Spain 2010/11


Primera División
Copa del Rey
Segunda División
Segunda División B

Primera División (Liga BBVA)

Final Table:

 1.FC Barcelona                  38 30  6  2  95-21  96  Champions
 2.Real Madrid CF                38 29  5  4 102-33  92
 3.Valencia CF                   38 21  8  9  64-44  71
 4.Villarreal CF                 38 18  8 12  54-44  62
 5.Sevilla FC                    38 17  7 14  62-61  58
 6.Athletic de Bilbao            38 18  4 16  59-55  58
 7.Atlético de Madrid            38 17  7 14  62-53  58
 8.RCD Espanyol (Barcelona)      38 15  4 19  46-55  49
 9.CA Osasuna (Pamplona)         38 13  8 17  45-46  47
10.Sporting de Gijón             38 11 14 13  35-42  47
11.Málaga CF                     38 13  7 18  54-68  46
12.Racing de Santander           38 12 10 16  41-56  46
13.Real Zaragoza                 38 12  9 17  40-53  45
14.Real Sociedad (San Sebastián) 38 14  3 21  49-66  45
15.Levante UD (Valencia)         38 12  9 17  41-52  45
16.Getafe CF                     38 12  8 18  49-60  44
17.RCD Mallorca (Palma de M.)    38 12  8 18  41-56  44
-------------------------------------------------------
18.RC Deportivo (La Coruña)      38 10 13 15  31-47  43  Relegated
19.Hércules CF (Alicante)        38  9  8 21  36-60  35  Relegated
20.UD Almería                    38  6 12 20  36-70  30  Relegated

Round 1 
[Aug 28]
Hércules                  0-1 Athletic 
  [Fernando Llorente 47]
Málaga                    1-3 Valencia 
  [Sebastián Fernández 44; Aritz Aduriz 9, Joaquín Sanchez 71, 75]
Levante                   1-4 Sevilla 
  [Rubén Suárez 10; Abdoulay Konko 12, 63, Alvaro Negredo 27, 
   "Renato" Dirnei Florencio 87]
[Aug 29]
Mallorca                  0-0 Madrid 
Espanyol                  3-1 Getafe
  [Pablo Osvaldo 34, 57, Jesus Dátolo 90; Ernesto Galán 66og] 
Sociedad                  1-0 Villarreal 
  [Xabi Prieto 57]
Deportivo                 0-0 Zaragoza 
Osasuna                   0-0 Almería 
Racing                    0-3 Barcelona 
  [Lionel Messi 3, Andres Iniesta 33, David Villa 61]
[Aug 30]
Atlético                  4-0 Sporting 
  [Jose Manuel Jurado 12, Diego Forlán 40, 63,
   "Simao" Pedro Fonseca 90]

Round 2
[Sep 11]
Barcelona                 0-2 Hércules
  [Nelson Valdez 27, 59]
Madrid                    1-0 Osasuna 
  [Ricardo Carvalho 48]
[Sep 12] 
Sevilla                   0-0 Deportivo 
Getafe                    4-1 Levante 
  [Jaime Gavilán 4, 90+, Adrián Colunga 10, Angel Arizmendi 90+;
   Rafa Jordá 13] 
Villarreal                4-0 Espanyol 
  [Giuseppe Scurto "Rossi" 22, 55pen, Borja Valero 30,
   "Nilmar" Honorato da Silva 77]
Sporting                  2-0 Mallorca 
  [Alberto Botía 47, Diego Castro 86pen]
Athletic                  1-2 Atlético 
  [Fernando Llorente 88; Diego Forlán 10, "Tiago" Cardoso Mendes 80]
Valencia                  1-0 Racing 
  [Hedwiges Maduro 46]
Zaragoza                  3-5 Málaga 
  ["Edmilson" Gomes de Moraes 40, Marco Perez 68,
   Ander Herrera 82; Fernando Fernandez 1, 27,
   Juan Miguel Jimenez "Juanmi" 6, 28, Quincy Owusu-abeyie 35]
[Sep 13]
Almería                   2-2 Sociedad 
  [Pablo Piatti 21, Jose Ulloa 90; Raúl Tamudo 8,
   Francisco Sutil 33]

Round 3 
[Sep 18]
Sociedad                  1-2 Madrid 
  [Raul Tamudo 62; Angel Di Maria 51,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 74]
Mallorca                  2-0 Osasuna 
  [Gonzalo Castro 24, Jonathan De Guzmán, 90+]
Espanyol                  1-0 Almería 
  [José Callejón 48]
Sporting                  2-2 Athletic 
  [Miguel Angel De las Cuevas 12, Gastón Sangoy 22;
   Carlos Gurpegi 28, Fernando Llorente 59]
[Sep 19]
Atlético                  1-2 Barcelona 
  [Raúl García 25; Lionel Messi 12, Gerard Piqué 32]
Hércules                  1-2 Valencia 
  [David Trézéguet 43pen; Juan Manuel Mata 2, Pablo Hernández 22]
Racing                    2-0 Zaragoza 
  ["Henrique" Adriano Buss 76, Ariel Nahuelpan 89]
Málaga                    1-2 Sevilla 
  [Jose Rondón 13; Alejandro Alfaro 19, Jose Martín Cáceres 44]
Levante                   1-2 Villarreal 
  [Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 87;
   "Nilmar" Honorato da Silva 16, 43]
[Sep 20]
Deportivo                 2-2 Getafe
  [José Andrés Guardado 49pen, 56pen; Diego Colotto 32og,
   Angel Arizmendi 68]
 
Round 4      
[Sep 21]
Osasuna                   3-1 Sociedad                  
  [Walter Pandiani 37, Javier Camuñas 42, Carlos Aranda 75;
   Raúl Tamudo 18]  
Athletic                  3-0 Mallorca                  
  [David López 44, Mikel San José 61pen, Iñigo Pérez 89]
Madrid                    3-0 Espanyol                  
  [Cristiano Ronaldo 28, Gonzalo Higuaín 78, Karim Benzema 87]
[Sep 22]
Almería                   0-1 Levante                   
  [Sergio González 38]
Zaragoza                  0-0 Hércules                  
Barcelona                 1-0 Sporting                  
  [David Villa 48]
Valencia                  1-1 Atlético                  
  [Aritz Aduriz 82; "Simao" Pedro Fonseca 18]  
[Sep 23]
Villarreal                1-0 Deportivo                 
  ["Nilmar" Honorato da Silva 33]
Getafe                    0-2 Málaga                    
  [Jose Rondón 54, Antonio Galdeano "Apoño" 61pen]
Sevilla                   1-1 Racing                    
  [Alvaro Negredo 13pen; Pablo Pinillos 54]  

Round 5      
[Sep 25]
Levante                   0-0 Madrid                    
Athletic                  1-3 Barcelona                 
  [Igor Gabilondo 88; Seydou Keita 54,
   Xavier "Xavi" Hernández 73, Sergi Busquets 89]
[Sep 26]
Sporting                  0-2 Valencia                  
  [Mehmet Topal 6, Roberto Soldado 9]
Atlético                  1-0 Zaragoza                  
  [Diego Costa 20]
Hércules                  2-0 Sevilla                   
  [David Trézéguet 20pen, 37]
Racing                    0-1 Getafe                    
  [Víctor Sánchez 15]
Deportivo                 0-2 Almería                   
  [Kalu Uche 4, 18]
Espanyol                  1-0 Osasuna                   
  [Alvaro Vázquez 24]
Mallorca                  2-0 Sociedad                  
  [Fernando Cavenaghi 7, 63]
[Sep 27]
Málaga                    2-3 Villarreal                
  ["Eliseu" Pereira dos Santos 4, Jose Rondón 29;
   Santiago Cazorla 21, 33, Giuseppe Scurto "Rossi" 23]

Round 6
[Oct 2]
Zaragoza                  2-2 Sporting                  
  [Florent Sinama 56, 61; Ivan Obradovic 32og,
   Diego Castro 48pen]
Sociedad                  1-0 Espanyol                  
  [Juan Daniel Forlín 83og]
Osasuna                   1-1 Levante                   
  [Walter Pandiani 72; Sergio González79]
[Oct 3]
Barcelona                 1-1 Mallorca                  
  [Lionel Messi 20; Sergio González N'Sue 42]
Valencia                  2-1 Athletic                  
  [Aritz Aduriz10, Vicente Rodríguez 90+; Igor Gabilondo 90+]
Sevilla                   3-1 Atlético                  
  [Alvaro Negredo 28, Diego Perotti 35, Frederic Kanouté 51;
   Diego Costa 57]
Getafe                    3-0 Hércules                  
  [Daniel Parejo 20, Manuel del Moral Fernández "Manu" 42,
   Nicolas Ladislao Fedor Flores "Miku" 81]
Villarreal                2-0 Racing                    
  ["Nilmar" Honorato da Silva 8, Giuseppe Scurto "Rossi" 13] 
Almería                   1-1 Málaga                    
  [Kalu Uche 76; Quincy Owusu-abeyie 50]
Madrid                    6-1 Deportivo                 
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 4, 89, Mesut Özil 24,
   Angel Di María 34, Gonzalo Higuaín 53, "Zé Castro" José
   Eduardo Rosa Vale Castro 60og; Juan Rodríguez 78]

Round 7
[Oct 16]
Málaga                    1-4 Madrid
  [Kris Stadsgaard 58; Gonzalo Higuaín 31, 67,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 44, 53]
Barcelona                 2-1 Valencia
  [Andres Iniesta 47, Carles Puyol 63; Pablo Hernández 39]  
Atlético                  2-0 Getafe
  ["Simao" Pedro Fonseca 39, Diego Costa 72]
[Oct 17]
Racing                    1-0 Almería
  [Pedro Munitis 32]
Levante                   2-1 Sociedad
  [Asier Del Horno 59, Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 65;
   Jeffrey Sarpong 79]
Deportivo                 0-0 Osasuna
Mallorca                  0-1 Espanyol
  [Luis García 31pen]
Athletic                  2-1 Zaragoza
  [Andoni Iraola 11, Fernando Llorente 23; Braulio Nobrega 90+]
Sporting                  2-0 Sevilla
  [Gastón Sangoy 6, Diego Castro 51]
[Oct 18]
Hércules                  2-2 Villarreal
  [Nelson Valdez 25, David Trézéguet 40; Joan Capdevila 28,
   Borja Valero 62]

Round 8
[Oct 23]
Zaragoza                  0-2 Barcelona
  [Lionel Messi 42, 66] 
Madrid                    6-1 Racing
  [Gonzalo Higuaín 10, "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 15, 26, 47, 55pen,
   Mesut Özil 63; Papakouly Diop "Pape Diop" 73]
Valencia                  1-2 Mallorca
  [Roberto Soldado 35pen; Gonzalo Castro 7pen, 27]
[Oct 24]
Osasuna                   3-0 Málaga
  [Javad Nekounam 3, Masoud Shojaei 37, Carlos Aranda 55]
Getafe                    3-0 Sporting
  [Derek Boateng 8, Adrián Colunga 50pen, Iván Marcano 59]
Espanyol                  2-1 Levante
  [Jesus Dátolo 12, José Callejón 80; Christian Stuani 83]
Almería                   1-1 Hércules
  [Jose Ulloa 83; Nelson Valdez 37]
Sevilla                   4-3 Athletic
  ["Luis Fabiano" Clemente 35, 62, Frederic Kanouté 45pen, 80pen;
   Fernando Llorente 74, 77, Igor Gabilondo 90+]
Villarreal                2-0 Atlético
  [Rubén Gracia Calmache "Cani" 9, Giuseppe Scurto "Rossi" 52]
[Oct 25]
Sociedad                  3-0 Deportivo
  [Joseba Llorente 16, Antoine Griezmann 70, Imanol Agirretxe 86]

Round 9
[Oct 30]
Valencia                  1-1 Zaragoza                  
  [Maurizio Lanzaro 42og; Maurizio Lanzaro 2]
Barcelona                 5-0 Sevilla                   
  [Lionel Messi 4, 64, David Villa 23, 90,
   Daniel Alves da Silva "Dani Alves" 53] 
Hércules                  1-3 Madrid                    
  [David Trezeguet 3; Angel Di María 52,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 82, 86]
[Oct 31]
Athletic                  3-0 Getafe                    
  [Andoni Iraola 6, Mikel San José 12pen, Igor Gabilondo 83]
Deportivo                 3-0 Espanyol                  
  [Adrián López 28, Alberto Lopo 76, Diego Colotto 87] 
Sporting                  1-1 Villarreal                
  [Diego Castro 68pen; Giuseppe Scurto "Rossi” 90+]
Atlético                  1-1 Almería                   
  [Sergio Agüero 33; Pablo Piatti 45]
Racing                    4-1 Osasuna                   
  [Kennedy Bakircioglu 26, Nils Markus Rosenberg 35, 61,
   Marc Torrejón 85; Javad Nekounam 58pen]
Málaga                    1-2 Sociedad                  
  [Juan Miguel Jimenez "Juanmi" 77; Antoine Griezmann 43,
   Joseba Llorente 55]
[Nov 1]
Mallorca                  2-1 Levante                   
  [Michael Pereira 64, Pierre Achille Webó 84; Christian Stuani 26]

Round 10
[Nov 6]
Espanyol                  1-0 Málaga                    
  [Javi Márquez 1]
Sociedad                  1-0 Racing                    
  [Joseba Llorente 7]
[Nov 7]
Zaragoza                  3-2 Mallorca                  
  [Ángel Lafita 56, Nicolás Bertolo 84,
   Gabriel "Gabi" Fernández 90+pen; Pierre Achille Webó 19,
   Michael Pereira 60]
Getafe                    1-3 Barcelona                 
  ["Manu" Manuel del Moral Fernández70pen; Lionel Messi 22,
   David Villa 33 Pedro Rodríguez 64]
Villarreal                4-1 Athletic                  
  ["Nilmar" Honorato da Silva 39, Santiago Cazorla 45,
   Giuseppe Scurto "Rossi" 84, Jefferson Montero 90+; 
   Fernando Llorente 6]
Almería                   1-1 Sporting                  
  ["Corona" Miguel Ángel García Pérez-Roldán 15; Nacho Novo 73]
Madrid                    2-0 Atlético                  
  [Ricardo Carvalho 12, Mesut Özil 19]
Osasuna                   3-0 Hércules                  
  [Nacho Monreal 40, Manuel Ortiz "Lolo" 55, Krisztian Vadócz 90+]
Levante                   1-2 Deportivo                 
  ["Juanlu" Juan Luis Gómez 72; "Riki" Iván Sánchez-Rico 10,
   Aythami Artiles 52]
[Nov 8]
Sevilla                   2-0 Valencia                  
  [Álvaro Negredo 54, Alejandro Alfaro 77]

Round 11
[Nov 13]
Athletic                  1-0 Almería                   
  [Fernando Llorente 10]
Atlético                  3-0 Osasuna                   
  [Diego Forlán 26, 70, Sergio Agüero 40]
Barcelona                 3-1 Villarreal                
  [David Villa 21, Lionel Messi 58, 83; 
  "Nilmar" Honorato da Silva 25]
[Nov 14]
Valencia                  2-0 Getafe                    
  [Tino Costa 7, David Navarro 65]
Sporting                  0-1 Madrid                    
  [Gonzalo Higuain 86]
Hércules                  2-1 Sociedad                  
  [David Trezeguet 47, Royston Drenthe 52; Antoine Griezmann 15]
Racing                    0-0 Espanyol                  
Málaga                    1-0 Levante                   
  ["Eliseu" Pereira dos Santos 64]
Mallorca                  0-0 Deportivo                 
Zaragoza                  1-2 Sevilla                   
  [Nicolás Bertolo 53; "Luis Fabiano" Clemente 28, Alvaro Negredo 90]

Round 12
[Nov 20]
Villarreal                1-1 Valencia                  
  [Giuseppe Scurto "Rossi" 73; Aritz Aduriz 20]
Almería                   0-8 Barcelona                 
  [Lionel Messi 16, 36, 66, Andres Iniesta 18, Wilmer Acasiete 26og,
   Pedro Rodríguez 34, Bojan Krkic 61, 72]
Madrid                    5-1 Athletic                  
  [Gonzalo Higuaín 19,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 30, 62, 90+pen,
   Sergio Ramos 57pen; Fernando Llorente 40]
[Nov 21]
Sevilla                   1-2 Mallorca                  
  ["Luis Fabiano" Clemente 87; Michael Pereira 35,
   Pierre Achille Webó 89]
Osasuna                   1-0 Sporting                  
  [Masoud Shojaei 53]
Sociedad                  2-4 Atlético                  
  [Joseba Llorente 12, Diego Rivas 85; Diego Forlán 71,
   Sergio Agüero 79, 82, "Simao" Pedro Fonseca 90+pen]
Espanyol                  3-0 Hércules                  
  [Joan Verdú 14, Pablo Osvaldo 80pen, Luis García 90pen]
Levante                   3-1 Racing                    
  [Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 23, 26, Christian Stuani 42;
   Mehdi Lacen 87]
Deportivo                 3-0 Málaga                    
  [Adrián López 22pen, Diego Colotto 30, Pablo Álvarez 83]
[Nov 22]
Getafe                    1-1 Zaragoza                  
  [Adrián Colunga 48pen; Nicolás Bertolo 33]

Round 13
[Nov 27] 
Sevilla                   1-3 Getafe                    
  [Frederic Kanouté 29; Manuel del Moral Fernández "Manu" 57pen,
   Nicolas Ladislao Fedor Flores "Miku" 59, Pedro Ríos 74]
Zaragoza                  0-3 Villarreal                
  [Marcos Antonio "Senna" da Silva 8, Santiago Cazorla 17,
   "Nilmar" Honorato da Silva 65]
[Nov 28] 
Valencia                  2-1 Almería                   
  [Roberto Soldado 26, 63; Jose Ulloa 89]
Athletic                  1-0 Osasuna                   
  [Carlos Gurpegui 90+]
Sporting                  1-3 Sociedad                  
  [Gregory Arnolin 2; Xabi Prieto 11, David Zurutuza 45,
   Mikel Aranburu 90]
Atlético                  2-3 Espanyol                  
  ["Tiago" Cardoso Mendes 46, Sergio Agüero 65; Luis García 21pen,
   Joan Verdú 53, Pablo Osvaldo 77]
Hércules                  3-1 Levante                   
  [Nelson Valdez 39, 67, David Trezeguet 62; Rubén Suarez 40]
Racing                    1-0 Deportivo                 
  [Nils Markus Rosenberg 60]
Mallorca                  2-0 Málaga                    
  [Pierre Achille Webó 50, Gonzalo Castro 54]
[Nov 29]
Barcelona                 5-0 Madrid                    
  [Xavier "Xavi" Hernández 9, Pedro Rodriguez 17, David Villa 54, 56,
   Jeffren Suárez 90]

Round 14 
[Dec 4] 
Osasuna                   0-3 Barcelona                 
  [Pedro Rodríguez 25, Lionel Messi 64, 82pen]
Levante                   2-0 Atlético                  
  [Victoriano Rivas "Nano" 2, Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 58]
[Dec 5] 
Getafe                    3-0 Mallorca                  
  [Pedro Ríos 19, 27, Daniel Parejo 78]
Villarreal                1-0 Sevilla                   
  ["Nilmar" Honorato da Silva 29]
Almería                   1-1 Zaragoza                  
  [Pablo Piatti 77; Gabriel "Gabi" Fernández 67pen]
Madrid                    2-0 Valencia                  
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 72, 86]
Sociedad                  2-0 Athletic                  
  [Xabi Prieto 26pen, Mikel San José 49og]
Espanyol                  1-0 Sporting                  
  [Luis García 69]
Málaga                    4-1 Racing                    
  ["Eliseu" Pereira dos Santos 28, Jose Recio 43, José Rondón 52, 54;
   Nils Markus Rosenberg 45]
[Dec 6]
Deportivo                 1-0 Hércules                  
  [Lassad Nouioui 72]

Round 15
[Dec 11]
Sevilla                   1-3 Almería 
  [Frederic Kanouté 83; Fabián Vargas 48, Pablo Piatti 81, 90]
Getafe                    1-0 Villarreal 
  [Juan Ángel Albín 88]
Atlético                  2-0 Deportivo 
   [Sergio Agüero 8, 35]
[Dec 12]
Hércules                  4-1 Málaga 
  [David Trezeguet 67, Royston Drenthe 68pen, Abraham Paz 71,
   Kiko Femenía 81; Sebas Fernández 11]
Sporting                  1-1 Levante 
  [Sebastián Eguren 80; Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 72]
Mallorca                  0-1 Racing 
  [Oscar Serrano 90]
Athletic                  2-1 Espanyol 
  [Fernando Llorente 73, David López 78; Pablo Osvaldo 33]
Zaragoza                  1-3 Madrid 
  ["Gabi" Gabriel Fernández 53pen; Mesut Özil 14,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 44, Angel Di María 46]
Barcelona                 5-0 Sociedad 
  [David Villa 8, Andres Iniesta 32, Lionel Messi 46, 86, Krkic Bojan 89]
[Dec 13]
Valencia                  3-3 Osasuna 
  [Roberto Soldado 24, Stankevicius 32, Aritz Aduriz 42;
   "Juanfran" Juan Francisco Torres 40, Miguel Flaño 60,
   Carlos Aranda 87]

Round 16 
[Dec 18]
Levante                   1-2 Athletic 
  [Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 20; Igor Gabilondo 9,
   Javi Martínez 73]
Deportivo                 1-1 Sporting 
  [Aythami Artiles 12; Diego Castro 88]
Villarreal                3-1 Mallorca 
  [Santiago Cazorla 11, "Rossi" Giuseppe Scurto 35pen,
   "Nilmar" Honorato da Silva 51; Jonathan De Guzmán 27]
Espanyol                  1-5 Barcelona 
  [Pablo Osvaldo 62; Pedro Rodríguez 18, 59, 
   "Xavi” Xavier Hernández 29, David Villa 75, 83]
Sociedad                  1-2 Valencia 
  [Xabi Prieto 23pen;Tino Costa 45, Aritz Aduriz 90+]
[Dec 19]
Osasuna                   0-0 Zaragoza 
Almería                   2-3 Getafe 
  [Kalu Uche 7, Jose Ulloa 24;
   "Manu" Manuel del Moral Fernández 29,
   "Miku" Nicolas Ladislao Fedor Flores 48, Derek Boateng 70]
Málaga                    0-3 Atlético 
  ["Tiago" Cardoso Mendes 22, 69, Álvaro Domínguez 66]
Madrid                    1-0 Sevilla 
  [Angel Di María 77]
[Dec 20]
Racing                    0-0 Hércules 

Round 17
[Jan 2]
Athletic                  1-2 Deportivo 
  [Fernando Llorente 86; Adrián López 22pen, 52]
Sporting                  1-2 Málaga 
  [Diego Castro 42pen; "Weligton" Robson Pena de Oliveira 45, 
   "Apoño" Antonio Galdeano 59pen]
Barcelona                 2-1 Levante 
  [Pedro Rodríguez 47, 59; Christian Stuani 80]
Sevilla                   1-0 Osasuna 
  [Frederic Kanouté 35]
Valencia                  2-1 Espanyol 
  [Aritz Aduriz 29, Juan Manuel Mata 90+;Ricardo Costa 45og]
[Jan 3] 
Villarreal                2-0 Almería 
  [José Manuel Catalá 22, Borja Valero 58]
Getafe                    2-3 Madrid 
  [Daniel Parejo 28, Juan Ángel Albín 85;
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 11pen, 57, Mesut Özil 19]
Zaragoza                  2-1 Sociedad 
  [Florent Sinama 10, Braulio Nobrega 90; Xabi Prieto 33]
Atlético                  0-0 Racing 
Mallorca                  3-0 Hércules 
  [Sergio González N'Sue 37, Víctor Casadesús 40,
   Michael Pereira 50]

Round 18
[Jan 8]
Málaga                    1-1 Athletic 
  [Martin Demichelis 80; Javi Martínez 90+]
Sociedad                  2-3 Sevilla 
  [Diego Rivas 23, Joseba Llorente 43; Frederic Kanouté 25, 65,
   "Luis Fabiano" Clemente 63]
Deportivo                 0-4 Barcelona 
  [David Villa 26, Lionel Messi 51, Andres Iniesta 78,
   Pedro Rodríguez 80]
[Jan 9]
Mallorca                  4-1 Almería 
  [Iván Ramis 11, Víctor Casadesús 36, Sergio González Nsue 67,
   Michael Pereira 88; Albert Crusat 66]
Osasuna                   0-0 Getafe 
Espanyol                  4-0 Zaragoza 
  [Pablo Osvaldo 8, Luis García 30pen, Álvaro Vázquez 33,
   Sergio García 86]
Racing                    1-1 Sporting 
  [Gregory Arnolin 29og; Diego Castro 90+]
Madrid                    4-2 Villarreal 
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 8, 44, 78,
   "Kaká" Ricardo Izecson Dos Santos Leite 81;
   "Cani" Rubén Gracia Calmache 6, Marco Ruben 17]
Levante                   0-1 Valencia 
  [Juan Manuel Mata 82]
[Jan 10] 
Hércules                  4-1 Atlético 
  ["Tote" Jorge López Marco 11, Nelson Valdez 23,
   Olivier Thomert 32, David Trezeguet 44; José Antonio Reyes 89]

Round 19
[Jan 15]
Sporting                  2-0 Hércules
  [David Barral 1, Ignacio "Nacho" Cases 29]
Zaragoza                  1-0 Levante
  [Gabriel "Gabi" Fernández 45]
Getafe                    0-4 Sociedad
  [Xabi Prieto 9pen, Antoine Griezmann 32, Mikel Aranburu 87, 89]
Villarreal                4-2 Osasuna
  [Marco Rubén 21, "Cani" Rubén Gracia Calmache 50, Joan Capdevila 65,
   Gonzalo Javier Rodríguez 83; Krisztian Vadòcz 47, Javier Calleja 70]
Athletic                  2-1 Racing
  [Javi Martínez 7, Iker Muniain 10; Iván Bolado 74]
Sevilla                   1-2 Espanyol
  [Alvaro Negredo 90+; José Callejón 40, 77]
[Jan 16]
Valencia                  2-0 Deportivo
  [Jeremy Mathieu 77, Pablo Hernández 90+]
Barcelona                 4-1 Málaga
  [Andres Iniesta 7, David Villa 17, 73, Pedro Rodríguez 35; 
  "Duda" Sergio Paulo Barbosa Valente 67]
Almería                   1-1 Madrid
  [José Ulloa 60; Esteban Granero 77]
[Jan 17]
Atlético                  3-0 Mallorca
  [Juan Valera 12, Diego Forlán 33, José Antonio Reyes 90+]

Round 20
[Jan 22]
Sevilla                   4-1 Levante                   
  ["Luis Fabiano" Clemente 27, 42, 67, Julien Escudé 38; 
   "Xisco Muñoz" Francisco Javier Muñoz Llompart 57]
Barcelona                 3-0 Racing                    
  [Pedro Rodríguez 2, Lionel Messi 33pen, Andres Iniesta 56]
Valencia                  4-3 Málaga                    
  [Juan Manuel Mata 7pen, Roberto Soldado 53, Éver Banega 67,
   Aritz Aduriz 90; José Rondón 10, 35, Júlio Baptista 79]
[Jan 23]
Madrid                    1-0 Mallorca                  
  [Karim Benzema 60]
Getafe                    1-3 Espanyol                  
  ["Miku" Nicolas Ladislao Fedor Flores 13; Luis García 52,
   José Callejón 59, Sergio García 63]
Sporting                  1-0 Atlético                  
  [David Barral 50]
Villarreal                2-1 Sociedad                  
  ["Rossi" Giuseppe Scurto 40, 47; Mikel Aranburu 29]
Zaragoza                  1-0 Deportivo                 
  [Saïd Boutahar 38]
Almería                   3-2 Osasuna                   
  [Carlos García 8, José Ulloa 10, 54; Carlos Aranda 23,
   Dejan Lekic 90+]
[Jan 24] 
Athletic                  3-0 Hércules                  
  [Javi Martínez 5, Fernando Llorente 60, Iker Muniain 65]

Round 21
[Jan 29]
Málaga                    1-2 Zaragoza                  
  ["Duda" Sergio Paulo Barbosa Valente 15; Nicolás Bertolo 39,
   Florent Sinama 86]
Mallorca                  0-4 Sporting                  
  [Diego Castro 3, Kevin García 60og, André Castro 66, Nacho Novo 86]
Levante                   2-0 Getafe                    
  ["Valdo" Valmiro Lopes Rocha 47,
   "Caicedo" Felipe Salvador Caicedo Corozo 54] 
Sociedad                  2-0 Almería                   
  [Ion Ansotegi 45, Raúl Tamudo 79] 
Hércules                  0-3 Barcelona                 
  [Pedro Rodríguez 43, Lionel Messi 87, 89]
Deportivo                 3-3 Sevilla                   
  [Lassad Nouioui 15,62, "Laure" Laureano Sanabria Ruiz 88;
   Alvaro Negredo 63, 79, Julien Escudé 74]
[Jan 30]
Atlético                  0-2 Athletic                  
  ["Toquero" Gaizka Toquero Pinedo 46, 64]
Osasuna                   1-0 Madrid                    
  [Javier Camuñas 62]
Espanyol                  0-1 Villarreal                
  ["Rossi" Giuseppe Scurto 44]
[Jan 31]
Racing                    1-1 Valencia                  
  [Ariel Nahuelpan 32; Alberto Tino Costa 77]

Round 22
[Feb 5]
Almería                   3-2 Espanyol                  
  ["Marcelo Silva" Marcelo Andrés Silva Fernández 5, Kalu Uche 6,
   Hernán Bernardello 18; Joan Verdú 33, Álvaro Vázquez 48]
Getafe                    4-1 Deportivo                 
  [Adrián Colunga 19, 26, "Miku" Nicolas Ladislao Fedor Flores 44,
   Pedro Ríos 56; "Riki" Iván Sánchez-Rico 68pen]
Athletic                  3-0 Sporting                  
  [David López 15pen, "Toquero" Gaizka Toquero Pinedo 26,
   Fernando Llorente 73]
Zaragoza                  1-1 Racing                    
  [Saïd Boutahar 39; Christian Fernández 13]
Osasuna                   1-1 Mallorca                  
  [Miguel Flaño 8; Gonzalo Castro 37]
Villarreal                0-1 Levante                   
  ["Valdo" Valmiro Lopes Rocha 47]
Barcelona                 3-0 Atlético                  
  [Lionel Messi 17, 28, 79]
[Feb 6] 
Valencia                  2-0 Hércules                  
  [Aritz Aduriz 43, Tino Costa 52]
Sevilla                   0-0 Málaga                    
Madrid                    4-1 Sociedad                  
  ["Kaká" Ricardo Izecson Dos Santos Leite 7,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 20, 42,
   Emmanuel Adebayor 88; Álvaro Arbeloa 71og]

Round 23 
[Feb 12]
Atlético                  1-2 Valencia                  
  [Jose Antonio Reyes 3; Joaquín Sanchez 41, 86]
Sporting                  1-1 Barcelona                 
  [David Barral 16; David Villa 79]
Racing                    3-2 Sevilla                   
  [Christian Hernandez 12, Ivan Rakitic 19og, Manuel Arana 90+;
   Federico Fazio 39, "Luis Fabiano" Clemente 83pen]
[Feb 13] 
Espanyol                  0-1 Madrid                    
  ["Marcelo" Vieira da Silva Júnior 23]
Sociedad                  1-0 Osasuna
  [Raul Tamudo 73]
Hércules                  2-1 Zaragoza 
  [Francisco Javier Farinós 80, David Trezeguet 87;
   Braulio Nobrega 4]
Málaga                    2-2 Getafe
  [Julio Baptista 79pen, Jose Rondón 90+;
   "Miku" Nicolas Ladislao Fedor Flores 8, Adrián Colunga 23]
Deportivo                 1-0 Villarreal                
  [Alberto Lopo 60]
Levante                   1-0 Almería 
  ["Caicedo" Felipe Salvador Caicedo Corozo 52]
[Feb 14]
Mallorca                  1-0 Athletic                  
  [Pierre Achille Webó 11]

Round 24
[Feb 19] 
Valencia                  0-0 Sporting 
Madrid                    2-0 Levante 
  [Karim Benzema 6, Ricardo Carvalho 40]
Zaragoza                  0-1 Atlético
  [Sergio Agüero 65]
[Feb 20] 
Sevilla                   1-0 Hércules
  [Ivan Rakitic 21]
Villarreal                1-1 Málaga
  [Marco Rubén 35; Sebastian Fernández 82]
Almería                   1-1 Deportivo
  [Pablo Piatti 47; Daniel "Dani" Aranzubia 90+]
Osasuna                   4-0 Espanyol                  
  [Javad Nekounam 13, 55pen, "Lolo" Manuel Ortiz 80,
   Fernando Soriano 88]
Getafe                    0-1 Racing
  [Pablo Pinillos 88pen] 
Barcelona                 2-1 Athletic                  
  [David Villa 4, Lionel Messi 78; Andoni Iraola 50pen]
[Feb 21]
Sociedad                  1-0 Mallorca 
  [Raúl Tamudo 56]

Round 25
[Feb 26]
Sporting                  0-0 Zaragoza                  
Atlético                  2-2 Sevilla                   
  ["Koke" Jorge Resurreción 47, José Antonio Reyes 76;
   Alvaro Negredo 40, Ivan Rakitic 66]
Espanyol                  4-1 Sociedad                  
  [Daniel Estrada 42og, Sergio García 54, José Callejón 81,
   Javi Márquez 90+; Daniel Estrada, 45]
Mallorca                  0-3 Barcelona                 
  [Lionel Messi 37, David Villa 57, Pedro Rodríguez 66]
Deportivo                 0-0 Madrid                    
[Feb 27]
Levante                   2-1 Osasuna                   
  [Sergio Ballesteros 44, "Caicedo" Felipe Salvador Caicedo Corozo 49;
   Walter Pandiani 41]
Hércules                  0-0 Getafe                    
Athletic                  1-2 Valencia                  
  [Fernando Llorente 13; Juan Manuel Mata 70, Jonás Gonçalves 81]
Racing                    2-2 Villarreal                
  [Ariel Nahuelpan 3, Giovani Dos Santos 68; Marco Ruben 66,
   "Nilmar" Nilmar Honorato da Silva 90+]
[Feb 28]
Málaga                    3-1 Almería                   
  [Enzo Maresca 52, Jose Rondón 78, 
   "Juanmi" Juan Miguel Jimenez 90+; Sofiane Feghouli 8]

Round 26
[Mar 1]
Sevilla                   3-0 Sporting                  
  ["Luis Fabiano" Clemente 28, Diego Perotti 35,
   Alvaro Negredo 65]
Espanyol                  1-2 Mallorca                  
  [Álvaro Vázquez 8; Pierre Achille Webó 62, 
   Sergio González Nsue 81]
[Mar 2]
Zaragoza                  2-1 Athletic                  
  [Jirí Jarosik 48, Ikechuwku Uche 55; Fernando Llorente 18]
Getafe                    1-1 Atlético                  
  ["Manu" Manuel del Moral Fernández 3; "Elias" Mendes Trindade 81]
Villarreal                1-0 Hércules                  
  ["Rossi" Giuseppe Scurto 21]
Osasuna                   0-0 Deportivo                 
Sociedad                  1-1 Levante                   
  [David Zurutuza 53; Asier Del Horno 77]
[Mar 3]
Valencia                  0-1 Barcelona                 
  [Lionel Messi 76]
Almería                   1-1 Racing                    
  [Albert Crusat 64; Gonzalo Colsa 37]
Madrid                    7-0 Málaga                    
  [Karim Benzema 27, 61, Angel Di María 35,
   "Marcelo" Vieira da Silva Júnior 44,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 50, 67pen, 76]
 
Round 27
[Mar 5]
Mallorca                  1-2 Valencia                  
  [Ivan Ramis 31pen; Pablo Hernández 32, 56]
Barcelona                 1-0 Zaragoza                  
  [Seydou Keita 43]
Atlético                  3-1 Villarreal                
  [José Antonio Reyes 5, Sergio Agüero 68, Diego Forlán 72;
   "Rossi" Giuseppe Scurto 34]
[Mar 6]
Athletic                  2-0 Sevilla                   
  [Federico Fazio 66og, Andoni Iraola 88pen]
Sporting                  2-0 Getafe                    
  [Miguel Angel De las Cuevas 32, André Castro 40]
Hércules                  1-2 Almería                   
  [Abraham Paz 50; Sofiane Feghouli 69, Modeste M'Bami 72]
Racing                    1-3 Madrid                    
  [Kennedy Bakircioglu 69; Emmanuel Adebayor 23,
   Karim Benzema 26, 74]
Málaga                    0-1 Osasuna                   
  [Sergio Fernandez 90+]
Levante                   1-0 Espanyol                  
  ["Caicedo" Felipe Salvador Caicedo Corozo 26]
[Mar 7]
Deportivo                 2-1 Sociedad                  
  ["Riki" Iván Sánchez-Rico 40, Adrián Lopez 56;
   Imanol Agirretxe 64]

Round 28
[Mar 12]
Almería                   2-2 Atlético                  
  [Albert Crusat 48, Henok Goitom 76; Sergio Agüero 38, 60]
Madrid                    2-0 Hércules                  
  [Karim Benzema 24, 56]
Zaragoza                  4-0 Valencia                  
  [Jirí Jarosik 4, Ander Herrera 39,
   "Gabi" Gabriel Fernández 64pen, 74pen]
[Mar 13]
Sevilla                   1-1 Barcelona                 
  [Jesus Navas 49; Bojan Krkic 30]
Villarreal                1-1 Sporting                  
  ["Rossi" Giuseppe Scurto 29; Diego Castro 90+pen]
Osasuna                   3-1 Racing                    
  ["Kike" Enrique Sola 19, Javad Nekounam 23,
   Fernando Soriano 49; Nils Markus Rosenberg 55]
Sociedad                  0-2 Málaga                    
  ["Duda" Sergio Paulo Barbosa Valente 24, Jose Rondón 57]
Espanyol                  2-0 Deportivo                 
  [Iván Alonso 61, Joan Verdú 80]
Levante                   1-1 Mallorca                  
  ["Juanlu" Juan Luis Gomez 37; Ivan Ramis 60]
[Mar 14]
Getafe                    2-2 Athletic                  
  ["Manu" Manuel del Moral Fernández 68, 84;
   "Manu" Manuel del Moral Fernández 69og, Urko Vera 90+]

Round 29
[Mar 19]
Mallorca                  1-0 Zaragoza                  
  [Jonathan De Guzman 67]
Barcelona                 2-1 Getafe                    
  ["Dani Alves" Daniel Alves da Silva 16, Bojan Krkic 49;
   "Manu" Manuel del Moral 87]
Atlético                  1-2 Madrid                    
  [Sergio Agüero 86; Karim Benzema 11, Mesut Özil 32]
[Mar 20]
Valencia                  0-1 Sevilla                   
  [Ivan Rakitic 70]
Athletic                  0-1 Villarreal                
  [Marco Ruben 58]
Sporting                  1-0 Almería                   
  [Miguel Angel De las Cuevas 13]
Hércules                  0-4 Osasuna                   
  [Javier Camuñas 10, Nelson Tomar 35, Krisztian Vadòcz 59,
   "Kike" Enrique Sola 67]
Racing                    2-1 Sociedad                  
  [Kennedy Bakircioglu 42, Giovani Dos Santos 77;
   Antoine Griezmann 72]
Málaga                    2-0 Espanyol                  
  [Jose Rondón 7, 25]
Deportivo                 0-1 Levante                   
  [Rubén Suárez 90]

Round 30 
[Apr 2]
Madrid                    0-1 Sporting 
  [Miguel Angel De las Cuevas 78]
Getafe                    2-4 Valencia                  
  [Manuel "Manu" del Moral 12, Adrián Sardinero 87;
   Roberto Soldado 46, 63, 70, 77]
Villarreal                0-1 Barcelona                 
  [Gerard Piqué 67]
[Apr 3]
Osasuna                   2-3 Atlético 
  ["Kike" Enrique Sola 31, Javad Nekounam 80pen;
   Diego Costa 38, 61, 63]
Sociedad                  1-3 Hércules 
  [Diego Ifrán 90+; Javier Portillo 69, Royston Drenthe 84, 89]
Espanyol                  1-2 Racing 
  [Pablo Osvaldo 37pen; Gonzalo Colsa 50, Giovani Dos Dantos 75]
Levante                   3-1 Málaga 
  [Christian Stuani 5, 70, Rubén Suarez 8;
   Sebastian "Sebas" Fernández 60]
Deportivo                 2-1 Mallorca 
  ["Xisco" Francisco Jiménez 54, Lassad Nouioui 66;
   Pierre Achille Webó 26]
Sevilla                   3-1 Zaragoza 
  [Diego Perotti 43, Frederic Kanouté 56pen,
   Alvaro Negredo 90+pen; Jirí Jarosik 47]
[Apr 4]
Almería                   1-3 Athletic                  
  [Pablo Piatti 5; Iker Muniain 28, Gaizka Toquero 51,
   Pablo Orbaiz 60]
 
Round 31
[Apr 9]
Athletic                  0-3 Madrid                    
  ["Kaká" Ricardo Izecson Dos Santos Leite 13pen, 53pen,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 69]
Barcelona                 3-1 Almería                   
  [Lionel Messi 52, 90+,Thiago Alcántara 63;
   "Corona" Miguel Ángel García 49]
Mallorca                  2-2 Sevilla                   
  [Akihiro "Aki" Ienaga 16, Jonathan De Guzmán 42; Alvaro Negredo 31pen,
   Ivan Rakitic 68]
[Apr 10]
Valencia                  5-0 Villarreal                
  [Roberto Soldado 13, 74, Juan Manuel Mata 55, 72, Éver Banega 61]
Sporting                  1-0 Osasuna                   
  [David Barral 60]
Atlético                  3-0 Sociedad                  
  [Filipe Luis Kasmirski 12, Mario Suárez 45, Sergio Agüero 78]
Hércules                  0-0 Espanyol                  
Racing                    1-1 Levante                   
  ["Nano" Victoriano Rivas 32og; Rafa Jordá 89]
Málaga                    0-0 Deportivo                 
[Apr 11]
Zaragoza                  2-1 Getafe                    
  [Leonardo Ponzio 13, Nicolas Bertolo 34; Francisco Casquero 45]

Round 32
[Apr 16]
Getafe                    1-0 Sevilla                   
  ["Miku" Nicolas Ladislao Fedor 75]
Málaga                    3-0 Mallorca                  
  [Sebastian "Seba" Fernández 26, Júlio Baptista 40, 56]
Almería                   0-3 Valencia                  
  [Roberto Soldado 50, Marius Stankevicius 66, Jordi Alba 80]
Madrid                    1-1 Barcelona                 
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos 82pen; Lionel Messi 53pen]
[Apr 17]
Osasuna                   1-2 Athletic                  
  ["Kike" Enrique Sola 51; Fernando Llorente 69, Iker Muniain 90]
Sociedad                  2-1 Sporting                  
  [Antoine Griezmann 32, 79; Miguel Angel De las Cuevas 69]
Espanyol                  2-2 Atlético                  
  [Pablo Osvaldo 37, 57; "Koke" Jorge Resurreción 1, Sergio Agüero 48]
Levante                   2-1 Hércules                  
  [Rubén Suárez 4, "Juanlu" Juan Luis Gómez 43; David Trezeguet 81]
Deportivo                 2-0 Racing                    
  [Lassad Nouioui 46, "Xisco" Francisco Jiménez 48]
[Apr 18]
Villarreal                1-0 Zaragoza                  
  ["Rossi" Giuseppe Scurto 71pen]

Round 33
[Apr 23]
Valencia                  3-6 Madrid                    
  [Roberto Soldado 59, Jonás Gonçalves 79, Jordi Alba 84;
   Karim Benzema 22, Gonzalo Higuaín 30, 41, 52,
   "Kaká" Ricardo Izecson Dos Santos 38, 61]
Barcelona                 2-0 Osasuna                   
  [David Villa 23, Lionel Messi 87]
Athletic                  2-1 Sociedad                  
  [Iker Muniain 18, Gaizka Toquero 29; Javi Martínez 31og]
[Apr 24]
Mallorca                  2-0 Getafe                    
  [Jose Carlos Nunes 25, Akihiro "Aki" Ienaga 67]
Sevilla                   3-2 Villarreal                
  [Ivan Rakitic 9, Alvaro Negredo 14, Koffi Romaric 52;
   Carlos Marchena 56, "Rossi" Giuseppe Scurto 73]
Sporting                  1-0 Espanyol                  
  [Ignacio "Nacho" Novo 70]
Atlético                  4-1 Levante                   
  [Elias Mendes Trindade 18, Sergio Agüero 50, 70pen,
   Gustavo Munúa 83og; "Caicedo" Felipe Caicedo Corozo 39pen]
Hércules                  1-0 Deportivo                 
  [Tiago Gomes 59]
Racing                    1-2 Málaga                    
  [Nils Markus Rosenberg 73; Júlio Baptista 31,
   Sebastian "Seba" Fernández 34]
[Apr 25]
Zaragoza                  1-0 Almería                   
  [Diego Alves 70og]

Round 34
[Apr 30]
Madrid                    2-3 Zaragoza                  
  [Sergio Ramos 62, Karim Benzema 85; Ángel Lafita 41, 77,
   Gabriel "Gabi" Fernandez 54pen]
Sociedad                  2-1 Barcelona                 
  [Diego Ifran 71, Xabi Prieto 82pen; Thiago Alcántara 29 
Deportivo                 0-1 Atlético                  
  [Sergio Agüero 80] 
[May 1]
Levante                   0-0 Sporting                  
Málaga                    3-1 Hércules                  
  [Júlio Baptista 4, 75, Jose Rondón 72; Nelson Valdez 3] 
Racing                    2-0 Mallorca                  
  [Nils Markus Rosenberg 12, Kennedy Bakircioglu 42]
Villarreal                2-1 Getafe                    
  ["Cani" Rubén Gracia Calmache 60, "Rossi" Giuseppe Scurto 74;
   Pedro Rios 31] 
Almería                   0-1 Sevilla                   
  ["Renato" Dirnei Florencio 57] 
Osasuna                   1-0 Valencia                  
  [Alvaro Cejudo 59] 
[May 2]
Espanyol                  2-1 Athletic                  
  [Pablo Osvaldo 34, Iván Alonso 75; Markel Susaeta 42]

Round 35
[May 7]
Athletic                  3-2 Levante   
  [Gaizka Toquero Pinedo 30, David López 47pen, Fernando Llorente 62;
   Christian  Stuani 77, "Nano" Victoriano Rivas 85]                
Atlético                  0-3 Málaga       
  [Jose Rondón 29, Julio Baptista 35, Enzo Maresca 84]             
Getafe                    2-0 Almería  
  [Adrián Colunga 5, Pedro Rios 53]                 
Hércules                  2-3 Racing   
  [Sendoa Aguirre 39, Tiago Gomes 42; Giovani Dos Santos 13, 40,
   Henrique Adriano 46]                 
Sevilla                   2-6 Madrid  
  [Alvaro Negredo 60, 84; Sergio Eamos 21,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 30, 64, 70, 76,
   "Kaka" Ricardo Izecson Dos Santos Leite 41]                  
Sporting                  2-2 Deportivo   
  [Ayoze Garcia 35pen, David Barral 90+pen; Adrián López 8, 40]              
Valencia                  3-0 Sociedad   
  [Roberto Soldado 16, 37, Jonás Gonçalves 25]               
[May 8]
Barcelona                 2-0 Espanyol   
  [Andres Iniesta 29, Gerard Pique 48]               
Mallorca                  0-0 Villarreal                
Zaragoza                  1-3 Osasuna   
  [Angel Lafita 14; Javier Camuñas 62, Sergio Fernandez 69,
   Enrique "Kike" Sola 80]                

Round 36
[May 10]	
Deportivo                 2-1 Athletic 
  [Carlos Gurpegui 22og, Xabier Castillo 71og; Gaizka Toquero 3]                 
Málaga                    2-0 Sporting  
  [Julio Baptista 9, "Eliseu" Pereira dos Santos 67]                
Racing                    2-1 Atlético  
  [Kennedy Bakircioglu 37, Nils Markus Rosenberg 47; Mario Suárez 10]                
Madrid                    4-0 Getafe    
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 23, 57, 90+, Karim Benzema 76]                
[May 11]
Hércules                  2-2 Mallorca    
  [Sendoa Aguirre 12, 41; Victor Casadesús 75, Pierre Achille Webo 79]              
Levante                   1-1 Barcelona 
  [Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 40; Seydou Keita 27]                
Osasuna                   3-2 Sevilla   
  [Enrique "Kike" Sola 46, 86, Dejan Lekic 89; Alvaro Negredo 23, 27]                
Espanyol                  2-2 Valencia   
  [Pablo Osvaldo 19, Ernesto Galán 76; Roberto Soldado 9,
   Juan Manuel Mata 25]               
Sociedad                  2-1 Zaragoza 
  [Raúl Tamudo 24, Mikel Aranburu 89; Gabriel "Gabi" Fernandez 53]                 
Almería                   0-0 Villarreal                

Round 37 [May 15]
Almería                   3-1 Mallorca                  
  [Kalu Uche 5, Juan Manuel "Juanma" Ortiz 14, Pablo Piatti 31;
   Pierre Achille Webo 41]
Villarreal                1-3 Madrid                    
  ["Cani" Rubén Gracia 51; "Marcelo" Vieira da Silva 17, 
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos 22, 90+]
Getafe                    2-0 Osasuna                   
  [Miguel Flaño 64og, Pedro Ríos 90+]
Sevilla                   3-1 Sociedad                  
  [Frederic Kanoute 53, 60, Alvaro Negredo 85; Imanol Agirretxe 72]
Zaragoza                  1-0 Espanyol                  
  [Leonardo Ponzio 54]
Valencia                  0-0 Levante                   
Barcelona                 0-0 Deportivo                 
Athletic                  1-1 Málaga                    
  [David López 54pen; Jose Recio 41]
Sporting                  2-1 Racing                    
  [Miguel Angel De las Cuevas 44, Nacho Novo 51; Christian Fernández 31]
Atlético                  2-1 Hércules                  
  [Álvaro Domínguez 1, José Antonio Reyes 71; David Trezeguet 66]

Round 38 [May 21]
Hércules                  0-0 Sporting
Madrid                    8-1 Almería
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 4, 77, Emmanuel Adebayor 31, 51, 72,
   Karim Benzema 47, 63, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 87; Kalu Uche 32]
Osasuna                   1-0 Villarreal
  [Alvaro Cejudo 41]
Sociedad                  1-1 Getafe
  [Francisco Sutil 65; Daniel "Cata" Díaz 9]
Espanyol                  2-3 Sevilla
  [Pablo Osvaldo 54, Joan Verdú 72; Alvaro Negredo 2, 62,
   Frederic Kanouté 46]
Levante                   1-2 Zaragoza
  [Christian Stuani 79; Gabriel "Gabi" Fernandez 38, 72]
Mallorca                  3-4 Atlético
  [Jonathan De Guzmán 62pen, Pierre Achille Webó 71, 90+;
   Sergio Agüero 12, 59, 81, Juan Francisco "Juanfran" Torres 18]
Deportivo                 0-2 Valencia
  [Aritz Aduriz 4, Roberto Soldado 90+]
Málaga                    1-3 Barcelona
  [Sebastian "Seba" Fernández 31; Bojan Krkic 43pen, Ibrahim Afellay 75,
   Marc Bartra 84]
Racing                    1-2 Athletic
  [Kennedy Bakircioglu 88; David López 19, Fernando Llorente 20]

Final Table:

 1.FC Barcelona                  38 30  6  2  95-21  96  Champions
 2.Real Madrid CF                38 29  5  4 102-33  92
 3.Valencia CF                   38 21  8  9  64-44  71
 4.Villarreal CF                 38 18  8 12  54-44  62
 5.Sevilla FC                    38 17  7 14  62-61  58
 6.Athletic de Bilbao            38 18  4 16  59-55  58
 7.Atlético de Madrid            38 17  7 14  62-53  58
 8.RCD Espanyol (Barcelona)      38 15  4 19  46-55  49
 9.CA Osasuna (Pamplona)         38 13  8 17  45-46  47
10.Sporting de Gijón             38 11 14 13  35-42  47
11.Málaga CF                     38 13  7 18  54-68  46
12.Racing de Santander           38 12 10 16  41-56  46
13.Real Zaragoza                 38 12  9 17  40-53  45
14.Real Sociedad (San Sebastián) 38 14  3 21  49-66  45
15.Levante UD (Valencia)         38 12  9 17  41-52  45
16.Getafe CF                     38 12  8 18  49-60  44
17.RCD Mallorca (Palma de M.)    38 12  8 18  41-56  44
-------------------------------------------------------
18.RC Deportivo (La Coruña)      38 10 13 15  31-47  43  Relegated
19.Hércules CF (Alicante)        38  9  8 21  36-60  35  Relegated
20.UD Almería                    38  6 12 20  36-70  30  Relegated

Topscorers

41 "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro - Real Madrid
31 Lionel Messi                          – Barcelona
20 Sergio Agüero                         - Atlético
20 Alvaro Negredo                        – Sevilla
18 Fernando  Llorente                    – Athletic
18 "Rossi" - Giuseppe Scurto             - Villarreal
18 Roberto Soldado                       - Valencia
18 David Villa                           - Barcelona


Copa del Rey


Round 1
[Aug 21]
La Roda CF                1-2 CD Alcalá
  [Alberto Moreno "Chupi" 79; Jorge Pulido 23,
   Juan Pablo Pereira "Pibe" 37]
[Aug 22]
CF Gandía                 1-2 UE Sant Andreu
  ["Jonathan" Apesteguía Olagüe " 44; Luis Blanco 68, Joel Alvarez 75]
[Aug 24]
CE Hospitalet             2-1 CD Denia
  [Eloi Fontanella 83, 90+; Jose Tortosa "Pepin" 18]
AD Ceuta                  4-1 Atlético Mancha Real
  [Jesus Berrocal 17, David Torres 36, 45pen, Juan Angel Seguro 47;
   David Martinez "Negro" 68]
SD Oyonesa                0-3 CD Tudelano
  [César Chasco 12og, Hector Carrasco Pacheta 23pen, Iván Moreno 54]
[Aug 25]
CD Badajoz                4-0 SD Corralejo
  [Rubén Ramos Santos "Rubi" 27, Juan Carlos Ortiz 44,
   Paolo Etamane 60, Alberto Cajoto 82]
Universidad Las Palmas CF 1-0 Leganés                   [aet]
  [Angel Sanchez 98pen]
Pontevedra CF             0-1 CD Guadalajara
  [Juan Jose Serrano "Juanjo 60"]
Real Unión                1-0 Burgos CF
  [Luisma Villa 83]
Portugalete               3-2 SD Noja
  [Raul Salcedo 19, Javi González 42, Ander Vidal 63;
   David Camino 16, Ander Vidal 45og]
Deportivo Alavés          0-1 UD Logroñés
  [Diego Cervero 26pen]
Real Oviedo               1-0 Eibar                     [aet]
  [Manu Busto 116pen]
Caudal Dep. de Mieres     4-3 CF Palencia               [aet]
  [Dani Pevida 31, Francisco Javier "Javi" Tapia 100,
   Jose De la Puente 111, Jorge Fernandez 115;
   Alex Suarez 12, 106, Paulino Martinez 117]
Benidorm                  0-0 Orihuela                  [aet. 3-5 pen]
Ontinyent CF              0-2 CD Castellón
  [Raúl Muñoz 8, Vicente Pascual]
Teruel                    0-0 Atlético Baleares         [aet, 5-4 pen]
Puertollano               0-0 Real Murcia               [aet, 0-3 pen]
AD Parla                  1-5 Cádiz CF
  [Fernando Velasco 47og; Fernando Velasco 3, 5, 49,
   Diego "Dieguito" Garrido 36, Enrique Fernando Ortiz 69]

Byes: Alcoyano, UD Melilla, Jumilla, CCD Cerceda, Real Jaén,
      Lucena, Polideportivo Ejido.

Round 2 
UD Logroñés               0-0 Cerceda                   [aet, 4-3 pen]
CD Badajoz                2-0 Real Jaén                 [aet]
  [Mohamed Hamed Al-lal "Aloisio" 116, Juan Carlos Ortiz 118]
Caudal Dep. de Mieres     0-1 Universidad Las Palmas CF 
  [Aridane Santana]
CD Alcalá                 1-3 UE Sant Andreu            [aet]
  ["Mustáfa" Admen Zeinha 49; Roger Matamala 37, Albert Manteca 93, 100]
CD Castellón              2-3 Portugalete
  [Marcos 74, Pinilla 83; Lolo 23, Dennis 46, Alberto 89]
Real Oviedo               2-2 Real Murcia               [aet, 4-5 pen]
  [Negredo 42, Perona 90; Kike García 25pen, Abraham 39]
Cádiz CF                  3-1 CE Hospitalet
  [Aarón 7, J.M. Caballero 51, 65; Cirio 27]
CD Teruel                 0-1 Real Unión de Irun
  [Gorka Brit 81]
AD Ceuta                  2-1 CD Guadalajara
  [Guzmán 63, Ormázabal 83; Nauzet 90+]
CD Tudelano               0-2 Lucena CF
  [Pineda 17, Obregón 34]
Albacete                  0–2 CD Granada
  [Alex Geijo 39, 42]
Alcorcón                  3-2 Celta                     [aet]
[Quini, 45+, 93, Borja 88; Dani Abalo 13, Iago Aspas 50]
Real Betis                2-1 Salamanca
  [Beñat 50, 72 Rubén Castro 72; Perico 40]
FC Cartagena              1-3 Rayo Vallecano
  [Toche 37; Provencio 58, Aganzo 70pen, Trejo 90+]
Córdoba                   1-0 Numancia                  [aet]
  [Arteaga 113]
Elche                     4-1 Tenerife
  [Jesús Perera 3, Wakaso 11, Linares 73, Jesús Perera 77; Nino 23]
Gimnastic                 1-2 Xerez
  [Gerardo  pen; Antoñito y David]
Girona                    1-1 SD Huesca                 [aet, 4-5 pen]
  [Despotovic 4; Camacho 51pen]
Jumilla CF                0-1 UD Melilla                [aet]
  [Chota 92]
Polideportivo Ejido       1-0 Alcoyano
  [Dani Cara 29]
Ponferradina              1-0 Recreativo
  [Iván Pérez 10]
Valladolid                5-3 Las Palmas
  [Calle 27pen, 33, Nauzet Alemán 74, Álvaro Antón 80, Jofre 86;
   Jorge 38, Vicente Gómez 82, Pedro Vega 87]

Round 3
[Sep 8]
CD Badajoz                0-2 UD Logroñés
  [D.Cervero 72pen, 83pen]
E Sant Andreu             0-1 Real Múrcia CF
  [Pedro]
UD Melilla AD             2-2 AD Ceuta                  [aet, 6-7 pen]
  [David Vázquez 38, Andrés Ramos 101; Javi Navarro 94, 107]
Real Valladolid           1-0 Huesca   
  [Jorge Alonso 7pen] 
Lucena CF                 0-1 Universidad Las Palmas CF 
  [Aridane 76]
Poli Ejido                1-0 Cádiz    
  [Cachorro 90]
Real Unión                1-0 Orihuela    
  [Javi Castellano 112]
Granada                   2-2 Betis                     [aet, 4-5 pen]    
  [Dani Benítez 38pen, 46; Emana 62, Rubén Castro 72]
[Sep 15] 
Alcorcón                  1-1 Ponferradina              [aet, 3-1 pen]    
  [Borja Pérez 63; Yuri 83]
Elche CF                  1-2 Xerez CD
  [Perera 87; Cordero 66, Mario Bermejo 70]
Córdoba                   2-1 Rayo Vallecano            [aet]
  [Javi Flores 21, Alberto Aguilar 91; Coke 51] 

1/16 Finals

First Legs
[Oct 26]
Murcia                    0-0 Madrid
Ceuta                     0-2 Barcelona
  [Scherrer Cabelino "Maxwell" Andrade 17, Pedro Rodriguez 25]
[Oct 27]
Real Unión                0-4 Sevilla
  [Alvaro Negredo 44, 68, Alejandro Alfaro 89, José Carlos 90+]
Logroñés                  0-3 Valencia
  [Aritz Adúriz 54, 59, Vicente Rodríguez 79]
Mallorca                  3-1 Sporting
  [Fernando Cavenaghi 11, 34pen, Rubén González 90+; David Barral 59]
Hércules                  0-0 Málaga
Valladolid                0-2 Espanyol
  [Álvaro Vázquez 38, 54]
Portugalete               1-1 Getafe
  [Gaizka Bergara 52; Adrián Sardinero 7]
Xerez                     2-3 Levante
  [José Mari Romero 30, Mario Bermejo 64; Christian Stuani 58pen, 80,
  Gorka Larrea 87]
Poli Ejido                1-1 Villarreal
  [Moreno 90+; Josmer Altidore 44]
Córdoba                   2-0 Racing
  [Oriol Riera 25, Iñigo Díaz de Cerio 75]
Betis                     0-1 Zaragoza
  [Gabriel "Gabi" Fernandez 61pen]
Universidad de Las Palmas 0-5 Atlético
  [Diego Godín 24, Sergio Agüero 41, 53, Diego Costa 48,
   Fran Mérida 84]
[Oct 28]
Alcorcón                  0-1 Athletic
  [Carlos Gurpegui 55]
Sociedad                  2-3 Almería
  [Jeffrey Sarpong 7, Gorka Elustondo 31; Henok Goitom 66,
   Jose Ulloa 71, 88]
Osasuna                   1-1 Deportivo
  ["Juanfran" Juan Francisco Torres 68; Saúl Fernández 70]

Second Legs
[Nov 11]
Madrid                    5-1 Murcia                        
  [Esteban Granero 3, Gonzalo Higuaín 44,
   "Cristiano Ronaldo" Santos Aveiro 75, Karim Benzema 84pen, 
   Xabi Alonso 89; Alejandro Torres Román "Chando” 81pen]
Barcelona                 5-1 Ceuta                         
  ["Nolito" Manuel Agudo Durán 2, Gabriel Milito 7, Pedro Rodríguez 50,
   Bojan Krkic 65, Lionel Messi 64; Casaseca Guzmán 35]
Sevilla                   6-1 Real Unión
  [Alejandro Alfaro 15pen, Rodrigo "Rodri" Rios 27,
   Bernardo Espinosa 4, Luca Cigarini 57, José Carlos Fernández 73, 
   Lautaro Acosta 85; Arangoa Romo 12]       
Espanyol                  1-1 Valladolid           
  [Pablo Osvaldo 68; Antonio Barragán 77pen]
Getafe                    0-0 Portugalete                  
Levante                   1-2 Xerez                         
  [Felipe Salvador "Caicedo" Corozo 44;
   Antonio "Antoñito" Ramiro 26pen, 57]
Villarreal                2-0 Poli Ejido            
  [Jefferson Montero 18, Josmer Altidore 90]
Racing                    3-1 Córdoba                   [aet]
  [Iván Bolado, 24, Kennedy Bakircioglu 72, Edu Bedia 103;
   Jorge Luque 120pen]  
Zaragoza                  1-2 Betis
  [Jirí Jarosik 15; Matteo Contini 12og, Rubén Castro 36]                      
Atlético                  1-1 Universidad de Las Palmas            
  [Fran Mérida 10; Aridane Santana 18]
Athletic                  2-0 Alcorcón            
  [Igor Gabilondo 35, Pablo Orbaiz 90+]
Almería                   2-1 Sociedad     
  [Henok Goitom 20, José Leonardo Ulloa 47; Antoine Griezmann 50]        
Deportivo                 2-1 Osasuna            
  [Iván Sánchez-Rico "Riki" 53, Lassad Nouioui 64; Dejan Lekic 62]
[Nov 12]
Valencia                  4-1 Logroñés           
  [Francisco Román Alarcón Suárez "Isco" 25, 43, Vicente Rodríguez 34,
   Sofiane Feghouli 86; Juan Antonio Osado 3]
Sporting                  2-2 Mallorca            
  [Mate Bilic 26pen, Juan Muñiz 63; Emilio Nsue 10, 15]
Málaga                    3-2 Hércules            
  ["Eliseu" Pereira dos Santos 10, "Edinho" Arnaldo Edi Lopes da Silva,
   Seba Fernández 90; Javier Portillo 30, Abel Aguila 62]

1/8 Finals

First Legs
[Dec 21]
Barcelona                 0-0 Athletic
Córdoba                   1-1 Deportivo
  [Pepe Díaz 70; "Riki" Iván Sánchez-Rico 17pen]
Valencia                  0-0 Villarreal
[Dec 22]
Betis                     1-2 Getafe
  [Jorge Molina 87pen; "Miku" Nicolas Ladislao Fedor Flores 27,
   Pedro Rios 35]
Almería                   4-3 Mallorca
  [Jose Ulloa 6, 28, 72, Kalu Uche 65; Jonathan De Guzmán 22,
   Víctor Casadesús 44, Pierre Achille Webó 88]
Sevilla                   5-3 Málaga
  [Alejandro Alfaro 11, Alvaro Negredo 32, Koffi Romaric 66, 80,
   Diego Capel 82; Jose Rondón 19, 26, Owusu-abeyie Quincy 41] 
Atlético                  1-0 Espanyol
  ["Simao" Pedro Fonseca 32pen]
Madrid                    8-0 Levante
  [Karim Benzema 6, 31, 68, Mesut Özil 9,
   "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 44, 71, 73, Pedro León 89]

Second Legs
[Jan 5]
Málaga                    0-3 Sevilla
  [Christian Romaric 51, Diego Perotti 65,
   "Luis Fabiano" Clemente 89]
Deportivo                 3-1 Córdoba                   [aet]                                
  [Adrián López 90pen, 101, 120pen; David Arteaga 86]
Athletic                  1-1 Barcelona
  [Fernando Llorente 84; Eric Abidal 74]
[Jan 6]
Villarreal                4-2 Valencia
  [Santiago Cazorla 46, "Rossi" Giuseppe Scurto 49pen, 90+,
   Marco Ruben 63; Ever Banega 5, Roberto Soldado 23]
Mallorca                  3-4 Almería
  [Fernando Cavenaghi 69, 76, Michael Pereira 75;
   Pablo Piatti 1, 41, Juan Manuel Ortiz 3, 33]
Espanyol                  1-1 Atlético
  [Luis García 90+; Sergio Agüero 24]
Getafe                    1-3 Betis
  [Francisco Javier Casquero 90+; Jorge Molina 56,
   Rubén Castro 72, 90]
Levante                   2-0 Madrid
  [Sergio González 46, Xisco Muñoz 61pen]
 
Quarterfinals

First Legs
[Jan 12]        
Villarreal                3-3 Sevilla  
  [Rubén Gracia Calmache "Cani" 23, Giuseppe Scurto "Rossi" 28,
   Marco Rubén 55; Alvaro Negredo 38, 60, Alexis Ruano 88]       
Barcelona                 5-0 Betis 
  [Lionel Messi 43, 62, 73, Pedro Rodríguez 76, Seydou Keita 83]
[Jan 13]        
Almería                   1-0 Deportivo    
  [Knut Olav Rindaroy 34og] 
Madrid                    3-1 Atlético
  [Sergio Ramos 13, "Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 62,
   Mesut Özil 90; Diego Forlán 6]

Second Legs
[Jan 18]
Sevilla                   3-0 Villarreal
  ["Renato" Dirnei Florencio 7, Frederic Kanouté 47, Alexis Ruano 50]
[Jan 19]
Deportivo                 2-3 Almería
  [Pablo Álvarez 43pen, Adrián López 51;
   "Corona" Miguel Ángel García Pérez-Roldán 19, Albert Crusat 20,
   Henok Goitom 55pen]
Betis                     3-1 Barcelona
  [Jorge Molina 2, 7, "Arzu" Arturo García Muñoz 46; Lionel Messi 36]
[Jan 20]
Atlético                  0-1 Madrid
  ["Cristiano Ronaldo" dos Santos Aveiro 23]

Semifinals

First Legs [Jan 26]
Sevilla                   0-1 Madrid
  [Karim Benzema 15]
Barcelona                 5-0 Almería
  [Lionel Messi 9, 15, David Villa 10, Pedro Rodríguez 30,
   Seydou Keita 87]

Second Legs [Feb 2]
Madrid                    2-0 Sevilla
  [Mesut Özil 81, Emmanuel Adebayor 90+]
Almería                   0-3 Barcelona
  ["Adriano" Correia Claro 34, "Thiago" Alcántara do Nascimiento 55,
   Ibrahim Afellay 65]

Final [Apr 20, Estadio Mestalla, Valencia]
Madrid                    1-0 Barcelona                 [aet]  
  [Cristiano Ronaldo 102]
  [Madrid: Iker Casillas; Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Ricardo Carvalho
     (Ezequiel Garay 19), "Marcelo" Vieira da Silva, "Pepe" Kepler 
     Laveran Lima, Xavi Alonso, Sami Khedira (Esteban Granero 104), 
     Mesut Özil (Emmanuel Adebayor 70), "Cristiano Ronaldo" dos Santos,
     Angel Di María; coach: Jose Mourinho;
   Barcelona: Jose Manuel Pinto; "Dani Alves" Daniel Alves da Silva,
     Gerard Piqué, Javier Mascherano, "Adriano" Correia Claro
     (Scherrer Maxwell 119), Xavi Hernandez, Sergi Busquets
     (Seydou Keita 108), Andres Iniesta, Pedro Rodríguez, Lionel Messi,
     David Villa (Ibrahim Afellay 105); coach: Pep Guardiola;
   yellow cards:
     Madrid: Pepe 26, Xavi Alonso 60, Adebayor 74, Di María 86, 120;
     Barcelona: Pedro 34, Messi 64, Adriano 118;
   red card: Di María (M) 120 (2 yellow);
   ref: Alberto Undiano Mallenco;
   att: 50,000]


Segunda División (Liga Adelante)

Final Table:

 1.Real Betis Balompié (Sevilla) 42 25  8  9  85-44  83  Promoted
 2.Rayo Vallecano                42 23 10  9  73-48  79  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.FC Barcelona B                42 20 11 11  85-62  71
 4.Elche CF                      42 18 15  9  55-42  69  Promotion Playoff
 5.Granada CF                    42 18 14 10  71-47  68  Promotion Playoff
 6.RC Celta (Vigo)               42 17 16  9  62-43  67  Promotion Playoff
 7.Real Valladolid               42 19  9 14  65-51  66  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Xerez CD                      42 17  9 16  60-64  60
 9.AD Alcorcón                   42 17  7 18  57-52  58
10.CD Numancia (Soria)           42 17  6 19  65-63  57
11.Girona FC                     42 15 12 15  58-56  57
12.RC Recreativo de Huelva       42 12 20 10  44-37  56
13.FC Cartagena                  42 16  8 18  48-63  56
14.SD Huesca                     42 13 16 13  39-45  55
15.UD Las Palmas                 42 13 15 14  56-71  54
16.Córdoba CF                    42 13 13 16  58-63  52
17.Villarreal CF B               42 15  6 21  43-63  51
18.Club Gimnàstic de Tarragona   42 12 13 17  37-45  49
-------------------------------------------------------
19.UD Salamanca                  42 13  7 22  46-68  46  Relegated
20.CD Tenerife                   42  9 11 22  42-66  38  Relegated
21.SD Ponferradina               42  5 19 18  36-63  34  Relegated
22.Albacete Balompié             42  7 11 24  35-64  32  Relegated

Round 1
[Aug 27]
Valladolid                3-0 Villarreal B
  [Javi Guerra 6, Antonio Calle 72, Pedro López 85]
[Aug 28]
Celta                     1-2 Barcelona B
  [David Rodríguez 73; Jonathan Soriano 28, Andreu Fontás 43]
Girona                    4-2 Tenerife
  [Alejandro "Jandro" Castro 9pen, 43, Francisco "Kiko" Ratón 73,
   Roberto Peragón 74; Juan Francisco Martínez "Nino" 36,
   Albert Serra 47og]
Las Palmas                3-2 Gimnàstic 
  ["Aythami" Artiles Oliva 25, Álvaro Cejudo 31, Javi Guerrero 85;
   Rubén Navarro 13, Fernando Morán 26]
Ponferradina              0-0 Huesca
Elche                     1-0 Recreativo
  [Edu Albacar 8]
[Aug 29]
Xerez                     1-4 Cartagena
  [Mario Bermejo 17; José Verdú Nicolás "Toché" 6, 81,
   Ander Lafuente 51, Pedro Botelho 56]
Rayo                      3-2 Numancia
  [Jose Manuel Casado 16,Emiliano Armenteros 20,
   Jorge Andujar Moreno "Coke" 60; Jose Javier Barkero 14pen,
   Jose Antonio Culebras 90+].
Salamanca                 1-1 Córdoba
  [Miguel García 3; Jonathan Sesma 17pen]
Albacete                  1-1 Alcorcón
  [Jaime Asensio de la Fuente "Asen" 75; Fernando Sales 29]
Betis                     4-1 Granada
  [Jose Antonio Dorado 15, Jorge Molina 43, 75, Salva Sevilla 72;
   Dani Benítez 31]

Round 2
[Sep 4]
Recreativo                1-3 Betis                     
  [Jesús Vázquez 89pen; Achille Emana 42pen, 76, Juan Pablo Caffa 90]
Cartagena                 0-1 Elche                     
  [Miguel Linares 90]  
Córdoba                   2-3 Rayo                      
  ["Charles" Días Barbosa 15, David Arteaga 28; Borja Garcia 64,
   Borja Gómez 77, Emiliano Armenteros 90]
Huesca                    0-0 Las Palmas                
Villarreal B              1-0 Albacete                  
  [Airam Lopez 73]  
Tenerife                  1-2 Salamanca                 
  [Natalio Poquet 32; Jose Moratón 56, Kike López 89]
[Sep 5]
Barcelona B               2-1 Xerez                     
  [Jonathan Soriano 2, Saúl Pérez 74; Mario Bermejo 43]  
Numancia                  1-3 Celta                     
  [Domingo Nagore 89; David Rodríguez 13, Dani Abalo 17,
   Enrique De Lucas 24]
Alcorcón                  2-0 Ponferradina    
  [Joaquin Alvarez "Quini" 9, 41]
Gimnàstic                 2-0 Girona                    
  [Berry Powel 78, 80]
Granada                   0-1 Valladolid                
  [Antonio Calle 23]

Round 3
[Sep 10]
Salamanca                 1-0 Gimnàstic                 
  [Juan José Expósito "Juanjo" 41]
[Sep 11]
Rayo                      1-0 Tenerife                  
  [Julian "Juli" Cerdá 86]
Las Palmas                4-1 Alcorcón                  
  [Antonio Guayre 7, Víctor José Añino Bermúdez "Vitolo" 46,
   David González 51pen, Alvaro Cejudo 56; Sergio Mora 87]
Ponferradina              1-5 Villarreal B              
  [Javi López 86; Iago Falqué 26, Facundo Coria 38,
   Nicki Bille 56, 63, Marcos Gullón 71] 
Albacete                  2-1 Granada                   
  [Jose De la Cuesta 16, Jaime Asensio de la Fuente "Asen" 23; 
   Daniel "Dani" Benítez 86]
Elche                     0-2 Betis                     
  [Rubén Castro 55, Beñat Etxebarria 89]
Cartagena                 5-1 Barcelona B               
  [Juan Cala 17, José Verdú Nicolás "Toché" 27, Toni Moral 47, 65,
   Víctor Manuel Fernandez 82; Benjamín "Benja" Martínez 84]
Celta                     3-2 Córdoba                   
  [David Rodríguez 9, 90+, Joan Tomás 71; David Arteaga 57, 
   "Charles" Días Barbosa 59]
[Sep 12]
Girona                    3-1 Huesca                    
  [Roberto Peragón 13, 19, Kiko Ratón 68; Marco Navas 89]
Xerez                     1-0 Numancia                  
  [Egoitz Jaio 12og]
Valladolid                4-0 Recreativo                
  [Javi Guerra 6, 49, Antonio Calle 18, 80]

Round 4
[Sep 17]
Villarreal B              0-3 Las Palmas                
  [Jose Joaquin Moreno "Josico" 20, Antonio Guayre 55,
   Jonathan Viera 59]
[Sep 18]
Barcelona B               2-0 Elche                     
  [Jonathan Soriano 40, Manuel Nolito 81]
Alcorcón                  3-1 Girona                    
  [Joaquín Alvarez "Quini" 16, 78, 90+; Roberto Peragón 1]
Huesca                    0-1 Salamanca                 
  [Pedro Jose Pinazo "Perico" 60]
Tenerife                  0-2 Celta                     
  [Roberto Trashorras 13pen, David Catalá 22]
Córdoba                   0-2 Xerez                     
  [Vicente Moreno 35,Pablo Redondo 82]
Numancia                  2-0 Cartagena                 
  [Domingo Nagore 64, Jose Javier Barkero 72]
[Sep 19]
Betis                     2-1 Valladolid                
  [Rubén Castro 47, Israel Bascón 64; Marc Valiente 37]
Recreativo                0-0 Albacete                  
Granada                   2-0 Ponferradina              
  [Allan Nyom 24, Alexandre Geijo 57]
Gimnàstic                 0-1 Rayo                      
  [Oscar Trejo 30]

Round 5 
[Sep 24] 
Xerez                     2-0 Tenerife                  
  [José Mari Romero 20, Miguel Angel Cordero 27]
[Sep 25]
Albacete                  2-1 Betis                     
  [Jesus Tato 29, Nelson Cuevas 78; Rubén Castro 38]  
Cartagena                 1-2 Córdoba                   
  [José Verdú Nicolás "Toché" 25; Fernando Usero 18, 53]
Rayo                      4-0 Huesca                    
  [Emiliano Armenteros 19, Borja García 46,
   Jorge Andújar Moreno "Coke" 82, Francisco Medina "Piti" 89]   
Girona                    2-3 Villarreal B              
  [Francisco Javier Flores "Chechu" 2, Ranko Despotovic 36;
   Facundo Coria 44, Airam López 85, 89] 
Las Palmas                1-1 Granada                   
  [David González 60; Carlos Calvo 77]  
[Sep 26]  
Elche                     2-2 Valladolid                
  [Kike Mateo 46, Sergio Pelegrín 89; Javi Guerra 43,
   Jorge Alonso 80]
Barcelona B               1-0 Numancia                  
  [Manuel Nolito 12]
Celta                     1-0 Gimnàstic                 
  [Enrique De Lucas 7]
Salamanca                 1-1 Alcorcón                  
  [Juan José Expósito "Juanjo" 37; David Sanz 89]  
Ponferradina              1-1 Recreativo                
  [Gaizka Saizar 44; Jose Francisco Mora 89]  

Round 6
[Oct 1]
Villarreal B              0-1 Salamanca                
  [Marcos Márquez 87pen]
[Oct 2]
Recreativo                1-1 Las Palmas                
  [Jesús Vázquez 57; Álvaro Cejudo 22]
Huesca                     1-2 Celta                     
  [Juan José Camacho 80pen; Enrique De Lucas 60,
   David Rodríguez 85]
Gimnàstic                 0-2 Xerez                     
  [José Mari Romero 8, Miguel Angel Cordero 69]
Betis                     3-0 Ponferradina              
  [Achille Emaná 22, "Rovérsio" Rodrigues de Barros 40,
    Rubén Castro 90+]
[Oct 3]
Alcorcón                  2-0 Rayo                      
  [Rubén Sanz 61, Alberto Nagore 84]
Granada                   2-1 Girona                    
  [Mikel Rico 2, Daniel "Dani" Benítez 29;
  Alejandro "Jandro" Castro 43]
Córdoba                   2-0 Barcelona B               
  [Miguel Angel Tena 35, "Charles" Días Barbosa 55]      
Numancia                  2-0 Elche                     
  [Jose Javier Barkero 34pen, Ibrahima Balde 86]     
Tenerife                  1-1 Cartagena                 
  [Juan Francisco Martínez "Nino" 70; "Toche" José Verdú Nicolás 67pen]
[Oct 4]
Valladolid                1-1 Albacete                  
  [Jorge Alonso 66; José Antonio García Rabasco "Verza" 61pen]

Round 7        
[Oct 9]
Rayo                      3-0 Villarreal B
  [Javi Fuego 56, David Aganzo 63, 83pen]
Elche                     1-0 Albacete
  [Jordi Xumetra 52]
Las Palmas                2-2 Betis
  [Jonathan Viera 24, Sergio Suárez 90+;
   "Ezequiel" Calvente Criado 52, Rubén Castro 85]
Cartagena                 2-2 Gimnàstic
  [Pedro Roberto Silva "Botelho" 7, Iñaki Muñoz 90;
   Rodrigo Gimeno "Rodri" 57, Berry Powel 75]
Celta                     3-0 Alcorcón
  [Roberto Lago 13, David Rodríguez 46, Joan Tomás 63]
[Oct 10]
Girona                    0-0 Recreativo
Salamanca                 1-2 Granada
  [Juan José Expósito "Juanjo" 18; Alexandre Geijo 18, 90]
Xerez                     1-3 Huesca
  [Héctor Font 72; Roberto García 27, 35, David Bauzá 74]
Numancia                  1-1 Córdoba
  [Dimas Delgado 22; Miguel Angel Tena 48]
Ponferradina              1-1 Valladolid
  [Gaizka Saizar 81; Javi Guerra 57]
Barcelona B               3-1 Tenerife
  [Jonathan Soriano 9, Nolito 38, Carlos Carmona 67;
   Mikel Alonso 47]

Round 8
[Oct 15]
Recreativo                0-2 Salamanca 
  [Marcos Márquez 63, Quique Martín 93pen] 
[Oct 16]
Betis                     2-1 Girona
  [Miki Roqué 54, Jose Antonio Dorado 69; 
   Mohammed El Yaagoubi "Moha" 40]
Gimnàstic                 1-1 Barcelona B
  [Eloy Gila 40; Manuel Nolito 15]
Albacete                  0-1 Ponferradina
  [Rubén Vega 80pen]
Huesca                    0-0 Cartagena
Alcorcón                  3-1 Xerez
  [Rubén Sanz 23, Joaquin Alvarez "Quini" 27, 35pen;
   Jose Luis Capdevila 70]
Villarreal B              2-2 Celta
  [Iago Falqué 42, Facundo Coria 89pen; Iago Aspas 70,
   Hugo Mallo 80]
[Oct 17]
Granada                   1-1 Rayo
  [Abel Gómez 3; David Aganzo 27]
Valladolid                3-0 Las Palmas
  [Jorge Alonso 22pen, Cesar Arzo 43, David García 66og]
Córdoba                   0-0 Elche
Tenerife                  1-1 Numancia
  [Mikel Alonso 83; Javi Flaño 34]
 
Round 9
[Oct 22]
Xerez                     3-1 Villarreal B
  [José Mari Romero 4, Pablo Redondo 71, David Lombán 80;
   "Nicki" Niels Bille Nielsen 1]
[Oct 23]
Rayo                      0-0 Recreativo
Córdoba                   2-2 Tenerife
  [Jorge Luque 50pen, "Charles" Días Barbosa 59; Mikel Alonso 69,
   Natalio Lorenzo Poquet 84]
Elche                     2-0 Ponferradina
  [Wakaso Mubarak 69, "Ángel" Luis Rodriguez 80]
Girona                    2-0 Valladolid
  [Alejandro "Jandro" Castro 53pen, Ranko Despotovic 73]
Celta                     1-1 Granada
  [Iago Aspas 50; Alexandre Geijo 56]
Cartagena                 1-0 Alcorcón
  [Víctor Manuel Fernández 11]
Barcelona B               0-1 Huesca
  ["Gilvan" Gomes Vieira 73]
Las Palmas                2-1 Albacete
  [Pedro Vega 44, Antonio Guayre 64;
   "Asen” Jaime Asensio de la Fuente 85]
[Oct 24]
Salamanca                 0-3 Betis
  [Rubén Castro 23, Achille Emaná 23, 86]
Numancia                  1-0 Gimnàstic
  [Ibrahima Balde 80]

Round 10
[Oct 29]
Recreativo                1-1 Celta                     
  [Manolo Martínez 28; Miguel Pérez Cuesta "Michu" 63]
[Oct 30]
Huesca                    0-0 Numancia                  
Villarreal B              2-0 Cartagena                 
  [Niels Bille Nielsen "Nicki" 5, Marcos Gullón 50]
Granada                   5-0 Xerez                     
  [Alexandre Geijo 12, 43, 53, Íñigo López 34,
   Juan José Collantes 90+]
Valladolid                1-0 Salamanca                 
  [Javi Guerra 69]
Albacete                  1-1 Girona                    
  [Francisco Tarantino 57; Ranko Despotovic 68]
Ponferradina              3-2 Las Palmas                
  [Oscar De Paula 6, 71, Alfredo Máyor 85; Álvaro Cejudo, 
   Javi Guerrero 53]
[Oct 31]
Betis                     4-0 Rayo                         
  [Salva Sevilla 14, Beñat Etxebarria 49, Rubén Castro 54,
   Achille Emaná 64pen]
Alcorcón                  1-3 Barcelona B               
  [Joaquin Alvarez "Quini" 41; Rubén Rochina 37, Carlos Carmona 84,
   Cristian Tello 88]
Tenerife                  1-0 Elche                     
  [Natalio Poquet 79
Gimnàstic                 1-1 Córdoba                   
  [Pedro Mairata 74; Jorge Luque 83pen]
 
Round 11
[Nov 5]
Elche                     2-2 Las Palmas                
  [Miguel Linares 67, Jesus Perera 90+; Alvaro Cejudo 21,
   Jonathan Viera74] 
[Nov 6]
Numancia                  2-1 Alcorcón                  
  [Dimas Delgado 37, Joseba Garmendia 64; Joaquin "Quini" Alvarez 82pen]
Girona                    3-0 Ponferradina              
  [Roberto Peragón 3, 23, 34]
Rayo                      3-0 Valladolid                
  [Emiliano Armenteros 22, 83, Felipe De Lucas 68]
Cartagena                 2-1 Granada                   
  [Víctor Manuel Fernandez 12, José Verdú Nicolás "Toché" 37;
   Fabián Orellana 15]
Xerez                     1-1 Recreativo                
  [Pablo Redondo 10; Aitor Tornavaca 37pen]
Salamanca                 1-0 Albacete                  
  [Pedro Jose Pinazo "Perico" 37]
Barcelona B               4-1 Villarreal B              
  [Marc Muniesa 32, Jonathan Soriano 43, Manuel Nolito 74,
   Rubén Rochina 79; Iago Falqué 35]          
Córdoba                   2-0 Huesca                    
  [Iñigo Díaz de Cerio 20, Agustín García "Agus" 38] 
[Nov 7]
Celta                     1-1 Betis                     
  [Álex López 32; Rubén Castro 73]
Tenerife                  0-2 Gimnàstic                 
  [Eloy Gila 55, Fernando Morán 85]

Round 12
[Nov 12]
Villarreal B              1-0 Numancia                  
  [Iago Falqué 1]
[Nov 13]
Granada                   4-1 Barcelona B               
  [Alexandre Geijo 35, 52, 68, 83; Carlos Carmona 4]
Las Palmas                1-1 Girona                    
  [Álvaro Cejudo 15; Alejandro "Jandro" Castro 90pen]
Albacete                  1-1 Rayo                      
  [David Sousa 5; Emiliano Armenteros 56]
Betis                     3-1 Xerez                     
  [Jorge Molina 34pen, 87, 90; Óscar Díaz 51pen]
Huesca                    0-0 Tenerife                  
Gimnàstic                 0-0 Elche                     
[Nov 14]
Valladolid                3-2 Celta                     
  [Nauzet Alemán 3, Javi Guerra 66, Jorge Alonso 90+;
   Roberto Trashorras 17, Enrique De Lucas 36]
Ponferradina              3-2 Salamanca                 
  [Joseba Del Olmo 19, Óscar De Paula 32, Gaizka Saizar 49;
   "Perico" Pedro Jose Pinazo 63, Marcos Márquez 87] 
Recreativo                3-0 Cartagena                 
  [Javier Acuña 60, Andrés Lamas 72, Dani Martín 90]
[Nov 15]
Alcorcón                  2-1 Córdoba                   
  ["Quini" Joaquin Alvarez 16, 23; Oriol Riera 39]

Round 13
[Nov 19]
Barcelona B               1-1 Recreativo                
  [Jonathan Soriano 25; Aarón Gayle 82]
[Nov 20]
Gimnàstic                 0-0 Huesca                    
Salamanca                 4-2 Las Palmas                
  [Kike Lopez 19, 77, Álex Goikoetxea 71, Jose Moratón 83;
   Javier "Javi" Guerrero 3, 23]
Cartagena                 2-1 Betis                      
  [José Verdú Nicolás "Toché" 86, 88; Rubén Castro 61]
Rayo                      3-1 Ponferradina              
  [Emiliano Armenteros 36, 40, 89; Gaizka Saizar 53]
Elche                     0-0 Girona                        
 [Nov 21]
Tenerife                  1-0 Alcorcón                  
  [Juan Francisco Martínez "Nino" 53]
Córdoba                   0-0 Villarreal B              
Numancia                  3-2 Granada                   
  [Joseba Garmendia 7, Iñigo Vélez 23, Cedric Mabwati 72;
   Jonathan Mensah 58, Felipe Sanchón 86]
Xerez                     4-0 Valladolid                
  [Jose Mari Romero 57, 88, 90+, Pablo Redondo 63]
Celta                     3-1 Albacete                  
  [David Rodríguez 2, Joan Tomás 76, Roberto Trashorras 88; 
   Alberto Abengozar 38pen]
 
Round 14 
[Nov 26]
Ponferradina              0-0 Celta                     
[Nov 27]
Huesca                    2-2 Elche                     
  ["Gilvan" Gomes Vieira 16, Juan José Camacho 90;
   Miguel Palanca 15, Miguel Linares 33]
Albacete                  1-1 Xerez                     
  [Jesus Tato 74; José Mari Romero 53]
Las Palmas                2-1 Rayo                      
  [Mauro Quiroga 81, Javier "Javi" Guerrero 86;
   Emiliano Armenteros 20]
Girona                    1-1 Salamanca                 
  ["Chechu" Francisco Javier Flores 64; Álexander Goikoetxea 43]
[Nov 28]
Alcorcón                  1-1 Gimnàstic                 
  [Joaquin Alvarez "Quini" 40; Berry Powell 67pen]
Villarreal B              0-2 Tenerife                  
  [Juan Francisco Martínez "Nino" 45, Natalio Poquet 90+]
Granada                   1-1 Córdoba                   
  [Fabián Orellana 89; Oriol Riera 23]
Recreativo                1-0 Numancia                  
  [Pablo Sánchez 71]
Valladolid                0-1 Cartagena                 
  [Toni Moral 77]         
[Dec 8]
Betis                     2-2 Barcelona B               
  [Rubén Castro 7, " Rovérsio" Rodrigues de Barros  48;
   Manuel Nolito 79, Oriol Romeu 85]
 
Round 15       
[Dec 3]
Xerez                     0-0 Ponferradina              
[Dec 4]
Huesca                    3-1 Alcorcón                  
  [Juan José Camacho 16pen, 22, "Gilvan" Gomes Vieira 25;
   Rubén Sanz 30]
Gimnàstic                 1-2 Villarreal B              
  ["Rodri" Rodrigo Gimeno 62; Marcos Gullón 58, Hernán Pérez 63]
Córdoba                   3-3 Recreativo                
  [Pepe Díaz 10, Oriol Riera 19, 76; Aarón Ñíguez 9,
   "Rafita" Rafael Ramos Lozano 63, Kepa Blanco 71]
Numancia                  1-2 Betis                     
  ["Nano" Fernando Macedo Da Silva 9; Achille Emaná 21pen,
   Rubén Castro 27]
Barcelona B               0-0 Valladolid                
Cartagena                 1-1 Albacete                  
  [Antonio Longás 24; José Antonio García Rabasco "Verza" 2pen]
[Dec 5]
Celta                     2-0 Las Palmas                  
  [Aythami Artiles 11og, Joan Tomás 87]
Rayo                      2-0 Girona                    
  [Oscar Trejo 48, 49]
Elche                     3-1 Salamanca                 
  [Miguel Palanca 36, 52 Miguel Linares 52, David Generelo 55;
   Juan José Expósito "Juanjo" 26]                 
[Jan 27]
Tenerife                  2-2 Granada
  [Antonio Hidalgo 20, Julio Álvarez 21; Daniel "Dani" Benítez 15,
   Carlos Calvo 67]

Round 16
[Dec 10]
Ponferradina              1-2 Cartagena          
  [Oscar De Paula 79; Víctor Manuel Fernandez 42, Iñaki Muñoz 83]
[Dec 11]
Valladolid                4-5 Numancia           
  [Javi Guerra 8, 22, 34, Marc Valiente 84; Cedric Mabwati 27,
   Iñigo Vélez 45+1, Jose Javier Barquero 68, 73pen, 90+]
Girona                    1-1 Celta      
  ["Luso" Luis Eduardo Delgado Pacheco 63; David Catalá 30]
Las Palmas                0-3 Xerez 
  [Óscar Díaz 53, Pablo Redondo 57pen,  José Mari Romero 78
Betis                     3-1 Córdoba   
  [Jorge Molina 30, Iriney Santos 33, Alberto García 72og;
   Jonathan Sesma 55]
Villarreal B              1-1 Huesca    
  ["Nicki" Niels Bille Nielsen 57; Dorian Dervite 62og]
Alcorcón                  0-1 Elche 
  [Sergio Mantecón 53]
[Dec 12]
Salamanca                 0-1 Rayo 
  [Marcos Márquez 17og]
Albacete                  2-2 Barcelona B        
  ["Asen" Jaime Asensio de la Fuente 30, Jesus Tato 52;
   Manuel Nolito 68, Jonathan Soriano 72]
Recreativo                3-0 Tenerife   
  [Pablo Sánchez 44, Dani Martin 59, Jesús Vázquez 90+]
Granada                   6-1 Gimnàstic
  [Fabián Orellana 10, Juan José Collantes 27pen,
   Alexandre Geijo 30, 60, Íñigo López 58,  Abel Gómez 84;
   Gila Eloy 84]

Round 17
[Dec 17]
Xerez                     3-1 Girona
  [Vicente Moreno 50, 80, "Capi" Jesús Capitán Prada 83;
   Ranko Despotovic 22]
[Dec 18]
Elche                     1-1 Rayo        
  [David Generelo 66pen; David Aganzo 29]
Celta                     1-0 Salamanca         
  [Roberto Trashorras 43]
Alcorcón                  1-2 Villarreal B          
  [Fernando Sales 32; Gerard Bordás 5, 78]
Huesca                    0-0 Granada   
Gimnàstic                 0-0 Recreativo         
Tenerife                  0-3 Betis       
  [Achille Emaná 6, 33, Rubén Castro 17]
Córdoba                   1-0 Valladolid 
  [Carlos Peña 81og               
Numancia                  0-1 Albacete 
  ["Toni" Antonio Sánchez Cabeza 80]
[Dec 19] 
Cartagena                 5-2 Las Palmas         
  ["Cala" Juan Torres Ruiz 1, Antonio "Toni" Moral 11,
   Víctor Manuel Fernández 19, Ander Lafuente 62,
   "Toché" José Verdú Nicolás 67; Dani Carril 44, 57]
Barcelona B               1-1 Ponferradina       
  [Saúl Berjón 80; Javi López 83]

Round 18 
[Jan 2]
Rayo                      1-3 Celta
  ["Coke" Jorge Andujar Moreno 7; Alejandro Arribas 48og,
   David Rodríguez 53, 82]
Granada                   1-0 Alcorcón
  [Alexandre Geijo 62]
Betis                     1-0 Gimnàstic
  [Achille Emaná 37pen]
Girona                    1-1 Cartagena
  [Alejandro "Jandro" Castro 79; "Toché" José Verdú Nicolás 84]
Las Palmas                2-2 Barcelona B
  [Javier "Javi" Guerrero 25, Samuel San José Fernández 87;
   Jonathan Soriano 71, Oriol Romeu 76]
Ponferradina              0-4 Numancia
  ["Pepe" José Alcaide 8og, Jose Javier Barkero 18,
   Joseba Garmendia 26, Egoitz Jaio 46]
Albacete                  1-0 Córdoba
  ["Asen" Jaime Asensio de la Fuente 76]
Valladolid                2-2 Tenerife
  [Oscar González 8, Nauzet Alemán 25;
   "Nino" Juan Francisco Martínez 10, Iriome González 85]
Recreativo                0-1 Huesca
  [Juan Cruz Ochoa 74]
Villarreal B              1-1 Elche
  [Marcos Gullón 23; Miguel Palanca 13] 
[Jan 3]
Salamanca                 2-3 Xerez
  [Marcos Márquez 59, "Perico" Pedro José Pinazo 65;
   Miguel Angel Cordero 11,
   "Sito Castro" Luis Castro Rodríguez 67og, Óscar Díaz 78]

Round 19
[Jan 7]
Villarreal B              2-1 Granada 
  [Gerard Bordás 24, Iago Falqué 46; Fabián Orellana 78]
[Jan 8]          
Gimnàstic                 1-0 Valladolid 
  [Rubén Navarro 71]
Alcorcón                  2-1 Recreativo         
  [Francisco Montañes 18, Diego Bermúdez 51; AarónGayle 33]
Córdoba                   3-3 Ponferradina       
  [Alberto Aguilar 24, Juanmi Callejón 30, Jorge Luque 50pen;
   "Yuri" Yuri de Souza Fonseca 19, "Pepe" Jose Alcaide 27,
   Daniel Toribio 52]
Numancia                  4-0 Las Palmas         
  [Cedric Mabwati 2, 58, Joseba Garmendia 77, Javier Del Pino 79]
Barcelona B               1-2 Girona     
  [Jonathan Soriano 90+; Daniel Tortolero 71, Ranko Despotovic 90+]
Cartagena                 1-0 Salamanca          
  [José Verdú Nicolás "Toché" 32]
Elche                     1-3 Celta       
  [Miguel Linares 82pen; David Rodríguez 43,
   Miguel Pérez Cuesta "Michu" 63, Joan Tomás 76]
[Jan 9]
Xerez                     0-1 Rayo 
  ["Piti" Francisco Medina 90]
Huesca                    1-1 Betis 
  [Juan José Camacho 52; Arturo García Muñoz "Arzu" 56]
Tenerife                  0-1 Albacete 
  [Jesus Tato 44]

Round 20 
[Jan 14]
Girona                    2-0 Numancia
  [Ranko Despotovic 28, "Chechu" Francisco Javier Flores 90]
Betis                     3-0 Alcorcón, 
  [Rubén Castro 43pen, Jonathan Pereira 72, Miki Roqué 88]
[Jan 15]
Celta                     1-1 Xerez 
  [Enrique de Lucas 31; Mario Bermejo 90]
Rayo                      3-1 Cartagena
  [Emiliano Armenteros 2, 11, Andrija Delibasic 66;
   Víctor Casadesus 34pen]
Salamanca                 2-3 Barcelona B 
  [Héctor Yuste 9, Brian Sarmiento 72; Sergi Roberto 33,
   "Rafinha" Rafael Alcántara dos Nascimiento 65, Jonathan Soriano 73]
Albacete                  0-1 Gimnàstic
  [Borja Viguera 86]
Valladolid                2-0 Huesca 
  [Javi Guerra 30, 68]
Las Palmas                0-1 Córdoba
  [Alberto Aguilar 25]
[Jan 16]
Elche                     0-0 Granada
Ponferradina              1-1 Tenerife
  [Alfredo Máyor 77; Pablo Sicilia 31]
Recreativo                2-0 Villarreal B
  [Andrés Lamas 29, Kepa Blanco 76]

Round 21
[Jan 21]
Xerez                     0-0 Elche                     
[Jan 22]        
Alcorcón                  1-0 Valladolid                
  ["Quini" Joaquin Alvarez 73]
Cartagena                 0-4 Celta                          
  [David Rodríguez 8, "Michu" Miguel Pérez Cuesta 40, 81,
   Roberto Trashorras 60]
Huesca                    1-0 Albacete                  
  [Juan José Camacho 38]
Granada                   2-1 Recreativo                
  [Fabián Orellana 56, Diego Mainz 87; Jesús Vázquez 34pen]
Villarreal B              1-0 Betis                     
  [Iago Falqué 3pen]
Barcelona B               1-2 Rayo                      
  [Jonathan Soriano 34; Oscar Trejo 1, Emiliano Armenteros 70]
[Jan 23]
Tenerife                  1-1 Las Palmas                
  ["Melli" Juan Alberto Andreu Alvarado 51; Mauro Quiroga 87]
Numancia                  3-2 Salamanca                 
  [Egoitz Jaio 43, Jose Javier Barkero 51pen,
   Dimas Delgado Morgado 90+; Kike López 59, 90]
Gimnàstic                 0-0 Ponferradina              
Córdoba                   1-1 Girona                    
  [David Arteaga 88; "Kiko" Francisco Ratón 80

Round 22
[Jan 28]
Alcorcón                  2-0 Albacete                  
    [Javi Hernández 61, Alberto Nagore 90+]
[Jan 29]
Recreativo                0-0 Elche                     
Gimnàstic                 0-0 Las Palmas                
Villarreal B              2-0 Valladolid                
  ["Nicki" Niels Bille Nielsen 30, "Marquitos" Marcos García Barreno 90]
Cartagena                 1-2 Xerez                     
  [Víctor Manuel Fernandez 22; José Marí Romero 30, 65]
Barcelona B               1-1 Celta                     
  [Eduard Oriol 8; Álex López 64]
Numancia                  0-3 Rayo                      
  ["Michel" Miguel Ángel Sánchez Muñoz 27, 57, José Movilla 45]
Córdoba                   2-0 Salamanca                 
  [Oriol Riera 76, Álexander Goikoetxea 86og]
Huesca                    1-0 Ponferradina              
  [Juan José Camacho 90+]
[Jan 30]
Granada                   3-0 Betis                     
  [Alexandre Geijo 52, 65, Daniel "Dani" Benítez 59]
Tenerife                  3-3 Girona                    
  [Pablo Sicilia 13, "Nino" Juan Francisco Martínez 61, 90+;
   Ranko Despotovic 31, 41, Francisco "Kiko" Ratón 69]

Round 23
[Feb 4]
Xerez                     1-0 Barcelona B               
  [José Mari Romero 23]
[Feb 5]
Valladolid                2-3 Granada                   
  [Nauzet Alemán 14pen, Óscar González 57; Odion Jude Ighalo 3,
  Manuel Lucena 42, Abel Gómez 80]
Salamanca                 1-2 Tenerife                   
  [Jose Moratón 25; Pablo Sicilia 29, 70]
Albacete                  0-2 Villarreal B              
  [Iago Falqué 48, Airam Lopez 85]
Rayo                      4-2 Córdoba                   
  ["Coke" Jorge Andujar Moreno 15, "Piti" Francisco Medina 50,
   Emiliano Armenteros 60pen, Andrija Delibasic 84;
   "Charles" Días Barbosa 4, 29]
Girona                    2-1 Gimnàstic                 
  [Roberto Peragón 7, Alejandro "Jandro" Castro 84; Pedro Mairata 11]
Elche                     1-2 Cartagena                 
  [Sergio Mantecón 43; Víctor Casadesus 36pen, 77]
Las Palmas                1-1 Huesca                    
  [Javier "Javi" Guerrero 45; Tariq Spezie 74]
[Feb 6]
Betis                     0-1 Recreativo                
  [Dani Martín 60]
Ponferradina              1-2 Alcorcón                  
  [Gaizka Saizar 54; Alberto Nagore 12, 21]
[Feb 7]
Celta                     4-0 Numancia                  
  [David Rodríguez 29, 47, Roberto Lago 60, Dani Abalo 86]

Round 24
[Feb 11]
Granada                   3-0 Albacete                  
  [Daniel "Dani" Benítez 53pen, Alexandre Geijo 71,
   Diego Camacho 90og]
[Feb 12]        
Barcelona B               3-0 Cartagena                 
  [Jonathan Soriano 18, Pablo Ruiz 65og, Manuel Nolito 90+]
Numancia                  3-0 Xerez                     
  [Jose Javier Barkero 9, Iñigo Vélez 60pen, 72]
Huesca                    0-1 Girona                    
  [Alejandro "Jandro" Castro 90+]
Alcorcón                  5-0 Las Palmas                
  ["Quini" Joaquin Alvarez 46, 78, Borja Perez 57,
   Gerardo Carrera 84, Francisco Montañés 90+]
Villarreal B              1-0 Ponferradina              
  [Marcos Gullón 50]
Recreativo                0-1 Valladolid                
  [Javi Guerra 47]
Betis                     1-4 Elche                     
  [Jorge Molina 64pen; Miguel Palanca 20, Sergio Mantecón 45, 
   Miguel Linares 47, 90+]
 [Feb 13]
Tenerife                   2-1 Rayo                      
  [Antonio Hidalgo 61pen, "Nino" Juan Francisco Martínez 67;
   Emiliano Armenteros 90+pen]
Córdoba                   0-0 Celta                     
Gimnàstic                 2-0 Salamanca                 
  [Borja Viguera 28pen, Berry Powel 77]

Round 25
[Feb 18]
Girona                    3-1 Alcorcón                  
  [Ranko Despotovic 16, 74, Alejandro "Jandro" Castro 38pen;
   "Quini" Joaquin Alvarez 85]
[Feb 19]
Elche                     2-1 Barcelona B               
  [Miguel Linares 34, "Ángel" Ángel Luis Rodriguez 71;
   Víctor Vázquez 33]
Cartagena                 1-0 Numancia                  
  [Antonio "Toni" Moral 55]
Xerez                     1-3 Córdoba                   
  [Mario Bermejo 16; "Charles" Días Barbosa 31, 36,
   Javier "Javi" Flores 82]
Celta                     1-0 Tenerife                   
  ["Michu" Miguel Pérez Cuesta 89]
Rayo                      1-1 Gimnàstic                   
  ["Piti" Francisco Medina 89; Berry Powel 38]
Salamanca                 1-1 Huesca                    
  [Álexander Goikoetxea 86; Juan José Camacho 16]
Las Palmas                2-2 Villarreal B              
  [Sergio Suárez 41, Javi Guerrero 47; Hernán Pérez 31,
   Iago Falqué 49]
Albacete                  1-1 Recreativo                  
  ["Verza" José Antonio García Rabasco 73; Andrés Lamas 78]
[Feb 20]
Ponferradina              0-0 Granada                   
Valladolid                1-0 Betis                     
  [Javi Guerra 43]

Round 26
[Feb 25]
Tenerife                  2-1 Xerez                     
  [Pablo Sicilia 39, Antonio Hidalgo 54pen;
   Miguel Angel Cordero 56]
[Feb 26]        
Gimnàstic                 1-2 Celta                     
  [Berry Powel 70; Iago Aspas 28, Roberto Lago 55]
Granada                   5-2 Las Palmas                
  [Daniel "Dani" Benítez 20, Alexandre Geijo 49, 56, 
   Íñigo López 54, Juan José Collantes 90; Sergio Suárez 39,
   David González 46]
Numancia                  4-6 Barcelona B               
  [Domingo Nagore 44, Cedric Mabwati 46, Iñigo Vélez 70,
   Jose Javier Barkero 85; Jonathan Soriano 31, 57, 60,
   Javier Espinosa 75, Benjamín "Benja" Martínez 87,
   Eduard Oriol 90+]
Valladolid                2-0 Elche                     
  [Nauzet Alemán 8pen, Jofre González 79]
Córdoba                   2-0 Cartagena                 
  [David De Coz 3, "Charles" Días Barbosa 88]
Alcorcón                  4-0 Salamanca                 
  ["Quini" Joaquin Alvarez 45, Ángel Sanchez 67,
   Samuel Baños 84, Manuel Rueda 90]
Villarreal B              0-1 Girona                    
  [Alejandro "Jandro" Castro 25]
Recreativo                1-1 Ponferradina              
  ["Rafita" Rafael Ramos Lozano 30pen; Acorán Berrera 69]
[Feb 27]
Huesca                    4-1 Rayo                      
  [Tariq Spezie 33, 38,  "Gilvan" Gilvan Gomes Vieira 71,
   Juan José Camacho 75pen; Oscar Trejo 90+]
Betis                     2-0 Albacete                  
  ["Roversio" Rovérsio Rodrigues de Barros 73, Jorge Molina 84]

Round 27 [Mar 3]
Elche                     1-0 Numancia                  
  ["Ángel" Luis Rodriguez 39]
Barcelona B               4-1 Córdoba                   
  [Jonathan Soriano 47, 63, Fernando Usero 58og,
   Eduard Oriol 75; Fernando Usero 50]
Salamanca                 1-0 Villarreal B              
  [Brian Sarmiento 33]
Cartagena                 1-0 Tenerife                  
  ["Toché" José Verdú Nicolás 66]
Girona                    2-0 Granada                   
  [Roberto Peragón 33, Guilherme Siqueira 88og]
Rayo                      1-0 Alcorcón                  
  [David Aganzo 14]
Xerez                     1-2 Gimnàstic                 
  [Óscar Díaz 11; Berry Powel 43, Felipe Sanchón 53]
Albacete                  1-1 Valladolid                
  [Antonio Calle 6; Álvaro Antón 61]
Las Palmas                1-1 Recreativo                
  [Mauro Quiroga 70; Juan Villar 32]
Celta                     1-2 Huesca                    
  [David Rodríguez 90; Roberto García 3, "Gilvan" Gomes Vieira 89] 
Ponferradina              1-1 Betis                     
  [Gaizka Saizar 7; Jorge Molina 49]
 
Round 28 [Mar 7]
Villarreal B              1-2 Rayo                      
  [Jaume Costa 78; David Aganzo 44, "Piti" Francisco Medina 82]
Granada                   0-1 Salamanca                 
  [Brian Sarmiento 50]
Gimnàstic                 2-0 Cartagena                 
  [Pedro Mairata 25, Fernando Morán 70]
Albacete                  0-2 Elche                     
  [Andrés Santos 86, Kike Mateo 88]
Alcorcón                  1-0 Celta                     
  [Borja Perez 43]
Valladolid                2-1 Ponferradina              
  [Javi Guerra 50, 87; Gaizka Saizar 70]
Recreativo                4-0 Girona                    
  [Juan Villar 40, "Asen" Jaime Asensio de la Fuente 54,
   Jose Francisco Mora 84, Fidel Chaves 90+]
Córdoba                   1-2 Numancia                  
  ["Charles" Días Barbosa 20; Javier Del Pino 44, 64]
Huesca                    1-1 Xerez                     
  [Juan José Camacho 86pen; Mario Bermejo 80]
Betis                     4-1 Las Palmas                
  [Rubén Castro 6, Achille Emaná 44pen, Jorge Molina 66,
   "Josico" Jose Joaquin Moreno 78og; Javier "Javi" Guerrero 76]
Tenerife                  1-4 Barcelona B               
  ["Nino" Juan Francisco Martínez 86; Eduard Oriol 22,
   Manuel Nolito 41, 79, 81] 

Round 29
[Mar 11]
Elche                     2-1 Córdoba                   
  ["Ángel" Ángel Luis Rodriguez 35, 78; Miguel Angel Tena 64]
[Mar 12]
Ponferradina              2-1 Albacete                  
  [Oscar De Paula 13, Borja Balonga 90+; Antonio Calle 30]
Cartagena                 2-0 Huesca                    
  ["Toché" José Verdú Nicolás 14, Pedro Botelho 90+]
Xerez                     0-0 Alcorcón                  
Barcelona B               4-0 Gimnàstic                          
  [Jonathan Dos Santos 16, 49, Jonathan Soriano 34, 58]
Girona                    0-1 Betis                     
  [Rubén Castro 76]
Las Palmas                2-0 Valladolid                 
  ["Josico" Jose Joaquin Moreno 42, Armiche Ortega 79]
Celta                     0-1 Villarreal B              
  [Iago Falqué 48]
Numancia                  2-1 Tenerife                  
  [Jose Javier Barkero 15, 50pen; Domingo Nagore 24og]
[Mar 13]        
Rayo                      1-1 Granada                   
  ["Tito" Roberto Román 70; Daniel "Dani" Benítez 43]
Salamanca                 0-1 Recreativo                
  [Andres Lamas 64]

Round 30
[Mar 18]
Villarreal B              1-2 Xerez                     
  [Gerard Bordás 69; Héctor Sanchez 13og, Óscar Díaz 65]
[Mar 19]
Recreativo                1-1 Rayo                      
  [Pablo Sánchez 12; "Coke" Jorge Andujar Moreno 90+]
Albacete                  0-1 Las Palmas                
  [Alan Baró 39og]
Huesca                    1-1 Barcelona B                 
  [Tariq Spezie 18; "Benja" Benjamín  Martínez 52]
Tenerife                  1-2 Córdoba                   
  ["Nino" Juan Francisco Martínez 12; Juanmi Callejón 31,
   Alberto Aguilar 56]
Ponferradina              0-1 Elche                     
  [David Sánchez 90]
Alcorcón                  0-0 Cartagena                 
Betis                     1-0 Salamanca                 
  [Salva Sevilla 80]
[Mar 20]
Gimnàstic                 1-0 Numancia                  
  [Berry Powel 21]
Granada                   1-1 Celta                     
  [Daniel "Dani" Benítez 42; Alex López 34]
[Mar 21]
Valladolid                1-0 Girona                    
  [Javi Guerra 84]

Round 31
[Mar 26]
Cartagena                 2-0 Villarreal B
  [Pedro Roberto Botelho 27, Pablo Ruiz 78]
Córdoba                   1-0 Gimnàstic                 
  [Pepe Díaz.38]
Numancia                  3-1 Huesca                    
  [Jose Javier Barkero 4, Iñigo Vélez 21, Cedric Mabwati 81;
   Tariq Spezie 8]
Girona                    3-0 Albacete                  
  [Alejandro "Jandro" Castro 33, Ranko Despotovic 67,
   Roberto Peragón 89]
Las Palmas                1-0 Ponferradina
  [Mauro Quiroga 80]
Barcelona B               2-0 Alcorcón
  [Jonathan Soriano 6, Manuel Nolito 52]
Celta                     0-3 Recreativo
  [Emilio Sánchez 44, Pablo Sánchez 63, Juan Villar 90]
[Mar 27]
Elche                     1-0 Tenerife
  [Kike Mateo 17]
Xerez                     1-1 Granada                   
  [Óscar Díaz 88pen; Alexandre Geijo 14] 
Salamanca                 0-5 Valladolid                
  [Óscar González 49, Javi Guerra 58, 66, Jofre González 81,
   Bubacar "Bacari" Njie 86]
Rayo                      1-0 Betis                     
  ["Piti" Francisco Medina 66]
 
Round 32
[Apr 1]
Las Palmas                2-1 Elche                     
  [Javier "Javi" Guerrero 67, Pedro Vega 84; Sergio Pelegrín 63]
[Apr 2]
Granada                   2-1 Cartagena                 
  [Alexandre Geijo 20, 32; Antonio "Toni" Moral 75]
Gimnàstic                 1-1 Tenerife 
  [Felipe Sanchón 45; "Nino" Juan Francisco Martinez 27]
Villarreal B              2-3 Barcelona B               
  [Hernán Pérez 5, 34; Jonathan Soriano 31, Ilie Sánchez 61,
   Saúl Pérez 70]
Huesca                    2-0 Córdoba
  [Tariq Spezie 25, Luis Helguera 55]
Recreativo                1-1 Xerez                     
  [Emilio Sánchez 81; Miguel Ángel Cordero 86]
Valladolid                2-2 Rayo                      
  [Jordi Figueras 43, Sisinio "Sisi" González 48;
   Andrija Delibašic 58, Emiliano Armenteros 86]
Albacete                  1-0 Salamanca                 
  [Jesus Tato 56]
[Apr 3]
Betis                     1-1 Celta                     
  [Jorge Molina  35; David Rodríguez 6]
Alcorcón                  3-1 Numancia                 
  [Ángel Sánchez 17, Fernando Sales 46, Francisco Montañés 70;
   Cedric Mabwati 8]
Ponferradina              1-1 Girona     
  [Gaizka Saizar 51; "Chechu" Francisco Javier Flores 85]

Round 33
[Apr 9]
Celta                     1-2 Valladolid                
  [Enrique de Lucas 48; Nauzet Alemán 34pen, Óscar González 55]
Elche                     1-0 Gimnàstic                 
  [Jordi Xumetra 86]
Tenerife                  0-1 Huesca                    
  ["Jokin" Joaquín Sorribas 72]
Rayo                      3-3 Albacete                  
  ["Piti" Francisco Medina 48, Andrija Delibasic 49,
   Emiliano Armenteros 56; Jesus Tato 74, Antonio Calle 87pen,
   "Verza" José Antonio García 90+]
Cartagena                 1-3 Recreativo                
  ["Cala" Juan Torres Ruiz 42; "Asen" Jaime Asensio 11, 
   Jesús Vázquez 17, Juan Villar 55]
Barcelona B               4-0 Granada                   
  [Marc Bartra 16, Jonathan Soriano 45, 69, Sergi Roberto 80]
[Apr 10]
Xerez                     2-3 Betis                     
  [Leandro Gioda 61, José Mari Romero 79; Rubén Castro 67, 
  Jonathan Pereira 70, Achille Emaná 76]
Salamanca                 2-2 Ponferradina              
  [Edu Bedia 5, "Toti" Daniel Garcia 51; Alfredo Mayor 49,
   Yuri de Souza 50]
Córdoba                   1-4 Alcorcón                  
  [Oriol Riera 7; "Quini" Joaquin Alvarez 11, Francisco Montañés 43,
   Borja Perez 75, Carlos Martínez 78]
Numancia                  2-1 Villarreal B                
  ["Nano" Fernando Macedo 9, Jose Javier Barkero 50; Iago Falqué 63pen]
Girona                    1-1 Las Palmas                
  [Roberto Peragón 9; Jorge Larena-Avellaneda 10pen]

Round 34
[Apr 15]
Recreativo                1-1 Barcelona B               
  [Pablo Sánchez 28pen; Jonathan Soriano 67]
[Apr 16]
Granada                   2-0 Numancia                  
  [Alexandre Geijo 18, Juan José Collantes 90]
Huesca                    1-1 Gimnàstic                 
  [Francisco José Molinero 24; Eloy Gila 59]
Girona                    2-2 Elche                     
  [Ranko Despotovic 53, 64; Ángel Luis Rodriguez 74, Rodolfo Bodipo 90+]
Betis                     5-0 Cartagena                 
  [Jorge Molina 19pen, 79, 82, Rubén Castro 51, Achille Emaná 71]
Ponferradina              0-1 Rayo                      
  [Emiliano Armenteros 83]
Las Palmas                2-1 Salamanca                 
  [Ruymán Hernández 17, Javier "Javi" Guerrero 85;
   "Juanpa" Juan Pablo de Miguel 16]
[Apr 17]
Alcorcón                  3-2 Tenerife                  
  ["Quini" Joaquin Alvarez 45+pen, 85, Jeremy Lempereur 78;
   "Nino" Juan Francisco Martínez 42, Iriome González 54]
Albacete                  0-1 Celta                     
  [David Rodríguez 4]
Villarreal B              0-3 Córdoba                   
  ["Richy" Ricardo Alvarez Puig 44, Juan Miguel "Juanmi" Callejón 52, 
   Charles Días Barbosa 75]
Valladolid                2-1 Xerez                     
  [Nauzet Alemán 65, Javi Guerra 90; David Lomban 48]

Round 35
[Apr 22]
Salamanca                 1-0 Girona                    
  ["Toti" Daniel Garcia 3]
[Apr 23]
Rayo                      2-0 Las Palmas                
  [David Aganzo 62, Andrija Delisabic 90+]
Tenerife                  0-1 Villarreal B               
  [Iago Falqué 32]
Cartagena                 1-1 Valladolid                
  ["Toché" José Verdú Nicolás 83; Javi Guerra 5]      
Elche                     3-0 Huesca                    
  [Ángel Luis Rodriguez 30, 70, 83pen]         
Xerez                     4-2 Albacete                  
  [José Mari Romero 46, 83, 90+, Jose Luis Capdevila 56; 
   "Verza" José Antonio García 53, Antonio Calle 84]
Numancia                  1-2 Recreativo                
  [Ibrahima Balde 77; Aitor Tornavaca 12, Juan Villar 70]
Celta                     1-1 Ponferradina              
  [David Rodríguez 12; Yuri de Souza Fonseca 90+]
Córdoba                   1-1 Granada                   
  [Pepe Díaz 14; Fabián Orellana 44]
[Apr 24]
Barcelona B               0-3 Betis                     
  [Rubén Castro 41, Jorge Molina 45, Iriney Santos 65]
Gimnàstic                 2-0 Alcorcón                  
  [Berry Powel 14, Eloy Gila 34]

Round 36
[Apr 29]
Valladolid                2-1 Barcelona B               
  [Javi Guerra 52, 90; Javier Baraja 61og]
Salamanca                 5-4 Elche                     
  ["Juanjo" Juan José Expósito 23, Jose Moratón 39, 76,
   "Toti" Daniel Garcia 68, Kike López 82; Ángel Luis Rodriguez 24, 34,
   David Sánchez 57, Jesus Perera 61]
Recreativo                2-1 Córdoba                   
  [Dani Martín 59, Fernando Usero 90og; Charles Días Barbosa 4]
Ponferradina              1-2 Xerez                     
  [Gaizka Saizar 41; Mario Bermejo 58, 71]
Villarreal B              0-2 Gimnàstic                 
  [Felipe Sanchón 90pen, "Miki" Miguel Martinez 90+]         
Las Palmas                1-1 Celta                     
  [Jorge Larena-Avellaneda 6; Javi Guerrero 45og]
Betis                     4-1 Numancia                  
  [Rubén Castro 10, 67, 78, Jonathan Pereira 47;
   "Nano" Fernando Macedo Da Silva 21]
Albacete                  1-2 Cartagena                 
  [Jesus Tato 5; "Toché" José Verdú Nicolás 30, Víctor Manuel Fernandez 65]
Alcorcón                  0-1 Huesca                    
  [Roberto García 73]
[Apr 30]
Girona                    1-3 Rayo                      
  [Albert Serra 30; Néstor Susaeta 64, Andrija Delibasic 73,
   Emiliano Armenteros 90+]
Granada                   2-1 Tenerife                  
  [Odion Jude Ighalo 64, David Prieto 76og; Pablo Sicilia 6]

Round 37
[May 6]
Elche                     1-0 Alcorcón                  
  [Edu Albacar 34]
[May 7]
Celta                     0-4 Girona                    
  [Ranko Despotovic 4, 31, 53, "Luso" Luis Eduardo Delgado Pacheco 25]
Xerez                     2-1 Las Palmas                
  [José Mari Romero 1, Mario Bermejo 22; Sergio Suárez 65pen]
Huesca                    3-0 Villarreal B              
  [Tariq Spezie 9, 63, Juan José Camacho 47pen]
Numancia                  3-3 Valladolid                
  [Javier Del Pino 59, Ibrahima Balde 60, 71; Óscar González 53,
   Jose Antonio Culebras 64og, Nauzet Alemán 77pen]
Rayo                      1-2 Salamanca                 
  [Oscar Trejo 54pen; "Toti" Daniel Garcia 5, Brian Sarmiento 63]
Barcelona B               2-1 Albacete                  
  [Jonathan Soriano 55, 82; Jesus Tato 50]
Tenerife                  1-0 Recreativo                
  ["Nino" Juan Francisco Martínez 88pen]
Cartagena                 1-1 Ponferradina              
  ["Toché" José Verdú Nicolás 47; Yuri de Souza Fonseca 10]
Córdoba                   1-1 Betis                     
  [Charles Días Barbosa 2; Jorge Molina 9]
Gimnàstic                 0-3 Granada                   
  [Mikel Rico 36, Alexandre Geijo 64, Juan José Collantes 68]
 
Round 38
[May 11]
Recreativo                1-0 Gimnàstic                 
  [Aarón Ñíguez 33]
Betis                     3-1 Tenerife                  
  [Rubén Castro 4pen, Salva Sevilla 18, Isidoro Gomez 45; Julio Álvarez 37]
Valladolid                5-1 Córdoba                   
  [Jordi Figueras 3, Oscar González 23, 40, Mehdi Nafti 35,
   Javi Guerra 65; Sergio Matabuena 20og]
Albacete                  1-2 Numancia                  
  [Jesus Tato 74; Javier Del Pino 27, Gonzalo Cacicedo 80og]
Ponferradina              2-2 Barcelona B               
  [Gaizka Saizar 26, Yuri de Souza 57pen; Jonathan Soriano 51,
   Eduard Oriol 74]
[May 12]
Villarreal B              1-4 Alcorcón                  
  [Marcos Gullón 36; Fernando Sales 19, Francisco Montañés 21,
   Sergio Mora 33, Borja Perez 41]
Granada                   2-0 Huesca                    
  [Odion Jude Ighalo 79, Carlos Calvo 90]
Las Palmas                2-0 Cartagena                 
  [Mauro Quiroga 8, "Pollo" Adrián José Hernández 80]
Girona                    4-2 Xerez                     
  [Albert Dorca 22, Ranko Despotovic 61, 89,
   "Chechu" Francisco Javier Flores 78; Pablo Redondo 3, 27]
Salamanca                 1-1 Celta                     
  ["Juanpa" Juan Pablo de Miguel 11; Iago Aspas 49]
Rayo                      1-2 Elche                     
  [Andrija Delibasic 73; Edu Albácar 5pen, Ángel Luis Rodriguez 37] 

Round 39
[May 14]
Tenerife                  3-2 Valladolid                
  [Sebastián Dubarbier 15, "Nino" Juan Francisco Martínez 66, 79;
   Javi Guerra 17, Sisinio "Sisi" González 42]
Córdoba                   5-1 Albacete                  
  [Miguel Angel Tena 13, "Charles" Días Barbosa 20, 45+, Pepe Díaz 51, 78;
   "Verza" José Antonio García 58pen]
Numancia                  3-0 Ponferradina              
  [Cedric Mabwati 26, Javier Del Pino 36, Ibrahima Balde 90+]
[May 15]
Alcorcón                  2-0 Granada                   
  [Sergio Mora 40pen, "Quini" Joaquin Alvarez 90+]
Huesca                    1-1 Recreativo                
  [Antpnio "Toni" Rodriguez 13; Aarón Ñíguez 25]
Gimnàstic                 3-1 Betis                     
  [Rovérsio Rodrigues de Barros 24og, Berry Powel 83pen,
   Albert Virgili 86; Rubén Castro 62]
Barcelona B               3-5 Las Palmas                
  [Marc Muniesa 12, Jonathan Soriano 24, Cristian Tello 33;
   Ruyman Hernández 22, Jonathan Viera 38, 46, 56, Sergio Súarez 45]
Cartagena                 1-0 Girona                    
  [Víctor Manuel Fernández 4pen]
Xerez                     2-0 Salamanca                 
  ["Antoñito" Antonio Ramiro 58, 78]
Celta                     0-0 Rayo                      
[May 16]
Elche                     0-0 Villarreal B              

Round 40 [May 21]
Granada                   3-0 Villarreal B              
  [Íñigo López 4, Juan José Collantes 17, Odion Jude Ighalo 45+]  
Recreativo                0-0 Alcorcón                  
Betis                     3-1 Huesca                    
  [Jorge Molina 4, Rubén Castro 56pen, Etxebarria Beñat 87;
   Juan José Camacho 73pen]
Valladolid                1-0 Gimnàstic                 
  [Javi Guerra 50]       
Albacete                  1-2 Tenerife                  
  [Jesus Tato 41; "Nino" Juan Francisco Martínez 30pen, Julio Álvarez 76]
Ponferradina              3-0 Córdoba                   
  [Yuri de Souza Fonseca 13, Gaizka Saizar 73, Francis Suárez 90+]
Las Palmas                0-0 Numancia                  
Girona                    0-2 Barcelona B               
  [Marcos Tébar 13og, Benjamín "Benja" Martínez 83]        
Salamanca                 2-0 Cartagena                 
  [Juan Jose "Juanjo" Exposito 44, Marcos Márquez 74]
Rayo                      3-0 Xerez                     
  [Oscar Trejo 50, Emiliano Armenteros 82, Nestor Susaeta 85]
Celta                     2-2 Elche                     
  [Andres Túñez 32, Enrique de Lucas 63; Cristóbal Márquez 36,
   Ángel Luis Rodriguez 84]

Round 41
[May 28]
Tenerife                  1-1 Ponferradina              
  ["Nino" Juan Francisco Martínez 15; Acorán Berrera 87]
[May 29]
Granada                   3-3 Elche                     
  [Daniel "Dani" Benítez 1, Fabián Orellana 25, Diego Mainz 71;
   Ángel Luis Rodriguez 61, Cristóbal Márquez 69, David Generelo 90+]
Villarreal B              2-0 Recreativo                
  [Airam Lopez 33, Wakaso Mubarak 90+]
Alcorcón                  3-3 Betis                     
  [Francisco "Paco" Montañés 29 39 "Quini" Joaquin Alvarez 61pen;
   Rubén Castro 58pen, Beñat Extebarria 81, Jorge Molina 83]
Huesca                    1-0 Valladolid                
  [Juan José Camacho 5]        
Gimnàstic                 2-1 Albacete                  
  [Felipe Sanchón 45, Alejandro "Alex" Bergantiños 53; Jesus Tato 42]
Córdoba                   2-0 Las Palmas                
  [Pepe Díaz 17, "Richy" Ricardo Alvarez 53]
Numancia                  4-0 Girona                    
  ["Sunny" Stephen Sunday 26, Cedric Mabwati 30, Jose Javier Barkero 64,
   Javier Del Pino 86]
Barcelona B               5-1 Salamanca                 
  [Benjamín "Benja "Martínez 37, Jonathan Soriano 56, 85, 90,
   Manuel Nolito 87; Edu Bedia 63]
Cartagena                 2-4 Rayo                      
  [Víctor Manuel Fernandez 40, Asier Goiría 79; José Movilla 10,
   "Piti" Francisco Medina 35, Oscar Trejo 57, Néstor Susaeta 71pen] 
Xerez                     2-1 Celta                     
  ["Antoñito" Antonio Ramiro 77, José Mari Romero 85; Enrique De Lucas 62]
 
Round 42 [Jun 4]
Recreativo                0-0 Granada                   
Valladolid                2-0 Alcorcón                  
  [Javi Guerra 9, 24]
Albacete                  3-1 Huesca                    
  [Jesus Tato 15, 30pen, Cristian Fernández 77; Roberto García 58]
Ponferradina              1-1 Gimnàstic                 
  [Acorán Berrera  45; Fernando Morán 6]
Las Palmas                1-0 Tenerife                  
  [Sergio Suárez 26pen]
Girona                    2-1 Córdoba                   
  [Albert Serra 19, Francisco "Kiko" Ratón 61pen; Mikel Dañobeitia 29]
Salamanca                 2-2 Numancia                  
  [Sergio García 4, "Juanjo" Juan José Expósito 83; Javier Del Pino 69, 85]
Rayo                      2-3 Barcelona B               
  ["Piti" Francisco Medina 24, Oscar Trejo 82; Cristian Tello 35, 41,
   Jonathan Soriano 66]
Celta                     3-0 Cartagena                 
  ["Michu" Miguel Pérez 16, Joan Tomás 18, Dani Abalo 69]
Elche                     4-1 Xerez                     
  [Rodolfo Bodipo 4, Andrés Santos 6, 59, Ángel Luis Rodriguez 90+;
   Jose Luis Capdevila 33]
Betis                     2-1 Villarreal B              
  [Rubén Castro 58, Iriney antos 60; Jose Luis "Joselu" Moreno 17]

Final Table:

 1.Real Betis Balompié (Sevilla) 42 25  8  9  85-44  83  Promoted
 2.Rayo Vallecano                42 23 10  9  73-48  79  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.FC Barcelona B                42 20 11 11  85-62  71
 4.Elche CF                      42 18 15  9  55-42  69  Promotion Playoff
 5.Granada CF                    42 18 14 10  71-47  68  Promotion Playoff
 6.RC Celta (Vigo)               42 17 16  9  62-43  67  Promotion Playoff
 7.Real Valladolid               42 19  9 14  65-51  66  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Xerez CD                      42 17  9 16  60-64  60
 9.AD Alcorcón                   42 17  7 18  57-52  58
10.CD Numancia (Soria)           42 17  6 19  65-63  57
11.Girona FC                     42 15 12 15  58-56  57
12.RC Recreativo de Huelva       42 12 20 10  44-37  56
13.FC Cartagena                  42 16  8 18  48-63  56
14.SD Huesca                     42 13 16 13  39-45  55
15.UD Las Palmas                 42 13 15 14  56-71  54
16.Córdoba CF                    42 13 13 16  58-63  52
17.Villarreal CF B               42 15  6 21  43-63  51
18.Club Gimnàstic de Tarragona   42 12 13 17  37-45  49
-------------------------------------------------------
19.UD Salamanca                  42 13  7 22  46-68  46  Relegated
20.CD Tenerife                   42  9 11 22  42-66  38  Relegated
21.SD Ponferradina               42  5 19 18  36-63  34  Relegated
22.Albacete Balompié             42  7 11 24  35-64  32  Relegated

Topscorers
32 Jonathan Soriano             - Barcelona B
28 Javi Guerra                  – Valladolid
26 Rubén  Castro                – Betis
24 Alexandre Geijo              - Granada 
22 "Quini" Joaquin Alvarez      – Alcorcón
20 Emiliano Armenteros          – Rayo


Promotion Playoff

Semifinals

First Legs 
[Jun 8]  
Celta                     1-0 Granada
[Jun 9]  
Valladolid                1-0 Elche

Second Legs
[Jun 11]
Granada                   1-0 Celta                     [aet, 5-4 pen]
[Jun 12]
Elche                     3-1 Valladolid  

Final

First Leg [Jun 15]
Granada                   0-0 Elche 

Second Leg [Jun 18]
Elche                     1-1 Granada 

NB: Granada CF promoted


Segunda División B

Grupo I | Grupo II | Grupo III | Grupo IV | 

Grupo I

Final Table:

 1.Lugo                          38 22  9  7  64-39  75  Promotion Playoff
 2.Guadalajara                   38 21 10  7  62-25  73  Promotion Playoff
 3.Real Madrid B Castilla        38 21  8  9  73-38  71  Promotion Playoff
 4.Leganés                       38 20  9  9  54-35  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Universidad Las Palmas        38 18  8 12  41-43  62 
 6.Rayo Vallecano B              38 16 10 12  41-34  58  
 7.Getafe B                      38 15  9 14  45-45  54   
 8.Celta de Vigo B               38 15  7 16  43-52  52 
 9.RSD Alcalá                    38 13 13 12  38-39  52   
10.Vecindario                    38 13 12 13  37-53  51   
11.Atlético Madrid B             38 13 11 14  43-43  50  
12.Montañeros                    38 13 10 15  50-53  49   
13.Cacereño                      38 11 15 12  34-33  48  
14.Coruxo FC                     38 11 14 13  40-41  47  
15.CD Badajoz                    38 12 11 15  41-44  47   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Conquense                     38 11 14 13  47-43  47  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Deportivo La Coruña B         38 12  9 17  47-57  45  Relegated
18.Pontevedra                    38 10  9 19  38-49  39  Relegated
19.Extremadura UD                38  8  8 22  29-50  32  Relegated
20.Cerro Reyes                   38  5  4 29  20-71  16  Relegated

Round 1
[Aug 28]
Montañeros                2-0 Extremadura           
  [Rubén Rivera 48, Maikel Naujoks 56]
[Aug 29]
Leganés                   1-0 Cacereño                
  ["Tonino" Daniel Pérez 61]
RM Castilla               3-2 Coruxo FC              
  [David Campos 4og, Francisco "Fran" Rico 20, Juan Carlos Pérez 42; Javier Zurbano 28, José Antonio Costas 60pen]
Vecindario                0-0 Pontevedra             
Alcalá                    0-0 Conquense                
Getafe B                  1-0 Atlético B              
  [Adrián Sardinero 6]
Lugo                      2-2 Deportivo B            
  [Rubén Arroyo 39, Javier Ballesteros 58; David Añón 79,
   Daniel "Dani" Rodríguez 90+] 
Guadalajara               1-0 Cerro Reyes             
  [Juan José "Juanjo" Serrano 25]
Badajoz                   0-4 Celta B               
  [Víctor Fernández 36, Ikechi Anya 58, Mateo Míguez 67, 
   "Jota" José Peleteiro 77]
Rayo B                    1-1 Universidad LP          
  [Lucas Perez 40; Aridane Santana 70]

Round 2 [Sep 5]
Universidad LP            3-0 RM Castilla           
  [Andres Alberto 52, Aridane Santana 65, 75]
Celta B                   2-0 Rayo B                
  [Mateo Míguez 30, Édgar Hernández 78]
Deportivo B               1-0 Vecindario            
  [Dionisio "Dioni" Villalba 43]
Cerro Reyes               2-1 Lugo                  
  [Patricio "Patri" Moreno 63, 85; Iván González 72]
Coruxo FC                 0-2 Getafe B              
  [Miguel Bedoya 23, 41] 
Atlético B                0-0 Alcalá                
Pontevedra                3-1 Montañeros             
  [Igor De Sousa 20, Iban Espadas 34, Gerardo Carrera 67; Iago Iglesias 67]
Cacereño                  0-2 Guadalajara            
  [José Martínez Oya 50, Michel Carrilero 90+]
Conquense                 0-2 Leganés               
  [Martín García 32, Mario Fuentes 41]
Extremadura               0-1 Badajoz               
  [Gabriel Grille 54]

Round 3 [Sep 12]
Leganés                   2-1 Atlético B             
  [Álvaro Zazo 62, Mikel Arruabarrena 75; Jose Antonio Collado 22]
Vecindario                3-1 Cerro Reyes           
  [Óscar Tenesor 30, 59, Yonathan "Yoni" Rodríguez 87; Juan Torres 80]
Getafe B                  0-0 Alcalá               
Rayo B                    0-0 Extremadura            
Coruxo FC                 3-0 Universidad LP         
  [Antón de Vicente 46, Ricardo "Richi" Santos 54, Jonathan Antúnez 73]
Montañeros                3-1 Deportivo B            
  [Rubén Rivera 2, 85, Maikel Naujoks 58; Dionisio "Dioni" Villalba 70]
Lugo                      2-0 Cacereño                
  [Cristobal Fervenza 17, Ruben Arroyo 32]
RM Castilla               1-2 Celta B              
  [Jose Luis "Joselu" Sanmartín 42; Sergio Rodríguez Sanchez 11,
   Ikechi Anya 46] 
Badajoz                   3-1 Pontevedra             
  [Rubén "Ruby" Ramos 3, Juan Ortiz 41, Marcos Guerrero 89; Ibán Espadas 60]
Guadalajara               1-2 Conquense                
  [Iván Moreno 57; Gerardo Berodia 86, Diego Garrido 88]

Round 4 [Sep 19]
Conquense                 1-1 Lugo                  
  [Mario Ortiz 46; Gorka Azkorra 82]
Celta B                   0-0 Coruxo FC              
Deportivo B               2-3 Badajoz                 
  [David Añón 20, Dionisio "Dioni" Villalba 29; Marcos Guerrero 14,
   Juan Viyuela 71, 89]
Atlético B                0-0 Guadalajara             
Universidad LP            0-1 Getafe B               
  [Adrián Sardinero 65]
Cerro Reyes               2-2 Montañeros             
  ["Golo" Óscar Santor 23, 74; Herbert Willisch 59, Manuel Borja 87]
Cacereño                  0-0 Vecindario              
Alcalá                    0-3 Leganés               
  [Mikel Arruabarrena 33, 69, Abdul Tetteh 84]
Extremadura               2-0 RM Castilla            
  [Jorge Yepes 73, Sergio Márquez 77]
Pontevedra                0-1 Rayo B                
  [Lucas Pérez 84]

Round 5 [Sep 22]
Getafe B                  1-1 Leganés                 
[Adrián Sardinero 55; "Tonino" Daniel Pérez 36]
Montañeros                0-2 Cacereño               
  [David Rocha 47, Mauricio "Mauri" Rey 69]
Universidad LP            2-0 Celta B                
  [Cristo Marrero 57, Jonay Rodriguez 89]
RM Castilla               1-0 Pontevedra            
  [Pablo Sarabia 47]
Rayo B                    3-0 Deportivo B             
  [Daniel Gonzalez 25, Daniel Provencio 47, Lorenzo "Loren" Román 80]
Coruxo FC                 1-0 Extremadura           
  [David Campos 81]
Badajoz                   1-2 Cerro Reyes             
  [Alberto Cajoto 20; Gonzalo Garavano 9, Juan Torres 40]
Vecindario                1-1 Conquense                
  [Yeray Ortega 64; Elias Molina 69]
Lugo                      2-0 Atlético B            
  [Ivan González 11, 30] 
Guadalajara               1-3 Alcalá                 
  [José Martínez Oya 69; Miguel Ramos 9, 47, 61]

Round 6 [Sep 26]
Celta B                   2-0 Getafe B                
 [Mateo Miguez 75, Carlos Moreno 88]
Extremadura               3-0 Universidad LP          
  [Troiteiro Carrasco 11, Sabino Sanchez 17, "Rafita" Rafael Seguí 89]
Deportivo B               3-2 RM Castilla             
  [Carlos Serrano 12, David Añón 80, Juan Carlos Real 88;
   Jose Luis "Joselu" Sanmartín 17, 56]
Cerro Reyes               2-3 Rayo B                 
  [Gorka Martinez 3, Jorge Zafra 43; Pablo de Lucas 18, 75, Lucas Pérez 77]
Cacereño                  0-0 Badajoz                 
Atlético B                1-2 Vecindario              
  [Jose Collado 33; Francisco Ramirez 20, Yeray Ortega 74]
Leganés                   0-0 Guadalajara             
Conquense                 0-1 Montañeros             
  [Jorge Cano 75]
Alcalá                    0-1 Lugo                   
  [Carlos Ibanez 33]
Pontevedra                2-1 Coruxo FC              
  [Ibán Espadas 34, Daniel Pendín 89; Alberto Garcia 48]

Round 7 [Oct 3]
Rayo B                    0-0 Cacereño                
Celta B                   2-1 Extremadura             
  [Mateo Miguez 74, 84; Jorge Yepes 29]
Universidad LP            4-2 Pontevedra              
  [Aridane Santana 42, Ángel Sánchez 80, Cristo Marrero 86, 89;
   Igor De Sousa 81, Borja Lázaro 86]
RM Castilla               3-0 Cerro Reyes             
  [Pablo Sarabia 16, "Mandi" Armando Sosa 21, Alejandro "Álex" Fernández 52]
Vecindario                2-1 Alcalá                 
  [David Dorta 58, Aridane Marrero 69; Jacobo Ynclan 83]
Getafe B                  1-0 Guadalajara             
  [Miguel Bedoya 64]
Coruxo FC                 1-1 Deportivo B            
  [David Campos 69; Dionisio "Dioni" Villalba 65]
Montañeros                1-1 Atlético B             
  [Herbert Willisch 33; Abel Molinero 83]
Lugo                      1-0 Leganés                 
  [Carlos Ibanez 14]
Badajoz                   1-1 Conquense                
  [Marcos Guerrero 68; Gerardo Berodia 82]

Round 8 [Oct 10]
Guadalajara               3-0 Lugo                   
  [Iván Moreno 39, 73, Ernesto Gomez 83]
Deportivo B               1-1 Universidad LP          
  [Ricardo "Richi" Fernandez 37; Diego "Seo" Seoane 89og
Cerro Reyes               1-2 Coruxo FC             
  [Gonzalo Garavano 34; Alberto Garcia 25, Jonathan Antúnez 49pen]
Atlético B                1-0 Badajoz                
  [Javier De la Puente 78]
Alcalá                    1-0 Montañeros            
  [Ivan Mateo 18]
Leganés                   4-0 Vecindario              
  [Nakor Gómez 20, Mikel Arruabarrena 30, 35, 86]
Extremadura               1-3 Getafe B                
  [Sabino Sanchez 57; Miguel Bedoya 47, Manuel Tello 65, Rudy Alberto 88]
Pontevedra                0-1 Celta B                
  [Pablo Santiago 86]
Cacereño                  0-1 RM Castilla            
  [Pablo Sarabia 30]
Conquense                 2-3 Rayo B                
  [Gerardo Berodia 34, Aday Benitez 74; Pablo de Lucas 18, Lucas Pérez 32,
   "Jano" Alejandro Velasco 77]

Round 9 [Oct 17]
Montañeros                0-0 Leganés               
RM Castilla               1-0 Conquense                
  [Javier "Javi" Hernandez 88]
Vecindario                0-0 Guadalajara             
Getafe B                  1-2 Lugo                   
  [Rudy Alberto 63; Gorka Azkorra 6, 34]
Universidad LP            2-0 Cerro Reyes             
  [Aridane Santana 23, Omar Santana 66]
Extremadura               2-1 Pontevedra              
  [Sabino Sanchez 44, 78; Ibán Espadas 6]
Celta B                   1-0 Deportivo B             
  [Carlos Moreno 89]
Coruxo FC                 2-1 Cacereño               
  [David Perez 21, Aitor Pastoriza 80; Mauricio "Mauri" Rey 15]
Rayo B                    1-0 Atlético B             
  [Jorge Sáez 73]
Badajoz                   2-1 Alcalá                 
  [Aloisio Al lal 72, Mohamed Saïd 87; Jacobo Ynclan 81]
  
Round 10 [Oct 24]
Deportivo B               0-0 Extremadura            
Cerro Reyes               1-1 Celta B                
  [Manuel Presseguer 79; Eder Diez 83]
Cacereño                  1-2 Universidad LP
  ["Lolo" Manuel Sánchez 31; Omar Santana 15, Tomás Jiménez 88og]
Alcalá                    1-0 Rayo B                
  [Jacobo Ynclan 89]
Leganés                   0-0 Badajoz                 
Lugo                      5-0 Vecindario            
  [Carlos Ibanez 35, Carlos Pita 46, Claudio Monti 48, Gorka Azkorra 60,
   Ruben Arroyo 89]
Pontevedra                1-0 Getafe B               
  [Gerardo Carrera 13]
Conquense                 3-1 Coruxo FC              
  [Aday Benitez 15, 31, Carlos Valverde 65; Anton de Vicente 13]
Atlético B                0-0 RM Castilla             
Guadalajara               3-0 Montañeros            
  [Michel Carrilero 18pen, 43, 51pen]

Round 11 [Oct 31]
Coruxo FC                 0-0 Atlético B             
Montañeros                2-2 Lugo                  
  [Iago Iglesias 61pen, Herbert Willisch 64; Gorka Azkorra 42, 68]
Extremadura               0-1 Cerro Reyes             
  [Juan Torres 65]
Celta B                   1-0 Cacereño                
  ["Jota" José Peleteiro 82]
Universidad LP            1-0 Conquense                
  [Ángel Sánchez 7pen]
RM Castilla               1-1 Alcalá                 
  [Alvaro Morata 87; Joaquín "Joaquí" Flores 38]
Getafe B                  3-0 Vecindario              
  [Adrián Sardinero 17, 27, Adrián Cañas 88]
Pontevedra                2-0 Deportivo B           
  [Daniel Pendín 28, Igor De Sousa 55pen]
Rayo B                    3-1 Leganés                 
  [Lorenzo "Loren" Román 82, Lucas Pérez 85, 89; "Tonino" Daniel Pérez 53]
Badajoz                   2-0 Guadalajara            
  [Paolo Etamané 21, Alberto Cajoto 80]

Round 12 [Nov 7]
Deportivo B               4-1 Getafe B                
  [Hector Garcia 32, Juan Carlos Real 53, Dionisio "Dioni" Villalba 68, 83;
   Adrián Sardinero 66]
Guadalajara               2-1 Rayo B                  
  [Juan José "Juanjo" Serrano 60, 89; "Nono" David González 90]
Cerro Reyes               2-1 Pontevedra             
  ["Golo" Óscar Santor 45, Alexandre Fernández 89; Igor De Sousa 76]
Atlético B                2-2 Universidad LP           
  [Fernando "Fer" López 15pen, Jorge Resurrección 57; Aridane Santana 85,
   Ángel Sánchez 89pen]
Alcalá                    2-1 Coruxo FC              
  [Jacobo Ynclan 85, Oscar Quesada 89; Yago Yao Sako 64]
Vecindario                2-4 Montañeros             
  [Aridane Marrero 60, 65; Jorge Cano 15, Diego Dopico 21, Rubén Rivera 23,
   Manuel Borja 83]
Cacereño                  1-0 Extremadura           
  ["Chapi" Alberto Macías 90]
Conquense                 3-2 Celta B                
  [Gerardo Berodia 13, Aday Benitez 38, Cristian Sánchez 42; Ikechi Anya 84,
   Álex Permuy 89]
Leganés                   1-0 RM Castilla             
  [Mikel Arruabarrena 61]
Lugo                      3-1 Badajoz                 
  [Jose Rodriguez 26, Marcos Rodriguez 35, Manuel "Manu" Rodriguez 57pen;
   Gabriel Grillé 82]

Round 13 [Nov 14]
Deportivo B               1-0 Cerro Reyes             
  [Dionisio  "Dioni" Villalba 40]
Universidad LP            1-0 Alcalá                
  [Ángel Sánchez 23]
Rayo B                    1-1 Lugo                  
  [Hugo Fraile 83; Marcos Rodriguez 31]
Badajoz                   4-0 Vecindario              
  [Mohamed Saïd 14, Aloisio Al lal 42pen, Juan Viyuela 61, Juan Ortiz 78]
Getafe B                  0-1 Montañeros              
  [Iago Sangines 88]
Celta B                   3-1 Atlético B              
  ["Jota" José Peleteiro 28, Mateo Míguez 55, Edgar Hernández 88;
   José Mínguez 61]
Pontevedra                1-2 Cacereño                
  [Daniel Pendín 22; David Rocha 10, Mauricio "Mauri" Rey 27]
Extremadura               1-1 Conquense                
  [Sabino Sanchez 18; David Garcia-Baquero 75]
Coruxo FC                 1-2 Leganés               
  [Yago Yao Sako 66; Álvaro Zazo 15, Mikel Arruabarrena 72]
RM Castilla               0-2 Guadalajara           
  [Francisco Sáiz 11, Rubén Cuesta 56]

Round 14 [Nov 21]
Guadalajara               1-1 Coruxo FC               
  [Iván Moreno 27; Javier Zurbano 67]
Montañeros                0-0 Badajoz                 
Cerro Reyes               1-1 Getafe B                
  [Gorka Martinez 88; Adrián Sardinero 77]
Atlético B                2-1 Extremadura             
  [Jorge Resurrección 26, Ousman Jarju 56; Jorge Yepes 79]
Leganés                   2-1 Universidad LP
  [Álvaro Zazo 42, Mikel Arruabarrena 70; David Feito 56]
Vecindario                1-1 Rayo B                
  [David Dorta 20; Lorenzo "Loren" Román 62]
Cacereño                  1-1 Deportivo B             
  [Mauricio "Mauri" Rey 21; David Añón 84]
Conquense                 0-1 Pontevedra              
  [Daniel Pendín 18]
Alcalá                    0-0 Celta B                
Lugo                      3-1 RM Castilla            
  [Ivan González 34, 61, Claudio Monti 80; Alvaro Morata 1]

Round 15 [Nov 28]
Rayo B                    2-0 Montañeros             
  [Daniel Gonzalez 10, 89]
Deportivo B               0-1 Conquense                
  [Juan Pedre 81]
Cerro Reyes               0-1 Cacereño                
  [David Rocha 3]
Celta B                   3-3 Leganés                 
  [Edgar Hernández 21, Ikechi Anya 30, "Jota" José Peleteiro 82;
   Mikel Arruabarrena 6, Nakor Gómez 65, Oscar García Guerrero 85]
Universidad LP            1-1 Guadalajara             
  [Alberto Ferreres 12; Juan José "Juanjo" Serrano 62]
RM Castilla               3-1 Vecindario              
  [Jose Luis "Joselu" Sanmartín 26, Ruben Ramos 36,
   Francisco "Fran" Rico 76; Yeray Ortega 81]
Extremadura               0-1 Alcalá               
  [Jaime Moreno 60]
Coruxo FC                 1-1 Lugo                  
  [Jonathan Antúnez 23;    Gorka Azkorra 32]
Pontevedra                1-1 Atlético B            
  [Igor De Sousa 66; Alberto Noguera 46]
Getafe B                  2-0 Badajoz                
  [Rudy Alberto 17, Miguel Bedoya 38] 
 
Round 16 [Jan 19]
Conquense                 3-0 Cerro Reyes             
  [David Garcia-Baquero 4, Aday Benitez 15, Cristian Sánchez 43]
Montañeros                2-1 RM Castilla             
  [Maikel Naujoks 35, Herbert Willisch 89;
   Juan Francisco "Juanfran" Moreno 10]
Alcalá                    1-0 Pontevedra              
  [Jacobo Ynclan 86]
Leganés                   2-0 Extremadura           
  [Mikel Arruabarrena 59, 72]
Cacereño                  4-1 Getafe B                
  [Mauricio "Mauri" Rey 3, David Rives 32,
   Luis Miguel "Luismi" Gracia 62pen, 75; Pedro Alcalá 53]
Atlético B                1-0 Deportivo B             
  [Pablo Insua 33og]
Guadalajara               0-1 Celta B               
  [Pedro Vázquez 82]
Badajoz                   0-1 Rayo B                
  [Pablo de Lucas 32pen]
Lugo                      2-0 Universidad LP
  [Ivan González 65, 89]
Vecindario                1-0 Coruxo FC              
  [Ruiman Arbelo 33]

Round 17 [Dec 12]
Cerro Reyes               2-0 Atlético B              
  [Juan Manuel Torres 58, "Golo" Óscar Santor 67]
RM Castilla               3-1 Badajoz                
  [Raul Goni 85, Francisco "Fran" Rico 89, Mohamed Saïd 89og;
   Paolo Etamané 81]
Getafe B                  2-0 Rayo B                  
  [Adrián Sardinero 53, Abdelaziz Barrada 88]
Universidad LP            2-1 Vecindario             
  [David Feito 28, Jonay Rodriguez 89; Yonathan "Yoni" Rodríguez 58]
Celta B                   0-3 Lugo                   
  [Victor Marco 61, Gorka Azkorra 83, Claudio Monti 85]
Cacereño                  1-1 Conquense                
  ["Chapi" Alberto Macías 45; Aday Benitez 20]
Extremadura               2-1 Guadalajara             
  [Miguel Athane 16, Sabino Sanchez 64; Juan José "Juanjo" Serrano 87]
Coruxo FC                 3-0 Montañeros             
  [Jonathan Antúnez 28, Javier Zurbano 38, 58]
Deportivo B               4-4 Alcalá                  
  [Francisco "Fran" Gonzalez 36, Iago Beceiro 84, Jonathan Mejia 88, 89;
   Jacobo Ynclan 16, 21, 85, Miguel Ramos 85]
Pontevedra                5-1 Leganés                 
  [Igor De Sousa 14, 37, Sergio Castaño 55, Gerardo Carrera 69,
   Daniel Pendín 79; Jonathan Valle 76]

Round 18 [Dec 19]
Leganés                   2-2 Deportivo B             
  [Mikel Arruabarrena 39, Ferrán Tacón 44; David Añón 25, Jonathan Mejia 82]
Badajoz                   1-2 Coruxo FC              
  ["Tete" Alberto Sansimena 52; Jacobo Campos 10, "Josiño" José Suárez 78]
Getafe B                  2-1 Conquense               
  [Miguel Bedoya 33, Abdelaziz Barrada 51; Gerardo Berodia 19pen]
Atlético B                1-0 Cacereño                
  [Francisco Regalón 27]
Alcalá                    4-1 Cerro Reyes             
  [Miguel Ramos 2, 69, Oscar Quesada 5, Jacobo Ynclan 10;
   Patricio "Patri" Moreno 72]
Vecindario                2-0 Celta B               
  [Daniel Achi 43, Yeray Ortega 87]
Montañeros                0-1 Universidad LP 
  [Jonay Rodriguez 89]
Guadalajara               1-0 Pontevedra              
  [Aníbal Zurdo 83]
Lugo                      2-0 Extremadura            
  [Yago Gonzalez 44, Gorka Azkorra 88]
Rayo B                    0-0 RM Castilla             

Round 19 [Jan 2]
Universidad LP            2-0 Badajoz                 
  [Ángel Sánchez 82pen, Aridane Santana 86]
Coruxo FC                 2-0 Rayo B                 
  [José Alcañiz 13og, Javier Zurbano 84]
Cacereño                  0-0 Alcalá                 
Cerro Reyes               1-3 Leganés               
  [Juan Torres 89; Alberto Bayón 18, "Tonino" Daniel Pérez 32,
   Mikel Arruabarrena 41]
Extremadura               0-1 Vecindario            
  [Rubén Quesada 7]
Celta B                   2-2 Montañeros            
  [Víctor Vázquez 48, "Jota" José Peleteiro 58; Raul Garcia 5,
   "Candela" Angel Ruiz 24]
RM Castilla               0-1 Getafe B                
  [Rudy Alberto 2]
Conquense                 1-1 Atlético B              
  [Diego Garrido 50; David Alba Garcia-Baquero 44og]
Pontevedra                2-3 Lugo                   
  [Daniel Pendín 42, Ibán Espadas 47; Gorka Azkorra 16, 68, 89]
Deportivo B               0-1 Guadalajara             
  [Francisco Sáiz 86]

Round 20 [Jan 9]
Atlético B                3-2 Getafe B                
  [Francisco Regalón 2, Jose Collado 8, Iago Herrerín 72; Rudy Alberto 47,
   Pedro Alcalá 64]
Cerro Reyes               0-0 Guadalajara            
Universidad LP            1-0 Rayo B                  
  [Aridane Santana 57]
Celta B                   0-0 Badajoz                
Pontevedra                1-2 Vecindario             
  [Santiago "Santi" Amaro 22; Ruiman Arbelo 5, Yeray Ortega 45]
Cacereño                  0-0 Leganés                
Extremadura               1-0 Montañeros            
  [Miguel del Puerto 17]
Coruxo FC                 1-4 RM Castilla           
  [Javier Zurbano 89; Alvaro Morata 9, 26, Víctor Merchán 77,
   Denis Tcheryshev 87]
Conquense                 1-0 Alcalá                 
  [Aday Benitez 48]
Deportivo B               1-2 Lugo                   
  [Dionisio "Dioni" Villalba 66; Gorka Azkorra 33, Javier "Javi" Selvas 37]

Round 21 [Jan 16]
Montañeros                0-0 Pontevedra              
RM Castilla               5-0 Universidad LP
  [Pablo Sarabia 28, 51, Alvaro Morata 52,
   Juan Francisco "Juanfran" Moreno 61, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 89]
Getafe B                  0-0 Coruxo FC              
Badajoz                   0-0 Extremadura            
Alcalá                    1-1 Atlético B              
  [Miguel Ramos 73; "Míchel" Miguel Zabaco 65]
Vecindario                1-1 Deportivo B            
  [Yeray Ortega 75pen; David Añón 18]
Leganés                   0-0 Conquense                
Lugo                      3-1 Cerro Reyes             
  [Rubén Arroyo 7, Gorka Azkorra 36, Yago González 54; Juan Mejias 29pen]
Rayo B                    3-1 Celta B               
  [Daniel Gonzalez 31, Miguel Villarejo 80, Rayco Garcia 87; Ikechi Anya 19]
Guadalajara               2-2 Cacereño              
  [Juan José "Juanjo" Serrano 22, Aníbal Zurdo 89;
   Luis Miguel "Luismi" Gracia 60, Mauricio "Mauri" Rey 65]

Round 22 [Jan 23]
Deportivo B               2-1 Montañeros              
  [David Añón 9, Dionisio "Dioni" Villalba 60; Maikel Naujoks 36pen]
Universidad LP            2-1 Coruxo FC             
  [David Feito 37pen, Omar Santana 84; Jonathan Antúnez 73pen]
Celta B                   0-2 RM Castilla           
  [Jorge Casado 8, Alvaro Morata 70]
Cerro Reyes               0-0 Vecindario              
Alcalá                    3-0 Getafe B                
  [Oscar Quesada 1, 40, Daniel "Garci" García 74]
Extremadura               0-0 Rayo B                  
Cacereño                  1-0 Lugo                 
  [Alexander Moreno 25]
Conquense                 1-2 Guadalajara             
  [Juan Belencoso 46; Francisco Sáiz 7, Aníbal Zurdo 70]
Atlético B                1-0 Leganés                 
  [Jose Collado 50]
Pontevedra                0-0 Badajoz                 

Round 23 [Jan 30]
Getafe B                  1-3 Universidad LP
  [Rudy Alberto 14; David Feito 34, Cristo Marrero 61,
   Alberto Hernández 86pen]
RM Castilla               3-1 Extremadura             
  [Alvaro Morata 58, Carlos Fernández 80og, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 87;
   Sergio Márquez 25]
Vecindario                1-0 Cacereño              
  [Eduardo Cruz 35]
Rayo B                    1-0 Pontevedra              
  [Pablo de Lucas 43]
Montañeros                0-0 Cerro Reyes              
Coruxo FC                 2-0 Celta B              
  [Alberto Garcia 7, Jonathan Antúnez 37]
Leganés                   2-3 Alcalá                 
  [Jonathan Valle 11, Nakor Gómez 89; Oscar Quesada 38, Sergio Tena 56,
   Ivan Mateo 83]
Guadalajara               4-1 Atlético B              
  [Juan José "Juanjo" Serrano 20, 86, José Martínez Oya 38, Aníbal Zurdo 68;
   Borja González 87]
Badajoz                   0-1 Deportivo B             
  [Francisco "Fran" Gonzalez 76]
Lugo                      1-1 Conquense               
  [Ivan González 60; Juan Belencoso 30]

Round 24 [Feb 6]
Celta B                   4-0 Universidad LP           
  [Ikechi Anya 30, 57, Pedro Vázquez 43, Pedro García Iglesias 85]
Alcalá                    0-0 Guadalajara            
Pontevedra                0-2 RM Castilla             
  [Pablo Sarabia 22pen, 63]
Deportivo B               1-0 Rayo B                
  [Dionisio "Dioni" Villalba 44]
Conquense                 3-1 Vecindario              
  [Juan Belencoso 1, 31, Diego Garrido 5; Oscar Tenesor 75]
Atlético B                1-2 Lugo                   
  [Jose Collado 32; Yago Gonzalez 3, Gorka Azkorra 54]
Leganés                   0-1 Getafe B                
  [Abdelaziz Barrada 54pen]
Cerro Reyes               awd Badajoz                   [awarded 0-2]
Extremadura               0-0 Coruxo FC               
Cacereño                  1-1 Montañeros              
  [Abel Segovia 44; Herbert Willisch 89]
 
Round 25 [Feb 13]
Getafe B                  1-2 Celta B                
  [Rudy Alberto 55; Mateo Míguez 20pen, Carlos Moreno 44]
Universidad LP            1-0 Extremadura             
  [Omar Santana 80]
Coruxo FC                 1-1 Pontevedra              
  [Ricardo "Richi" Santos 27; Daniel Pendin 9]
RM Castilla               7-1 Deportivo B             
  [Alvaro Morata 6, 15, 45, Juan Carlos Pérez 51, Pablo Sarabia 63,
   Denis Tcheryshev 73, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 90;
   Dionisio "Dioni" Villalba 70]
Rayo B                    awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Badajoz                   1-2 Cacereño                
  [Jose Solano 74; Mauricio "Mauri" Rey 8, 48]
Montañeros                2-1 Conquense                
  [Herbert Willisch 33, Enrique "Kike" Cubos 82; Juan Belencoso 80]
Vecindario                1-0 Atlético B              
  [Pedro López 7]
Lugo                      2-1 Alcalá                 
  [Javier "Javi" Selvas 7, Victor Marco 38; Roberto Moya 73]
Guadalajara               1-0 Leganés                 
  [Francisco Sáiz 40]

Round 26 [Feb 20]
Extremadura               1-2 Celta B                
  [Harmony Ikande 86; Mateo Miguez 57pen, 68]
Pontevedra                1-0 Universidad LP           
  [Daniel Pendín 89]
Deportivo B               1-2 Coruxo FC               
  [Martin Büchel 87; Javier Zurbano 14, Jonathan Antúnez 52pen]
Cerro Reyes               awd RM Castilla               [awarded 0-2]
Cacereño                  0-0 Rayo B                  
Conquense                 2-3 Badajoz                
  [Gerardo Berodia 11, Juan Belencoso 73; Amido Baldé 35,
   Aloisio Allal 55pen, Alejandro "Alex" Herrera 77]
Atlético B                3-1 Montañeros              
  [Borja González 45, Sergio Marcos 47, Roberto Batres 73; 
   Iago Iglesias 60pen]
Alcalá                    2-0 Vecindario              
  [Jacobo Ynclan 5, Eduardo Cruz 28og] 
Leganés                   2-0  Lugo                   
  [Ferrán Tacón 20, Mikel Arruabarrena 29]
Guadalajara               0-1 Getafe B                
  [Abdelaziz Barrada 55]

Round 27 [Feb 27]
Getafe B                  4-0 Extremadura            
  [Adrián Sardinero 35, Miguel Bedoya 39, 81, 
   "Pituli" Alberto De Las Heras 55]
Celta B                   0-1 Pontevedra              
  [Cristian Castells 33]
Universidad LP            1-0 Deportivo B             
  [Jonay Rodriguez 63]
Coruxo FC                 awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
RM Castilla               2-0 Cacereño                
  [Jorge Casado 52, Denis Tcheryshev 84]
Rayo B                    3-1 Conquense                
  [Jaime Guadaño 22, Diego Benito 74, Rayco Garcia 81; Juan Belencoso 31]
Badajoz                   1-0 Atlético B              
  [Amido Baldé 36]
Montañeros                3-0 Alcalá                 
  [Pablo Lopez 38, Enrique "Kike" Cubos 52, Iago Iglesias 57] 
Vecindario                1-0 Leganés                 
  [Ruiman Arbelo 89]
Lugo                      1-1 Guadalajara            
  [Manuel "Manu" Rodriguez 10pen; Iván Moreno 89]

Round 28 [Mar 6]
Pontevedra                1-1 Extremadura             
  [Francisco "Fran" Amado 69; "Golo" Oscar Santor 51]
Deportivo B               1-0 Celta B                
  [Victor Vázquez 9og]
Cerro Reyes               awd Universidad LP            [awarded 0-2]
Cacereño                  1-1 Coruxo FC               
  ["Chapi" Alberto Macías 76; Javier Zurbano 16]
Conquense                 2-2 RM Castilla             
  [Ruben Negredo 15, Juan Nevado 65; "Mandi" Armando Sosa 35,
   Jose Luis "Joselu" Sanmartín 48]
Atlético B                1-0 Rayo B                  
  [Franciso Regalón 26]
Alcalá                    0-3 Badajoz                 
  [Amido Balde 57, "Curro" Antonio Gonzalez 63, 84]
Leganés                   2-1 Montañeros              
  ["Tonino" Daniel Pérez 2, Ferrán Tacón 46; Maikel Naujoks 80]
Guadalajara               3-0 Vecindario              
  [Ernesto Gómez 60, 89, Ivan Moreno 79]
Lugo                      2-0 Getafe B                
  [Javier Ballesteros 69, Rubén Arroyo 88]

Round 29 [Mar 13]
Getafe B                  1-1 Pontevedra               
  [Rudy Alberto 60; Yahvé Prieto 26pen]
Extremadura               3-1 Deportivo B               
  [Jorge Yepes 22, Samir Rico 38, Harmony Ikande 54; David Añón 82]
Celta B                   awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Universidad LP            1-0 Cacereño                 
  [Ángel Sánchez 10]
Coruxo FC                 3-1 Conquense                 
  [Ricardo "Richi" Santos 63, 67, José Costas 83; Diego Garrido 23]
RM Castilla               4-3 Atlético B               
  [Alvaro Morata 39, Francisco "Fran" Rico 42,
   Jose Luis "Joselu" Sanmartín 44, Alejandro "Álex" Fernández 48; Roberto Batres 17, Borja González 71, Jorge Pulido 88]
Rayo B                    2-1 Alcalá                  
  [Rayco Garcia 9, 22; Juan Diaz 77] 
Badajoz                   1-2 Leganés                  
  [Amido Baldé 80; Ferrán Tacón 46, Mikel Arruabarrena 54]
Montañeros                1-3 Guadalajara               
  [Iago Iglesias 57; Juan José "Juanjo" Serrano 34, 70, Aníbal Zurdo 44]
Vecindario                0-1 Lugo                   
  [Carlos Pita 50]

Round 30 [Mar 20]
Deportivo B               4-0 Pontevedra               
  [Dionisio "Dioni" Villalba 13, 16, Juan Carlos Real 59,
   Fancisco "Fran" Gonzalez 77]
Cerro Reyes               awd Extremadura               [awarded 0-2]
Cacereño                  2-0 Celta B                 
  [Mauricio "Mauri" Rey 8, Alexander "Alex" Moreno 88]
Conquense                 1-1 Universidad LP            
  [Juan Belencoso 15; Angel Sanchez 2]
Atlético B                1-1 Coruxo FC                
  [Fernando "Fer" Lopez 30; Jose Costas 74]
Alcalá                    0-2 RM Castilla              
  [Álvaro Morata 15, Pablo Sarabia 70]
Leganés                   1-0 Rayo B                   
  [Mikel Arruabarrena 53]
Guadalajara               3-1 Badajoz                  
  ["Nico" Francisco González 30, 89, Juan Jose "Juanjo" Serrano 72;
   Juan Viyuela 13] 
Lugo                      3-1 Montañeros               
  [Javier Ballesteros 16, 27, Claudio Monti 86; Jorge Cano 38]
Vecindario                1-1 Getafe B               
  [Ruyman Arbelo 68; David Gámiz 90]

Round 31 [Mar 27]
Getafe B                  1-2 Deportivo B              
  [Miguel Bedoya 43pen; Daniel "Dani" Rodriguez 75pen,
   Alejandro "Alex" Perez 90+og]
Pontevedra                awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Extremadura               0-1 Cacereño                 
  [Luis Miguel "Luismi" Gracia 14]
Celta B                   1-0 Conquense                 
  [David Kech 41] 
Universidad LP            0-2 Atlético B              
  [Jose Hermosa 21, Alberto Noguera 80]
Coruxo FC                 0-1 Alcalá                 
  [Daniel "Dani" Torres 25]
RM Castilla               2-1 Leganés                  
  [Juan Francisco "Juanfran" Moreno 65, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 88;
   Ferran Tacon 33]
Rayo B                    0-1 Guadalajara              
  [Juan Jose "Juanjo" Serrano 53]
Badajoz                   3-1 Lugo                    
  [Aloisio Al-lal 44, 87, 90+pen; Ivan Gonzalez 50]
Montañeros                4-1 Vecindario              
  [Jorge Cano 25, Manuel Romay 70, Rubén Rivera 81, Herbert Willisch 83;
   Pablo Lopez 29og]

Round 32 [Apr 3]
Cerro Reyes               awd Deportivo B               [awarded 0-2]
Cacereño                  0-0 Pontevedra                
Conquense                 1-1 Extremadura            
  [Elias Molina 24; Rafael "Rafa" Carvajal 77]  
Atlético B                5-1 Celta B                
  [Fernando "Fer" López 21pen, Francisco Regalón 29, Borja González 31,
  Jose Hermosa 65, José Mínguez 87; Mateo Míguez 14]
Alcalá                    0-0 Universidad LP            
Leganés                   2-1 Coruxo FC               
  ["Chupe" Jonathan Álvarez 37, Mikel Arruabarrena 51; Antón de Vicente 66]
Guadalajara               1-1 RM Castilla            
  [Anibal Zurdo 73; Juan Carlos Perez 61]  
Lugo                      2-1 Rayo B                 
  [Manuel "Manu" Rodriguez 27pen, Ivan Gonzalez 61; Hugo Fraile 19]
Vecindario                2-2 Badajoz                
  [Ruyman Arbelo 6, Saul Suarez 90+; Aloisio Al-lal 59,
   "Tete" Alberto Sansimena 89]  
Montañeros                2-1 Getafe B               
  [Jorge Cano 51, Herbert Willisch 62; Alejandro "Álex" Pérez 53]

Round 33 [Apr 10]
Getafe B                  awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Coruxo FC                 0-4 Guadalajara           
  ["Nico" Francisco González 40, Aníbal Zurdo 68,
   Juan José "Juanjo" Serrano 73, "Josiño"Jose Suarez 80og]
Universidad LP            0-0 Leganés                 
Celta B                   0-0 Alcalá                 
Deportivo B               1-2 Cacereño                
  [Jonathan Mejia 53; Mauricio "Mauri" Rey 14,
   Luis Miguel "Luismi" Gracia 24]
RM Castilla               2-2 Lugo                   
  [Jose Luis "Joselu" Sanmartín 74, Francisco "Fran" Rico 76;
   Gorka Azkorra 20, Rubén Arroyo 68]
Extremadura               1-3 Atlético B              
  ["Golo" Oscar Santor 12; Roberto Batres 17, Saúl Ñíguez 75,
   Fernando "Fer" López 88]
Pontevedra                1-1 Conquense              
  [Yavhé Prieto 79; Carlos Valverde 30]
Rayo B                    1-1 Vecindario              
  [Rayco Garcia 47; Miguel Ponte 77]
Badajoz                   1-1 Montañeros              
  [Jose Solano 88; Francisco "Fran" Rico 60]

Round 34 [Apr 17]
Cacereño                  awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Conquense                 2-0 Deportivo B           
  [Juan Belencoso 9, Gerardo Berodia 61] 
Atlético B                2-1 Pontevedra              
  [Roberto Batres 30, Jose Hermosa 90+; Claudio Giráldez 83]
Alcalá                    1-0 Extremadura             
  [Jacobo Ynclan 90+]
Leganés                   2-1 Celta B                
  ["Tonino" Daniel Pérez 13, Nakor Gómez "Papi" Nakor 89; Pablo Pillado 77]
Guadalajara               2-0 Universidad LP           
  [Juan José "Juanjo" Serrano 39, 90]
Lugo                      0-0 Coruxo FC             
Vecindario                0-0 RM Castilla             
Montañeros                0-1 Rayo B                  
  [Diego Benito 82]
Badajoz                   0-0 Getafe B                

Round 35 [Apr 24]
Celta B                   0-4 Guadalajara           
  [Juan José "Juanjo" Serrano 24, 71, Aníbal Zurdo 76, Iván Moreno 83]
Extremadura               1-3 Leganés               
  [Rafael "Rafa" Carvajal 20; Jonathan Valle 18, 44, Mario Fuentes 42]
Pontevedra                3-0 Alcalá               
  [Teodoro "Teo" Tirado 80, Iban Espadas 83, Hugues Douglas 87]
Getafe B                  4-3 Cacereño               
  [Javier Vázquez 1, "Pituli" Alberto De Las Heras 25pen,
   Javier Velayos 36, Mohamed "Moha" Cheraka 63; David Rocha 10,
   Luis Miguel "Luismi" Gracia 16, Diego Gomez 42pen]
Coruxo FC                 0-0 Vecindario              
Universidad LP            3-1 Lugo                   
  [Eloy Martin 38, Aridane Santana 70, 73; Victor Marco 29]
Deportivo B               1-0 Atlético B              
  [Luis Curra 87]
Cerro Reyes               awd Conquense                  [awarded 0-2]
RM Castilla               6-0 Montañeros            
  [Oscar Plano 17, Daniel Carvajal 53, Pablo Sarabia 73,
   Antonio Martinez Felipe 83, Jose Luis "Joselu" Sanmartín 86, 90]
Rayo B                    2-1 Badajoz                
  [Hugo Fraile 77pen, Daniel Provencio 80; Aloisio Al lal 43]

Round 36 [May 1]
Conquense                 1-1 Cacereño               
  [Juan Belencoso 75.; Luis Miguel "Luismi" Gracia 70] 
Atlético B                awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Alcalá                    2-2 Deportivo B           
  [Miguel Ramos 53, Iván Mateo 89; David Añón 22, Diego Vela 82]
Leganés                   3-1 Pontevedra            
  [Ferrán Tacón 7, 39, Mikel Arruabarrena 62; Santiago "Santi" Amaro 9]
Guadalajara               4-0 Extremadura           
  [Iván Moreno 17, 83, Juan José "Juanjo" Serrano 31, Gerard Badía 74]
Lugo                      2-0 Celta B              
  [Gorka Azkorra 20, Rubén Arroyo 25]
Vecindario                0-0 Universidad LP         
Montañeros                1-1 Coruxo FC             
  [Rubén Rivera 6; Edin Cakovic 85]              
Badajoz                   1-3 RM Castilla           
  [Jose Solano 44; Jose Luis "Joselu" Sanmartín 24, Pablo Sarabia 83,
   Álvaro Morata 90+]
Rayo B                    2-2 Getafe B              
  [Pablo De Lucas 47, Daniel Provencio 52; Javier Velayos 9,
   Rudy Alberto 41]

Round 37 [May 8]
Conquense                 3-0 Getafe B                
  [Gerardo Berodia 15, 35pen, Rubén Negredo 90+]
Cacereño                  1-1 Atlético B            
  [Abel Segovia 14; Fernando "Fer" López 12]
Cerro Reyes               awd Alcalá                    [awarded 0-2]
Deportivo B               1-2 Leganés                
  [Jonathan Mejia 90+; Mikel Arruabarrena 2pen, 25]
Pontevedra                1-5 Guadalajara             
  [Aitor Fernandez 62; Juan José "Juanjo" Serrano 24, 74,
   "Nico" Francisco González 53, Aníbal Zurdo 58, 72]
Extremadura               3-1 Lugo                 
  [Miguel del Puerto 52, Jose Ruiz 75, Rafael "Rafa" Carvajal 83;
   Manuel "Manu" Rodriguez 22pen]
Celta B                   2-3 Vecindario             
  [Victor Vazquez 21, "Jota" José Peleteiro 26; Rubén Coméndez 24,
   Yonathan "Yoni" Rodríguez 50, Manuel Suarez 81
Universidad LP            0-4 Montañeros            
  [Ruben Rivera 37, 57, 67, Enrique "Kike" Cubos 90]
Coruxo FC                 0-0 Badajoz                
RM Castilla               3-1 Rayo B                
  [Pablo Sarabia 6pen, Jorge Casado 88, Álvaro Morata 90+; Rayco Garcia 72]

Round 38 [May 15]
Atlético B                0-2 Conquense                
  [Juan Belencoso 7pen, Cristian Sánchez 72] 
Alcalá                    1-1 Cacereño                
  [Jacobo Ynclan 2; Luis Miguel "Luismi" Gracia 41] 
Leganés                   awd Cerro Reyes               [awarded 2-0]
Guadalajara               2-1 Deportivo B             
  [Iván Moreno 45, Javier "Javi" Soria 86pen; David Añón 22]
Lugo                      1-0 Pontevedra            
  [Manuel "Manu" Rodriguez 55]   
Vecindario                2-1 Extremadura             
  [Aythami Rivero 35, Yonathan "Yoni" Rodríguez 79; Jorge Yepes 6pen]
Montañeros                4-0 Celta B                
  [Diego Dopico 22, Iago Sangines 32, Jesús Varela 36,
   Enrique "Kike" Cubos 85]
Badajoz                   1-0 Universidad LP           
  [Juan Ortiz 73]  
Rayo B                    1-0 Coruxo FC               
  [Lorenzo "Loren" Román 72] 
Getafe B                  0-0 RM Castilla            

Final Table:

 1.Lugo                          38 22  9  7  64-39  75  Promotion Playoff
 2.Guadalajara                   38 21 10  7  62-25  73  Promotion Playoff
 3.Real Madrid B Castilla        38 21  8  9  73-38  71  Promotion Playoff
 4.Leganés                       38 20  9  9  54-35  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Universidad Las Palmas        38 18  8 12  41-43  62 
 6.Rayo Vallecano B              38 16 10 12  41-34  58  
 7.Getafe B                      38 15  9 14  45-45  54   
 8.Celta de Vigo B               38 15  7 16  43-52  52 
 9.RSD Alcalá                    38 13 13 12  38-39  52   
10.Vecindario                    38 13 12 13  37-53  51   
11.Atlético Madrid B             38 13 11 14  43-43  50  
12.Montañeros                    38 13 10 15  50-53  49   
13.Cacereño                      38 11 15 12  34-33  48  
14.Coruxo FC                     38 11 14 13  40-41  47  
15.CD Badajoz                    38 12 11 15  41-44  47   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Conquense                     38 11 14 13  47-43  47  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Deportivo La Coruña B         38 12  9 17  47-57  45  Relegated
18.Pontevedra                    38 10  9 19  38-49  39  Relegated
19.Extremadura UD                38  8  8 22  29-50  32  Relegated
20.Cerro Reyes                   38  5  4 29  20-71  16  Relegated

Topscorers:
21 Mikel Arruabarrena           - Leganés                  
20 Juan José "Juanjo" Serrano   - Guadalajara              
17 Gorka Azkorra                - Lugo                    
14 Álvaro Morata                - RM Castilla              
14 Jose Luis "Joselu" Sanmartín - RM Castilla              
13 Dionisio "Dioni" Villalba    - Deportivo B              
12 Jacobo Ynclan                - Alcalá                  
12 Pablo Sarabia                - RM Castilla              
11 Juan Belencoso               - Conquense                 
11 Rubén Rivera                 - Montañeros (9)-Cultural (2)   

Grupo II

Final Table:

 1.Éibar                         38 21 10  7  58-32  73  Promotion Playoff
 2.Mirandés                      38 20 12  6  52-24  72  Promotion Playoff
 3.Deportivo Alavés              38 18 12  8  63-43  66  Promotion Playoff
 4.Real Unión de Irún            38 19  8 11  51-35  65  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 5.Palencia                      38 17 12  9  44-28  63   
 6.UD Logroñés                   38 18  9 11  44-32  63   
 7.Osasuna B                     38 16 10 12  49-39  58  
 8.Real Oviedo                   38 15 13 10  45-34  58  
 9.Lemona                        38 13 14 11  42-38  53  
10.Gimnástica Torrelavega        38 13 13 12  34-41  52  
11.Real Sociedad B               38 12 15 11  34-37  51  
12.Athletic Bilbao B             38  9 19 10  29-37  46  
13.Zamora                        38 11 10 17  46-56  43  
14.Cultural Leonesa              38  9 16 13  42-48  43   
15.Guijuelo                      38  7 18 13  39-44  39  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
16.Caudal                        38  9 11 18  29-38  38  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.La Muela                      38  8 14 16  36-56  38  Relegated
18.Peña Sport                    38  9  9 20  30-56  36  Relegated
19.Sporting Gijón B              38  7 13 18  26-54  34  Relegated
20.Barakaldo                     38  4 12 22  27-48  24  Relegated

Round 1 [Aug 29]
Lemona                    2-1 Zamora                  
  [Imanol Zubizarreta, 11, Jon Obregozo 49; Iker Torre 60]
Alavés                    1-0 Caudal                  
  [Eugenio "Geni" Suárez 39]
La Muela                  2-2 Osasuna B                 
  [Ruben Royo 3, Francisco Suarez 85;
   Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 50, Mariano Sanz 68]
Athletic B                0-1 Sociedad B                  
  [Mikel Orbegozo 84]
Sporting B                1-0 Gimnástica              
  [Borja Navarro 22]
Guijuelo                  0-0 Cultural                
Peña Sport                1-2 Real Unión              
  [Eneko Romo 86og; Josu Esnaola 41, Iñaki Goikoetxea 61]
Mirandés                  2-0 Barakaldo               
  [Pablo Infante 43, Manuel Candelas 79]
Éibar                     2-1 Palencia                
  [Júnior Lago 29, 63; Paulino Martínez 89]
Oviedo                    1-1 UD Logroñés             
  [Jorge Perona 19; Xavi Moré 79og]

Round 2 [Sep 5]
Sociedad B                1-1 La Muela               
  [Mikel Orbegozo 67; Carlos Barreda 88]
Osasuna B                 1-2 Alavés                   
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 38; Joaquín Calderon 30,
   Fernando Esparza 57]
Real Unión                2-2 Athletic B              
  [Iñaki Goikoetxea 46, Rubén Durán 72; Ibai Gómez 13, 44]
Gimnástica                2-0 Oviedo                  
  [Alberto Cusidor 32, Jorge Brazales 87]
Cultural                  0-1 Éibar                  
  [Roberto Cuevas 53]
Caudal                    1-0 Lemona                
  [Salvador "Salva" Álvarez 65]
Barakaldo                 2-0 Sporting B              
  ["Natxo" Ignacio Del Moral 59, Sebastian Oliveros 82]
Palencia                  1-1 Mirandés                
  [Aitor Blanco 37; Alberto Serrano 50og]
Zamora                    1-1 Guijuelo               
  [Iker Torre 59; Leroy Mendoza 26]
UD Logroñés               3-0 Peña Sport              
  [Gregory Laget 35, Diego Cervero 46, Miguel Molina 85]

Round 3 [Sep 12]
Éibar                     0-1 Mirandés               
  [Pablo Infante 85]
Lemona                    2-0 Osasuna B                  
  [Jon Gaizka 57, Ander Vitoria 65]
La Muela                  2-0 Real Unión            
  [Moisés García 15, Iván Martinez 67]
Athletic B                1-0 UD Logroñés             
  [Adrien Goni 20pen]
Sporting B                1-1 Palencia              
  [Juan Mera 61; Aitor Blanco 65]
Alavés                    1-1 Sociedad B                  
  [Francisco Casares 65; Iñigo Martinez 73]
Peña Sport                0-1 Gimnástica              
  [Cristian Martinez 27]
Cultural                  1-1 Zamora                 
  [Enrique Gonzalez 1; Iker Torre 5]
Guijuelo                  0-0 Caudal                  
Oviedo                    2-1 Barakaldo              
  [Jorge Perona 43, César Negredo 89; Diego Torres 18]

Round 4 [Sep 19]
Osasuna B                 0-0 Guijuelo                
Sociedad B                0-3 Lemona                  
  [Juan Rebollo 55, Jon Obregozo 86, Ander Vitoria 90]
Real Unión                1-3 Alavés                  
  [Félix Quero 13; "Jito" Juan Silvestre 23, Jules Pardo 38,
   Joaquín Calderon 47]
UD Logroñés               0-0 La Muela                
Zamora                    1-2 Éibar                  
  [Iker Torre 24; Jeffrey Hoogervorst 13og, Jon Altuna 75]
Barakaldo                 1-2 Peña Sport            
  [Francisco "Fran" Perez 37; Sergio Galán 28, 90]
Caudal                    0-0 Cultural                
Gimnástica                1-0 Athletic B              
  [Cristian Martinez 62]
Palencia                  1-0 Oviedo                  
  [Alejandro Suárez 59]
Mirandés                  0-0 Sporting B              

Round 5 [Sep 22]
Lemona                    1-4 Real Unión             
  [Eneko López 40; Gorka Brit 9, 32, Javier "Javi" Álamo 44,
   Sergio Francisco 65]
Athletic B                1-0 Barakaldo             
  [Gorka Laborda 4]
La Muela                  0-1 Gimnástica              
  [Javier "Javi" Fernandez Crespo 66]
Peña Sport                0-2 Palencia                
  [David De Paula 27, "Zazu" Carlos Alonso 56]
Cultural                  0-2 Osasuna B                   
  [David Timor 60, 70]
Guijuelo                  1-1 Sociedad B                  
  [Tejedor Tranca 88; Mikel Orbegozo 17]
Alavés                    3-1 UD Logroñés             
  [Francisco Casares 44, 84, "Jito" Juan Silvestre 81; Juan Osado 41]
Oviedo                    0-1 Mirandés                
  [Jonathan "Jony" Niguez 60]
Éibar                     3-2 Sporting B              
  [Alexander Albistegui 12, Gustavo Souto 17, Jon Altuna 81;
   Alejandro Galvez 10, Alejandro "Alex" Barrera 44]
Zamora                    1-2 Caudal                  
  [Iker Torre 12; Jorge Fernández 22, Daniel Espolita 55]

Round 6 [Sep 26]
Sociedad B                2-2 Cultural              
  [Iosu Alba 9, 40; José Mena 21, 60] 
Osasuna B                 4-1 Zamora                  
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 35, 84, Barranco Lucas 63,
   Manuel Onwu 76; Kabiru Akinsola 69]
Caudal                    2-3 Éibar                  
  [Raúl Gáñan 25og, Aitor Hervás 26; Alejandro "Alex" García 49,
   Manuel Lanzarote 58, 59]
Real Unión                1-0 Guijuelo                
  [Jorge Barrena 89og]
UD Logroñés               2-1 Lemona                  
  [Juan Osado 70, Mario Gibanel 89pen; Urko Vera 90+]
Gimnástica                1-1 Alavés                  
  [Alberto Cusidor 35; "Jito" Juan Silvestre 14]
Palencia                  2-2 Athletic B              
  [Alejandro Suárez 44, 54; Ibai Gómez 30, Jon Etxaniz 63]
Mirandés                  0-0 Peña Sport              
Barakaldo                 1-0 La Muela                
  [Rubén Negredo 51]
Sporting B                0-0 Oviedo                  

Round 7 [Oct 3]
Alavés                    1-1 Barakaldo               
  [Fernando Esparza 89; Eneko Hernandez 55]
Lemona                    1-2 Gimnástica              
  [Jon Obregozo 8; Cristian Martinez 13, "Perujo" Daniel Fernandez 72]
La Muela                  0-3 Palencia                
  [Alejandro Suárez 33pen, 80, "Chuchi" Jesús Jorqués 68]
Athletic B                1-0 Mirandés               
  [Jon Etxaniz 80]
Caudal                    1-0 Osasuna B                   
  [José Vázquez 12]
Zamora                    2-1 Sociedad B                 
  [Adrían Martín 11, German Beltran 34; Eneko Eizmendi 51]
Guijuelo                  2-0 UD Logroñés             
  ["Koeman" David Rodriguez 1, Iturralde Narvaiz 64pen]
Peña Sport                1-0 Sporting B              
  [Xabier Soria 44]
Éibar                     1-1 Oviedo                  
  [Jon Altuna 84; "Daniel-Luca" Daniel López  32]
Cultural                  0-3 Real Unión              
  [Eneko Romo 28, Héctor Ladero 34, Gorka Brit 74]

Round 8 [Oct 10]
Sociedad B                1-0 Caudal                  
  [Alain Eizmendi 16]
Barakaldo                 1-0 Lemona                  
  [Urko Arroyo 38]
Osasuna B                 1-2 Éibar                  
  [Lander Gabilondo 41; Júnior Lago 10pen, Alexander Albistegui 45]
Sporting B                2-2 Athletic B              
  [Ignacio "Nacho" Cases 51pen, Guillermo Mendez 64; Jon Etxaniz 62,
   Ibai Gómez 73]
Real Unión                0-0 Zamora                  
UD Logroñés               2-0 Cultural                
  [Diego Cervero 8pen, 37]
Gimnástica                1-0 Guijuelo                
  ["Juli Ferrer" Julian Sanchez 74og]
Palencia                  1-2 Alavés                  
  [Aitor Blanco 24; "Chupri" Alberto Sánchez 43og, Asier Salcedo 75]
Mirandés                  6-2 La Muela               
  [Mikel Iribas 6, Mikel Martins 35, 55, Haritz Mujika 87, Eduardo Ubis 88,
   Jonathan "Jony" Niguez 89; David Mainz 56, Juan José "Juanjo" Hervias 82]
Oviedo                    4-1 Peña Sport              
  [Jorge Perona 14, 90+, Manuel "Manu" Busto 87, Francisco Martínez 90og;
   Gorka De Carlos 74pen]

Round 9 [Oct 17]
Athletic B                0-0 Oviedo                  
Osasuna B                 0-2 Sociedad B                  
  [Eneko Eizmendi 5, Joseba Agirregomezkorta 10]
Lemona                    1-0 Palencia                
  [Jon Obregozo 76]
La Muela                  4-0 Sporting B              
  [Moisés García 16, 27, Carlos "Charly" Martínez 36, Iván Martinez 69]
Caudal                    1-2 Real Unión             
  ["Camochu" Javier López 84; Javier Castellano 15, Marc Mateu 65]
Zamora                    2-1 UD Logroñés             
  [Iker Torre 12, David Ferreiro 66; Alvaro Del Moral 86]
Cultural                  3-0 Gimnástica              
  [Albert Yagüe 20, 45, José Mena 89]
Guijuelo                  0-0 Barakaldo               
Alavés                    1-3 Mirandés                
  [Fernando Esparza 70; Manuel Candelas 18, Pablo Infante 86,
   Eduardo Ubis 90+]
Éibar                     2-0 Peña Sport              
  [Jon Altuna 20, 54]

Round 10 [Oct 24]
Sociedad B                0-1 Éibar                  
  [Jose Añibarro 66]
Real Unión                0-0 Osasuna B                   
Sporting B                2-1 Alavés                  
  [Jules Pardo 71og, Ignacio "Nacho" Cases 89pen; "Josete" José Malagón 25]
Peña Sport                0-0 Athletic B              
UD Logroñés               0-0 Caudal                  
Gimnástica                1-3 Zamora                 
  [Alberto Cusidor 73pen; Adrían Martín 43, Iker Torre 56, 89]
Barakaldo                 0-0 Cultural                
Palencia                  0-0 Guijuelo                
Mirandés                  1-3 Lemona                  
  [Pablo Infante 69; Urko Vera 41pen, 65,Asier Goti 89]
Oviedo                    4-1 La Muela                
  [Manuel "Manu" Busto 26, César Negredo 85, Miguel López-Cedrón 88,
   Borja Rubiato 89; David Mainz 6]

Round 11 [Oct 31]
Éibar                     0-1 Athletic B              
  [Igor Martinez 65]
Osasuna B                 1-0 UD Logroñés             
  [Ekhi Senar 30]
Lemona                    0-0 Sporting B              
Sociedad B                1-0 Real Unión              
  [Asier Illarramendi 75]
La Muela                  1-0 Peña Sport              
  [David Mainz 17]
Caudal                    2-3 Gimnástica              
  [Daniel "Dani" Pevida 34, "Camochu" Javier López 89;
   Jorge Rodriguez Martin 30, 63, Alberto Cusidor 49]
Zamora                    2-1 Barakaldo                
  [German Beltran 33, Adrían Martín 74; Koldo Velasco 62]
Cultural                  1-3 Palencia                
  [José Mena 46; Víctor Sánchez 14, Alejandro Suárez 44pen, 71]
Guijuelo                  2-2 Mirandés                
  [Jordi Vinuesa 22, Iturralde Narvaiz 47pen; Mikel Iribas 40,
   Alain Arroyo 76]
Alavés                    2-1 Oviedo                  
  [Eugenio "Geni" Suárez 21, 29; Manuel "Manu" Busto 11]

Round 12 [Nov 7]
Real Unión                1-1 Éibar                  
  [Héctor Ladero 77; Jon Altuna 19]
Athletic B                0-1 La Muela                
  ["Camus" Diego Sánchez 29]
Peña Sport                0-3 Alavés                 
  [Eugenio "Geni" Suárez 20, Jorge Morcillo 80, "Jito" Juan Silvestre 88]
Oviedo                    1-2 Lemona                  
  [Manuel "Manu" Busto 33; Urko Vera 85, 90+]
Sporting B                3-1 Guijuelo                
  [Guillermo Perez 24, Alejandro "Alex" Barrera 75,
   Ignacio "Nacho" Cases 89; "Koeman" David Rodriguez 58]
UD Logroñés               4-0 Sociedad B                  
  [Diego Cervero 12, 42, Alvaro Del Moral 49, Juan Osado 70]
Gimnástica                0-1 Osasuna B                  
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 13]
Barakaldo                 2-0 Caudal                  
  [Diego Torres 22, 47]
Palencia                  3-1 Zamora                  
  [David De Paula 48, Alejandro Suarez 62pen, Paulino Martínez 78;
   Adrían Martín 25]
Mirandés                  1-0 Cultural               
  [Iván Agustín 5pen]

Round 13 [Nov 14]
Sociedad B                1-0 Gimnástica              
  [Mikel Orbegozo 73]
Alavés                    1-0 Athletic B              
  ["Jito" Juan Silvestre 76]
Osasuna B                 1-0 Barakaldo               
  [Manuel Onwu 15]
Caudal                    0-3 Palencia               
  [Aritz Solabarrieta 40, Alejandro Suárez 65, Jairo Álvarez 87]
Real Unión                3-0 UD Logroñés             
  [Rubén Durán 31, 65, Héctor Ladero 81]
Zamora                    0-2 Mirandés                
  [Iñaki Garmendia 3, Eduardo Ubis 89]
Cultural                  4-1 Sporting B              
  [Enrique De la Mota 51pen, Santiago "Santi" Santos 76, 88,
   Jose Vergara 89; Guillermo Perez 32]
Guijuelo                  0-0 Oviedo                  
Lemona                    1-0 Peña Sport               
  [Urko Vera 3]
Éibar                     6-1 La Muela               
  [Júnior Lago 2, Manuel Lanzarote 16, Alejandro "Alex" García 28,
   Jon Altuna 36, Vincent Weijl 89, Gustavo Souto 89; Sergio Bruna 80pen]

Round 14 [Nov 21]
Barakaldo                 3-3 Sociedad B                  
  [Rubén Negredo 18, 66, "Natxo" Ignacio Del Moral 24; Iñigo Martinez 3,
   Eneko Eizmendi 6, Alain Eizmendi 48]
Athletic B                0-1 Lemona                  
  [Urko Vera 60]
Sporting B                1-1 Zamora                  
  [Juan Muñiz 43; Adrían Martín 57] 
La Muela                  1-2 Alavés                  
  [David Mainz 59; Jorge Morcillo 77pen, Javier Casas 89]
Peña Sport                3-1 Guijuelo                
  [Daniel "Dani" Ederra 24, Sergio Galán 37, 57; Jonathan Carabias 87]
UD Logroñés               2-1 Éibar                  
  [Ramón Borrell 8, Diego Cervero 68; Diego Cervero 21og]
Gimnástica                0-1 Real Unión              
  [Gorka Brit 85]
Palencia                  1-3 Osasuna B                   
  [David De Paula 55; Ekhi Senar 23, Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 75,
   Mariano Sanz 78]
Mirandés                  2-0 Caudal                  
  [Mikel Martins 54, "Chus" Jesus Bravo 75og]
Oviedo                    2-2 Cultural                
  [Pelayo Novo 7, Jorge Perona 75; José Mena 49, Santiago "Santi" Santos 90]

Round 15 [Nov 28]
Sociedad B                1-0 Palencia                
  [Mikel Orbegozo 7] 
Éibar                     2-1 Alavés                  
  [Manuel Lanzarote 11, Diego Cascon 86; Igor Cuesta 48]
Osasuna B                 2-1 Mirandés                
  [Lander Gabilondo 28, Mariano Sanz 89; Eduardo Ubis 67]
Caudal                    0-0 Sporting B              
Lemona                    1-0 La Muela                
  [Urko Vera 17]
UD Logroñés               2-1 Gimnástica              
  [Diego Cervero 59pen, 77; Jorge Rodriguez Martin 5]
Real Unión                1-0 Barakaldo               
  [Javier "Javi" Álamo 10]
Zamora                    0-0 Oviedo                  
Cultural                  1-0 Peña Sport              
  ["Viola" German Barreiro 79]
Guijuelo                  1-2 Athletic B              
  ["Garban" Sergio Sanchez 89; Lander Torrealdai 48, Enric Saborit 76]

Round 16 [Dec 5]
Alavés                    3-3 Lemona                  
  [Eugenio "Geni" Suárez 26, Javier Casas 33, "Jito" Juan Silvestre 58;
   Markel Robles 12, 29, Urko Vera 42pen]
Sporting B                1-1 Osasuna B                   
  [Guillermo Mendez 18; Mariano Sanz 74]
Athletic B                2-1 Cultural                
  [Galder Cerrajería 63, Adrien Goni 86; Enrique De la Mota 9pen]
La Muela                  3-2 Guijuelo               
  [Francisco Suarez 3, 13, Pablo Rodriguez 83; "Garban" Sergio Sanchez 32,
   Ion Choperena 60]
Gimnástica                1-1 Éibar                  
  [Gorka Kijera 44og; Manuel Lanzarote 42]
Barakaldo                 1-2 UD Logroñés             
  [Diego Torres 6; Diego Cervero 40, Ignacio "Nacho" Fernandez 63]
Palencia                  2-0 Real Unión               
  [Aitor Blanco 51, David De Paula 86]
Mirandés                  0-0 Sociedad B                  
Peña Sport                1-0 Zamora                  
  [Francisco Lezáun 56]
Oviedo                    1-1 Caudal                 
  [Manuel "Manu" Busto 13; Jorge Fernández 47]

Round 17 [Dec 12]
Real Unión                0-1 Mirandés                
  [Eduardo Ubis 76]
Sociedad B                1-0 Sporting B              
  [Alain Eizmendi 15]
Osasuna B                 2-0 Oviedo                  
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 8, Ekhi Senar 20]
Gimnástica                1-0 Barakaldo               
  [Sergio Lavin 76]
UD Logroñés               2-1 Palencia                
  [Juan Osado 87, Alvaro Del Moral 89; Paulino Martínez 20] 
Caudal                    3-0 Peña Sport            
  ["Camochu" Javier López 44, 83, Alberto "Berto" Toyos 46]
Zamora                    2-2 Athletic B              
  [Kabiru Akinsola 23pen, 88; Enric Saborit 1, Adrien Goni 21]
Cultural                  2-2 La Muela                
  [Ruben Pardo 72, 90; Ruben Royo 7pen, David Mainz 66]
Guijuelo                  0-2 Alavés                   
  [Joaquín Calderon 8, Eugenio "Geni" Suárez 49]
Éibar                     0-0 Lemona                 

Round 18 [Dec 19]
Éibar                     2-1 Barakaldo              
  [Jon Altuna 19, Roberto Cuevas 75; Diego Torres 28]
La Muela                  2-0 Zamora                  
  ["Monty" Alberto Montejo 18, Carlos Barreda 48]
Lemona                    2-2 Guijuelo                
  [Urko Vera 43, 57; "Garban" Sergio Sanchez 68, 87]
Palencia                  1-1 Gimnástica              
  [Víctor Sánchez 56; "Perujo" Daniel Fernandez 75]
Peña Sport                0-1 Osasuna B                   
  [Lander Gabilondo 50]
Alavés                    0-0 Cultural                
Sporting B                0-2 Real Unión              
  [Héctor Ladero 50, Eneko Romo 86]
Athletic B                1-1 Caudal                  
  [Adrien Goni 26; "Camochu" Javier López 30]
Mirandés                  0-2 UD Logroñés             
  [Alvaro Del Moral 30, Diego Cervero 74pen]
Oviedo                    0-0 Sociedad B                  

Round 19 [Jan 2]
Caudal                    3-1 La Muela                
  ["Camochu" Javier López 21, Daniel "Dani" Pevida 57, 75;
   Pablo Rodriguez 89]
Sociedad B                0-2 Peña Sport              
  [Angel Arizkuren 37, Francisco Lezáun 90]
Real Unión                0-2 Oviedo                  
  [Miguel Lopez- Cedrón 61, Jorge Perona 89]
Cultural                  1-0 Lemona                  
  ["Viola" German Barreiro 88]
Osasuna B                 0-0 Athletic B              
Barakaldo                 1-1 Palencia                
  [Rubén Negredo 57; Alejandro Suárez 70]
Gimnástica                0-0 Mirandés                
UD Logroñés               1-1 Sporting B             
  [Alejandro Galvez 62og; Borja Navarro 70]
Zamora                    1-2 Alavés                  
  [Kabiru Akinsola 74; Fernando Esparza 40, Eugenio "Geni" Suárez 83]
Guijuelo                  2-2 Éibar                
  [Iturralde Narvaiz 44, "Juli Ferrer" Julian Sanchez 88; Roberto Cuevas 50, Mikel Abaroa 85]

Round 20 [Jan 9]
Sociedad B                2-2 Athletic B              
  [Xabier Etxebarria 23og, Mikel Orbegozo 65; Galder Cerrajería 19,
   Iván Miñes 87]
Barakaldo                 1-2 Mirandés                
  ["Natxo" Ignacio Del Moral 82; Iván Agustín 25, Alain Arroyo 68]
Osasuna B                 1-1 La Muela                
  [Lander Gabilondo 28; Jaime Astrain 64og]
UD Logroñés               2-0 Oviedo                  
  [Diego Cervero 37, Juan Osado 52]
Gimnástica                2-1 Sporting B              
  [Jorge Rodriguez Martin 85, Siro Del Bario 88; Juan Muñiz 67]
Cultural                  1-3 Guijuelo                
  [Jose Vergara 77; "Juli Ferrer" Julian Sanchez 6, Iturralde Narvaiz 15,
   Leroy Orihuela 81]
Zamora                    1-1 Lemona                  
  [Iker Torre 77; Jon Obregozo 36]
Caudal                    1-2 Alavés                  
  ["Camochu" Javier López 2; Fernando Esparza 33, Oscar Martinez 87]
Real Unión                3-2 Peña Sport              
  [Gorka Brit 3, 83, Eneko Romo 6; Francisco Martínez 10, 56]
Palencia                  0-0 Éibar                  

Round 21 [Jan 16]
La Muela                  1-2 Sociedad B                  
  [David Mainz 63; Liassine Cadamuro 12, 17]
Athletic B                1-0 Real Unión              
  [Guillermo Fernández 68]
Alavés                    3-1 Osasuna B                   
  [Asier Salcedo 70, Oscar Martinez 82, 90; Roberto Torres 41]
Sporting B                0-0 Barakaldo               
Guijuelo                  3-1 Zamora                  
  ["Garban" Sergio Sanchez 51, 60, 84; Adrían Martín 82]
Peña Sport                2-1 UD Logroñés             
  [Miguel Ainzua 25, Francisco Martínez 33pen; Diego Cervero 68]
Éibar                     2-3 Cultural                
  [Jon Altuna 10, 21; Jose Vergara 33, Ruben Rivera 42, Albert Yagüe 87]
Lemona                    2-0 Caudal                  
  [Jon Obregozo 44, Eneko López 67]
Mirandés                  0-0 Palencia                
Oviedo                    0-0 Gimnástica              

Round 22 [Jan 23]
Sociedad B                2-1 Alavés                  
  [Javier Ros 42, Arkaitz Perez 81; Fernando Esparza 49] 
Osasuna B                 3-2 Lemona                  
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 2, 61pen, Barranco Lucas 70; 
   Urko Vera 18, 75]
Caudal                    0-0 Guijuelo                
Barakaldo                 0-1 Oviedo                  
  [Manuel "Manu" Busto 88pen]
Palencia                  2-0 Sporting B              
  [David De Paula 5, 10]
Zamora                    3-0 Cultural                
  [Kabiru Akinsola 21, Santiago "Santi Santos" 84og, Iker Torre 88]
UD Logroñés               1-0 Athletic B              
  [Ramón Borrell 38]
Gimnástica                0-0 Peña Sport              
Mirandés                  0-2 Éibar                  
  [Júnior Lago 2, Jon Altuna 42]
Real Unión                3-0 La Muela              
  [Héctor Ladero 3, Gorka Brit 55, 65]

Round 23 [Jan 30]
Alavés                    4-1 Real Unión              
  [Oscar Martinez 3, 39, Francisco Casares 47, Fernando Esparza 82;
   Félix Quero 88]
Lemona                    0-0 Sociedad B                  
La Muela                  0-0 UD Logroñés             
Sporting B                1-6 Mirandés               
  [Alejandro Galvez 23; Eduardo Ubis 6, Ander Lambarri 25, 50,
   Manuel Candelas 30, Pablo Infante 41, Pablo Morgado 90]
Athletic B                1-0 Gimnástica              
  [Enric Saborit 44]
Éibar                     2-1 Zamora                  
  [Roberto Cuevas 74, Manuel Lanzarote 79pen; Jorge Hernandez 25]
Guijuelo                  1-2 Osasuna B                   
  ["Garban" Sergio Sanchez 81; Roberto Torres 5, Mariano Sanz 20]
Cultural                  1-1 Caudal                  
  [Cedric Kisamba 69; Daniel Espolita 66]
Peña Sport                1-1 Barakaldo              
  [Ion Zubillaga 61; Joseba Ariño 70] 
Oviedo                    2-2 Palencia                
  [Pelayo Novo 32, Manuel "Manu" Busto 89; Alejandro Suárez 36,
   Rui Da Gracia 88]

Round 24 [Feb 6]
Sociedad B                2-1 Guijuelo                
  [Javier Ros 27, Julen Colinas 33; Jonathan Carabias 43]
Real Unión                0-0 Lemona                   
Osasuna B                 1-1 Cultural                
  [David Timor 55; Enrique De la Mota 66pen]
Sporting B                2-0 Éibar                  
  [Juan Muñiz 64, 83]
Caudal                    0-0 Zamora                  
Mirandés                  2-0 Oviedo                  
  [Pablo Infante 69, Eduardo Ubis 88]
UD Logroñés               1-2 Alavés                  
  [Diego Cervero 13pen; "Jito" Juan Silvestre 76, Oscar Martinez 86]
Barakaldo                 1-1 Athletic B              
  ["Natxo" Ignacio Del Moral 6; Unai Medina 72]
Palencia                  1-0 Peña Sport              
  [Miguel Etayo 17og]
Gimnástica                1-1 La Muela                
  [Francisco Suarez 3og; Carlos Barreda 66]
 
Round 25 [Feb 13]
Éibar                     1-0 Caudal                  
  [Diego Cascon 89]
Zamora                    2-1 Osasuna B                   
  [Iker Torre 64, Jairo Álvarez 66; Manuel Onwu 2]
Cultural                  1-1 Sociedad B                 
  [José Mena 66; Asier Illarramendi 87]
Guijuelo                  1-2 Real Unión              
  [Ion Choperena 6; Yuri Berchiche 50, Iker Alegre 88]
Lemona                    0-0 UD Logroñés             
Alavés                    0-0 Gimnástica              
La Muela                  0-0 Barakaldo               
Athletic B                0-0 Palencia                
Peña Sport                1-2 Mirandés                
  [Xabier Soria 60; Mikel Martins 18, Pablo Infante 42]
Oviedo                    0-1 Sporting B              
  [Jose Cruz 25]

Round 26 [Feb 20] 
Osasuna B                 2-2 Caudal                  
  [Manuel Onwu 56, Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 67;
   Daniel "Dani" Pevida 20, Jorge Fernández 70]
Sociedad B                2-0 Zamora                  
  [Julen Colinas 28, Pablo Suarez 44og]
Real Unión                2-1 Cultural                
  [Gorka Brit 43, 63; Jose Vergara 33]
UD Logroñés               1-1 Guijuelo                
  [Miguel Molina 78; José Gascón 43]
Gimnástica                3-1 Lemona                  
  ["Bubu" Alfredo Manzano 1, Sergio Lavin 66, Jorge Rodriguez Martin 90;
   Jon Obregozo 82]
Barakaldo                 1-1 Alavés                  
  [Diego Torres 79; Eugenio "Geni" Suárez 30]
Palencia                  0-0 La Muela                
Mirandés                  0-0 Athletic B              
Sporting B                1-0 Peña Sport              
  [Juan Muñiz 30]
Oviedo                    2-1 Éibar                 
  [Xavi Moré 7, Jorge Perona 44pen; Diego Cascon 73pen]

Round 27 [Feb 27]
Éibar                     1-0 Osasuna B                   
  [Manuel Lanzarote 32]
Caudal                    0-0 Sociedad B                  
Zamora                    1-0 Real Unión              
  [Jorge Hernandez 89]
Cultural                  0-1 UD Logroñés             
  [Manuel "Manu" Garcia 6]
Guijuelo                  2-0 Gimnástica              
  ["Chema" Jose Jimenez 52, Juan Torres 82]
Lemona                    1-0 Barakaldo               
  [Jon Orbegozo 65]
Alavés                    1-2 Palencia                
  [Oscar Martinez 17; Aritz Solabarrieta 71, "Chuchi" Jesús Jorqués 82]
La Muela                  1-0 Mirandés                
  [David Mainz 9]
Athletic B                1-1 Sporting B              
  [Urko Vera 87; Alejandro Serrano 79]
Peña Sport                1-1 Oviedo                 
  [Jorge Barrena 21; Jorge Rodríguez Alvarez 70]

Round 28 [Mar 6]
Sociedad B                0-1 Osasuna B                    
  [Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 21]
Real Unión                1-0  Caudal                    
  [Rubén Duran 76]
UD Logroñés               1-0 Zamora                
  [Sergio Rodríguez Martinez 32]   
Gimnástica                0-0 Cultural                  
Barakaldo                 1-2 Guijuelo                  
  [Ander Olaizola 72; Ion Choperena 4, José Gascón 88]
Palencia                  0-2 Lemona                   
  [Asier Goti 71, Paul Abasolo 89]
Mirandés                  1-0 Alavés                   
  [Pablo Infante 50]
Sporting B                0-0 La Muela                  
Oviedo                    3-0 Athletic B                
  [Victor Díaz 30, Xavi Moré 37, Manuel "Manu" Busto 46]
Peña Sport                1-2 Éibar                  
  [Ion Zubillaga 50; Jon Altuna 60, Manuel Lanzarote 90+]

Round 29 [Mar 13]
Éibar                     0-0 Sociedad B                
Osasuna B                 1-3 Real Unión               
  [David Timor 58; Javier Castellano 18, Jaime Astrain 67og, Eneko Romo 72]
Caudal                    0-0 UD Logroñés               
Zamora                    1-2 Gimnástica               
  [Jairo Álvarez 89; Jorge Rodriguez Martin 44, "Bubu" Alfredo Manzano 77]
Cultural                  2-0 Barakaldo                
  [José Mena 68, Jose Marin 84]
Guijuelo                  0-0 Palencia                  
Lemona                    0-1 Mirandés                 
  [Pablo Infante 80]
Alavés                    2-0 Sporting B               
  [Oscar Martinez 10, Francisco Casares 27]
La Muela                  1-2 Oviedo                   
  [David Mainz 61; Borja Rubiato 58, "Nano" Mariano González 68]
Athletic B                2-0 Peña Sport               
  [Guillermo Fernández 50, 54]

Round 30 [Mar 20]
Real Unión                1-1 Sociedad B                  
  [Luis Manuel "Luisma" Villa 10; Jon Gaztañaga 85]
UD Logroñés               1-3 Osasuna B                    
  [Manuel "Manu" Garcia 67; David Timor 14, 64, Jose Martinez Garcia 77]
Gimnástica                1-0 Caudal                   
  [Sergio Lavin 40]
Barakaldo                 1-2 Zamora                   
  [David Rodriguez Encinas 69; Kabiru Akinsola 83, 89]
Palencia                  1-0 Cultural                  
  [Paulino Martínez 87]
Mirandés                  2-0 Guijuelo                 
  [Alain Arroyo 35, Manuel Candelas 89]
Sporting B                0-0 Lemona                   
Oviedo                    2-0 Alavés                   
  [Manuel "Manu" Busto 13, "Nano" Mariano Gonzalez 80]
Peña Sport                2-0 La Muela               
  [Sergio Galan 23, 46]
Athletic B                0-2 Éibar                  
  [Alexander Albistegui 6, Júnior Lago 30]

Round 31 [Mar 27]
Éibar                     1-1 Real Unión              
  [Manuel Lanzarote 46; Eneko Romo 28]
Sociedad B                0-1 UD Logroñés             
  [Manuel "Manu" García 75] 
Osasuna B                 4-1 Gimnástica            
  [Barranco Lucas 36, Manuel Onwu 73, Alberto Gonzalez 77og,
   Omar Alvarez 87; Sergio Lavin 17]
Caudal                    1-0 Barakaldo               
  ["Camochu" Javier López 75]
Zamora                    1-2 Palencia                
  [Kabiru Akinsola 60; Paulino Martinez 2, Aitor Blanco 85]
Cultural                  0-2 Mirandés                
  [Alain Arroyo 55, Antxón Muneta 68]
Guijuelo                  1-0 Sporting B              
  [Juan Torres 77]
Lemona                    0-1 Oviedo                  
  [Pascual Puente 77]
Alavés                    7-1 Peña Sport              
  ["Jito" Juan Silvestre 9, 35, 42, Carlos Indiano 68, Fernando Esparza 86,
   Iván Malón 88, Óscar Rico 89; Daniel "Dani" Ederra 62]
La Muela                  0-0 Athletic B             

Round 32 [Apr 3]
UD Logroñés               2-1 Real Unión              
  [Ramón Borrell 55, Gustavo Souto 90+; Eneko Romo 85pen]
Gimnástica                0-0 Sociedad B                  
Barakaldo                 1-1 Osasuna B                   
  [Urko Arroyo 89; Manuel Onwu 19]
Palencia                  1-0 Caudal                  
  [Alejandro Suarez 9]
Mirandés                  4-0 Zamora                  
  [Eduardo Ubis 48, Pablo Infante 58pen, Haritz Mújika 75, Iván Agustín 86]
Sporting B                0-1 Cultural                
  [Santiago "Santi" Santos 88]
Oviedo                    2-2 Guijuelo                
  [Manuel "Manu" Busto 41, "Daniel-Luca" Daniel López 87; Juan Torres 70,
   Jose Romero 79]
Peña Sport                1-1 Lemona                  
  [Sergio Galan 90+; Eder Diez 90+]
Athletic B                0-0 Alavés                   
La Muela                  0-0 Éibar                 

Round 33 [Apr 10]
Éibar                     0-1 UD Logroñés             
  [Diego Cervero 83]
Cultural                  4-1 Oviedo                  
  [Jose Mena 11, 19, Ruben Rivera 72, Jose Vergara 90+; Borja Rubiato 11]
Zamora                    3-1 Sporting B             
  [Íker Torre 69, Kabiru Akinsola 75, Jairo Álvarez 90+;
   Alejandro "Alex" Gálvez 65]
Caudal                    0-1 Mirandés                
  [HAritz Mujika 71]
Real Unión                2-0 Gimnástica              
  [Iñaki Goikoetxea 63, Rubén Durán 80]
Guijuelo                  0-0 Peña Sport              
Osasuna B                 0-1 Palencia                
  ["Chuchi" Jesús Jorqués 37]
Sociedad B                2-1 Barakaldo              
  [Javier Ros 7pen, Eneko Eizmendi 60; Álvaro Líbano 43]
Lemona                    0-0 Athletic B             
Alavés                    2-2 La Muela                
  [Oscar Martinez 37, Fernando Esparza 84; Javier "Javi" Suarez 19pen,
   Ruben Royo 22]

Round 34 [Apr 17]
Gimnástica                1-1 UD Logroñés            
  [Sergio Lavin 58; Manuel "Manu" Garcia 38]
Barakaldo                 0-2 Real Unión              
  [Gorka Brit 76, Iñigo Sarasola 89]
Palencia                  1-0 Sociedad B                  
  ["Zazu" Carlos Alonso 63]
Mirandés                  0-0 Osasuna B                   
Sporting B                0-2 Caudal                  
  [Ignacio "Nacho" Matador 37, Daniel "Dani" Pevida 82]
Oviedo                    3-0 Zamora                  
  [Víctor Díaz 4, Manuel "Manu" Busto 25pen, Xavi Moré 57]
Peña Sport                1-1 Cultural                
  [Jorge Barrena 39; "Chema Mato" José María Mato 27]
Athletic B                0-0 Guijuelo                
La Muela                  1-3 Lemona                  
  [Javier "Javi" Suárez 3pen; Eder Diez 80pen, Jon Orbegozo 82, 88]
Alavés                    0-4 Éibar                 
  [Jon Altuna 3, 31, Junior Lago 60, 82]

Round 35 [Apr 24]
Caudal                    0-2 Oviedo                
  [Borja Rubiato 2, Xavi Moré 73] 
Osasuna B                 2-1 Sporting B            
  [Manuel Onwu 26, Javier "Javi" Fernandez Anunziatta 83;
   Alejandro "Alex" Barrera 70]
Sociedad B                1-2 Mirandés                
  [Asier Illarramendi 19; Pablo Infante 60, Borda Etxazarrieta 81]
Éibar                     4-0 Gimnástica              
  [Jon Altuna 2, Jose Espín 30, Alexander Albístegui 32,
   Alejandro "Alex" García 39]
Cultural                  2-2 Athletic B            
  [Enrique De la Mota 77pen, "Viola" German Barreiro 80;
   Galder Cerrajería 47, Javier Eraso 50]
Zamora                    4-0 Peña Sport             
  [Kabiru Akinsola 11, Jairo Álvarez 40, Iker Torre 45, David Ferreiro 70]
Real Unión                1-0 Palencia                
  [Eneko Romo 70pen]
UD Logroñés               2-0 Barakaldo             
  [Manuel "Manu" Garcia 8, Diego Cervero 65pen]
Guijuelo                  2-2 La Muela              
  [Sergio Boix 34, "Garban" Sergio Sanchez 60; David Mainz 28,
   Patricio "Patri" Moreno 68] 
Lemona                    1-1 Alavés                  
  [Jon Obergozo 74; Oscar Martinez 81]        

Round 36 [May 1]
Barakaldo                 2-2 Gimnástica            
  [Diego Torres 74pen, 75; Jorge Rodriguez 38, "Perujo" Daniel Fernandez 80]
Palencia                  1-0 UD Logroñés           
  [Paulino Martínez 17]
Mirandés                  0-0 Real Unión            
Sporting B                1-0 Sociedad B                
  [Juan Muñiz 80]
Oviedo                    1-0 Osasuna B                 
  [Miguel López-Cedrón 71]
Peña Sport                2-1 Caudal                
  [Ion Zubillaga 7, Francisco Sota 52; Ignacio Mendez 78] 
Athletic B                2-2 Zamora                
  [Jonatan Reguero 65, Sergio Iglesias 85;  David Ferreiro 5, Iker Torre 35]  
La Muela                  0-1 Cultural                
  [José Mena 17]
Alavés                    2-0 Guijuelo              
  [Francisco Casares 81, Oscar Martinez 90+] 
Lemona                    0-0 Éibar                

Round 37 [May 8]
Barakaldo                 1-2 Éibar                  
  [Aimar Gulin 74; Junior Lago 2, Jon Altuna 12]
Gimnástica                2-1 Palencia                
  [Cristian Martinez 11, Sergio Lavin 83; David De Paula 19]
UD Logroñés               1-1 Mirandés               
  [Iñaki Sáenz 62; Aritz Mujika 82]
Real Unión                5-1 Sporting B             
  [Eneko Romo 24, Gorka Brit 44, 90+ Rubén Durán 77, Félix Quero 83;
   Jose Cruz 45+] 
Sociedad B                0-1 Oviedo                  
  [Pablo Carnero 35]
Osasuna B                 0-2 Peña Sport            
  [Sergio Galán 33, Ion Zubillaga 53] 
Caudal                    3-0 Athletic B              
  [Jorge Fernández 45, "Camochu" Javier López 60, 69]
Zamora                    3-1 La Muela               
  [David Ferreiro 5, Kabiru Akinsola 39, Iker Torre 48; Manuel Bindang 88]
Cultural                  2-2 Alavés                  
  [Albert Yagüe 18, Santiago "Santi” Santos 77; "Josete" José Malagón 22,
   "Jito" Juan Silvestre 58]
Guijuelo                  4-1 Lemona                 
  [Iturralde Narvaiz 28, José Gascón 34, Juan Torres 35,
   "Garban" Sergio Sanchez 40; Ander Vitoria 48]

Round 38 [May 15]
Palencia                  2-0 Barakaldo               
  [Paulino Martínez 8, David De Paula 50] 
Mirandés                  2-2 Gimnástica              
  [Raúl García 81, Alain Arroyo 89; Cristian Martinez 5, Jorge Rodriguez 85]
Sporting B                0-2 UD Logroñés             
  [Pedro Barrancos 65, Diego Cervero 85] 
Oviedo                    2-0 Real Unión              
  [ Marcos Landeira 55og, Xavi Moré 70]
Peña Sport                2-2 Sociedad B                 
  [Sergio Galán 78, Ion Zubillaga 85; Alain Eizmendi 9, 66]  
Athletic B                0-4 Osasuna B                   
  [Sergio Postigo 27, Barranco Lucas 34, David Timor 82, Mariano Sanz 89]
La Muela                  1-0 Caudal                  
  [Ignacio "Nacho" Matador 73og]
Alavés                    1-1 Zamora                  
  ["Jito" Juan Silvestre 45; Adrian Martin 73]
Lemona                    3-3  Cultural                
  [Markel Robles 17, Iker Seguín 36, Juan Rebollo 71; Albert Yagüe 5,
   Jose Mena 70, "Chema Mato" José Mato 86] 
Éibar                     2-1  Guijuelo                
  [Roberto Cuevas 21, Diego Cascón 90+pen; Ion Choperena 1]

Final Table:

 1.Éibar                         38 21 10  7  58-32  73  Promotion Playoff
 2.Mirandés                      38 20 12  6  52-24  72  Promotion Playoff
 3.Deportivo Alavés              38 18 12  8  63-43  66  Promotion Playoff
 4.Real Unión de Irún            38 19  8 11  51-35  65  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 5.Palencia                      38 17 12  9  44-28  63   
 6.UD Logroñés                   38 18  9 11  44-32  63   
 7.Osasuna B                     38 16 10 12  49-39  58  
 8.Real Oviedo                   38 15 13 10  45-34  58  
 9.Lemona                        38 13 14 11  42-38  53  
10.Gimnástica Torrelavega        38 13 13 12  34-41  52  
11.Real Sociedad B               38 12 15 11  34-37  51  
12.Athletic Bilbao B             38  9 19 10  29-37  46  
13.Zamora                        38 11 10 17  46-56  43  
14.Cultural Leonesa              38  9 16 13  42-48  43   
15.Guijuelo                      38  7 18 13  39-44  39  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
16.Caudal                        38  9 11 18  29-38  38  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.La Muela                      38  8 14 16  36-56  38  Relegated
18.Peña Sport                    38  9  9 20  30-56  36  Relegated
19.Sporting Gijón B              38  7 13 18  26-54  34  Relegated
20.Barakaldo                     38  4 12 22  27-48  24  Relegated

Topscorers:
16 Diego Cervero                - UD Logroñés             
16 Jon Altuna                   - Éibar                  
15 Iker Torre                   - Zamora                  
13 Urko Vera                    - Lemona                  
13 Gorka Brit                   - Real Unión              
12 "Javi" Fernandez Anunziatta  - Osasuna B                  
12 "Jito" Juan Silvestre        - Alavés                  
12 Alejandro Suárez             - Palencia                

Grupo III

Final Table:

 1.Sabadell                      38 19 12  7  42-24  69  Promotion Playoff 
 2.Badalona                      38 17 14  7  39-26  65  Promotion Playoff 
 3.Alcoyano                      38 17 12  9  46-32  63  Promotion Playoff 
 4.Orihuela                      38 16 13  9  40-30  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Lleida                        38 17  9 12  46-30  60 
 6.L'Hospitalet                  38 16 12 10  58-34  60 
 7.Sant Andreu                   38 13 16  9  37-29  55 
 8.Denia                         38 13 15 10  31-36  54 
 9.Alicante                      38 12 17  9  40-32  53 
10.Castellón                     38 15  8 15  39-42  53 
11.Ontinyent                     38 14  9 15  35-32  51 
12.Teruel                        38 12 14 12  37-32  50 
13.Atlético Baleares             38 11 16 11  43-38  49 
14.Gandía                        38 12 13 13  36-45  49 
15.Sporting Mahonés              38 12  9 17  35-54  45   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
16.Benidorm                      38 10 12 16  32-45  42  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Alzira                        38  8 16 14  34-40  40  Relegated
18.Gramanet                      38 10  7 21  36-63  37  Relegated
19.Mallorca B                    38  7 13 18  36-48  34  Relegated
20.Santboiá                      38  7  7 24  35-65  28  Relegated

Round 1 [Aug 29]
At. Baleares              1-3 Denia                 
  [Ernesto García 88; Oscar López 2, Rafael "Rafa" Belda 35, 
   "Koeman" Alberto Fernández 40]
Gramenet                  2-1 Santboià                  
  [Raul Pradas 18, Albert Juste 54; Jose Garcia 83]
Mallorca B                1-1 Mahonés                 
  [Aleix Vidal 7; Jeroni Coll 30]
Ontinyent                 1-1 Castellón               
  [Álvaro Líbano 37; Luis Miguel "Luismi" Loro 61]
Sant Andreu               2-0 Alcoyano                
  [Lluis Blanco 51, Hector Avila 68]
Sabadell                  0-0 Lleida                 
L'Hospitalet              1-1 Badalona                
  [David Corominas 13; Marc Sellares 32]
Alzira                    1-1 Teruel                 
  [Cristian Vidal 6; Aimar Sagastibelza 53]
Orihuela                  2-0 Alicante                
  ["Fleky" Jorge Sanz 11, José Villanueva 41]
Gandía                    0-1 Benidorm                
  [François Mvondo 62]

Round 2 [Sep 5]
Benidorm                  0-5 Mallorca B              
  [Ariday Cabrera 20, Aleix Vidal 24, Ramón Soria 53,
   Sergio "Sergi" Ametller 64, Dídac Devesa 77]
Alcoyano                  0-0 Ontinyent               
Santboià                  3-1 At. Baleares             
  ["Monti" Xavier Monteys 35, "Peque" Daniel Valero 60, Javier Peris 77;
   Matar Diop 57]
Mahonés                   3-1 L'Hospitalet            
  [Antonio Trujillo 35, 43, 75; Jordi Martinez 81]
Lleida                    3-0 Gramenet                
  [João Moreira 13, 45, Rubén Rayos 87]
Denia                     0-1 Sant Andreu             
  [David Miguélez 49]
Badalona                  1-1 Sabadell                
  [Marc Sellares 6; Hiroshi Ibusuki 75
Teruel                    0-1 Gandía                  
  [Sergio Floro 66]
Castellón                 0-2 Orihuela                
  [Thierry Taulemesse 25, Sergio Molina 89]
Alicante                  1-0 Alzira                 
  [Jon Uriarte 76]

Round 3 [Sep 12]
At. Baleares              1-0 Lleida                 
  [Aarón Fernández 71]
Gramenet                  0-1 Badalona                
  [David Prats 85]
Sabadell                  2-1 Mahonés                 
  [Eneko de Garayalde 12, Hiroshi Ibusuki 53; Marcos Jimenez 57] 
Mallorca B                1-1 Teruel                
  [Jaime Hernandez 72; Javier "Javi" González 25]
Sant Andreu               5-0 Santboià                
  [Francisco Curiel 31, David Miguélez 32, Pedro Tarradellas 68,
   David Llobet 88, Lluis Blanco 89]
Ontinyent                 1-0 Denia                  
  [Álvaro Líbano 48]
Castellón                 2-3 Alcoyano                
[Luis Miguel "Luismi" Loro 50, Dianga Mamady 81; Manuel Gato 47,
   Jorge Giménez 85, Raul Fabiani 89]
L'Hospitalet              0-1 Benidorm                
  [David Cubillas 27]
Orihuela                  0-0 Alzira                 
Gandía                    1-1 Alicante                
  [Jonathan Olague 23; Marc Serramitja 8]

Round 4 [Sep 19]
Badalona                  2-1 At. Baleares             
  [Marc Sellares 46, David Prats 78; Matar Diop 64]
Mahonés                   2-1 Gramenet                
  [Marcos Jimenez 41, 69; Raul Pradas 4]
Benidorm                  1-1 Sabadell                
  [David Cubillas 10; Hiroshi Ibusuki 75]
Alzira                    1-2 Gandía                 
  [Juan Ruano 62; Sergio Floro 52, Álvaro Muñoz 68]
Teruel                    1-0 L'Hospitalet           
  [Cristian Arcega 30]
Alicante                  1-1 Mallorca B              
  [Oscar Martin 77; Herve Mbega 14]
Alcoyano                  1-1 Orihuela                
  [Fernando Martín 50; "Manu Micu" Manuel Micó 45]
Santboià                  2-1 Ontinyent               
  [Guillem Cornellà 44, Francesc "Fran" Piera 81; José Rubio 26]
Lleida                    1-1 Sant Andreu             
  [Rubén Rayos 89; David Miguélez 58]
Denia                     1-3 Castellón               
  [Jose Rial 73; Luis Miguel "Luismi" Loro 47, 53, Fernando Béjar 80]

Round 5 [Sep 22]
Sant Andreu               1-0 Badalona                
  [David Miguélez 89]
Mallorca B                0-0 Alzira                 
Sabadell                  0-2 Teruel                 
  [Cristian Arcega 28, Javier Monforte 70]
L'Hospitalet              0-0 Alicante                
Alcoyano                  2-2 Denia                  
  [Adriá Granell 15, 88; Rafael "Rafa" Belda 12pen, Jorge Pinto 38]
Castellón                 2-1 Santboià                
  [Dianga Mamady 42, Joan Castillo 89; Francesc "Fran" Piera 31pen]
Ontinyent                 2-0 Lleida                 
  [Álvaro Líbano 12, Jose Rubio 89]
At. Baleares              1-1 Mahonés                 
  [Valentin Goffin 4; Antonio Trujillo 6]
Gramenet                  1-0 Benidorm                
  [Oscar Sierra 16]
Orihuela                  2-0 Gandía                  
  [Thierry Taulemesse 13, Cristian Aleo 66]

Round 6 [Sep 26]
Alicante                  0-1 Sabadell                
  [Joan Cuenca 38]
Mahonés                   0-2 Sant Andreu           
  [Hector Avila 2, David Miguélez 35]
Benidorm                  1-0 At. Baleares             
  [Yahvé Prieto 73]
Gandía                    1-1 Mallorca B              
  [Rubén Sánchez 44; Aleix Vidal 13]
Denia                     0-0 Orihuela                
Santboià                  1-3 Alcoyano                
  [Guillem Cornellà 76; Fernando Martín 24, Manuel Gato 53,
   Javier Rodriguez 88] 
Lleida                    3-0 Castellón               
  [Asier Eizaguirre 30, Adrià Gallego 80, Cheikh Diagne 90+] 
Badalona                  1-0 Ontinyent             
  [Alejandro Vazquez 87 
Teruel                    0-0 Gramenet                
Alzira                    0-0 L'Hospitalet           

Round 7 [Oct 3]
Gramenet                  1-2 Alicante                
  ["Axel" Vicente Vizuete 87pen; Oscar Martin 44pen, Ruben Martinez 85]
Ontinyent                 1-0 Mahonés                 
  [Marti Noceras 43og]
At. Baleares              1-1 Teruel                 
  [Daniel Lucas 20; Javier Monforte 9]
L'Hospitalet              1-1 Gandía                  
  [Cristian Gómez 47; Sergio Floro 35]
Orihuela                  2-1 Mallorca B              
  [Samuel "Samu" Martínez 67, Sergio Molina 87; Daniel Bardolet 61]
Denia                     2-0 Santboià                
  [Gervasio Carril 9, Rafael "Rafa" Belda 17]
Alcoyano                  2-0 Lleida                 
  [Raul Fabiani 22, Manuel Gato 44]
Castellón                 2-1 Badalona                
  [Héctor Simón 12, Luis Miguel "Luismi" Loro 17; Marc Sellares 47]
Sant Andreu               1-1 Benidorm                
  [David Miguélez 33; Luis Domenech 82]
Sabadell                  1-0 Alzira                 
  [Marc Fernández 35]

Round 8 [Oct 10]
Alicante                  0-0 At. Baleares             
Santboià                  0-2 Orihuela                
  [José Cases 18, Thierry Taulemesse 55]
Mahonés                   2-1 Castellón              
  [Pedro Garcia Delgado 58, Jeroni Coll 65; "Lolo" Manuel González 32]
Mallorca B                0-2 L'Hospitalet            
  [David Ceballos 29, Cristian Alfonso 89]
Lleida                    0-1 Denia                  
  [Juan Signes 85]
Badalona                  1-0 Alcoyano                
  [David Prats 30]
Teruel                    1-0 Sant Andreu             
  [Enric Pi 71]
Alzira                    1-2 Gramenet                
  [Victor Herrero 30; Oscar Sierra 23, Ruben Amador 40]
Benidorm                  3-1 Ontinyent               
  [David Cubillas 30, Yahvé Prieto 53, François Mvondo 67;
   Javier "Javi" Vicente 12]
Gandía                    1-0 Sabadell                
  [Rubén Sánchez 21]

Round 9 [Oct 17]
Gramenet                  0-1 Gandía                  
  [Eztieder Jacoisti 58]
Santboià                  1-1 Lleida                 
  ["Peque" Daniel Valero 79; Rubén Rayos 37]
Alcoyano                  1-1 Mahonés                 
  [Raul Fabiani 14; Jose Mendez 73]
Sant Andreu               1-1 Alicante                
  [Hector Avila 60pen; Oscar Martin 15]
At. Baleares              2-1 Alzira                 
  [Matar Diop 37pen, Pedro Bigas 78pen; Jose "Pepe" Castell 89pen]
Sabadell                  2-0 Mallorca B              
  [Joan Cuenca 21pen, Marc Fernández 76]
Denia                     0-0 Badalona                
Castellón                 0-1 Benidorm                
  [Yahvé Prieto 79]
Ontinyent                 0-0 Teruel                 
Orihuela                  1-0 L'Hospitalet           
  [Thierry  Taulemesse 72]

Round 10 [Oct 24]
Alicante                  0-0 Ontinyent               
Lleida                    1-0 Orihuela                
  [Adrià Gallego 70]
Mahonés                   0-0 Denia                  
Gandía                    1-0 At. Baleares              
  [Álvaro Muñoz 70]
Mallorca B                2-1 Gramenet                
  [Sergio Tejera 49, Sergio "Sergi" Ametller 82; Ferrán Vila 90]
L'Hospitalet              1-1 Sabadell                
  [Antonio "Toni" Velamazán 29; Albert Puigdollers 17]
Badalona                  2-0 Santboià                
  [Francisco Erencia 44og, Victor Rodriguez 67]
Teruel                    1-0 Castellón             
  [Javier Monforte 56pen]
Alzira                    0-0 Sant Andreu             
Benidorm                  0-1 Alcoyano               
  [Raul Fabiani 35pen]

Round 11 [Oct 31]
Alcoyano                  2-1 Teruel                 
  [Diego Jiménez 32, Joaquin "Ximo" Forner 67; Salvador "Salva" Pérez 8]
Gramenet                  0-0 L'Hospitalet            
Santboià                  3-1 Mahonés                 
  [Francesc "Fran" Piera 9pen, 43, "Peque" Daniel Valero 73; Jose Mendez 12]
Sant Andreu               1-1 Gandía                  
  [Alejandro "Álex" Cacho 5; Jonathan Olague 27]
At. Baleares              4-0 Mallorca B              
  [Ernesto García 20, Peter Nworah 24, 37, Gustavo Savoia 51]
Lleida                    0-2 Badalona                
  [Santiago "Santi" Villa 5, Adrià Gallego 50og]
Denia                     1-1 Benidorm                
  ["Koeman" Alberto Fernández 88; Yahvé Prieto 59pen]
Castellón                 0-1 Alicante                
  [Ignacio Díaz-Casanova 55]
Ontinyent                 3-0 Alzira                 
  [Francisco "Paco" Esteban 27, 78, 82]
Orihuela                  1-0 Sabadell                
  [Rodrigo "Rodri" Gil 21]

Round 12 [Nov 7]
Alicante                  0-1 Alcoyano                
  [Raul Fabiani 75]
Badalona                  0-0 Orihuela                
Mahonés                   3-1 Lleida                 
  [Jose Mendez 61, Marcos Jimenez 81, 89; Adrià Gallego 3] 
Mallorca B                1-0 Sant Andreu             
  [Aleix Vidal 21]
L'Hospitalet              5-0 At. Baleares             
  [Eloi Fontanella 12, Sergio Cirio 59, 63, David Corominas 86,
   Jordi Martinez 89]
Teruel                    4-0 Denia                  
  [Salvador "Salva" Pérez 34, 61, David Valleros 50,
   Salvador "Ador" Jiménez 69]
Benidorm                  1-1 Santboià                
  [Yahvé Prieto 55; Francesc "Fran" Piera 37]
Alzira                    1-1 Castellón               
  [David Fas 60; Dianga Mamady 22]
Gandía                    1-0 Ontinyent              
  [San Julian Rodrigo 46]
Sabadell                  1-0 Gramenet                
  [Eneko de Garayalde 44]

Round 13 [Nov 14]
Badalona                  4-0 Mahonés                 
  [David Prats 43, Marc Sellares 50, "Pugui" Jose Puga 81,
   Victor Rodriguez 89]
Lleida                    0-0 Benidorm                
Ontinyent                 3-3 Mallorca B              
  [Javier "Javi" Vicente 35pen, Victor Fuentes 43, Juan Navarro 70;
   Daniel "Dani" Castellano 12, Jaime Calonge 18, Abdon Prats 56]
Sant Andreu               2-2 L'Hospitalet            
  [David Miguélez 53, 88; Jordi Martinez 70, David Corominas 88]
At. Baleares              0-0 Sabadell                
Denia                     0-1 Alicante                
  [Alejandro "Alex" García Vallejo 20]
Santboià                  0-1 Teruel                 
  [Salvador "Ador" Jiménez 15]
Alcoyano                  1-1 Alzira                 
  [Raul Fabiani 50; David Fas 45]
Castellón                 2-0 Gandía                  
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 1, Pau Franch 43]
Orihuela                  1-0 Gramenet               
  [Sergio Molina 36]

Round 14 [Nov 21]
Gramenet                  2-2 At. Baleares             
  [Ruben Amador 19pen, Albert Juste 78; Peter Nworah 30, Matar Diop 90]
Mahonés                   1-0 Orihuela              
  [Daniel "Dani" Camacho 2] 
Mallorca B                0-1 Castellón               
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 18]
L'Hospitalet              3-2 Ontinyent               
  [Eloi Fontanella 49, 67, Cristian Alfonso 74; José Rubio 15, 40]
Sabadell                  2-0 Sant Andreu            
  [Marc Fernández 43, Agustin Charro 81]
Alicante                  3-1 Santboià                
  [Albert Baro 20, Ruben Martinez 82, Iván Ortega 90;
   "Peque" Daniel Valero 5]
Teruel                    0-1 Lleida                 
  [Gabernet Sole 43]
Benidorm                  3-0 Badalona                
  [Jose Guerra 19, Yahvé Prieto 55pen, "Chupe" Sergio García 59]
Alzira                    1-2 Denia                  
  [Rafael "Rafa" Gimeno 74; Rafael "Rafa" Belda 57, Manuel "Manolo" Bueno 65]
Gandía                    0-1 Alcoyano                
  [Daniel "Dani" Fernández 32]

Round 15 [Dec 15]
Mahonés                   2-1 Benidorm                
  [Jose Mendez 43, Ruben Carreras 44; Jose Carrasco 76]
Badalona                  1-0 Teruel                 
  [Santiago "Santi" Villa 44pen] 
Lleida                    1-0 Alicante               
  [Jesus Imaz 71]
Alcoyano                  1-0 Mallorca B              
  [Raul Fabiani 15]
Sant Andreu               1-1 Gramenet                
  [David Llobet 60; "Axel" Vicente Vizuete 2]
Orihuela                  0-0 At. Baleares             
Denia                     2-1 Gandía                  
  [Rafael "Rafa" Belda 38pen, Gervasio Carril 82pen; Sergio Floro 61pen]
Castellón                 2-1 L'Hospitalet            
  [Fernando Béjar 15, Héctor Simón 72; "Pitu" Josep Comadevall 57]
Ontinyent                 1-2 Sabadell                
  [Javier "Javi" Vicente 18pen; Hiroshi Ibusuki 64, Mikel Azparren 90]
Santboià                  1-1 Alzira                
  [Francisco Erencia 19; David Fas 6pen]

Round 16 [Dec 22]
Gramenet                  0-2 Ontinyent               
  [Álvaro Líbano 53, Javier "Javi" Vicente 89]
L'Hospitalet              2-0 Alcoyano                
  [Jordi Martinez 15, Cristian Lobato 33]
Alicante                  2-0 Badalona                
  [Ignacio Díaz-Casanova 5, Francisco Javier "Javi Salero" 85]
Benidorm                  1-0 Orihuela                
  [José Gil 78]
Alzira                    0-2 Lleida                 
  [Rubén Rayos 81, Adrià Gallego 88]
Gandía                    1-0 Santboià                
  [Eztieder Jacoisti 86]
Sabadell                  1-1 Castellón               
  [Agustin Charro 63; Luis Miguel "Luismi" Loro 75pen]
Teruel                    1-1 Mahonés                 
  [Javier Monforte 69; Raúl Vates 22]
At. Baleares              0-1 Sant Andreu             
  [Albert Manteca 47]
Mallorca B                0-1 Denia                  
  [Jose Rial 56]

Round 17 [Dec 12]
Benidorm                  0-1 Teruel                 
  [David Valleros 19]
Badalona                  1-0 Alzira                 
  [David Prats 54]
Santboià                  2-2 Mallorca B              
  [Blas Vilchez 68, Javier Heredia 89; Daniel Bardolet 42, 45]
Ontinyent                 0-2 At. Baleares             
  [Daniel Lucas 63, "Checa" Jose Romero 84]
Lleida                    2-1 Gandía                  
  [Rubén Rayos 82pen, Daniel Pujol 84; Álvaro Muñoz 11]
Denia                     1-0 L'Hospitalet            
  [Ruben Primo 29]
Alcoyano                  0-1 Sabadell                
  [Albert Puigdollers 44]
Castellón                 1-1 Gramenet                
  [Fernando Béjar 48; Alex Bolaños 20]
Orihuela                  2-1 Sant Andreu             
  [Thierry Taulemesse 22, José Villanueva 75; Albert Manteca 88]
Mahonés                   1-2 Alicante               
  [Marcos Jimenez 73pen; Jon Uriarte 37, Oscar Martin 60]

Round 18 [Dec 19]
Alicante                  1-0 Benidorm                
  [Jon Uriarte 33]
Gramenet                  1-3 Alcoyano                
  [Albert Cazorla 90pen; Manuel Gato 22, 49pen, Oscar Sierra 36og]
Alzira                    1-0 Mahonés                 
  [David Fas 52]
Mallorca B                0-1 Lleida                 
  [Rubén Rayos 50]
L'Hospitalet              3-2 Santboià               
  [Lucas Viale 32, Sergio Cirio 40, Rubén García 89;
   Francesc "Fran" Piera 7, "Monti" Xavier Monteys 13] 
At. Baleares              0-1 Castellón               
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 60]
Sant Andreu               1-0 Ontinyent               
  [Lluis Blanco 84]
Orihuela                  1-0 Teruel                 
  [Rodrigo "Rodri" Gil 86pen]
Gandía                    0-0 Badalona                
Sabadell                  4-0 Denia                  
  [Julian Robles 17, Joan Cuenca 23, Alexander "Àlex" Ruiz 41,
   "Fito" Adolfo Miranda 89]

Round 19 [Jan 2]
Lleida                    1-0 L'Hospitalet            
  [Cheikh  Diagne 61]
Santboià                  2-2 Sabadell                
  ["Peque" Daniel Valero 55, "Monti" Xavier Monteys 86pen;
   Hiroshi Ibusuki 50pen, Mikel Azparren 58]
Benidorm                  0-3 Alzira                 
  [Victor Herrero 10, 73, David Fas 30]
Mahonés                   1-1 Gandía                  
  [Daniel "Dani" Camacho 44; Ignacio "Nacho" Verdés 83]
Badalona                  2-1 Mallorca B              
  [Marc Sellares 35, 71; Aleix Vidal 78]
Denia                     1-1 Gramenet                
  [Pinto Tamayo 29; Albert Cazorla 88]
Alcoyano                  0-0 At. Baleares             
Castellón                 0-1 Sant Andreu             
  [Albert Manteca 65]
Teruel                    2-2 Alicante               
  [Javier "Javi" González 56, 71; Jon Uriarte 2, Ignacio Díaz-Casanova 19]
Ontinyent                 0-1 Orihuela                
  [Thierry Taulemesse 79]

Round 20 [Jan 9]
Mahonés                   1-0 Mallorca B              
  [Antonio Trujillo 45]
Denia                     0-0 At Baleares  
Badalona                  2-1 L'Hospitalet            
  [Santiago "Santi" Villa 49, David Prats 89; Rubén García 56]
Santboià                  0-2 Gramenet                
  [Albert Cazorla 26pen, Albert Juste 89]
Benidorm                  1-1 Gandía                  
  [Jose Guerra 47; Cristian Sanchez 70]
Castellón                 2-1 Ontinyent               
  [Héctor Simón 14, Luis Miguel "Luismi" Loro 27; Javier "Javi" Vicente 38]
Alcoyano                  1-0 Sant Andreu             
  [Manuel Carrión 22]
Teruel                    0-1 Alzira                 
  [Pablo Vidal 15]
Lleida                    0-1 Sabadell                
  [Hiroshi Ibusuki 55]
Alicante                  0-0 Orihuela              

Round 21 [Jan 16]
Gramenet                  0-5 Lleida                
  [Rubén Rayos 5, 15, 22, 52, Jesus Imaz 78]
L'Hospitalet              2-1 Mahonés                 
  [David Corominas 21, Cristian Alfonso 75; Pedro Capó 55]
At. Baleares              3-0 Santboià                
  [Michel Domingues 24, Daniel Lucas 88pen, Matar Diop 89]
Sant Andreu               0-1 Denia                  
  [Oscar López 63]
Mallorca B                1-0 Benidorm                
  [Abdon Prats 32]
Alzira                    0-1 Alicante                
  [Didac Fernandez 50]
Ontinyent                 1-0 Alcoyano                
  [Javier "Javi" Vicente 25]
Orihuela                  1-1 Castellón               
  [Rodrigo "Rodri" Gil 71; Luis Miguel "Luismi" Loro 25]
Sabadell                  0-0 Badalona                
Gandía                    1-0 Teruel                 
  [Sergio Floro 61] 

Round 22 [Jan 23]
Benidorm                  0-2 L'Hospitalet            
  [Juan Viale 53, Eloi Fontanella 59]
Teruel                    1-1 Mallorca B             
  [Salvador "Salva" Pérez 86; Ariday Cabrera 64]
Denia                     0-1 Ontinyent               
  [Arturo Navarro 80]
Santboià                  1-2 Sant Andreu            
  [Blas Vilchez 73; David Miguélez 23, Francisco Aday 59]
Lleida                    1-1 At. Baleares             
  [Rubén Rayos 3; William Domingues 15]
Mahonés                   1-0 Sabadell                
  [Antonio Trujillo 9]
Alzira                    4-2 Orihuela                
  [Juan Pedro "Juanpe" Berga 22, 66, David Fas 63, Lluis Cebolla 83;
   Thierry  Taulemesse 11, Samuel "Samu" Martínez 14]
Badalona                  4-1 Gramenet                
  [Alejandro Vazquez 5, Victor Rodriguez 47, Marc Mas 49, 
   Robles Berengui 89; Ignacio "Nacho" Alfonso 29]
Alicante                  3-0 Gandía                   
  [Didac Fernandez 14, Jon Uriarte 26, Ignacio Díaz-Casanova 57]
Alcoyano                  1-2 Castellón               
  [Manuel Gato 66; Luis Miguel "Luismi" Loro 25, Denis Nájera 89]

Round 23 [Jan 30]
Gramenet                  0-2 Mahonés                 
  [Marcos Jimenez 46, Jose Mendez 88]
Sant Andreu               0-0 Lleida                 
Mallorca B                2-2 Alicante                
  [Ariday Cabrera 61, Daniel Bardolet 89;
   Francisco Javier "Javi Salero" 35, Ignacio Díaz-Casanova 87]
At. Baleares              2-1 Badalona                
  [Matar Diop 16, 28; Santiago "Santi" Villa 89pen]
L'Hospitalet              1-1 Teruel                
  [Sergio Cirio 71; Omar Sampedro 27]
Orihuela                  0-3 Alcoyano                
  [Álvaro García 13, César Remón 41, Manuel Gato 88]
Ontinyent                 1-0 Santboià                
  [Óscar García Guerrero 55]
Castellón                 4-0 Denia                  
  [Pau Franch 24, Joan Castillo 44, Luis Miguel "Luismi" Loro 63pen,
   Héctor Simón 72]
Gandía                    1-1 Alzira                 
  [Cristian Sanchez 45; David Fas 40]
Sabadell                  1-0 Benidorm               
  [Hiroshi Ibusuki 2]

Round 24 [Feb 6]
Mahonés                   2-1 At. Baleares             
  [Daniel "Dani" Camacho 33, Antonio Trujillo 88; Thiago Beneviaes 12]
Alzira                    1-1 Mallorca B              
  [Victor Herrero 79; Tomás Pina 30pen]
Santboià                  0-1 Castellón               
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 17]
Badalona                  0-0 Sant Andreu             
Denia                     1-1 Alcoyano                
  [Juan Signes 84; Manuel Gato 48]
Lleida                    0-1 Ontinyent               
  [Oscar García Guerrero 6]
Teruel                    1-1 Sabadell                
  [Salvador "Salva" Pérez 30; "Fito" Adolfo Miranda 22]
Alicante                  0-0 L'Hospitalet            
Gandía                    3-1 Orihuela                
  [Ignacio "Nacho" Verdés 6, 23, Cristian Sanchez 89; Thierry Taulemesse 69]
Benidorm                  1-0 Gramenet                
  [David Cubillas 10]

Round 25 [Feb 13]
Gramenet                  1-0 Teruel                 
  [Ferrán Vila 11]
Sant Andreu               2-0 Mahonés                 
  [Daniel "Dani" Varela 63, David Miguélez 87]
At. Baleares              2-0 Benidorm                
  [Matar Diop 55, Raheem Lawal 89]
L'Hospitalet              4-0 Alzira                 
  [David Corominas 40, 75, Cristian Alfonso 59, Sergio Cirio 88]
Mallorca B                0-0 Gandía                  
Orihuela                  1-0 Denia                  
  [Cristian Aleo 89]
Alcoyano                  2-1 Santboià                
  [Álvaro García 25, Joaquin "Ximo" Forner 72; Jose Fernandez 25]
Castellón                 1-1 Lleida                 
  [Dianga Mamady 28; Jesus Imaz 80]
Ontinyent                 0-0 Badalona                
Sabadell                  1-1 Alicante               
  [Joan Cuenca 19; Jon Uriarte 36]

Round 26 [Feb 20]
Gandía                    1-1 L'Hospitalet           
  [Ignacio "Nacho" Verdés 5; Jordi Martinez 20] 
Santboià                  0-2 Denia                  
  [Jordi Vinuesa 70, 80]
Lleida                    1-1 Alcoyano                
  [Daniel "Dani" Marín 65; Fernando Martín 44pen]
Badalona                  1-0 Castellón               
  [Alejandro Vazquez 50]
Mahonés                   1-3 Ontinyent               
  [Antonio Trujillo 21; César Soriano 2, "Fali" Rafael Brieva 12,
   Oscar García  Guerrero 64]
Alzira                    0-1 Sabadell                
  [Eneko de Garayalde 72]
Mallorca B                2-0 Orihuela                
  [Sergio "Sergi" Ametller 33, Tomás Pina 37]
Teruel                    1-0 At. Baleares             
  [Javier Monforte 86]
Benidorm                  0-0 Sant Andreu             
Alicante                  3-0 Gramenet              
  [Oscar Sierra 14og, Jon Uriarte 17, Ignacio Díaz-Casanova 88]

Round 27 [Feb 27]
Orihuela                  3-0 Santboià                
  [Mathias Coureur 64, Sergio Molina 83, Eldin Hadzic 89]
Denia                     0-2 Lleida                 
  [João Moreira 15, Alejandro "Alex" Colorado 48]
Alcoyano                  0-0 Badalona                
Castellón                 2-0 Mahonés                 
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 4pen, Marc Folguera 24]
Ontinyent                 1-0 Benidorm                
  ["Fali" Rafael Brieva 89]
Sant Andreu               2-1 Teruel                 
  [David Llobet 57, 64; Salvador "Salva" Pérez 15]
At. Baleares              1-1 Alicante                
  [Daniel Lucas 89; Francisco Javier "Javi" Salero 70]
Gramenet                  2-1 Alzira                 
  [Joaquin Garcia 70, Sergio Postigo 74; Eduardo Silva 45]
Sabadell                  2-2 Gandía                  
  [Juvenal Edjogo-Owono 3, Marc Fernández 42; San Julian Rodrigo 28pen,
   Ignacio "Nacho" Verdés 89]
L'Hospitalet              3-0 Mallorca B             
  [Cristian Alfonso 62, 79, Jordi Martinez 74]

Round 28 [Mar 6]
Lleida                    1-0 Santboià                
  [Asier Eizaguirre 66]
Badalona                  0-0 Denia                   
Mahonés                   2-0 Alcoyano                
  [Raúl Fabiani 55, Álvaro García 83]
Benidorm                  3-1 Castellón               
  [Luis Domenech 12, 29, 77; Luis Miguel "Luismi" Loro 18]
Teruel                    3-1 Ontinyent               
  [Asier Arranz 13, 58, Salvador "Salva" Pérez 79; Antonio Soldevilla 27]
Alicante                  0-1 Sant Andreu             
  [Roger Matamala 3]
Alzira                    2-2 At. Baleares             
  [Juan Pedro "Juanpe" Berga 44, Eduardo Silva 68; "Coco" Antonio Cruces 72,
   Emmanuel Ibok 88]
Gandía                    1-4 Gramenet                
  [Víctor Pereira 10; Albert Cazorla 12, 65, Joaquin Garcia 17,
   Albert Juste 76]
Mallorca B                0-1 Sabadell                
  [Juvenal Edjogo-Owono 69]
L'Hospitalet              3-1 Orihuela               
  [Sergio Cirio 19, Cristian Alfonso 25, David Corominas 70;
   Thierry Taulemesse 53]

Round 29 [Mar 13]
Orihuela                  1-0 Lleida                  
  [Sergio Molina 44]
Santboià                  1-0 Badalona                 
  ["Monti" Xavier Monteys 75]
Denia                     3-0 Mahonés                   
  [Óscar López 5, Rafael "Rafa" Belda 10, Jordi Vinuesa 90]
Alcoyano                  2-0 Benidorm                
  [Fernando Martin 9, Manuel Gato 31] 
Castellón                 0-3 Teruel                   
  [Javier Monforte 19pen, Omar Sampedro 31, Salvador "Salva" Pérez 43]
Ontinyent                 1-2 Alicante                 
  ["Fali" Rafael Brieva 1; Ignacio Díaz-Casanova 67pen,
   Francisco Javier "Javi Salero" 90+]
Sant Andreu               1-1 Alzira                  
  [Francisco Aday 41; Daniel "Dani" Guillén 30og]
At. Baleares              4-1 Gandía                   
  [Emmanuel Ibok 38, "Checa" Jose Romero 62, Thiago Beneviaes 63,
   Peter Nworah 67; Ignacio "Nacho" Verdés 88]
Gramenet                  4-2 Mallorca B               
  [Pedro García Delgado 24, Joaquin García 40, Albert Cazorla 73pen,
   Antoni "Toni" Pérez 87; Abdon Prats 55, Jaime Hernandez 66]
Sabadell                  1-2 L'Hospitalet            
  [Juvenal Edjogo-Owono 61pen; Cristian Alfonso 35, Sergio Cirio 40]

Round 30 [Mar 20]
Badalona                  2-1 Lleida                  
  [David Prats 70, 75; Ruben Rayos 88pen]
Mahonés                   0-3 Santboià                  
  ["Peque" Daniel Valero 8, 38, Pedro Bravo 89]
Benidorm                  1-1 Denia                   
  ["Tito" Alberto Ortiz 84; Jordi Vinuesa 63]
Teruel                    1-0 Alcoyano                 
  [Enric Pi 86]
Alicante                  0-1 Castellón                
  [Pau Franch 10]
Alzira                    0-0 Ontinyent               
Gandía                    1-1 Sant Andreu              
  [San Julian Rodrigo 87pen; David Miguélez 84pen]
Mallorca B                1-1 At Baleares  
  [Ramon Soria 86; Matar Diop 50]
L'Hospitalet              4-0 Gramenet                 
  [Jordi Martinez 5, David Corominas 14, 67, Cristian Gómez 89]
Sabadell                  1-1 Orihuela                
  [Hiroshi Ibusuki 40; Ricardo Molina 49]

Round 31 [Mar 27]
Orihuela                  1-1 Badalona                
  [Thierry Taulemesse 84; Marc Sellarès 20]
Lleida                    4-0 Mahonés                
  [Xavier "Xavi" Jiménez 15, Ruben Rayos 25, Asier Eizaguirre 68,
   Jesús Imaz 84]
Santboià                  3-1 Benidorm                
  [Francesc "Fran" Piera 3, Antonio "Toni" Rodriguez 26, 50; José Guerra 89]
Denia                     1-1 Teruel                 
  [Jordi Vinuesa 81; Salvador "Salva" Perez 22]
Alcoyano                  1-1 Alicante                
  [Diego Jimenez 87; Carlos Castán 6]
Castellón                 0-0 Alzira                 
Ontinyent                 0-1 Gandía                  
  [Cristian Sánchez 56]
Sant Andreu               1-1 Mallorca B              
  [Ismael Moyano 4; Sergio "Sergi" Ametller 28]
At. Baleares              1-0 L'Hospitalet            
  [Matar Diop 77]
Gramenet                  1-2 Sabadell                
  [Ferran Vila 51; "Fito" Adolfo Miranda 81, Joaquín Rodríguez 90+]

Round 32 [Apr 3]
Mahonés                   1-1 Badalona                
  [Raúl Capó 87; Santiago "Santi" Villa 22]
Benidorm                  1-2 Lleida                
  [José Gil 42; Alejandro "Alex" Colorado 55, Asier Eizaguirre 79]
Teruel                    0-0 Santboià                
Alicante                  1-2 Denia                  
  [Alejandro "Alex" Blanco 89; Jordi Vinuesa 29pen, 61]
Alzira                    1-1 Alcoyano                
  [Pablo Vidal 42; Manuel Gato 47pen]
Gandía                    2-0 Castellón               
  [Ruben Sanchez 44, Álvaro Muñoz 80]
Mallorca B                0-1 Ontinyent              
  [Fancisco "Fran" Moreno 10] 
L'Hospitalet              2-2 Sant Andreu             
  [Sergio Cirio 7, 16; David Miguélez 55pen, 75]
Sabadell                  3-1 At. Baleares             
  [Hiroshi Ibusuki 53, Joaquín Rodríguez 75, "Fito" Adolfo Miranda 82;
   Ernesto García 59]
Gramenet                  3-1 Orihuela                
  [Albert Cazorla 63pen, Ferran Vila 73, Pedro Garcia Delgado 83;
   Mathías Coureur 28]

Round 33 [Apr 10]
Orihuela                  1-1 Mahonés                 
  [Thierry Taulemesse 2; Jose Méndez 47]
Castellón                 1-0 Mallorca B              
  [Luis Miguel "Luismi" Loro 16]
Alcoyano                  0-1 Gandía                 
  [Sergio Floro 62] 
Denia                     1-1 Alzira                 
  [Juan Signes 14; Pablo Vidal 85]
Badalona                  0-0 Benidorm                
Ontinyent                 2-1 L'Hospitalet            
  [Óscar García Guerrero56, 78; Sergio Cirio 23]
Santboià                  0-0 Alicante                
Lleida                    3-0 Teruel               
  [Xavier "Xavi" Jiménez 47, Adrià Gallego 55, Rubén Rayos 60pen] 
Sant Andreu               0-1 Sabadell                
  [Juvenal Edjogo-Owono 39]
At. Baleares              5-1 Gramenet              
  [Ernesto Garcia 6, Thiago Beneviaes 30, 62, Valentin Goffin 50,
   Matar Diop 67; Joaquin Garcia 13]

Round 34 [Apr 17]
Benidorm                  1-1 Mahonés                 
  ["Tito" Alberto Ortiz 74; Marcos Jimenez 37 pen]
Teruel                    1-2 Badalona                
  [Javier Monforte 49; Miguel Lozano 15, David Prats 59]
Alicante                  1-2 Lleida                 
  [Ignacio Diaz-Casanova 6; Francisco "Paco" Vázquez 50, Rubén Rayos 85]
Alzira                    3-0 Santboià                
  [Jose Ballester 9, David Fas 68pen, Juan Pedro "Juanpe" Berga 87]
Gandía                    0-0 Denia                  
Mallorca B                1-2 Alcoyano                
  [Kennechuhwu Uche 14; Fernando Martín 17, Raul Fabiani 40]
L'Hospitalet              2-0 Castellón               
  [Cristian Alfonso 68, Sergio Cirio 87pen]
Sabadell                  1-0 Ontinyent               
  ["Fito" Adolfo Miranda 90]
Gramenet                  0-1 Sant Andreu             
  [Roger Matamala 88]
At. Baleares              0-0 Orihuela               

Round 35 [Apr 24]
Denia                     1-0 Mallorca B            
  [Gervasio Carril 55pen]
Santboià                  3-2 Gandía                
  ["Monti" Xavier Monteys 20, Francesc "Fran" Piera 23, 70;
   Alexis Villar 46, Victor Pereira 89]
Lleida                    0-2 Alzira                
  [Juan Pedro "Juanpe" Berga 17, David Fas 66] 
Orihuela                  3-0 Benidorm              
  [Thierry Taulemesse 14, Ricardo Molina 46, José Cases 65pen]
Castellón                 0-2 Sabadell                
  [Juvenal Edjogo-Owono 30, Julian Robles 90+]
Alcoyano                  2-3 L'Hospitalet            
  [Raul Fabiani 4, Diego Jiménez 22; Sergio Cirio 12, 57, Eloi Fontanella 24]  
Badalona                  2-2 Alicante                
  [Didac Fernandez 29og, Antonio Robles 51;  Marc Serramitja 32, 58]
Mahonés                   0-1 Teruel               
  [Salvador "Salva" Pérez 58]
Ontinyent                 3-0 Gramenet              
  [Fancisco "Fran" Moreno 69, Óscar García Guerrero 75, 88]
Sant Andreu               1-1 At. Baleares           
  [Roger Matamala 82; Thiago Beneviaes 24] 

Round 36 [May 1]
Teruel                    2-2 Benidorm               
  [Enric Pi 29, 90; Luis Domenech 41, 59]
Alicante                  1-2 Mahonés                 
  [Ruben Martínez 69; Daniel "Dani" Camancho 35, Rubén Carreras 49]
Alzira                    2-1 Badalona               
  ["Pucho" Francisco Mas 81, "Pulga" Victor Herrero 87; Marc Sellarés 31]
Gandía                    2-5 Lleida                 
  [San Julian Rodrigo 35pen, Ignacio "Nacho" Verdés 85; Xabier Gabernet 7,
   Ruben Rayos 31pen, 90+, Asier Eizagirre 43, João Moreira 90+]
Mallorca B                3-1 Santboià                
  [Abdón Prats 19, Pablo Mari 65, Aleix Vidal 87; Francesc "Fran" Piera 25]
L'Hospitalet              3-0 Denia                
  ["Pitu" Josep Comadevall 10, Juan Viale 63, David Corominas 77]
Sabadell                  0-1 Alcoyano                
  [Raul Fabiani 21]
Gramenet                  2-1 Castellón              
  [Pedro García Delgado 11, Ruben Alcaraz 62; Pau Franch 88]
At. Baleares              1-0 Ontinyent             
  [William Domingues 80]
Sant Andreu               0-3 Orihuela              
  [Mathias Coureur 22, Sergio Molina 31, 41]

Round 37 [May 8]
Teruel                    2-3 Orihuela                
  ["Bodo" Carlos Salvador 59, Enric Pi 69; Raul Manrique 52,
   Jose Cases 57, 68]
Benidorm                  3-3 Alicante              
  [Luis Domenech 8, Jose Guerra 18, 77; Ignacio Díaz-Casanova 23, 73pen,
   Oscar Martin 89pen]  
Mahonés                   0-2 Alzira                 
  [Pablo Vidal 45, "Pulga" Victor Herrero 90+]
Badalona                  2-1 Gandía                 
  [Antonio Robles 37, Marc Sellarés 80; Eztieder Jacoisti 62]
Lleida                    0-2 Mallorca B             
  [Abdón Prats 52, Miguel Montes 78]
Santboià                  1-2 L'Hospitalet            
  ["Monti" Xavier Monteys 49pen; Jose Garcia 24og, Cristian Alfonso 77]
Denia                     1-0 Sabadell               
  [Manuel "Manolo" Bueno 26]
Alcoyano                  3-1 Gramenet                
  [Fernando Martín 43, Álvaro García 66, 72; Pedro García 38]
Castellón                 0-0 At Baleares  
Ontinyent                 0-0 Sant Andreu            

Round 38 [May 15]
Alicante                  0-0 Teruel                 
Alzira                    0-2 Benidorm              
  [Antonio Ocaña 46, Jose Guerra 95]   
Gandía                    0-1 Mahonés                 
  [Daniel "Dani" Camacho 64] 
Mallorca B                0-1 Badalona                
  [Miguel Lozano 44]
L'Hospitalet              0-0 Lleida                 
Sabadell                  1-0 Santboià                
  [Hiroshi Ibusuki 75] 
Gramenet                  1-3 Denia                  
  [Ruben Alcaraz 71; "Didi" Dídac Rodríguez 60, Manuel Bueno 75,
   Rafael "Rafa" Belda 79]
At. Baleares              1-1 Alcoyano               
  [Matar Diop 74; César Remón 38] 
Sant Andreu               1-2 Castellón               
  [David Llobet 42; Marc Cosme 15, 25]  
Orihuela                  0-0 Ontinyent 

Final Table:

 1.Sabadell                      38 19 12  7  42-24  69  Promotion Playoff 
 2.Badalona                      38 17 14  7  39-26  65  Promotion Playoff 
 3.Alcoyano                      38 17 12  9  46-32  63  Promotion Playoff 
 4.Orihuela                      38 16 13  9  40-30  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Lleida                        38 17  9 12  46-30  60 
 6.L'Hospitalet                  38 16 12 10  58-34  60 
 7.Sant Andreu                   38 13 16  9  37-29  55 
 8.Denia                         38 13 15 10  31-36  54 
 9.Alicante                      38 12 17  9  40-32  53 
10.Castellón                     38 15  8 15  39-42  53 
11.Ontinyent                     38 14  9 15  35-32  51 
12.Teruel                        38 12 14 12  37-32  50 
13.Atlético Baleares             38 11 16 11  43-38  49 
14.Gandía                        38 12 13 13  36-45  49 
15.Sporting Mahonés              38 12  9 17  35-54  45   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
16.Benidorm                      38 10 12 16  32-45  42  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Alzira                        38  8 16 14  34-40  40  Relegated
18.Gramanet                      38 10  7 21  36-63  37  Relegated
19.Mallorca B                    38  7 13 18  36-48  34  Relegated
20.Santboiá                      38  7  7 24  35-65  28  Relegated

Topscorers:
17 Rubén Rayos                  - Lleida                
17 Luis Miguel "Luismi" Loro    - Castellón              
13 David Miguélez               - Sant Andreu            
13 Sergio Cirio                 - L'Hospitalet           
12 Matar Diop                   - At. Baleares           
12 Thierry Taulemesse           - Orihuela               
11 Raul Fabiani                 - Alcoyano (10)-Mahones (1)

Grupo IV

Final Table:

 1.Real Murcia                   38 24 10  4  68-21  82  Promotion Playoff  
 2.Sevilla B                     38 21 11  6  82-40  74  Promotion Playoff
 3.Melilla                       38 21  9  8  53-28  72  Promotion Playoff
 4.Cádiz                         38 21  6 11  61-37  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.San Roque                     38 18  9 11  42-35  63   
 6.Ceuta                         38 16 12 10  52-42  60  
 7.Roquetas                      38 16 11 11  48-36  59  
 8.Real Jaén                     38 14 14 10  39-29  56  
 9.Écija                         38 15  9 14  41-45  54  
10.Lucena                        38 14 10 14  42-40  52   
11.Caravaca                      38 13 10 15  41-40  49   
12.Puertollano                   38 12 12 14  40-50  48   
13.Almería B                     38 12 10 16  38-46  46   
14.Polideportivo Ejido           38 11 11 16  41-51  44  
15.Lorca Atlético                38 12  7 19  37-55  43 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   
16.Real Betis B                  38 10 12 16  36-45  42  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.CD Alcalá                     38 11  7 20  30-52  40  Relegated
18.Estepona                      38  8 16 14  37-45  40  Relegated
19.Yeclano                       38  5 12 21  28-63  27  Relegated
20.Jumilla                       38  5  4 29  16-72  14  Relegated

Round 1 [Aug 29]
Lorca Atlético                1-0 Betis B                     
  [Jaime Martienz 38]
Lucena                        1-0 Pol. Ejido                  
  [Domingo González 78]
Sevilla B                     1-3 Murcia                     
  [Jorge Gotor 31og; Jorge Gotor 44, Ander Gago 71, Isaac Jové 87]
Caravaca                      0-0 Estepona                    
Melilla                       0-1 San Roque                   
  [Gabriel Gómez 83]
Jumilla                       2-1 Yeclano                     
  ["Andoni" Antonio Gargallo 43, Javier "Javi" Gutiérrez 69;
   Antonio Martinez Tormos 83]
Cádiz                         2-1 Jaén                       
  [Carlos Caballero 38, Aarón Bueno 89; Iván Zarandona 81]
Écija                         0-0 Ceuta                      
Roquetas                      4-2 Alcalá de G.                
  [Martin Gerard 14, Manuel De Gomar 32, Pablo Pallares 58,
   Jorge Pulido 63og; Pedro Carrion 20, "Chema" José Saucedo 66]
Puertollano                   2-1 Almería B                   
  [Vladimir Ramos 43, Addison Alves 68; Nikita Andrejev 59]

Round 2 [Sep 5]
Murcia                        0-0 Roquetas                    
San Roque                     1-0 Écija                      
  [Gabriel Gómez 44]
Almería B                     0-5 Sevilla B                  
  [Rodrigo "Rodri" Rios 23, 85, Hugo Rodríguez 26, 66, Luis Alberto 73]
Betis B                       2-1 Caravaca                    
  [Ryan Harper 30, David Agudo 74; Jose Campillo 15]
Jaén                          0-0 Melilla                    
Alcalá de G.                  0-3 Cádiz                      
  [Enrique Ortiz 20, Fernando Velasco 37, David Hermosin 44og]
Estepona                      4-0 Jumilla                    
  [Jose Duran 6, Raul Gaitan 18, Pedro Muñoz 62, Juan Menchón 83og]
Yeclano                       2-1 Puertollano                 
  [Juan Carlos Lopez 75, Antonio Martinez Tormos 86; Roberto Encinas 40]
Ceuta                         0-1 Lucena                      
  [Jose Pineda 48]
Pol. Ejido                    2-2 Lorca Atlético              
  [Francisco Cachorro 60, Miguel Centrón 63; Roberto Garcia 34,
   Jaime Martienz 89]

Round 3 [Sep 12]
Roquetas                      1-1 Almería B                  
  [Hugo Alvarez 3og; Jose Prieto 68]
Sevilla B                     5-1 Yeclano                     
  [Rodrigo "Rodri" Rios 7, Samuel Sáiz 50, Salvador Gonzalez 72,
   Hugo Rodríguez 83, Adrián Pavon 89; Sergio San Jose 71]
Caravaca                      4-1 Pol. Ejido                  
  [Javier "Javi" de la Rosa 31, "Pelusa" Jose Pinero 34, Elias Arroyo 54,
   Antonio Rojas 70; Roberto Platero 90] 
Melilla                       3-0 Écija                      
  [Guille Roldán 21, 67, Andrés Ramos 70]
Lucena                        0-0 San Roque                   
Jumilla                       0-3 Betis B                     
  [Ezequiel Calvente 65, 88, Alejandro "Alex" Martinez 87]
Jaén                          2-0 Alcalá de G.                
  ["Añete" Antonio Salas 10, Philippe Toledo 61]
Lorca Atlético                1-2 Ceuta                      
  [Sebastian "Sebas" Hernandez 33; Guzman Casaseca 55, Juan Seguro 85]
Cádiz                         1-1 Murcia                      
  [Aarón Bueno 80; Alejandro Torres 60]
Puertollano                   2-0 Estepona                    
  [Pedro Díaz 6, Roberto Encinas 38]

Round 4 [Sep 19]
Écija                         1-0 Lucena                      
  [Jon Andoni "Jonan" Garcia 44]
Betis B                       1-1 Puertollano                 
  [Raúl Aguilar 18og; Asier Ormazábal 44]
Murcia                        2-0 Jaén                       
  [Alejandro Torres 13, Ricardo Pérez 88]
Pol. Ejido                    1-0 Jumilla                     
  [Francisco Cachorro 89]
Ceuta                         2-0 Caravaca                    
  [David Cañas 78, Javier "Javi" Navarro 87]
San Roque                     1-1 Lorca Atlético              
  ["Cheli" José Manuel Gonzalez 55; Jose Meca 80]
Almería B                     1-3 Cádiz                      
  [Cesar Diaz 66; Carlos Caballero 11, Aaron Bueno 26, 90+]
Alcalá de G.                  1-1 Melilla                    
  ["Nandi" Fernando González 9; Andres Ramos 85]
Estepona                      0-1 Sevilla B                   
  [Hugo Rodriguez 12]
Yeclano                       0-1 Roquetas                    
  [Xavi Molas 86]

Round 5 [Sep 22]
Roquetas                      1-1 Estepona                    
  [Jonathan Rivera 50og; Jose Cabello 70pen]
Sevilla B                     1-1 Betis B                     
  [David Omar Rodriguez 30; David Agudo 3]
Jumilla                       0-1 Ceuta                      
  [Javier "Javi" Navarro 29]
Caravaca                      4-1 San Roque                   
  [Elias Arroyo 8pen, Antonio Soldevilla 45, "Sivori" Arturo Igoroin 70,
   "Atila" Sergio Rabadan 82; Julio de Dios 60] 
Lorca Atlético                1-0 Écija                      
  [Antonio Martinez Lopez 74]
Alcalá de G.                  0-1 Murcia                      
  [Isaac Jové 67]
Jaén                          1-2 Almería B                   
  [Jose Zurdo 18; "Juanma" Juan Manuel Hernandez 55, Jesus Rubio 70]
Cádiz                         3-2 Yeclano                     
  [Francisco "Fran" Cortés 40, Fernando Velasco 47, Enrique Ortiz 60;
   Tomas Martinez 20, 55] 
Puertollano                   1-0 Pol. Ejido                  
  [Carlos Alvarez 89]
Melilla                       1-0 Lucena                     
  [David Vázquez 60]

Round 6 [Sep 26]
Almería B                     1-0 Alcalá de G.                
  [Cesar Diaz 39]
Betis B                       2-0 Roquetas                    
  [Ryan Harper 44, Alejandro Pozuelo 48]
Murcia                        1-0 Melilla                    
  [Pedro Sánchez 44]
Estepona                      0-2 Cádiz                      
  [Aarón Bueno 30, 65]
Yeclano                       0-2 Jaén                       
  [Philippe Toledo 25, Diego Segura 30]
Pol. Ejido                    1-2 Sevilla B                   
  [Jose Chavez 31; Bernardo Espinosa 10, Mario Fernandez 90]
Ceuta                         1-0 Puertollano                 
  [Javier "Javi" Navarro 52]
Écija                         2-0 Caravaca                    
  [Antonio Bello 55, David Castro 88]
Lucena                        2-0 Lorca Atlético              
  ["Romerito" Antonio Manuel Ruiz 30, Daniel "Dani" Lanza 79]
San Roque                     2-0 Jumilla                    
  [Juan Pereira 8, "Cheli" Jose Manuel Gonzalez 11]

Round 7 [Oct 3]
Murcia                        1-0 Almería B                   
  [Angel Trujillo 88og]
Puertollano                   1-0 San Roque                   
  [Pedro Díaz 73pen]
Cádiz                         0-1 Betis B                     
  [Ryan Harper 20pen]
Roquetas                      0-3 Pol. Ejido                  
  [Roberto Platero 42, Francisco Cachorro 70, Jose Chávez 80]
Sevilla B                     3-3 Ceuta                     
  [Samuel Sáiz 3, Rodrigo "Rodri" Rios 23, 65; Victor Ormazabal 45,
   Modeste Gnakpa 50, Juan Seguro 77]
Alcalá de G.                  2-0 Yeclano                      
  [Mustafá Zeinha 44, "Chema" José Saucedo 66]
Caravaca                      2-2 Lucena                      
  ["Pelusa" Jose Pinero 3, Elias Arroyo 47; José Pineda 66, 90+]
Melilla                       2-0 Lorca Atlético              
  [Andrés Ramos 39pen, Francisco Zamorano 82]
Jaén                          1-1 Estepona                    
  [Jose Zurdo 15; Pedro Muñoz 60]
Jumilla                       0-1 Écija                     
  [Miguel Garcia 90+]

Round 8 [Oct 10]
Almería B                     1-1 Melilla                    
  [Cesar Diaz 50; Guille Roldán 60]
San Roque                     1-0 Sevilla B                   
  [Oscar Espinosa 48]
Betis B                       2-0 Jaén                       
  [David Agudo 27, Ryan Harper 40]
Estepona                      2-1 Alcalá de G.                
  [Ruben Cruz 51pen, Eloy Villodres 57; Marcos Garcia 75]
Pol. Ejido                    3-2 Cádiz                      
  [Manuel "Manolo" Pérez 44, Vicente Moscardó 67,
   "Moreno" Antonio Fernández 77; Álvaro Jurado 20, Diego Reyes 50]
Lucena                        0-1 Jumilla                     
  [Ramon Bleda 55]
Lorca Atlético                1-0 Caravaca                    
  [Samuel "Samy" Derras 1]
Yeclano                       1-1 Murcia                      
  [Andre Gasparini 27; Pedro Sánchez 86pen]
Ceuta                         1-1 Roquetas                    
  [David Torres 65; Manuel De Gomar 7]
Écija                         1-1 Puertollano                 
  [Jose Plata 5; Roberto Encinas 88pen]

Round 9 [Oct 17]
Almería B                     0-0 Yeclano                     
Roquetas                      0-1 San Roque                   
  [Oscar Espinosa 70]
Sevilla B                     2-0 Écija                      
  [Jairo Caballero 25, 50]
Alcalá de G.                  0-0 Betis B                     
Jaén                          0-0 Pol. Ejido                  
Melilla                       1-1 Caravaca                    
  [Andrés Ramos 43pen; Antonio Rojas 48]
Jumilla                       0-1 Lorca Atlético              
  [Rubén Quintero 60pen]
Murcia                        2-0 Estepona                    
  [Enrique "Kike" Garcia 17, Pedro Sánchez 43]
Puertollano                   3-1 Lucena                      
  [Acoran Berrera 9, 77, Carlos Alvarez 35; Jesus Lanza 44]
Cádiz                         1-0 Ceuta                     
  [Sergio Pachon 82]

Round 10 [Oct 24]
Betis B                       1-1 Murcia                      
  ["Regino" Jose Franco 48; Alejandro Torres 40]
San Roque                     1-0 Cádiz                      
  [Oscar Espinosa 20]
Ceuta                         3-1 Jaén                       
  [Javier J"avi" Navarro 33, 87, Jesus Berrocal 44; Jose Gascón 13]
Pol. Ejido                    0-0 Alcalá de G.                
Yeclano                       0-0 Melilla                    
Estepona                      1-0 Almería B                   
  [Francisco "Curro" Ortiz 39]
Caravaca                      1-2 Jumilla                     
  [Alfonso de la Cruz 16; Jose Marques 3, Diego Sánchez 80pen]
Écija                         1-0 Roquetas                    
  [Juan Pablo Ruiz 60]
Lucena                        0-2 Sevilla B                   
  [Jairo Caballero 40, Rodrigo "Rodri" Rios 65]
Lorca Atlético                2-0 Puertollano                
  [Ruben Quintero 83, Sebastian "Sebas" Hernandez 89]

Round 11 [Nov 1]
Almería B                     1-1 Betis B                     
  [Jesus Rubio 30; Alejandro "Alex" Martinez 75]
Roquetas                      3-0 Lucena                      
  [Israel Jerez, 33, Enrique "Quique" Cuadra 63, Manuel "Manolo" Lopez 88]
Sevilla B                     4-1 Lorca Atlético              
  [Jairo Caballero 39, Rodrigo "Rodri" Rios 68, Luis Alberto 80,
   Samuel Sáiz 85; Ruben Quintero 44]
Alcalá de G.                  0-1 Ceuta                      
  [Jesus Berrocal 13]
Jaén                          1-0 San Roque                   
  [Jose Zurdo 90]
Melilla                       4-0 Jumilla                     
  [Cristian Castells 25, Carlos Ruiz 40, 54, Andrés Ramos 42]
Yeclano                       1-1 Estepona                    
  ["Biri" David Romero 52; Ruben Cruz 25]
Puertollano                   1-0 Caravaca                    
  [Addison Alves 85]
Cádiz                         4-1 Écija                      
  [Jose López 13, Sergio Pachón 15, Álvaro Silva 82, José Caballero 86;
   Jose Plata 52]
Murcia                        2-0 Pol. Ejido                  
  [Pedro Sánchez 34, Alejandro Torres 60]

Round 12 [Nov 7]
Betis B                       1-1 Yeclano                     
  [Sergio Leon 61; Juan Carlos Lopez 70]
San Roque                     1-1 Alcalá de G.                
  [German Rojas 68pen; "Pibe" Juan Pablo Pereira 90]
Estepona                      1-2 Melilla                    
  [Jose Cabello 44; Guille Roldán 40, 85]
Pol. Ejido                    3-1 Almería B                   
  ["Moreno" Antonio Fernández 9, Iosu Villar 58, Daniel "Dani" Cara 81;
   Bedsenté Gomis 28]
Caravaca                      0-2 Sevilla B                   
  [Jairo Caballero 11, 85]
Lorca Atlético                0-1 Roquetas                    
  [Enrique "Quique" Cuadra 85]
Jumilla                       0-0 Puertollano                 
Ceuta                         2-1 Murcia                      
  [Javier "Javi" Navarro 48, David Torres 89; Pedro Sanchez 40]
Écija                         0-0 Jaén                       
Lucena                        3-1 Cádiz                     
  [Sergio Ortiz 25, Jose Pineda 28, Jesús Lanza 67; Enrique Ortiz 88]

Round 13 [Nov 14]
Roquetas                      2-1 Caravaca                    
  [Manuel De Gomar 48, 89; "Sivori" Arturo Igoroin 63]
Sevilla B                     2-0 Jumilla                     
  [Rodrigo "Rodri" Rios 68, 82]
Estepona                      1-1 Betis B                     
  [Eloy Villodres 4; Ryan Harper 65]
Almería B                     1-0 Ceuta                      
  [David Cañas 57og]
Alcalá de G.                  0-1 Écija                      
  [Alejo Nuñez 66]
Melilla                       1-0 Puertollano                 
  [Andres Ramos 31]
Jaén                          0-0 Lucena                      
Yeclano                       0-0 Pol. Ejido                  
Murcia                        1-1 San Roque                   
  [Antonio Cañadas 47; Oscar Espinosa 72]
Cádiz                         1-2 Lorca Atlético            
  [Mikel Mendez 55og; Ramon Verdu 40pen, Jose Olivares 75]

Round 14 [Nov 21]
Betis B                       0-1 Melilla                    
  [David Vázquez 10]
Lorca Atlético                2-2 Jaén                       
  [Jaime Martienz 60, Rubén Quintero 65; Jose Espin 33,
   "Añete" Antonio Salas 70]
Caravaca                      0-1 Cádiz                      
  [Sergio Pachón 40]
Jumilla                       0-0 Roquetas                    
Pol. Ejido                    2-1 Estepona                    
  ["Moreno" Antonio Fernández 44, Roberto Platero 68pen; Ruben Cruz 15]
Ceuta                         3-1 Yeclano                     
  [Gilson Silva 15, Victor Ormazabal 48, David Torres 87; Tomas Martinez 55]
San Roque                     4-1 Almería B                   
  ["Cheli" José Manuel Gonzalez 24, Gabriel Gómez 57, Oscar Espinosa 71,
   German Rojas 75pen; Bedsenté Gomis 84]
Écija                         0-2 Murcia                      
  [Antonio Cañadas 10, Pedro Sánchez 90]
Lucena                        5-0 Alcalá de G.                
  [Jose Pineda 8, 14, 24, 35, Jonathan "Jhony" Egea 89]
Puertollano                   2-2 Sevilla B                  
  [Francisco Marcos 37, Taianan Linhares 73; Luis Alberto 12,
   Jairo Caballero 31]

Round 15 [Nov 28]
Betis B                       0-0 Pol. Ejido                  
Almería B                     2-3 Écija                      
  [Jesus Rubio 50, 87pen; Antonio Bello 3pen, Jose Plata 55, 70]
Roquetas                      4-2 Puertollano                 
  [Aitor Martinez 10, 15pen, Israel Jerez 35, Enrique "Quique" Cuadra 51;
   Roberto Encinas 36, Carlos Alvarez 80]
Estepona                      2-0 Ceuta                      
  [Pedro Muñoz 77, Alejandro Arias 89]
Alcalá de G.                  0-0 Lorca Atlético              
Jaén                          0-0 Caravaca                    
Melilla                       4-4 Sevilla B                  
  ["Chota" Mustafá Abdelsalem 10, 55, Guille Roldán 37, Victor Bravo 85pen;
   Luis Alberto 10, 30, Antonio Luna 20, Jairo Caballero 68]
Yeclano                       1-1 San Roque                   
  [Raul Santa 25; Alejandro "Alex" Hornillo 40]
Murcia                        6-0 Lucena                      
  [Alejandro Torres 18, 43, 61, Pedro Sanchez 29,
   Enrique "Kike" Garcia 76, 85]
Cádiz                         2-0 Jumilla                     
  [Enrique Ortiz 16, Jose Lopez 60]

Round 16 [Dec 8]
Ceuta                         2-0 Betis B                     
  [Javier "Javi" Navarro 70, Guzmán Casaseca 76]
San Roque                     1-2 Estepona                    
  [Oscar Espinosa 85; Eloy Villodres 20, Alejandro Arias 82]
Sevilla B                     1-1 Roquetas                    
  [Luis Alberto 80; Pablo Pallares 90]
Jumilla                       1-5 Jaén                       
  [Javier "Javi" Gutiérrez 24pen; Francisco "Fran" Machado 13, 65,
   Jose Espin 33, "Añete" Antonio Salas 57, Ivan Zarandona 66]
Caravaca                      2-0 Alcalá de G.                
  [Antonio Rojas 14, 65]
Écija                         2-1 Yeclano                     
  [Jon Andoni "Jonan" Garcia 44, Jose Plata 71; Jose Cano 35] 
Lucena                        1-0 Almería B                   
  [Sergio Ortiz 41pen]
Lorca Atlético                1-0 Murcia                      
  [Jaime Martienz 75pen]
Puertollano                   0-2 Cádiz                      
  [Sergio Pachon 25, 55]
Pol. Ejido                    2-1 Melilla                   
  [Javier Herreros 29, Francisco Cachorro 88; Victor Bravo 70]

Round 17 [Dec 12]
Betis B                       0-1 San Roque                   
  [Juan Pereira 55]
Almería B                     2-0 Lorca Atlético              
  [Angel Trujillo 4, Nikita Andrejev 88]
Estepona                      1-2 Écija                      
  [Jonathan Rivera 15; Jon Andoni "Jonan" Garcia 40, Antonio Bello 66]
Alcalá de G.                  2-0 Jumilla                     
  [Gonzalo Triguero 18, "Pibe" Juan Pablo Pereira 89]
Jaén                          0-0 Puertollano                 
Melilla                       0-1 Roquetas                    
  [Enrique "Quique" Cuadra 15]
Pol. Ejido                    2-0 Ceuta                      
  [Francisco Cachorro 4, "Moreno" Antonio Fernández 82]
Yeclano                       1-1 Lucena                      
  [Antonio Martinez Tormos 61; Daniel "Dani" Lanza 18]
Murcia                        2-1 Caravaca                    
  [Pedro Sánchez 57, Alejandro Torres 71; Elias Arroyo 82pen]
Cádiz                         2-1 Sevilla B                  
  [Sergio Pachón 35, Enrique Ortiz 61; Rodrigo "Rodri" Rios 60]

Round 18 [Jan 12]
San Roque                     2-1 Pol. Ejido                  
  [Juan Alfaro 26, Juan Pereira 79; Daniel Ikedo 20og]
Roquetas                      1-0 Cádiz                      
  [Pablo Pallares 77]
Sevilla B                     1-0 Jaén                       
  [Jose Gomez 44]
Melilla                       0-2 Ceuta                      
  [Sandro Mendes 52, Guzmán Casaseca 83pen]
Caravaca                      2-1 Almería B                  
  [Elias Arroyo 20pen, Andres Sanchez 25; "Juanma" Juan Manuel Hernandez 77]
Puertollano                   3-2 Alcalá de G.                
  [Francisco Gomez 7, Acoran Berrera 37, Francisco Marcos 65;
   "Chema" José Saucedo 4pen, Pedro Carrion 88]
Lorca Atlético                1-2 Yeclano                     
  [Aaron Scheithe 88; Andres Fortes 35, Jose Olivares 85og]
Jumilla                       0-1 Murcia                      
  [Alejandro Torres 44]
Lucena                        1-0 Estepona                    
  [Domingo González 15]
Écija                         2-2 Betis B                    
  [Oscar Rodriguez 58, Juan Pablo Ruiz 89; David Agudo 25,
   Alejandro Pozuelo 30]

Round 19 [Jan 2]
Estepona                      1-1 Lorca Atlético              
  [Jose Duran 6; Jose Meca 55]
Murcia                        3-0 Puertollano                 
  [Alejandro Torres 38, Miguel Albiol 70, Enrique "Kike" Garcia 84]
Pol. Ejido                    1-1 Écija                      
  [Vicente Moscardó 22; Mario Pizarraya 80]
Almería B                     3-1 Jumilla                     
  [Jose Prieto 78, Jose Ramon 80, 89; Karim Bouhit 13]
Betis B                       2-2 Lucena                      
  [David Agudo 69, Alejandro "Alex" Martinez 76;
   "Romerito" Antonio Ruiz 25, Jesus Lanza 60]
Alcalá de G.                  0-2 Sevilla B                   
  ["Ñoño" Antonio Asencio 51, Jairo Morilla 90]
Jaén                          3-0 Roquetas                    
  [Diego Segura 14, 56, Iván Sánchez 66] 
Cádiz                         0-1 Melilla                    
  [David Vázquez 36pen]
Ceuta                         1-1 San Roque                   
  [Guzman Casaseca 89; Pedro Marques 85]
Yeclano                       0-0 Caravaca                   

Round 20 [Jan 9]
Betis B                       3-0 Lorca Atlético              
  [David Agudo 31, 49, Alejandro Pozuelo 80]
Almería B                     1-1 Puertollano                 
  [Angel Trujillo 88; Eloi Pomar 80]
Alcalá de G.                  1-0 Roquetas                    
  [Marcos Garcia 83]
Murcia                        1-1 Sevilla B                   
  [Miguel Albiol 44; Jairo Morilla 88]
Estepona                      0-1 Caravaca                    
  [Elias Arroyo 48]
San Roque                     3-1 Melilla                    
  [Fernando Rodríguez 26, Alejandro "Alex" Hornillo 70, Oscar Espinosa 82;
   "Chota" Mustafá Abdelsalem 50]
Jaén                          2-1 Cádiz                      
  [Jose Espín 72, 78; Fernando Velasco 25]
Pol. Ejido                    1-4 Lucena                      
  [Francisco Cachorro 77; Juan Cortijo 27og, Jose Perez 53, 82,
   Sergio Ortiz 75]
Ceuta                         2-2 Écija                      
  [Javier "Javi" Navarro 40, David Torres 80; Mario Pizarraya 52,
   Antonio Bello 70]
Yeclano                       0-0 Jumilla                    

Round 21 [Jan 16]
Sevilla B                     1-0 Almería B                   
  [Rodrigo "Rodri" Rios 66]
Roquetas                      0-3 Murcia                      
  [Enrique "Kike" Garcia 70, 85, Miguel Albiol 80]
Caravaca                      3-0 Betis B                     
  [Andres Sanchez 44, "Atila" Sergio Rabadan 67, Elias Arroyo 83]
Melilla                       1-1 Jaén                       
  [Andrés Ramos 41; "Añete" Antonio Salas 55]
Lucena                        1-0 Ceuta                      
  [Jonathan"Jhony" Egea 78]
Lorca Atlético                2-3 Pol. Ejido                  
  [Jose Olivares 15, Yosimar Gonzalez 42; Francisco Cachorro 18pen,
   "Javilillo" Javier Gutierrez 25, Arkaitz Ruiz 90]
Jumilla                       0-0 Estepona                     
Cádiz                         2-0 Alcalá de G.                
  [Jose Serrano 25, Aarón Bueno 85pen]
Puertollano                   3-0 Yeclano                     
  [Francisco Gomez 16, Acorán Berrera 35, 38]
Écija                         3-1 San Roque                  
  [Juan Pablo Ruiz 2, Mario Pizarraya 88pen, Victor Armero 89;
   German Rojas 66]

Round 22 [Feb 8]
San Roque                     1-0 Lucena                      
  [Fernando Rodríguez 20]
Almería B                     1-2 Roquetas                    
  [Jose Prieto 58pen; Pablo Pallares 45, "Javicho" Javier Vazquez 80]
Betis B                       1-0 Jumilla                     
  [Enrique Espina 20]
Alcalá de G.                  1-0 Jaén                       
  ["Chico" Jose Diaz 22]
Pol. Ejido                    2-0 Caravaca                    
  [Arkaitz Ruiz 5, Francisco Cachorro 16]
Écija                         1-2 Melilla                    
  [Juan Pablo Ruiz 40; Andres Ramos 25, Ignacio "Nacho" Aznar 88]
Estepona                      1-1 Puertollano                 
  [Jose Duran 75; Fernando González 12]
Murcia                        1-1 Cádiz                      
  [Jorge Molino 88; "Cifu" Daniel Cifuentes 70]
Yeclano                       2-1 Sevilla B                   
  [Jose Cano 22, Andres Fortes 36; Luis Alberto 13]
Ceuta                         2-0 Lorca Atlético              
  [Manuel "Manolo" Pérez 54, Guzman Casaseca 89]

Round 23 [Jan 30]
Cádiz                         1-1 Almería B                  
  [Raul Lopez 75; Hugo Alvarez 40]
Roquetas                      2-0 Yeclano                     
  [Israel Jerez 57, Pablo Pallares 77]
Sevilla B                     1-1 Estepona                    
  [Jairo Morilla 50; Jose Cabello 88]
Melilla                       2-0 Alcalá de G.               
  [Víctor Bravo 3, 8pen]
Lucena                        1-1 Écija                      
  [Daniel "Dani" Lanza 42; Oscar Rodriguez 75]
Caravaca                      1-1 Ceuta                      
  [Andres Sanchez 22; Guzmán Casaseca 37]
Jaén                          1-1 Murcia                      
  [Pedro Perez 88; Enrique "Kike" Garcia 44]
Jumilla                       1-0 Pol. Ejido                  
  [Gonzalo Guardiola 42]
Lorca Atlético                1-1 San Roque                   
  [Jose Olivares 5; Gabriel Gómez 40]
Puertollano                   2-0 Betis B                     
  [Carlos Alvarez 20, Addison Alves 72]

Round 24 [Feb 6]
Ceuta                         5-2 Jumilla                     
  [David Torres 17, Roberto Mansilla 20, Javier "Javi" Navarro 35,
   David Cañas 86, 90; Karim Bouhit 31, Juan Ramos 58pen]
San Roque                     1-0 Caravaca                    
  [Gabriel Gomez 82]
Almería B                     1-0 Jaén                       
  [Alberto Romo 52]
Estepona                      1-1 Roquetas                    
  [Raul Guillen 69og; Aitor Martinez 5]
Lucena                        1-2 Melilla                    
  [Jose Pineda 50; Sergio Rodriguez Cidoncha 30, Andres Ramos 75pen]
Pol. Ejido                    2-2 Puertollano                 
  [Francisco Cachorro 10, 88pen; Roberto Encinas 44pen, 55]
Betis B                       0-1 Sevilla B                   
  [Rodrigo "Rodri" Rios 85]
Murcia                        2-0 Alcalá de G.                
  [Enrique "Kike" García 41, Ander Gago 50]
Écija                         2-0 Lorca Atlético             
  [Antonio Bello 61pen, Juan Pablo Ruiz 65] 
Yeclano                       1-1 Cádiz                      
  [Juan Carlos Lopez 45; Antonio Moreno 60]

Round 25 [Feb 13]
Roquetas                      2-0 Betis B                     
  [Manuel De Gomar 29, 50]
Sevilla B                     5-1 Pol. Ejido                  
  [Rodrigo "Rodri" Rios 21, 37, 83, Luis Alberto 4, David Omar Rodriguez 35;
   Iosu Villar 10]
Melilla                       1-1 Murcia                      
  ["Chota" Mustafá Abdelsalem 19; Enrique "Kike" Garcia 75]
Alcalá de G.                  2-0 Almería B                   
  [Mustafa Zehima 42, Gonzalo Trigueros 55]
Caravaca                      1-1 Écija                      
  [Antonio Ramirez 7og; Antonio Bello 15]
Jaén                          3-1 Yeclano                     
  [Jose Rojas 25, 30,  Manuel "Manu" Sanchez 88; Antonio Martinez Tormos 35]
Jumilla                       0-3 San Roque                   
  [Fernando Rodriguez 55, 75, Gabriel Gómez 70]
Cádiz                         2-1 Estepona                    
  [Enrique Ortiz 65, Sergio Pachon 75; Jose Serrano 40og]
Puertollano                   1-1 Ceuta                      
  [Addison Alves 75; Victor Ormazabal 44]
Lorca Atlético                1-0 Lucena                      
  [Jaime Martienz 60]

Round 26 [Feb 20]
Betis B                       0-2 Cádiz                      
  [Enrique Ortiz 37, Fernando Velasco 82]
San Roque                     0-1 Puertollano                 
  [Roberto Encinas 6]
Estepona                      1-2 Jaén                       
  [Ignacio "Igna" Perez 26; Angel Martinez 30, Ivan Sánchez 65]
Pol. Ejido                    0-3 Roquetas                    
  [Israel Jerez 15, Marc Martinez 85, Manuel "Manolo" López 90+]
Lucena                        2-1 Caravaca                    
  [Manuel Yedra 28, Domingo González 80; Georgi Petkov 76]
Lorca Atlético                2-0 Melilla                   
  [Ramon Verdu 42pen, Ruben Quintero 75]
Yeclano                       2-1 Alcalá de G.                
  [Andres Carrasco 29, Jose Soriano 33; Daniel "Dani" Platero 3]
Ceuta                         1-5 Sevilla B                   
  [Daniel "Dani" Castellano 25; Luis Alberto 46, 85, Jose Rios 49,
   Rodrigo "Rodri" Rios 77pen, 81]
Écija                         2-0 Jumilla                     
  [Danilson Do Carmo 54, Mario Pizarraya 85]
Almería B                     1-0 Murcia                      
  [Jonathan Zongo 84]

Round 27 [Feb 27]
Roquetas                      1-1 Ceuta                      
  [Pablo Pallares 28; "Añete" Antonio Salas 60]
Sevilla B                     4-0 San Roque                   
  [Rodrigo "Rodri" Rios 36, 38, Luis Alberto 40, 58]
Melilla                       1-0 Almería B                   
  ["Chota" Mustafá Abdelsalem 64]
Alcalá de G.                  2-0 Estepona                    
  ["Nandi" Fernando González 42, "Chico" Jose Diaz 65]
Jaén                          1-1 Betis B                     
  [Pedro Pérez 74; Enrique Espina 58]
Jumilla                       0-3 Lucena                      
  [Sergio Ortiz 23, Domingo González 80, Jose Pérez 83]
Caravaca                      1-0 Lorca Atlético              
  ["Sivori" Arturo Igoroin 66]
Cádiz                         1-0 Pol. Ejido                  
  [Juan Peralajar 37pen]
Puertollano                   0-1 Écija                      
  [Juan Pablo Ruiz 89]
Murcia                        4-0 Yeclano                     
  [Ivan Amaya 41, Miguel Albiol 44, Enrique "Kike" Garcia 49,
   Alejandro Torres 60]

Round 28 [Mar 6]
Yeclano                       1-2 Almería B                 
  [José Cano 73; Alberto Romo 50, Roberto García 70] 
Estepona                      1-4 Murcia                       
  [Ruben Cruz 71; Antonio Cañadas 38, 54, 86, Alejandro Torres 78]
Betis B                       1-2 Alcalá de G.                 
  [Jose Jurado 21; "Nandi" Fernando González 25, Enrique Espina 36og]
Pol. Ejido                    1-2 Jaén                        
  [Francisco Cachorro 60; Diego Segura 18, 22]
Ceuta                         1-1 Cádiz                       
  ["Añete" Antonio Salas 80; Enrique Ortíz 33]
San Roque                     1-0 Roquetas                     
  [Alejandro "Alex" Hornillo 80]
Écija                         1-1 Sevilla B                    
  [Juan Pablo Ruiz 86pen; "Ñoño" Antonio Asencio 15]
Lucena                        3-1 Puertollano                   
  [Federico "Fede" Ruiz 14, Jonathan "Jhony" Egea 46, Sergio Fernández 87;
   Addison Alves 52]
Lorca Atlético                3-0 Jumilla                      
  [Aaron Scheithe 35, Alejandro "Alex" Fernandez 60, Jose Meca 69]
Caravaca                      1-0 Melilla                    
  [Antonio Rojas 63]

Round 29 [Mar 13]
Melilla                       2-0 Yeclano                      
  [Honorio Gallego 33, Víctor Bravo 81]
Almería B                     1-1 Estepona                     
  [Jesus Rubio 25pen; Jonathan Zongo 50og]
Murcia                        1-0 Betis B                      
  [Alejandro Torres 82]
Alcalá de G.                  1-1 Pol. Ejido                    
  ["Chema" José Saucedo 26; "Javilillo" Javier Gutierrez 67]
Jaén                          1-1 Ceuta                       
  [Philippe Toledo 24; Javier "Javi" Navarro 5]
Cádiz                         0-2 San Roque                     
  [Julio de Dios 41, Fernando Rodríguez 87]
Roquetas                      3-0 Écija                       
  [Israel Jerez 40, Manuel De Gomar 51, Manuel "Manolo" Lopez 79]
Sevilla B                     2-0 Lucena                       
  [Jairo Caballero 35, Rodrigo "Rodri" Rios 65]
Puertollano                   2-1 Lorca Atlético               
  [Addison Alves 51, Fernando "Nando" González 90+; Aarón Scheithe 80]
Jumilla                       0-2 Caravaca                   
  [Georgi Petkov 39, 68]

Round 30 [Mar 20]
Estepona                      1-0 Yeclano                      
  [Ruben Cruz 73]
Betis B                       0-1 Almería B                    
  [Jonathan Zongo 3]
Pol. Ejido                    1-2 Murcia                       
  [Francisco Cachorro 53; Enrique "Kike" Garcia 12, Antonio Cañadas 25]
Ceuta                         4-0 Alcalá de G.                 
  [Guzman Casaseca 17, 70, "Añete" Antonio Salas 33,
   Javier "Javi" Navarro 55]
San Roque                     1-0 Jaén                        
  [Fernando Rodriguez 34]
Écija                         4-3 Cádiz                         
  [Danilson Do Carmo 35, Jon Andoni "Jonan" Garcia 36, 57,
   Antonio Ramirez 45+; Jose Miguel Caballero 23, Carlos Caballero 30pen, 69]
Lucena                        1-0 Roquetas                     
  [Jesús Lanza 2]
Lorca Atlético                0-3 Sevilla B                    
  [Moises Garcia 39, Luis Alberto 69, "Ñoño" Antonio Asencio 76]
Caravaca                      2-0 Puertollano                  
  [Javier "Javi" de la Rosa 43, Cristian Del Moral 83]
Jumilla                       0-1 Melilla                    
  [Guille Roldán 73]

Round 31 [Mar 27]
Melilla                       2-0 Estepona                    
  ["Chota" Mustafá Abdelsalem 27, 82]
Yeclano                       1-3 Betis B                     
  [Juan Carlos Lopez 42; David Agudo 36, Juan "Juanito" Calahorro 44,
   "Regino" Jose Franco 77]
Almería B                     0-0 Pol. Ejido                    
Murcia                        5-0 Ceuta                      
  [Iván Amaya 1, Pedro Sanchez 14pen, Juan Aguilera 20,
   Alejandro Torres 64, 70]
Alcalá de G.                  1-0 San Roque                   
  [Mustafá Zeinha 84]
Jaén                          1-0 Écija                      
  [Alvaro Valdés 92+]
Cádiz                         1-1 Lucena                      
  [Sergio Pachón 58; Óscar Ventaja 40]
Roquetas                      2-0 Lorca Atlético              
  [Raúl Guillén 3, Manuel "Manolo" Lopez 21] 
Sevilla B                     3-3 Caravaca                     
  [Luis Alberto 6, Javier "Javi" Martínez 18, 24;
   "Sivori" Arturo Igoroin 22pen, Antonio Gavilán 40, Cristian Del Moral 90+]
Puertollano                   1-0 Jumilla                     
  [Addison Alves 5]

Round 32 [Apr 3]
Betis B                       1-3 Estepona                    
  [Alejandro Bernal 75; Jose Durán 27, Rubén Cruz 32, Pedro Muñoz 35]
Pol. Ejido                    1-1 Yeclano                   
  ["Moreno" Antonio Fernández 36; José Soriano 13]  
Ceuta                         1-1 Almería B                  
  [Victor Ormazábal 3; Jonathan Zongo 85] 
San Roque                     0-2 Murcia                      
  [Antonio Cañadas 69, Pedro Sanchez 90+]
Écija                         0-1  Alcalá de G.              
  [Gonzalo Triguero 90+]   
Lucena                        0-1 Jaén                       
  [Francisco "Fran" Machado 53]
Lorca Atlético                0-4 Cádiz                    
  [Enrique Ortiz 33pen, 57, Jose Serrano 36, Fernando Velasco 78]   
Caravaca                      1-1 Roquetas                     
  [Georgi Petkov 93; Manuel "Manolo"López 73] 
Jumilla                       2-3 Sevilla B                  
  [Juan Jose "Juanjo" Martinez 64, Diego Sanchez 90; Jairo Morilla 26,
   Jose Ríos 56, "Ñoño" Antonio Asencio 70]
Puertollano                   1-1 Melilla                    
  [Carlos Álvarez 53; Carlos Ruiz 56]

Round 33 [Apr 10]
Melilla                       3-1 Betis B                     
  [Mohamed Mahanan 31, "Chota" Mustafá Abdelsalem 41, 73; 
   Alejandro Bernal 22]
Jaén                          1-0 Lorca Atlético              
  [Mikel Mendez 53og]
Alcalá de G.                  1-0 Lucena                      
  ["Chico" Jose Diaz 56]
Murcia                        1-0 Écija                      
  [Pedro Sánchez 63pen]
Estepona                      1-1 Pol. Ejido                  
  [Jose Durán 18; "Javilillo" Javier Gutierrez 4]
Cádiz                         3-0 Caravaca                    
  [Sergio Pachón 12, 70, Pedro Baquero 38]
Almería B                     1-1 San Roque                   
  [Jonathan Zongo 26; Germán Rojas 75]
Yeclano                       0-2 Ceuta                      
  ["Añete" Antonio Salas 15, Modeste Gnakpa 32]
Roquetas                      5-1 Jumilla                     
  ["Javicho" Javier Vazquez 29, Pablo Pallares 41, 61,
   Manuel De Gomar 44, 53; Juan Jose "Juanjo" Martinez 50]
Sevilla B                     5-0 Puertollano                
  [Jairo Morilla 47, 70, Luis Alberto 66, "Ñoño" Antonio Asencio 72, 86]

Round 34 [Apr 17]
Pol. Ejido                    0-0 Betis B                     
Ceuta                         0-0 Estepona                    
San Roque                     1-0 Yeclano                     
  [Fernando Rodríguez 89]
Écija                         0-2 Almería B                  
  [Jesús Rubio 69pen, "Antoñito" Antonio Ramiro 90+]
Lucena                        0-0 Murcia                     
Lorca Atlético                1-2 Alcalá de G.                
  [Jorge Pérez 24; "Chico" Jose Diaz 47, 65]
Caravaca                      0-0 Jaén                       
Jumilla                       1-3 Cádiz                     
  [Juan Ramos 39; Enrique Ortiz 33, Carlos Caballero 61, Antonio Moreno 85] 
Puertollano                   0-0 Roquetas                    
Sevilla B                     0-4 Melilla                    
  [Javier Herreros 8, Guille Roldán 61, "Amarito" Amar Hamed 69,
   "Chota" Mustafá Abdelsalem 87]

Round 35 [Apr 24]
Murcia                        3-1 Lorca Atlético             
  [Pedro Sánchez 21, Óscar Sánchez 67, Antonio Cañadas 74;
   Sebastian "Sebas" Hernandez 46]
Almería B                     3-0 Lucena                      
  [Jesús Rubio 33pen, Aarón Fernández 43, Jonathan Zongo 59]
Yeclano                       1-2 Écija                      
  ["Biri" David Romero 17pen; Jose Plata 31, 90+]
Melilla                       2-0 Pol. Ejido                
  [Mohamed Mahanan 46, Carlos Ruíz 82]  
Jaén                          2-0 Jumilla                     
  [Philippe Toledo 62, 85]
Alcalá de G.                  0-1 Caravaca                  
  [Alfonso de la Cruz 62pen]
Estepona                      2-2 San Roque                 
  [Carlos Arias 21, Ignacio "Igna" Perez 84; David Vidal 13,
   Pedro Marques 87] 
Betis B                       2-1 Ceuta                      
  [David Agudo 60, Alejandro Pozuelo 85; Roberto Mansilla 40] 
Cádiz                         2-0 Puertollano                 
  [Carlos Caballero 65pen, Enrique Ortiz 82pen]
Roquetas                      2-2 Sevilla B                 
  [Marc Martínez 50, David Morillas 90+; Jose Campaña 2,
   David Omar Rodríguez 47]

Round 36 [May 1]
Ceuta                         2-1 Pol. Ejido                 
  [David Cañas 12, "Añete" Antonio Salas 81; Diego Galiano 5]
San Roque                     2-0 Betis B                     
  [Germán Rojas 14pen, Fernando Rodríguez 68]
Écija                         1-2 Estepona                    
  [Jose Plata 17; Jose Cabello 53, Pedro Muñoz 68]
Lucena                        4-0 Yeclano                    
  [Jose Pineda 20, Óscar Ventaja 37, Jonathan "Jhony" Egea 43, 72]
Lorca Atlético                3-1 Almería B                   
  [Angel Trujillo 38og, Sebastián "Sebas" Esparza 62, Jose Meca 70pen;
   Angel Trujillo 80]
Caravaca                      2-1 Murcia                    
  [Georgi Petkov 28, Andrés Sánchez 56; Daniel "Dani" Aquino 41]
Jumilla                       1-0 Alcalá de G.              
  [Juan Jose "Juanjo" Martinez 21
Puertollano                   0-1 Jaén                       
  [Iván Zarandona 89]
Sevilla B                     0-1 Cádiz                    
  [Fernando Velasco 66]
Roquetas                      0-1 Melilla                  
  [David Vázquez 24]

Round 37 [May 8]
Ceuta                         1-2 Melilla                    
  [Daniel "Dani" Castellanos 88; Andrés Ramos 48, "Amarito" Amar Hamed 87] 
Pol. Ejido                    2-1 San Roque                   
  [Vicente Moscardó 50, "Moreno" Antonio Fernández 80; Jaume Sobregrau 45]
Betis B                       2-1 Écija                      
  [Carlos Fernández 84, Álvaro Vadillo 94+; Víctor Armero 54] 
Estepona                      0-0 Lucena                      
Yeclano                       1-2 Lorca Atlético              
  ["Biri" David Romero 37pen; Jorge Pérez 2, Ramón Verdú 67] 
Almería B                     0-1 Caravaca                   
[Miguel González 49]  
Murcia                        2-1 Jumilla                     
  [Jorge Molino 21, "Chando" Alejandro Torres; Marc Francolí 32pen] 
Alcalá de G.                  3-3 Puertollano                  
  ["Chico" José Díaz 46, 88, "Chema" Jose Saucedo 77;
   "Nandi" Fernando González 2og, Asier Ormazábal 42, Pedro Diaz 45] 
Jaén                          0-0 Sevilla B                   
Cádiz                         2-1 Roquetas                    
  [Sergio Pachon75, Fernando Velasco 89; Ángel Robles 68]

Round 38 [May 15]
San Roque                     0-2 Ceuta                     
  [Daniel "Dani" Castellano 60, Javier "Javi" Navarro 74]   
Écija                         1-0 Pol. Ejido                  
  [Juan Ruiz 33]   
Lucena                        1-1 Betis B                     
  [Sergio Ortiz 77; Alejandro Pozuelo 22]
Lorca Atlético                2-2 Estepona                    
  [Ramón Verdú 39, Jaime Martinez  89; Ruben Cruz 56, Carlos Arias 90+]
Caravaca                      1-2 Yeclano                     
  [Francisco De la Rosa 72; "Crivi" Alejandro Villalba 44, Juan Lopez 90] 
Jumilla                       0-2 Almería B                  
  [Jesús Rubio 1, Jonathan Zongo 38] 
Puertollano                   1-3 Murcia                      
  [Pedro Diaz 16; Pedro Sánchez 24pen, "Chando" Alejando Torres 37,
   Enrique "Kike" García 80pen]
Sevilla B                     3-1 Alcalá de G.                
  [Salvador "Salva" González 18, Jairo Caballero 49, Samuel Sáiz 75;
   Ignacio "Nacho" Fernández 90]
Roquetas                      2-1 Jaén                       
  [Pablo Pallarés 75, Beltrán JIbáñez 85; Carlos Hernández 90] 
Melilla                       2-0 Cádiz                      
  [Victor Bravo 72, 89]

Final Table:

 1.Real Murcia                   38 24 10  4  68-21  82  Promotion Playoff  
 2.Sevilla B                     38 21 11  6  82-40  74  Promotion Playoff
 3.Melilla                       38 21  9  8  53-28  72  Promotion Playoff
 4.Cádiz                         38 21  6 11  61-37  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.San Roque                     38 18  9 11  42-35  63   
 6.Ceuta                         38 16 12 10  52-42  60  
 7.Roquetas                      38 16 11 11  48-36  59  
 8.Real Jaén                     38 14 14 10  39-29  56  
 9.Écija                         38 15  9 14  41-45  54  
10.Lucena                        38 14 10 14  42-40  52   
11.Caravaca                      38 13 10 15  41-40  49   
12.Puertollano                   38 12 12 14  40-50  48   
13.Almería B                     38 12 10 16  38-46  46   
14.Polideportivo Ejido           38 11 11 16  41-51  44  
15.Lorca Atlético                38 12  7 19  37-55  43 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   
16.Real Betis B                  38 10 12 16  36-45  42  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.CD Alcalá                     38 11  7 20  30-52  40  Relegated
18.Estepona                      38  8 16 14  37-45  40  Relegated
19.Yeclano                       38  5 12 21  28-63  27  Relegated
20.Jumilla                       38  5  4 29  16-72  14  Relegated
  
Topscorers:
20 Rodrigo "Rodri" Rios         - Sevilla B                  
17 Alejandro Torres             - Murcia                     
15 Luis Alberto                 - Sevilla B                  
13 Pedro Sánchez                - Murcia                     
12 Enrique "Kike" Garcia        - Murcia                     
12 Enrique Ortiz                - Cádiz                     
12 Francisco Cachorro           - Pol. Ejido                 
12 Javier "Javi" Navarro        - Ceuta                     
11 Sergio Pachon                - Cádiz      

2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of league cup winners.

list of copa rfef winners.

list of final tables.

all-time table.

list of top scorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Anthony Zea the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Anthony Zea
Last updated: 24 Jan 2013

(C) Copyright Anthony Zea and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authoAll rights reserved.