Slovenia 2016/17


1. SNL
2. SNL

1. SNL

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  21 10  5  63-30  73       Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  17  9 10  49-35  60  [C]
 3.ND Gorica                    36  16 12  8  48-39  60
 4.NK Domžale                   36  16  8 12  63-45  56
 5.NK Celje                     36  15 10 11  48-39  55
 6.FC Koper                     36  12 14 10  43-40  50       Denied License
 7.Rudar Velenje                36  10 11 15  49-53  41
 8.NK Krško                     36   8 15 13  39-50  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Aluminij Kidričevo           36   9 11 16  38-52  38  [P]  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.NK Radomlje                  36   1 10 25  23-80  13  [P]  Relegated

Round 1
[Jul 16]
Rudar         1-1 Krško         
Olimpija      1-0 Celje         
[Jul 17]
Domžale       2-0 Radomlje      
Gorica        2-0 Aluminij      
Maribor       1-0 Koper         

Round 2
[Jul 22]
Celje         1-0 Gorica        
[Jul 23]
Koper         1-0 Aluminij      
Radomlje      0-2 Olimpija      
[Jul 24]
Krško         1-1 Domžale       
Maribor       2-0 Rudar         

Round 3
[Jul 30]
Gorica        2-1 Radomlje      
Rudar         2-0 Koper         
[Jul 31]
Aluminij      2-4 Celje         
Domžale       2-2 Maribor       
[Aug 1]
Olimpija      3-1 Krško         

Round 4
[Aug 6]
Krško         1-0 Gorica        
Radomlje      2-2 Aluminij      
Koper         2-1 Celje         
[Aug 7]
Rudar         0-2 Domžale       
[Aug 8]
Maribor       1-1 Olimpija      

Round 5
[Aug 12]
Celje         0-0 Radomlje      
[Aug 13]
Gorica        2-1 Maribor       
Domžale       2-0 Koper         
[Aug 14]
Aluminij      3-0 Krško         
Olimpija      0-2 Rudar         

Round 6
[Aug 20]
Koper         3-0 Radomlje      
Rudar         1-2 Gorica        
Domžale       1-3 Olimpija      
[Aug 21]
Krško         1-0 Celje         
Maribor       0-2 Aluminij      

Round 7
[Aug 26]
Radomlje      2-2 Krško         
Gorica        3-1 Domžale       
[Aug 27]
Olimpija      0-1 Koper         
[Aug 28]
Aluminij      0-3 Rudar         
Celje         0-3 Maribor       

Round 8
[Sep 9]
Domžale       2-0 Aluminij      
[Sep 10]
Rudar         1-3 Celje         
Koper         1-0 Krško         
Maribor       4-0 Radomlje      
[Sep 11]
Olimpija      1-0 Gorica        

Round 9
[Sep 17]
Celje         2-1 Domžale       
Radomlje      2-2 Rudar         
Krško         1-2 Maribor       
[Sep 18]
Aluminij      0-3 Olimpija      
[Sep 28]
Gorica        1-1 Koper         

Round 10 [Sep 21]
Aluminij      0-0 Gorica        
Celje         0-1 Olimpija      
Krško         1-0 Rudar         
Radomlje      0-5 Domžale       
Koper         1-2 Maribor       
 
Round 11
[Sep 24]
Gorica        0-1 Celje         
Domžale       5-0 Krško         
Olimpija      2-0 Radomlje      
[Sep 25]
Aluminij      0-0 Koper         
Rudar         1-1 Maribor       

Round 12
[Oct 1]
Celje         1-0 Aluminij      
Koper         1-4 Rudar         
Maribor       3-1 Domžale       
[Oct 2]
Krško         1-2 Olimpija      
Radomlje      2-4 Gorica        

Round 13
[Oct 14]
Gorica        1-1 Krško         
[Oct 15]
Aluminij      2-1 Radomlje      
Domžale       3-1 Rudar         
Olimpija      1-3 Maribor       
[Oct 16]
Celje         1-1 Koper         

Round 14
[Oct 21]
Radomlje      0-3 Celje         
[Oct 22]
Krško         2-2 Aluminij      
Koper         1-3 Domžale       
Maribor       1-0 Gorica        
[Oct 23]
Rudar         0-0 Olimpija      

Round 15
[Oct 29]
Celje         0-3 Krško         
Olimpija      1-0 Domžale       
[Oct 30]
Aluminij      0-0 Maribor       
Radomlje      1-3 Koper         
Gorica        1-3 Rudar         

Round 16
[Nov 5]
Rudar         0-0 Aluminij      
Domžale       5-0 Gorica        
Maribor       2-0 Celje         
[Nov 6]
Krško         1-1 Radomlje      
Koper         1-2 Olimpija      

Round 17
[Nov 19]
Celje         4-0 Rudar         
Krško         0-0 Koper         [abandoned at 0-0 in 62' due to waterlogged pitch; result stood]
Gorica        1-1 Olimpija      
[Nov 20]
Aluminij      0-4 Domžale       
Radomlje      0-3 Maribor       

Round 18
[Nov 25]
Rudar         2-0 Radomlje      
[Nov 26]
Domžale       2-1 Celje         
Koper         0-0 Gorica        
Maribor       4-0 Krško         
[Nov 27]
Olimpija      3-0 Aluminij      

Halfway Table:

 1.NK Maribor                   18  12  4  2  35-12  40
 2.Olimpija Ljubljana           18  12  3  3  27-12  39  [C]
 3.NK Domžale                   18  11  2  5  42-18  35
 4.NK Celje                     18   8  2  8  22-20  26
 5.Rudar Velenje                18   6  5  7  23-23  23
 6.ND Gorica                    18   6  5  7  19-22  23
 7.FC Koper                     18   6  5  7  17-20  23
 8.NK Krško                     18   4  7  7  17-28  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Aluminij Kidričevo           18   3  6  9  13-28  15  [P]
-------------------------------------------------------
10.NK Radomlje                  18   0  5 13  12-44   5  [P]

Round 19 [Nov 30]
Gorica        3-0 Aluminij      
Rudar         2-2 Krško         
Domžale       0-2 Radomlje      
Olimpija      2-1 Celje         
Maribor       4-0 Koper         

Round 20
[Dec 3]
Celje         1-1 Gorica        
Koper         1-0 Aluminij      
Maribor       1-0 Rudar         
[Dec 4]
Krško         0-0 Domžale       
Radomlje      1-4 Olimpija      

Round 21
[Dec 10]
Aluminij      2-1 Celje         
Gorica        1-1 Radomlje      
Rudar         2-2 Koper         
Domžale       3-2 Maribor       
[Dec 11]
Olimpija      1-1 Krško         

Round 22
[Feb 25]
Radomlje      0-3 Aluminij      
Rudar         1-1 Domžale       
Maribor       1-0 Olimpija      
[Feb 26]
Krško         1-2 Gorica        
Koper         1-1 Celje         

Round 23
[Mar 4]
Celje         1-0 Radomlje      
Domžale       0-1 Koper         
[Mar 5]
Aluminij      1-1 Krško         
Olimpija      2-4 Rudar         
[Mar 7]
Gorica        2-4 Maribor       

Round 24
[Mar 11]
Rudar         1-3 Gorica        
Koper         4-1 Radomlje      
Maribor       4-1 Aluminij      
[Mar 12]
Krško         2-3 Celje         
Domžale       1-0 Olimpija      

Round 25
[Mar 18]
Gorica        3-1 Domžale       
Radomlje      0-2 Krško         
Celje         1-1 Maribor       
[Mar 19]
Aluminij      3-0 Rudar         
Olimpija      1-1 Koper         

Round 26
[Mar 28]
Koper         0-2 Krško         
[Mar 29]
Rudar         1-2 Celje         
Domžale       2-1 Aluminij      
Maribor       1-0 Radomlje      
Olimpija      1-2 Gorica        

Round 27
[Apr 1]
Celje         1-1 Domžale       
Gorica        0-0 Koper         
Krško         1-1 Maribor       
[Apr 2]
Aluminij      2-1 Olimpija      
Radomlje      1-5 Rudar         

Round 28
[Apr 8]
Krško         1-2 Rudar         
Radomlje      1-1 Domžale       
Koper         2-2 Maribor       
[Apr 9]
Aluminij      1-2 Gorica        
Celje         1-1 Olimpija      

Round 29
[Apr 15]
Gorica        1-1 Celje         
Rudar         0-1 Maribor       
[Apr 17]
Aluminij      2-2 Koper         
Domžale       5-3 Krško         
Olimpija      1-1 Radomlje      

Round 30
[Apr 21]
Radomlje      1-2 Gorica        
[Apr 22]
Celje         1-0 Aluminij      
Koper         1-0 Rudar         
Maribor       1-0 Domžale       
[Apr 23]
Krško         0-1 Olimpija      

Round 31
[Apr 28]
Domžale       3-0 Rudar         
[Apr 29]
Gorica        0-0 Krško         
Olimpija      0-0 Maribor       
[Apr 30]
Aluminij      3-1 Radomlje      
Celje         2-2 Koper         

Round 32
[May 5]
Krško         1-1 Aluminij      
[May 6]
Radomlje      0-1 Celje         
Koper         3-0 Domžale       
Maribor       2-2 Gorica        
[May 7]
Rudar         4-2 Olimpija      

Round 33
[May 12]
Radomlje      0-4 Koper         
Celje         1-2 Krško         
[May 13]
Gorica        2-1 Rudar         
Olimpija      3-1 Domžale       
[May 14]
Aluminij      3-1 Maribor       

Round 34
[May 16]
Krško         2-0 Radomlje      
Koper         1-1 Olimpija      
[May 17]
Domžale       1-1 Gorica        
Rudar         2-2 Aluminij      
Maribor       0-2 Celje         

Round 35 [May 21]
Celje         1-1 Rudar         
Radomlje      1-1 Maribor       
Gorica        1-0 Olimpija      
Krško         1-1 Koper         
Aluminij      0-0 Domžale       

Round 36 [May 27]
Koper         0-1 Gorica        
Olimpija      1-0 Aluminij      
Domžale       1-4 Celje         
Maribor       1-0 Krško         
Rudar         0-0 Radomlje      

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  21 10  5  63-30  73       Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  17  9 10  49-35  60  [C]
 3.ND Gorica                    36  16 12  8  48-39  60
 4.NK Domžale                   36  16  8 12  63-45  56
 5.NK Celje                     36  15 10 11  48-39  55
 6.FC Koper                     36  12 14 10  43-40  50       Denied License
 7.Rudar Velenje                36  10 11 15  49-53  41
 8.NK Krško                     36   8 15 13  39-50  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Aluminij Kidričevo           36   9 11 16  38-52  38  [P]  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.NK Radomlje                  36   1 10 25  23-80  13  [P]  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 1]
Ankaran       n/p Aluminij      

Second Leg [Jun 4]
Aluminij      n/p Ankaran       

NB: as Koper were denied a license for the top level, the playoff between
    Aluminij Kidričevo and Ankaran Hrvatini was cancelled; both are qualified
    for the top level next season.


2. SNL

Final Table:

 1.Triglav Kranj                25  19  4  2  64-23  61       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Roltek Dob                   25  16  6  3  61-26  54  [*]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    
 3.Ankaran Hrvatini             25  14  4  7  45-29  46       Promotion Playoff
 4.Brežice-Terme Čatež          25  10  6  9  36-42  36  [P]
 5.Drava Ptuj                   25   9  4 12  45-55  31
 6.Brda (Dobrovo)               25   6  8 11  27-34  26  [P]
 7.Krka (Novo Mesto)            25   7  4 14  40-42  25  [R]
 8.Zarica Kranj                 25   7  2 16  26-53  23
-------------------------------------------------------
 9.Farmtech Veržej              25   5  6 14  21-45  21       Relegated
10.Zavrč                         9   1  2  6  13-29   5  [R]  Relegated

NB: Zavrč withdrew after playing 12 matches; those from the first round robin counted
    for their opponents

[*] Roltek Dob declined to enter the promotion playoff, so Ankaran Hrvatini replaced them

NB: as the second level is extended to 16 clubs next season, 8 clubs were promoted from
    the four regional third level leagues:
    Centre: Bravo (Ljubljana), Ilirija (Ljubljana)
    East:   Nafta (Lendava), Mura (Murska Sobota)
    North:  Rogaška (Rogaška Slatina), Fužinar (Ravne na Koroškem)
    West:   Tabor Sežana, Jadran Dekani


2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jul 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.