Slovenia 2012/13


1. SNL
2. SNL

1. SNL

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  24  6  6  80-35  78  Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  21  7  8  73-35  70
 3.NK Domžale                   36  17  9 10  42-34  60
 4.FC Koper                     36  14 13  9  52-42  55
 5.NK Celje                     36  12 13 11  39-39  49
 6.ND Gorica                    36  10 11 15  45-60  41
 7.Rudar Velenje                36  11  7 18  42-59  40
 8.Triglav Kranj                36   9 11 16  35-50  38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Mura 05 (Murska Sobota)      36   9  6 21  43-66  33  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.Aluminij (Kidričevo)         36   7  9 20  36-67  30  Relegated

Round 1
[Jul 14]
Gorica        1-3 Maribor       
[Jul 15]
Mura          1-1 Rudar         
Celje         1-0 Triglav       
Olimpija      1-2 Domžale       
[Aug 1]
Aluminij      0-3 Koper         

Round 2
[Jul 21]
Maribor       0-0 Koper         
[Jul 22]
Domžale       0-1 Celje         
Gorica        3-1 Mura          
Rudar         0-5 Olimpija      
Triglav       1-0 Aluminij      

Round 3
[Jul 28]
Koper         0-0 Triglav       
Celje         1-1 Rudar         
[Jul 29]
Aluminij      0-1 Domžale       
Mura          1-3 Maribor       
Olimpija      1-3 Gorica        

Round 4
[Aug 4]
Domžale       0-1 Koper         
Gorica        1-1 Celje         
Maribor       1-0 Triglav       
Rudar         1-2 Aluminij      
[Aug 5]
Mura          1-2 Olimpija      

Round 5
[Aug 11]
Koper         1-0 Rudar         
Olimpija      0-0 Maribor       
[Aug 12]
Aluminij      2-1 Gorica        
Celje         1-0 Mura          
Triglav       0-1 Domžale       

Round 6
[Aug 18]
Gorica        2-0 Koper         
Maribor       2-1 Domžale       
Olimpija      2-2 Celje         
Rudar         1-0 Triglav       
[Aug 19]
Mura          1-3 Aluminij      

Round 7
[Aug 25]
Domžale       2-0 Rudar         
Celje         0-2 Maribor       
[Aug 26]
Aluminij      2-1 Olimpija      
Koper         4-1 Mura          
Triglav       2-1 Gorica        

Round 8
[Sep 1]
Gorica        1-2 Domžale       
Celje         2-1 Aluminij      
Maribor       4-0 Rudar         
Olimpija      4-1 Koper         
[Sep 2]
Mura          2-1 Triglav       

Round 9
[Sep 15]
Aluminij      1-5 Maribor       
Rudar         2-2 Gorica        
[Sep 16]
Domžale       0-2 Mura          
Koper         1-0 Celje         
Triglav       0-3 Olimpija      

Round 10
[Sep 22]
Koper         0-0 Aluminij      
Rudar         2-1 Mura          
[Sep 23]
Domžale       0-2 Olimpija      
Maribor       4-0 Gorica        
Triglav       0-0 Celje         

Round 11 [Sep 26]
Aluminij      1-0 Triglav       
Koper         2-3 Maribor       
Mura          3-1 Gorica        
Celje         0-0 Domžale       
Olimpija      2-1 Rudar         

Round 12 [Sep 30]
Domžale       2-0 Aluminij      
Gorica        0-1 Olimpija      
Maribor       1-0 Mura          
Rudar         1-0 Celje         
Triglav       4-0 Koper         

Round 13
[Oct 6]
Koper         1-2 Domžale       
Celje         0-0 Gorica        
Olimpija      3-1 Mura          
[Oct 7]
Aluminij      3-0 Rudar         
Triglav       1-0 Maribor       

Round 14
[Oct 20]
Domžale       2-1 Triglav       
Gorica        4-1 Aluminij      
Maribor       1-0 Olimpija      
Rudar         0-0 Koper         
[Oct 21]
Mura          2-2 Celje         

Round 15
[Oct 27]
Koper         4-0 Gorica        
Celje         1-2 Olimpija      
[Nov 21]
Aluminij      0-2 Mura          
Triglav       2-2 Rudar         
[Nov 28]
Domžale       2-2 Maribor       

Round 16
[Nov 3]
Gorica        2-2 Triglav       
Maribor       1-2 Celje         
Olimpija      3-0 Aluminij      
Rudar         1-0 Domžale       
[Nov 4]
Mura          2-3 Koper         

Round 17
[Nov 7]
Aluminij      1-2 Celje         
Domžale       0-1 Gorica        
Koper         2-0 Olimpija      
Triglav       3-1 Mura          
[Mar 13]
Rudar         0-3 Maribor       

Round 18
[Nov 10]
Celje         0-1 Koper         
Olimpija      5-1 Triglav       
[Nov 11]
Mura          1-2 Domžale       
Gorica        0-4 Rudar         
Maribor       2-1 Aluminij      

Round 19
[Nov 17]
Gorica        1-6 Maribor       
Celje         1-2 Triglav       
Olimpija      1-2 Domžale       
[Nov 18]
Aluminij      1-1 Koper         
Mura          4-0 Rudar         

Round 20
[Nov 24]
Domžale       1-2 Celje         
Gorica        2-0 Mura           
[Nov 25]
Maribor       3-0 Koper         
Rudar         0-1 Olimpija      
Triglav       0-0 Aluminij      

Round 21
[Dec 1]
Aluminij      1-4 Domžale       
Koper         1-1 Triglav       
Celje         1-1 Rudar         
Olimpija      2-2 Gorica        
[Dec 2]
Mura          1-2 Maribor       

Round 22
[Mar 2]
Gorica        0-0 Celje         
Maribor       4-1 Triglav       
[Mar 3]
Domžale       1-1 Koper         
Rudar         3-0 Aluminij      
[Mar 13]
Mura          0-4 Olimpija      

Round 23
[Mar 9]
Celje         4-0 Mura          
[Mar 10]
Aluminij      1-3 Gorica        
Koper         2-2 Rudar         
Olimpija      1-1 Maribor       
[Apr 24]
Triglav       0-0 Domžale       

Round 24
[Mar 16]
Gorica        1-1 Koper         
Maribor       1-3 Domžale       
Olimpija      3-1 Celje         
[Mar 17]
Mura          1-1 Aluminij      
Rudar         3-1 Triglav       

Round 25 [Mar 30]
Mura          2-1 Triglav       
Gorica        0-1 Domžale       
Celje         0-0 Aluminij      
Maribor       3-1 Rudar         
Olimpija      2-2 Koper         

Round 26
[Apr 6]
Domžale       1-1 Mura          
Koper         0-1 Celje         
Rudar         1-0 Gorica        
[Apr 7]
Aluminij      1-2 Maribor       
Triglav       1-4 Olimpija      

Round 27
[Apr 13]
Domžale       0-4 Olimpija      
Koper         3-0 Aluminij      
Maribor       2-1 Gorica        
Rudar         3-0 Mura          
[Apr 14]
Triglav       1-0 Celje         

Round 28 [Apr 17]
Aluminij      2-0 Olimpija      
Domžale       2-0 Rudar         
Koper         3-1 Mura          
Celje         2-1 Maribor       
Triglav       2-0 Gorica        

Round 29
[Apr 20]
Koper         2-1 Maribor       
Olimpija      1-0 Rudar         
[Apr 21]
Aluminij      2-2 Triglav       
Mura          1-1 Gorica        
Celje         0-0 Domžale       

Round 30
[Apr 27]
Domžale       1-1 Aluminij      
Gorica        1-1 Olimpija      
Maribor       4-0 Mura          
Rudar         0-1 Celje         
[Apr 28]
Triglav       1-1 Koper         

Round 31
[May 4]
Celje         2-3 Gorica        
Olimpija      2-1 Mura          
Triglav       1-2 Maribor       
[May 5]
Aluminij      3-5 Rudar         
[May 8]
Koper         3-0 Domžale       

Round 32 [May 11]
Domžale       1-1 Triglav       
Mura          1-0 Celje         
Gorica        2-0 Aluminij      
Maribor       2-1 Olimpija      
Rudar         1-4 Koper         

Round 33 [May 14]
Aluminij      2-2 Mura          
Domžale       1-1 Maribor       
Koper         2-2 Gorica        
Celje         2-2 Olimpija      
Triglav       2-0 Rudar         

Round 34 [May 18]
Mura          3-0 Koper         
Gorica        0-0 Triglav       
Maribor       5-1 Celje         
Olimpija      2-0 Aluminij      
Rudar         0-1 Domžale       

Round 35 [May 22]
Aluminij      1-3 Celje         
Domžale       3-0 Gorica        
Koper         0-1 Olimpija      
Rudar         3-1 Maribor       
Triglav       0-2 Mura          

Round 36 [May 26]
Mura          0-1 Domžale       
Gorica        3-2 Rudar         
Celje         2-2 Koper         
Maribor       2-2 Aluminij      
Olimpija      4-0 Triglav       

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  24  6  6  80-35  78  Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  21  7  8  73-35  70
 3.NK Domžale                   36  17  9 10  42-34  60
 4.FC Koper                     36  14 13  9  52-42  55
 5.NK Celje                     36  12 13 11  39-39  49
 6.ND Gorica                    36  10 11 15  45-60  41
 7.Rudar Velenje                36  11  7 18  42-59  40
 8.Triglav Kranj                36   9 11 16  35-50  38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Mura 05 (Murska Sobota)      36   9  6 21  43-66  33  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.Aluminij (Kidričevo)         36   7  9 20  36-67  30  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

NB: as Mura did not obtain a license for the 1. SNL for the 2013/14 season, they were
    relegated directly; as Roltek Dob did not obtain a license either, third-placed
    Krka obtained promotion without having to play off.

2. SNL

Final Table:

 1.Zavrč                        27  20  4  3  69-25  64  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Roltek Dob                   27  18  3  6  63-27  57  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   
 3.Krka                         27  16  5  6  63-24  53  Promoted
 4.Krško                        27  10  7 10  39-41  37
 5.Kalcer Radomlje              27   9  7 11  38-42  34
 6.Garmin Šenčur                27   8  8 11  37-46  32
 7.Šampion (Celje)              27  10  2 15  32-50  32
 8.Šmartno 1928                 27   9  3 15  31-51  30
 9.Bela krajina (Črnomelj)      27   7  4 16  24-56  25
-------------------------------------------------------
10.Dravinja Kostroj (S.Konjice) 27   4  5 18  32-66  17  Relegated

Promoted: Farmtech Veržej, AH Mas Tech  

2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Jan 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.