Somalia 2014/15


First Division 2014/15
General Da'ud Cup 2015
Second Division 2014
Third Division 2014

First Division 2014/15

Final Table:

 1.Heegan                   18  11  3  4  38-12  36  Champions
 2.Banaadir Sports Club     18  10  5  3  31-11  35
 3.Jeenyo United            18  10  4  4  39-19  34
 4.Dekedda                  18  10  1  7  27-18  31
 5.Elman                    18   7  8  3  25-18  29
 6.Gaadiidka                17   7  3  7  20-17  24
 7.Sahafi FC                18   6  4  8  28-24  22
 8.Horseed                  18   5  2 11  15-34  17  Playoff
---------------------------------------------------
 9.SomaliFruit              17   5  2 10  16-37  17  Playoff
10.Savaana                  18   1  2 15  16-65   5  Relegated

NB: the match between Gaadiidka and SomaliFruit in round 6 was declared null and void
    and will not be replayed as both clubs fielded ineligible players

Round 1
[Dec 19]
Horseed            2-3 Elman              
[Dec 21]
Jeenyo United      1-3 Heegan             
[Dec 22]
SomaliFruit        3-1 Dekedda            
[Dec 23]
Banaadir           1-1 Gaadiidka          
[Dec 25]
Savaana            2-3 Sahafi             

Round 2
[Dec 26]
Heegan             4-0 Horseed            
[Dec 29]
Elman              1-1 Dekedda            
[Dec 30]
Jeenyo United      4-2 Gaadiidka          
[Jan 1]
Sahafi             2-0 SomaliFruit        
[Jan 2]
Banaadir           3-0 Savaana            

Round 3
[Jan 5]
Horseed            0-1 Dekedda            
[Jan 6]
Heegan             1-0 Gaadiidka          
[Jan 8]  
Elman              0-2 Sahafi             
[Jan 9]
Jeenyo United      4-1 Savaana            
[Jan 12]  
SomaliFruit        1-2 Banaadir           

Round 4
[Jan 15]
Gaadiidka          0-1 Horseed            
[Jan 16]
Dekedda            2-1 Sahafi             
[Jan 19]
Savaana            0-4 Heegan             
[Jan 22]
Banaadir           1-1 Elman              
[Jan 23]
Jeenyo United      5-0 SomaliFruit        

Round 5
[Jan 26]
Horseed            2-1 Sahafi             
[Jan 27]
Gaadiidka          3-0 Savaana            
[Jan 29]
Dekedda            0-2 Banaadir           
[Jan 30]
SomaliFruit        1-8 Heegan             
[Feb 2]
Elman              1-1 Jeenyo United      

Round 6
[Feb 5]
Savaana            2-2 Horseed            
[Feb 6]
Sahafi             0-0 Banaadir           
[Feb 9]
Gaadiidka          3-1 SomaliFruit        [annulled as both clubs fielded ineligible
[Feb 19]                                   players; match declared void and not replayed]
Dekedda            0-1 Jeenyo United      
[Feb 20]  
Elman              1-0 Heegan             

Round 7
[Feb 22]
Horseed            0-2 Banaadir           
[Feb 23]
Savaana            1-2 SomaliFruit        
[Feb 24]
Sahafi             0-0 Jeenyo United      
[Feb 26]
Elman              0-0 Gaadiidka          
[Feb 27]
Dekedda            0-2 Heegan             

Round 8
[Mar 1]
SomaliFruit        2-0 Horseed            
[Mar 3]
Savaana            1-3 Elman              
[Mar 4]
Banaadir           0-3 Jeenyo United      
[Mar 5]
Sahafi             3-3 Heegan             
[Mar 6]    
Gaadiidka          0-1 Dekedda            

Round 9
[Mar 8]
Horseed            0-1 Jeenyo United      
[Mar 9]
SomaliFruit        0-2 Elman              
[Mar 10]
Banaadir           0-0 Heegan             
[Mar 12]
Savaana            0-4 Dekedda            
[Mar 13]
Sahafi             0-1 Gaadiidka          

Halfway Table:

 1.Heegan                    9   6  2  1  25- 6  20
 2.Jeenyo United             9   6  2  1  20- 7  20
 3.Banaadir Sports Club      9   4  4  1  11- 6  16
 4.Elman                     9   4  4  1  12- 8  16
 5.Dekedda                   9   4  1  4  10-10  13
 6.Sahafi FC                 9   3  3  3  12-10  12
 7.SomaliFruit               8   3  0  5   9-21   9
 8.Gaadiidka                 8   2  2  4   7- 8   8
 9.Horseed                   9   2  1  6   7-16   7
10.Savaana                   9   0  1  8   7-28   1

NB: the match between Gaadiidka and SomaliFruit in round 6 was declared null and void
    and will not be replayed as both clubs fielded ineligible players

Round 10
[Mar 19]
Elman              3-0 Horseed            
[Mar 20]
Heegan             2-0 Jeenyo United      
[Mar 22]
Dekedda            0-1 SomaliFruit        
[Mar 23]
Gaadiidka          2-1 Banaadir           
[Mar 24]
Sahafi             7-0 Savaana            

Round 11
[Mar 26]
Horseed            1-0 Heegan             
[Mar 27]
Dekedda            2-0 Elman              
[Mar 29]
Gaadiidka          4-2 Jeenyo United      
[Mar 30]  
SomaliFruit        1-4 Sahafi             
[Mar 31]
Savaana            1-5 Banaadir           

Round 12
[Apr 2]
Dekedda            4-0 Horseed            
[Apr 3]
Gaadiidka          0-1 Heegan             
  [thanks to this win, Heegan won the one-day trophy held for the commemoration of the 32nd
   anniversary of Somalia’s national Television (SN TV)]
[Apr 5]
Sahafi             1-3 Elman              
[Apr 7]
Banaadir           2-0 SomaliFruit        
[Apr 8]
Savaana            1-8 Jeenyo United      

Round 13
[Apr 9]
Horseed            1-3 Gaadiidka          
[Apr 10]
Sahafi             1-3 Dekedda            
[Apr 12]
Heegan             4-1 Savaana            
  [thanks to this win, Heegan won the one-day trophy held for the commemoration of the 55th
   anniversary of Somalia's National Army]
[Apr 13]
Elman              0-0 Banaadir           
[Apr 14]
SomaliFruit        1-1 Jeenyo United      

Round 14
[Apr 16]
Sahafi             0-0 Horseed            
[Apr 17]
Savaana            0-0 Gaadiidka          
[May 13]
Banaadir           0-1 Dekedda            
[May 14]
Heegan             3-0 SomaliFruit        
[May 15]
Jeenyo United      0-0 Elman              

Round 15
[May 17]
Horseed            3-1 Savaana            
[May 18]
Banaadir           3-0 Sahafi             
[May 19]
SomaliFruit        1-0 Gaadiidka          
[May 21]
Jeenyo United      3-0 Dekedda            
[May 22]
Heegan             1-1 Elman              

Round 16
[May 24]
Banaadir           5-0 Horseed            
[May 25]
SomaliFruit        1-2 Savaana            
[May 26]
Jeenyo United      2-1 Sahafi             
[May 28]
Elman              0-2 Gaadiidka          
[May 29]
Heegan             2-0 Dekedda            

Round 17
[May 31]
Horseed            2-0 SomaliFruit        
[Jun 1]
Jeenyo United      1-2 Banaadir           
[Jun 2]
Elman              4-2 Savaana            
[Jun 4]
Heegan             0-1 Sahafi             
[Jun 5]
Dekedda            2-0 Gaadiidka          

Round 18
[Jun 7]
Jeenyo United      2-1 Horseed            
[Jun 8]
Elman              2-2 SomaliFruit        
[Jun 9]
Heegan             0-2 Banaadir           
[Jun 11]
Dekedda            5-1 Savaana            
[Jun 12]
Gaadiidka          2-1 Sahafi             

Final Table:

 1.Heegan                   18  11  3  4  38-12  36  Champions
 2.Banaadir Sports Club     18  10  5  3  31-11  35
 3.Jeenyo United            18  10  4  4  39-19  34
 4.Dekedda                  18  10  1  7  27-18  31
 5.Elman                    18   7  8  3  25-18  29
 6.Gaadiidka                17   7  3  7  20-17  24
 7.Sahafi FC                18   6  4  8  28-24  22
 8.Horseed                  18   5  2 11  15-34  17  Playoff
---------------------------------------------------
 9.SomaliFruit              17   5  2 10  16-37  17  Playoff
10.Savaana                  18   1  2 15  16-65   5  Relegated

NB: the match between Gaadiidka and SomaliFruit in round 6 was declared null and void
    and will not be replayed as both clubs fielded ineligible players

Relegation Playoff [Jun 13]
Horseed            1-0 SomaliFruit        

NB: SomaliFruit relegated

General Da'ud Cup 2015

Group Stage

Group A

[Oct 20]
Banaadir           4-0 Jamhuuriya         
[Oct 26]
D.B.G.             1-6 Sahafi             
[Oct 30]
Sahafi             0-1 Banaadir           
[Nov 4]
Jamhuuriya         1-5 D.B.G.             
[Nov 9]
Banaadir           5-1 D.B.G.             
[Nov 13]
Sahafi             1-1 Jamhuuriya         

Final Table:

 1.Banaadir Sports Club      3   3  0  0  10- 1   9  Qualified
 2.Sahafi FC                 3   1  1  1   7- 3   4  Qualified
 3.D.B.G.                    3   1  0  2   7-12   3
 4.Jamhuuriya                3   0  1  2   2-10   1

Group B

[Oct 21]
Elman              1-1 Mogadishu United   
[Oct 27]
Bariga Dhexe       5-4 SomaliFruit        
[Nov 1]
SomaliFruit        1-6 Elman              
[Nov 5]
Mogadishu United   1-2 Bariga Dhexe       
[Nov 10]
Elman              1-0 Bariga Dhexe       
[Nov 15]
SomaliFruit        3-2 Mogadishu United   

Final Table:

 1.Elman                     3   2  1  0   8- 2   7  Qualified
 2.Bariga Dhexe              3   2  0  1   7- 6   6  Qualified
 3.SomaliFruit               3   1  0  2   8-13   3
 4.Mogadishu United          3   0  1  2   4- 6   1

Group C
[Oct 22]
Heegan             4-1 Midnimo            
[Oct 28]
Singjet            2-0 Gantaalaha Afgooye 
[Nov 2]
Gantaalaha Afgooye 0-9 Heegan             
[Nov 6]
Midnimo            2-2 Singjet            
[Nov 11]
Heegan             3-1 Singjet            
[Nov 16]
Gantaalaha Afgooye 5-5 Midnimo            

Final Table:

 1.Heegan                    3   3  0  0  16- 2   9  Qualified
 2.Singjet                   3   1  1  1   5- 5   4  Qualified
 3.Midnimo                   3   0  2  1   8-11   2
 4.Gantaalaha Afgooye        3   0  1  2   5-16   1

Group D

[Oct 23]
Jeenyo United      1-0 Horseed            
[Oct 29]
Badbaado           4-0 Raadsan            
[Nov 3]
Raadsan            1-5 Jeenyo United      
[Nov 8]
Horseed            2-2 Badbaado           
[Nov 12]
Jeenyo United      4-0 Badbaado           
[Nov 17]
Raadsan            0-3 Horseed            

Final Table:

 1.Jeenyo United             3   3  0  0  10- 1   9  Qualified
 2.Horseed                   3   1  1  1   5- 3   4  Qualified
 3.Badbaado                  3   1  1  1   6- 6   4
 4.Raadsan                   3   0  0  3   1-12   0

Quarterfinals

[Dec 6]
Banaadir           2-1 Singjet            
[Dec 7]
Elman              0-1 Horseed            
[Dec 8]
Heegan             1-1 Sahafi             [4-3 pen]
[Dec 9]
Jeenyo United      5-1 Bariga Dhexe       

Semifinals
[Dec 10]
Horseed            2-1 Banaadir           
[Dec 11]
Heegan             2-2 Jeenyo United      [5-4 pen]

Final [Dec 17]
Horseed            2-1 Heegan             

Super Cup 2015

[Dec 24]
Horseed            0-0 Heegan             [3-1 pen]

Second Division 2014

 
Final Table:

 1.Badbaado                 14   9  4  1  30-19  31  Promoted
 2.Singjet                  14   8  2  4  36-24  26  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Bariga Dhexe             14   7  4  3  43-34  25
 4.D.B.G.                   14   6  3  5  28-25  21
 5.FC Banadir               14   6  2  6  27-29  20
 6.Gantaalaha Afgooye       14   3  4  7  24-33  13
---------------------------------------------------
 7.Dahabshiil               14   2  4  8  19-27  10  Relegated
 8.Albeder                  14   2  3  9  21-37   9  Relegated


Third Division 2014

Final Table:

 1.Midnimo                  12   9  2  1  58-17  29  Promoted
 2.Mogadishu United         12   7  2  3  26-18  23  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Raadsan                  12   7  0  5  27-28  21
 4.Geeska Afrika            12   6  0  6  23-24  18
 5.Jamhuuriya               12   4  2  6  24-29  14
 6.Gasko                    12   4  1  7  13-25  13
 7.Hilaac                   12   0  3  9  14-44   3


2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Shafi'i Mohyaddin Abokar for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Shafi'i Mohyaddin Abokar
Last updated: 29 Dec 2015

(C) Copyright Shafi'i Mohyaddin Abokar and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.