Seychelles 2019/20


Seypearl Premier League
Cup Tournaments
Seypearl Championship One
Seypearl Championship Two

Seypearl Premier League

Final Table:

 1.Foresters (Mont Fleuri)                 22  13  7  2  61-27  46        Champions
 2.Côte d'Or (Praslin)                     22  13  6  3  53-22  45
 3.La Passe FC (La Passe)                  22  14  3  5  53-24  45
 4.Saint Louis Suns United (Victoria)      22  13  4  5  53-21  43
 5.Lightstars FC (Grande Anse)             22  12  3  7  52-21  39
 6.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         22  13  0  9  44-25  39  [*2]
 7.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          22   9  5  8  36-30  32
 8.Northern Dynamo (Glacis)                22   8  4 10  35-32  28  [*2]
 9.Red Star Defence Forces                 22   8  2 12  54-44  26  [*2]
10.Revengers FC (Praslin)                  22   7  3 12  27-58  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Au Cap                                  22   1  1 20  17-107  4  [*2]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 -.Victoria City                           22   1  0 21   7-81   3  [*1]  Excluded

NB: 2 more losses than wins as one match was awarded a 0-0 loss against both

[*1] after Victoria City forfeited their rearranged match from round 5 on
     Dec 18 and announced their withdrawal from the Airtel Cup (in which
     they were to play Côte d'Or in the first round on Dec 22) they were
     struck off the list of SFF members and excluded from the league;
     all their remaining matches were awarded 0-2 losses
[*2] Saint Michel, Northern Dynamo, Red Star Defence Forces and Au Cap all
     declined to continue playing league matches after the suspension due
     to the Covid-19 pandemic; all their remaining matches were awarded 0-2
     losses (except for the match between Saint Michel and Au Cap, which
     was awarded a 0-0 loss against both)

Round 1
[Aug 28]
Victoria City      1-4 St Louis           
[Aug 29]
St Michel          1-0 Red Star DF        
[Aug 30]
Northern Dynamo    0-2 Lightstars         
[Aug 31]
Revengers          1-1 Au Cap             
Anse Réunion       2-3 La Passe           
Foresters          1-1 Côte d'Or          

Round 2
[Sep 18]
Foresters          7-1 Au Cap             
[Sep 19]
Northern Dynamo    3-1 Red Star DF        
[Sep 20]
St Louis           1-3 La Passe           
[Sep 21]
Victoria City      0-1 Revengers          
Anse Réunion       0-2 St Michel          
Côte d'Or          2-0 Lightstars         

Round 3
[Sep 26]
Red Star DF        3-4 Foresters          
[Sep 27]
Northern Dynamo    3-1 Victoria City      
[Sep 28]
Revengers          1-2 Anse Réunion       
La Passe           1-0 Lightstars         
St Michel          1-0 St Louis           
[Oct 8]
Au Cap             1-6 Côte d'Or          [also reported 0-6]

Round 4
[Oct 17]
Foresters          8-0 Victoria City      
[Oct 18]
Lightstars         4-1 Au Cap             
St Louis           5-2 Revengers          
[Oct 19]
Northern Dynamo    0-0 Anse Réunion       
La Passe           1-2 St Michel          
Côte d'Or          9-3 Red Star DF        

Round 5
[Oct 23]
Red Star DF        1-4 Lightstars         
[Oct 24]
St Louis           2-3 Northern Dynamo    
[Oct 26]
Revengers          4-3 St Michel          
Au Cap             1-3 La Passe           
Anse Réunion       abd Foresters          [abandoned in 30' due to waterlogged pitch]
[Dec 18]
Victoria City      awd Côte d'Or          [awarded 0-2, Victoria City forfeited]
[Feb 1]
Anse Réunion       1-1 Foresters          [replay]

NB: after Victoria City forfeited their rearranged match from round 5 and
    announced their withdrawal from the Airtel Cup (in which they were to
    play Côte d'Or again in the first round on Dec 22) they were struck
    off the list of SFF members and excluded from the league; all their
    remaining matches were awarded 0-2 against them.

Round 6
[Oct 30]
St Michel          4-1 Northern Dynamo    
[Oct 31]
Red Star DF        9-1 Au Cap             
[Nov 2]
Foresters          1-1 St Louis           
La Passe           6-0 Revengers          
Lightstars         4-1 Victoria City      
[Dec 14]
Côte d'Or          5-0 Anse Réunion       

Round 7
[Nov 6]
Victoria City      3-1 Au Cap             
[Nov 7]
St Michel          1-2 Foresters          
[Nov 8]
Northern Dynamo    0-0 Revengers          
[Nov 9]
Anse Réunion       2-0 Lightstars         
Côte d'Or          1-1 St Louis           
Red Star DF        0-0 La Passe           

Round 8
[Nov 14]
Victoria City      0-8 Red Star DF        
[Nov 15]
Au Cap             0-4 Anse Réunion       
Revengers          1-3 Foresters          
[Nov 16]
Lightstars         0-1 St Louis           
La Passe           2-1 Northern Dynamo    
St Michel          4-1 Côte d'Or          

Round 9
[Nov 20]
St Louis           5-0 Au Cap             
[Nov 21]
St Michel          1-0 Lightstars         
[Nov 22]
Victoria City      1-6 La Passe           
[Nov 23]
Foresters          2-2 Northern Dynamo    
Côte d'Or          2-3 Revengers          
Anse Réunion       0-3 Red Star DF        

Round 10
[Nov 28]
Northern Dynamo    1-1 Côte d'Or          
[Nov 29]
Victoria City      0-5 Anse Réunion       
[Nov 30]
Revengers          0-3 Lightstars         
Au Cap             1-2 St Michel          
[Dec 14]
La Passe           1-2 Foresters          
[Feb 14]
Red Star DF        awd St Louis           [awarded 0-2; originally 3-2, Red Star
                                           included suspended player]
Round 11
[Dec 4]
Au Cap             1-9 Northern Dynamo    
[Dec 5]
St Michel         11-0 Victoria City      
[Dec 6]
St Louis           0-0 Anse Réunion       
[Dec 7]
La Passe           0-1 Côte d'Or          
Lightstars         2-3 Foresters          
Red Star DF        3-1 Revengers          

Round 12
[Dec 11]
St Louis           8-0 Victoria City      
[Dec 12]
Red Star DF        6-2 St Michel          
[Dec 13]
Lightstars         0-2 Northern Dynamo    
[Dec 14]
Au Cap             4-6 Revengers          
[Feb 7]
Côte d'Or          1-1 Foresters          
[Jul 11]
La Passe           4-3 Anse Réunion       

Round 13
[Jan 18]
Northern Dynamo    5-0 Au Cap             
Victoria City      awd St Michel          [awarded 0-2]
[Jan 31]
Côte d'Or          2-2 La Passe           
[Feb 15]
Foresters          2-3 Lightstars         
[Jun 30]
Revengers          awd Red Star DF        [awarded 2-0]
[Jul 18]
Anse Réunion       2-2 St Louis           

Round 14
[Jan 25]
Red Star DF        4-1 Northern Dynamo    
Revengers          awd Victoria City      [awarded 2-0]
[Feb 16]
St Michel          1-0 Anse Réunion       
[Feb 19]
Au Cap             1-8 Foresters          
[Feb 21]
La Passe           1-2 St Louis           
[Jul 18]
Lightstars         0-0 Côte d'Or          

Round 15
[Feb 27]
Au Cap            0-13 Lightstars         
[Feb 28]
St Michel          2-0 La Passe           
[Feb 29]
Red Star DF        1-4 Côte d'Or          
Victoria City      awd Foresters          [awarded 0-2]
[Jun 30]
Anse Réunion       awd Northern Dynamo    [awarded 2-0]
[Aug 8]
Revengers          0-7 St Louis           

Round 16
[Mar 4]
St Michel          5-0 Revengers          
[Mar 5]
Foresters          2-2 Anse Réunion       
Côte d'Or          awd Victoria City      [awarded 2-0]
[Mar 7]
Northern Dynamo    1-2 St Louis           
La Passe           8-1 Au Cap             [inferred]
Lightstars         2-2 Red Star DF        [inferred]

Round 17
[Mar 12]
Northern Dynamo    1-0 St Michel          
[Mar 13]
St Louis           1-3 Foresters          
Victoria City      awd Lightstars         [awarded 0-2]
[Mar 14]
Revengers          0-1 La Passe           [inferred]
Anse Réunion       1-2 Côte d'Or          [inferred]
Au Cap             0-8 Red Star DF        [inferred]

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic; 
    restarted in July but without Saint Michel FC, Northern Dynamo,
    Red Star Defence Forces and Au Cap, who pulled out for various
    reasons;
    all their remaining matches (given a fictitious date of Jun 30
    in this file) were awarded 0-2 forfeit losses against them

Round 18
[Jun 30]
Au Cap             n/p Victoria City      [awarded 2-0]
Foresters          n/p St Michel          [awarded 2-0]
Revengers          n/p Northern Dynamo    [awarded 2-0]
La Passe           n/p Red Star DF        [awarded 2-0]
[Jul 15]
Lightstars         4-1 Anse Réunion       
[Jul 22]
St Louis           3-0 Côte d'Or          

Round 19
[Jun 30]
Red Star DF        n/p Victoria City      [awarded 2-0]
Anse Réunion       n/p Au Cap             [awarded 2-0]
Northern Dynamo    n/p La Passe           [awarded 0-2]
Côte d'Or          n/p St Michel          [awarded 2-0]
[Jul 18]
Foresters          1-1 Revengers          
[Jul 31]
St Louis           0-2 Lightstars         

Round 20
[Jun 30]
Au Cap             n/p St Louis           [awarded 0-2]
Lightstars         n/p St Michel          [awarded 2-0]
La Passe           n/p Victoria City      [awarded 2-0]
Northern Dynamo    n/p Foresters          [awarded 0-2]
Red Star DF        n/p Anse Réunion       [awarded 0-2]
[Aug 1]
Revengers          0-5 Côte d'Or          

Round 21
[Jun 30]
Côte d'Or          n/p Northern Dynamo    [awarded 2-0]
Anse Réunion       n/p Victoria City      [awarded 2-0]
St Michel          n/p Au Cap             [awarded 0-0 loss against both]
St Louis           n/p Red Star DF        [awarded 2-0]
[Jul 8]
Lightstars         4-0 Revengers          
[Aug 1]
Foresters          2-4 La Passe           

Round 22
[Jun 30]
Foresters          n/p Red Star DF        [awarded 2-0]
Victoria City      n/p Northern Dynamo    [awarded 0-2]
St Louis           n/p St Michel          [awarded 2-0]
Côte d'Or          n/p Au Cap             [awarded 2-0]
[Aug 5]
Anse Réunion       3-0 Revengers          
[Aug 7]
Lightstars         1-1 La Passe           

Final Table:

 1.Foresters (Mont Fleuri)                 22  13  7  2  61-27  46        Champions
 2.Côte d'Or (Praslin)                     22  13  6  3  53-22  45
 3.La Passe FC (La Passe)                  22  14  3  5  53-24  45
 4.Saint Louis Suns United (Victoria)      22  13  4  5  53-21  43
 5.Lightstars FC (Grande Anse)             22  12  3  7  52-21  39
 6.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         22  13  0  9  44-25  39  [*2]
 7.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          22   9  5  8  36-30  32
 8.Northern Dynamo (Glacis)                22   8  4 10  35-32  28  [*2]
 9.Red Star Defence Forces                 22   8  2 12  54-44  26  [*2]
10.Revengers FC (Praslin)                  22   7  3 12  27-58  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Au Cap                                  22   1  1 20  17-107  4  [*2]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 -.Victoria City                           22   1  0 21   7-81   3  [*1]  Excluded

NB: 2 more losses than wins as one match was awarded a 0-0 loss against both

[*1] after Victoria City forfeited their rearranged match from round 5 on
     Dec 18 and announced their withdrawal from the Airtel Cup (in which
     they were to play Côte d'Or in the first round on Dec 22) they were
     struck off the list of SFF members and excluded from the league;
     all their remaining matches were awarded 0-2 losses
[*2] Saint Michel, Northern Dynamo, Red Star Defence Forces and Au Cap all
     declined to continue playing league matches after the suspension due
     to the Covid-19 pandemic; all their remaining matches were awarded 0-2
     losses (except for the match between Saint Michel and Au Cap, which
     was awarded a 0-0 loss against both)

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 11]
Au Cap             0-3 St John Bosco      

NB: Saint John Bosco promoted, Au Cap relegated

Cup Tournaments

SFF Cup 2020 | Airtel Cup 2019/20 

SFF Cup 2020

NB: Victoria City excluded after forfeiting a match in both the league
    and the Airtel Cup in Dec 2019

Round 1
[Jan 29]
Bwalo Boyz         lt  PTL Bazar Brothers 
Rovers             3-0 Lions LMS          
[dates?]
St Louis           bt  Anse Royale        
Real Maldives      bt  Mont Fleuri        
Glacis             lt  Tigers (Anse Boileau)
Au Cap             bt  Perseverance       
[Feb 13]
St Michel          7-0 Marine Maintenance 
[Feb 15]
La Passe           4-0 Bel Air            
Revengers          w/o Mt Buxton Veteran  [Mont Buxton Veteran dns]
[Feb 22]
Côte d'Or          3-0 Red Star DF        
Anse Réunion       1-1 Foresters          [aet, 8-9 pen]
Bel Ombre          3-0 Praslin/La Digue XI
Lightstars         bye
Northern Dynamo    bye
St John Bosco      bye
Beau Vallon        bye

NB: Au Cap, Northern Dynamo and St Michel withdrew after the suspension due
    to the Covid-19 pandemic

1/8 Finals
[Jul 1]
Northern Dynamo    o/w Rovers             [Northern Dynamo withdrew]
[Jul 2]
Foresters          6-0 Bel Ombre          
[Jul 3]
Tigers             o/w St Louis           [Tigers dns]
Lightstars         0-3 La Passe           
[Jul 4]
Revengers          4-1 Real Maldives      
St John Bosco      0-1 Côte d'Or          

NB: Beau Vallon (against Au Cap?) and PTL Bazar Brothers (against St Michel?)
    were awarded walkover wins

Quarterfinals
[Jul 24]
Foresters          2-0 PTL Bazar Brothers 
[Jul 25]
La Passe           1-1 St Louis           [aet, 4-3 pen]
Revengers          1-2 Rovers             
Beau Vallon        2-5 Côte d'Or          

Semifinals
[Aug 13]
La Passe           1-5 Foresters          
[Aug 15]
Côte d'Or          4-0 Rovers             

Final [Aug 22, Stad Linite, Roche Caïman]
Foresters          4-2 Côte d'Or          
  [Brandon Labrosse 57, Kazeem Adeyeri 70, Ryan Henriette 76, 80;
   Perry Monnaie 45, Charles Rakoto 73pen]

Airtel Cup 2019/20

Round 1
[Dec 21]
Foresters          0-1 St Louis           
[Dec 22]
Côte d'Or          w/o Victoria City      [Victoria City withdrew]    
[date?]
La Passe           bt  Au Cap             

Quarterfinals
[Jan 11]
Anse Réunion       1-2 St Michel          [aet]
Côte d'Or          0-1 Lightstars         
Northern Dynamo    1-1 Red Star DF        [aet, 5-6 pen]
[Jan 12]
La Passe           2-4 St Louis           

Semifinals [Feb 1]
Lightstars         1-2 St Louis           
St Michel          2-0 Red Star DF        

Final [Feb 8, Stad Linite, Roche Caïman]
St Louis           1-2 St Michel          
  [Georges Kalo 52; Francis 60, Nelson Laurence 70]

Seypearl Championship One

Final Table:

 1.Real Maldives (Anse Etoile)             16  14  2  0  58-15  44  Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.Saint John Bosco (Pointe La Rue)        16  13  3  0  52- 8  42  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PTL Bazar Brothers                      16  11  1  4  38-14  34
 4.Anse Royale FC                          16   8  1  7  29-28  25
 5.Mont Fleuri FC                          16   7  1  8  29-41  22
 6.Tigers FC (Anse Boileau)                16   5  3  8  29-38  18
 7.Lions LMS (Cascade)                     16   5  2  9  20-34  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Glacis FC                               16   1  1 14  22-63   4  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 9.Saint Francis FC (Baie Lazare)          16   1  0 15   8-44   3  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 12]
Glacis             0-7 Bel Air            

NB: Bel Air promoted, Glacis relegated

Seypearl Championship Two

Reported Final Table:

 1.Rovers FC                               14  12  1  1  42-14  37  Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.Bel Air FC                              14  12  1  1  37- 9  37  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Marine Maintenance                      14   9  1  4  26-17  28
 4.Perseverance United FC                  14   6  4  4  39-23  22
 5.Bel Ombre                               14   4  3  7  14-18  15
 6.Beau Vallon FC                          14   4  3  7  17-42  15
 7.Mont Buxton Veteran                     14   1  2 11  15-44   5
 8.Bwalo Boyz                              14   0  2 12  12-35   2

NB: 1 more win than loss; odd number of draws;
    Rovers ranked first thanks to superior head-to-head record w.r.t.
    Bel Air (1-1, 4-1).

2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Aug 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.