Seychelles 2018


Barclays League Division One
Cup Tournaments

Barclays League Division One

Final Table:

 1.Côte d'Or (Praslin)                     22  15  5  2  60-22  50       Champions
 2.Red Star Defence Forces                 22  14  7  1  51-21  49
 3.Lightstars FC (Grande Anse)             22  15  3  4  41-21  48
 4.Saint Louis Suns United (Victoria)      22  11  7  4  44-23  40  [C]
 5.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         22  12  3  7  53-27  39
 6.La Passe FC (La Passe)                  22  10  6  6  41-34  36
 7.Foresters (Mont Fleuri)                 22   7  7  8  28-27  28
 8.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          22   7  2 13  32-41  23
 9.Revengers FC (Praslin)                  22   4  5 13  28-60  17
10.Northern Dynamo (Glacis)                22   4  3 15  31-56  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Au Cap                                  22   4  3 15  25-59  15  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
12.The Lions (Cascade)                     22   3  1 18  15-58  10       Relegated

Round 1
[Mar 7]
Northern Dynamo    2-0 Au Cap             
[Mar 8]
St Louis           1-0 Foresters          
  [Foresters 'keeper Kitson Cecile held 3 penalties in the first half but finally
   conceded when opposing 'keeper Michel scored from St Louis's 4th penalty at the
   stroke of full time]
[Mar 9]
St Michel          6-0 The Lions          
[Mar 10]
Red Star DF        2-1 Côte d'Or          
Revengers          2-1 Anse Réunion       
La Passe           1-1 Lightstars         

Round 2
[Mar 15]
Red Star DF        1-0 Au Cap             
[Mar 16]
St Michel          2-1 Revengers          
Lightstars         2-0 Northern Dynamo    
[Mar 17]
The Lions          1-2 La Passe           
Côte d'Or          1-1 St Louis           
Anse Réunion       0-5 Foresters          

Round 3
[Mar 21]
Northern Dynamo    0-1 Foresters          
[Mar 22]
St Louis           0-0 Lightstars         
[Mar 23]
Au Cap             0-0 Revengers          
[Mar 24]
Red Star DF        2-1 St Michel          
Côte d'Or          4-2 La Passe           
Anse Réunion       2-0 The Lions          

Round 4
[Apr 4]
Red Star DF        1-1 Anse Réunion       
[Apr 5]
The Lions          0-2 Lightstars         
[Apr 6]
Northern Dynamo    1-5 Côte d'Or          
[Apr 7]
St Louis           4-0 St Michel          
La Passe           4-1 Au Cap             [also reported 5-1]
Revengers          0-0 Foresters          

Round 5
[Apr 12]
Foresters          4-4 Red Star DF        
[Apr 13]
St Louis           2-2 Au Cap             
Revengers          1-3 La Passe           
[Apr 14]
Lightstars         1-4 St Michel          
The Lions          1-2 Côte d'Or          
Anse Réunion       3-1 Northern Dynamo    

Round 6
[Apr 18]
St Michel          2-0 Au Cap             
[Apr 19]
Red Star DF        6-1 The Lions          
[Apr 21]
St Louis           1-0 Anse Réunion       
[Jun 23]
Côte d'Or          3-2 Lightstars         
La Passe           1-1 Foresters          
[Sep 21]
Northern Dynamo    1-1 Revengers          

Round 7
[Apr 25]
Northern Dynamo    0-4 St Louis           
[Apr 26]
Au Cap             2-1 The Lions          
[Apr 27]
Foresters          0-1 Lightstars         
[Apr 28]
Anse Réunion       1-3 Côte d'Or          
Revengers          0-3 Red Star DF        
St Michel          4-1 La Passe           

Round 8
[May 3]
The Lions          0-0 Foresters          
[May 4]
St Michel          3-1 Northern Dynamo    
Côte d'Or          3-1 Revengers          
[May 5]
Au Cap             2-4 Anse Réunion       
La Passe           1-3 St Louis           
Lightstars         1-2 Red Star DF        [also reported 2-3]

Round 9
[May 10]
Au Cap             0-2 Lightstars         
[May 11]
St Louis           0-0 Red Star DF        
Revengers          0-2 The Lions          
[May 12]
Anse Réunion       0-2 St Michel          
Côte d'Or          5-1 Foresters          
Northern Dynamo    1-4 La Passe           

Round 10
[Jun 6]
Foresters          2-0 Au Cap             
[Jun 7]
Red Star DF        3-1 Northern Dynamo    
[Jun 8]
St Louis           2-0 The Lions          
[Jun 9]
St Michel          2-5 Côte d'Or          
La Passe           4-1 Anse Réunion       
Revengers          2-2 Lightstars         

Round 11
[Jun 12]
Northern Dynamo    4-0 The Lions          
[Jun 13]
St Michel          0-1 Foresters          
[Jun 14]
Red Star DF        0-0 La Passe           
[Jun 15]
St Louis           awd Revengers          [awarded 2-0, Revengers dns]
[Jun 16]
Côte d'Or          5-0 Au Cap             
Anse Réunion       0-1 Lightstars         

Round 12
[date?]
Lightstars         0-2 La Passe           [inferred; possibly awarded]
[Aug 23]
Au Cap             3-2 Northern Dynamo    
[Aug 24,25]
The Lions          0-5 St Michel          
Foresters          2-2 St Louis           
Côte d'Or          1-1 Red Star DF        
Anse Réunion       6-4 Revengers          

Round 13 [Aug 31, Sep 1]
St Louis           0-0 Côte d'Or          
Revengers          1-2 St Michel          
La Passe           1-0 The Lions          
Northern Dynamo    2-3 Lightstars         
Au Cap             2-5 Red Star DF        
Foresters          1-0 Anse Réunion       

Round 14
[Sep 13?; inferred]
Foresters          1-1 Northern Dynamo    
Revengers          1-0 Au Cap             
[Sep 14]
Lightstars         3-2 St Louis           
The Lions          2-0 Anse Réunion       
[Sep 15]
La Passe           0-2 Côte d'Or          
St Michel          0-0 Red Star DF        

Round 15
[Oct 4]
Foresters          n/p Revengers          [Revengers dns, unable to pay the ferry]
[Oct 5]
Côte d'Or          1-1 Northern Dynamo    
Au Cap             4-3 La Passe           
[Oct 6]
Anse Réunion       2-3 Red Star DF        
Lightstars         1-0 The Lions          
St Michel          1-3 St Louis           
[Oct 27]
Foresters          4-0 Revengers          

Round 16
[date?]
La Passe           1-1 Revengers          
[Oct 23]
St Michel          1-2 Lightstars         
[Oct 24]
Red Star DF        2-0 Foresters          
[Oct 25]
Au Cap             1-4 St Louis           
[Oct 26]
Northern Dynamo    3-2 Anse Réunion       
[Oct 27]
Côte d'Or          5-0 The Lions          

Round 17
[Oct 30]
Lightstars         3-0 Côte d'Or          
The Lions          1-3 Red Star DF        
[Oct 31]
Au Cap             2-7 St Michel          
[Nov 3]
Anse Réunion       1-0 St Louis           
Revengers          2-5 Northern Dynamo    
Foresters          1-2 La Passe           

Round 18
[Oct 27]
La Passe           2-1 St Michel          
[Nov 20]
The Lions          1-3 Au Cap             
[Nov 22]
Red Star DF        8-1 Revengers          
[Dec 16]
Côte d'Or          awd Anse Réunion       [awarded 2-0, Anse Réunion dns]
[Dec 18]
St Louis           3-2 Northern Dynamo    
[Dec 29]
Lightstars         awd Foresters          [awarded 2-0, Foresters dns]

Round 19
[Sep 27]
Northern Dynamo    0-8 St Michel          
[Nov 24]
Anse Réunion       5-0 Au Cap             
St Louis           3-3 La Passe           
[Nov 27]
Revengers          2-6 Côte d'Or          
[Nov 29]
Foresters          3-1 The Lions          
[Dec 19]
Red Star DF        0-1 Lightstars         

Round 20
[Nov 28]
St Michel          1-1 Anse Réunion       
[Dec 1]
Red Star DF        2-1 St Louis           
[Dec 6]
Foresters          0-3 Côte d'Or          
[Dec 9]
Lightstars         2-1 Au Cap             
[Dec 15]
La Passe           3-2 Northern Dynamo    
[Dec 18]
The Lions          1-5 Revengers          

Round 21
[Sep 26]
Au Cap             1-1 Foresters          
[Dec 1]
Côte d'Or          0-0 St Michel          
[Dec 11]
Northern Dynamo    1-2 Red Star DF        
[Dec 12]
Anse Réunion       1-0 La Passe           
[Dec 15]
Lightstars         6-0 Revengers          
The Lions          1-4 St Louis           

Round 22
[Dec 7]
La Passe           1-1 Red Star DF        
Revengers          3-2 St Louis           
[Dec 11]
Foresters          0-1 St Michel          
[Dec 13]
Au Cap             1-3 Côte d'Or          
[Dec 22]
The Lions          awd Northern Dynamo    [awarded 2-0, Northern Dynamo dns]
Lightstars         3-1 Anse Réunion       

Final Table:

 1.Côte d'Or (Praslin)                     22  15  5  2  60-22  50       Champions
 2.Red Star Defence Forces                 22  14  7  1  51-21  49
 3.Lightstars FC (Grande Anse)             22  15  3  4  41-21  48
 4.Saint Louis Suns United (Victoria)      22  11  7  4  44-23  40  [C]
 5.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         22  12  3  7  53-27  39
 6.La Passe FC (La Passe)                  22  10  6  6  41-34  36
 7.Foresters (Mont Fleuri)                 22   7  7  8  28-27  28
 8.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          22   7  2 13  32-41  23
 9.Revengers FC (Praslin)                  22   4  5 13  28-60  17
10.Northern Dynamo (Glacis)                22   4  3 15  31-56  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Au Cap                                  22   4  3 15  25-59  15  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
12.The Lions (Cascade)                     22   3  1 18  15-58  10       Relegated

Promoted: Victoria City

Promotion/Relegation Playoff [Dec 22]
Au Cap             2-1 Real Maldives      

NB: both remain at former level


Cup Tournaments

Airtel Cup 

Airtel Cup

Group A

[Jul 7]
Côte d'Or          1-1 La Passe           
[Jul 14]
La Passe           2-2 Red Star DF        
[Jul 18]
Red Star DF        2-2 Côte d'Or          
[Jul 21]
La Passe           1-0 Côte d'Or          
[Jul 28]
Red Star DF        3-2 La Passe           
[Aug 4]
Côte d'Or          4-3 Red Star DF        [note that this was the minimal result to
                                           ensure qualification for both clubs]
Final Table:

 1.Red Star Defence Forces                  4   1  2  1  10-10   5  Qualified
 2.Côte d'Or (Praslin)                      4   1  2  1   7- 7   5  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.La Passe FC (La Passe)                   4   1  2  1   6- 6   5

Groupe B

[Jul 7]
Anse Réunion       0-1 St Louis           
[Jul 11]
St Louis           4-2 St Michel          
[Jul 14]
St Michel          1-1 Anse Réunion       
[Jul 21]
St Louis           1-0 Anse Réunion       
[Jul 25]
St Michel          4-1 St Louis           
[Jul 28]
Anse Réunion       0-1 St Michel          
 
Final Table:

 1.Saint Louis Suns United (Victoria)       4   3  0  1   7- 6   9  Qualified
 2.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)          4   2  1  1   8- 6   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Anse Réunion FC (Anse Réunion)           4   0  1  3   1- 4   1
 
Groupe C

[Jul 4]
The Lions          0-4 Foresters          
[Jul 7]
Foresters          2-0 Au Cap             
[Jul 13]
Au Cap             2-0 The Lions          
[Jul 20]
Foresters          1-1 The Lions          
[Jul 24]
The Lions          0-1 Au Cap             
[Jul 31]
Au Cap             3-3 Foresters          
 
Final Table:
 
 1.Foresters (Mont Fleuri)                  4   2  2  0  10- 4   8  Qualified
 2.Au Cap                                   4   2  1  1   6- 5   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.The Lions (Cascade)                      4   0  1  3   1- 8   3

Groupe D

[Jul 6]
Lightstars         2-2 Revengers          
[Jul 10]
Northern Dynamo    1-3 Lightstars         
[Jul 14]
Revengers          2-5 Northern Dynamo    
[Jul 21]
Lightstars         4-1 Northern Dynamo    
[Jul 28]
Revengers          4-4 Lightstars         
[Aug 3]
Northern Dynamo    3-3 Revengers          
 
Final Table:

 1.Lightstars FC (Grande Anse)              4   2  2  0  13- 8   8  Qualified
 2.Northern Dynamo (Glacis)                 4   1  1  2  10-12   4  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Revengers FC (Praslin)                   4   0  3  1  11-14   3

Quarterfinals

First Legs
[Aug 9]
St Michel          2-0 Lightstars         
[Aug 10]
Northern Dynamo    1-1 St Louis           
[Aug 11]
Côte d'Or          4-3 Foresters          
Au Cap             1-4 Red Star DF        
 
Second Legs
[Aug 16]
St Louis           2-1 Northern Dynamo    
[Aug 17]
Red Star DF        3-0 Au Cap             
[Aug 18]
Lightstars         2-0 St Michel          [aet, 5-4 pen]     
Foresters          1-1 Côte d'Or          
 
Semifinals

First Legs [Sep 19]
Red Star DF        2-1 St Louis           
Lightstars         2-0 Côte d'Or          
 
Second Legs [Sep 23?]
Côte d'Or          1-2 Lightstars         
St Louis           3-3 Red Star DF        
 
Final [Sep 29, Stad Linite]
Lightstars         3-2 Red Star DF        
 

2017

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Jan 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.