Serbia 2015/16


Superliga
Prva Liga

Jelen Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  26  4  0  82-19  82  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  16  6  8  59-37  54  [C]  Championship Playoff
 3.Čukarički (Beograd)         30  15  8  7  37-22  53  Championship Playoff
 4.Borac (Čačak)               30  12 10  8  37-29  46  Championship Playoff
 5.Vojvodina (Novi Sad)        30  12 10  8  44-38  46  Championship Playoff
 6.Radnički (Niš)              30  12  9  9  26-23  45  Championship Playoff
 7.Voždovac (Beograd)          30  10 10 10  30-29  40  Championship Playoff
 8.Radnik (Surdulica)          30   9 11 10  34-46  38  [P]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Javor (Ivanjica)            30   8 11 11  21-24  35  [P]  Relegation Playoff
10.Metalac (Gornji Milanovac)  30   8 11 11  29-35  35  [P]  Relegation Playoff
11.Mladost (Lučani)            30   7 12 11  25-38  33  Relegation Playoff
12.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   7 10 13  21-39  31  Relegation Playoff
13.OFK Beograd (Beograd)       30   8  4 18  27-44  28  Relegation Playoff
14.Rad (Beograd)               30   5 11 14  30-41  26  Relegation Playoff
15.Spartak (Subotica)          30   6 10 14  20-37  26  [-2]  Relegation Playoff
16.Jagodina (Jagodina)         30   5 11 14  22-43  26  Relegation Playoff

NB: Spartak 2 points deducted

Round 1
[Jul 17]
Borac Č         2-1 Radnički N      
Partizan        4-0 Metalac GM      
[Jul 18]
Rad             0-2 Voždovac        
Spartak         0-0 Radnik S        
Novi Pazar      0-1 Javor           
Jagodina        0-3 Mladost L       
[Jul 19]
OFK Beograd     2-6 Crvena zvezda   
Vojvodina       0-4 Čukarički       

Round 2
[Jul 24]
Radnički N      1-0 OFK Beograd     
[Jul 25]
Mladost L       1-1 Novi Pazar      
Javor           2-0 Spartak         
Partizan        6-0 Jagodina        
Voždovac        0-2 Borac Č         
[Jul 26]
Radnik S        2-2 Vojvodina       
Metalac GM      0-0 Crvena zvezda   
Čukarički       1-1 Rad             

Round 3
[Jul 31]
Crvena zvezda   1-1 Radnički N      
[Aug 1]
Novi Pazar      3-2 Partizan        
OFK Beograd     2-1 Voždovac        
Rad             4-1 Radnik S        
Spartak         2-0 Mladost L       
Borac Č         1-0 Čukarički       
[Aug 2]
Jagodina        0-1 Metalac GM      
Vojvodina       2-0 Javor           

Round 4
[Aug 7]
Jagodina        1-2 Novi Pazar      
[Aug 8]
Radnik S        1-0 Borac Č         
Javor           3-0 Rad             
Čukarički       1-0 OFK Beograd     
Metalac GM      0-2 Radnički N      
Partizan        2-1 Spartak         
[Aug 9]
Mladost L       1-2 Vojvodina       
Voždovac        2-3 Crvena zvezda   

Round 5
[Aug 12]
OFK Beograd     3-0 Radnik S        
Rad             4-2 Mladost L       
Spartak         0-0 Jagodina        
Crvena zvezda   3-1 Čukarički       
Borac Č         0-1 Javor           
Radnički N      0-0 Voždovac        
Novi Pazar      2-2 Metalac GM      
[Aug 13]
Vojvodina       3-2 Partizan        

Round 6
[Aug 15]
Metalac GM      1-1 Voždovac        
[Aug 16]
Mladost L       1-1 Borac Č         
Radnik S        0-2 Crvena zvezda   
Javor           2-1 OFK Beograd     
Čukarički       0-1 Radnički N      
Novi Pazar      0-0 Spartak         
[Sep 23]
Partizan        1-1 Rad             
Jagodina        1-1 Vojvodina       

Round 7
[Aug 21]
Radnički N      1-1 Radnik S        
[Aug 22]
OFK Beograd     0-1 Mladost L       
Rad             0-0 Jagodina        
Spartak         0-3 Metalac GM      
Borac Č         1-3 Partizan        
[Aug 23]
Crvena zvezda   1-0 Javor           
Voždovac        0-0 Čukarički       
Vojvodina       4-1 Novi Pazar      

Round 8
[Aug 28]
Jagodina        0-0 Borac Č         
[Aug 29]
Radnik S        1-3 Voždovac        
Novi Pazar      1-0 Rad             
Partizan        2-1 OFK Beograd     
Javor           0-0 Radnički N      
[Aug 30]
Spartak         2-1 Vojvodina       
Mladost L       0-3 Crvena zvezda   
Metalac GM      1-2 Čukarički       

Round 9
[Sep 11]
Čukarički       2-0 Radnik S        
[Sep 12]
Crvena zvezda   3-1 Partizan        
[Sep 13]
Borac Č         3-0 Novi Pazar      
OFK Beograd     0-2 Jagodina        
Rad             3-3 Spartak         
Radnički N      1-1 Mladost L       
Voždovac        0-2 Javor           
Vojvodina       3-2 Metalac GM      

Round 10
[Sep 18]
Jagodina        0-3 Crvena zvezda   
[Sep 19]
Spartak         0-0 Borac Č         
Vojvodina       1-2 Rad             
Mladost L       0-0 Voždovac        
Novi Pazar      1-0 OFK Beograd     
Javor           0-0 Čukarički       
Metalac GM      2-2 Radnik S        
[Sep 20]
Partizan        0-0 Radnički N      

Round 11
[Sep 25]
Čukarički       0-1 Mladost L       
[Sep 26]
OFK Beograd     2-0 Spartak         
Crvena zvezda   2-0 Novi Pazar      
Radnik S        1-1 Javor           
[Sep 27]
Borac Č         4-2 Vojvodina       
Radnički N      0-0 Jagodina        
Rad             0-1 Metalac GM      
Voždovac        1-2 Partizan        

Round 12
[Oct 2]
Metalac GM      0-0 Javor           
[Oct 3]
Novi Pazar      1-0 Radnički N      
Rad             2-3 Borac Č         
Spartak         2-3 Crvena zvezda   
Vojvodina       1-0 OFK Beograd     
Mladost L       0-0 Radnik S        
Jagodina        0-0 Voždovac        
[Oct 5]
Partizan        0-1 Čukarički       

Round 13
[Oct 14]
Borac Č         2-1 Metalac GM      
Radnički N      1-0 Spartak         
Voždovac        1-0 Novi Pazar      
OFK Beograd     2-0 Rad             
Radnik S        2-2 Partizan        
Javor           0-0 Mladost L       
[Oct 15]
Čukarički       2-0 Jagodina        
[Oct 21]
Crvena zvezda   3-0 Vojvodina       

Round 14
[Oct 17] 
Rad             0-3 Crvena zvezda   
Vojvodina       0-2 Radnički N      
[Oct 18]
Borac Č         1-0 OFK Beograd     
Novi Pazar      0-0 Čukarički       
Metalac GM      0-0 Mladost L       
Spartak         0-2 Voždovac        
Jagodina        1-1 Radnik S        
Partizan        3-2 Javor           

Round 15
[Oct 23]
Čukarički       3-0 Spartak         
[Oct 24]
Radnički N      1-0 Rad             
OFK Beograd     1-0 Metalac GM      
Crvena zvezda   4-2 Borac Č         
Radnik S        2-0 Novi Pazar      
Javor           1-1 Jagodina        
[Oct 25]
Voždovac        0-0 Vojvodina       
Mladost L       2-2 Partizan        

Rolund 16
[Oct 31]
Voždovac        1-0 Rad             
Javor           1-1 Novi Pazar      
Crvena zvezda   4-1 OFK Beograd     
[Nov 1]
Mladost L       2-0 Jagodina        
Radnički N      0-1 Borac Č         
Radnik S        1-0 Spartak         
Metalac GM      1-0 Partizan        
Čukarički       1-1 Vojvodina       

Round 17
[Nov 6]
Vojvodina       2-3 Radnik S        
[Nov 7]
Novi Pazar      1-3 Mladost L       
OFK Beograd     0-2 Radnički N      
Spartak         0-0 Javor           
Borac Č         1-1 Voždovac        
Crvena zvezda   2-0 Metalac GM      
[Nov 8]
Rad             0-1 Čukarički       
Jagodina        2-2 Partizan        

Round 18
[Nov 20]
Čukarički       1-0 Borac Č         
Mladost L       0-0 Spartak         
Metalac GM      1-4 Jagodina        
[Nov 21]
Radnik S        1-1 Rad             
Voždovac        2-3 OFK Beograd     
Javor           0-1 Vojvodina       
Partizan        3-0 Novi Pazar      
[Nov 22]
Radnički N      1-2 Crvena zvezda   

Round 19
[Nov 27]
Radnički N      2-1 Metalac GM      
[Nov 28]
Borac Č         4-2 Radnik S        
Crvena zvezda   2-0 Voždovac        
OFK Beograd     0-3 Čukarički       
Rad             1-1 Javor           
Vojvodina       3-0 Mladost L       
[Nov 29]
Spartak         0-1 Partizan        
[Dec 9]
Novi Pazar      1-0 Jagodina        

Round 20
[Dec 4]
Metalac GM      3-2 Novi Pazar      
[Dec 5]
Mladost L       1-0 Rad             
Voždovac        3-1 Radnički N      
Partizan        0-2 Vojvodina       
[Dec 6]
Radnik S        2-1 OFK Beograd     
Jagodina        1-1 Spartak         
Javor           0-1 Borac Č         
Čukarički       2-7 Crvena zvezda   

Round 21
[Dec 11]
Radnički N      0-0 Čukarički       
[Dec 12]
Borac Č         1-2 Mladost L       
Voždovac        1-0 Metalac GM      
OFK Beograd     0-1 Javor           
Spartak         2-0 Novi Pazar      
Vojvodina       3-1 Jagodina        
Crvena zvezda   5-0 Radnik S        
[Dec 13]
Rad             2-2 Partizan        

Round 22 [Dec 16]
Mladost L       0-0 OFK Beograd     
Novi Pazar      1-1 Vojvodina       
Radnik S        2-1 Radnički N      
Jagodina        1-0 Rad             
Javor           0-3 Crvena zvezda   
Čukarički       0-0 Voždovac        
Metalac GM      1-0 Spartak         
Partizan        2-1 Borac Č         

Round 23
[Feb 19]
Čukarički       1-1 Metalac GM      
[Feb 20]
Borac Č         3-0 Jagodina        
Crvena zvezda   2-1 Mladost L       
Rad             1-0 Novi Pazar      
Vojvodina       1-1 Spartak         
[Feb 21]
Radnički N      2-0 Javor           
Voždovac        2-1 Radnik S        
OFK Beograd     2-1 Partizan        

Round 24
[Feb 26]
Metalac GM      0-0 Vojvodina       
[Feb 27]
Mladost L       0-1 Radnički N      
Novi Pazar      0-0 Borac Č         
Radnik S        2-1 Čukarički       
Jagodina        3-1 OFK Beograd     
Spartak         2-1 Rad             
Javor           0-0 Voždovac        
Partizan        1-2 Crvena zvezda   

Round 25
[Mar 5]
Voždovac        4-1 Mladost L       
Crvena zvezda   3-1 Jagodina        
[Mar 6]
Rad             2-2 Vojvodina       
Borac Č         0-0 Spartak         
Čukarički       1-0 Javor           
Radnik S        0-0 Metalac GM      
OFK Beograd     0-0 Novi Pazar      
Radnički N      0-1 Partizan        

Round 26
[Mar 11]
Vojvodina       1-1 Borac Č         
[Mar 12]
Jagodina        1-2 Radnički N      
Partizan        3-0 Voždovac        
Spartak         2-1 OFK Beograd     
Javor           0-1 Radnik S        
[Mar 13]
Metalac GM      2-2 Rad             
[Mar 22]
Novi Pazar      0-4 Crvena zvezda   
[Mar 27]
Mladost L       0-2 Čukarički       

Round 27
[Mar 18]
Radnički N      0-0 Novi Pazar      
[Mar 19]
OFK Beograd     1-0 Vojvodina       
Radnik S        3-1 Mladost L       
Voždovac        1-0 Jagodina        
Crvena zvezda   4-0 Spartak         
[Mar 20]
Borac Č         0-0 Rad             
Javor           1-0 Metalac GM      
Čukarički       1-2 Partizan        

Round 28
[Apr 1]
Mladost L       1-1 Javor           
[Apr 2]
Spartak         1-2 Radnički N      
Novi Pazar      1-1 Voždovac        
Metalac GM      2-0 Borac Č         
Partizan        3-2 Radnik S        
Rad             1-1 OFK Beograd     
Jagodina        1-3 Čukarički       
Vojvodina       0-0 Crvena zvezda   

Round 29 [Apr 6]
Crvena zvezda   1-0 Rad             
Čukarički       1-0 Novi Pazar      
Mladost L       0-0 Metalac GM      
Radnički N      0-3 Vojvodina       
Radnik S        0-0 Jagodina        
Voždovac        0-1 Spartak         
Javor           1-2 Partizan        
OFK Beograd     1-1 Borac Č         

Round 30 [Apr 10]
Borac Č         1-1 Crvena zvezda   
Novi Pazar      2-0 Radnik S        
Jagodina        1-0 Javor           
Metalac GM      3-1 OFK Beograd     
Partizan        4-0 Mladost L       
Rad             2-0 Radnički N      
Spartak         0-2 Čukarički       
Vojvodina       2-1 Voždovac        

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  26  4  0  82-19  82  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  16  6  8  59-37  54  [C]  Championship Playoff
 3.Čukarički (Beograd)         30  15  8  7  37-22  53  Championship Playoff
 4.Borac (Čačak)               30  12 10  8  37-29  46  [2 1 1 0 5-3 4]  Championship Playoff
 5.Vojvodina (Novi Sad)        30  12 10  8  44-38  46  [2 0 1 1 3-5 1]  Championship Playoff
 6.Radnički (Niš)              30  12  9  9  26-23  45  Championship Playoff
 7.Voždovac (Beograd)          30  10 10 10  30-29  40  Championship Playoff
 8.Radnik (Surdulica)          30   9 11 10  34-46  38  [P]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Javor (Ivanjica)            30   8 11 11  21-24  35  [P]  [2 1 1 0 1-0 4]  Relegation Playoff
10.Metalac (Gornji Milanovac)  30   8 11 11  29-35  35  [P]  [2 0 1 1 0-1 1]  Relegation Playoff
11.Mladost (Lučani)            30   7 12 11  25-38  33  Relegation Playoff
12.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   7 10 13  21-39  31  Relegation Playoff
13.OFK Beograd (Beograd)       30   8  4 18  27-44  28  Relegation Playoff
14.Spartak (Subotica)          30   6 10 14  20-37  26  [-2]  [4 1 3 0 6-5 6]  Relegation Playoff
15.Jagodina (Jagodina)         30   5 11 14  22-43  26        [4 1 3 0 2-1 6]  Relegation Playoff
16.Rad (Beograd)               30   5 11 14  30-41  26        [4 0 2 2 4-6 2]  Relegation Playoff

NB: Spartak 2 points deducted

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  30  5  2  97-27  54  [-41]  Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  20  7 10  72-44  40  [-27]  [C]
 3.Čukarički (Beograd)         37  19  8 10  48-35  39  [-26]
 4.Vojvodina (Novi Sad)        37  16 11 10  57-44  36  [-23]
 5.Radnički (Niš)              37  16  9 12  40-35  35  [-22]
 6.Borac (Čačak)               37  14 11 12  46-43  30  [-23]
 7.Voždovac (Beograd)          37  11 12 14  34-36  25  [-20]
 8.Radnik (Surdulica)          37  11 11 15  41-65  25  [-19]  [P]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31
[Apr 15]
Čukarički       3-1 Borac Č         
[Apr 16]
Vojvodina       4-0 Radnički N      
Voždovac        1-2 Radnik S        
Crvena zvezda   1-1 Partizan        

Round 32
[Apr 23]
Radnički N      2-0 Voždovac        
Radnik S        1-0 Vojvodina       
Partizan        1-2 Čukarički       
[May 18]
Borac Č         1-5 Crvena zvezda   

Round 33
[Apr 27]
Crvena zvezda   1-2 Čukarički       
[Apr 28]
Partizan        2-0 Borac Č         
Vojvodina       0-0 Voždovac        
Radnički N      5-1 Radnik S        

Round 34 [May 3]
Voždovac        0-1 Crvena zvezda   
Čukarički       1-2 Vojvodina       
Borac Č         4-1 Radnički N      
Radnik S        0-4 Partizan        

Round 35 [May 7]
Crvena zvezda   1-3 Vojvodina       
Borac Č         3-1 Radnik S        
Čukarički       1-5 Radnički N      
Partizan        2-1 Voždovac        

Round 36
[May 14]
Radnik S        1-4 Crvena zvezda   
Voždovac        2-0 Čukarički       
Vojvodina       2-0 Borac Č         
[May 15]
Radnički N      1-0 Partizan        

Round 37 [May 21]
Borac Č         0-0 Voždovac        
Crvena zvezda   2-0 Radnički N      
Čukarički       2-1 Radnik S        
Partizan        3-2 Vojvodina       

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  30  5  2  97-27  54  [-41]  Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  20  7 10  72-44  40  [-27]  [C]
 3.Čukarički (Beograd)         37  19  8 10  48-35  39  [-26]
 4.Vojvodina (Novi Sad)        37  16 11 10  57-44  36  [-23]
 5.Radnički (Niš)              37  16  9 12  40-35  35  [-22]
 6.Borac (Čačak)               37  14 11 12  46-43  30  [-23]
 7.Voždovac (Beograd)          37  11 12 14  34-36  25  [-20]
 8.Radnik (Surdulica)          37  11 11 15  41-65  25  [-19]  [P]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Relegation Playoff

Final Table:

 9.Mladost (Lučani)            37  11 14 12  34-44  31  [-16]
10.Spartak (Subotica)          37  11 11 15  37-42  29  [-13]
11.Metalac (Gornji Milanovac)  37  10 15 12  41-48  28  [-17]  [P]
12.Rad (Beograd)               37   9 13 15  40-47  27  [-13]
13.Javor (Ivanjica)            37  10 13 14  25-29  26  [-17]  [P]
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     37  10 10 17  29-50  25  [-15]
------------------------------------------------------
15.OFK Beograd (Beograd)       37   9  5 23  38-58  18  [-14]  Relegated
16.Jagodina (Jagodina)         37   5 13 19  29-61  15  [-13]  Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31
[Apr 16]
Novi Pazar      3-2 Jagodina        
Javor           0-2 Spartak         
Metalac GM      1-1 OFK Beograd     
[Apr 17]
Mladost L       1-3 Rad             

Round 32
[Apr 22]
Jagodina        0-1 Mladost L       
[Apr 23]
OFK Beograd     1-2 Novi Pazar      
Rad             1-0 Javor           
Spartak         5-1 Metalac GM      

Round 33 [Apr 28]
Novi Pazar      1-0 Rad             
Mladost L       0-0 Spartak         
Javor           1-0 OFK Beograd     
Metalac GM      2-1 Jagodina        

Round 34 [May 3]
Novi Pazar      0-2 Javor           
Rad             2-1 OFK Beograd     
Spartak         5-1 Jagodina        
Metalac GM      2-2 Mladost L       

Round 35
[May 7]
Jagodina        1-1 Rad             
Javor           1-1 Metalac GM      
[May 8]
OFK Beograd     1-3 Spartak         
Mladost L       1-0 Novi Pazar      

Round 36 [May 15]
Mladost L       3-1 OFK Beograd     
Novi Pazar      0-1 Spartak         
Jagodina        0-0 Javor           
Rad             1-1 Metalac GM      

Round 37 [May 21]
Javor           0-1 Mladost L       
Metalac GM      4-2 Novi Pazar      
OFK Beograd     6-2 Jagodina        
Spartak         1-2 Rad             

Final Table:

 9.Mladost (Lučani)            37  11 14 12  34-44  31  [-16]
10.Spartak (Subotica)          37  11 11 15  37-42  29  [-13]
11.Metalac (Gornji Milanovac)  37  10 15 12  41-48  28  [-17]  [P]
12.Rad (Beograd)               37   9 13 15  40-47  27  [-13]
13.Javor (Ivanjica)            37  10 13 14  25-29  26  [-17]  [P]
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     37  10 10 17  29-50  25  [-15]
------------------------------------------------------
15.OFK Beograd (Beograd)       37   9  5 23  38-58  18  [-14]  Relegated
16.Jagodina (Jagodina)         37   5 13 19  29-61  15  [-13]  Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage


Prva Liga

Final Table:

 1.Napredak (Kruševac)         30  21  5  4  48-26  68  [R]  Promoted
 2.Bačka (Bačka Palanka)       30  16  8  6  52-30  56  Promoted
------------------------------------------------------
 3.ČSK Pivara (Čelarevo)       30  14  6 10  28-19  48  [P]
 4.Inđija (Inđija)             30  12  9  9  46-28  45
 5.Bežanija (Novi Beograd)     30  11 10  9  35-27  43
 6.Sinđelić (Beograd)          30  11  9 10  32-25  42
 7.Kolubara (Lazarevac)        30  11  9 10  29-28  42
 8.Proleter (Novi Sad)         30   9 13  8  32-29  40
 9.BSK (Borča)                 30  11  7 12  32-38  40
10.Sloga (Petrovac na Mlavi)   30  10  9 11  34-36  39       Demoted
11.Zemun (Zemun)               30  10  9 11  29-33  39  [P]
12.Dinamo (Vranje)             30  11  5 14  27-38  38  [P]
------------------------------------------------------
13.Sloboda (Užice)             30   8 11 11  35-34  35
14.Donji Srem (Pećinci)        30   8 10 12  24-38  34  [R]  Relegated
15.Loznica (Loznica)           30   7 10 13  21-35  31  [P]  Relegated
16.Radnički 1923 (Kragujevac)  30   2  6 22  23-63  12  [R]  Relegated

NB: Sloga (Petrovac na Mlavi) demoted because of financial problems; due to this,
    Sloboda (Užice) remained at the second level

2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.