Slovakia 2016/17


Fortuna liga
I. Liga

Fortuna liga

Final Table:

 1.MŠK Žilina                       30  23  4  3  82-25  73       [1-0, 2-1]  Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             30  18  3  9  54-34  57       [1-2, 1-1]
 3.MFK Ružomberok                   30  15  7  8  55-38  52       [3-1, 0-0]
 4.AS Trenčín                       30  14  5 11  53-48  47  [C]  [0-1]
 5.ŽP Šport Podbrezová              30  12  9  9  34-31  45       [0-0, 2-0]
 6.FC Spartak Trnava                30  12  7 11  34-37  43       [1-1, 3-0]
 7.FK DAC 1904 Dunajská Streda      30  10 12  8  37-34  42       [0-1, 2-1]
 8.MFK Zemplín Michalovce           30   8  5 17  35-55  29       [3-2]
 9.FK Senica                        30   7  7 16  25-35  28       [0-2]
10.FC ViOn Zlaté Moravce            30   5  7 18  29-55  22       [1-2, 0-2]
11.1. FC Tatran Prešov              30   3 10 17  17-63  19  [P]  [0-1, 1-1]
-----------------------------------------------------------
 -.Spartak Myjava                   withdrew during winter break; all results annulled;
   record at withdrawal:            19   7  5  7  19-21  26

NB: results of annulled matches against Myjava between square brackets

Round 1
[Jul 16]
Ružomberok      1-0 Prešov          
Michalovce      2-1 Trenčín         
Z. Moravce      1-2 Myjava          [annulled]
[Jul 17]
Senica          0-1 Slovan          
Podbrezová      1-1 Trnava          
Žilina          2-2 D. Streda       

Round 2
[Jul 23]
Trenčín         3-0 Senica          
Žilina          3-2 Ružomberok      
Podbrezová      0-0 Myjava          [annulled]
[Jul 24]
Slovan          3-2 Z. Moravce      
Trnava          2-1 D. Streda       
Prešov          0-0 Michalovce      

Round 3
[Jul 30]
Senica          2-0 Michalovce      
Žilina          4-0 Prešov          
Z. Moravce      3-0 Trenčín         
[Jul 31]
Podbrezová      2-0 Slovan          
Ružomberok      1-1 Trnava          
[Aug 2]
D. Streda       0-1 Myjava          [annulled]

Round 4
[Aug 6]
Trenčín         0-1 Podbrezová      
Michalovce      0-0 Z. Moravce      
Slovan          3-2 D. Streda       
Myjava          1-3 Ružomberok      [annulled]
Prešov          0-4 Senica          
[Aug 7]
Trnava          1-2 Žilina          

Round 5 [Aug 13]
D. Streda       2-3 Trenčín         
Ružomberok      3-2 Slovan          
Žilina          1-0 Myjava          [annulled]
Podbrezová      1-0 Michalovce      
Trnava          2-0 Prešov          
Z. Moravce      0-1 Senica          

Round 6
[Aug 20]
Senica          0-1 Podbrezová      
Michalovce      1-0 D. Streda       
Slovan          1-0 Žilina          
Myjava          1-1 Trnava          [annulled]
Prešov          1-0 Z. Moravce      
[Aug 21]
Trenčín         3-1 Ružomberok      

Round 7
[Aug 25]
D. Streda       0-0 Senica          
[Aug 27]
Ružomberok      4-0 Michalovce      
Podbrezová      1-1 Z. Moravce      
Trnava          0-0 Slovan          
[Aug 28]
Žilina          4-0 Trenčín         
Myjava          1-0 Prešov          [annulled]

Round 8 [Sep 10]
Trenčín         3-3 Trnava          
Senica          1-1 Ružomberok      
Michalovce      0-2 Žilina          
Slovan          1-2 Myjava          [annulled]
Prešov          0-2 Podbrezová      
Z. Moravce      1-1 D. Streda       

Round 9 [Sep 17]
Žilina          4-2 Senica          
D. Streda       0-0 Podbrezová      
Ružomberok      6-1 Z. Moravce      
Myjava          1-0 Trenčín         [annulled]
Trnava          2-3 Michalovce      
Slovan          1-1 Prešov          

Round 10 [Sep 24]
Trenčín         2-1 Slovan          
Senica          0-1 Trnava          
Michalovce      3-2 Myjava          [annulled]
Podbrezová      3-1 Ružomberok      
Prešov          0-3 D. Streda       
Z. Moravce      0-2 Žilina          

Round 11
[Oct 1]
Ružomberok      2-2 D. Streda       
Žilina          1-0 Podbrezová      
Slovan          3-1 Michalovce      
Myjava          2-0 Senica          [annulled]
Trnava          1-0 Z. Moravce      
[Oct 2]
Trenčín         1-1 Prešov          

Round 12
[Oct 15]
Michalovce      2-0 Trenčín         
Myjava          2-0 Z. Moravce      [annulled]
Trnava          0-2 Podbrezová      
Prešov          2-1 Ružomberok      
D. Streda       0-6 Žilina          
[Oct 16]
Slovan          2-0 Senica          

Round 13
[Oct 22]
Ružomberok      0-2 Žilina          
Michalovce      2-2 Prešov          
Myjava          0-2 Podbrezová      [annulled]
Z. Moravce      1-5 Slovan          
Senica          1-2 Trenčín         
[Oct 23]
Trnava          1-0 D. Streda       

Round 14
[Oct 29]
Trenčín         2-0 Z. Moravce      
Michalovce      0-0 Senica          
Myjava          1-2 D. Streda       [annulled]
Trnava          0-1 Ružomberok      
[Oct 30]
Slovan          2-0 Podbrezová      
Prešov          1-1 Žilina          

Round 15
[Nov 4]
Podbrezová      2-1 Trenčín         
[Nov 5]
Senica          0-0 Prešov          
Ružomberok      0-0 Myjava          [annulled]
Michalovce      5-1 Z. Moravce      
[Nov 6]
Slovan          1-0 D. Streda       
Žilina          7-0 Trnava          

Round 16
[Nov 19]
D. Streda       2-0 Trenčín         
Senica          1-3 Z. Moravce      
Michalovce      1-3 Podbrezová      
Prešov          1-3 Trnava          
[Nov 20]
Myjava          1-2 Žilina          [annulled]
Slovan          2-1 Ružomberok      

Round 17
[Nov 26]
D. Streda       2-1 Michalovce      
Žilina          2-1 Slovan          
Podbrezová      2-0 Senica          
Z. Moravce      3-0 Prešov          
[Nov 27]
Ružomberok      3-3 Trenčín         
Trnava          3-0 Myjava          [annulled]

Round 18
[Dec 3]
Senica          1-1 D. Streda       
Žilina          3-0 Trenčín         
Prešov          1-1 Myjava          [annulled]
Z. Moravce      2-0 Podbrezová      
[Dec 4]
Slovan          0-1 Trnava          
[Mar 1]
Michalovce      1-3 Ružomberok      

Round 19
[Dec 10]
Podbrezová      1-1 Prešov          
D. Streda       1-0 Z. Moravce      
Ružomberok      2-1 Senica          
Myjava          1-1 Slovan          [annulled]
[Dec 11]
Žilina          7-1 Michalovce      
Trnava          1-1 Trenčín         

NB: on Dec 21, Myjava announced they withdrew from the league as of Jan 1, 2017;
    all their results were annulled

Round 20
[Feb 18]
Senica          2-0 Žilina          
Podbrezová      0-0 D. Streda       
[Feb 19]
Prešov          0-2 Slovan          
Z. Moravce      1-1 Ružomberok      
[Feb 21]
Michalovce      2-0 Trnava          
Trenčín         bye

Round 21
[Feb 25]
D. Streda       5-0 Prešov          
Trnava          0-1 Senica          
Slovan          4-3 Trenčín         
[Feb 26]
Ružomberok      0-0 Podbrezová      
Žilina          4-1 Z. Moravce      
Michalovce      bye

Round 22
[Mar 4]
D. Streda       1-1 Ružomberok      
Z. Moravce      0-0 Trnava          
Prešov          1-2 Trenčín         
[Mar 5]
Podbrezová      2-2 Žilina          
Slovan          3-1 Michalovce      
Senica          bye

Round 23
[Mar 11]
D. Streda       2-2 Žilina          
Ružomberok      5-0 Prešov          
Senica          0-1 Slovan          
[Mar 12]
Trenčín         4-1 Michalovce      
Podbrezová      0-1 Trnava          
Z. Moravce      bye

Round 24
[Mar 18]
Žilina          3-1 Ružomberok      
Slovan          1-1 Z. Moravce      
Prešov          2-2 Michalovce      
[Mar 19]
D. Streda       0-0 Trnava          
Trenčín         1-1 Senica          
Podbrezová      bye

Round 25
[Apr 1]
Podbrezová      2-3 Slovan          
Z. Moravce      0-2 Trenčín         
Senica          1-0 Michalovce      
[Apr 2]
Ružomberok      1-0 Trnava          
Žilina          3-0 Prešov          
D. Streda       bye

Round 26
[Apr 7]
Prešov          1-0 Senica          
[Apr 8]
D. Streda       1-0 Slovan          
Z. Moravce      1-2 Michalovce      
[Apr 9]
Trnava          1-2 Žilina          
Trenčín         2-0 Podbrezová      
Ružomberok      bye

Round 27
[Apr 15]
Trenčín         0-1 D. Streda       
Podbrezová      1-4 Michalovce      
Z. Moravce      2-1 Senica          
[Apr 16]
Ružomberok      2-1 Slovan          
Trnava          4-0 Prešov          
Žilina          bye

Round 28
[Apr 22]
Trenčín         2-1 Ružomberok      
Michalovce      1-2 D. Streda       
[Apr 23]
Slovan          0-1 Žilina          
Senica          1-1 Podbrezová      
[May 3]
Prešov          1-1 Z. Moravce      
Trnava          bye

Round 29
[Apr 26]
Trnava          0-3 Slovan          
Ružomberok      3-1 Michalovce      
Podbrezová      2-0 Z. Moravce      
[Apr 27]
D. Streda       1-0 Senica          
[Apr 28]
Trenčín         2-1 Žilina          
Prešov          bye

Round 30
[May 6]
Senica          1-2 Ružomberok      
Michalovce      0-1 Žilina          
Prešov          0-2 Podbrezová      
[May 7]
Trenčín         3-4 Trnava          
Z. Moravce      1-2 D. Streda       
Slovan          bye

Round 31
[May 12]
Slovan          3-1 Prešov          
[May 13]
Ružomberok      2-1 Z. Moravce      
Žilina          3-2 Senica          
Trnava          1-0 Michalovce      
[May 14]
D. Streda       2-2 Podbrezová      
Trenčín         bye

Round 32 [May 19]
Trenčín         3-2 Slovan          
Senica          1-0 Trnava          
Podbrezová      0-1 Ružomberok      
Prešov          1-1 D. Streda       
Z. Moravce      1-4 Žilina          
Michalovce      bye

Round 33 [May 27]
Trenčín         4-0 Prešov          
Ružomberok      2-0 D. Streda       
Michalovce      1-3 Slovan          
Žilina          4-0 Podbrezová      
Trnava          3-1 Z. Moravce      
Senica          bye

Final Table:

 1.MŠK Žilina                       30  23  4  3  82-25  73       [1-0, 2-1]  Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             30  18  3  9  54-34  57       [1-2, 1-1]
 3.MFK Ružomberok                   30  15  7  8  55-38  52       [3-1, 0-0]
 4.AS Trenčín                       30  14  5 11  53-48  47  [C]  [0-1]
 5.ŽP Šport Podbrezová              30  12  9  9  34-31  45       [0-0, 2-0]
 6.FC Spartak Trnava                30  12  7 11  34-37  43       [1-1, 3-0]
 7.FK DAC 1904 Dunajská Streda      30  10 12  8  37-34  42       [0-1, 2-1]
 8.MFK Zemplín Michalovce           30   8  5 17  35-55  29       [3-2]
 9.FK Senica                        30   7  7 16  25-35  28       [0-2]
10.FC ViOn Zlaté Moravce            30   5  7 18  29-55  22       [1-2, 0-2]
11.1. FC Tatran Prešov              30   3 10 17  17-63  19  [P]  [0-1, 1-1]
-----------------------------------------------------------
 -.Spartak Myjava                   withdrew during winter break; all results annulled;
   record at withdrawal:            19   7  5  7  19-21  26

NB: results of annulled matches against Myjava between square brackets


I. Liga

First Stage | Second Stage

First Stage

Skupina Západ | Skupina Vychod

Skupina Západ

NB: western group

Final Table:

 1.MFK Skalica                      22  14  5  3  38-12  47  [R]  Skupina o postup
 2.ŠKF Sereď                        22  14  3  5  50-23  45       Skupina o postup
 3.FC ŠTK 1914 Šamorín              22  12  5  5  37-21  41  [P]  Skupina o postup
 4.MŠK Žilina B                     22  11  6  5  47-26  39       Skupina o postup
 5.FC Nitra                         22  12  3  7  45-27  39       Skupina o postup
 6.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  22  11  3  8  29-30  36       Skupina o postup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Spartak Trnava B              22  10  5  7  39-34  35       Skupina Západ
 8.AFC Nové Mesto nad Váhom         22   8  8  6  29-23  32       Skupina Západ
 9.FK Dukla Banská Bystrica         22   3  5 14  19-43  14       Skupina Západ
10.ŠK Slovan Bratislava B           22   3  5 14  19-48  14       Skupina Západ
11.ŠK Svätý Jur                     22   4  2 16  19-50  14  [P]  Skupina Západ
12.MŠK FOMAT Martin                 22   2  6 14  22-56  12  [P]  Skupina Západ

Skupina Vychod

NB: eastern group

Final Table:

 1.FC VSS Košice                    18  15  2  1  28- 7  47       Skupina o postup
 2.FC Lokomotíva Košice             18  10  2  6  41-25  32       Skupina o postup
 3.Partizán Bardejov                18  10  2  6  28-17  32       Skupina o postup
 4.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     18   9  4  5  28-17  31       Skupina o postup
 5.FK Spišská Nová Ves              18   9  0  9  34-33  27       Skupina o postup
 6.MFK Lokomotíva Zvolen            18   7  5  6  26-23  26       Skupina o postup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Poprad                        18   6  8  4  26-17  26       Skupina Vychod
 8.FK Haniska                       18   2  6 10  24-49  12       Skupina Vychod
 9.MŠK Rimavská Sobota              18   2  4 12  10-30  10       Skupina Vychod
10.ŠK Odeva Lipany                  18   2  3 13  11-38   9  [P]  Skupina Vychod

Second Stage

Skupina o postup | Skupina Západ | Skupina Vychod

Skupina o postup

NB: clubs kept records of first stage, except for the results against the bottom-2 clubs of the
    Skupina Západ

Final Table:

 1.FC VSS Košice                    30  19  4  7  40-27  61
-----------------------------------------------------------
 2.FC Nitra                         30  18  5  7  57-32  59       Promoted
 3.MFK Skalica                      30  17  7  6  45-19  58  [R]
 4.FC ŠTK 1914 Šamorín              30  16  7  7  45-28  55  [P]
 5.MŠK Žilina B                     30  15  6  9  70-44  51
 6.ŠKF Sereď                        30  13  9  8  56-33  48
 7.FC Lokomotíva Košice             30  13  8  9  56-42  47
 8.Partizán Bardejov                30  14  4 12  48-39  46
 9.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  30  14  4 12  42-44  46
10.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     30  13  6 11  43-36  45
11.MFK Lokomotíva Zvolen            30   9  8 13  38-45  35
12.FK Spišská Nová Ves              30   9  1 20  36-67  28

NB: FC VSS Košice did not meet license criteria and went bankrupt after the season;
    FC Nitra were promoted instead

Skupina Západ

NB: relegation round western group; teams carried over records of first stage

Final Table:

 7.FC Spartak Trnava B              32  17  5 10  63-45  56       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
 8.AFC Nové Mesto nad Váhom         32  13  9 10  45-30  48       Relegated
 9.FK Dukla Banská Bystrica         32  10  6 16  36-55  36       Relegated
10.ŠK Slovan Bratislava B           32  10  5 17  37-63  35       Relegated
11.ŠK Svätý Jur                     32   5  5 22  29-72  20  [P]  Relegated
12.MŠK FOMAT Martin                 32   2  7 23  29-81  13  [P]  Relegated

Skupina Vychod

NB: relegation round eastern group; teams carried over records of first stage

Final Table:

 7.FK Poprad                        27  14  8  5  66-25  50       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
 8.MŠK Rimavská Sobota              27   7  5 15  27-47  26       Relegated
 9.ŠK Odeva Lipany                  27   5  5 17  25-57  20       Relegated
10.FK Haniska                       27   2  7 18  28-80  10  [P]  Relegated

Relegation Playoff

First Leg [Jun 3]
Poprad          4-1 Trnava B        

Second Leg [Jun 10]
Trnava B        0-2 Poprad          

NB: FC Spartak Trnava B relegated

2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Aug 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.