Serbia 2016/17


Superliga
Prva Liga

Jelen Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  4  1  75-25  79  [C]  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  23  4  3  59-17  73       Championship Playoff
 3.Vojvodina (Novi Sad)        30  18  5  7  51-26  59       Championship Playoff
 4.Napredak (Kruševac)         30  15  7  8  35-23  52  [P]  Championship Playoff
 5.Mladost (Lučani)            30  14  6 10  35-29  48       Championship Playoff
 6.Radnički (Niš)              30  12  8 10  37-36  44       Championship Playoff
 7.Voždovac (Beograd)          30  13  4 13  35-38  43       Championship Playoff
 8.Javor (Ivanjica)            30  11  9 10  32-37  42       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Čukarički (Beograd)         30  11  7 12  40-42  40       Relegation Playoff
10.Spartak (Subotica)          30  10  8 12  38-47  38       Relegation Playoff
11.Rad (Beograd)               30   9  8 13  26-37  35       Relegation Playoff
12.Bačka (Bačka Palanka)       30   8  3 19  17-37  27  [P]  Relegation Playoff
13.Metalac (Gornji Milanovac)  30   6  9 15  20-34  27       Relegation Playoff
14.Radnik (Surdulica)          30   6  7 17  24-42  25       Relegation Playoff
15.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   5  5 20  22-53  20       Relegation Playoff
16.Borac (Čačak)               30   4  6 20  22-45  18       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 22]
Crvena zvezda   2-2 Napredak K      
[Jul 23]
Mladost L       2-1 Rad             
Radnik S        2-2 Javor           
Voždovac        awd Spartak         [awarded 0-3, originally 0-0; Voždovac fielded
Metalac GM      1-0 Borac Č          a player who was not yet sixteen years old]
[Jul 24]
Bačka           0-0 Partizan        
Radnički N      2-1 Čukarički       
[Sep 14]
Novi Pazar      1-2 Vojvodina       

Round 2
[Jul 29]
Crvena zvezda   3-1 Metalac GM      
[Jul 30]
Rad             0-2 Voždovac        
Javor           1-1 Novi Pazar      
Borac Č         0-1 Mladost L       
Spartak         3-1 Radnički N      
[Jul 31]
Napredak K      2-1 Partizan        
Čukarički       0-0 Radnik S        
Vojvodina       1-0 Bačka           

Round 3
[Aug 5]
Radnički N      3-0 Rad             
[Aug 6]
Bačka           0-1 Javor           
Mladost L       2-4 Crvena zvezda   
Novi Pazar      1-0 Čukarički       
Radnik S        2-1 Spartak         
Voždovac        2-0 Borac Č         
Metalac GM      2-0 Napredak K      
[Aug 7]
Partizan        1-3 Vojvodina       

Round 4 [Aug 10]
Javor           0-2 Partizan        
Spartak         2-5 Novi Pazar      
Borac Č         0-0 Radnički N      
Čukarički       1-0 Bačka           
Metalac GM      2-0 Mladost L       
Napredak K      0-0 Vojvodina       
Rad             1-0 Radnik S        
Crvena zvezda   3-0 Voždovac        

Round 5
[Aug 13]
Bačka           1-3 Spartak         
[Aug 14]
Partizan        1-0 Čukarički       
Radnički N      0-3 Crvena zvezda   
Mladost L       1-0 Napredak K      
Novi Pazar      0-2 Rad             
Radnik S        1-1 Borac Č         
Voždovac        0-0 Metalac GM      
Vojvodina       4-0 Javor           

Round 6
[Aug 20]
Spartak         2-1 Partizan        
Borac Č         2-1 Novi Pazar      
Mladost L       0-1 Voždovac        
Napredak K      3-1 Javor           
Rad             2-1 Bačka           
[Aug 21]
Metalac GM      1-2 Radnički N      
Crvena zvezda   5-0 Radnik S        
Čukarički       1-3 Vojvodina       

Round 7
[Aug 26]
Radnik S        0-1 Metalac GM      
[Aug 27]
Partizan        4-0 Rad             
Bačka           1-0 Borac Č         
Radnički N      2-0 Mladost L       
Voždovac        0-0 Napredak K      
Javor           0-0 Čukarički       
[Aug 28]
Novi Pazar      1-4 Crvena zvezda   
Vojvodina       5-0 Spartak         

Round 8
[Sep 9]
Rad             0-0 Vojvodina       
[Sep 10]
Spartak         1-1 Javor           
Crvena zvezda   2-0 Bačka           
Mladost L       2-0 Radnik S        
Voždovac        1-4 Radnički N      
Metalac GM      0-0 Novi Pazar      
Napredak K      2-1 Čukarički       
[Sep 11]
Borac Č         0-2 Partizan        

Round 9
[Sep 16]
Radnički N      1-1 Napredak K      
[Sep 17]
Bačka           1-0 Metalac GM      
Partizan        1-0 Crvena zvezda   
Čukarički       2-4 Spartak         
Novi Pazar      1-2 Mladost L       
Radnik S        3-1 Voždovac        
Javor           1-1 Rad             
[Sep 18]
Vojvodina       2-1 Borac Č         

Round 10
[Sep 24]
Rad             1-1 Čukarički       
[Sep 25]
Voždovac        2-0 Novi Pazar      
Metalac GM      0-1 Partizan        
Borac Č         1-1 Javor           
Crvena zvezda   4-1 Vojvodina       
Mladost L       1-0 Bačka           
Radnički N      1-0 Radnik S        
Napredak K      1-0 Spartak         

Round 11 [Oct 2]
Bačka           2-1 Voždovac        
Spartak         0-1 Rad             
Javor           2-4 Crvena zvezda   
Čukarički       1-1 Borac Č         
Novi Pazar      1-0 Radnički N      
Radnik S        0-1 Napredak K      
Partizan        3-1 Mladost L       
Vojvodina       1-0 Metalac GM      

Round 12
[Oct 14]
Napredak K      2-0 Rad             
[Oct 15]
Borac Č         3-3 Spartak         
Radnički N      1-0 Bačka           
Radnik S        3-1 Novi Pazar      
Voždovac        0-3 Partizan        
Metalac GM      1-1 Javor           
Crvena zvezda   3-1 Čukarički       
[Oct 16]
Mladost L       2-0 Vojvodina       

Round 13
[Oct 21]
Vojvodina       3-1 Voždovac        
[Oct 22]
Bačka           0-2 Radnik S        
Spartak         1-1 Crvena zvezda   
Čukarički       2-1 Metalac GM      
Novi Pazar      0-1 Napredak K      
Javor           1-1 Mladost L       
Rad             2-0 Borac Č         
Partizan        1-1 Radnički N      

Round 14
[Oct 29]
Radnik S        1-3 Partizan        
[Oct 30]
Crvena zvezda   2-1 Rad             
Novi Pazar      1-1 Bačka           
Voždovac        1-2 Javor           
Metalac GM      0-0 Spartak         
Napredak K      3-1 Borac Č         
Mladost L       2-0 Čukarički       
Radnički N      1-0 Vojvodina       

Round 15
[Nov 4]
Vojvodina       2-0 Radnik S        
[Nov 5]
Bačka           1-3 Napredak K      
Čukarički       2-1 Voždovac        
Rad             1-1 Metalac GM      
Spartak         1-0 Mladost L       
Borac Č         0-1 Crvena zvezda   
[Nov 6]
Javor           2-0 Radnički N      
Partizan        4-0 Novi Pazar      

Round 16
[Nov 18]
Rad             1-2 Mladost L       
[Nov 19]
Borac Č         1-2 Metalac GM      
Čukarički       4-1 Radnički N      
Javor           1-0 Radnik S        
Spartak         0-2 Voždovac        
Partizan        1-0 Bačka           
Napredak K      0-1 Crvena zvezda   
Vojvodina       3-0 Novi Pazar      

Round 17
[Nov 25]
Partizan        3-2 Napredak K      
[Nov 26]
Bačka           0-1 Vojvodina       
Mladost L       3-0 Borac Č         
Novi Pazar      1-2 Javor           
Radnički N      0-1 Spartak         
Radnik S        1-1 Čukarički       
Voždovac        0-0 Rad             
Metalac GM      1-2 Crvena zvezda   

Round 18
[Nov 30]
Borac Č         1-2 Voždovac        
Čukarički       2-0 Novi Pazar      
Napredak K      1-0 Metalac GM      
Rad             1-1 Radnički N      
Spartak         1-1 Radnik S        
Javor           2-0 Bačka           
Vojvodina       0-0 Partizan        
[Dec 1]
Crvena zvezda   2-2 Mladost L       

Round 19
[Dec 4]
Bačka           3-1 Čukarički       
Novi Pazar      2-4 Spartak         
Radnički N      3-3 Borac Č         
Radnik S        1-0 Rad             
Voždovac        0-1 Crvena zvezda   
Vojvodina       2-0 Napredak K      
Partizan        2-0 Javor           
[Dec 5]
Mladost L       1-1 Metalac GM      

Round 20
[Dec 9]
Javor           2-1 Vojvodina       
[Dec 10]
Borac Č         1-0 Radnik S        
Metalac GM      0-2 Voždovac        
Napredak K      0-0 Mladost L       
Rad             2-0 Novi Pazar      
Spartak         0-0 Bačka           
Crvena zvezda   2-1 Radnički N      
[Dec 11]
Čukarički       1-3 Partizan        

Round 21
[Dec 14]
Bačka           2-0 Rad             
Novi Pazar      0-2 Borac Č         
Radnički N      1-1 Metalac GM      
Voždovac        2-1 Mladost L       
Radnik S        1-2 Crvena zvezda   
Javor           1-0 Napredak K      
Vojvodina       2-0 Čukarički       
[Dec 15]
Partizan        2-0 Spartak         

Round 22
[Feb 17]
Mladost L       1-0 Radnički N      
[Feb 18]
Borac Č         1-0 Bačka           
Napredak K      0-0 Voždovac        
Crvena zvezda   2-0 Novi Pazar      
Čukarički       2-1 Javor           
[Feb 19]
Spartak         1-4 Vojvodina       
Rad             0-1 Partizan        
[Mar 1]
Metalac GM      3-1 Radnik S        

Round 23
[Feb 25]
Bačka           0-3 Crvena zvezda   
Radnički N      2-0 Voždovac        
Novi Pazar      0-0 Metalac GM      
Radnik S        1-1 Mladost L       
Javor           2-3 Spartak         
Partizan        2-1 Borac Č         
Čukarički       1-0 Napredak K      
[Feb 26]
Vojvodina       3-2 Rad             

Round 24
[Mar 3]
Borac Č         0-1 Vojvodina       
[Mar 4]
Rad             1-1 Javor           
Spartak         0-1 Čukarički       
Mladost L       0-1 Novi Pazar      
Napredak K      1-2 Radnički N      
Voždovac        3-0 Radnik S        
Metalac GM      0-1 Bačka           
Crvena zvezda   1-1 Partizan        

Round 25 [Mar 8]
Spartak         1-1 Napredak K      
Novi Pazar      0-1 Voždovac        
Bačka           1-0 Mladost L       
Partizan        3-0 Metalac GM      
Radnik S        1-2 Radnički N      
Vojvodina       2-3 Crvena zvezda   
Javor           2-0 Borac Č         
Čukarički       1-1 Rad             

Round 26
[Mar 12]
Mladost L       0-2 Partizan        
Rad             2-0 Spartak         
Voždovac        4-0 Bačka           
Radnički N      2-2 Novi Pazar      
Napredak K      2-1 Radnik S        
Borac Č         2-3 Čukarički       
Crvena zvezda   3-0 Javor           
[Mar 13]
Metalac GM      0-3 Vojvodina       

Round 27
[Mar 17]
Novi Pazar      1-0 Radnik S        
[Mar 18]
Bačka           1-2 Radnički N      
Spartak         1-0 Borac Č         
Javor           1-0 Metalac GM      
Partizan        4-0 Voždovac        
Rad             0-1 Napredak K      
[Mar 19]
Čukarički       3-4 Crvena zvezda   
Vojvodina       0-1 Mladost L       

Round 28
[Mar 31]
Metalac GM      0-3 Čukarički       
[Apr 1]
Crvena zvezda   2-1 Spartak         
Radnik S        1-0 Bačka           
Borac Č         0-1 Rad             
Voždovac        4-1 Vojvodina       
Mladost L       1-0 Javor           
Napredak K      3-0 Novi Pazar      
Radnički N      0-2 Partizan        

Round 29
[Apr 8]
Partizan        2-1 Radnik S        
[Apr 9]
Borac Č         0-1 Napredak K      
Bačka           1-0 Novi Pazar      
Čukarički       1-1 Mladost L       
Spartak         0-0 Metalac GM      
Javor           0-1 Voždovac        
Vojvodina       1-1 Radnički N      
Rad             0-4 Crvena zvezda   

Round 30 [Apr 13]
Mladost L       4-1 Spartak         
Radnik S        0-0 Vojvodina       
Voždovac        1-3 Čukarički       
Napredak K      2-0 Bačka           
Metalac GM      1-2 Rad             
Novi Pazar      1-3 Partizan        
Radnički N      0-1 Javor           
Crvena zvezda   2-0 Borac Č         

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  4  1  75-25  79  [C]  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  23  4  3  59-17  73       Championship Playoff
 3.Vojvodina (Novi Sad)        30  18  5  7  51-26  59       Championship Playoff
 4.Napredak (Kruševac)         30  15  7  8  35-23  52  [P]  Championship Playoff
 5.Mladost (Lučani)            30  14  6 10  35-29  48       Championship Playoff
 6.Radnički (Niš)              30  12  8 10  37-36  44       Championship Playoff
 7.Voždovac (Beograd)          30  13  4 13  35-38  43       Championship Playoff
 8.Javor (Ivanjica)            30  11  9 10  32-37  42       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Čukarički (Beograd)         30  11  7 12  40-42  40       Relegation Playoff
10.Spartak (Subotica)          30  10  8 12  38-47  38       Relegation Playoff
11.Rad (Beograd)               30   9  8 13  26-37  35       Relegation Playoff
12.Bačka (Bačka Palanka)       30   8  3 19  17-37  27  [P]  Relegation Playoff
13.Metalac (Gornji Milanovac)  30   6  9 15  20-34  27       Relegation Playoff
14.Radnik (Surdulica)          30   6  7 17  24-42  25       Relegation Playoff
15.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   5  5 20  22-53  20       Relegation Playoff
16.Borac (Čačak)               30   4  6 20  22-45  18       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Partizan (Beograd)          37  30  4  3  78-22  58  [-36]       Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)     37  30  4  3  93-33  55  [-39]  [C]
 3.Vojvodina (Novi Sad)        37  22  6  9  58-31  43  [-29]
 4.Mladost (Lučani)            37  18  6 13  46-44  36  [-24]
 5.Radnički (Niš)              37  15  9 13  47-46  32  [-22]
 6.Napredak (Kruševac)         37  16  8 13  44-36  30  [-26]  [P]
 7.Voždovac (Beograd)          37  14  6 17  41-51  27  [-21]
 8.Javor (Ivanjica)            37  11 10 16  34-50  22  [-21]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31 [Apr 18]
Crvena zvezda   1-3 Partizan        
Mladost L       3-2 Radnički N      
Vojvodina       2-1 Napredak K      
Voždovac        1-1 Javor           

Round 32
[Apr 22]
Partizan        1-0 Vojvodina       
Napredak K      1-2 Crvena zvezda   
[Apr 23]
Javor           0-1 Mladost L       
Radnički N      3-0 Voždovac        

Round 33
[Apr 29]
Radnički N      2-0 Javor           
Mladost L       2-0 Voždovac        
[Apr 30]
Partizan        3-1 Napredak K      
Crvena zvezda   2-0 Vojvodina       

Round 34
[May 5]
Javor           1-2 Partizan        
[May 6]
Voždovac        3-2 Crvena zvezda   
Vojvodina       2-1 Mladost L       
[May 7]
Napredak K      0-2 Radnički N      

Round 35 [May 13]
Partizan        2-1 Voždovac        
Vojvodina       0-0 Radnički N      
Crvena zvezda   4-1 Mladost L       
Napredak K      3-0 Javor           

Round 36 [May 17]
Mladost L       3-2 Napredak K      
Radnički N      1-3 Partizan        
Voždovac        0-2 Vojvodina       
Javor           0-3 Crvena zvezda   

Round 37 [May 21]
Crvena zvezda   4-0 Radnički N      
Napredak K      1-1 Voždovac        
Partizan        5-0 Mladost L       
Vojvodina       1-0 Javor           

Final Table:

 1.Partizan (Beograd)          37  30  4  3  78-22  58  [-36]       Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)     37  30  4  3  93-33  55  [-39]  [C]
 3.Vojvodina (Novi Sad)        37  22  6  9  58-31  43  [-29]
 4.Mladost (Lučani)            37  18  6 13  46-44  36  [-24]
 5.Radnički (Niš)              37  15  9 13  47-46  32  [-22]
 6.Napredak (Kruševac)         37  16  8 13  44-36  30  [-26]  [P]
 7.Voždovac (Beograd)          37  14  6 17  41-51  27  [-21]
 8.Javor (Ivanjica)            37  11 10 16  34-50  22  [-21]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Relegation Playoff

Final Table:

 9.Čukarički (Beograd)         37  15  7 15  54-49  32  [-20]
10.Spartak (Subotica)          37  14  9 14  47-55  32  [-19]
11.Rad (Beograd)               37  11  9 17  29-45  25  [-17]
12.Radnik (Surdulica)          37   9 10 18  35-48  25  [-12]
13.Bačka (Bačka Palanka)       37  11  3 23  27-46  23  [-13]  [P]
14.Borac (Čačak)               37   8  7 22  29-51  22  [- 9]
------------------------------------------------------
15.Metalac (Gornji Milanovac)  37   8 10 19  27-43  21  [-13]       Relegated
16.Novi Pazar (Novi Pazar)     37   7  6 24  29-68  17  [-10]       Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31 [Apr 18]
Bačka           4-0 Novi Pazar      
Spartak         3-1 Metalac GM      
Rad             1-2 Borac Č         
Čukarički       1-2 Radnik S        

Round 32
[Apr 22]
Novi Pazar      3-0 Rad             
Radnik S        3-0 Spartak         
[Apr 23]
Borac Č         0-1 Čukarički       
Metalac GM      2-1 Bačka           

Round 33
[Apr 29]
Bačka           0-1 Borac Č         
Spartak         2-1 Novi Pazar      
Rad             0-2 Radnik S        
[Apr 30]
Čukarički       2-0 Metalac GM      

Round 34
[May 6]
Bačka           2-4 Čukarički       
Borac Č         1-0 Metalac GM      
[May 7]
Spartak         0-0 Rad             
Radnik S        1-1 Novi Pazar      

Round 35 [May 13]
Novi Pazar      2-0 Borac Č         
Rad             0-1 Bačka           
Metalac GM      1-1 Radnik S        
Čukarički       1-2 Spartak         

Round 36 [May 17]
Bačka           1-0 Radnik S        
Borac Č         1-0 Spartak         
Novi Pazar      0-5 Čukarički       
Rad             1-0 Metalac GM      

Round 37 [May 21]
Čukarički       0-1 Rad             
Radnik S        2-2 Borac Č         
Metalac GM      3-0 Novi Pazar      
Spartak         2-1 Bačka           

Final Table:

 9.Čukarički (Beograd)         37  15  7 15  54-49  32  [-20]
10.Spartak (Subotica)          37  14  9 14  47-55  32  [-19]
11.Rad (Beograd)               37  11  9 17  29-45  25  [-17]
12.Radnik (Surdulica)          37   9 10 18  35-48  25  [-12]
13.Bačka (Bačka Palanka)       37  11  3 23  27-46  23  [-13]  [P]
14.Borac (Čačak)               37   8  7 22  29-51  22  [- 9]
------------------------------------------------------
15.Metalac (Gornji Milanovac)  37   8 10 19  27-43  21  [-13]       Relegated
16.Novi Pazar (Novi Pazar)     37   7  6 24  29-68  17  [-10]       Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage


Prva Liga

Final Table:

 1.Mačva (Šabac)               30  19  6  5  49-26  62  [-1]  [P]  Promoted
 2.Zemun (Zemun)               30  17 10  3  44-18  61             Promoted
------------------------------------------------------
 3.Sloboda (Užice)             30  15  9  6  43-28  54
 4.Inđija (Inđija)             30  14  6 10  34-30  48
 5.Bežanija (Novi Beograd)     30  12 12  6  36-22  47  [-1]
 6.Radnički (Pirot)            30  12  7 11  30-31  43        [P]
 7.Jagodina (Jagodina)         30  12  5 13  39-35  41        [R]
 8.Dinamo (Vranje)             30  10  9 11  33-43  39
 9.Sinđelić (Beograd)          30   8 13  9  32-31  37
10.Budućnost (Dobanovci)       30  10  7 13  32-43  37        [P]
11.Proleter (Novi Sad)         30   9  9 12  34-40  36
12.ČSK Pivara (Čelarevo)       30   8 11 11  31-32  34  [-1]
------------------------------------------------------
13.Kolubara (Lazarevac)        30   7 11 12  28-35  32             Relegated
14.BSK (Borča)                 30   9  6 15  27-39  32  [-1]       Relegated
15.Odžaci                      30   6  8 16  24-35  26        [P]  Relegated
16.OFK Beograd (Beograd)       30   3  9 18  25-53  18        [R]  Relegated

Promoted: Teleoptik (Zemun), Bratstvo 1947 (Prigrevice), Radnički 1923 (Kragujevac),
          Temnić 1924 (Varvarina)

2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Aug 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.