Seychelles 2016


Barclays League Division One
Cup Tournaments

Barclays League Division One

Table (based on known results):

 1.Côte d'Or (Praslin)                     21  14  3  4  45-21  45            Champions
 2.Saint Michel United FC (Anse-aux-Pins)  20  12  2  6  38-23  38       [C]
 3.La Passe FC (La Passe)                  22   9  8  5  40-23  35
 4.Foresters (Mont Fleuri)                 21  10  5  6  34-26  35
 5.Saint Louis Suns United (Victoria)      19  10  3  6  31-32  33  [*]
 6.Lightstars FC (Grande Anse)             21   9  4  8  39-37  31
 7.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          20   7  8  5  24-23  29
 8.Revengers FC (Praslin)                  21   7  7  7  26-26  28
 9.Northern Dynamo (Glacis)                20   7  7  6  30-36  28
10.The Lions (Cascade)                     19   7  4  8  23-26  25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Saint John Bosco (Pointe La Rue)        22   4  5 13  19-32  17  [*]  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 -.Plaisance FC (Plaisance)                22   0  0 22   7-51   0       [P]  Relegated

[*] missing goals round 3

NB: Plaisance FC excluded after two no-shows; all remaining matches were awarded 0-2 losses
    against them

Round 1
[Mar 10]
St Michel United   4-0 Plaisance          
[Mar 11]
Lightstars         1-1 Revengers          
Foresters          1-0 St John Bosco      
[Mar 12]
The Lions          1-3 Anse Réunion       
La Passe           2-1 St Louis           
Côte d'Or          4-2 Northern Dynamo    

Round 2
[Mar 18]
Northern Dynamo    2-1 St Michel United   
Revengers          2-2 La Passe           
[Mar 19]
St Louis           awd Foresters          [awarded 0-2; not played due to colour clash kits]
Lightstars         2-1 The Lions          
Anse Réunion       0-1 Côte d'Or          
[May 14]
St John Bosco      3-2 Plaisance          

Round 3
[Mar 31?]
St Louis           bt  St John Bosco      
[Apr 1]
Northern Dynamo    2-1 Plaisance          
Lightstars         0-1 Côte d'Or          
[Apr 2]
St Michel United   2-0 Anse Réunion       
Revengers          0-1 Foresters          
La Passe           3-1 The Lions          

Round 4
[Apr 7]
Foresters          5-0 The Lions          
[Apr 8]
La Passe           2-2 Côte d'Or          
[Apr 9]
Anse Réunion       2-1 Northern Dynamo    
Revengers          1-1 St John Bosco      
[May 10]
St Louis           2-1 Plaisance          
[May 14]
Lightstars         1-4 St Michel United   

Round 5
[Apr 14]
The Lions          2-1 St John Bosco      
[Apr 15]
Lightstars         2-2 Northern Dynamo    
Revengers          2-3 St Louis           
[Apr 16]
St Michel United   2-1 La Passe           
Côte d'Or          1-1 Foresters          
Anse Réunion       1-0 Plaisance          

Round 6
[Apr 21]
Plaisance          0-1 Revengers          
Lightstars         2-2 Anse Réunion       
[Apr 22]
St Michel United   4-3 Foresters          
[Apr 23]
La Passe           8-0 Northern Dynamo    
Côte d'Or          3-1 St John Bosco      
[tba]
The Lions           -  St Louis           

Round 7
[Apr 28]
St Michel United   1-0 St John Bosco      
[Apr 29]
Foresters          3-1 Northern Dynamo    
The Lions          0-0 Revengers          
[Apr 30]
Anse Réunion       1-1 La Passe           
St Louis           2-0 Côte d'Or          
Lightstars         3-1 Plaisance          

Round 8
[May 4]
The Lions          3-0 Plaisance          
[May 5]
St John Bosco      1-1 Northern Dynamo    
[May 6]
Foresters          2-0 Anse Réunion       
[May 7]
St Michel United   4-1 St Louis           
Côte d'Or          0-2 Revengers          
La Passe           1-2 Lightstars         

Round 9
[May 19]
The Lions          0-1 Côte d'Or          
[May 20]
Lightstars         7-1 Foresters          
Northern Dynamo    4-2 St Louis           
[May 21]
Revengers          2-1 St Michel United   
Anse Réunion       1-3 St John Bosco      
Plaisance          2-4 La Passe           

Round 10
[May 24]
The Lions          2-1 St Michel United   
[May 25]
Northern Dynamo    2-0 Revengers          
[Jul 8]
St John Bosco      0-2 Lightstars         
[Jul 9]
St Louis           2-2 Anse Réunion       
Côte d'Or          awd Plaisance          [awarded 2-0, Plaisance dns]
La Passe           0-0 Foresters          

Round 11
[Jun 30]
Revengers          1-1 Anse Réunion       
[Jul 1]
Lightstars         3-3 St Louis           
[Jul 2]
St Michel United   2-1 Côte d'Or          
La Passe           2-0 St John Bosco      
[Jul 5]
Foresters          4-0 Plaisance          
[Jul 7]
Northern Dynamo    0-2 The Lions          

Round 12
[Jul 13]
St John Bosco      0-0 Foresters          
[Jul 14]
Plaisance          n/p St Michel United   
[Jul 15]
Northern Dynamo    1-3 Côte d'Or          
[Jul 16]
St Louis           1-0 La Passe           
Anse Réunion       2-1 The Lions          
Revengers          2-1 Lightstars         

NB: Plaisance excluded after second failure to show for a match; all their matches
    in the second half of the season (indicated as byes for their opponents below)
    were awarded 0-2 losses against them

Round 13
[Jul 20]
Foresters          2-1 St Louis           
[Jul 22]
The Lions          0-1 Lightstars         
[Jul 23]
St Michel United   0-2 Northern Dynamo    
La Passe           4-1 Revengers          
Côte d'Or          0-0 Anse Réunion       
St John Bosco      bye

Round 14
[Jul 28]
St John Bosco      1-2 St Louis           
[Jul 29]
The Lions          0-0 La Passe           
[Jul 30]
Anse Réunion       1-2 St Michel United   
Foresters          1-0 Revengers          
Côte d'Or          7-0 Lightstars         
Northern Dynamo    bye

Round 15
[Sep 28]
The Lions          2-1 Foresters          
[Sep 29]
Northern Dynamo    1-1 Anse Réunion       
[Sep 30]
St John Bosco      0-2 Revengers          
[Oct 1]
St Michel United   2-1 Lightstars         
Côte d'Or          1-3 La Passe           
St Louis           bye

Round 16
[Oct 6]
St Michel United   0-2 Revengers          
[Oct 7]
Foresters          1-4 Lightstars         
Côte d'Or          2-0 The Lions          
[Oct 8]
St John Bosco      1-1 Anse Réunion       
[tba]
St Louis            -  Northern Dynamo    
La Passe           bye

Round 17
[Oct 20]
St John Bosco      1-3 The Lions          
[Oct 21]
St Louis           1-0 Revengers          
[Oct 22]
La Passe           2-2 St Michel United   
Foresters          2-3 Côte d'Or          
Northern Dynamo    2-1 Lightstars         
Anse Réunion       bye

Round 18
[Oct 26]
St John Bosco      0-2 Côte d'Or          
[Oct 27]
Northern Dynamo    1-1 La Passe           
[tba]
Anse Réunion        -  Lightstars         
Foresters           -  St Michel United   
St Louis            -  The Lions          
Revengers          bye

Round 19
[Nov 10]
Revengers          2-2 The Lions          
[Nov 11]
St John Bosco      0-3 St Michel United   
[Nov 12]
Côte d'Or          6-2 St Louis           
Northern Dynamo    1-1 Foresters          
La Passe           0-1 Anse Réunion       
Lightstars         bye

Round 20
[Nov 18]
Revengers          1-3 Côte d'Or          
Northern Dynamo    1-1 St John Bosco      
[Nov 19]
St Louis           1-0 St Michel United   
Lightstars         0-2 La Passe           
Anse Réunion       2-1 Foresters          
The Lions          bye

Round 21
[Nov 24]
St Michel United   1-1 The Lions          
[Nov 25]
Lightstars         awd St John Bosco      [awarded 2-0, St John Bosco dns]
[Nov 26]
Foresters          0-0 La Passe           
Anse Réunion       1-1 St Louis           
Revengers          2-2 Northern Dynamo    
Côte d'Or          bye

Round 22
[Dec 1]
St John Bosco      3-0 La Passe           
[Dec 2]
St Louis           4-2 Lightstars         
[tba]
Anse Réunion        -  Revengers          
The Lions           -  Northern Dynamo    
Côte d'Or           -  St Michel United   
Foresters          bye

Table (based on known results):

 1.Côte d'Or (Praslin)                     21  14  3  4  45-21  45            Champions
 2.Saint Michel United FC (Anse-aux-Pins)  20  12  2  6  38-23  38       [C]
 3.La Passe FC (La Passe)                  22   9  8  5  40-23  35
 4.Foresters (Mont Fleuri)                 21  10  5  6  34-26  35
 5.Saint Louis Suns United (Victoria)      19  10  3  6  31-32  33  [*]
 6.Lightstars FC (Grande Anse)             21   9  4  8  39-37  31
 7.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          20   7  8  5  24-23  29
 8.Revengers FC (Praslin)                  21   7  7  7  26-26  28
 9.Northern Dynamo (Glacis)                20   7  7  6  30-36  28
10.The Lions (Cascade)                     19   7  4  8  23-26  25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Saint John Bosco (Pointe La Rue)        22   4  5 13  19-32  17  [*]  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 -.Plaisance FC (Plaisance)                22   0  0 22   7-51   0       [P]  Relegated

[*] missing goals round 3

NB: Plaisance FC excluded after two no-shows; all remaining matches were awarded 0-2 losses
    against them

Promoted: SPDF FC

Promotion/Relegation Playoff

[Dec 17, Stad Linite]
St John Bosco      2-1 Real Maldives      

NB: both remain at former level

Cup Tournaments

PillayR Group Cup | Airtel Cup 

PillayR Group Cup

Round 4
[Oct 11]
St Louis           4-0 Real Maldives      
[Oct 12]
Anse Réunion       3-1 Victoria City      
[Oct 13]
Foresters          1-0 The Lions          [aet]
[Oct 17]
St John Bosco      2-1 La Digue Pro       
[Oct 18]
South Olympic      3-2 Au Cap             
NB: other results not known

Quarterfinals
[Nov 2]
Northern Dynamo    2-1 Foresters          
[Nov 3]
St Louis           3-3 La Passe           [aet, 4-1 pen]
[Nov 4]
St John Bosco      3-2 South Olympic      
[Nov 5]
St Michel United   3-1 Anse Réunion       

Semifinals
[Nov 16?]
Northern Dynamo    bt  St Louis           [by a single goal]
[Nov 29]
St Michel United   3-1 St John Bosco      

Final [Dec 3, Stad Linite]
St Michel United   3-2 Northern Dynamo    


Airtel Cup

Group Stage

Mahé Group

Round 1
[Aug 2]
St Michel United   1-0 Foresters          
[Aug 3]
St Louis           1-1 The Lions          
[Aug 5]
Northern Dynamo    2-0 St John Bosco      

Round 2
[Aug 6]
St Louis           2-1 Foresters          
[Aug 9]
Northern Dynamo    2-2 St Michel United   
[Aug 10]
St John Bosco      1-0 The Lions          

Round 3
[Aug 12]
Foresters          2-1 Northern Dynamo    
[Aug 13]
St Louis           2-0 St John Bosco      
[Aug 17]
St Michel United   1-0 The Lions          

Round 4
[Aug 19]
Foresters          1-1 St John Bosco      
[Aug 20]
Northern Dynamo    4-1 The Lions          
[Aug 23]
St Michel United   1-0 St Louis           

Round 5
[Aug 25]
The Lions          2-1 Foresters          
[Aug 26]
St Michel United   4-1 St John Bosco      
[Aug 27]
St Louis           3-2 Northern Dynamo    

Final Table:

 1.Saint Michel United FC (Anse-aux-Pins)   5   4  1  0   9- 3  13  Qualified
 2.Saint Louis Suns United (Victoria)       5   3  1  1   8- 5  10  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Northern Dynamo (Glacis)                 5   2  1  2  11- 8   7
 4.Foresters (Mont Fleuri)                  5   1  1  3   5- 7   4
 5.The Lions (Cascade)                      5   1  1  3   4- 8   4
 6.Saint John Bosco (Pointe La Rue)         5   1  1  3   3- 9   4

Inner Islands Group

Round 1
[Aug 5]
Côte d'Or          3-3 La Passe           
[Aug 6]
Revengers          1-0 Lightstars         
Anse Réunion       bye

Round 2
[Aug 10]
Côte d'Or          4-1 Revengers          
[Aug 13]
La Passe           1-1 Anse Réunion       
Lightstars         bye

Round 3
[Aug 13]
Lightstars         4-1 Côte d'Or        
[Aug 23]
Revengers          1-1 Anse Réunion       
La Passe           bye

Round 4
[Aug 20]
Côte d'Or          1-1 Anse Réunion       
[Aug 24]
Lightstars         1-7 La Passe           
Revengers          bye

Round 5
[Aug 26]
Anse Réunion       2-1 Lightstars         
[Aug 27]
La Passe           2-1 Revengers          
Côte d'Or          bye

Final Table:

 1.La Passe FC (La Passe)                   4   2  2  0  13- 6   8  Qualified
 2.Anse Réunion FC (Anse Réunion)           4   1  3  0   5- 4   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Côte d'Or (Praslin)                      4   1  2  1   9- 9   5
 4.Revengers FC (Praslin)                   4   1  1  2   4- 7   4
 5.Lightstars FC (Grande Anse)              4   1  0  3   6-11   3

Knock-Out Stage

Semifinals 

First Legs [Sep 18]
Anse Réunion       0-5 St Michel United   [at Amitié stadium, Praslin]
St Louis           2-0 La Passe           

Second Legs [Sep 21]
St Michel United   3-3 Anse Réunion       
La Passe           1-0 St Louis           [at Amitié stadium, Praslin]

NB: the two clubs from La Digue, Anse Réunion and La Passe, played their home
    matches on Praslin on request on sponsors Airtel

Final [Sep 24, Stad Linite]
St Michel United   2-2 St Louis           [aet, 6-5 pen]
  [Neil Confiance 80, Jocelyn 118; Tahiry 33pen, 115]


2015

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Dec 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.