Slovakia 2019/20


Fortuna liga
Slovenský Pohár
II. Liga

Fortuna liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             22  17  4  1  46-11  55  [C]  Championship Playoff
 2.MŠK Žilina                       22  13  6  3  38-17  45       Championship Playoff
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  11  5  6  31-25  38       Championship Playoff
 4.MFK Zemplín Michalovce           22   8  6  8  28-32  30 [3-2] Championship Playoff
 5.FC Spartak Trnava                22   9  3 10  25-26  30 [2-3] Championship Playoff
 6.MFK Ružomberok                   22   6 10  6  25-27  28       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Trenčín                       22   7  6  9  39-35  27       Relegation Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            22   6  8  8  22-28  26       Relegation Playoff
 9.FK Senica                        22   6  6 10  24-33  24       Relegation Playoff
10.ŠKF Sereď                        22   5  7 10  23-34  22       Relegation Playoff
11.FC Nitra                         22   5  4 13  17-31  19       Relegation Playoff
12.FK Pohronie Žiar n.H.Dolná Ždaňa 22   3  7 12  19-38  16  [P]  Relegation Playoff

Round 1
[Jul 20]
Michalovce      0-3 Žilina 
  [Demiri 20, Bernát 20, Králik 45. Att: 1523]      
Senica          3-1 Trenčín    
  [Moses 68, 81, Castañeda Vélez 90pen - Depetris 45. Att: 983]    
Pohronie        1-3 Slovan 
  [Abrahám 65 - Čavrić 8, Šporar 53pen, 85. Att: 2602]          
[Jul 21]
Ružomberok      1-0 Nitra   
  [Takáč 90. Att: 1530]         
Trnava          2-0 Sereď 
  [Halilović 19, Mitrea 59pen. Att: 3918]           
Z. Moravce      1-2 D. Streda   
  [Duga 21 - Kalmár 69, 89. Att: 3217]     

Round 2
[Jul 27]
Nitra           0-1 Z. Moravce
  [Bilovský 40og. Att: 714] 
Trenčín         1-1 Ružomberok      [in Žilina]  
  [Julien 9 - Gerec 22. Att: 473] 
Sereď           2-1 Senica          [in Myjava] 
  [Ba 58, Pankarićan 87 - Castañeda Vélez 60pen. Att: 425] 
Slovan          3-0 Michalovce
  [Abena 1, Daniel 21, Moha 70. Att: 5580] 
[Jul 28]
Žilina          4-2 Trnava
  [Vallo 16, Králik 40, Balaj 69, Bernát 77 - Mitrea 53, 88pen. Att: 3254] 
D. Streda       5-1 Pohronie
  [K. Vida 4, 75, Kalmár 30, Taiwo 54, Ramirez 88 - Mazan 56pen. Att: 7396]  

Round 3
[Aug 3]
Senica          0-3 Slovan
  [Nono 5, Ratao 33, Čavrić 66. Att: 1768]
Ružomberok      0-1 Pohronie
  [Qose 78og. Att: 1353]
Z. Moravce      1-0 Michalovce
  [Ďubek 7. Att: 1463]
Žilina          2-1 Trenčín
  [Sluka 8, Tomič 74 - Zubairu 59. Att: 3037]
[Aug 4]
Trnava          2-0 Nitra
  [Mesík 3, Sobczyk 87. Att: 3281]
Sereď           3-1 D. Streda       [in Myjava] 
  [Ventúra 69pen, Hučko 74, Špehar 76 - Kalmár 84pen. Att: 658]

Round 4
[Aug 10]
Trenčín         2-1 D. Streda       [in Žilina]
  [Zubairu 54, Čataković 90+2 - K. Vida 19. Att: 663]
Ružomberok      2-3 Žilina
  [Takáč 54, Kostadinov 58 - Sluka 3, Bernát 27, Boženík 40. Att: 1654]
Slovan          4-0 Z. Moravce
  [Holman 35, Sukhotsky 48, Nono 65, Strelec 85pen. Att: 4520]
Michalovce      3-0 Senica
  [Trusa 9, Carrillo 27, Žofčák 42. Att: 1621]
Nitra           3-2 Sereď
  [Chobot 30, Ristovski 49, 67pen - Špehar 75, Jureškin 78. Att: 874]
[Aug 11]
Pohronie        2-2 Trnava
  [Pellegrini 73, Abrahám 90+2 - Tavares 43, Oršula 71. Att: 2602]

Round 5
[Aug 17]
Trnava          1-2 Trenčín
  [Sobczyk 24 - Comvalius 35, Mitrea 72og. Att: 3483]
Senica          2-2 Ružomberok
  [Castañeda Vélez 19, 31 - Twardzik 45pen, Novotný 65. Att: 514]
Z. Moravce      0-0 Pohronie
  [Att: 2320]
Žilina          3-0 Nitra
  [Bernát 17, 36, D. Ďuriš 83. Att: 2661]
Sereď           0-4 Slovan          [in Myjava]
  [Bajrić 25, Sukhotsky 42, Šporar 65, Ratao 90+2. Att: 694]
[Aug 18]
D. Streda       1-1 Michalovce
  [Taiwo 75 - Modibo 8. Att: 7467]

Round 6
[Aug 23]
Senica          1-3 Z. Moravce
  [Didiba 25 - Ďubek 17pen, 68, Jarović 71. Att: 715]
[Aug 24]
Pohronie        0-4 Trenčín
  [Roguljić 5, Bukari 41, Čataković 68, van Kessel 85. Att: 2149]
Michalovce      1-1 Sereď
  [Vojtko 17 - Cleber 9. Att: 1478]
Ružomberok      0-1 Trnava
  [Mitrea 40pen. Att: 1982]
[Aug 25]
Slovan          1-1 Žilina
  [Ratao 37 - Káčer 79pen. Att: 7850]
Nitra           1-2 D. Streda
  [Ristovski 38 - Koštrna 39, Fábry 56. Att: 2155]

Round 7
[Aug 31]
Trnava          2-1 Michalovce
  [Mitrea 60pen, Halilović 76 - Trusa 30. Att: 3228]
Žilina          5-0 Senica
  [Boženík 24, D. Ďuriš 48, Káčer 61, 74, Králik 85. Att: 2522]
Sereď           3-3 Pohronie        [in Myjava]
  [Iván 8, Nosko 58og, Hučko 60 - Zachara 14, Abrahám 19, Jacko 90+2. Att: 420]
Z. Moravce      4-2 Ružomberok
  [Brašeň 13, Sloboda 34, Švec 43, Ďubek 55 - Twardzik 66pen, Gerec 76. Att: 1970]
[Sep 1]
Trenčín         2-2 Nitra           [in Žilina]
  [Koolwijk 19, Čataković 31 - Chobot 52, Ristovski 57. Att: 415]
D. Streda       5-2 Slovan
  [Davis 36pen, K. Vida 45, Ramirez 52, 75, Fábry 68 - Šporar 18pen, Abena 54. Att: 11679]

Round 8
[Sep 14]
Pohronie        0-3 Nitra
  [Šefčík 12, Vrábel 30, Ristovski 66. Att: 1510]
Michalovce      2-1 Trenčín
  [Modibo 15, Turik 32 - van Kessel 61. Att: 1419]
Z. Moravce      0-0 Žilina
  [Att: 2380]
Ružomberok      1-1 Sereď
  [Qose 28 - Morong 75. Att: 1248]
Senica          0-1 D. Streda
  [K. Vida 53. Att: 823]
[Sep 15]
Slovan          2-0 Trnava
  [Šporar 20, Dražić 90+2. Att: 14933]

Round 9
[Sep 18]
Trnava          0-0 Senica          
  [Att: 1809]
[Sep 21]
D. Streda       0-1 Ružomberok      
  [Mojžiš 44. Att: 8389]
Nitra           0-2 Michalovce      
  [Soler Pino 61, Modibo 90. Att: 650]
Žilina          2-1 Pohronie        
  [Kaša 4, Boženík 55 - Klec 78. Att: 2218]
Sereď           0-0 Z. Moravce      [in Myjava]
  [Att: 212]
[Sep 22]
Trenčín         2-4 Slovan          [in Žilina]
  [Roguljić 37, van Kessel 46 - Šporar 25, 74, Strelec 29, 56. Att: 965]

Round 10
[Sep 28]
Sereď           1-1 Trenčín         
Senica          1-0 Pohronie        
Michalovce      0-1 Ružomberok      
Slovan          5-0 Nitra           
[Sep 29]
D. Streda       1-0 Žilina          
Z. Moravce      1-3 Trnava          

Round 11
[Oct 5]
Trnava          1-2 D. Streda       
Nitra           1-4 Senica          
Pohronie        2-2 Michalovce      
Žilina          1-0 Sereď           
[Oct 6]
Trenčín         2-2 Z. Moravce      [in Žilina]
Ružomberok      1-1 Slovan          

Round 12
[Oct 19]
Nitra           1-2 Ružomberok      
Žilina          1-1 Michalovce      
Sereď           2-1 Trnava          [in Myjava]
Slovan          2-1 Pohronie        
[Oct 20]
Trenčín         2-3 Senica          [in Žilina]
D. Streda       2-1 Z. Moravce      

Round 13
[Oct 26]
Ružomberok      2-2 Trenčín         
Pohronie        0-2 D. Streda       
Senica          0-1 Sereď           
Z. Moravce      1-0 Nitra           
[Oct 27]
Michalovce      0-1 Slovan          
Trnava          0-1 Žilina          

Round 14
[Nov 2]
Nitra           1-0 Trnava          
Pohronie        1-2 Ružomberok      
D. Streda       0-0 Sereď           
Slovan          2-0 Senica          
Michalovce      2-2 Z. Moravce      
[Nov 3]
Trenčín         3-0 Žilina          [in Žilina]

Round 15
[Nov 9]
Žilina          1-2 Ružomberok      
Senica          4-0 Michalovce      
D. Streda       3-1 Trenčín         
Trnava          3-2 Pohronie        
Sereď           0-1 Nitra           
[Nov 10]
Z. Moravce      0-1 Slovan          

Round 16 [Nov 23]
Pohronie        1-1 Z. Moravce      
Michalovce      5-0 D. Streda       
Nitra           0-0 Žilina          
Trenčín         1-0 Trnava          [in Žilina]
Ružomberok      2-2 Senica          
Slovan          2-0 Sereď           

Round 17
[Nov 29]
Trnava          2-0 Ružomberok      
[Nov 30]
D. Streda       1-0 Nitra           
Trenčín         0-1 Pohronie        [in Žilina]
Z. Moravce      0-0 Senica          
Sereď           0-2 Michalovce      [in Myjava]
[Dec 1]
Žilina          0-0 Slovan          

Round 18
[Dec 7]
Pohronie        2-1 Sereď           
Ružomberok      0-0 Z. Moravce      
Nitra           1-1 Trenčín         
Michalovce      2-0 Trnava          
Slovan          2-0 D. Streda       
[Dec 8]
Senica          1-2 Žilina          

Round 19
[Feb 15]
Trenčín         8-1 Michalovce      [in Žilina]
Nitra           0-0 Pohronie        
Sereď           2-2 Ružomberok      [in Zlaté Moravce]
[Feb 16]
Žilina          3-0 Z. Moravce      
D. Streda       0-0 Senica          
Trnava          0-0 Slovan          

Round 20
[Feb 22]
Pohronie        0-1 Žilina          
Ružomberok      0-0 D. Streda       
Michalovce      1-0 Nitra           
Slovan          2-0 Trenčín         
Z. Moravce      1-3 Sereď           
[Feb 23]
Senica          2-0 Trnava          

Round 21 [Mar 1]
Trenčín         2-1 Sereď           [in Žilina]
Nitra           0-1 Slovan          
Pohronie        0-0 Senica          
Ružomberok      1-1 Michalovce      
Žilina          2-2 D. Streda       
Trnava          2-1 Z. Moravce      

Round 22 [Mar 7]
D. Streda       0-1 Trnava          
Senica          0-3 Nitra           
Michalovce      1-0 Pohronie        
Sereď           0-3 Žilina          [in Myjava]
Slovan          1-0 Ružomberok      
Z. Moravce      2-0 Trenčín         

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             22  17  4  1  46-11  55  [C]  Championship Playoff
 2.MŠK Žilina                       22  13  6  3  38-17  45       Championship Playoff
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  11  5  6  31-25  38       Championship Playoff
 4.MFK Zemplín Michalovce           22   8  6  8  28-32  30 [3-2] Championship Playoff
 5.FC Spartak Trnava                22   9  3 10  25-26  30 [2-3] Championship Playoff
 6.MFK Ružomberok                   22   6 10  6  25-27  28       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Trenčín                       22   7  6  9  39-35  27       Relegation Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            22   6  8  8  22-28  26       Relegation Playoff
 9.FK Senica                        22   6  6 10  24-33  24       Relegation Playoff
10.ŠKF Sereď                        22   5  7 10  23-34  22       Relegation Playoff
11.FC Nitra                         22   5  4 13  17-31  19       Relegation Playoff
12.FK Pohronie Žiar n.H.Dolná Ždaňa 22   3  7 12  19-38  16  [P]  Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             27  21  5  1  57-14  68  [C]  Champions
 2.MŠK Žilina                       27  15  6  6  48-25  51
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      27  15  5  7  42-28  50
 4.FC Spartak Trnava                27  10  5 12  30-32  35       European Playoff
 5.MFK Ružomberok                   27   7 11  9  28-33  32       European Playoff
 6.MFK Zemplín Michalovce           27   8  8 11  31-49  32       European Playoff

Round 23
[Jun 13]
Slovan          1-0 Ružomberok      
D. Streda       5-0 Michalovce      
[Jun 14]
Žilina          2-1 Trnava          

Round 24
[Jun 20]
Žilina          2-3 Slovan          
[Jun 21]
Michalovce      1-1 Ružomberok      
Trnava          0-2 D. Streda       

Round 25
[Jun 27]
Michalovce      2-2 Trnava          
[Jun 28]
Ružomberok      2-1 Žilina          
[Jul 1]
D. Streda       1-3 Slovan          

Round 26 [Jul 4]
D. Streda       2-0 Žilina          
Slovan          4-0 Michalovce      
Trnava          2-0 Ružomberok      

Round 27 [Jul 11]
Ružomberok      0-1 D. Streda       
Žilina          5-0 Michalovce      
Slovan          0-0 Trnava          

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             27  21  5  1  57-14  68  [C]  Champions
 2.MŠK Žilina                       27  15  6  6  48-25  51
 3.FK DAC 1904 Dunajská Streda      27  15  5  7  42-28  50
 4.FC Spartak Trnava                27  10  5 12  30-32  35       European Playoff
 5.MFK Ružomberok                   27   7 11  9  28-33  32       European Playoff
 6.MFK Zemplín Michalovce           27   8  8 11  31-49  32       European Playoff

European Playoff

Semifinals [Jul 14]
Ružomberok      1-0 Michalovce      
Trnava          3-0 Trenčín         

Final [Jul 17]
Trnava           -  Ružomberok      

Relegation Playoff

Final Table:

 7.AS Trenčín                       27  11  6 10  52-43  39       European Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            27   8  9 10  27-33  33
 9.ŠKF Sereď                        27   6  9 12  29-41  27
10.FK Senica                        27   6  8 13  26-40  26
11.FK Pohronie Žiar n.H.Dolná Ždaňa 27   6  8 13  25-44  26  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.FC Nitra                         27   7  4 16  23-36  25       Relegation Playoff

NB: due to the interruption of the season because of the Covid-19 pandemic and the
    subsequent shortening of the playoff stage to a single round robin, no club is
    relegated (or promoted) directly

Round 23 [Jun 13]
Trenčín         4-0 Pohronie        [in Žilina]
Z. Moravce      2-1 Nitra           
Senica          1-1 Sereď           

Round 24
[Jun 20]
Nitra           2-0 Senica          
Z. Moravce      2-3 Trenčín         
[Jun 21]
Sereď           2-2 Pohronie        [in Zlaté Moravce]

Round 25 [Jun 27]
Pohronie        1-0 Z. Moravce      
Sereď           1-0 Nitra           [in Zlaté Moravce]
Senica          1-3 Trenčín         

Round 26 [Jul 4]
Trenčín         3-2 Sereď           
Nitra           0-2 Pohronie        
Senica          0-0 Z. Moravce      

Round 27 [Jul 11]
Trenčín         0-3 Nitra           
Pohronie        1-0 Senica          
Z. Moravce      1-0 Sereď           

Final Table:

 7.AS Trenčín                       27  11  6 10  52-43  39       European Playoff
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            27   8  9 10  27-33  33
 9.ŠKF Sereď                        27   6  9 12  29-41  27
10.FK Senica                        27   6  8 13  26-40  26
11.FK Pohronie Žiar n.H.Dolná Ždaňa 27   6  8 13  25-44  26  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.FC Nitra                         27   7  4 16  23-36  25       Relegation Playoff

NB: due to the interruption of the season because of the Covid-19 pandemic and the
    subsequent shortening of the playoff stage to a single round robin, no club is
    relegated (or promoted) directly

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 14]
Dubnica         0-0 Nitra           

Second Leg [Jul 17]
Nitra            -  Dubnica         


Slovenský Pohár

Round 3 [no extra time after draws]
[Sep 4]
ŠK Vegum Dolné Vestenice                0-6 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble
ŠK Prameň Kováčová                      0-3 Slavoj Trebišov
[Sep 10]
TJ Veľké Lovce                          0-7 FC Nitra
MŠK Fomat Martin                        0-2 MFK Ružomberok
PŠC Pezinok                             0-6 FK Senica
FK Predmier                             1-2 MFK Tatran Liptovský Mikuláš
Slávia TU Košice                        1-1 MFK Zemplín Michalovce                  [4-3 pen]
FK Šalková                              1-5 AS Trenčín
[Sep 11]
OFK Dunajská Lužná                      7-0 Lokomotíva Devínska Nová Ves
TJ Družstevník Bešeňov                  2-0 FK Slovan Levice
FK Kolárovo                             0-0 FK Marcelová                            [4-5 pen]
TJ Družstevník Jacovce                  2-0 MFK Alekšince
TJ Družstevník Radimov                  1-0 TJ Slavoj Boleráz
TJ Tatran Krásno nad Kysucou            0-4 FC Spartak Trnava
TJ Spartak Vysoká nad Kysucou           0-0 MŠK Púchov                              [9-8 pen]
ŠK Belá                                0-10 ŠKF Sereď
OFK Agrifop Stakčín                     2-5 MŠK Spartak Medzilaborce
MFK Vranov nad Topľou                   1-1 Partizán Bardejov BŠK                   [4-5 pen]
FK Kechnec                              1-1 TJ Mladosť Kalša                        [1-3 pen]
MŠK Spišské Podhradie                   1-0 FK Železiarne Podbrezová
OŠFK Šarišské Michaľany                 0-2 FC Košice                               
1. FC Tatran Prešov                     0-2 FK Poprad
FK Strečno                             1-10 MFK Dukla Banská Bystrica
FC Pata                                 1-2 FC Petržalka
FK Bestrent Horná Krupá                 2-4 MFK Skalica
[Sep 17]
FTC Fiľakovo                            0-0 FK DAC 1904 Dunajská Streda             [5-6 pen]
[Sep 18]
OŠK Trenčianske Stankovce               0-2 AFC Nové Mesto nad Váhom
MŠK Novohrad Lučenec                    0-1 KFC Komárno
MFK Stará Ľubovňa                       2-3 MŠK Žilina
[Sep 24]
FK Rakytovce                            1-5 FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 
[Sep 25]
TJ Partizán Domaniža                    3-6 OFK Malženice
[Oct 12]
TJ Družstevník Oravská Poruba           0-7 ŠK Slovan Bratislava 

Round 4 [no extra time after draws]
[Sep 24]
KFC Komárno                             0-2 FC Nitra
TJ Družstevník Jacovce                  0-8 FC Spartak Trnava
[Sep 25]
OFK Dunajská Lužná                      0-3 FC Petržalka
FC Košice                               2-2 AS Trenčín                              [1-4 pen]
Slavoj Trebišov                         1-2 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble
MŠK Spartak Medzilaborce                1-2 MFK Dukla Banská Bystrica
TJ Družstevník Bešeňov                  1-7 MFK Tatran Liptovský Mikuláš
TJ Spartak Vysoká nad Kysucou           0-4 ŠKF Sereď
TJ Mladosť Kalša                        2-6 MFK Ružomberok
MŠK Spišské Podhradie                   0-3 FK Poprad
AFC Nové Mesto nad Váhom                0-4 MŠK Žilina
FK Marcelová                            0-3 MFK Skalica
TJ Družstevník Radimov                  0-2 FK DAC 1904 Dunajská Streda             
[Oct 2]
OFK Malženice                           0-0 FK Senica                               [1-4 pen]
[Oct 9]
Slávia TU Košice                        0-3 FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 
[Nov 16]
Partizán Bardejov BŠK                   2-5 ŠK Slovan Bratislava futbal

1/8 Finals [no extra time after draws]
[Oct 30]
AS Trenčín                              4-0 MFK Skalica
ŠKF Sereď                               3-0 FC Petržalka
FK Poprad                               3-0 MFK Dukla Banská Bystrica
FC Nitra                                3-2 MFK Tatran Liptovský Mikuláš
FK Senica                               1-1 MFK Ružomberok                          [3-4 pen]
FK DAC 1904 Dunajská Streda             0-0 FC Spartak Trnava                       [4-3 pen]
[Nov 14]
FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 0-1 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble
[Dec 4]
ŠK Slovan Bratislava                    2-0 MŠK Žilina

Quarterfinals [Mar 4] [no extra time after draws]
ŠKF Sereď                               0-2 MFK Ružomberok
AS Trenčín                              2-2 ŠK Slovan Bratislava                    [5-6 pen]
FC Nitra                                1-1 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble            [4-5 pen]
FK DAC 1904 Dunajská Streda             2-0 FK Poprad

Semifinals

First Legs
[Jun 16]
ŠK Slovan Bratislava                    4-1 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble            
[Jun 17]
FK DAC 1904 Dunajská Streda             1-1 MFK Ružomberok                          

Second Legs
[Jun 23]
FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble            0-2 ŠK Slovan Bratislava                    
[Jun 24]
MFK Ružomberok                          3-0 FK DAC 1904 Dunajská Streda             

Final [Jul 8, Tehelné pole, Bratislava]
ŠK Slovan Bratislava                    1-0 MFK Ružomberok                          


II. Liga

Table at abandonment:

 1.MFK Dukla Banská Bystrica        18  13  2  3  41-20  41       Promotion Group
 2.FK Dubnica nad Váhom             18  12  2  4  39-24  38       Promotion Group
 3.MFK Skalica                      18  11  2  5  33-19  35       Promotion Group
 4.FK Poprad                        17  10  1  6  26-16  31       Promotion Group
 5.MŠK Žilina B                     18  10  1  7  38-29  31       Promotion Group
 6.FK Železiarne Podbrezová         18   9  1  8  26-26  28  [R]  Promotion Group
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     18   8  2  8  28-30  26
 8.MŠK Púchov                       18   7  3  8  22-24  24  [P]
 9.MFK Ružomberok B                 18   7  1 10  23-36  22  [P]
10.FC Košice                        17   5  6  6  22-18  21
11.Partizán Bardejov BŠK            18   6  3  9  19-23  21
12.FC ŠTK 1914 Šamorín              18   6  3  9  24-31  21
13.KFC Komárno                      18   5  5  8  19-28  20
14.FC Petržalka                     18   5  2 11  24-34  17
15.ŠK Slovan Bratislava B           18   5  2 11  16-31  17
16.Savoj Trebišov                   18   3  6  9  23-34  15

Round 1
[Jul 19]
B. Bystrica      3-4 Žilina B
Podbrezová       2-1 FC Košice
[Jul 20]
L. Mikuláš       0-2 Ružomberok B
Komárno          2-0 Šamorín
Dubnica          1-0 Bardejov
Skalica          1-0 Púchov
Poprad           1-0 Slovan B
[Jul 21]
Petržalka        5-3 Trebišov

Round 2
[Jul 26]
FC Košice        2-2 Trebišov
B. Bystrica      5-0 Šamorín
Podbrezová       0-3 Poprad
[Jul 27]
Púchov           1-2 L. Mikuláš
Bardejov         1-2 Petržalka
[Jul 28]
Žilina B         2-4 Dubnica
Slovan B         4-0 Skalica
Ružomberok B     4-1 Komárno

Round 3
[Aug 2]
B. Bystrica      3-2 Ružomberok B
[Aug 3]
Bardejov         1-1 Trebišov
Dubnica          4-1 Šamorín
Komárno          2-2 Púchov
L. Mikuláš       2-0 Slovan B
Poprad           3-2 FC Košice
Skalica          3-1 Podbrezová
[Aug 4]
Petržalka        3-1 Žilina B

Round 4
[Aug 9]
Podbrezová       4-0 L. Mikuláš
[Aug 10]
FC Košice        1-2 Bardejov
Poprad           1-2 Skalica
[Aug 11]
Ružomberok B     2-4 Dubnica
Šamorín          2-1 Petržalka
Žilina B         3-2 Trebišov
Slovan B         0-1 Komárno
[Aug 28]
Púchov           1-2 B. Bystrica

Round 5
[Aug 16]
Bardejov         1-2 Žilina B
[Aug 17]
L. Mikuláš       0-2 Poprad
Komárno          1-0 Podbrezová
Dubnica          1-0 Púchov
B. Bystrica      3-0 Slovan B
Skalica          1-0 FC Košice
[Aug 19]
Petržalka        1-3 Ružomberok B
Trebišov         0-0 Šamorín

Round 6
[Aug 23]
Podbrezová       0-2 B. Bystrica
[Aug 24]
Slovan B         0-2 Dubnica
Púchov           1-1 Petržalka
FC Košice        1-0 Žilina B
Skalica          1-1 L. Mikuláš
Poprad           2-0 Komárno
[Aug 25]
Šamorín          2-2 Bardejov
Ružomberok B     2-1 Trebišov

Round 7
[Aug 30]
Bardejov         2-0 Ružomberok B
[Aug 31]
L. Mikuláš       1-0 FC Košice
Komárno          1-1 Skalica
Dubnica          3-1 Podbrezová
B. Bystrica      2-0 Poprad
[Sep 1]
Žilina B         3-1 Šamorín
Petržalka        3-0 Slovan B
Trebišov         0-1 Púchov

Round 8
[Sep 6]
Podbrezová       2-0 Petržalka
[Sep 7]
Ružomberok B     1-4 Žilina B
Púchov           3-0 Bardejov
FC Košice        1-1 Šamorín
L. Mikuláš       4-1 Komárno
Poprad           3-2 Dubnica
Skalica          3-1 B. Bystrica
[Sep 8]
Slovan B         2-1 Trebišov

Round 9
[Sep 14]
Dubnica          2-1 Skalica
Podbrezová       3-0 Trebišov
B. Bystrica      2-1 L. Mikuláš
Bardejov         2-0 Slovan B
Komárno          0-0 FC Košice
[Sep 15]
Žilina B         1-2 Púchov
Petržalka        1-3 Poprad
Šamorín          0-1 Ružomberok B

Round 10
[Sep 20]
FC Košice        5-0 Ružomberok B
Poprad           2-0 Trebišov
Podbrezová       2-1 Bardejov
Skalica          2-0 Petržalka
[Sep 21]
Púchov           5-3 Šamorín
Slovan B         2-5 Žilina B
L. Mikuláš       1-3 Dubnica
Komárno          1-3 B. Bystrica

Round 11
[Sep 27]
Dubnica          4-1 Komárno          
[Sep 28]
B. Bystrica      3-1 FC Košice        
Bardejov         1-0 Poprad           
[Sep 29]
Petržalka        4-3 L. Mikuláš       
Žilina B         4-1 Podbrezová       
Šamorín          3-0 Slovan B         
Ružomberok B     2-0 Púchov           
Trebišov         1-4 Skalica          

Round 12
[Oct 4]
Podbrezová       1-0 Šamorín          
[Oct 5]
FC Košice        0-0 Púchov           
Slovan B         0-0 Ružomberok B     
Poprad           0-1 Žilina B         
L. Mikuláš       1-1 Trebišov         
Komárno          0-0 Petržalka        
B. Bystrica      3-3 Dubnica          
Skalica          3-0 Bardejov         

Round 13
[Oct 12]
Dubnica          0-1 FC Košice        
Bardejov         1-3 L. Mikuláš       
Žilina B         4-2 Skalica          
Slovan B         2-0 Púchov           
[Oct 13]
Petržalka        0-2 B. Bystrica      
Šamorín          0-1 Poprad           
Trebišov         3-1 Komárno          
[Nov 24]
Ružomberok B     2-0 Podbrezová       

Round 14
[Oct 18]
Poprad           2-0 Ružomberok B     
Podbrezová       5-2 Púchov           
Skalica          3-0 Šamorín          
[Oct 19]
FC Košice        3-0 Slovan B         
L. Mikuláš       2-1 Žilina B         
Komárno          1-0 Bardejov         
B. Bystrica      4-0 Trebišov         
Dubnica          3-2 Petržalka        

Round 15
[Oct 26]
Bardejov         0-0 B. Bystrica      
Púchov           2-1 Poprad           
Slovan B         2-0 Podbrezová       
[Oct 27]
Petržalka        1-2 FC Košice        
Žilina B         1-1 Komárno          
Šamorín          3-0 L. Mikuláš       
Ružomberok B     0-3 Skalica          
Trebišov         1-1 Dubnica          

Halfway Table:

 1.MFK Dukla Banská Bystrica        15  11  2  2  38-16  35
-----------------------------------------------------------
 2.FK Dubnica nad Váhom             15  11  2  2  37-19  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.MFK Skalica                      15  10  2  3  30-16  32
 4.FK Poprad                        15  10  0  5  24-13  30
 5.MŠK Žilina B                     15   9  1  5  36-26  28
 6.MFK Ružomberok B                 15   7  1  7  21-26  22  [P]
 7.FK Železiarne Podbrezová         15   7  0  8  22-24  21  [R]
 8.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     15   6  2  7  21-26  20
 9.FC Košice                        15   5  4  6  20-16  19  [P]
10.MŠK Púchov                       15   5  3  7  20-23  18  [P]
11.FC Petržalka                     15   5  2  8  24-28  17
12.KFC Komárno                      15   4  5  6  14-24  17
-----------------------------------------------------------
13.Partizán Bardejov                15   4  3  8  14-21  15
14.ŠK Slovan Bratislava B           15   4  1 10  12-26  13  [P]
15.FC ŠTK 1914 Šamorín              15   3  3  9  16-29  12
16.Savoj Trebišov                   15   1  5  9  16-32   8

NB: the above table is fictitious as the last match of round 13 was played after
    round 17 had been completed

Round 16
[Nov 2]
FC Košice        1-1 Podbrezová       
Púchov           1-0 Skalica          
Bardejov         3-0 Dubnica          
[Nov 3]
Slovan B         1-1 Poprad           
Ružomberok B     2-5 L. Mikuláš       
Šamorín          3-1 Komárno          
Žilina B         1-2 B. Bystrica      
Trebišov         4-0 Petržalka        

Round 17
[Nov 8]
Komárno          4-0 Ružomberok B     
[Nov 9]
Dubnica          1-0 Žilina B         
L. Mikuláš       1-0 Púchov           
Poprad           1-2 Podbrezová       
Skalica          3-1 Slovan B         
[Nov 10]
Petržalka        0-1 Bardejov         
Šamorín          3-0 B. Bystrica      
Trebišov         1-1 FC Košice        

Round 18
[Mar 6]
FC Košice        n/p Poprad           
Podbrezová       1-0 Skalica          
[Mar 7]
Púchov           1-0 Komárno          
[Mar 8]
Slovan B         2-1 L. Mikuláš       
Ružomberok B     0-1 B. Bystrica      
Šamorín          2-1 Dubnica          
Žilina B         1-0 Petržalka        
Trebišov         2-1 Bardejov         

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and only resumed by the top-6 at
    the time of abandonment, who formed a promotion group

Table at abandonment:

 1.MFK Dukla Banská Bystrica        18  13  2  3  41-20  41       Promotion Group
 2.FK Dubnica nad Váhom             18  12  2  4  39-24  38       Promotion Group
 3.MFK Skalica                      18  11  2  5  33-19  35       Promotion Group
 4.FK Poprad                        17  10  1  6  26-16  31       Promotion Group
 5.MŠK Žilina B                     18  10  1  7  38-29  31       Promotion Group
 6.FK Železiarne Podbrezová         18   9  1  8  26-26  28  [R]  Promotion Group
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     18   8  2  8  28-30  26
 8.MŠK Púchov                       18   7  3  8  22-24  24  [P]
 9.MFK Ružomberok B                 18   7  1 10  23-36  22  [P]
10.FC Košice                        17   5  6  6  22-18  21  [P]
11.Partizán Bardejov BŠK            18   6  3  9  19-23  21
12.FC ŠTK 1914 Šamorín              18   6  3  9  24-31  21
13.KFC Komárno                      18   5  5  8  19-28  20
14.FC Petržalka                     18   5  2 11  24-34  17
15.ŠK Slovan Bratislava B           18   5  2 11  16-31  17  [P]
16.Savoj Trebišov                   18   3  6  9  23-34  15

Promotion Group

NB: clubs keep their halfway records as well as the results of the matches they had
    already played among each other in rounds 16-18; the winners of the group are
    not promoted directly but play off against the bottom club at the top level

Halfway Table:

 1.MFK Dukla Banská Bystrica        15  11  2  2  38-16  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FK Dubnica nad Váhom             15  11  2  2  37-19  35
 3.MFK Skalica                      15  10  2  3  30-16  32
 4.FK Poprad                        15  10  0  5  24-13  30
 5.MŠK Žilina B                     15   9  1  5  36-26  28
 7.FK Železiarne Podbrezová         15   7  0  8  22-24  21  [R]

Round 16 [Nov 3]
Žilina B         1-2 B. Bystrica      

Round 17 [Nov 9]
Dubnica          1-0 Žilina B         
Poprad           1-2 Podbrezová       

Round 18 [Mar 6]
Podbrezová       1-0 Skalica          

Table at resumption:

 1.MFK Dukla Banská Bystrica        16  12  2  2  40-17  38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FK Dubnica nad Váhom             16  12  2  2  38-19  38
 3.MFK Skalica                      16  10  2  4  30-17  32
 4.FK Poprad                        16  10  0  6  25-15  30
 5.MŠK Žilina B                     17   9  1  7  37-29  28
 6.FK Železiarne Podbrezová         17   9  0  8  25-25  27  [R]

They then played an additional single round robin among each other, with the
exception of the four matches already played in rounds 16-18

Round 1 [Jun 13]
B. Bystrica      2-2 Podbrezová       
Skalica          1-0 Poprad           
Dubnica          bye Žilina B         

Round 2 [Jun 20]
Podbrezová       1-1 Dubnica          
Poprad           0-7 B. Bystrica      
Skalica          bye Žilina B         

Round 3
[Jun 26]
Podbrezová       3-0 Žilina B         
[Jun 27]
Dubnica          2-1 Poprad           
B. Bystrica      2-0 Skalica          

Round 4
[Jul 4]
Skalica          0-0 Dubnica          
[Jul 5]
Žilina B         4-0 Poprad           
B. Bystrica      bye Podbrezová       

Round 5
[Jul 10]
Skalica          1-0 Žilina B         
[Jul 11]
Dubnica          4-1 B. Bystrica      
Poprad           bye Podbrezová       

Final Table:

 1.FK Dubnica nad Váhom             20  14  4  2  45-22  46       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.MFK Dukla Banská Bystrica        20  14  3  3  52-23  45
 3.MFK Skalica                      20  12  3  5  32-19  39
 4.FK Železiarne Podbrezová         20  10  2  8  31-28  32  [R]
 5.MŠK Žilina B                     20  10  1  9  41-33  31
 6.FK Poprad                        20  10  0 10  26-29  30

2018/19.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Miroslav Samák the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Miroslav Samák
Last updated: 15 Jul 2020

(C) Copyright Miroslav Samák and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.