Singapore 2009


Final Table:

 1.Singapore Armed Forces   30 22  1  7 73-31  67  [1-2, 0-0]  Champions
 2.Tampines Rovers          30 16  8  6 47-25  56  [1-1, 2-1, 2-2]
 3.Gombak United            30 14 11  5 52-32  53  [1-2, 3-3]
 4.Home United              30 16  5  9 50-32  53  [2-0, 6-1]
 5.Super Reds               30 14  8  8 52-34  50  [1-2, 0-0, 2-3]
 6.Geylang United           30 12  4 14 36-39  40  [0-0, 0-3, 4-3]
 7.Albirex Niigata (S)      30 11  5 14 38-47  38  [2-2, 1-2]
 8.Young Lions              30  9  7 14 33-48  34  [1-1, 0-1, 0-1]
 9.Woodlands Wellington     30  8  7 15 23-48  31  [1-2, 2-1, 0-2]
10.Sengkang Punggol         30  5  6 19 26-58  21  [0-1, 2-1]
11.Balestier Khalsa         30  4  6 20 22-58  18  [0-1, 0-2, 1-3]
 -.Brunei DPMM              excluded; all matches annulled;
   record at exclusion:     28 14  8  6 43-35  50

NB: Brunei DPMM (who were kicked out of the Malaysian Liga Super
    due to domestic problems between the FA and the sports ministry)
    replace Dalian Shide Siwu; after the FIFA suspended Brunei on
    Sep 30, and an appeal by the FAS was rejected, all matches 
    (listed between square brackets for opponents) were annulled

Round 1
[Feb 16]
Tampines Rovers        0-0 Home United                         3,377
[Feb 17]
Geylang United         3-1 Albirex Niigata (S)                 2,521
   [Ashrin Shariff 41pen, 85, Noor Ali 45 - Kenji Adachihara 32]
[Feb 19]
Super Reds             0-0 Young Lions                         2,464
[Feb 20]
Sengkang Punggol       0-1 Gombak United                       4,230
   [Ojimi Gabriel Obatola 61]
[Feb 22]
Balestier Khalsa       0-3 Singapore Armed Forces              1,992
   [Aleksandar Duric 36, 39pen, Masahiro Fukasawa 75]
[Mar 8]
Brunei DPMM            2-1 Woodlands Wellington   [annulled]   6,451
   [Sairol Sahari 8, Ivan Jerkovic 85pen - Ismadi Muhamad Mukhtar 3]

Round 2
[Feb 23]
Albirex Niigata (S)    0-1 Sengkang Punggol                    1,642
   [Indra Sahdan Daud 36]
[Feb 24]
Gombak United          1-0 Super Reds                          2,157
   [Agu Casmir 87]
[Feb 26]
Woodlands Wellington   2-2 Tampines Rovers                     1,955
   [Zakaria Yousif 14, Mojtaba Tehranizadeh 50 - Sutee Suksomkit 28,
    43]
Home United            3-0 Balestier Khalsa                    1,783
   [Kengne Ludovick 61, 90pen, Peres de Oliveira 76]
[Feb 27]
Young Lions            1-1 Brunei DPMM            [annulled]   3,000
   [Khairul Nizam 44 - Abu Bakar Mahari 90]
[Feb 28]
Singapore Armed Forces 2-0 Geylang United                      2,213
   [John Wilkinson 24, Aleksandar Duric 26]

Round 3
[Mar 2]
Balestier Khalsa       1-1 Tampines Rovers                     2,044
   [Ithamar Rangel 69 - Seiji Kaneko 54]
[Mar 3]
Woodlands Wellington   0-0 Young Lions                         2,076
[Mar 4]
Singapore Armed Forces 3-1 Home United                         3,242
   [Ahmad Latiff Khamarudin 39, Daniel Bennett 61, John Wilkinson 90 -
    Shi Jiayi 50pen]
Brunei DPMM            2-1 Super Reds             [annulled]   5,457
   [Yusof Salleh 62, Abu Bakar Mahari 85 - Jeon Byung-euk 11pen]
[Mar 5]
Sengkang Punggol       2-2 Geylang United                      2,083
   [Indra Sahdan Daud 70pen, 88 - Yasir Hanapi 3, Ashrin Shariff 38]
[Mar 6]
Gombak United          3-0 Albirex Niigata (S)                 3,117
   [Ojimi Gabriel Obatola 23pen, 72, Ruhaizad Ismail 80]

Round 4
[Mar 9]
Tampines Rovers        2-0 Sengkang Punggol                    2,510
   [Noh Alam Shah 22, Sutee Suksomkit 82pen]
[Mar 11]
Super Reds             1-1 Balestier Khalsa                    2,194
   [Yu Hyun-koo 58 - Bryan Soane 90]
[Mar 12]
Geylang United         0-0 Brunei DPMM            [annulled]   2,595
Albirex Niigata (S)    3-0 Woodlands Wellington                1,518
   [Akira Takase 8, 14, Kenji Adachihara 69]
[Mar 13]
Home United            1-1 Gombak United                       3,664
   [Valery Hiek 54 - Goran Subara 83]
[Mar 14]
Young Lions            1-2 Singapore Armed Forces              1,455
   [Obadin Aikhena 67 - John Wilkinson 3, Shaiful Esah 72]

Round 5
[Mar 16]
Sengkang Punggol       2-3 Super Reds                          2,030
   [Murphy Wiredu 22, 38 - Kim Yoon-sik 5, Park Han-seok 7, 29]
[Mar 19]
Gombak United          1-0 Young Lions                         2,606
   [Kingsley Njoku 90]
Balestier Khalsa       0-1 Brunei DPMM            [annulled]                         1,957
   [Oh Ddog-yi 35]
[Mar 20]
Geylang United         0-2 Tampines Rovers                     4,012
   [Qiu Li 37, Noh Alam Shah 68]
[Mar 21]
Albirex Niigata (S)    1-0 Home United                         1,532
   [Ryota Kobayashi 5]
[Mar 22]
Singapore Armed Forces 2-3 Woodlands Wellington                2,248
   [Park Tae-won 20, John Wilkinson 34 - Jamil Ali 49, 79, Mojtaba
    Tehranizadeh 70]

Round 6
[Mar 23]
Balestier Khalsa       2-1 Geylang United                      1,905
   [Ithamar Rangel 64, Syaqir Sulaiman 72 - Rastislav Belicak 23]
[Mar 24]
Brunei DPMM            1-0 Sengkang Punggol       [annulled]   9,081
   [Shahrazen Said 60]
[Mar 25]
Young Lions            1-0 Home United                         2,863
   [Obadin Aikhena 71]
[Mar 26]
Singapore Armed Forces 6-0 Albirex Niigata (S)                 2,084
   [Ahmad Latiff Khamarudin 32, Aleksandar Duric 37, 54, 90, John
    Wilkinson 42, 74]
Woodlands Wellington   1-1 Gombak United                       1,625
   [Zakaria Yousif 20 - Agu Casmir 89]
[Mar 27]
Super Reds             1-1 Tampines Rovers                     2,543
   [Choi Dong-soo 52 - Seiji Kaneko 39]

Round 7
[Mar 30]
Home United            4-0 Woodlands Wellington
   [Norikazu Murakami 55, 62, 80, Kengne Ludovick 90]
[Mar 31]
Gombak United          3-1 Singapore Armed Forces
   [Ojimi Gabriel Obatola 31, 65pen, Kingsley Njoku 52 - Ahmad Latiff
    Khamarudin 6]
[Apr 1]
Sengkang Punggol       2-2 Balestier Khalsa
   [Indra Sahdan Daud 37, 65 - Seth Galloway 10, K. Vikraman 63]
[Apr 2]
Albirex Niigata (S)    2-1 Young Lions                         1,615
   [Kenji Adachihara 8, Tetsuya Kishida 31 - Obadin Aikhena 90]
Geylang United         1-0 Super Reds
   [Lloyd Butler 5]
[Apr 3]
Tampines Rovers        1-1 Brunei DPMM            [annulled]   3,809
   [Sutee Suksomkit 75 - Shariff Samat og 63]

Round 8
[Apr 6]
Balestier Khalsa       0-1 Woodlands Wellington
   [Jufri Taha og 2]
[Apr 8]
Super Reds             2-1 Albirex Niigata (S)                 1,708
   [Park Kang-jin 15, Choi Dong-soo 60 - Shunsuke Sunaga 31]
[Apr 9]
Tampines Rovers        2-0 Young Lions                         2,521
   [Noh Alam Shah 5, Aliff Shafaein 42]
[Apr 10]
Brunei DPMM            2-1 Gombak United          [annulled]   3,546 [*]
   [Sairol Sahari 3, 73 - Emmanuel Emuejeraye 29]
[Apr 11]
Sengkang Punggol       1-7 Singapore Armed Forces              1,336
   [Anthony Bahadur 53 - Therdsak Chaiman 29, 55, Ahmad Latiff
    Khamaruddin 33, 90, Mustaqim Manzur 59, Kenji Arai 71, Aleksandar
    Duric 75]
[Apr 12]
Geylang United         1-0 Home United                         2,264
   [Lloyd Butler 67]

[*] Jalan Besar Stadium

Round 9
[Apr 13]
Young Lions            2-0 Balestier Khalsa
   [Irwan Shah 33, Yang Mu 64]
[Apr 14]
Albirex Niigata (S)    2-2 Brunei DPMM            [annulled]   1,747
   [Kenji Adachihara 10, Kunihiro Honda 50 - Shahrazen Said 41,
    Abdelhamid Berguiga 65]
[Apr 15]
Home United            3-0 Sengkang Punggol                      904
   [Peres De Oliveira 45, Kengne Ludovick 59, Norikazu Murakami 73]
[Apr 16]
Gombak United          0-0 Tampines Rovers                     2,535
Woodlands Wellington   0-2 Geylang United                      1,466
   [Lloyd Butler 12, Rastislav Belicak 59]
[Apr 17]
Singapore Armed Forces 1-0 Super Reds                          3,440
   [John Wilkinson 78]

Round 10
[Apr 20]
Tampines Rovers        1-0 Albirex Niigata (S)   
[Apr 22]
Geylang United         1-1 Young Lions           
[Apr 23]
Sengkang Punggol       1-0 Woodlands Wellington  
[Apr 24]
Balestier Khalsa       1-4 Gombak United         
[Apr 25]
Super Reds             1-0 Home United           
[Apr 26]
Brunei DPMM            2-1 Singapore Armed Forces [annulled]

Round 11
[Apr 27]
Young Lions            2-3 Sengkang Punggol   
[May 7]
Albirex Niigata (S)    2-2 Balestier Khalsa  
Gombak United          3-1 Geylang United      
[May 9]
Singapore Armed Forces 4-2 Tampines Rovers       
[May 10]
Home United            2-0 Brunei DPMM            [annulled]           
[May 29]
Woodlands Wellington   1-0 Super Reds              

Round 12
[May 11]
Gombak United          3-0 Sengkang Punggol      
[May 12]
Young Lions            0-5 Super Reds            
[May 13]
Home United            1-1 Tampines Rovers       
[May 14]
Singapore Armed Forces 3-1 Balestier Khalsa      
[May 15]
Albirex Niigata (S)    2-0 Geylang United        
[May 21]
Woodlands Wellington   2-1 Brunei DPMM            [annulled]           

Round 13    
[May 16]
Brunei DPMM            1-0 Young Lions            [annulled] 
[May 18]   
Tampines Rovers        4-1 Woodlands Wellington 
[May 20]  
Super Reds             3-1 Gombak United   
[May 22]
Sengkang Punggol       1-0 Albirex Niigata (S)
[May 23]  
Balestier Khalsa       1-1 Home United   
[May 24]
Geylang United         0-3 Singapore Armed Forces
        
Round 14
[May 8]
Young Lions            1-1 Woodlands Wellington  
[May 26]
Super Reds             0-0 Brunei DPMM            [annulled]   
[May 27]
Tampines Rovers        1-0 Balestier Khalsa 
[May 28]
Geylang United         2-0 Sengkang Punggol     
Albirex Niigata (S)    3-3 Gombak United  
[May 30]
Home United            2-1 Singapore Armed Forces

Round 15
[Jun 22]
Woodlands Wellington   0-1 Albirex Niigata (S) 
[Jun 24]
Brunei DPMM            3-0 Geylang United         [annulled]  
[Jun 25]
Sengkang Punggol       1-1 Tampines Rovers 
[Jun 26]
Balestier Khalsa       1-2 Super Reds          
[Jun 27]
Gombak United          2-1 Home United 
Singapore Armed Forces 2-1 Young Lions      

Round 16 
[May 25]
Young Lions            0-4 Gombak United        
[Jun 28]       
Tampines Rovers        3-1 Geylang United    
[Jun 29]    
Super Reds             3-2 Sengkang Punggol  
[Jun 30]
Home United            3-1 Albirex Niigata (S) 
Woodlands Wellington   1-4 Singapore Armed Forces 
[Jul 1]
Brunei DPMM            2-0 Balestier Khalsa       [annulled]  

Round 17
[Jul 2]
Tampines Rovers        2-0 Super Reds            
[Jul 3]
Albirex Niigata (S)    1-3 Singapore Armed Forces 
[Jul 4]
Home United            3-2 Young Lions   
Gombak United          1-2 Woodlands Wellington  
[Jul 5]
Geylang United         2-0 Balestier Khalsa   
[Jul 6]
Sengkang Punggol       2-1 Brunei DPMM            [annulled]   

Round 18
[Jul 7]
Singapore Armed Forces 4-1 Gombak United    
Woodlands Wellington   2-1 Home United        
[Jul 8]
Young Lions            0-1 Albirex Niigata (S)   
Super Reds             1-2 Geylang United       
[Jul 9]
Balestier Khalsa       0-0 Sengkang Punggol 
[Jul 10]
Tampines Rovers        2-1 Brunei DPMM            [annulled]             

Round 19
[Jul 11]
Home United            2-1 Geylang United         
Albirex Niigata (S)    1-1 Super Reds             
[Jul 12]
Singapore Armed Forces 2-0 Sengkang Punggol       
Woodlands Wellington   2-1 Balestier Khalsa       
[Jul 13]
Young Lions            0-3 Tampines Rovers        
[Jul 23]
Gombak United          3-3 Brunei DPMM            [annulled]            

Round 20
[Jul 15]
Geylang United         4-0 Woodlands Wellington   
[Jul 17]
Super Reds             2-0 Singapore Armed Forces 
[Jul 18]
Brunei DPMM            2-1 Albirex Niigata (S)    [annulled]    
[Jul 19]
Tampines Rovers        2-1 Gombak United          
[Jul 21]
Balestier Khalsa       2-1 Young Lions            
[Jul 22]
Sengkang Punggol       1-2 Home United            

Round 21 
[Jul 28]
Gombak United          2-1 Balestier Khalsa       
[Jul 29]
Home United            1-2 Super Reds             
Singapore Armed Forces 0-0 Brunei DPMM            [annulled]            
[Jul 30]
Albirex Niigata (S)    3-0 Tampines Rovers        
Woodlands Wellington   0-0 Sengkang Punggol       
[Sep 6]
Young Lions            2-0 Geylang United         

Round 22
[Jul 16]
Sengkang Punggol       2-3 Young Lions            
[Jul 20]
Super Reds             0-0 Woodlands Wellington   
[Jul 24]
Balestier Khalsa       2-0 Albirex Niigata (S)    
[Jul 31]
Geylang United         1-1 Gombak United          
[Aug 2]
Tampines Rovers        1-2 Singapore Armed Forces 
Brunei DPMM            1-6 Home United            [annulled]            

Round 23
[Aug 3]
Geylang United         1-0 Albirex Niigata (S)    
Super Reds             1-1 Young Lions            
[Aug 4]
Sengkang Punggol       0-0 Gombak United          
[Aug 5]
Balestier Khalsa       0-3 Singapore Armed Forces 
[Aug 6]
Tampines Rovers        2-3 Home United            
[Aug 8]
Brunei DPMM            2-0 Woodlands Wellington   [annulled]    

Round 24
[Aug 7]
Gombak United          1-1 Super Reds 
[Aug 14]
Albirex Niigata (S)    2-1 Sengkang Punggol 
[Sep 7]
Home United            3-0 Balestier Khalsa   
[Sep 8]              
Woodlands Wellington   1-0 Tampines Rovers  
[Sep 9]
Singapore Armed Forces 4-1 Geylang United   
[Sep 15]  
Young Lions            0-1 Brunei DPMM            [annulled]        

Round 25
[Aug 17]
Brunei DPMM            3-2 Super Reds             [annulled]      
[Aug 18]
Balestier Khalsa       0-1 Tampines Rovers 
[Aug 19]
Sengkang Punggol       0-3 Geylang United  
[Aug 20]
Gombak United          1-1 Albirex Niigata (S)  
[Aug 21]
Singapore Armed Forces 0-2 Home United     
[Aug 22]
Woodlands Wellington   0-0 Young Lions    

Round 26
[Aug 17]
Young Lions            0-5 Singapore Armed Forces 
[Aug 22]
Geylang United         4-3 Brunei DPMM            [annulled]   
[Aug 23]
Super Reds             5-1 Balestier Khalsa   
[Aug 24]
Home United            1-1 Gombak United             
[Sep 11]
Tampines Rovers        3-1 Sengkang Punggol            
[Sep 14]
Albirex Niigata (S)    2-0 Woodlands Wellington    

Round 27
[Aug 25]
Geylang United         0-1 Tampines Rovers 
[Aug 27]
Albirex Niigata (S)    1-2 Home United   
Singapore Armed Forces 1-0 Woodlands Wellington 
[Sep 10]
Gombak United          2-2 Young Lions   
Balestier Khalsa       1-3 Brunei DPMM            [annulled]   
[Sep 14]
Sengkang Punggol       0-2 Super Reds 

Round 28
[Sep 16]
Balestier Khalsa       0-1 Geylang United 
[Sep 17] 
Super Reds             1-3 Tampines Rovers  
[Sep 18]
Woodlands Wellington   0-2 Gombak United   
[Sep 22]
Young Lions            2-1 Home United     
[Sep 23]
Singapore Armed Forces 2-1 Albirex Niigata (S)  
[Oct 26]
Brunei DPMM            n/p Sengkang Punggol  

Round 29  
[Sep 25]  
Home United            3-1 Woodlands Wellington
[Sep 28]  
Sengkang Punggol       1-3 Balestier Khalsa
[Sep 29]  
Brunei DPMM            2-2 Tampines Rovers        [annulled]
[Sep 30]
Gombak United          2-1 Singapore Armed Forces
[Oct 1]
Albirex Niigata (S)    3-2 Young Lions      
[Oct 2]    
Geylang United         1-2 Super Reds 

NB: Brunei were suspended by FIFA on Sep 30 because of the
    ongoing problems between the Brunei FA and the sports
    ministry of the country, and DPMM will not be able to
    play in the league during the suspension; the FAS have 
    appealed to FIFA (who had earlier approved DPMM's entry
    in the S.League) to let DPMM complete their remaining
    five matches in the spirit of fair play; this appeal
    was rejected by FIFA on Oct 17 and all DPMM's results
    were annulled

Round 30
[Oct 13]
Brunei DPMM            n/p Gombak United     
[Oct 14]       
Tampines Rovers        0-1 Young Lions      
[Oct 15]  
Geylang United         1-2 Home United       
Balestier Khalsa       0-1 Woodlands Wellington  
[Oct 16]
Sengkang Punggol       0-1 Singapore Armed Forces  
[Oct 23]    
Super Reds             2-2 Albirex Niigata (S)   

Round 31
[Oct 8]
Young Lions            2-0 Balestier Khalsa   
[Oct 12]
Home United            1-0 Sengkang Punggol 
[Oct 13]      
Singapore Armed Forces 1-4 Super Reds        
[Oct 17]
Gombak United          0-2 Tampines Rovers     
[oct 20]    
Woodlands Wellington   0-1 Geylang United      
[Nov 2]    
Albirex Niigata (S)    n/p Brunei DPMM         

Round 32
[Oct 27]
Balestier Khalsa       0-4 Gombak United 
Tampines Rovers        4-0 Albirex Niigata (S)        
[Oct 28]      
Super Reds             2-3 Home United         
Geylang United         0-1 Young Lions        
[Oct 30]
Brunei DPMM            n/p Singapore Armed Forces   
[Nov 6]         
Sengkang Punggol       2-1 Woodlands Wellington 

Round 33
[Oct 7]
Woodlands Wellington   2-5 Super Reds 
[Oct 30]
Singapore Armed Forces 0-0 Tampines Rovers   
[Oct 31]
Young Lions            4-2 Sengkang Punggol 
[Nov 2]
Gombak United          2-2 Geylang United    
[Nov 3] 
Albirex Niigata (S)    3-0 Balestier Khalsa  
Home United            n/p Brunei DPMM     
 
Final Table:

 1.Singapore Armed Forces   30 22  1  7 73-31  67  [1-2, 0-0]  Champions
 2.Tampines Rovers          30 16  8  6 47-25  56  [1-1, 2-1, 2-2]
 3.Gombak United            30 14 11  5 52-32  53  [1-2, 3-3]
 4.Home United              30 16  5  9 50-32  53  [2-0, 6-1]
 5.Super Reds               30 14  8  8 52-34  50  [1-2, 0-0, 2-3]
 6.Geylang United           30 12  4 14 36-39  40  [0-0, 0-3, 4-3]
 7.Albirex Niigata (S)      30 11  5 14 38-47  38  [2-2, 1-2]
 8.Young Lions              30  9  7 14 33-48  34  [1-1, 0-1, 0-1]
 9.Woodlands Wellington     30  8  7 15 23-48  31  [1-2, 2-1, 0-2]
10.Sengkang Punggol         30  5  6 19 26-58  21  [0-1, 2-1]
11.Balestier Khalsa         30  4  6 20 22-58  18  [0-1, 0-2, 1-3]
 -.Brunei DPMM              excluded; all matches annulled;
   record at exclusion:     28 14  8  6 43-35  50

NB: Brunei DPMM (who were kicked out of the Malaysian Liga Super
    due to domestic problems between the FA and the sports ministry)
    replace Dalian Shide Siwu; after the FIFA suspended Brunei on
    Sep 30, and an appeal by the FAS was rejected, all matches 
    (listed between square brackets for opponents) were annulled




RHB Singapore Cup 2009

1/8 Finals
[Apr 28]
Woodlands Wellington FC     0-1 Bangkok Glass  (Thailand)
  [Tanat Wongsupphalak 25]
[Apr 29]
DPMM (Brunei)               1-0 Pelita Jaya (Indonesia)
  [Abdelhamid Berguiga 76] 
[Apr 30]
Balestier Khalsa            0-3 Home United FC
  [Norikazu Murakami 10, Shahril Ishak 15, Kengne Ludovick 38]
[May 1]
Geylang United FC           2-1 Singapore Armed Forces FC
  [Yasir Hanapi 29, Syed Thaha 62; Therdsak Chaiman 90]
[May 2]
Albirex Niigata FC (S)      3-1 Gombak United FC
  [Kenji Adachihara 54, Keisuke Ogawa 70pen, Akira Takase 90;
   Bah Mamadou 83]
[May 3]
Tampines Rovers FC          1-0 Sengkang Punggol FC
  [Fahrudin Mustafic 36]  
[May 4]
Phnom Penh Crown (Cambodia) 2-0 Young Lions
  [Jean Roger Lappe Lappe 25, 60]
[May 6]
TTM Samut Sakhon (Thailand) 4-2 Super Reds FC  
  [Paul Bekombo 8, 84, Narong Chansaweak 52, Aly Camara 90;
   Yun Bo Young 51pen, Park Han Seok 78]

Quarterfinals

First Legs
[Aug 26]
Phnom Penh Crown (Cambodia) 1-2 Bangkok Glass (Thailand)
[Aug 28]
DPMM (Brunei)               1-3 TTM Samut Sakhon (Thailand) 
[Aug 30]
Geylang United FC           2-1 Home United FC
[Sep 1]
Tampines Rovers FC          1-0 Albirex Niigata FC (S) 

Second Legs
[Aug 31]
TTM Samut Sakhon (Thailand) 4-2 DPMM (Brunei) 
[Sep 2]
Bangkok Glass (Thailand)    3-3 Phnom Penh Crown (Cambodia)  
[Sep 3]
Home United FC              2-2 Geylang United FC 
[Sep 4]
Albirex Niigata FC (S)      1-0 Tampines Rovers FC        [aet, 3-1 pen]   

Semifinals

First Legs
[Oct 5]
Albirex Niigata FC (S)      0-1 Geylang United
[Oct 26]
TTM Samut Sakhon (Thailand) 0-6 Bangkok Glass (Thailand)  

Second Legs
[Oct 9]
Geylang United              0-1 Albirex Niigata FC (S)    [aet, 4-3 pen]       
[Oct 29]
Bangkok Glass (Thailand)    3-4 TTM Samut Sakhon (Thailand) 

Third Place Match [Nov 7, Jalan Besar Stadium]
Albirex Niigata FC (S)      1-1 TTM Samut Sakhon (Th.)    [3-4 pen]

Final [Nov 8, Jalan Besar Stadium]
Geylang United              1-0 Bangkok Glass (Thailand) 
  [Hafiz Rahim 82]


League Cup 2009

Group Stage

[Jun 1]
Gombak United               1-0 Balestier Khalsa
Sengkang Punggol            2-2 Woodlands Wellington 
[Jun 2]
DPMM                        1-0 Albirex Niigata (S)
Geylang United              3-0 Young Lions 
[Jun 4]
Super Reds                  1-0 Gombak United 
Home United                 3-1 Sengkang Punggol
[Jun 5]
Singapore Armed Forces      0-3 DPMM 
Tampines Rovers             3-0 Geylang United
[Jun 7]
Balestier Khalsa            1-1 Super Reds 
Woodlands Wellington        1-2 Home United 
[Jun 8]
Albirex Niigata (S)         0-2 Singapore Armed Forces  
Young Lions                 1-0 Tampines Rovers 

Quarterfinals
[Jun 10]
Super Reds                  0-0 Woodlands Wellington      [aet, 3-4 pen]
[Jun 11]
Home United                 3-2 Gombak United 
[Jun 12]
DPMM                        5-3 Geylang United
[Jun 13]
Tampines Rovers             1-1 Singapore Armed Forces    [aet, 3-4 pen]

Semifinals
[Jun 15]
DPMM                        2-1 Woodlands Wellington
[Jun 16]
Home United                 0-2 Singapore Armed Forces    

Third Place Match [Jun 19]
Woodlands Wellington        2-2 Home United               [1-4 pen]

Final [Jun 19, Jalan Besar Stadium]
DPMM                        1-1 Singapore Armed Forces    [aet, 4-3 pen]



2008

2010

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 5 Feb 2010

(C) Copyright Hamdan Saaid and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.