Slovakia 2017/18


Fortuna liga
II. Liga
III. Liga

Fortuna liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Spartak Trnava                22  16  2  4  34-16  50       Championship Playoff
 2.ŠK Slovan Bratislava             22  11  8  3  45-26  41       Championship Playoff
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  10  9  3  29-20  39       Championship Playoff
 4.MŠK Žilina                       22  12  1  9  42-35  37  [C]  Championship Playoff
 5.AS Trenčín                       22  10  6  6  54-32  36       Championship Playoff
 6.MFK Ružomberok                   22   8  9  5  31-21  33       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Nitra                         22   7  9  6  19-14  30  [P]  Relegation Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            22   7  4 11  28-37  25       Relegation Playoff
 9.MFK Zemplín Michalovce           22   6  6 10  18-25  24       Relegation Playoff
10.ŽP Šport Podbrezová              22   6  2 14  19-37  20       Relegation Playoff
11.FK Senica                        22   3  5 14  17-42  14       Relegation Playoff
12.1. FC Tatran Prešov              22   3  5 14  13-44  14       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 22]
Nitra           1-0 Žilina          
Trnava          1-0 Michalovce      
D. Streda       1-0 Podbrezová      
[Jul 23]
Senica          1-2 Trenčín         
Prešov          1-5 Slovan          
Z. Moravce      2-1 Ružomberok      

Round 2
[Jul 28]
Podbrezová      1-2 Trnava          
[Jul 29]
Trenčín         1-2 D. Streda       
Nitra           0-0 Michalovce      
Žilina          2-3 Prešov          
Slovan          2-1 Z. Moravce      
[Jul 30]
Ružomberok      4-0 Senica          

Round 3
[Aug 4]
Senica          1-1 Slovan          
Prešov          0-4 Nitra           
[Aug 5]
Trnava          2-1 Trenčín         
Podbrezová      1-0 Michalovce      
Z. Moravce      2-0 Žilina          
[Aug 6]
D. Streda       1-1 Ružomberok      

Round 4
[Aug 11]
Nitra           1-0 Z. Moravce      
[Aug 12]
Michalovce      0-1 Prešov          
Trenčín         1-1 Podbrezová      
Ružomberok      0-2 Trnava          
Žilina          7-1 Senica          
[Aug 13]
Slovan          1-1 D. Streda       

Round 5
[Aug 18]
Podbrezová      1-3 Ružomberok      
[Aug 19]
Trnava          1-2 Slovan          
Trenčín         1-2 Michalovce      
Senica          0-1 Nitra           
Z. Moravce      4-1 Prešov          
[Aug 20]
D. Streda       4-2 Žilina          

Round 6
[Aug 25]
Žilina          3-1 Trnava          
[Aug 26]
Ružomberok      3-3 Trenčín         
Prešov          2-2 Senica          
Nitra           3-1 D. Streda       
Michalovce      2-0 Z. Moravce      
[Aug 27]
Slovan          4-1 Podbrezová      

Round 7
[Sep 9]
Trenčín         2-2 Slovan          
D. Streda       0-0 Prešov          
Senica          0-1 Z. Moravce      
Podbrezová      2-4 Žilina          
Ružomberok      2-1 Michalovce      
[Sep 10]
Trnava          2-1 Nitra           

Round 8
[Sep 16]
Slovan          2-1 Ružomberok      
Prešov          0-2 Trnava          
Nitra           1-0 Podbrezová      
Michalovce      2-1 Senica          
Žilina          5-1 Trenčín         
[Sep 17]
Z. Moravce      2-3 D. Streda       

Round 9
[Sep 19]
Ružomberok      1-0 Žilina          
Podbrezová      2-0 Prešov          
Slovan          3-1 Michalovce      
[Sep 20]
Trenčín         2-1 Nitra           
D. Streda       1-0 Senica          
Trnava          1-0 Z. Moravce      

Round 10
[Sep 23]
Nitra           0-0 Ružomberok      
Senica          1-3 Trnava          
Z. Moravce      1-0 Podbrezová      
[Sep 24]
Prešov          0-7 Trenčín         
Michalovce      1-2 D. Streda       
Žilina          3-2 Slovan          

Round 11
[Sep 30]
Trnava          2-0 D. Streda       
Podbrezová      1-0 Senica          
Žilina          2-1 Michalovce      
Slovan          1-1 Nitra           
Trenčín         3-0 Z. Moravce      
[Oct 1]
Ružomberok      3-1 Prešov          

Round 12
[Oct 14]
Michalovce      0-3 Trnava          
Trenčín         4-1 Senica          
Podbrezová      0-2 D. Streda       
Slovan          3-2 Prešov          
Ružomberok      1-1 Z. Moravce      
[Oct 15]
Žilina          2-0 Nitra           

Round 13
[Oct 21]
D. Streda       1-2 Trenčín         
Senica          0-3 Ružomberok      
Michalovce      0-0 Nitra           
Trnava          2-0 Podbrezová      
Z. Moravce      3-2 Slovan          
[Oct 22]
Prešov          0-1 Žilina          

Round 14
[Oct 28]
Žilina          2-0 Z. Moravce      
Nitra           2-0 Prešov          
Michalovce      2-1 Podbrezová      
Slovan          2-2 Senica          
Ružomberok      1-1 D. Streda       
[Oct 29]
Trenčín         1-2 Trnava          

Round 15
[Nov 3]
Prešov          1-0 Michalovce      
Podbrezová      1-8 Trenčín         
D. Streda       2-1 Slovan          
[Nov 5]
Senica          4-1 Žilina          
Trnava          1-1 Ružomberok      
Z. Moravce      2-2 Nitra           

Round 16
[Nov 18]
Prešov          1-1 Z. Moravce      
Nitra           0-0 Senica          
Ružomberok      3-0 Podbrezová      
Žilina          0-0 D. Streda       
[Nov 19]
Slovan          1-0 Trnava          
[Nov 28]
Michalovce      1-1 Trenčín         

Round 17
[Nov 25]
Trenčín         1-2 Ružomberok      
Senica          1-0 Prešov          
Podbrezová      1-1 Slovan          
Z. Moravce      0-1 Michalovce      
Trnava          0-3 Žilina          
[Nov 26]
D. Streda       0-0 Nitra           

Round 18
[Dec 2]
Prešov          0-0 D. Streda       
Michalovce      1-1 Ružomberok      
Žilina          1-0 Podbrezová      
Z. Moravce      3-0 Senica          
Slovan          1-1 Trenčín         
[Dec 5]
Nitra           0-1 Trnava          

Round 19
[Dec 9]
D. Streda       3-3 Z. Moravce      
Senica          1-1 Michalovce      
Podbrezová      1-0 Nitra           
Trnava          1-0 Prešov          
Trenčín         5-2 Žilina          
[Dec 10]
Ružomberok      0-1 Slovan          

Round 20
[Feb 17]
Z. Moravce      1-4 Trnava          
[Feb 18]
Prešov          0-2 Podbrezová      
Nitra           1-1 Trenčín         
Senica          0-2 D. Streda       
Michalovce      1-1 Slovan          
Žilina          2-0 Ružomberok      

Round 21
[Feb 24]
Trenčín         2-0 Prešov          
D. Streda       2-0 Michalovce      
Podbrezová      3-0 Z. Moravce      
Slovan          6-0 Žilina          
Trnava          1-0 Senica          
[Feb 26]
Ružomberok      0-0 Nitra           

Round 22 [Mar 3]
Prešov          0-0 Ružomberok      
D. Streda       0-0 Trnava          
Nitra           0-1 Slovan          
Senica          1-0 Podbrezová      
Michalovce      1-0 Žilina          
Z. Moravce      1-4 Trenčín         

Final Table:

 1.FC Spartak Trnava                22  16  2  4  34-16  50       Championship Playoff
 2.ŠK Slovan Bratislava             22  11  8  3  45-26  41       Championship Playoff
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  10  9  3  29-20  39       Championship Playoff
 4.MŠK Žilina                       22  12  1  9  42-35  37  [C]  Championship Playoff
 5.AS Trenčín                       22  10  6  6  54-32  36       Championship Playoff
 6.MFK Ružomberok                   22   8  9  5  31-21  33       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Nitra                         22   7  9  6  19-14  30  [P]  Relegation Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            22   7  4 11  28-37  25       Relegation Playoff
 9.MFK Zemplín Michalovce           22   6  6 10  18-25  24       Relegation Playoff
10.ŽP Šport Podbrezová              22   6  2 14  19-37  20       Relegation Playoff
11.FK Senica                        22   3  5 14  17-42  14       Relegation Playoff
12.1. FC Tatran Prešov              22   3  5 14  13-44  14       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.FC Spartak Trnava                32  20  4  8  41-28  64       Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             32  17  8  7  58-37  59
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      32  16  9  7  46-32  57
 4.MŠK Žilina                       32  17  2 13  63-51  53  [C]  Europa League Playoff
 5.AS Trenčín                       32  15  6 11  75-47  51       Europa League Playoff
 6.MFK Ružomberok                   32  10 10 12  36-39  40       Europa League Playoff

Round 23
[Mar 10]
D. Streda       3-0 Ružomberok      
Trenčín         1-2 Trnava          
[Mar 11]
Žilina          2-0 Slovan          

Round 24
[Mar 17]
Trnava          0-0 Žilina          
Ružomberok      2-1 Trenčín         
[Mar 18]
Slovan          2-0 D. Streda       

Round 25
[Mar 31]
Žilina          1-5 Trenčín         
Slovan          1-0 Ružomberok      
[Apr 1]
D. Streda       1-0 Trnava          

Round 26
[Apr 7]
Trnava          1-0 Slovan          
Ružomberok      1-2 Žilina          
[Apr 8]
Trenčín         1-3 D. Streda       

Round 27
[Apr 14]
Slovan          1-3 Trenčín         
D. Streda       3-1 Žilina          
[Apr 15]
Trnava          1-0 Ružomberok      

Round 28
[Apr 21]
Ružomberok      0-0 Trnava          
[Apr 22]
Žilina          2-3 D. Streda       
Trenčín         1-3 Slovan          

Round 29 [Apr 28]
D. Streda       0-3 Trenčín         
Žilina          3-0 Ružomberok      
Slovan          2-1 Trnava          

Round 30
[May 5]
Ružomberok      1-0 Slovan          
Trnava          2-0 D. Streda       
[May 6]
Trenčín         1-2 Žilina          

Round 31 [May 12]
Trenčín         3-1 Ružomberok      
D. Streda       0-1 Slovan          
Žilina          6-0 Trnava          

Round 32 [May 19]
Ružomberok      0-4 D. Streda       
Slovan          3-2 Žilina          
Trnava          0-2 Trenčín         

Final Table:

 1.FC Spartak Trnava                32  20  4  8  41-28  64       Champions
 2.ŠK Slovan Bratislava             32  17  8  7  58-37  59
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      32  16  9  7  46-32  57
 4.MŠK Žilina                       32  17  2 13  63-51  53  [C]  Europa League Playoff
 5.AS Trenčín                       32  15  6 11  75-47  51       Europa League Playoff
 6.MFK Ružomberok                   32  10 10 12  36-39  40       Europa League Playoff

Europa League Playoff

Semifinals [May 23]
Žilina          5-0 Nitra           
Trenčín         4-2 Ružomberok      

Final [May 27]
Žilina          1-2 Trenčín         [aet]

Relegation Playoff

Final Table:

 7.FC Nitra                         32  11 12  9  33-29  45  [P]  Europa League Playoff
 8.MFK Zemplín Michalovce           32  11  8 13  35-34  41
 9.ŽP Šport Podbrezová              32  11  5 16  29-43  38
10.FC ViOn Zlaté Moravce            32   8  7 17  39-52  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FK Senica                        32   6  8 18  29-58  26       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.1. FC Tatran Prešov              32   5 11 16  22-56  26       Relegated

Round 23 [Mar 10]
Senica          0-1 Nitra           
Michalovce      0-0 Prešov          
Z. Moravce      0-1 Podbrezová      

Round 24
[Mar 16]
Prešov          1-1 Senica          
[Mar 17]
Nitra           1-0 Z. Moravce      
Podbrezová      2-1 Michalovce      

Round 25 [Mar 31]
Z. Moravce      2-2 Senica          
Podbrezová      1-1 Prešov          
Michalovce      4-0 Nitra           

Round 26 [Apr 7]
Prešov          1-0 Z. Moravce      
Nitra           0-0 Podbrezová      
Senica          0-2 Michalovce      

Round 27 [Apr 14]
Nitra           3-2 Prešov          
Podbrezová      3-1 Senica          
Michalovce      2-0 Z. Moravce      

Round 28
[Apr 20]
Prešov          1-1 Nitra           
[Apr 21]
Senica          1-0 Podbrezová      
Z. Moravce      2-2 Michalovce      

Round 29 [Apr 28]
Podbrezová      1-0 Nitra           
Michalovce      1-2 Senica          
Z. Moravce      4-0 Prešov          

Round 30 [May 5]
Prešov          1-1 Podbrezová      
Nitra           1-3 Michalovce      
Senica          3-1 Z. Moravce      

Round 31 [May 12]
Senica          0-0 Prešov          
Michalovce      1-0 Podbrezová      
Z. Moravce      2-2 Nitra           

Round 32 [May 19]
Prešov          2-1 Michalovce      
Nitra           5-2 Senica          
Podbrezová      1-0 Z. Moravce      

Final Table:

 7.FC Nitra                         32  11 12  9  33-29  45  [P]  Europa League Playoff
 8.MFK Zemplín Michalovce           32  11  8 13  35-34  41
 9.ŽP Šport Podbrezová              32  11  5 16  29-43  38
10.FC ViOn Zlaté Moravce            32   8  7 17  39-52  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FK Senica                        32   6  8 18  29-58  26       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.1. FC Tatran Prešov              32   5 11 16  22-56  26       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 22]
Skalica         2-1 Senica          

Second Leg [May 26]
Senica          1-0 Skalica         

NB: both remain at former level (on away goal rule)

II. Liga

Final Table:

 1.ŠKF Sereď                        30  20  6  4  73-25  66       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.MFK Skalica                      30  19  5  6  46-27  62       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FK Poprad                        30  15  7  8  45-25  52
 4.FC Lokomotíva Košice             30  15  6  9  50-35  51
 5.MŠK Žilina B                     30  15  4 11  71-41  49
 6.KFC Komárno                      30  12  7 11  49-58  43  [P]
 7.FC ŠTK 1914 Šamorín              30  12  6 12  38-34  42
 8.FK Inter Bratislava              30  12  5 13  45-46  41  [P]
 9.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  30   9 11 10  41-35  38
10.Slavoj Trebišov                  30  10  7 13  27-44  37  [P]
11.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     30   9  9 12  38-39  36
12.Partizán Bardejov                30  10  5 15  39-47  35
-----------------------------------------------------------
13.AFC Nové Mesto nad Váhom         30   9  5 16  33-57  32       Relegated
14.FK Spišská Nová Ves              30   8  6 16  32-60  30       Relegated
15.MFK Lokomotíva Zvolen            30   7  7 16  26-53  28       Relegated
16.FK Železiarne Podbrezová B       30   6  8 16  24-51  26  [P]  Relegated


III. Liga

III.liga stred

Final Table:

 1.FK Dukla Banská Bystrica         30  21  6  3  60-18  69  [R]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.MŠK Rimavská Sobota              30  18  4  8  84-41  58  [R]
 3.ŠKM Liptovský Hrádok             30  16  5  9  61-44  53
 4.TJ Baník Kalinovo                30  17  1 12  47-36  52
 5.ŠK Novohrad Lučenec              30  16  3 11  50-37  51
 6.MŠK Námestovo                    30  13  9  8  51-33  48
 7.MFK Žarnovica                    30  13  5 12  38-47  44
 8.TJ Družstevník Lipt. Štiavnica   30  13  5 12  34-45  44
 9.TJ Tatran Oravské Veselé         30  13  4 13  36-33  43
10.MŠK Fomat Martin                 30  11  8 11  53-42  41  [R]
11.FK Čadca                         30  11  5 14  47-49  38
12.FTC Fiľakovo                     30  12  2 16  36-56  38
13.TJ Tatran Krásno nad Kysucou     30  10  5 15  41-50  35
14.OFK Teplička nad Váhom           30   8  7 15  40-52  31
15.MFK Nová Baňa                    30   6  4 20  35-73  22
16.MFK Detva                        30   4  3 23  31-88  15

III.liga východ

Final Table:

 1.ŠK Odeva Lipany                  30  21  4  5  60-16  67  [R]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.TJ FK Vyšné Opátske              30  19  6  5  69-24  63
 3.MFK Vranov nad Topľou            30  19  6  5  70-27  63
 4.MFK Snina                        30  17  6  7  66-35  57
 5.MŠK Tesla Stropkov               30  16  6  8  44-29  54
 6.OŠFK Šarišské Michaľany          30  13  7 10  41-31  46
 7.1.FK Svidník                     30  13  7 10  43-34  46
 8.SP MFK Rožňava                   30  13  5 12  44-41  44
 9.FK Družstevník Plavnica          30  11  8 11  41-44  41
10.FK Pokrok SEZ Krompachy          30  13  2 15  48-54  41
11.TJ Veľké Revištia                30  10  5 15  30-49  35
12.1. FC Tatran Prešov B            30   9  5 16  60-57  32
13.ŠK M. 2000 Bardejovská Nová Ves  30   9  3 18  32-58  30
14.MFK Slovan Giraltovce            30   7  4 19  23-57  25
15.FK Svit                          30   6  3 21  22-78  21
16.MFK Slovan Sabinov               30   2  7 21  26-85  13

III.liga západ

Final Table:

 1.FK Dubnica nad Váhom             34  27  5  2  83-10  86       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Iskra Borčice                 34  22  5  7  78-35  71
 3.FKM Nové Zámky                   34  22  5  7  58-31  71
 4.ŠK LR Crystal Lednické Rovne     34  21  3 10  61-33  66
 5.FC Slovan Galanta                34  15  8 11  58-42  53
 6.FK DAC 1904 Dunajská Streda B    34  15  7 12  51-38  52
 7.FC ViOn Zlaté Moravce B          34  14 10 10  60-53  52
 8.FC Spartak Trnava B              34  16  2 16  59-46  50  [R]
 9.MŠK Púchov                       34  14  6 14  68-49  48
10.FC Nitra B                       34  14  6 14  57-47  48
11.TJ Družstevník Veľké Ludince     34  14  5 15  50-57  47
12.ŠK 1923 Gabčíkovo                34  13  7 14  55-47  46
13.FK Slovan Duslo Šaľa             34  14  3 17  49-65  45
14.FKS Nemšová                      34  13  3 18  46-59  42
15.TJ KOVO Beluša                   34  10  8 16  50-62  38
16.FC Baník Prievidza               34   7  4 23  36-75  25
17.FK Spartak Bánovce nad Bebravou  34   5  5 24  23-90  20
18.MFK Topvar Topoľčany             34   4  0 30  25-128 12

III.liga BFZ (Bratislava)

Final Table:

 1.FC Petržalka akadémia            30  25  4  1 101-18  79       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FC Rohožník                      30  24  2  4 103-18  74
 3.OFK Dunajská Lužná               30  22  3  5  78-24  69
 4.ŠK Slovan Bratislava B           30  18  7  5 109-29  61  [R]
 5.FK Rača Bratislava               30  18  3  9  59-32  57
 6.FK Slovan Most pri Bratislave    30  17  6  7  58-34  57
 7.ŠK Tomášov                       30  12  5 13  46-62  41
 8.ŠK Báhoň                         30  11  4 15  50-55  37
 9.FK Slovan Ivanka pri Dunaji      30  10  3 17  43-61  33
10.ŠK Bernolákovo                   30  10  3 17  40-74  33
11.TJ Rovinka                       30   9  3 18  41-67  30
12.Lokomotíva Devínska Nová Ves     30   8  5 17  40-53  29
13.PŠC Pezinok                      30   7  8 15  33-50  29
14.FK Vajnory                       30   6  8 16  39-111 26
15.ŠK Lozorno                       30   6  5 19  34-75  23
16.ŠK Svätý Jur                     30   2  1 27  27-138  7  [R]

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Jul 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.