Slovakia 2015/16


Fortuna liga
I. Liga

Fortuna liga

Final Table:

 1.AS Trenčín                       33  26  3  4  73-28  81  [C]  Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             33  20  9  4  50-25  69
 3.Spartak Myjava                   33  18  6  9  41-33  60
 4.FC Spartak Trnava                33  16  6 11  49-41  54
 5.MŠK Žilina                       33  14  6 13  58-46  48
 6.MFK Ružomberok                   33  12  9 12  42-41  45
 7.FK DAC 1904 Dunajská Streda      33  12  7 14  38-42  43
 8.ŽP Šport Podbrezová              33  10  7 16  43-46  37
 9.FC ViOn Zlaté Moravce            33   7 10 16  38-57  31
10.FK Senica                        33   7  9 17  30-48  30
11.MFK Zemplín Michalovce           33   7  8 18  32-55  29  [P]
-----------------------------------------------------------
12.MFK Skalica                      33   6  6 21  30-62  24  [P]  Relegated

Round 1
[Jul 18]
D. Streda       2-0 Senica          
Ružomberok      1-3 Skalica         
Michalovce      0-1 Trenčín         
[Jul 19]
Myjava          4-2 Trnava          
Z. Moravce      1-2 Slovan          
[Sep 15]
Podbrezová      2-3 Žilina          

Round 2
[Jul 24]
Senica          1-1 Ružomberok      
[Jul 25]
Podbrezová      0-2 Trenčín         
Skalica         1-0 Michalovce      
[Jul 26]
D. Streda       2-1 Trnava          
Žilina          5-1 Z. Moravce      
Slovan          0-1 Myjava          

Round 3
[Aug 1]
Podbrezová      6-2 Michalovce      
Senica          2-1 Skalica         
Z. Moravce      0-1 Trenčín         
[Aug 2]
D. Streda       1-1 Slovan          
Myjava          1-4 Žilina          
[Aug 19]
Ružomberok      0-0 Trnava          

Round 4
[Aug 7]
Skalica         0-0 Podbrezová      
[Aug 8]
Michalovce      2-1 Z. Moravce      
Myjava          0-1 Trenčín         
[Aug 9]
Senica          0-0 Trnava          
Žilina          1-1 D. Streda       
Slovan          2-1 Ružomberok      

Round 5
[Aug 15]
D. Streda       0-2 Trenčín         
Senica          1-1 Slovan          
Myjava          2-1 Michalovce      
Z. Moravce      2-2 Podbrezová      
[Aug 16]
Ružomberok      2-2 Žilina          
Skalica         2-3 Trnava          

Round 6
[Aug 22]
Skalica         2-3 Z. Moravce      
Michalovce      0-3 D. Streda       
Podbrezová      1-2 Myjava          
[Aug 23]
Trenčín         1-1 Ružomberok      
Žilina          4-1 Senica          
[Aug 25]
Slovan          2-0 Trnava          

Round 7
[Aug 29]
D. Streda       5-1 Podbrezová      
Senica          1-4 Trenčín         
Ružomberok      2-2 Michalovce      
Slovan          4-1 Skalica         
Myjava          0-0 Z. Moravce      
[Aug 30]
Trnava          2-0 Žilina          

Round 8
[Sep 12]
Skalica         0-0 Myjava          
Žilina          3-0 Slovan          
Michalovce      1-3 Senica          
Podbrezová      0-1 Ružomberok      
[Sep 13]
Trenčín         5-3 Trnava          
Z. Moravce      2-1 D. Streda       

Round 9
[Sep 19]
Trnava          0-1 Michalovce      
D. Streda       0-1 Myjava          
Senica          3-1 Podbrezová      
Ružomberok      5-2 Z. Moravce      
Žilina          2-2 Skalica         
[Sep 20]
Slovan          0-0 Trenčín         

Round 10
[Sep 22]
Skalica         2-2 D. Streda       
Podbrezová      0-2 Trnava          
Myjava          2-1 Ružomberok      
Z. Moravce      3-0 Senica          
[Sep 23]
Trenčín         1-4 Žilina          
Michalovce      1-2 Slovan          

Round 11
[Sep 25]
Trnava          2-1 Z. Moravce      
[Sep 26]
Senica          0-1 Myjava          
Trenčín         3-0 Skalica         
Ružomberok      1-0 D. Streda       
[Sep 27]
Žilina          2-0 Michalovce      
Slovan          3-1 Podbrezová      

Round 12
[Oct 2]
Slovan          2-0 Z. Moravce      
[Oct 3]
Skalica         0-1 Ružomberok      
Žilina          1-3 Podbrezová      
Trnava          2-1 Myjava          
Trenčín         2-0 Michalovce      
[Oct 4]
Senica          2-3 D. Streda       

Round 13
[Oct 16]
Z. Moravce      4-0 Žilina          
[Oct 17]
Trenčín         2-1 Podbrezová      
Ružomberok      0-1 Senica          
Trnava          2-0 D. Streda       
Myjava          0-2 Slovan          
[Oct 18]
Michalovce      3-1 Skalica         

Round 14
[Oct 23]
Trnava          2-1 Ružomberok      
[Oct 24]
Trenčín         4-1 Z. Moravce      
Michalovce      2-0 Podbrezová      
Slovan          1-0 D. Streda       
[Oct 25]
Skalica         0-3 Senica          
Žilina          3-0 Myjava          

Round 15
[Oct 30]
Trenčín         4-1 Myjava          
[Oct 31]
Podbrezová      3-0 Skalica         
Trnava          0-1 Senica          
Z. Moravce      1-1 Michalovce      
D. Streda       1-0 Žilina          
[Nov 1]
Ružomberok      1-1 Slovan          

Round 16
[Nov 6]
Trnava          2-1 Skalica         
[Nov 7]
Michalovce      1-2 Myjava          
Podbrezová      2-2 Z. Moravce      
Slovan          2-1 Senica          
Žilina          2-0 Ružomberok      
[Nov 8]
Trenčín         4-1 D. Streda       

Round 17
[Nov 20]
D. Streda       3-1 Michalovce      
[Nov 21]
Ružomberok      0-3 Trenčín         
Senica          2-0 Žilina          
Myjava          2-1 Podbrezová      
Z. Moravce      3-1 Skalica         
[Nov 22]
Trnava          0-0 Slovan          

Round 18
[Nov 27]
Podbrezová      0-0 D. Streda       
[Nov 28]
Skalica         0-2 Slovan          
Michalovce      1-3 Ružomberok      
Z. Moravce      1-3 Myjava          
Žilina          2-0 Trnava          
[Nov 29]
Trenčín         2-0 Senica          

Round 19
[Dec 4]
Myjava          3-0 Skalica         
[Dec 5]
D. Streda       2-0 Z. Moravce      
Senica          1-1 Michalovce      
Ružomberok      3-2 Podbrezová      
Trnava          1-1 Trenčín         
[Dec 6]
Slovan          2-1 Žilina          

Round 20
[Feb 26]
Skalica         1-0 Žilina          
[Feb 27]
Trenčín         0-2 Slovan          
Michalovce      0-1 Trnava          
Podbrezová      1-0 Senica          
Z. Moravce      0-2 Ružomberok      
[Feb 28]
D. Streda       1-1 Myjava          

Round 21
[Mar 1]
Senica          1-1 Z. Moravce      
[Mar 2]
D. Streda       1-0 Skalica         
Ružomberok      1-0 Myjava          
Trnava          0-0 Podbrezová      
[Mar 8]
Žilina          2-3 Trenčín         
Slovan          1-0 Michalovce      

Round 22
[Mar 4]
Žilina          2-3 Michalovce      
[Mar 5]
Skalica         1-2 Trenčín         
Podbrezová      0-1 Slovan          
D. Streda       1-1 Ružomberok      
Z. Moravce      2-2 Trnava          
[Mar 6]
Myjava          0-0 Senica          

Round 23
[Mar 11]
D. Streda       3-1 Senica          
[Mar 12]
Ružomberok      3-1 Skalica         
Podbrezová      2-0 Žilina          
Z. Moravce      0-0 Slovan          
Myjava          1-0 Trnava          
[Mar 13]
Michalovce      1-3 Trenčín         

Round 24
[Mar 18]
Žilina          6-0 Z. Moravce      
[Mar 19]
Trenčín         2-0 Podbrezová      
Senica          0-1 Ružomberok      
Trnava          1-0 D. Streda       
[Mar 20]
Slovan          0-1 Myjava          
Skalica         0-0 Michalovce      

Round 25
[Apr 1]
Ružomberok      3-1 Trnava          
[Apr 2]
Senica          2-2 Skalica         
Podbrezová      2-0 Michalovce      
Myjava          0-0 Žilina          
D. Streda       0-2 Slovan          
[Apr 3]
Z. Moravce      0-2 Trenčín         

Round 26
[Apr 8]   
Žilina          4-1 D. Streda       
[Apr 9]
Skalica         2-1 Podbrezová      
Michalovce      1-1 Z. Moravce      
Trnava          2-0 Senica          
Slovan          3-1 Ružomberok      
[Apr 10]
Trenčín         3-1 Myjava          

Round 27
[Apr 15]
Z. Moravce      0-0 Podbrezová      
[Apr 16]
D. Streda       1-0 Trenčín         
Ružomberok      0-2 Žilina          
Myjava          3-0 Michalovce      
Trnava          5-1 Skalica         
[Apr 17]
Senica          1-3 Slovan          

Round 28
[Apr 19]
Trenčín         1-0 Ružomberok      
Skalica         1-0 Z. Moravce      
Michalovce      1-1 D. Streda       
Podbrezová      2-0 Myjava          
[Apr 20]
Slovan          4-1 Trnava          
Žilina          0-0 Senica          

Round 29
[Apr 23]
Senica          0-2 Trenčín         
D. Streda       1-0 Podbrezová      
Ružomberok      0-0 Michalovce      
Myjava          1-0 Z. Moravce      
[Apr 24]
Trnava          3-0 Žilina          
Slovan          2-0 Skalica         

Round 30
[Apr 30]
Michalovce      2-1 Senica          
Podbrezová      3-1 Ružomberok      
Z. Moravce      1-0 D. Streda       
[May 1]
Skalica         1-2 Myjava          
[May 2]
Trenčín         1-3 Trnava          
Žilina          0-0 Slovan          

Round 31
[May 6]
Žilina          1-0 Skalica         
[May 7]
Myjava          3-0 D. Streda       
Senica          0-1 Podbrezová      
Ružomberok      1-1 Z. Moravce      
Trnava          3-0 Michalovce      
[May 8]
Slovan          0-4 Trenčín         

Round 32 [May 13]
Trenčín         5-2 Žilina          
Skalica         2-1 D. Streda       
Michalovce      1-1 Slovan          
Podbrezová      3-0 Trnava          
Myjava          1-0 Ružomberok      
Z. Moravce      2-0 Senica          

Round 33 [May 20]
Trenčín         2-1 Skalica         
Senica          1-1 Myjava          
Ružomberok      3-0 D. Streda       
Michalovce      3-0 Žilina          
Slovan          2-2 Podbrezová      
Trnava          3-2 Z. Moravce      

Final Table:

 1.AS Trenčín                       33  26  3  4  73-28  81  [C]  Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             33  20  9  4  50-25  69
 3.Spartak Myjava                   33  18  6  9  41-33  60
 4.FC Spartak Trnava                33  16  6 11  49-41  54
 5.MŠK Žilina                       33  14  6 13  58-46  48
 6.MFK Ružomberok                   33  12  9 12  42-41  45
 7.FK DAC 1904 Dunajská Streda      33  12  7 14  38-42  43
 8.ŽP Šport Podbrezová              33  10  7 16  43-46  37
 9.FC ViOn Zlaté Moravce            33   7 10 16  38-57  31
10.FK Senica                        33   7  9 17  30-48  30
11.MFK Zemplín Michalovce           33   7  8 18  32-55  29  [P]
-----------------------------------------------------------
12.MFK Skalica                      33   6  6 21  30-62  24  [P]  Relegated


I. Liga

First Stage | Second Stage

First Stage

Skupina Západ | Skupina Vychod

Skupina Západ

NB: western group

Final Table:

 1.TJ Iskra Borčice                 22  13  3  6  40-19  42  [P]  Skupina o postup
 2.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  22  12  4  6  29-23  40  Skupina o postup
 3.FC Nitra                         22  11  3  8  42-27  36  Skupina o postup
 4.ŠK Slovan Bratislava B           22  10  3  9  36-37  33  Skupina o postup
 5.MŠK Žilina B                     22   8  9  5  36-28  33  Skupina o postup
 6.ŠKF Sereď                        22  10  3  9  25-28  33  Skupina o postup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Dukla Banská Bystrica         22  10  3  9  24-25  33  [R]  Skupina Západ
 8.AFC Nové Mesto nad Váhom         22   9  4  9  25-25  31  Skupina Západ
 9.OFK Dunajská Lužná               22   9  4  9  27-32  31  [P]  Skupina Západ
10.FK Slovan Duslo Šaľa             22   8  1 13  24-39  25  Skupina Západ
11.FC Spartak Trnava B              22   7  0 15  16-27  21  Skupina Západ
12.ŠK Senec                         22   5  3 14  26-40  18  Skupina Západ

Skupina Vychod

NB: eastern group

Final Table:

 1.FC VSS Košice                    20  13  3  4  36-15  42  [*]  [R]  Skupina o postup
 2.1. FC Tatran Prešov              20  11  7  2  46-18  40  Skupina o postup
 3.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     20  10  6  4  32-18  36  Skupina o postup
 4.MFK Lokomotíva Zvolen            20  10  3  7  25-22  33  Skupina o postup
 5.FC Lokomotíva Košice             20   9  5  6  28-22  32  Skupina o postup
 6.Partizán Bardejov                20   9  4  7  30-26  31  Skupina o postup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Poprad                        20   9  4  7  33-24  31  Skupina Vychod
 8.FK Haniska                       20   7  4  9  20-32  25  [P]  Skupina Vychod
 9.FK Spišská Nová Ves              20   4  3 13  16-37  15  [P]  Skupina Vychod
10.OFK Teplička nad Váhom           20   3  4 13  14-38  13  [P]  Skupina Vychod
11.MŠK Rimavská Sobota              20   2  3 15  14-42   6  [-3]  Skupina Vychod
 -.MFK Dolný Kubín                  withdrew

[*] MFK Košice were renamed FC VSS Košice

Second Stage

Skupina o postup | Skupina Západ | Skupina Vychod

Skupina o postup

Final Table:

 1.1. FC Tatran Prešov              30  16 10  4  61-26  58  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     30  16  8  6  52-29  56
 3.FC VSS Košice                    30  18  5  7  48-23  56  [-3]  [R]
 4.FC Lokomotíva Košice             30  16  6  8  50-34  54
 5.Partizán Bardejov                30  16  5  9  49-36  53
 6.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  30  15  6  9  35-33  51
 7.FC Nitra                         30  13  7 10  54-36  46
 8.MŠK Žilina B                     30  11  8 11  41-36  41
 9.MFK Lokomotíva Zvolen            30  11  6 13  30-34  39
10.ŠKF Sereď                        30  11  5 14  35-44  38
11.ŠK Slovan Bratislava B           30   9  4 17  38-63  31
 -.TJ Iskra Borčice                 withdrew            [P]

Skupina Západ

NB: relegation round western group; teams carried over records of first stage

Final Table:

 7.FK Dukla Banská Bystrica         32  16  5 11  45-33  53  [R]
 8.AFC Nové Mesto nad Váhom         32  14  5 13  41-39  47
 9.FC Spartak Trnava B              32  15  1 16  36-33  46
-----------------------------------------------------------
10.OFK Dunajská Lužná               32  11  8 13  38-46  41  [P]  Relegated
11.FK Slovan Duslo Šaľa             32  10  3 19  37-58  33  Relegated
12.ŠK Senec                         32   6  5 21  35-69  23  Relegated

Skupina Vychod

NB: relegation round eastern group; teams carried over records of first stage

Final Table:

 7.FK Poprad                        28  15  6  7  54-32  51
 8.FK Haniska                       28   8  5 15  23-48  29  [P]
 9.OFK Teplička nad Váhom           28   7  5 15  27-50  26  [P]  Demoted
10.FK Spišská Nová Ves              28   7  4 17  33-50  25  [P]
-----------------------------------------------------------
11.MŠK Rimavská Sobota              28   5  4 19  25-58  16  [-3]
 -.MFK Dolný Kubín                  withdrew

2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 Jul 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.