Serbia 2019/20


Superliga

Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     15  13  1  1  34-11  40  [C]
 2.Vojvodina (Novi Sad)        16  10  3  3  29-15  33
 3.Čukarički (Beograd)         15  10  3  2  20-11  33
 4.Partizan (Beograd)          15  10  2  3  35- 9  32
 5.TSC (Bačka Topola)          16   8  5  3  28-17  29  [P]
 6.Voždovac (Beograd)          16   7  5  4  29-23  26
 7.Radnički (Niš)              15   8  1  6  20-19  25
 8.Mladost (Lučani)            16   6  4  6  16-19  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Spartak (Subotica)          16   7  0  9  17-25  21
10.Javor (Ivanjica)            16   5  5  6  23-24  20  [P]
11.Napredak (Kruševac)         16   5  3  8  20-22  18
12.Proleter (Novi Sad)         15   4  4  7  13-20  16
13.Radnik (Surdulica)          15   4  3  8  15-24  15
14.Rad (Beograd)               16   3  2 11  12-31  11
15.Inđija (Inđija)             16   2  1 13  11-31   7  [P]
16.Mačva (Šabac)               16   0  4 12   7-28   4

Round 1
[Jul 19]
Voždovac        1-2 TSC             
[Jul 20]
Spartak S       2-1 Rad             
Mladost L       2-1 Radnik S        
Crvena zvezda   2-0 Javor           
Vojvodina       3-1 Mačva           
Čukarički       1-0 Napredak K      
[Jul 21]
Inđija          0-1 Partizan        
Radnički N      3-0 Proleter NS     

Round 2
[Jul 27]
TSC             5-1 Mladost L       
Crvena zvezda   2-0 Radnički N      
Mačva           2-2 Inđija          
Proleter NS     2-2 Voždovac        
Radnik S        4-0 Spartak S       
[Jul 28]
Napredak K      0-2 Vojvodina       
Rad             2-3 Čukarički       
[Sep 25]
Javor           0-2 Partizan        

Round 3
[Aug 2]
Mladost L       1-1 Proleter NS     
[Aug 3]
Inđija          1-0 Napredak K      
Radnički N      2-1 Javor           
Vojvodina       5-0 Rad             
[Aug 4]
Čukarički       1-0 Radnik S        
Spartak S       1-2 TSC             
Partizan        4-0 Mačva           
[Sep 25]
Voždovac        1-3 Crvena zvezda   

Round 4
[Aug 9]
Crvena zvezda   2-0 Mladost L       
[Aug 10]
TSC             1-0 Čukarički       
Javor           3-1 Mačva           
Rad             1-0 Inđija          
Radnički N      2-1 Voždovac        
[Aug 11]
Napredak K      2-2 Partizan        
Proleter NS     0-1 Spartak S       
Radnik S        0-4 Vojvodina       

Round 5
[Aug 16]
Voždovac        2-1 Javor           
[Aug 17]
Inđija          2-1 Radnik S        
Čukarički       2-1 Proleter NS     
Mladost L       1-1 Radnički N      
Spartak S       2-3 Crvena zvezda   
[Aug 18]
Partizan        3-0 Rad             
Mačva           0-1 Napredak K      
Vojvodina       2-2 TSC             

Round 6
[Aug 24]
Proleter NS     0-1 Vojvodina       
Voždovac        2-0 Mladost L        
Javor           2-2 Napredak K      
Rad             2-0 Mačva           
[Aug 25]
Radnički N      2-1 Spartak S       
TSC             2-0 Inđija          
[tba]	 
Crvena zvezda    -  Čukarički       
Radnik S         -  Partizan        

Round 7
[Aug 31]
Vojvodina       1-2 Crvena zvezda   
Mačva           1-1 Radnik S        
Spartak S       2-1 Voždovac        
[Sep 1]
Inđija          1-2 Proleter NS     
Čukarički       1-0 Radnički N      
Mladost L       3-3 Javor           
Napredak K      4-0 Rad             
Partizan        1-1 TSC             

Round 8
[Sep 13]
Radnički N      1-2 Vojvodina       
[Sep 14]
Crvena zvezda   2-1 Inđija          
Radnik S        1-4 Napredak K      
Javor           3-0 Rad             
Voždovac        2-2 Čukarički       
Proleter NS     0-3 Partizan        
[Sep 15]
Mladost L       2-0 Spartak S       
TSC             0-0 Mačva           

Round 9
[Sep 21]
Inđija          0-1 Radnički N      
Čukarički       1-0 Mladost L       
Spartak S       1-0 Javor           
Napredak K      1-3 TSC             
Rad             0-1 Radnik S        
Mačva           0-1 Proleter NS     
Vojvodina       1-2 Voždovac        
[Sep 22]
Partizan        2-0 Crvena zvezda   

Round 10
[Sep 28]
Radnički N      1-4 Partizan        
Crvena zvezda   3-1 Mačva           
[Sep 29]
Mladost L       1-2 Vojvodina       
Proleter NS     2-0 Napredak K      
TSC             2-0 Rad             
Spartak S       0-1 Čukarički       
Voždovac        4-1 Inđija          
[Sep 30]
Javor           0-0 Radnik S        

Round 11
[Oct 4]
Vojvodina       2-0 Spartak S       
[Oct 5]
Čukarički       2-0 Javor           
Mačva           0-1 Radnički N      
Radnik S        1-0 TSC             
Rad             1-1 Proleter NS     
[Oct 6]
Inđija          0-2 Mladost L       
Napredak K      0-1 Crvena zvezda   
Partizan        1-2 Voždovac        

Round 12
[Oct 18]
Čukarički       0-0 Vojvodina       
Crvena zvezda   3-1 Rad             
[Oct 19]
Mladost L       1-0 Partizan        
Proleter NS     2-1 Radnik S        
Spartak S       3-0 Inđija          
Voždovac        2-0 Mačva           
Javor           3-2 TSC             
Radnički N      4-1 Napredak K      

Round 13
[Oct 25]
Napredak K      1-1 Voždovac        
[Oct 26]
Radnik S        0-5 Crvena zvezda   
Mačva           0-1 Mladost L       
Rad             1-2 Radnički N      
Vojvodina       2-2 Javor           
[Oct 27]
Inđija          1-3 Čukarički       
Partizan        4-0 Spartak S       
TSC             1-1 Proleter NS     

Round 14 [Oct 30]	
Čukarički       2-1 Partizan        
Radnički N      0-2 Radnik S        
Crvena zvezda   3-1 TSC             
Mladost L       0-1 Napredak K      
Spartak S       3-1 Mačva           
Voždovac        2-1 Rad             
Javor           1-0 Proleter NS     
Vojvodina       1-0 Inđija          

Round 15
[Nov 2]
Partizan        4-0 Vojvodina       
Proleter NS     0-2 Crvena zvezda   
[Nov 3]
Inđija          2-3 Javor           
Napredak K      0-1 Spartak S       
Rad             0-0 Mladost L       
TSC             2-0 Radnički N      
Radnik S        2-2 Voždovac        
Mačva           0-0 Čukarički       

Round 16
[Nov 9]
Radnik S        0-1 Mladost L       
Napredak K      3-1 Čukarički       
Rad             2-0 Spartak S       
Mačva           0-1 Vojvodina       
[Nov 10]
Javor           1-1 Crvena zvezda   
TSC             2-2 Voždovac        
Partizan        3-0 Inđija          
[tba]
Proleter NS      -  Radnički N      

Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     15  13  1  1  34-11  40  [C]
 2.Vojvodina (Novi Sad)        16  10  3  3  29-15  33
 3.Čukarički (Beograd)         15  10  3  2  20-11  33
 4.Partizan (Beograd)          15  10  2  3  35- 9  32
 5.TSC (Bačka Topola)          16   8  5  3  28-17  29  [P]
 6.Voždovac (Beograd)          16   7  5  4  29-23  26
 7.Radnički (Niš)              15   8  1  6  20-19  25
 8.Mladost (Lučani)            16   6  4  6  16-19  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Spartak (Subotica)          16   7  0  9  17-25  21
10.Javor (Ivanjica)            16   5  5  6  23-24  20  [P]
11.Napredak (Kruševac)         16   5  3  8  20-22  18
12.Proleter (Novi Sad)         15   4  4  7  13-20  16
13.Radnik (Surdulica)          15   4  3  8  15-24  15
14.Rad (Beograd)               16   3  2 11  12-31  11
15.Inđija (Inđija)             16   2  1 13  11-31   7  [P]
16.Mačva (Šabac)               16   0  4 12   7-28   4

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Relegation Playoff


2018/19.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 14 Nov 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.