South Korea 2009


K-League
Korea FA Cup
N-League
K3-League

K-League

Regular Stage

Final Table:

 1.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju)  28 17  6  5  59-33  57  Qualified
 2.Pohang Steelers                  28 14 11  3  55-33  53  Qualified
 3.FC Seoul                         28 16  5  7  47-27  53  Qualified
 4.Seongnam Ilhwa Chunma            28 13  6  9  40-34  45  Qualified
 5.Incheon United                   28 11 10  7  31-29  43  Qualified
 6.Chunnam Dragons (Gwangyang)      28 11  9  8  41-39  42  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Gyeongnam FC                     28 10 10  8  38-32  40
 8.Ulsan Hyundai Horang-i           28  9  9 10  32-29  36
 9.Daejeon Citizen                  28  8  9 11  29-38  33
10.Suwon Samsung Bluewings          28  8  8 12  29-32  32
11.Gwangju Sangmu Phoenix           28  9  3 16  33-40  30
12.Busan I'Park                     28  7  8 13  36-42  29
13.Gangwon FC                       28  7  7 14  42-57  28  [*]
14.Jeju United                      28  7  7 14  22-44  28
15.Daegu FC                         28  5  8 15  20-45  23

[*] Gangwon FC are a new franchise

Round 1
[Mar 7]
Suwon     2-3 Pohang
Chunnam   1-6 Seoul
[Mar 8]
Gangwon   1-0 Jeju
Daegu     1-1 Seongnam
Gwangju   3-0 Daejeon
Gyeongnam 1-1 Jeonbuk
Incheon   1-0 Busan
Ulsan     bye

Round 2
[Mar 14]
Seongnam  0-0 Ulsan
Daejeon   0-0 Suwon
Seoul     1-2 Gangwon
[Mar 15]
Busan     2-2 Chunnam
Jeju      1-0 Gwangju
Jeonbuk   2-0 Daegu
Pohang    1-1 Gyeongnam
Incheon   bye

Round 3
[Mar 21]
Gangwon   1-1 Busan
Gwangju   1-0 Seoul
Chunnam   1-1 Incheon
[Mar 22]
Suwon     0-1 Jeju
Ulsan     0-1 Jeonbuk
Daegu     2-2 Pohang
Gyeongnam 1-1 Daejeon
Seongnam  bye

Round 4
[Apr 4]
Jeonbuk   4-1 Seongnam  
Pohang    1-1 Ulsan     
Daejeon   2-0 Daegu     
Seoul     1-0 Suwon     
Busan     2-3 Gwangju   
[Apr 5]
Incheon   2-0 Gangwon   
Jeju      1-1 Gyeongnam 
Chunnam   bye

Round 5
[Apr 11]
Gangwon   3-3 Chunnam   
Seongnam  3-1 Pohang    
[Apr 12]
Gwangju   1-0 Incheon   
Daegu     2-1 Jeju      
Ulsan     1-1 Daejeon   
Suwon     2-0 Busan     
Gyeongnam 1-1 Seoul     
Jeonbuk   bye

Round 6
[Apr 17]
Pohang    1-1 Jeonbuk   
[Apr 18]
Jeju      0-1 Ulsan     
Seoul     0-0 Daegu     
Daejeon   1-2 Seongnam  
Chunnam   1-1 Gwangju   
Busan     2-0 Gyeongnam 
[Apr 19]
Incheon   0-0 Suwon     
Gangwon   bye

Round 7
[Apr 25]
Busan     1-0 Daegu     
[Apr 26]
Gwangju   3-1 Gangwon   
Gyeongnam 0-2 Incheon   
Ulsan     1-2 Seoul     
Suwon     1-4 Chunnam   
Seongnam  2-0 Jeju      
Jeonbuk   4-2 Daejeon   
Pohang    bye

Round 8
[May 1]
Chunnam   2-0 Gyeongnam 
Daejeon   0-0 Pohang    
[May 2]
Incheon   2-1 Daegu     
Jeju      0-5 Jeonbuk   
Gangwon   1-1 Suwon     
Seoul     1-0 Seongnam  
Busan     1-2 Ulsan     
Gwangju   bye

Round 9
[May 9]
Pohang    2-2 Jeju
Jeonbuk   2-0 Seoul
Seongnam  0-0 Busan
[May 10]
Daegu     1-2 Chunnam
Ulsan     0-1 Incheon
Gyeongnam 1-0 Gangwon
Suwon     0-2 Gwangju
Daejeon   bye

Round 10
[May 16]
Gangwon   2-2 Daegu
Gwangju   0-0 Gyeongnam
Seoul     1-0 Pohang
[May 17]
Incheon   1-0 Seongnam
Chunnam   1-0 Ulsan
Jeju      1-0 Daejeon
Busan     3-1 Jeonbuk
Suwon     bye

Round 11
[May 23]
Jeonbuk   0-0 Incheon
Seongnam  3-1 Chunnam
[May 24]
Daejeon   0-2 Seoul
Pohang    1-1 Busan
Ulsan     3-4 Gangwon
Gyeongnam 0-0 Suwon
Daegu     1-3 Gwangju
Jeju      bye

Round 12
[Jun 20]
Daejeon   3-2 Busan
Chunnam   1-3 Jeonbuk
Suwon     1-0 Daegu
Seoul     2-1 Jeju
[Jun 21]
Incheon   1-4 Pohang
Gangwon   4-1 Seongnam
Gwangju   2-1 Ulsan
Gyeongnam bye

Round 13
[Jun 27]
Seongnam  0-1 Gwangju
Jeonbuk   2-5 Gangwon
Daejeon   1-1 Incheon
[Jun 28]
Daegu     1-3 Gyeongnam
Jeju      2-0 Busan
Pohang    2-1 Chunnam
Ulsan     3-2 Suwon
Seoul     bye

Round 14 [Jul 4]
Busan     2-2 Seoul
Gyeongnam 1-1 Ulsan
Gangwon   1-2 Pohang
Gwangju   2-3 Jeonbuk
Incheon   3-3 Jeju
Daejeon   1-0 Chunnam
Suwon     1-0 Seongnam
Daegu     bye

Round 15 
[Jul 11]
Jeju      1-1 Chunnam
Pohang    2-1 Gwangju
[Jul 12]
Seongnam  3-1 Gyeongnam
Jeonbuk   1-1 Suwon
Seoul     5-1 Incheon
Daejeon   2-2 Gwangwon
Ulsan     3-1 Daegu
Busan     bye

Round 16
[Jul 18]
Chunnam   3-2 Busan
Daegu     0-3 Jeonbuk
Gwangju   0-1 Jeju
Ulsan     0-0 Seongnam
Suwon     1-0 Daejeon
Gyeongnam 0-2 Pohang
[Jul 19]
Gangwon   1-3 Seoul
Incheon   bye

Round 17
[May 30]
Seoul     2-1 Gwangju
[Jul 25]
Incheon   1-1 Chunnam
Jeju      1-0 Suwon
Pohang    3-0 Daegu
Busan     2-0 Gangwon
[Jul 26]
Daejeon   0-0 Gyeongnam
Jeonbuk   1-1 Ulsan
Seongnam  bye

Round 18
[Aug 1]
Ulsan     2-2 Pohang
Daegu     2-2 Daejeon
Gwangju   0-1 Busan
Suwon     2-0 Seoul
Gyeongnam 0-0 Jeju
[Aug 2]
Gangwon   3-2 Incheon
Seongnam  3-1 Jeonbuk   
Chunnam   bye

Round 19 [Aug 15]
Chunnam   4-1 Gangwon
Incheon   1-0 Gwangju
Jeju      0-0 Daegu
Daejeon   1-0 Ulsan
Pohang    1-1 Seongnam
Busan     1-1 Suwon
Seoul     2-1 Gyeongnam
Jeonbuk   bye

Round 20
[Aug 22]
Daegu     0-3 Seoul
Ulsan     1-2 Jeju
Jeonbuk   1-3 Pohang
Gwangju   1-2 Chunnam
Gyeongnam 3-1 Busan
[Aug 23]
Seongnam  1-2 Daejeon
Suwon     1-2 Incheon
Gangwon   bye

Round 21
[Aug 29]
Daegu     1-1 Busan
Chunnam   2-0 Suwon
Incheon   1-2 Gyeongnam
[Aug 30]
Jeju      1-2 Seongnam
Gangwon   2-2 Gwangju
Daejeon   0-2 Jeonbuk
Seoul     0-2 Ulsan
Pohang    bye

Round 22 [Sep 6]
Daegu     0-0 Incheon
Jeonbuk   4-2 Jeju
Gyeongnam 4-1 Chunnam
Pohang    2-2 Daejeon
Seongnam  1-0 Seoul
Ulsan     3-1 Busan
Suwon     3-3 Gangwon
Gwangju   bye

Round 23
[Sep 12]
Chunnam   0-1 Daegu
Gangwon   0-4 Gyeongnam 
Incheon   0-0 Ulsan 
Busan     1-2 Seongnam
Seoul     2-1 Jeonbuk   
[Sep 13]
Gwangju   0-3 Suwon
Jeju      1-8 Pohang
Daejeon   bye

Round 24
[Sep 19]
Seongnam  1-1 Incheon
Ulsan     1-1 Chunnam
Daejeon   1-0 Jeju
[Sep 20]
Gyeongnam 2-1 Gwangju
Daegu     2-1 Gangwon
Jeonbuk   3-1 Busan
[Oct 7]
Pohang    3-2 Seoul
Suwon     bye

Round 25
[Sep 26]
Chunnam   2-0 Seongnam
Suwon     3-1 Gyeongnam
Busan     1-2 Pohang
[Sep 27]
Incheon   0-1 Jeonbuk
Gwangju   0-1 Daegu
Seoul     3-0 Daejeon
Gangwon   1-2 Ulsan
Jeju      bye

Round 26
[Oct 2]
Jeonbuk   2-0 Chunnam
Daegu     1-0 Suwon
[Oct 3]
Seongnam  3-0 Gangwon
Busan     2-1 Daejeon
[Oct 4]
Pohang    2-2 Incheon
Jeju      0-2 Seoul
Ulsan     2-0 Gwangju
Gyeongnam bye

Round 27 [Oct 11]
Chunnam   1-0 Pohang
Suwon     1-0 Ulsan
Busan     3-0 Jeju
Incheon   2-1 Daejeon
Gwangju   2-3 Seongnam
Gyeongnam 3-0 Daegu
Gangwon   1-3 Jeonbuk
Seoul     bye

Round 28
[Oct 17]
Pohang    1-0 Gangwon
Ulsan     0-1 Gyeongnam
Seoul     2-2 Busan
Chunnam   2-0 Daejeon
[Oct 18]
Jeonbuk   2-0 Gwangju  
Jeju      0-2 Incheon   
Seongnam  3-2 Suwon
Daegu     bye

Round 29
[Oct 24]
Gangwon   1-2 Daejeon
Suwon     1-1 Jeonbuk
Gwangju   2-3 Pohang
[Oct 25]
Daegu     0-1 Ulsan
Incheon   0-1 Seoul
Gyeongnam 4-1 Seongnam
Chunnam   0-0 Jeju
Busan     bye

Round 30 [Nov 1]
Busan     0-1 Incheon
Daejeon   3-1 Gwangju
Seoul     1-1 Chunnam
Jeju      0-1 Gangwon
Jeonbuk   4-2 Gyeongnam
Pohang    1-0 Suwon
Seongnam  3-0 Daegu
Ulsan     bye

Final Table:

 1.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju)  28 17  6  5  59-33  57  Qualified
 2.Pohang Steelers                  28 14 11  3  55-33  53  Qualified
 3.FC Seoul                         28 16  5  7  47-27  53  Qualified
 4.Seongnam Ilhwa Chunma            28 13  6  9  40-34  45  Qualified
 5.Incheon United                   28 11 10  7  31-29  43  Qualified
 6.Chunnam Dragons (Gwangyang)      28 11  9  8  41-39  42  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Gyeongnam FC                     28 10 10  8  38-32  40
 8.Ulsan Hyundai Horang-i           28  9  9 10  32-29  36
 9.Daejeon Citizen                  28  8  9 11  29-38  33
10.Suwon Samsung Bluewings          28  8  8 12  29-32  32
11.Gwangju Sangmu Phoenix           28  9  3 16  33-40  30
12.Busan I'Park                     28  7  8 13  36-42  29
13.Gangwon FC                       28  7  7 14  42-57  28  [*]
14.Jeju United                      28  7  7 14  22-44  28
15.Daegu FC                         28  5  8 15  20-45  23

[*] Gangwon FC are a new franchise

Championship Playoff

Round 1
[Nov 21]
Seoul     1-1 Chunnam   [aet, 2-3 pen]
[Nov 22]
Seongnam  1-1 Incheon   [aet, 3-2 pen]

Round 2 [Nov 25]
Seongnam  1-0 Chunnam

Semifinal [Nov 29]
Pohang    0-1 Seongnam

Final 

First Leg [Dec 2]
Seongnam  0-0 Jeonbuk

Second Leg [Dec 6]
Jeonbuk   3-1 Seongnam 



Korea FA Cup

Round 1 [May 13]
Pohang Steelers         7-1 Hongcheon Idu
FC Seoul                2-0 Gimhae FC
Incheon United          0-1 Kyunghee University
Ulsan Hyundai Horang-i  1-1 Goyang Kookmin Bank     [6-7 pen]
Jeju United             0-0 Gangneung City          [5-3 pen]
Busan I'Park            2-1 Ulsan Mipo Dockyard
Gangwon FC              2-2 Incheon Korail          [4-3 pen]
Daejeon Citizen         2-0 Cheonan City
Gyeongnam FC            1-0 Ansan Hallelujah
Gwangju Sangmu          5-0 Yesan FC
Daegu FC                3-1 Suwon City
Seongnam Ilhwa Chunma   5-2 Busan Transportation Corporation
Jeonbuk Hyundai Motors  1-0 Changwon City
Chunnam Dragons         2-1 Daejeon Hydro & Nuclear Power
Suwon Samsung Bluewings 1-0 Nowon Hummel
Sunmoon University      0-0 Joongang University     [2-4 pen]

Round 2 [Jul 1]
Busan I'Park            0-1 Suwon Samsung Bluewings
Goyang Kookmin Bank     0-4 Pohang Steelers  
Jeju United             1-1 Gwangju Sangmu          [aet, 4-3 pen]
Daejeon Citizen         2-1 Kyunghee University     [aet]
Chunnam Dragons         1-0 Gangwon FC
Gyeongnam FC            0-0 Daegu FC                [aet, 4-5 pen]
Jeonbuk Hyundai Motors  3-1 FC Seoul
Seongnam Ilhwa Chunma   1-0 Joongang University 

Quarterfinals [Jul 15]
Daegu FC                1-1 Daejeon Citizen         [aet, 3-5 pen]
Suwon Samsung Bluewings 3-0 Chunnam Dragons   
Seongnam Ilhwa Chunma   2-1 Pohang Steelers
Jeju United             2-5 Jeonbuk Hyundai Motors  [aet]

Semifinals [Oct 7]
Daejeon Citizen         0-1 Seongnam Ilhwa Chunma  
Suwon Samsung Bluewings 3-0 Jeonbuk Hyundai Motors 

Final [Nov 8, Seongnam Complex 1 Stadium]
Seongnam Ilhwa Chunma   1-1 Suwon Samsung Bluewings [aet, 2-4 pen]


National League


First Stage

Final Table:

 1.Gimhae FC                        13  8  2  3 26-20 26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Busan Transportation Corporation 13  7  2  4 25-15 23
 3.Incheon Korail                   13  6  5  2 20-13 23
 4.Changwon City                    13  6  5  2 21-15 23
 5.Gangneung City                   13  6  4  3 21-15 22
 6.Ansan Hallelujah                 13  6  4  3 19-14 22
 7.Suwon City                       13  5  6  2 25-16 21
 8.Goyang Kookmin Bank              13  4  4  5 18-16 16
 9.Ulsan Mipo Dockyard              13  4  3  6 18-17 15
10.Cheonan City                     13  4  3  6 14-18 15
11.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  3  5  5 21-23 14
12.Yesan FC                         13  3  4  6 13-25 13
13.Nowon Hummel                     13  3  1  9 12-21 10
14.Hongcheon Idu                    13  1  2 10 11-36  5

Round 1
[Apr 10]
Busan TC  2-2 Daejeon H
[Apr 11]
Incheon K 4-0 Hongcheon
Gimhae    1-3 Gangneung
Cheonan   1-1 Changwon  
Ansan H   2-1 Ulsan MD
Goyang KB 4-0 Yesan 
Suwon C   3-1 Nowon H

Round 2 [Apr 18]
Ulsan MD  0-1 Gimhae
Daejeon H 2-0 Nowon H
Hongcheon 0-0 Changwon
Incheon K 1-1 Goyang KB
Yesan     0-0 Ansan H
Cheonan   1-3 Busan TC
Gangneung 0-0 Suwon C

Round 3
[Apr 24]
Busan TC  0-1 Hongcheon 
[Apr 25]
Changwon  3-0 Goyang KB
Gangneung 2-2 Ulsan MD
Nowon H   3-0 Cheonan 
Gimhae    3-1 Yesan 
Ansan H   2-3 Incheon K
Suwon C   3-0 Daejeon H

Round 4
[May 1]
Hongcheon 1-1 Nowon H
[May 2]
Ulsan MD  1-1 Suwon C
Yesan     2-1 Gangneung
Incheon K 3-2 Gimhae 
Cheonan   1-2 Daejeon H
Goyang KB 0-1 Busan TC
Changwon  2-1 Ansan H

Round 5 [May 6]
Nowon H   2-1 Goyang KB
Daejeon H 5-2 Hongcheon
Gimhae    2-2 Changwon 
Ulsan MD  1-2 Yesan
Busan TC  1-3 Ansan H
Gangneung 1-0 Incheon K
Suwon C   1-3 Cheonan

Round 6 [May 9]
Hongcheon 1-2 Cheonan 
Changwon  1-2 Gangneung
Incheon K 2-1 Ulsan MD
Busan TC  3-1 Gimhae
Goyang KB 1-0 Daejeon H
Ansan H   2-0 Nowon H
Suwon C   1-1 Yesan 

Round 7 [May 16]
Nowon H   0-1 Gimhae 
Daejeon H 2-2 Ansan H
Yesan     1-1 Incheon K
Hongcheon 1-6 Suwon C
Ulsan MD  0-1 Changwon 
Cheonan   1-0 Goyang KB
Gangneung 2-1 Busan TC

Round 8 [May 20]
Gimhae    2-1 Daejeon H
Nowon H   1-2 Gangneung
Incheon K 0-2 Suwon C
Busan TC  2-0 Ulsan MD
Ansan H   2-0 Cheonan 
Goyang KB 4-1 Hongcheon 
Changwon  3-1 Yesan 

Round 9 [May 23]
Yesan     0-3 Busan TC
Daejeon H 1-1 Gangneung 
Ulsan MD  2-1 Nowon H
Incheon K 1-1 Changwon
Cheonan   1-2 Gimhae 
Ansan H   1-0 Hongcheon 
Suwon C   0-0 Goyang KB
	
Round 10
[Jun 19]
Busan TC  0-0 Incheon K
Gangneung 0-0 Cheonan 
[Jun 20]
Gimhae    3-2 Hongcheon 
Daejeon H 1-1 Ulsan MD
Nowon H   1-0 Yesan 
Changwon  1-1 Suwon C
Ansan H   0-0 Goyang KB

Round 11 [Jun 27]
Yesan     3-3 Daejeon H
Hongcheon 1-5 Gangneung 
Incheon K 2-1 Nowon H
Changwon  1-4 Busan TC
Cheonan   0-2 Ulsan MD
Suwon C   2-2 Ansan H
Goyang KB 1-1 Gimhae

Round 12
[Jul 3]
Busan TC  2-3 Suwon C
[Jul 4]
Daejeon H 0-2 Incheon K
Nowon H   0-2 Changwon
Gimhae    3-1 Ansan H
Ulsan MD  3-0 Hongcheon
Cheonan   3-0 Yesan 
Gangneung 2-4 Goyang KB

Round 13 [Jul 11]
Goyang KB 2-4 Ulsan MD
Suwon C   2-4 Gimhae
Incheon K 1-1 Cheonan 
Busan TC  3-1 Nowon H
Hongcheon 1-2 Yesan 
Changwon  3-2 Daejeon H
Ansan H   1-0 Gangneung 

Final Table:

 1.Gimhae FC                        13  8  2  3 26-20 26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Busan Transportation Corporation 13  7  2  4 25-15 23
 3.Incheon Korail                   13  6  5  2 20-13 23
 4.Changwon City                    13  6  5  2 21-15 23
 5.Gangneung City                   13  6  4  3 21-15 22
 6.Ansan Hallelujah                 13  6  4  3 19-14 22
 7.Suwon City                       13  5  6  2 25-16 21
 8.Goyang Kookmin Bank              13  4  4  5 18-16 16
 9.Ulsan Mipo Dockyard              13  4  3  6 18-17 15
10.Cheonan City                     13  4  3  6 14-18 15
11.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  3  5  5 21-23 14
12.Yesan FC                         13  3  4  6 13-25 13
13.Nowon Hummel                     13  3  1  9 12-21 10
14.Hongcheon Idu                    13  1  2 10 11-36  5

Second Stage

Final Table:

 1.Changwon City                    12  8  3  1 23-13 27  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Suwon City                       12  7  4  1 21- 7 25
 3.Gangneung City                   12  7  3  2 20-15 24
 4.Ulsan Mipo Dockyard              12  6  3  3 21-14 21
 5.Goyang Kookmin Bank              12  5  4  3 17-15 19
 6.Gimhae FC                        12  4  4  4 19-17 16
 7.Incheon Korail                   12  5  1  6 11-15 16
 8.Ansan Hallelujah                 12  4  3  5 11-10 15
 9.Daejeon Hydro & Nuclear Power    12  3  5  4 14-18 14
10.Cheonan City                     12  4  1  7 15-13 13
11.Busan Transportation Corporation 12  4  1  7 17-20 13
12.Nowon Hummel                     12  3  3  6 16-21 12
13.Yesan FC                         12  0  1 11 11-38  1
 -.Hongcheon Idu                    excluded

Round 1
[Aug 21]
Ulsan MD  1-0 Ansan H
Changwon  1-0 Cheonan 
[Aug 22]
Yesan     0-3 Goyang KB
Daejeon H 1-3 Busan TC
Nowon H   0-2 Suwon C
Gangneung 3-0 Gimhae
Incheon K bye

Round 2
[Aug 28]
Busan TC  2-3 Cheonan 
[Aug 29]
Nowon H   2-1 Daejeon H
Gimhae    3-2 Ulsan MD
Goyang KB 1-0 Incheon K
Ansan H   4-1 Yesan 
Suwon C   4-0 Gangneung
Changwon  bye

Round 3 [Sep 5]
Yesan     1-4 Gimhae
Daejeon H 1-1 Suwon C
Ulsan MD  1-3 Gangneung
Incheon K 1-0 Ansan H
Cheonan   3-1 Nowon H
Goyang KB 1-1 Changwon 
Busan TC  bye

Round 4
[Sep 11]
Busan TC  0-1 Goyang KB
Gangneung 2-0 Yesan 	
[Sep 12]
Gimhae    0-1 Incheon K
Daejeon H 1-0 Cheonan 
Ansan H   0-1 Changwon
Suwon C   1-1 Ulsan MD
Nowon H   bye
	
Round 5 [Sep 16]
Yesan     1-4 Ulsan MD
Incheon K 1-2 Gangneung 
Cheonan   0-1 Suwon C
Ansan H   1-2 Busan TC
Changwon  3-3 Gimhae
Goyang KB 2-1 Nowon H
Daejeon H bye

Round 6 [Sep 19]
Nowon H   0-1 Ansan H
Daejeon H 0-0 Goyang KB
Gimhae    1-3 Busan TC
Yesan     2-6 Suwon C
Ulsan MD  1-2 Incheon K
Gangneung 2-1 Changwon
Cheonan   bye

Round 7 [Sep 23]
Gimhae    0-0 Nowon H
Incheon K 1-0 Yesan
Busan TC  3-1 Gangneung
Goyang KB 2-1 Cheonan
Ansan H   0-0 Daejeon H
Changwon  0-0 Ulsan MD
Suwon C   bye

Round 8 [Sep 26]
Daejeon H 1-4 Gimhae
Yesan     1-4 Changwon
Ulsan MD  3-1 Busan TC
Suwon C   2-0 Incheon K
Cheonan   0-1 Ansan H
Gangneung 1-1 Nowon H
Goyang KB bye

Round 9 [Sep 30]
Gimhae    1-1 Cheonan 
Nowon H   1-3 Ulsan MD
Goyang KB 1-2 Suwon C
Gangneung 1-1 Daejeon H
Busan TC  2-2 Yesan 
Changwon  1-0 Incheon K
Ansan H   bye

Round 10
[Oct 8]
Incheon K 2-0 Busan TC
[Oct 10]
Ulsan MD  1-1 Daejeon H
Yesan     2-3 Nowon H
Cheonan   1-2 Gangneung
Goyang KB 3-3 Ansan H
Suwon C   0-1 Changwon 
Gimhae    bye

Round 11 [Oct 14]
Gimhae    2-0 Goyang KB
Daejeon H 3-1 Yesan
Nowon H   2-2 Incheon K
Ansan H   0-0 Suwon C
Ulsan MD  1-0 Cheonan 
Busan TC  1-2 Changwon 
Gangneung bye

Round 12 [Oct 31]
Yesan     0-2 Cheonan
Suwon C   1-0 Busan TC
Ansan H   1-0 Gimhae
Incheon K 1-2 Daejeon H
Changwon  4-3 Nowon H
Goyang KB 2-2 Gangneung 
Ulsan MD  bye

Round 13 [Nov 7]
Daejeon H 2-4 Changwon
Gangneung 1-0 Ansan H
Gimhae    1-1 Suwon C
Ulsan MD  3-1 Goyang KB
Nowon H   2-0 Busan TC
Cheonan   4-0 Incheon K
Yesan     bye

Final Table:

 1.Changwon City                    12  8  3  1 23-13 27  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Suwon City                       12  7  4  1 21- 7 25
 3.Gangneung City                   12  7  3  2 20-15 24
 4.Ulsan Mipo Dockyard              12  6  3  3 21-14 21
 5.Goyang Kookmin Bank              12  5  4  3 17-15 19
 6.Gimhae FC                        12  4  4  4 19-17 16
 7.Incheon Korail                   12  5  1  6 11-15 16
 8.Ansan Hallelujah                 12  4  3  5 11-10 15
 9.Daejeon Hydro & Nuclear Power    12  3  5  4 14-18 14
10.Cheonan City                     12  4  1  7 15-13 13
11.Busan Transportation Corporation 12  4  1  7 17-20 13
12.Nowon Hummel                     12  3  3  6 16-21 12
13.Yesan FC                         12  0  1 11 11-38  1
 -.Hongcheon Idu                    excluded


Aggregate Table:

 1.Changwon City                    25 14  8  3 44-28 50  Second Stage Winners
 2.Suwon City                       25 12 10  3 46-23 46  Qualified
 3.Gangneung City                   25 13  7  5 41-30 46  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Gimhae FC                        25 12  6  7 45-37 42  First Stage Winners
 5.Incheon Korail                   25 11  6  8 31-28 39
 6.Ansan Hallelujah                 25 10  7  8 30-24 37
 7.Ulsan Mipo Dockyard              25 10  6  9 39-31 36
 8.Busan Transportation Corporation 25 11  3 11 42-35 36
 9.Goyang Kookmin Bank              25  9  8  8 35-31 35
10.Daejeon Hydro & Nuclear Power    25  6 10  9 35-41 28
11.Cheonan City                     25  8  4 13 29-31 28
12.Nowon Hummel                     25  6  4 15 28-42 22
13.Yesan FC                         25  3  5 17 24-63 14
14.Hongcheon Idu                    13  1  2 10 11-36  5

NB: two stage winners and best two (other) teams in aggregate
    table qualify for playoff

Semifinals [Nov 14]
Gimhae    2-1 Suwon C
Changwon  1-3 Gangneung

Final

First Leg [Nov 18]
Gimhae    0-1 Gangneung 

Second Leg [Nov 21]
Gangneung 1-0 Gimhae

NB: Gangneung City N-League champions 2009

K3-League

Final Table:

 1.Pocheon FC                       32  19 10  3  79- 29 67  Champions
 2.Gwangju Gwangsan                 32  20  4  8  65- 25 64
 3.Yongin FC                        32  18  6  8  76- 39 60
 4.Bucheon FC 1995                  32  17  9  6  62- 37 60
 5.Icheon Citizen                   32  16 10  6  70- 35 58
 6.Cheonan FC                       32  17  6  9  63- 38 57
 7.Namyangju Citizen                32  17  5 10  79- 48 56
 8.Cheongju Jikji                   32  15  6 11  61- 47 51
 9.Gyeongju Citizen                 32  13  9 10  74- 32 48
10.Yangju Citizen                   32  14  6 12  60- 45 48
11.Jeonju Effective Micro-organisms 32  13  6 13  59- 42 45
12.Samcheok Sinwoo Electronics      32  13  5 14  73- 49 44  [*1]
13.Seoul United                     32  11  7 14  70- 56 40
14.Jeonju Ongoeul                   32  11  7 14  54- 58 40
15.Goyang FC                        32   5  1 26  29-125 16
16.Asan FC                          32   1  3 28  28-121  6  [*2]
17.Seoul Martyrs                    32   2  0 30  18-194  6

[*1] Hwaseong Sinwoo Electronics were renamed Samcheok Sinwoo Electronics
[*2] Asan United were apparently renamed Asan FC    
 
Round 1 [Mar 21]
Yangju    1-1 Asan  
Namyangju 2-0 Goyang
Bucheon   1-0 Gwangju  
Icheon    1-0 Yongin 
Cheongju  2-2 Jeonju O
Cheonan   0-0 Pocheon  
Seoul U   2-1 Jeonju E
Seoul M   1-7 Samcheok
Gyeongju  bye

Round 2 [Mar 28]
Gwangju   3-0 Yangju  
Yongin    2-1 Namyangju
Jeonju O  3-2 Bucheon 
Jeonju E  2-0 Cheongju
Samcheok  0-1 Cheonan 
Seoul M  1-10 Seoul U
Goyang    1-4 Gyeongju 
Pocheon   1-0 Icheon  
Asan      bye

Round 3 [Apr 5]
Cheongju  3-0 Seoul M
Asan      2-4 Gwangju 
Yangju    1-0 Jeonju O
Icheon    0-0 Samcheok 
Cheonan   2-1 Seoul U
Gyeongju  0-0 Yongin
Namyangju 1-0 Pocheon
Bucheon   2-1 Jeonju E
Goyang    bye

Round 4 [Apr 11]
Yongin    3-0 Goyang
Jeonju O  3-0 Asan
Jeonju E  1-1 Yangju
Samcheok  5-1 Namyangju
Seoul M   2-4 Bucheon 
Cheonan   0-1 Cheongju
Pocheon   0-0 Gyeongju
Seoul U   1-0 Icheon
Gwangju   bye

Round 5 [Apr 18]
Asan      1-4 Jeonju E   
Bucheon   1-2 Cheonan
Goyang    0-8 Pocheon
Gwangju   2-1 Jeonju O
Gyeongju  2-0 Samcheok 
Icheon    0-2 Cheongju 
Namyangju 1-0 Seoul U
Yangju    5-2 Seoul M
Yongin    bye

Round 6 [Apr 25]
Jeonju E  1-0 Gwangju 
Samcheok  3-0 Goyang
Seoul M   2-1 Asan
Cheonan   1-0 Yangju 
Cheongju  5-2 Namyangju 
Seoul U   2-5 Gyeongju 
Icheon    1-1 Bucheon 
Pocheon   2-0 Yongin
Jeonju O  bye

Round 7 [May 2?]
Jeonju O  0-0 Jeonju E
Yongin    1-0 Samcheok 
Gwangju   4-0 Seoul M
Goyang    1-3 Seoul U
Asan      0-4 Cheonan 
Gyeongju  1-0 Cheongju 
Yangju    0-0 Icheon 
Namyangju 1-2 Bucheon
Pocheon   bye

Round 8 [May 5]
Cheongju  3-2 Goyang 
Samcheok  2-3 Pocheon 
Seoul M   1-4 Jeonju O
Cheonan   4-2 Gwangju 
Bucheon   0-2 Gyeongju
Icheon    2-2 Asan 
Seoul U   0-1 Yongin 
Namyangju 2-1 Yangju 
Jeonju E  bye

Round 9 [May 9]
Goyang    0-2 Bucheon 
Asan      0-8 Namyangju
Gwangsan  3-0 Icheon
Gyeongju  2-0 Yangju
Jeonju E 14-0 Seoul M
Jeonju O  1-2 Cheonan
Pocheon   6-1 Seoul U
Yongin    1-2 Cheongju 
Samcheok  bye

Round 10 [May 16]
Seoul U   2-2 Samcheok 
Cheonan   1-2 Jeonju E
Cheongju  0-0 Pocheon 
Icheon    1-2 Jeonju O
Bucheon   2-1 Yongin 
Namyangju 1-0 Gwangju
Yangju    4-0 Goyang 
Gyeongju  6-0 Asan
Seoul M   bye

Round 11 [May 23]
Seoul M   0-4 Cheonan
Samcheok  4-2 Cheongju
Jeonju E  2-3 Icheon
Yongin    2-0 Yangju
Gwangju   2-1 Gyeongju
Goyang    2-5 Asan
Jeonju O  2-2 Namyangju
Pocheon   0-0 Bucheon
Seoul U   bye

Round 12 [May 30]
Cheongju  2-1 Seoul U
Icheon    6-0 Seoul M
Yangju    2-0 Pocheon
Gyeongju  2-0 Jeonju O
Asan      2-4 Yongin 
Goyang    0-4 Gwangju 
Bucheon   3-3 Samcheok 
Namyangju 1-2 Jeonju E 
Cheonan   bye

Round 13 [Jun 6]
Seoul U   1-2 Bucheon
Jeonju E  2-1 Gyeongju
Pocheon   3-0 Asan
Yongin    1-1 Gwangju
Seoul M   0-7 Namyangju
Samcheok  4-2 Yangju
Jeonju O  4-5 Goyang   
Cheonan   1-1 Icheon  
Cheongju  bye

Round 14 [Jun 13]
Asan      1-4 Samcheok 
Bucheon   0-1 Cheongju
Goyang    2-1 Jeonju E 
Gwangju   2-1 Pocheon
Gyeongju 14-0 Seoul M
Namyangju 0-0 Cheonan
Yangju    1-1 Seoul U
Yongin    4-4 Jeonju O
Icheon    bye

Round 15 [Jun 20]
Jeonju E  1-1 Yongin
Samcheok  0-2 Gwangju 
Cheonan   1-1 Gyeongju
Seoul M   1-5 Goyang 
Seoul U   4-1 Asan 
Pocheon   3-3 Jeonju O
Icheon    4-3 Namyangju
Cheongju  2-1 Yangju
Bucheon   bye

Round 16 [Jun 27]
Yangju    1-1 Bucheon
Gyeongju  1-1 Icheon  
Asan      0-5 Cheongju
Gwangju   1-0 Seoul U 
Jeonju E  0-0 Pocheon
Yongin   11-0 Seoul M 
Jeonju O  1-0 Samcheok
Goyang    1-3 Cheonan
Namyangju bye

Round 17 [Jul 4]
Namyangju 2-1 Gyeongju
Asan      0-5 Bucheon 
Icheon    8-0 Goyang 
Cheongju  1-4 Gwangju 
Cheonan   3-4 Yongin 
Jeonju O  2-1 Seoul U
Seoul M  0-11 Pocheon 
Samcheok  3-0 Jeonju E
Yangju    bye

Round 18 [Jul 11]
Asan      1-2 Yangju
Goyang    0-3 Namyangju
Gwangsan  1-1 Bucheon 
Yongin    0-0 Icheon
Jeonju O  2-1 Cheongju
Pocheon   1-1 Cheonan
Jeonju E  1-1 Seoul U
Samcheok 13-0 Seoul M
Gyeongju  bye

Round 19 [Aug 1]
Yangju    3-2 Gwangju
Cheongju  2-1 Jeonju E
Cheonan   2-1 Samcheok 
Namyangju 2-5 Yongin 
Seoul U   8-2 Seoul M
Bucheon   2-0 Jeonju O
Gyeongju  2-0 Goyang
Icheon    2-3 Pocheon
Asan      bye

Round 20 [Aug 8]
Seoul M   0-4 Cheongju 
Gwangju   1-0 Asan
Yongin    2-1 Gyeongju 
Samcheok  1-2 Icheon
Jeonju O  0-3 Yangju
Seoul U   1-3 Cheonan 
Pocheon   2-2 Namyangju
Jeonju E  2-3 Bucheon 
Goyang    bye

Round 21 [Aug 15]
Asan      0-3 Jeonju O
Yangju    1-2 Jeonju E
Goyang    1-9 Yongin 
Namyangju 0-0 Samcheok
Gyeongju  1-2 Pocheon 
Bucheon   5-0 Seoul M
Icheon    1-1 Seoul U
Cheongju  2-2 Cheonan 
Gwangju   bye

Round 22 [Aug 22]
Jeonju O  0-1 Gwangju
Pocheon   3-0 Goyang
Jeonju E  3-1 Asan      
Samcheok  3-2 Gyeongju
Seoul M   0-4 Yangju 
Seoul U   1-2 Namyangju
Cheonan   0-1 Bucheon
Cheongju  2-4 Icheon 
Yongin    bye

Round 23 [Aug 29]
Yongin    0-2 Pocheon
Gwangju   2-0 Jeonju E
Goyang    1-2 Samcheok
Asan      0-3 Seoul M
Gyeongju  2-2 Seoul U
Yangju    2-1 Cheonan
Namyangju 2-1 Cheongju
Bucheon   3-3 Icheon
Jeonju O  bye

Round 24 [Sep 5]
Jeonju E  0-1 Jeonju O
Samcheok  0-1 Yongin
Seoul M   1-2 Gwangju
Seoul U   1-2 Goyang
Cheonan   4-1 Asan
Cheongju  2-4 Gyeongju
Icheon    1-0 Yangju
Bucheon   1-0 Namyangju
Pocheon   bye

Round 25 [Sep 12]
Yongin    2-2 Seoul U
Goyang    0-9 Cheongju  
Pocheon   3-1 Samcheok 
Jeonju O  5-1 Seoul M   
Gwangju   2-0 Cheonan   
Gyeongju  0-0 Bucheon 
Asan      2-3 Icheon  
Yangju    4-0 Namyangju 
Jeonju E  bye

Round 26 [Sep 19]
Seoul M   0-1 Jeonju E
Seoul U   2-3 Pocheon
Cheonan   2-1 Jeonju O
Cheongju  0-2 Yongin
Icheon    1-0 Gwangju 
Bucheon   2-0 Goyang
Namyangju 9-0 Asan
Yangju    2-1 Gyeongju
Samcheok  bye

Round 27 [Sep 26]
Samcheok  2-3 Seoul U
Jeonju E  2-0 Cheonan 
Pocheon   3-0 Cheongju 
Jeonju O  1-2 Icheon
Yongin    2-3 Bucheon 
Gwangju   0-1 Namyangju
Goyang    0-9 Yangju
Asan      0-5 Gyeongju 
Seoul M   bye

Round 28 [Oct 10]
Cheonan  12-0 Seoul M
Cheongju  2-1 Samcheok 
Icheon    1-0 Jeonju E
Bucheon   2-2 Pocheon
Namyangju 6-2 Jeonju O
Yangju    3-2 Yongin
Gyeongju  1-1 Gwangju 
Asan      1-1 Goyang
Seoul U   bye

Round 29 [Oct 17]	
Seoul U   0-0 Cheongju 
Seoul M   0-7 Icheon
Samcheok  3-1 Bucheon
Jeonju E  2-4 Namyangju	
Pocheon   4-1 Yangju	
Jeonju O  0-0 Gyeongju
Yongin    5-2 Asan
Gwangju  10-0 Goyang
Cheonan   bye

Round 30 [Oct 31]
Icheon    4-1 Cheonan	
Bucheon   2-1 Seoul U
Namyangju 7-0 Seoul M
Yangju    1-2 Samcheok
Gyeongju  1-1 Jeonju E
Asan      2-4 Pocheon
Goyang    1-2 Jeonju O
Gwangju   2-1 Yongin
Cheongju  bye

Round 31 [Nov 7]
Cheongju  2-2 Bucheon
Cheonan   3-2 Namyangju
Seoul U   5-2 Yangju
Seoul M   0-8 Gyeongju
Samcheok  5-1 Asan
Jeonju E  4-1 Goyang
Pocheon   0-0 Gwangju
Jeonju O  1-2 Yongin
Icheon    bye

Round 32 [Nov 14]
Namyangju 1-1 Icheon
Yangju    1-1 Cheongju 
Gyeongju  0-1 Cheonan 
Asan      1-5 Seoul U
Goyang    3-1 Seoul M
Gwangju   3-0 Samcheok
Yongin    2-0 Jeonju E
Jeonju O  1-2 Pocheon
Bucheon   bye

Round 33 [Nov 21]
Bucheon   1-2 Yangju	
Icheon    2-1 Gyeongju
Cheongju  2-0 Asan
Cheonan   1-0 Goyang	
Seoul U   2-1 Gwangju
Seoul M   0-2 Yongin
Samcheok  2-2 Jeonju O
Jeonju E  3-4 Pocheon
Namyangju bye

Round 34 [Nov 28]
Gyeongju  2-3 Namyangju
Bucheon   5-0 Asan
Goyang    0-8 Icheon	
Gwangju   3-0 Cheongju 	
Yongin    3-1 Cheonan 	
Seoul U   5-1 Jeonju O
Pocheon   3-0 Seoul M
Jeonju E  3-0 Samcheok
Yangju    bye

Final Table:

 1.Pocheon FC                       32  19 10  3  79- 29 67  Champions
 2.Gwangju Gwangsan                 32  20  4  8  65- 25 64
 3.Yongin FC                        32  18  6  8  76- 39 60
 4.Bucheon FC 1995                  32  17  9  6  62- 37 60
 5.Icheon Citizen                   32  16 10  6  70- 35 58
 6.Cheonan FC                       32  17  6  9  63- 38 57
 7.Namyangju Citizen                32  17  5 10  79- 48 56
 8.Cheongju Jikji                   32  15  6 11  61- 47 51
 9.Gyeongju Citizen                 32  13  9 10  74- 32 48
10.Yangju Citizen                   32  14  6 12  60- 45 48
11.Jeonju Effective Micro-organisms 32  13  6 13  59- 42 45
12.Samcheok Sinwoo Electronics      32  13  5 14  73- 49 44  [*1]
13.Seoul United                     32  11  7 14  70- 56 40
14.Jeonju Ongoeul                   32  11  7 14  54- 58 40
15.Goyang FC                        32   5  1 26  29-125 16
16.Asan FC                          32   1  3 28  28-121  6  [*2]
17.Seoul Martyrs                    32   2  0 30  18-194  6

[*1] Hwaseong Sinwoo Electronics were renamed Samcheok Sinwoo Electronics
[*2] Asan United were apparently renamed Asan FC   



2008

2010

list of champions

list of final tables

list of 2nd level champions

list of cup winners

data on stadiums

list of top scorers


About this document

Source: ROKfootball

Prepared and maintained by Mark Trevena for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mark Trevena (holyjoe_afc@hotmail.com)
Last updated: 19 Mar 2010

(C) Copyright Mark Trevena and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.