Pikine          1-1 Ndiambour       
Casa Sports     1-0 Jaraaf          
Stade Mbour     1-4 Teungueth       
Linguère        1-1 Sonacos         
Gorée           0-1 Douanes         

Round 10
[Jan 12]
Mbour PC        0-1 Génération Foot 
[Jan 13]
Teungueth       0-3 Casa Sports     
Linguère        0-0 Pikine          
Douanes         1-1 Stade Mbour     
Sonacos         0-3 Gorée           
Sacré-Cœur      2-2 Ndiambour       
[Feb 14]
Jaraaf          0-0 Niary Tally     

Round 11
[Jan 19]
Ndiambour       2-3 Mbour PC        
Stade Mbour     1-0 Sonacos         
[Jan 20]
Pikine          0-0 Sacré-Cœur      
Casa Sports     1-0 Douanes         
[Feb 14]
Gorée           1-0 Linguère        
[Mar 13]
Génération Foot 2-1 Jaraaf          
Niary Tally     0-0 Teungueth       

Round 12
[Jan 26]
Teungueth       2-2 Génération Foot 
[Jan 27]
Gorée           0-1 Pikine          
Jaraaf          2-1 Ndiambour       
Sonacos         1-0 Casa Sports     
Linguère        1-0 Stade Mbour     
Douanes         0-1 Niary Tally     
Mbour PC        1-1 Sacré-Cœur      

Round 13
[Feb 2]
Niary Tally     1-0 Sonacos         
Génération Foot 2-0 Douanes         
[Feb 3]
Ndiambour       0-0 Teungueth       
Casa Sports     2-0 Linguère        
Sacré-Cœur      1-1 Jaraaf          
Pikine          2-0 Mbour PC        
Stade Mbour     1-1 Gorée           

Round 14
[Feb 10]
Niary Tally     0-0 Linguère        
Pikine          1-2 Stade Mbour     
Mbour PC        1-1 Jaraaf          
Casa Sports     1-1 Gorée           
Ndiambour       3-0 Douanes         
Sacré-Cœur      2-1 Teungueth       
[Apr 18]
Génération Foot 6-0 Sonacos         

Round 15
[Feb 18]
Jaraaf          1-0 Pikine          
Sonacos         0-1 Ndiambour       
Linguère        0-1 Génération Foot 
Stade Mbour     1-0 Casa Sports     
Douanes         1-1 Sacré-Cœur      
[Feb 19]
Teungueth       1-2 Mbour PC        
[Apr 3]
Gorée           0-1 Niary Tally     

Round 16
[Mar 9]
Génération Foot 1-0 Gorée           
Niary Tally     1-1 Stade Mbour     
[Mar 10]
Jaraaf          0-1 Teungueth       
Mbour PC        1-0 Douanes         
Casa Sports     2-1 Pikine          
Ndiambour       1-0 Linguère        
Sacré-Cœur      0-0 Sonacos         

Round 17
[Mar 16]
Gorée           2-0 Ndiambour       
[Mar 17]
Pikine          1-1 Teungueth       
Sonacos         0-2 Mbour PC        
Casa Sports     0-0 Niary Tally     
Stade Mbour     1-1 Génération Foot 
Douanes         0-0 Jaraaf          
Linguère        2-1 Sacré-Cœur      

Round 18 [Mar 25]
Jaraaf          4-0 Sonacos         
Génération Foot 2-2 Casa Sports     
Mbour PC        3-0 Linguère        
Teungueth       0-1 Douanes         
Ndiambour       0-1 Stade Mbour     
Niary Tally     2-1 Pikine          
Sacré-Cœur      0-1 Gorée           

Round 19
[Mar 30]
Niary Tally     1-1 Génération Foot 
Gorée           1-1 Mbour PC        
[Mar 31]
Stade Mbour     0-1 Sacré-Cœur      
Linguère        0-1 Jaraaf          
Pikine          2-0 Douanes         
Casa Sports     3-1 Ndiambour       
Sonacos         1-0 Teungueth       

Round 20 [Apr 7]
Mbour PC        0-0 Stade Mbour     
Sacré-Cœur      3-1 Casa Sports     
Génération Foot 1-1 Pikine          
Teungueth       2-1 Linguère        
Douanes         2-1 Sonacos         
Ndiambour       3-0 Niary Tally     
Jaraaf          1-0 Gorée           

Round 21
[Apr 13]
Niary Tally     0-0 Sacré-Cœur      
[Apr 14]
Gorée           1-1 Teungueth       
Casa Sports     1-1 Mbour PC        
Pikine          1-1 Sonacos         
Stade Mbour     1-2 Jaraaf          
Génération Foot 2-0 Ndiambour       
Linguère        0-1 Douanes         

Round 22
[Apr 20]
Douanes         3-1 Gorée           
Teungueth       0-0 Stade Mbour     
[Apr 22]
Jaraaf          0-0 Casa Sports     
Sonacos         1-2 Linguère        
Ndiambour       3-0 Pikine          
Sacré-Cœur      0-1 Génération Foot 
Mbour PC        3-2 Niary Tally     

Round 23 [Apr 28]
Génération Foot 3-0 Mbour PC        
Casa Sports     0-1 Teungueth       
Pikine          2-3 Linguère        
Stade Mbour     0-0 Douanes         
Gorée           2-1 Sonacos         
Ndiambour       0-0 Sacré-Cœur      
Niary Tally     0-1 Jaraaf          

Round 24
[May 4]
Sacré-Cœur      0-0 Pikine          
Teungueth       0-2 Niary Tally     
Jaraaf          0-0 Génération Foot 
[May 5]
Douanes         1-0 Casa Sports     
Sonacos         0-1 Stade Mbour     
Linguère        1-1 Gorée           
Mbour PC        0-0 Ndiambour       

Round 25 [May 12]
Génération Foot 4-0 Teungueth       
Pikine          2-2 Gorée           
Ndiambour       0-2 Jaraaf          
Sacré-Cœur      1-1 Mbour PC        
Casa Sports     0-0 Sonacos         
Niary Tally     3-1 Douanes         
Stade Mbour     2-0 Linguère        

Round 26
[May 18]
Douanes         2-0 Génération Foot 
Gorée           4-2 Stade Mbour     
Jaraaf          0-1 Sacré-Cœur       
Mbour PC        0-1 Pikine          
Teungueth       4-4 Ndiambour       
[May 19]
Linguère        0-0 Casa Sports     
Sonacos         2-1 Niary Tally     

Final Table:

 1.Génération Foot               26  13 12  1  43-18  51       Champions
 2.ASC Jaraaf                    26  10 11  5  28-17  41  [C]
 3.Dakar Sacré-Cœur              26   8 14  4  26-21  38
 4.AS des Douanes                26  10  7  9  24-24  37
 5.AS Pikine                     26   8 12  6  28-24  36  [P]
 6.Teungueth FC                  26   9  9  8  28-29  36
 7.Stade de Mbour                26   7 12  7  21-24  33
 8.Casa Sports (Ziguinchor)      26   6 14  6  23-20  32
 9.US Gorée                      26   7 11  8  31-29  32  [P]
10.ASEC Ndiambour (Louga)        26   7 11  8  29-28  32
11.Mbour Petite Côte             26   7 10  9  24-27  31
12.ASC Niary Tally (Dakar)       26   7 10  9  22-27  31
--------------------------------------------------------
13.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   5  9 12  20-33  24       Relegated
14.Sonacos (Diourbel)            26   4  6 16  15-41  18       Relegated


Cup Tournaments

Coupe du Sénégal | Coupe de la Ligue | Coupe du Haut Conseil des Collectivités Territoriales 

Coupe du Sénégal 2019

Preliminary Round 1
[Dec 26]
Académie Wawade        lt  Académie Olympique Sport
AS Police              bt  Cheman
Angelo Africa          bt  Atlantic
Karack FC              lt  Xayaane
AS Thiossane           bt  UF Yeumbeul 
[Dec 27]
Gazelles               lt  Diamono de Dakar
Sangalkam              lt  Medina FC
[Dec 28]
CSAD                   bt  SICAP FC
ISEG Sport             bt  AFA
Dakar SC               bt  Zone B
[Jan 12]
Avenir de Thiaroye     lt  ASC Espoirs de Guédiawaye
Africa Foot            bt  Excellence Foot   
  
Preliminary Round 2
[Jan 12]
AS Thiossane           lt  Medina FC
Stade de Thiaroye      lt  Wallydaan de Dakar  
[Jan 14]
Mbao                   lt  Oslo FA
[Jan 15]
Angelo Africa          lt  Xaayaane                      
[Jan 24]
CSAD                   bt  Dakar SC
ISEG Sport             lt  HLM Grand-Yoff
AS Police              1-3 ASC Espoirs de Guédiawaye  
Africa Foot            bt  USPA
Diamono de Dakar       bt  ASFA  
[date ?]
Xayaane                 -  Avenir de Dakar 
Académie Darou-Salaam  bt  Académie Olympique Sport
 
Preliminary Round 3
[Jan 31]
HLM Grand-Yoff         2-1 ASC Espoirs de Guédiawaye 
[dates ?]
Wallydaan de Dakar     bt  Africa Foot 
Medina FC              lt  Diamono de Dakar
Xayaane/Avenir Dakar   lt  Oslo FA
 
Main Tournament

1/32 Finals
[Feb 6]
ETICS de Mboro         0-1 Stade de Mbour
Teungueth FC           2-1 Cayor Foot
AS Pikine              0-0 ASC Jeanne d'Arc Dakar [6-5 pen]
Thiès FC               0-1 ASC Cambérène
RS Yoff                0-1 US Gorée
Diamono de Dakar       0-3 Casa Sports
Olympique Ziguinchor   3-1 Mama Nguedj de Joal
Africa Promo Foot      0-2 ASC Ndiambour               
Guédiawaye FC          0-1 ASC Jaraaf de Dakar
[Feb 7]
ASC HLM                bt  AS Douanes
ASC La Linguère        awd ASC Kaffrine           [awarded 2-0, Kaffrine forfeited] 
Darou-Salam Sebikotane lt  NGB Niary Tally
Génération Foot        3-1 CNEPS Excellence de Thiès
HLM Grand-Yoff         bt  Mbour Petie Côte
Amitié FC de Thiès     bt  Ndar Guedj
US Rail                bt  Olympique de Ngor
Académie Darou-Salam   3-2 Wallydaan de Dakar
Avenir de Mbacké       lt  ASC Port Autonome
UGB (Saint-Louis)      bt  ASC Khombole
Renaissance de Dakar   bt  AJEL de Rufisque   
AS Dakar Sacre-Cœur    bt  Jamono de Fatick
ASSUR                  bt  UAS Ziguinchor
Jamono de Kaolack      lt  Wallydaan de Thiès
US Ouakam              bt  Racing de Dakar
Etoile Lusitana        bt  Keur Madior FC
Diambars FC            bt  ASC Saloum
Demba Diop de Mbour    bt  Yeggo Foot Pro
Athletic de St.-Louis  lt  SONACOS
ASC Nguélémou Kaffrine bt  Santhiaba Ziguinchor
DUC                    bt  CSAD
EJ Fatick              bt  Bargueth de Kébémer
Saly SC                lt  Oslo FA  
 
1/16 Finals
[Mar 20]
Académie Darou-Salam   4-0 ASC Port Autonome
AS Dakar Sacre-Cœur    2-1 Stade de Mbour         [aet]
Casa Sports            2-5 Diambars FC            [aet]
ASC Ndiambour          1-0 US Ouakam              [aet] 
ASSUR                  1-0 US Rail
Teungueth FC           1-0 Demba Diop de Mbour
AS Cambérène           0-1 US Gorée
ASC Nguélémou          0-2 Wallydaan de Thiès
SONACOS                0-1 Génération Foot   
[Mar 21]
UGB (Saint-Louis)      1-0 ASC Jaraaf de Dakar
ASC La Linguère        3-1 Etoile Lusatana        [aet] 
DUC                    awd Olympique Ziguinchor   [awarded 2-0, Olympique forfeited] 
Oslo FA                1-0 AS Pikine
HLM Grand-Yoff         1-0 Renaissance de Dakar
ASC HLM                2-1 EJ Fatick
NGB Niary Tally        bt  Amitié FC de Thiès                       
 
1/8 Finals [Apr 24,25]
AS Dakar Sacre-Cœur    0-1 Diambars FC 
HLM Grand-Yoff         1-0 ASC Ndiambour
DUC                    1-2 NGB Niary Tally        
UGB (Saint-Louis)      1-0 Génération Foot
Académie Darou-Salam   1-3 Teungueth FC
US Gorée               1-0 Wallydaan de Thiès
ASC La Linguère        2-1 ASSUR
ASC HLM                0-1 Oslo FA  
 
Quarterfinals [May 8] 
NGB Niary Tally        2-1 ASC La Linguère 
Teungueth FC           1-0 Oslo FA
UGB (Saint-Louis)      2-0 HLM Grand-Yoff
US Gorée               2-1 Diambars FC 
 
Semifinals
[May 22]
Teungueth FC           1-0 UGB (Saint-Louis)      
[May 26]
NGB Niary Tally        1-3 US Gorée 
 
Final [Jun 9, stade Lat Dior, Thiès]
US Gorée               0-1 Teungueth FC
  [Baboucarr Sall 51]
 
Coupe de la Ligue 2018/19

Round 1
[Dec 1]
AS Dakar Sacre-Cœur    1-0 ASC La Linguère
Africa Promo Foot      2-1 ETICS de Mboro
EJ Fatick              0-1 Casa Sports
ASC Port Autonome      0-2 Mbour Petite Côte
US Ouakam              0-1 CNEPS Excellence de Thiès
[Dec 2]
Renaissance de Dakar   0-2 Teungueth FC
ASC Yeggo              1-3 Amitié FC
ASC SONACOS            5-1 Jamono Fatick 
NGB Niary Tally        1-0 Guédiawaye FC
ASC Ndiambour          1-0 AS Douanes
US Gorée               3-0 DUC
[Dec 26]
Diambars FC            1-0 Keur Madior FC   
 
1/8 Finals
[Apr 5]
Amitié FC              0-1 Africa Promo Foot
CNEPS Excellence       0-3 Mbour Petite Côte
ASC Dakar Sacre-Cœur   0-3 AS Pikine  
[Mar 6]
US Gorée               1-0 Casa Sports
NGB Niary Tally        0-1 Jaraaf
Teungueth FC           0-1 Ndiambour              [aet]  
Génération Foot        2-0 Stade de Mbour         [aet]
[Mar 7]
ASC SONACOS            0-1 Diambars FC            [aet]
 
Quarterfinals
[Apr 10]
ASC Ndiambour          0-1 Génération Foot
[Apr 11]
US Gorée               3-2 Mbour Petite Côte      [aet]
Jaraaf                 1-0 AS Pikine
Africa Promo Foot      0-0 Diambars FC            [aet, 1-3 pen]  
 
Semifinals
[May 22]
Génération Foot        2-0 Jaraaf
[May 23]
Diambars FC            1-1 US Gorée               [aet, 4-2 pen]
 
Final [Jun 2]
Diambars FC            2-1 Génération Foot

Coupe du Haut Conseil des Collectivités Territoriales 2018/19

NB: second ever edition, aka Coupe de la Ligue Amateur

Final [Jan 20]
ASFA (Dakar)           1-2 Racing Club (Dakar)

Ligue 2

Final Table:

 1.CNEPS Excellence (Thiès)      26  14  9  3  29-12  51  [P]  Promoted
 2.Diambars de Saly              26  14  8  4  50-12  50  [R]  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.EJ Fatick                     26  13  7  6  35-19  46
 4.FC Amitié (Thiès)             26  11 12  3  26-18  45  [P]
 5.Jamono Fatick                 26  11  8  7  18-17  41
 6.Guédiawaye FC                 26  10  9  7  24-20  39
 7.US Ouakam                     26   7 11  8  22-24  32  [R]
 8.Port Autonome (Dakar)         26   8  8 10  24-33  32
 9.Keur Madior                   26   7  9 10  13-17  30
10.Africa Promo Foot (Thiès)     26   5 13  8  19-23  28
11.Renaissance de Dakar          26   6  9 11  15-23  27
12.DUC (Dakar)                   26   4 12 10  16-32  24
--------------------------------------------------------
13.ASC Yeggo des Sicap (Dakar)   26   5  8 13  18-34  23       Relegated
14.ETICS de Mboro                26   1  9 16  14-39  12       Relegated


Regional Leagues 2019

Championnat Régional de Dakar

Playoff:
   FC Dakar
   JA Fass
   Académie FC Darou Salam
   Gazelles
   Inter Dakar
 
Round 5 [May 17]
AFC Salam              7-1 Inter Dakar            [Académie FC Darou Salam champions]
 
Championnat Régional de Kaolack

Final [Jul ?]
Ndangane FC            drw Nioro FC               [Ndangane on pen]

Championnat Régional de Louga

NB: 8 participants, from Dahra, Linguère, Kébémer, Guéoul and Louga, divided
    over 2 groups of 4; group winners: Deukeundo and Diamono.
 
Final [Jun 15, stade Alboury Ndiayé de Louga]
CF Deukeundo           drw Diamono de Louga       [Deukeundo on pen] 

Championnat Régional de Matam

Final [Jul 28]
US Matam               4-1 Noyau Sportif FC   
Final [Jul ?]

Championnat Régional de Tambacounda

Final [Jun ?}
ASC Koumpentoum        3-2 Bioundou de Goudiry
 
Championnat Régional de Thiès

Played in 5 pooles of 4 teams
Round 5
US Theissoise          2-1 Pire
Malicounda             3-1 Warang
Diakhao                0-0 Référence
Ndadje                 1-1 Damels
Océan                  0-6 Saly FC
ASC Kayel              abd ASC Ngounay Ngaye      [abandoned at 3-0]
Mam K. Cumpam          0-1 VD Thiadiaye
Diamaguene             2-0 Diambars
Nguekhokh              2-0 Mbaxaan
DFSA                   1-1 Khombole  
Diobass                0-7 Mont-Roland
Somone                 1-0 G. Mboro
 
Playoff Final
Saly FC                3-2 Damels de Tivaouane

Championnat Régional de Ziguinchor

Final [Jun ?]
Zig Inter AC           drw Bignona AC             [Inter on pen]

2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 3 Oct 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.