Solomon Islands 2020/21


Telekom S-League 2020/21
Solomon Cup 2020

Telekom S-League

NB: all matches at Lawson Tama Stadium, Honiara

Table:

 1.Henderson Eels FC                 17  14  2  1  83-11  44
 2.Solomon Warriors FC               16  12  1  3  48-18  37  [C]
 3.Central Coast FC                  17   9  4  4  27-13  31  [N]  [*]
 4.Honiara City FC                   18   7  8  3  32-24  29  [N]
 5.Laugu United FC                   18   8  3  7  27-34  27
 6.FC Isabel United                  17   7  4  6  42-33  25
 7.Real Kakamora FC                  17   6  2  9  31-41  20
 8.Marist FC                         17   5  4  8  31-32  19
 9.Southern United                   17   6  0 11  29-48  18  [N]
10.KOSSA FC                          17   4  4  9  29-51  16
11.Malaita Kingz FC                  17   0  0 17  15-89   0

[*] new entrants CY Strikers (Honiara league winners 2019) changed name to Central Coast FC
NB: FC Guadalcanal declined to enter this season

Round 1
[Aug 8]
KOSSA                 3-2 Southern United   
Henderson Eels        5-1 Isabel United     
[Aug 9]
Malaita Kingz         0-1 Central Coast     
Real Kakamora         0-5 Laugu United      
[Aug 12]
Marist                1-1 Honiara City      
Solomon Warriors      bye

Round 2
[Aug 15]
Laugu United          0-7 Henderson Eels    
Central Coast         2-2 Real Kakamora     
[Aug 16]
Southern United       3-2 Malaita Kingz     
Honiara City          2-2 KOSSA             
[Aug 19]
Solomon Warriors      1-0 Marist            
Isabel United         bye

Round 3
[Aug 22]
KOSSA                 2-2 Solomon Warriors  
Malaita Kingz         1-5 Honiara City      
[Aug 23]
Real Kakamora         4-2 Southern United   
Henderson Eels        1-0 Central Coast     
[Aug 26]
Isabel United         2-3 Laugu United      
Marist                bye

Round 4
[Aug 29]
Central Coast         2-0 Isabel United     
Southern United      0-10 Henderson Eels    
[Aug 30]
Honiara City          0-0 Real Kakamora     
Solomon Warriors      3-0 Malaita Kingz     
[Sep 2]
Marist                3-0 KOSSA             
Laugu United          bye

Round 5
[Sep 5]
Malaita Kingz         2-3 Marist            
Real Kakamora         2-3 Solomon Warriors  
[Sep 6]
Henderson Eels        2-3 Honiara City      
Isabel United         5-1 Southern United   
[Sep 9]
Laugu United          0-0 Central Coast     
KOSSA                 bye

Round 6
[Sep 12]
Southern United       1-2 Laugu United      
Honiara City          0-2 Isabel United     
[Sep 13]
Solomon Warriors      1-2 Henderson Eels    
Marist                1-2 Real Kakamora     
[Sep 16]
KOSSA                 6-2 Malaita Kingz     
Central Coast         bye

Round 7
[Sep 19]
Real Kakamora         1-2 KOSSA             
Henderson Eels        2-0 Marist            
[Sep 20]
Isabel United         0-1 Solomon Warriors  
Laugu United          3-1 Honiara City      
[Sep 23]
Central Coast         4-1 Southern United   
Malaita Kingz         bye

Round 8
[Sep 26]
Honiara City          0-0 Central Coast     
Solomon Warriors      0-2 Laugu United      
[Sep 27]
Marist                1-1 Isabel United     
KOSSA                 1-4 Henderson Eels    
[Sep 30]
Malaita Kingz         2-4 Real Kakamora     
Southern United       bye

Round 9
[Oct 3]
Henderson Eels       15-0 Malaita Kingz     
Isabel United         3-1 KOSSA             
[Oct 4]
Laugu United          3-0 Marist            
Central Coast         0-2 Solomon Warriors  
[Oct 7]
Southern United       1-3 Honiara City      
Real Kakamora         bye

Round 10
[Oct 10]
Solomon Warriors      0-1 Southern United   
Marist                0-1 Central Coast     
[Oct 11]
KOSSA                 1-1 Laugu United      
Malaita Kingz         1-2 Isabel United     
[Oct 14]
Real Kakamora         0-4 Henderson Eels    
Honiara City          bye

Round 11
[Oct 17]
Isabel United         2-1 Real Kakamora     
Laugu United          1-0 Malaita Kingz     
[Oct 18]
Central Coast         1-0 KOSSA             
Southern United       2-1 Marist            
[Oct 21]
Honiara City          1-4 Solomon Warriors  
Henderson Eels        bye

Halfway Table:

 1.Henderson Eels FC                 10   9  0  1  52- 6  27
 2.Laugu United FC                   10   7  2  1  20-12  23
 3.Solomon Warriors FC               10   6  1  3  17-10  19  [C]
 4.Central Coast FC                  10   5  3  2  11- 6  18  [N]  [*]
 5.FC Isabel United                  10   5  1  4  18-16  16
 6.Honiara City FC                   10   3  4  3  16-16  13  [N]
 7.KOSSA FC                          10   3  3  4  18-21  12
 8.Real Kakamora FC                  10   3  2  5  16-23  11
 9.Southern United                   10   3  0  7  14-34   9  [N]
10.Marist FC                         10   2  2  6  10-15   8
11.Malaita Kingz FC                  10   0  0 10  10-43   0

[*] new entrants CY Strikers (Honiara league winners 2019) changed name to Central Coast FC
NB: FC Guadalcanal declined to enter this season

Round 12
[Nov 7]
Honiara City          0-0 Marist            
Southern United       4-1 KOSSA             
[Nov 8]
Central Coast         4-0 Malaita Kingz     
Laugu United          1-2 Real Kakamora     
[Nov 11]
Isabel United         0-1 Henderson Eels    
Solomon Warriors      bye

Round 13
[Nov 14]
Real Kakamora         0-2 Central Coast     
Henderson Eels        3-1 Laugu United      
[Nov 15]
Malaita Kingz         0-6 Southern United   
KOSSA                 1-1 Honiara City      
[Nov 18]
Marist                3-5 Solomon Warriors  
Isabel United         bye

Round 14
[Nov 21]
Laugu United          2-2 Isabel United     
Solomon Warriors      7-0 KOSSA             
Honiara City          4-1 Malaita Kingz     
[Nov 22]
Southern United       2-1 Real Kakamora     
Central Coast         1-1 Henderson Eels    
Marist                bye

NB: round 15 played at end of season

Round 16
[Jan 23]
Marist                4-1 Malaita Kingz         
Solomon Warriors      6-2 Real Kakamora         
[Jan 24]
Honiara City          1-1 Henderson Eels        
Southern United       1-3 Isabel United         
[Feb 24]
Central Coast         3-1 Laugu United          
KOSSA                 bye

Round 17
[Feb 6]
Laugu United          1-0 Southern United       
Isabel United         3-3 Honiara City          
[Feb 10]
Malaita Kingz         1-7 KOSSA                 
[Mar 3]
Real Kakamora         2-4 Marist                
[Mar 21]
Henderson Eels         -  Solomon Warriors      
Central Coast         bye

Round 18
[Feb 13]
KOSSA                 1-2 Real Kakamora         
Marist                1-4 Henderson Eels        
[Feb 14]
Solomon Warriors      6-3 Isabel United         
Honiara City          2-0 Laugu United          
[Feb 17]
Southern United       1-5 Central Coast         
Malaita Kingz         bye

Round 19
[Feb 20]
Central Coast         1-2 Honiara City          
Laugu United          0-5 Solomon Warriors      
[Feb 21]
Isabel United         4-4 Marist                
Henderson Eels        6-1 KOSSA                 
[Feb 24]
Real Kakamora         6-2 Malaita Kingz         
Southern United       bye

Round 20
[Feb 27]
Malaita Kingz        0-15 Henderson Eels        
KOSSA                 0-9 Isabel United         
[Feb 28]
Marist                5-1 Laugu United          
Solomon Warriors      2-0 Central Coast         
[Mar 3]
Honiara City          3-1 Southern United       
Real Kakamora         bye

Round 21
[Mar 6]
Southern United        -  Solomon Warriors      
Central Coast          -  Marist                
[Mar 7]
Laugu United           -  KOSSA                 
Isabel United          -  Malaita Kingz         
[Mar 10]
Henderson Eels         -  Real Kakamora         
Honiara City          bye

Round 22
[Mar 13]
Real Kakamora          -  Isabel United         
Malaita Kingz          -  Laugu United          
[Mar 14]
KOSSA                  -  Central Coast         
Marist                 -  Southern United       
[Mar 17]
Solomon Warriors       -  Honiara City          
Henderson Eels        bye

Round 15
[Mar 10]
Henderson Eels         -  Southern United       
[Mar 17]
Malaita Kingz          -  Solomon Warriors      
[Mar 20]
Isabel United          -  Central Coast         
Real Kakamora          -  Honiara City          
[Mar 21]
KOSSA                  -  Marist                
Laugu United          bye 

Table:

 1.Henderson Eels FC                 17  14  2  1  83-11  44
 2.Solomon Warriors FC               16  12  1  3  48-18  37  [C]
 3.Central Coast FC                  17   9  4  4  27-13  31  [N]  [*]
 4.Honiara City FC                   18   7  8  3  32-24  29  [N]
 5.Laugu United FC                   18   8  3  7  27-34  27
 6.FC Isabel United                  17   7  4  6  42-33  25
 7.Real Kakamora FC                  17   6  2  9  31-41  20
 8.Marist FC                         17   5  4  8  31-32  19
 9.Southern United                   17   6  0 11  29-48  18  [N]
10.KOSSA FC                          17   4  4  9  29-51  16
11.Malaita Kingz FC                  17   0  0 17  15-89   0

[*] new entrants CY Strikers (Honiara league winners 2019) changed name to Central Coast FC
NB: FC Guadalcanal declined to enter this season


Solomon Cup 2020

Group Stage

Group A
[Nov 28]
Western Tomoko        4-4 Guadalcanal Hornets 
Lauru Kuvojo          1-5 Malaita Eagles      
[Nov 30]
Guadalcanal Hornets   0-2 Malaita Eagles      
Western Tomoko        5-4 Temotu Arrows       
[Dec 2]
Temotu Arrows         3-0 Lauru Kuvojo        
Malaita Eagles        0-0 Western Tomoko      
[Dec 4]
Malaita Eagles        3-0 Temotu Arrows       
Guadalcanal Hornets   5-1 Lauru Kuvojo        
[Dec 6]
Lauru Kuvojo          0-1 Western Tomoko      
Temotu Arrows         1-7 Guadalcanal Hornets 

Final Table:

 1.Malaita Eagles                     4   3  1  0  10- 1  10  Qualified
 2.Western Tomoko                     4   2  2  0  10- 8   8  Qualified
 3.Guadalcanal Hornets                4   2  1  1  16- 8   7
 4.Temotu Arrows                      4   1  0  3   8-15   3
 5.Choiseul Kuvojo                    4   0  0  4   2-14   0

Group B
[Nov 29]
Renbel Ibis           0-5 Makira Ulawa Kakamora 
Honiara Warriors      1-3 Isabel Frigates       
[Dec 1]
Central Shields       0-7 Honiara Warriors      
Isabel Frigates       2-2 Renbel Ibis           
[Dec 3]
Makira Ulawa Kakamora 3-0 Isabel Frigates       
Renbel Ibis           1-0 Central Shields       
[Dec 5]
Isabel Frigates       5-0 Central Shields       
Makira Ulawa Kakamora 2-1 Honiara Warriors      
[Dec 7]
Honiara Warriors      2-1 Renbel Ibis           
Central Shields       3-0 Makira Ulawa Kakamora 

Final Table:

 1.Makira Ulawa Kakamora              4   3  0  1  10- 4   9  Qualified
 2.Isabel Frigates                    4   2  1  1  10- 6   7  Qualified
 3.Honiara Warriors                   4   2  0  2  11- 6   6
 4.Renbel Ibis                        4   1  1  2   4- 9   4
 5.Central Shields                    4   1  0  3   3-13   3

Semifinals [Dec 9]
Malaita Eagles        5-2 Isabel Frigates       
Makira Ulawa Kakamora 1-7 Western Tomoko        

Third Place Match [Dec 12]
Makira Ulawa Kakamora 3-2 Isabel Frigates       

Final [Dec 12]
Malaita Eagles        0-1 Western Tomoko        


2019/20.

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.