Singapore 2012


S-League

S-League

Final Table:

 1.Tampines Rovers          24  16  4  4  49-24  52  Champions
 2.Brunei DPMM              24  15  3  6  49-27  48
 3.Albirex Niigata (S)      24  12  7  5  37-26  43
 4.Harimau Muda A           24  13  3  8  37-23  42
 5.Home United              24  11  7  6  43-29  40
 6.Balestier Khalsa         24  11  6  7  23-20  39
 7.Singapore Armed Forces   24   9  5 10  43-41  32
 8.Hougang United           24   7  8  9  31-33  29
 9.Gombak United            24   7  8  9  23-29  29
10.Young Lions              24   6  5 13  25-37  23
11.Geylang United           24   5  6 13  28-50  21
12.Tanjong Pagar United     24   5  5 14  17-41  20
13.Woodlands Wellington     24   3  5 16  19-44  14

NB: Harimau Muda A are the Malaysia youth side;
    Young Lions are the Singapore youth side

Round 1
[Feb 9]
Gombak United          0-2 Harimau Muda A         
Hougang United         1-1 Tanjong Pagar United   
[Feb 10]
Albirex Niigata (S)    3-2 Singapore Armed Forces 
Home United            0-0 Balestier Khalsa       
[Feb 12]
Brunei DPMM            2-2 Tampines Rovers        
Young Lions            0-1 Woodlands Wellington    
Geylang United         bye

Round 2
[Feb 16]
Balestier Khalsa       1-0 Tampines Rovers        
Home United            1-1 Gombak United          
[Feb 17]
Albirex Niigata (S)    4-1 Tanjong Pagar United   
Young Lions            0-3 Hougang United         
[Feb 19]
Singapore Armed Forces 1-2 Brunei DPMM            
Woodlands Wellington   3-1 Geylang United         
Harimau Muda A         bye

Round 3
[Mar 1]
Woodlands Wellington   0-1 Albirex Niigata (S)    
[Mar 2]
Harimau Muda A         3-0 Tanjong Pagar United   
[Mar 3]
Hougang United         2-0 Geylang United         
[Mar 4] 
Balestier Khalsa       1-1 Gombak United          
Singapore Armed Forces 3-3 Home United            
[May 3]
Tampines Rovers        2-1 Young Lions            
Brunei DPMM            bye

Round 4
[Mar 8]
Hougang United         0-1 Balestier Khalsa       
[Mar 9]
Tampines Rovers        4-0 Woodlands Wellington   
Tanjong Pagar United   0-3 Gombak United          
[Mar 11]
Brunei DPMM            2-1 Albirex Niigata (S)    
Geylang United         1-7 Home United   
[Mar 25]
Harimau Muda A         3-1 Young Lions            
Singapore Armed Forces bye

Round 5
[Mar 15]
Hougang United         1-2 Home United            
Tampines Rovers        2-1 Tanjong Pagar United   
[Mar 16]
Brunei DPMM            4-1 Geylang United         
Singapore Armed Forces 4-3 Young Lions            
[Mar 18]
Balestier Khalsa       2-0 Woodlands Wellington   
Harimau Muda A         0-0 Albirex Niigata (S)    
Gombak United          bye

Round 6
[Mar 22]
Harimau Muda A         1-1 Brunei DPMM       
[Mar 23]
Geylang United         3-1 Balestier Khalsa       
Tanjong Pagar United   1-3 Singapore Armed Forces 
[Mar 24]
Gombak United          0-0 Woodlands Wellington    
[Mar 25]
Home United            4-2 Albirex Niigata (S)    
Tampines Rovers        1-1 Hougang United         
Young Lions            bye

Round 7
[Mar 29]
Home United            0-2 Tampines Rovers        
Tanjong Pagar United   1-0 Geylang United         
[Mar 30]
Gombak United          0-3 Brunei DPMM            
Woodlands Wellington   1-3 Hougang United         
[Apr 1]
Singapore Armed Forces 1-2 Harimau Muda A         
Young Lions            1-1 Balestier Khalsa       
Albirex Niigata (S)    bye

Round 8
[Apr 5]
Woodlands Wellington   2-2 Singapore Armed Forces 
[Apr 6]
Albirex Niigata (S)    1-2 Balestier Khalsa       
Brunei DPMM            1-0 Young Lions            
[Apr 7]
Geylang United         1-5 Tampines Rovers        
[Apr 8]
Gombak United          2-1 Hougang United         
Home United            2-1 Harimau Muda A         
Tanjong Pagar United   bye

Round 9
[Apr 12]
Balestier Khalsa       1-0 Singapore Armed Forces 
Young Lions            0-2 Geylang United         
[Apr 13]
Brunei DPMM            3-2 Tanjong Pagar United   
Hougang United         1-2 Albirex Niigata (S)     
[Apr 15]
Harimau Muda A         2-1 Woodlands Wellington   
Tampines Rovers        3-2 Gombak United          
Home United            bye

Round 10
[Apr 19]
Albirex Niigata (S)    1-0 Tampines Rovers        
Home United            1-0 Brunei DPMM            
[Apr 20]
Balestier Khalsa       2-0 Harimau Muda A         
Tanjong Pagar United   0-5 Young Lions            
[Apr 22]
Gombak United          2-0 Geylang United          
Singapore Armed Forces 1-0 Hougang United         
Woodlands Wellington   bye

Round 11
[Apr 26]
Geylang United         0-0 Albirex Niigata (S)    
Young Lions            1-0 Gombak United          
[Apr 27]
Brunei DPMM            3-0 Woodlands Wellington   
Harimau Muda A         3-1 Hougang United         
[Apr 28]
Tampines Rovers        0-1 Singapore Armed Forces 
Tanjong Pagar United   1-0 Home United            
Balestier Khalsa       bye

Round 12
[May 3]
Geylang United         0-2 Harimau Muda A         
[May 5]
Brunei DPMM            5-1 Hougang United         
Gombak United          0-1 Singapore Armed Forces 
Home United            3-1 Woodlands Wellington   
[May 6]
Tanjong Pagar United   1-0 Balestier Khalsa       
Young Lions            1-1 Albirex Niigata (S)    
Tampines Rovers        bye

Round 13
[May 10]
Balestier Khalsa       1-3 Brunei DPMM            
Singapore Armed Forces 2-2 Geylang United         
[May 11]
Albirex Niigata (S)    1-0 Gombak United          
Woodlands Wellington   0-1 Tanjong Pagar United   
[May 13]
Harimau Muda A         2-3 Tampines Rovers    
Home United            3-1 Young Lions            
Hougang United         bye

Round 14
[Jun 14]
Tanjong Pagar United   0-1 Hougang United         
[Jun 15]
Tampines Rovers        1-0 Brunei DPMM            
Woodlands Wellington   1-2 Young Lions            
[Jun 17]
Balestier Khalsa       1-0 Home United            
Singapore Armed Forces 3-4 Albirex Niigata (S)
[Sep 30]
Harimau Muda A         1-2 Gombak United              
Geylang United         bye

Round 15
[May 10]
Hougang United         0-2 Young Lions            
[Jun 21]
Geylang United         1-1 Woodlands Wellington   
Tanjong Pagar United   0-2 Albirex Niigata (S)    
[Jun 22]
Gombak United          1-2 Home United            
[Jun 23]
Brunei DPMM            1-2 Singapore Armed Forces 
Tampines Rovers        3-1 Balestier Khalsa       
Harimau Muda A         bye

Round 16
[Jul 11]
Albirex Niigata (S)    2-0 Woodlands Wellington   
Geylang United         1-2 Hougang United         
[Jul 12]
Gombak United          1-0 Balestier Khalsa       
Home United            0-3 Singapore Armed Forces 
[Jul 13]
Tanjong Pagar United   0-2 Harimau Muda A         
[Sep 19]
Young Lions            0-3 Tampines Rovers        
Brunei DPMM            bye

Round 17
[Jul 16]
Gombak United          0-0 Tanjong Pagar United   
[Jul 17]
Balestier Khalsa       0-3 Hougang United         
Woodlands Wellington   0-3 Tampines Rovers        
[Jul 18]
Albirex Niigata (S)    2-0 Brunei DPMM            
Home United            7-3 Geylang United         
[Jul 19]
Young Lions            1-0 Harimau Muda A         
Singapore Armed Forces bye

Round 18
[Jul 20]
Tanjong Pagar United   1-2 Tampines Rovers        
Woodlands Wellington   0-2 Balestier Khalsa       
[Jul 21]
Geylang United         1-3 Brunei DPMM            
Home United            1-1 Hougang United         
[Jul 22]
Albirex Niigata (S)    1-0 Harimau Muda A         
Young Lions            2-1 Singapore Armed Forces 
Gombak United          bye

Round 19
[Aug 23]
Albirex Niigata (S)    0-0 Home United            
Balestier Khalsa       0-0 Geylang United         
[Aug 24]
Hougang United         1-1 Tampines Rovers        
Singapore Armed Forces 0-1 Tanjong Pagar United   
[Aug 26]
Brunei DPMM            1-2 Harimau Muda A         
Woodlands Wellington   1-2 Gombak United          
Young Lions            bye

Round 20
[Aug 30]
Geylang United         0-0 Tanjong Pagar United   
Tampines Rovers        2-0 Home United            
[Aug 31]
Balestier Khalsa       2-0 Young Lions            
Brunei DPMM            1-1 Gombak United          
[Sep 1]
Harimau Muda A         4-1 Singapore Armed Forces 
Hougang United         2-2 Woodlands Wellington   
Albirex Niigata (S)    bye

Round 21
[Sep 13]
Singapore Armed Forces 2-1 Woodlands Wellington   
Young Lions            1-3 Brunei DPMM            
[Sep 15]
Harimau Muda A         0-3 Home United            
Tampines Rovers        2-1 Geylang United         
[Sep 16]
Balestier Khalsa       1-0 Albirex Niigata (S)    
Hougang United         0-0 Gombak United          
Tanjong Pagar United   bye

Round 22
[Sep 20]
Albirex Niigata (S)    2-3 Hougang United         
Singapore Armed Forces 0-0 Balestier Khalsa       
[Sep 22]
Gombak United          1-1 Tampines Rovers        
Woodlands Wellington   0-2 Harimau Muda A         
[Sep 23]
Geylang United         2-0 Young Lions            
Tanjong Pagar United   0-3 Brunei DPMM            
Home United            bye

Round 23
[Sep 26]
Tampines Rovers        3-4 Albirex Niigata (S)    
Young Lions            1-1 Tanjong Pagar United   
[Sep 29]
Brunei DPMM            3-2 Home United            
Hougang United         2-2 Singapore Armed Forces 
[Oct 7]
Harimau Muda A         2-0 Balestier Khalsa       
[Oct 10]
Geylang United         3-2 Gombak United          
Woodlands Wellington   bye

Round 24
[Sep 4]
Gombak United          1-0 Young Lions      
[Oct 18]
Home United            2-1 Tanjong Pagar United       
[Oct 19]
Singapore Armed Forces 2-3 Tampines Rovers        
[Oct 20]
Albirex Niigata (S)    1-1 Geylang United         
[Oct 21]
Woodlands Wellington   1-2 Brunei DPMM            
[Oct 29]
Hougang United         0-0 Harimau Muda A         
Balestier Khalsa       bye

Round 25
[Oct 22]
Singapore Armed Forces 6-1 Gombak United          
[Oct 24]
Hougang United         1-3 Brunei DPMM            
Harimau Muda A         3-1 Geylang United         
[Oct 25]
Woodlands Wellington   0-0 Home United            
[Oct 27]
Balestier Khalsa       1-1 Tanjong Pagar United   
Albirex Niigata (S)    2-2 Young Lions            
Tampines Rovers        bye

Round 26
[Nov 1]
Young Lions            0-0 Home United            
Geylang United         3-0 Singapore Armed Forces 
[Nov 2]
Tampines Rovers        1-0 Harimau Muda A         
Brunei DPMM            0-2 Balestier Khalsa       
[Nov 4]
Gombak United          0-0 Albirex Niigata (S)    
Tanjong Pagar United   2-3 Woodlands Wellington   
Hougang United         bye

Final Table:

 1.Tampines Rovers          24  16  4  4  49-24  52  Champions
 2.Brunei DPMM              24  15  3  6  49-27  48
 3.Albirex Niigata (S)      24  12  7  5  37-26  43
 4.Harimau Muda A           24  13  3  8  37-23  42
 5.Home United              24  11  7  6  43-29  40
 6.Balestier Khalsa         24  11  6  7  23-20  39
 7.Singapore Armed Forces   24   9  5 10  43-41  32
 8.Hougang United           24   7  8  9  31-33  29
 9.Gombak United            24   7  8  9  23-29  29
10.Young Lions              24   6  5 13  25-37  23
11.Geylang United           24   5  6 13  28-50  21
12.Tanjong Pagar United     24   5  5 14  17-41  20
13.Woodlands Wellington     24   3  5 16  19-44  14

NB: Harimau Muda A are the Malaysia youth side;
    Young Lions are the Singapore youth side

2011

2013

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Feb 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.