Solomon Islands 2019/20


Telekom S-League

Telekom S-League

NB: all matches at Lawson Tama Stadium, Honiara

Table:

 1.Solomon Warriors FC                8   7  1  0  43- 8  22  [C]
 2.Henderson Eels FC                  8   7  0  1  34-10  21
 3.Malaita Kingz FC                   7   4  0  3  17-13  12
 4.Marist FC                          8   3  2  3  15-17  11
 5.Laugu United FC                    8   3  1  4  13-19  10  [N]
 6.KOSSA FC                           5   3  0  2  13- 8   9
 7.FC Isabel United                   7   3  0  4  19-21   9  [N]
 8.FC Guadalcanal                     8   1  0  7  10-41   3
 9.Real Kakamora FC                   7   0  0  7   5-32   0

Round 1
[Sep 14]
Real Kakamora     0-5 Malaita Kingz     
Solomon Warriors  2-2 Marist            
[Sep 15]
Henderson Eels    3-0 KOSSA             
Laugu United      3-1 Guadalcanal       
Isabel United     bye

Round 2
[Sep 21]
Isabel United     2-1 Real Kakamora     
Marist            0-2 Henderson Eels    
[Sep 22]
Malaita Kingz     1-5 Solomon Warriors  
KOSSA             2-0 Laugu United      
Guadalcanal       bye

Round 3 [midweek matches]
[Sep 18]
Isabel United     1-3 Malaita Kingz     
[Sep 25]
Henderson Eels    9-3 Guadalcanal       
[Oct 2]
Marist            4-1 Real Kakamora     
[Oct 9]
KOSSA             2-3 Solomon Warriors  
Laugu United      bye

Round 4
[Sep 28]
Solomon Warriors  5-3 Isabel United     
Henderson Eels    5-2 Malaita Kingz     
[Sep 29]
Laugu United      1-1 Marist            
Guadalcanal       1-5 KOSSA             
Real Kakamora     bye

Round 5
[Oct 5]
Marist            3-2 Guadalcanal       
Malaita Kingz     1-0 Laugu United      
[Oct 6]
Isabel United     1-6 Henderson Eels    
Real Kakamora    0-11 Solomon Warriors  
KOSSA             bye

Round 6
[Oct 12]
Henderson Eels    2-0 Real Kakamora     
Laugu United      4-0 Isabel United     
[Oct 13]
Guadalcanal       0-4 Malaita Kingz     
KOSSA             4-1 Marist            
Solomon Warriors  bye

Round 7
[Oct 19]
Isabel United     8-0 Guadalcanal       
[Oct 20]
Real Kakamora     2-5 Laugu United      
Solomon Warriors  4-0 Henderson Eels    
[tba]
Malaita Kingz      -  KOSSA             
Marist            bye

Round 8
[Oct 26]
Laugu United      0-5 Solomon Warriors  
Guadalcanal       3-1 Real Kakamora     
[Oct 27]
Marist            2-1 Malaita Kingz     
[tba]
KOSSA              -  Isabel United     
Henderson Eels    bye

Round 9
[Oct 16]
Isabel United     4-2 Marist            
[Nov 2,3]
Solomon Warriors  8-0 Guadalcanal       
Henderson Eels    7-0 Laugu United      
[tba]
Real Kakamora      -  KOSSA             
Malaita Kingz     bye

Table:

 1.Solomon Warriors FC                8   7  1  0  43- 8  22  [C]
 2.Henderson Eels FC                  8   7  0  1  34-10  21
 3.Malaita Kingz FC                   7   4  0  3  17-13  12
 4.Marist FC                          8   3  2  3  15-17  11
 5.Laugu United FC                    8   3  1  4  13-19  10  [N]
 6.KOSSA FC                           5   3  0  2  13- 8   9
 7.FC Isabel United                   7   3  0  4  19-21   9  [N]
 8.FC Guadalcanal                     8   1  0  7  10-41   3
 9.Real Kakamora FC                   7   0  0  7   5-32   0


2018.

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Nov 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.