Sierra Leone 2021/22


Premier League 2021/22
SLFA Division One 2021 (first tournament)
SLFA Division One 2021 (second tournament)
District Leagues (SLFA Division Two) 2021 and 2021/22
Ernest Bai Koroma Trophy 2021

Premier League 2021/22

Table:

 1.Bo Rangers           32  23  3  6  47-17  72       Champions
 2.East End Lions       32  17 10  5  40-19  61
 3.FC Kallon            32  13 10  9  43-20  49
 4.Wusum Stars          32  13 10  9  32-30  49  [P]
 5.Mighty Blackpool     32  12 11  9  30-26  47
 6.East End Tigers      32  11 11 10  29-31  44
 7.Kamboi Eagles        32  11 10 11  36-36  43
 8.FC Johansen          32  10 12 10  22-23  42
 9.Freetown City        32  10 11 11  23-24  41
10.Mount Aureol SLIFA   32  10 11 11  29-33  41  [P]
11.Central Parade       32  11  8 13  23-40  41
12.Ports Authority      32   9 11 12  15-25  38
13.RSLAF                32   8 13 11  19-25  37
14.Diamond Stars        32  10  6 16  26-27  36
15.Bai Burreh Warriors  32   9  9 14  26-28  36  [P]
16.Old Edwardians       32   7 14 11  25-28  35
17.Anti Drugs Strikers  32   8 10 14  21-34  34
18.Sierra Leone Police  32   6 10 16  17-37  28  [P]  Relegated

[Apr 23]
Anti Drugs Strikers          0-0 Mount Aureol SLIFA           
Sierra Leone Police          0-0 East End Tigers              
FC Kallon                    3-0 Ports Authority              
[Apr 24]
Freetown City                0-0 Old Edwardians               
Bo Rangers                   2-1 East End Lions               
Bai Burreh Warriors          1-1 Mighty Blackpool             
[Apr 25]
Diamond Stars                0-1 Central Parade               
Kamboi Eagles                0-1 FC Johansen                  
Wusum Stars                  0-0 RSLAF                        
[Apr 26]
Ports Authority              0-0 Anti Drugs Strikers          
[Apr 29]
East End Tigers              0-0 Ports Authority              
Anti Drugs Strikers          1-0 Sierra Leone Police          
Mighty Blackpool             0-0 Diamond Stars                

[May 1]
Bai Burreh Warriors          awd East End Lions               [awarded 3-0; abandoned at 0-1 in 85'
Bo Rangers                   1-0 Mount Aureol SLIFA            due to crowd trouble]
Freetown City                0-1 Central Parade               
FC Kallon                    0-0 Old Edwardians               
[May 2]
Kamboi Eagles                1-0 Mighty Blackpool             
Diamond Stars                0-2 RSLAF                        
Sierra Leone Police          0-0 FC Johansen                  
[May 4]
Ports Authority              1-1 Bai Bureh Warriors 
Wusum Stars                  1-1 FC Kallon                    
Old Edwardians               1-1 East End Tigers              
[May 5]
East End Lions               0-1 Freetown City                
[May 6]
RSLAF                        1-0 Kamboi Eagles                
[May 7]
Old Edwardians               2-1 Bo Rangers                   
[May 8]
Mount Aureol SLIFA           0-1 FC Kallon                    
[May 9]
Central Parade               2-1 Bai Burreh Warriors          
FC Johansen                  0-2 Wusum Stars                  
[May 11]
Anti Drugs Strikers          1-1 East End Tigers              
East End Lions               2-0 Old Edwardians               
[May 12]
Kamboi Eagles                1-0 Ports Authority              
Wusum Stars                  3-1 Central Parade               
Bai Burreh Warriors          0-1 Sierra Leone Police          
Diamond Stars                3-0 Mount Aureol SLIFA           
Bo Rangers                   1-0 Freetown City                
Mighty Blackpool             1-0 FC Kallon                    
[May 13]
RSLAF                        0-0 FC Johansen                  
[May 15]
Central Parade               0-0 Anti Drugs Strikers          
Bai Burreh Warriors          1-0 Diamond Stars                
Kamboi Eagles                1-1 FC Kallon                    
East End Tigers              0-3 East End Lions               
[May 16]
Wusum Stars                  1-0 Bo Rangers                   
Freetown City                1-1 FC Johansen                  
[May 18]
Old Edwardians               1-0 Ports Authority              
[May 19]
Mount Aureol SLIFA           2-1 Sierra Leone Police          
[May 20]
East End Tigers              0-0 Mighty Blackpool             
[May 22]
East End Lions               2-0 Wusum Stars                  
[May 23]
Diamond Stars                1-0 Anti Drugs Strikers          
Sierra Leone Police          0-2 Freetown City                
Bo Rangers                   1-0 Kamboi Eagles                
Mount Aureol SLIFA           1-3 RSLAF                        
[May 26]
Central Parade               1-0 RSLAF                        
FC Kallon                    0-1 FC Johansen                  
[May 28]
Freetown City                1-0 Diamond Stars                
Mighty Blackpool             0-1 Wusum Stars                  
[May 29]
Ports Authority              0-1 Bo Rangers                   
[May 30]
RSLAF                        0-2 East End Tigers              
FC Johansen                  1-0 Bai Burreh Warriors          

[Jun 2]
Anti Drugs Strikers          0-1 FC Kallon                    
Sierra Leone Police          0-0 Old Edwardians               
[Jun 4]
East End Tigers              1-0 FC Johansen                  
[Jun 5]
Bo Rangers                   1-0 Diamond Stars                
Wusum Stars                  1-0 Bai Burreh Warriors          
Central Parade               0-1 Ports Authority              
RSLAF                        1-1 Sierra Leone Police          
[Jun 6]
Kamboi Eagles                1-1 Freetown City                
East End Lions               2-0 Mighty Blackpool             
[Jun 8]
Mount Aureol SLIFA           2-2 Old Edwardians               
[Jun 9]
Bai Burreh Warriors          0-3 East End Tigers              
FC Kallon                    awd Bo Rangers                   [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 88'
[Jun 10]                                                       due to crowd trouble]
Mighty Blackpool             2-0 Anti Drugs Strikers          
[Jun 11]
FC Johansen                  0-0 Ports Authority              
[Jun 12]
Old Edwardians               0-1 Central Parade               
[Jun 16]
Ports Authority              1-0 Mount Aureol SLIFA           
[Jun 17]
Anti Drugs Strikers          1-0 Wusum Stars                  
RSLAF                        0-1 East End Lions               

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic

[Sep 11]
Freetown City                0-0 Mount Aureol SLIFA           
Bai Burreh Warriors          1-2 Old Edwardians               
Bo Rangers                   2-0 East End Tigers              
Sierra Leone Police          0-1 East End Lions               
[Sep 12]
Diamond Stars                0-0 Kamboi Eagles                
Central Parade               1-0 Mighty Blackpool             
[Sep 15]
FC Johansen                  2-1 Anti Drugs Strikers          
[Sep 17]
FC Kallon                    1-1 RSLAF                        
[Sep 18]
Central Parade               2-2 Mount Aureol SLIFA           
Sierra Leone Police          1-0 Diamond Stars                
Bai Burreh Warriors          1-3 Freetown City                
Wusum Stars                  2-0 Ports Authority              
Mighty Blackpool             1-1 Old Edwardians               
[Sep 19]
East End Lions               2-1 Kamboi Eagles                
[Sep 22]
Freetown City                0-1 East End Tigers              
FC Johansen                  2-2 Mount Aureol SLIFA           
[Sep 24]
Mighty Blackpool             0-0 Bo Rangers                   
[Sep 25]
Anti Drugs Strikers          0-1 East End Lions               
Kamboi Eagles                2-1 Bai Burreh Warriors          
Ports Authority              0-1 RSLAF                        
[Sep 26]
Diamond Stars                0-1 Wusum Stars                  
Central Parade               0-4 FC Kallon                    
[Sep 29]
RSLAF                        0-1 Freetown City                
Sierra Leone Police          0-1 Kamboi Eagles                

[Oct 1]
Old Edwardians               0-1 Diamond Stars                
[Oct 2]
Bo Rangers                   1-0 Anti Drugs Strikers          
FC Johansen                  0-1 East End Lions               
[Oct 3]
Ports Authority              2-0 Sierra Leone Police          
Kamboi Eagles                2-2 Central Parade               
East End Tigers              1-1 Wusum Stars                  
[Oct 6]
Mount Aureol SLIFA           1-0 Mighty Blackpool             
[Oct 8]
Sierra Leone Police          0-2 Central Parade               
East End Tigers              1-1 Kamboi Eagles                
[Oct 9]
FC Kallon                    0-0 East End Lions               
[Oct 10]
Anti Drugs Strikers          0-0 Freetown City                
Bai Burreh Warriors          1-0 Bo Rangers                   
Wusum Stars                  2-1 Old Edwardians               
Ports Authority              0-2 Mighty Blackpool             
[Oct 15]
Mighty Blackpool             2-0 Sierra Leone Police          
[Oct 16]
Anti Drugs Strikers          0-0 Bai Burreh Warriors          
East End Tigers              1-1 FC Kallon                    
[Oct 17]
Diamond Stars                0-1 FC Johansen                  
Central Parade               1-3 Bo Rangers                   
[Oct 20]
Mount Aureol SLIFA           0-1 Kamboi Eagles                
[Oct 22]
Freetown City                2-1 Wusum Stars                  
Old Edwardians               0-0 RSLAF                        
[Oct 23]
FC Kallon                    7-0 Sierra Leone Police          
[Oct 24]
FC Johansen                  0-1 Central Parade               
East End Lions               1-0 Ports Authority              
[Oct 27]
Old Edwardians               1-2 Anti Drugs Strikers          
RSLAF                        1-0 Bai Burreh Warriors          
[Oct 29]
East End Tigers              3-1 Central Parade               
[Oct 30]
Bo Rangers                   1-0 Sierra Leone Police          
Freetown City                0-0 FC Kallon                    
[Oct 31]
Diamond Stars                0-0 East End Lions               
Wusum Stars                  0-2 Mount Aureol SLIFA           

[Nov 3]
Anti Drugs Strikers          1-2 Kamboi Eagles                [abandoned at 1-2 in second half due
RSLAF                        1-0 Mighty Blackpool              to pitch invasion; result stood]
[Nov 5]
Ports Authority              1-0 Diamond Stars                
FC Johansen                  0-0 Bo Rangers                   
[Nov 6]
FC Kallon                    1-0 Bai Burreh Warriors          
[Nov 7]
Kamboi Eagles                1-1 Wusum Stars                  
East End Lions               1-1 Mount Aureol SLIFA           
[Nov 10]
FC Johansen                  0-0 Old Edwardians               
[Nov 12]
FC Kallon                    0-1 Diamond Stars                
[Nov 13]
Mighty Blackpool             1-1 Freetown City                
[Nov 14]
Mount Aureol SLIFA           2-1 East End Tigers              
RSLAF                        2-0 Anti Drugs Strikers          
[Nov 20]
Bai Burreh Warriors          1-1 Mount Aureol SLIFA           
Bo Rangers                   2-0 RSLAF                        
Kamboi Eagles                2-0 Old Edwardians               
Mighty Blackpool             0-1 FC Johansen                  
[Nov 21]
Ports Authority              0-0 Freetown City                
Diamond Stars                0-1 East End Tigers              
Wusum Stars                  1-1 Sierra Leone Police          
East End Lions               0-1 Central Parade               

Halfway Table:

 1.Bo Rangers           17  11  2  4  17- 9  35
 2.East End Lions       17  10  3  4  18- 9  33
 3.Central Parade       17   9  3  5  18-19  30
 4.Wusum Stars          17   8  5  4  18-13  29  [P]
 5.FC Kallon            17   7  7  3  24- 7  28
 6.Kamboi Eagles        17   7  6  4  17-13  27
 7.Freetown City        17   6  8  3  13- 8  26
 8.East End Tigers      17   6  8  3  17-13  26
 9.RSLAF                17   7  5  5  13-10  26
10.FC Johansen          17   6  7  4  10- 9  25
11.Mount Aureol SLIFA   17   4  7  6  16-20  19  [P]
12.Mighty Blackpool     17   4  6  7  10-11  18
13.Old Edwardians       17   3  8  6  11-16  17
14.Ports Authority      17   4  5  8   6-13  17
15.Diamond Stars        17   4  3 10   6-11  15
16.Anti Drugs Strikers  17   3  6  8   7-14  15
17.Bai Burreh Warriors  17   3  4 10  12-20  13  [P]
18.Sierra Leone Police  17   2  5 10   5-23  11  [P]

Round 18
[Feb 11]
Central Parade               1-1 East End Lions               
[Feb 12]
Bai Burreh Warriors          1-0 RSLAF                        
Sierra Leone Police          1-0 Bo Rangers                   
[Feb 13]
Mount Aureol SLIFA           1-2 Ports Authority              
Freetown City                0-0 Mighty Blackpool             
Kamboi Eagles                5-3 Anti Drugs Strikers          
Wusum Stars                  0-1 East End Tigers              
Old Edwardians               2-2 FC Johansen                  
[Feb 14]
Diamond Stars                awd FC Kallon                    [awarded 0-3; originally 2-1]

Round 19
[Feb 16]
Ports Authority              0-0 Kamboi Eagles                
FC Johansen                  0-0 RSLAF                        
[Feb 18]
FC Kallon                    0-1 Freetown City                
[Feb 19]
Bo Rangers                   2-1 Bai Burreh Warriors          
Anti Drugs Strikers          2-0 Old Edwardians               
Mighty Blackpool             3-0 Central Parade               
[Feb 20]
East End Tigers              0-1 Mount Aureol SLIFA           
Wusum Stars                  1-1 Diamond Stars                
East End Lions               1-1 Sierra Leone Police          

Round 20
[Feb 23]
Ports Authority              0-0 FC Johansen                  
Old Edwardians               0-1 Mighty Blackpool             
[Feb 25]
FC Kallon                    5-0 Anti Drugs Strikers          
[Feb 26]
Sierra Leone Police          0-0 Bai Burreh Warriors          
Freetown City                0-3 East End Lions               
RSLAF                        0-1 Wusum Stars                  
[Feb 27]
Kamboi Eagles                2-2 East End Tigers              
Diamond Stars                0-1 Bo Rangers                   
Mount Aureol SLIFA           0-0 Central Parade               

Round 21
[Mar 2]
East End Tigers              2-0 Sierra Leone Police          
[Mar 4]
Mighty Blackpool             2-1 Mount Aureol SLIFA           
[Mar 5]
Bo Rangers                   awd Ports Authority              [awarded 3-0; originally 1-0,
FC Johansen                  1-0 Freetown City                 Ports Authority used ineligible
Anti Drugs Strikers          0-0 Diamond Stars                 player]
[Mar 6]
Bai Burreh Warriors          0-0 Kamboi Eagles                
Central Parade               0-0 Wusum Stars                  
East End Lions               1-0 FC Kallon                    
[Apr 27]
RSLAF                        0-0 Old Edwardians               

Round 22
[Mar 11]
East End Tigers              0-0 RSLAF                        
[Mar 12]
Ports Authority              0-0 Old Edwardians               
Kamboi Eagles                1-2 East End Lions               
Sierra Leone Police          0-1 FC Kallon                    
[Mar 13]
Diamond Stars                1-0 Bai Burreh Warriors          
Anti Drugs Strikers          1-1 Bo Rangers                   
Wusum Stars                  0-0 Mighty Blackpool             
[Apr 27]
Mount Aureol SLIFA           1-2 FC Johansen                  
Central Parade               0-3 Freetown City                

Round 23
[Mar 18]
FC Johansen                  3-0 Kamboi Eagles                
[Mar 19]
Bai Burreh Warriors          0-1 Anti Drugs Strikers          
Bo Rangers                   2-0 Wusum Stars                  
FC Kallon                    2-0 East End Tigers              
Mighty Blackpool             1-0 Ports Authority              
[Mar 20]
East End Lions               3-2 Diamond Stars                
RSLAF                        1-1 Mount Aureol SLIFA           
Old Edwardians               1-2 Freetown City                
[May 4]
Central Parade               0-3 Sierra Leone Police          

Round 24
[Mar 23]
Ports Authority              0-0 Central Parade               
[Mar 26]
Sierra Leone Police          0-1 Mount Aureol SLIFA           
Kamboi Eagles                2-1 RSLAF                        
Anti Drugs Strikers          1-2 Mighty Blackpool             
East End Lions               4-0 East End Tigers              
[Mar 27]
Freetown City                0-1 Bai Burreh Warriors          
Wusum Stars                  1-0 FC Johansen                  
Diamond Stars                4-1 Old Edwardians               
Bo Rangers                   awd FC Kallon                    [awarded 3-0; abandoned at 0-0
                                                               in 72' due to crowd trouble]
Round 25
[Apr 2]
Mount Aureol SLIFA           1-3 Bo Rangers                   
Bai Burreh Warriors          awd Ports Authority              [awarded 3-0; originally 1-0]
FC Kallon                    0-1 Wusum Stars                  
[Apr 3]
Freetown City                0-1 Anti Drugs Strikers          
Mighty Blackpool             0-0 East End Lions               
FC Johansen                  0-0 Sierra Leone Police          
RSLAF                        1-0 Central Parade               
[Apr 6]
Old Edwardians               0-0 Kamboi Eagles                
East End Tigers              1-0 Diamond Stars                

Round 26
[Apr 8]
Freetown City                0-0 RSLAF                        
[Apr 9]
Anti Drugs Strikers          1-1 Ports Authority              
Central Parade               1-0 FC Johansen                  
[Apr 10]
Bo Rangers                   1-0 Old Edwardians               
Wusum Stars                  2-2 East End Lions               
Kamboi Eagles                2-0 Diamond Stars                
Sierra Leone Police          1-2 Mighty Blackpool             
FC Kallon                    1-2 Mount Aureol SLIFA           
East End Tigers              1-0 Bai Burreh Warriors          

Round 27
[Apr 13]
RSLAF                        0-1 Ports Authority              
[Apr 15]
Sierra Leone Police          1-0 Anti Drugs Strikers          
Mount Aureol SLIFA           0-0 Freetown City                
[Apr 16]
Bai Burreh Warriors          2-0 Central Parade               
FC Johansen                  1-3 Diamond Stars                
Old Edwardians               4-0 Wusum Stars                  
[Apr 17]
FC Kallon                    2-1 Kamboi Eagles                
East End Lions               3-1 Bo Rangers                   
[Apr 18]
Mighty Blackpool             0-2 East End Tigers              

Round 28
[Apr 22]
East End Lions               1-0 Anti Drugs Strikers          
[Apr 23]
RSLAF                        1-4 Diamond Stars                
East End Tigers              0-2 Old Edwardians               
Bai Burreh Warriors          0-0 FC Kallon                    
Freetown City                0-2 Bo Rangers                   
[Apr 24]
Central Parade               0-3 Kamboi Eagles                
Mount Aureol SLIFA           1-0 Wusum Stars                  
FC Johansen                  0-1 Mighty Blackpool             
Sierra Leone Police          0-1 Ports Authority              

Round 29
[Apr 27]
Bai Burreh Warriors          3-1 Wusum Stars                  
[Apr 30]
Bo Rangers                   5-0 Mighty Blackpool             
Anti Drugs Strikers          2-1 Central Parade               
East End Lions               0-1 FC Johansen                  
East End Tigers              1-3 Freetown City                
[May 1]
Diamond Stars                2-0 Ports Authority              
Sierra Leone Police          0-2 Old Edwardians               
Kamboi Eagles                1-2 Mount Aureol SLIFA           
[May 3]
RSLAF                        1-1 FC Kallon                    

Round 30
[May 6]
Freetown City                0-2 Ports Authority              
Mount Aureol SLIFA           0-1 Bai Burreh Warriors          
[May 7]
Wusum Stars                  2-0 Anti Drugs Strikers          
Kamboi Eagles                0-1 Bo Rangers                   
Old Edwardians               0-0 East End Lions               
[May 8]
FC Kallon                    2-2 Mighty Blackpool             
FC Johansen                  1-1 East End Tigers              
Central Parade               1-1 Diamond Stars                
[May 9]
RSLAF                        1-1 Sierra Leone Police          

Round 31
[May 13]
East End Tigers              1-2 Anti Drugs Strikers          
FC Johansen                  0-2 FC Kallon                    
Freetown City                1-2 Sierra Leone Police          
[May 14]
Ports Authority              1-1 East End Lions               
Mighty Blackpool             2-2 Bai Burreh Warriors          
[May 15]
RSLAF                        0-3 Bo Rangers                   
Wusum Stars                  3-1 Kamboi Eagles                
[May 16]
Central Parade               0-2 Old Edwardians               
Mount Aureol SLIFA           1-0 Diamond Stars                

Round 32
[May 19]
Central Parade               1-0 East End Tigers              
[May 20]
Mount Aureol SLIFA           0-0 Anti Drugs Strikers          
Sierra Leone Police          2-2 Wusum Stars                  
Diamond Stars                2-0 Freetown City                
Mighty Blackpool             4-1 Kamboi Eagles                
[May 21]
Ports Authority              1-0 FC Kallon                    
East End Lions               0-0 RSLAF                        
Old Edwardians               0-0 Bai Burreh Warriors         
Bo Rangers                   2-1 FC Johansen                  

Table:

 1.Bo Rangers           32  23  3  6  47-17  72       Champions
 2.East End Lions       32  17 10  5  40-19  61
 3.FC Kallon            32  13 10  9  43-20  49
 4.Wusum Stars          32  13 10  9  32-30  49  [P]
 5.Mighty Blackpool     32  12 11  9  30-26  47
 6.East End Tigers      32  11 11 10  29-31  44
 7.Kamboi Eagles        32  11 10 11  36-36  43
 8.FC Johansen          32  10 12 10  22-23  42
 9.Freetown City        32  10 11 11  23-24  41
10.Mount Aureol SLIFA   32  10 11 11  29-33  41  [P]
11.Central Parade       32  11  8 13  23-40  41
12.Ports Authority      32   9 11 12  15-25  38
13.RSLAF                32   8 13 11  19-25  37
14.Diamond Stars        32  10  6 16  26-27  36
15.Bai Burreh Warriors  32   9  9 14  26-28  36  [P]
16.Old Edwardians       32   7 14 11  25-28  35
17.Anti Drugs Strikers  32   8 10 14  21-34  34
18.Sierra Leone Police  32   6 10 16  17-37  28  [P]  Relegated


SLFA Division One 2021 (first tournament)

NB: tournament to decide promotion to 2021 Premier League

Preliminary Playoffs
[Mar 2]
Estate Contractors       1-0  -  Luawa FC                     [Contractors did not lose in second leg]
Real Mack                1-2 1-1 Kissy All Stars
Sky Eagles               2-1 0-1 Kahunla Rangers              [3-4 pen]
Sea Side Rangers         0-0 0-6 Gulf FC
Wanjama Stars            1-0 1-2 Edmond Michael               [Wanjama qualified on away goal]
Tongy FC                 1-1 1-1 Togbini Strikers             [3-4 pen]
Yambatui Stars           1-1 0-1 Rutie Stars 
[Mar ?]
Kahunla Rangers              lt  Gulf FC                      [only one leg played]
 
Regional Stage

[Mar 8] 
Wusum Stars                  8-0 FC Seattle
Bai Burreh Warriors          1-0 Konleten Rovers
Sierra Leone Police          3-0 Nogowa FC
Limo FC                      2-1 Mount Aureol
[Mar 9]
Togbini Strikers             1-1 Kissy All Stars
Gulf FC                      0-2 Limo FC
Wanjama FC                   0-0 Rutile FC
Estate Contractors           3-1 Nogowa FC   
Bullom Stars                 2-1 Bankasoka FC
Sunday Foundation            2-1 Konleten Rovers
Kholifa Stars                0-3 Area Best FC
Kay Town Lions               2-1 FC Seattle
Sierra Leone Police           -  Estate Contractors
Kissy All Stars              1-0 Limo FC
Mount Aureol                 2-0 Gulf FC
[Mar 10]
Sierra Leone Police          4-2 Wanjama Stars
Mount Aureol FC              1-0 Togbini Strikers
Kay Town Lions               0-0 Area Best FC    
Gulf FC                      2-1 Kissy All Stars
Estate Contractors           3-0 Rutile FC
Sunday Foundation            0-1 Bankasoka FC
Wusum Stars                  3-1 Kholifa Stars 
Bullom Stars                 0-2 Bai Burreh Warriors          [abandoned after pitch invasion; replay forfeited 0-2]  
[Mar 11]
Wusum Stars                  3-0 Kay Town Lions
Konleten Rovers              1-2 Bankasoka FC
Bai Burreh Warriors          1-0 Sunday Foundation
Seattle FC                   4-3 Area Best FC
Nogowa FC                    2-1 Rutile FC
[Mar 12]
Bullom Stars                  -  Konleten Rovers
Kholifa Stars                 -  Seattle FC
Wanjama Stars                 -  Nogowa FC   
Togbini Strikers              -  Limo FC 
[Mar 13]
Bai Burreh Warriors          2-1 Bankasoka FC
Bullom Stars                 4-0 Sunday Foundation  
 
Tables (based on known results):
 
Eastern Region [played in Nkono] 
 1.Sierra Leone Police   2   2  0  0   7- 2   6  Eastern Region Final
 2.Estate Contractors    2   2  0  0   6- 1   6  Eastern Region Final
 3.Wanjama FC            2   0  1  1   2- 4   1  
 4.Nogowa FC             3   0  1  1   3- 7   1   
 5.Tutile FC             3   0  1  2   1- 5   1
 
North West Region [played in Port Loko] 
 1.Bai Burreh Warriors   4   4  0  0   6- 1  12  North West Region Final
 2.Bullom Stars FC       3   2  0  1   6- 3   6  North West Region Final
 3.Bankasoka FC          4   2  0  2   5- 5   6   
 4.Sunday Foundation FC  4   1  0  3   2- 7   3
 5.Konleten Rovers       3   0  0  3   2- 5   0 
 
Northern Region [played in Makeni]  
 1.Wusum Stars           3   3  0  0  14- 1   9  Northern Region Final   
 2.Area Best FC          3   1  1  1   6- 4   4
 3.Kay Town Lions        3   1  1  1   2- 4   4  Northern Region Final  
 4.FC Seattle            3   1  0  2   5-13   3    
 5.Kholifa Stars         2   0  0  2   1- 6   0 
 
Southern Region [played in Bo] 
 1.Limo FC               3   2  0  1   4- 2   6  Southern Region Final   
 2.Mount Aureol FC       3   2  0  1   4- 2   6  Southern Region Final   
 3.Kissy All Stars       3   1  1  1   3- 3   4
 4.Gulf FC               3   1  0  2   2- 5   3
 5.Togbini Strikers      2   0  1  1   1- 2   1          
 
Eastern Region Final [Mar 16]
Sierra Leone Police          3-0 Estate Contractors 
 
North West Region Final [Mar 16]
Bai Burreh Warriors          2-0 Bullom Stars 
 
Northern Region Final [Mar 16]
Wusum Stars                  1-0 Kay Town Lions
 
Southern Region Final [Mar 16]
Mount Aureol FC              1-0 Limo FC
 
NB: final winners promoted to Premier League. 

SLFA Division One 2021 (second tournament)


[May 8]
Estate Contractors           1-0 Kissy All Stars
Murray Town Rovers           0-0 Wilberforce FC
Brookfieldas United          0-0 Luawa FC 
 

District Leagues (SLFA Division Two) 2021 and 2021/22

Bo District

Bo Division One 2021 [Apr 17  Jun 6]
 
Final Table:
     
 1.Clockers FC                  11   7  3  1  18- 8  24 
 2.Edmond Michael Foundation    11   6  3  2  22-11  21
 3.Kakua Community FC           11   6  2  3  14-10  20
 4.Nepean Stars                 11   5  5  1  15- 6  20
 5.Bo Rangers Academy FC        11   5  2  4  15-11  17
 6.Sea Side Rangers             11   4  4  3  17-13  16
 7.Limo FC                      11   4  3  4  17-14  15
 8.Tee Tee Ess                  11   4  3  4  11-11  15
 9.Kennedy FC                   11   3  4  4  17-18  13
10.Alma FC                      11   1  5  5  10-20   8
11.Diamond FC                   11   1  3  7   4-18   6
12.Kanja FC                     11   1  1  9   4-24   4   
 
Source: https://copafacil.com/bodfa-competitions
 
Bo Division Two Cup 2021

Semifinals
Golden Stars                 bt  United Stars 
Ram Kay FC                   bt  [?] 
 
Final [Aug 22]
Golden Stars                 1-2 Ram Kay FC

Bombali District

First Division 2021

Playoff winners: Bombali Shebora FC 
 
First Division 2021/22

Participating teams:

Group A
   Bombali Shebora FC
   Teddy FC            [newly promoted]
   Seattle
   Tom
Group B
   Area Best FC
   Ocean Boys
   Annex FC
   Sahid Conteh-U FC   [last Second Division champions]
 
NB: top-2 of both groups to second group stage, the top-2 of which 
    will represent Bombali in the regional playoff.

Kambia District

First Division 2021

Participating teams:
   Kolenten Rovers
   Great Scarcies
   Cheltenham
   Sunday Foundation FC
   Katara
   Bamoi FC
 
Playoff [Mar 3?]
Kolenten Rovers               -  Sunday Foundation FC
 
NB: the best 2 teams will qualify to play a round robin tournament
    with 3 teams from Port Loko for the national playoffs.
 
Kambia Second Division 2021

Participating teams:
   Rangers FC
   Kambia Stars
   Freetonians
   Boundary Strikers
   Konta United
   Obama FC

Western Area (WAFA)

NB: to be played in 5 groups; top-3 teams of each group qualify for playoffs,
    4 teams will be relegated to Division 3.

Round 1 [Feb 21]
Ibrahim FC                   0-0 SV Werder Bremen FC
Success FC                   1-0 Eastern Rangers  
Luawa FC                     3-5 Sierra FC           
FC Beckham 7/23              3-0 Shell United
AIK Freetown                 1-1 Mountain City FC
FC Alie                      0-4 Abacha FC    

NB: interrupted due to Covid-19 pandemic

[Mar 24]
Alaska FC                    2-0 Wellington Dynamo
Clintonian FC                1-0 Victory FC
Foulah Town                  2-0 Bundi FC
AY Soccer FC                 0-2 SYL FC   
Lion Pride FC                1-1 Hereford FC  
[Mar 25]
Sierra FC                    2-1 Markiana FC
Ibrahim FC                   2-0 Shell United
Hillside Academy             3-0 Luke Farm FC
Roady FC                     1-2 PS Zico FC
Wallsall FC                  2-1 Tornado FC
Legend FC                    0-4 Standard FC
FC Alie                      4-2 Easton Rangers      
[Mar 26]
SV Werder Bremen FC          2-0 Portee Sunlight FC
Abacha FC                    0-0 Kuraish FC
Mountain City FC             0-1 East End Tigers Junior FC
Mem's World Plus FC          2-0 Western Rovers FC
AIK Freetown                 2-1 Central Parade Junior
[Mar 28]
Alaska FC                    0-0 Young Doctors FC 
[Mar 29]
Victory FC                   4-0 Luke Farm FC 
Hillside Academy             0-0 Navo FC
Blackpool Junior             0-3 Legend FC
Hereford FC                  0-3 Walsall FC 
[Mar 30?]
Walsall FC                   1-0 Lion Pride FC 
[Apr 2]
Brookfields City FC          1-0 Standard FC
Philip FC                    1-0 Roady FC
Bondi FC                     0-1 PS Zico FC
Sierra FC                    1-1 Goderich Junior FC
FC Beckham 7/23              1-0 Alaska FC     
Mountain City FC             0-0 Legend FC
Success FC                   0-0 Luke Farm FC
Easton Rangers FC            0-0 Clintonians FC
SV Werder Bremen FC          2-0 Wellington Dynamo
Lion Pride FC                0-1 Walsall FC 
[Apr 3]
Hereford FC                  ppd Markiana FC                  [match officials absent]
Mem's World Plus FC          1-2 Sly FC
Abacha FC                    2-0 Hillside Academy
FC Alie                      0-2 Kuraish FC
Young Doctors FC             1-1 Rokel FC

Tables (Apr 7):

"East One" (?)
 1.Abacha FC             3   2  1  0   6- 0   7
 2.Kuraish FC            3   2  1  0   5- 0   7
 3.Hillside Academy      3   1  1  1   3- 2   4
 4.Success FC            2   1  1  0   1- 0   4
 5.Cline                 2   1  1  0   1- 0   4
 6.Navo FC               3   1  1  1   2- 3   4
 7.Victory FC            3   1  0  2   4- 3   3
 8.FC Alie               3   1  0  2   2- 7   3
 9.Easton Rangers FC     3   0  1  2   1- 3   1
10.Luke Farm FC          3   0  1  2   0- 7   1   

"East Two" (?)
 1.FC Beckham            4   4  0  0   8- 0  12
 2.SV Werder Bremen FC   3   2  1  0   4- 0   7
 3.Young Doctors FC      3   1  2  0   3- 1   5
 4.Rokel FC              4   1  2  1   4- 3   5
 5.Ibrahim FC            2   1  1  0   1- 0   4
 6.Shell United          2   1  0  1   2- 4   3
 7.Alaska FC             2   0  1  1   0- 1   1
 8.Wellington Dynamo     3   0  1  2   0- 3   1
 9.Portee Sunlight FC    3   0  0  3   2- 7   0
10.Tejan FC              2   0  0  2   0- 5   0

"West One"
 1.East End Tigers FC    3   3  0  0   5- 0   9
 2.Brookfields City FC   3   2  1  0   3- 0   7
 3.AIK Freetown          3   2  1  0   4- 2   7
 4.Standard FC           3   1  1  1   4- 1   4
 5.Kellie FC             2   1  1  0   2- 1   4
 6.Legend FC             4   1  1  2   3- 5   4
 7.Freetown G.           4   0  3  1   1- 2   3
 8.Mountain City FC      3   0  2  1   1- 2   2
 9.Central Parade Jun.   4   0  2  2   1- 4   2
10.Blackpool Junior      3   0  0  3   0- 7   0  
 
"West Two"
 1.Bhantal FC            3   2  1  0   5- 0   7
 2.Fullah Town           4   2  1  1   4- 2   7
 3.Syl FC                2   2  0  0   4- 1   6
 4.African Young Soccer  4   2  0  2   8- 7   6
 5.PS Zico FC            3   2  0  1   3- 2   6
 6.Philip FC             2   1  1  0   2- 1   4
 7.Mem's World Plus FC   2   1  0  1   3- 2   3
 8.Roady FC              2   0  1  1   2- 3   1
 9.Western Rovers FC     3   0  0  3   0- 5   0
10.Bondi FC              3   0  0  3   1- 9   0
 
"West Three"  
 1.Walsall FC            4   3  1  0   7- 2  10
 2.Goderich Junior       4   2  2  0   6- 3   8
 3.Sierra FC             3   2  1  0   8- 5   7
 4.Real Friends FC       2   1  1  0   5- 3   4
 5.Lion Pride FC         3   1  1  1   4- 3   4
 6.Luawa Junior FC       4   0  2  2   6-10   2
 7.De'Master's FC        2   0  1  1   1- 2   1
 8.Hereford FC           2   0  1  1   1- 4   1
 9.Tornado FC            2   0  0  2   2- 5   0
10.Markiana FC           2   0  0  2   1- 4   0

[Apr 13]
Sierra FC                    2-0 Tornado FC
Hereford FC                  2-1 Real Friends
[Apr 15]
Luawa Junior                 1-1 Goderich Junior
Bhantal FC                   0-0 Roady FC
Freetown Giant FC            0-0 Standard FC
AIK Freetown                 2-3 Legends
Clintonians                  1-1 Luke Farm FC
PS Zico FC                   2-1 African Youth SA  
[Apr 16]
Hereford FC                  2-2 Markiana FC
Ibrahim FC                    -  Portee Sunlight FC
[Apr 19]
Ibrahim FC                    -  Young Doctors FC
Tornado FC                    -  De Masters Will FC
East End Tigers               -  Kellie FC
Wallsall FC                   -  Markiana FC
Eastern Rangers FC            -  Navo FC
Tejan FC                      -  Rokel FC  
[Apr 22]
Bhantal                      0-0 PS Zico FC
Sierra FC                    0-0 Hereford FC
Mountain City                1-1 Brookfields
AIK Freetown                 0-1 Standard FC
Abacha FC                    1-0 Success FC  
Beckham 7/23                 1-2 Werder Bremen  
[Apr 23]
Roady FC                      -  Mems Plus World
[Apr 26]
Western Rovers FC             -  Roady FC
[Apr 27]
Syl FC                        -  PS Zici FC
Kellie FC                     -  Standard FC
[Apr 28]
AIK Freetown FC               -  East End Tigers Juniors FC
[Apr 29]
De Masters Will FC           ppd Real Friends FC              [match officials absent]
Mems World Plus FC           4-1 African Youth SA
Mountain City FC             1-0 Central Parade FC
[Apr 30]
Syl FC                        -  Roady FC
Navo FC                       -  Clintonians FC
Rokel FC                      -  Alaska FC
Young Doctors FC              -  Porteee Sunlight FC
[May 6]
Navo FC                      1-0 Luke Farm FC
FC Alie                      0-0 Victory FC
AIK Freetown                 1-1 Kellie FC
Shell FC                     2-2 Rokel FC
Sierra FC                    0-0 Lion Pride FC
Mighty Blackpool Jr.         0-2 Standard FC  

 
Western Area Rural District (WARDFA)

NB: first ever edition; started Mar 12; 30 teams divided over 3 groups

[Mar 12]     
Rural FC                     1-0 Killo FC  
[Mar 15]
Mama Star                    bt  Mamsul FC
[Mar 16]
Wessels FC                   3-0 Young Boys FC
JUI FC                       1-0 Foday Boie FC  
[Mar 22]
Goderich Community FC        0-0 Foday Boie FC 
[Mar 26]
Mamsul FC                    lt  Tombo FC 
[Apr 1]
Mamsul FC                    1-1 Sankoh FC                    [first point for Mamsul] 
Lavaly FC                    1-2 Foday Boie FC
[Apr 6]
Wessels FC                   1-0 Killo FC
[Apr 13]
Wessels FC                    -  Scott FC   
 
Reported Tables:
 
"Group A" 
 1.Rural FC              4   2  2  0   3- 1   8
 2.Teggish FC            3   2  1  0   5- 1   7
 3.Scott FC              3   2  0  1   7- 4   6
 4.Killo FC              4   2  0  2   4- 4   6
 5.Wessels FC            4   2  0  2   4- 6   6
 6.Eastern Eagles FC     3   1  1  1   4- 3   4
 7.Songo FC              4   1  1  2   6- 5   4
 8.Mountain Defenders FC 3   1  1  1   3- 3   4
 9.Eltuone FC            3   0  1  2   1- 3   1
10.Young Boys FC         3   0  0  3   0- 9   0 
NB: one more loss than win, odd number of draws; total goal difference -2
 
"Group B"
 1.Tombo FC              4   4  0  0   8- 3  12
 2.Devil Hole FC         4   2  2  0   8- 4   8
 3.Dolly 11 FC           4   1  2  1   4- 3   5
 4.Mama Stars            4   1  2  1   5- 4   5
 5.Sankoh FC             3   1  2  0   3- 2   5
 6.Excellence Strikers   3   0  3  0   2- 2   3
 7.Super FC              3   0  2  1   4- 5   2
 8.Jungle FC             3   0  1  2   2- 5   1
 9.Kebbie FC             3   0  1  2   1- 5   1
10.Mamsul FC             3   0  1  2   2- 6   1  
 
"Group C"
 1.Waterloo FC           3   2  1  0   5- 1   7
 2.Foday Boie FC         4   2  1  1   6- 3   7
 3.Mount Aureol FC       4   2  1  1   6- 5   7
 4.Jui FC                3   2  0  1   3- 2   6
 5.Afine FC              3   2  0  1   4- 4   6
 6.Wellington FC         3   1  1  1   4- 3   4
 7.Calaba Town           3   1  1  1   4- 4   4
 8.Goderich FC           3   0  2  1   1- 3   2
 9.Lavaly FC             3   0  1  2   3- 6   1
10.Bello FC              3   0  0  3   2- 7   0 


Ernest Bai Koroma Trophy 2021

NB: aka Northern Champions League

Start: Oct 30; 15 participants (after withdrawal Bankasoka FC)

Participants included newcomers Bullom Stars, Hippos, Magbema Strikers, 
Sankaran Warriors, Sahid Conteh-U and Urban Stars.

Round 1

First Legs
[Oct 30]
Urban Stars FC               0-0 Marampa Stars FC (Lunsar)
[date?]
Sahid Conteh-U FC (Makeni)   1-1 Hippos

Second Legs
Marampa Stars                1-1 Urban Stars FC
Hippos                       1-2 Sahid Conteh-U FC (Makeni)   

Quarterfinals

First Legs
[Nov 21]
Hydro Stars FC (Bumbuna)     2-0 Urban Stars FC
[Nov 24]
Makelleh                     2-3 Sahid Conteh-U FC (Makeni)   
Sky Eagles                    -  Kholifa Stars FC (Magburaka)        
[Nov 25]
Magbema Strikers FC           -  Bullom Stars 

Second Legs
[Dec 1]
Kholifa Stars FC (Magburaka)  -  Sky Eagles
[date?]
Sahid Conteh-U FC (Makeni)   3-1 Makelleh               
Urban Stars FC                -  Hydro Stars FC (Bumbuna)     [Hydro Stars on agg]
Bullom Stars                  -  Magbema Strikers FC          [Magbema on agg]

Semifinals

First Legs
Magbema Strikers FC          1-0 Kholifa Stars FC (Magburaka) 
Hydro Stars FC (Bumbuna)     1-1 Sahid Conteh-U FC (Makeni)        

Second Legs
Kholifa Stars FC (Magburaka) 1-0 Magbema Strikers FC          [0-3 pen]     
Sahid Conteh-U FC (Makeni)   0-0 Hydro Stars FC (Bumbuna)     

Final [Dec 25, Wusum Municipal Stadium]
Sahid Conteh-U FC (Makeni)   1-0 Magbema Strikers FC (Bamoi Lumor)
  [Saidu Kamara]


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: https://www.facebook.com/slfootballupdates/?ref=py_c, https://www.facebook.com/Sierra-Sports-1853650114899881/?ref=py_c

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 25 May 2022

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.